Twee R'damse auto-dieven zaaiden dood en verderf in Haagse binnenstad Peron als balling naar Paraquay Pres. Eisenhower getroffen door een hartaanvat Toestand voorlopig bevredigend genoemd MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13611 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I lRe Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 et. P. mjn. Telefoontjes f 1.5 OP BIOSCOOPPUBLIEK INGEREDEN VEENESTRAAT ZATERDAGNACHT EEN SLAGVELD GELIJK Een 22-jarige Rotterdamse behan ger en zijn vriend, een eveneens 22- jarige Rotterdamse stratenmaker heb ben Zaterdagavond tegen het mid dernachtelijk uur op een der drukste punten van de Haagse binnenstad een ramp veroorzaakt, die tot nu toe aan 2 personen het leven heeft ge kost, terwijl 21 gewonden zijn te be treuren, onder wie enkele zeer zwaar gewonden. Met een gestolen auto heeft dit tweetal, nadat het een aanrijding had gehad, in een poging om te ontvluch ten, een dodenrit gehouden, die zijn dramatisch hoogtepunt vond bij een bioscoop in de Veenestraat,. waar in volle vaart op een mensenmassa werd ingereden, die juist de bioscoop verliet Nadat de -behanger Zaterdagavond in Rotterdam enkele café's bezocht bad, stal hij de a-uto van een Ame rikaanse autoriteit uit Does-burg en reed naar een ander café, waar (hij de stratenmaker ophaalde. Tezamen reden zij naar Den Haag, waar zij omstreeks half twaalf ar riveerden. Op de hoek van de Wa genstraatGedempte Burgwal ram den zij een bestelauto en uit angst voor de gevolgen zetten zij een do denrit in, die de Wagenstraat en Veenestraat in enkele minuten tot een chaos zou maken. Dramatische paniek. Op de hoek van de Wagenstraat Grote Marktstraat, bij de Bijenkorf, vloog de wagen tegen een 34-jarige bromfietser, die met een hersensehud. ding op de straat bleef liggen; ook een wielrijder bleef zwaar gewond naast zijn volkomen vernielde fiets op straat achter. De wagen reed met een naar .schatting 60 kilometer- vaar het voor rijverkeer afgesloten deel van de Wagenstraat in en even later de eveneens voor rijverkeer gesloten zeer smalle Veenestraat, waar juist de bioscoop uitging. De gevolgen waren verschrikkelijk. Terwijl de stratenmaker, die naast de behanger zat, tot meer spoed aan maande, trapte de niets ontziende chauffeur de gaspedaal geheel in en dreef de auto zigzag op de mensen massa in. Ben dramatisch paniek bra-lc uit; gillend zochten de verbijsterde men sen een goed heenkomen en spron gen zelfs van angst door winkelrui ten heen om de razende wagen te ontkomen. Onmiddellijk voorbij de bioscoop greep de wagen de 48-jarige mevr. D. Lammers-Lisnet-Otten, die met haar 53-jarige zuster, mej. B. G. Of ten, de bioscoop bezocht had. Mevrouw LammersLisnet werd tegen de grond geslagen en was on middellijk dood; haar zuster werd op de kap van de wagen meege sleurd en kwam ongeveer 25 meter verder eveneens dood op straat te recht. Inmiddels had de chauffeur iede re controle over het stuur verloren. iZijn voorruit was gebroken en ver schillende malen vloog de wagen met kracht tegen winkelpuien op, een spoor van gewonden en ravage ach ter zich latend. Ongeveer 100 meter vooibij de bioscoop kwam de wagen eindelijk tegen een winkelpui defini tief tot stilstand en hoewel de inzit tenden tijdens de vreselijke verwar ring, die er heers-te, poogden te ont komen, wist een der aanwezigen, de heer Moes, de stratenmaker te grij pen, terwijl de behanger wist te ont komen. ONMIDDELLIJKE HULP. De Veenestraat bood een ontstel lendeaanblik. Overal lagen gewonden op de straat, tientallen winkelruiten wa ren aan stukken en een buiten zich zelf geraakte menigte maakte de ver warring compleet. De politie, die reeds verwoede po gingen dn het werk gesteld had, om de wagen tot stilstand te brengen, was onmiddellijk ter plaatse en nam De foto toont de gehavende wagen na het vreselijke ongeluk. de stratenmaker van de heer Moes over, hetgeen hoog tijd werd, want de woedende menigte zou de jonge man niet lang ongemoeid hebben ge laten. Op dat ogenblik waren militairen van de geneeskundige troepen en le- ken-E.H.B.O. reeds bezig om de ge wonden eerste hulp te verlenen en vrij spoedig verschenen ook enkele ambulances op de onheilsplaats, be-, nevens enkele doktoren, die per taxi opgehaald waren. Een haif uur na middernacht kreeg men 'n weinig overzicht; de etalages werden toen dichtgespijkerd, de zie kenauto's brachten de laatste gewon den naar de ziekenhuizen en de me nigte, die allengs weer tot rust geko men was, verspreidde zich, hoewel nog lange tijd honderden woedende mensen voor de politiepost op het Buitenhof dromden, waar de straten maker ingesloten was. In de loop van de nacht kwam de politie de naam van de behanger, be nevens diens adres te weten en een bericht naar Rotterdam bracht daar de politie op de been. Zondagmorgen om 7 uur werd hij in een Rotterdams café aangehouden. Onmiddellijk na het ongeluk had hij zich naar Rotterdam begeven en de nacht werd door hem in diverse café's doorgebracht. DE SLACHTOFFERS. Behalve de twee doden, vielen de volgende gewonden: De 22-jarige mej. W. de Jong en haar beide ouders, de 28-jarige mevr. j E. Lubeck-Kuys, de 50-jarige heer J. H. Moelhuis, de 28-jarige F. W. van Deventer, de 40-jarige mevr. H. Sypestein, de 23-jarige V. J. Duf our, de 59-jarige mevrouw M. A. Wijn- Engel, de heer W. de Jong, de 40-ja- rige mevrouw Moelhuis, het echtpaar A. en A. S. Meiners, de heer J. Led- ders, de 44-jarige C. Duindam uit Wateringen, de 16-jarige E. Hagenaar, de 22-jarige M. Boxelaar, het 17-ja- rige meisje Heibron en de 40-jarige Simmes, die op de hoek van de Grote Markt op zijn bromfiets getroffen werd. Mej. Heibron kon na ter plaat se verbonden te zijn op eigen gele genheid naar huis terugkeren. De drie heren, Duindam, Boxelaar en Hagenaar, werden na behandeling in het ziekenhuis, eveneens naar huis vervoerd. De overige getroffenen moesten ter behandeling in de zie kenhuizen achterblijven. Binnen drie kwartier waren alle slachtoffers in ziekenhuizen opgeno men. Verschillende hunner zijn er vrij ernstig aan toe. Toen zij door de auto geschept, neergemaaid of weggedrukt werden, i liepen zij vooral gebroken benen, en kelfracturen, hersenschuddingen en I glaswonden op. GEEN RIJBEWIJS. De in Rotterdam gearresteerde be hanger heeft Zondag tegenover de Rotterdamse politie verklaard voor de rit 10 glaasjes cognac en 5 glazen bier te hebben gedronken. Geduren de de rit begon hij zich enigszins on wel te gevoelen; hij is niettemin doorgereden. Voorts is gebleken, dat hij niiet in het bezit is van een rij bewijs; wel had hij volgens zijn ver klaringen aan de politie enige rij lessen gehad. De man zit thans no|f in Rotterdam gevangen doch zal Dinsdag naar Den Haag worden overgebracht. SCHANDELIJK GEDRAG. Dat het voor een bepaald gedeelte van het Nederlandse publiek moei lijk schijnt te ziin in een situatie als deze een waaraige houding aan te nemen, bleek Zaterdagavond vrij kort na het vreselijke ongeval. De politie, bijgestaan door militai ren en hulpvaardige burgers, was bezig de ravage op te ruimen en de vernielde etalages dicht te spijkeren. Het is duidelijk, dat bij een dergelijke .bezigheid sensatiebeluste nieuwsgie rigen minder gewenst zijn en daar om had de politie het straatgedeelte, waar het ongeluk gebeurd was, afge zet, zodat de opruimingsploegen en de ambulances ongstoord hun werk konden verrichten. Dit was niet naar de zin van en kele omstanders, die deel uitmaak ten van een geweldige menigte, welke naar de onheilsplaats stroomd was. Een poldtie-agent, die de massa op een afstand hield, werd door enkele onbeheerste sensatiemaniakken aan gevallen en moest door enkele colle ga's ontzet worden. De onbeheerstheid van enkelen was oorzaak, dat, als minderwaardig inaspel van dit tragische drama, de politie genoodzaakt was met gummi stokken dé orde te handhaven. Lonardi's bewind door het buitenland erkend Ex-president Juan Peron van Argentinië heeft thans toestemming gekre gen zijn land te verlaten en naar Paraguay te gaan. De toestemming is verleend door Eduardo Lonardi, de voorlopige nieuwe president. Peron bevond zich gisteren nog in Buenos Aires aan boord van de Para- guese kanonneerboot „Paraguay". De eveneens Paraguese kanonneerboot „Humaita" heeft Zondag opdracht gekregen naar Buenos Aires op te sto men om ex-president Peron naar de Paraguese hoofdstad Ascunsion te "brengen. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat de gevluchte dictator lang in Paraguay zal blijven. De regering van dat land wilde hem oorspronkelijk in het geheel geen asyl verlenen. Nu heeft zij beslist dat Peron wel aan land mag gaan, doch op voorwaarde dat hij slechts korte tijd blijft en daarna naar elders vertrekt. Nieuwe regering De voorlopige president van Argen tinië Lonardi heeft intussen een ka binet benoemd. Zijn regering is reeds door 12 landen, waaronder de Ver. Staten en het Vaticaan erkend. Aan het hoofd staat natuurlijk Lonardi zelf; vice-premier is admi raal Isaac Rojas, de man, die er in slaagde de vloot tegen Peron in op stand te brengen. Het kabinet, dat voorlopig uit tien man bestaat, telt vier militairen. De zes burgers hebben tot nu toe geen vooraanstaande rol in de politiek ge speeld. Over het algemeen staan zij bekend als gelovige katholieken. Overal in het land worden nieuwe bestuursambtenaren aangesteld. De wachtposten van het leger bij be langrijke gebouwen in de hoofdstad zijn vervangen door gewone politie en de oorlogsschepen van de vloot die zulk een groot aandeel heeft ge had in het slagen van de omwente ling liggen vreedzaam in de haven van Buenos Aires. Alle Argentijnse schepen die na men droegen die herinnerden aan de ■tijd van Peron worden herdoopt. Uit alle ambassades verdwijnen de beel den en portretten van Juan en Eva Peron. De staatskoopvaardijvloot heeft drie grote lijnboten omgedoopt. De „Presidente Peron", heet voortaan „Argentina", de „Eva Peron" krijgt de naam „Uruguay", de „17e October" (de dag waarop Peron aan de macht kwam) zal voortaan de „Liberta" heten. Straten, stations, parken, openbare gebouwen, ziekenhuizen enz. wor- Complicaties deden zich niet voor President Eisenhower heeft Zaterdag een hartaanval gehad. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Eisenhowers arts heeft later verklaard, dat de vooruitzichten op herstel „goed" waren. De president is lijdende aan een z.g. coronair thrombose, hetgeen betekent dat zich een bloedprop gevormd heeft in een vertakking van de slagaderen, die de hartspieren van bloed voorzien. Dit leidt tot verstopping van de slagader en een bloeding in het gedeelte van het hart, dat door de aan getaste slagader van bloed wordt voorzien". „MIDDELMATIGE AANVAL". Vier vooraanstaande artsen hebben Zondagavond na een consult, dat 75 minuten in beslag nam, verklaard, dat president Eisenhower „een mid delmatige hartaanval*' heeft gehad, waarbij zich geen complicaties heb ben voorgedaan. „Zijn huidige toe stand is bevredigend", aldus deze art sen. Dr. Paul White, een vooraanstaan de hartspecialist die uit Boston naar Denver is gevlogen om de president te onderzoeken, zeide met „gematigd" te bedoelen „niet licht maar ook niet ernstig". Volgens de behandelende genees heren behoeft men normaal niet te vrezen, dat president Eisenhower nieuwe hartaanvallen krijgt, zo heeft de perschef van het Witte Huis, Ha- gerty, Zondag te Denver meegedeeld. De artsen hadden gezegd, dat zo'n hartaanval veel heviger kan zijn dan die, welke de president heeft gehad. Hagerty zeide, dat men tot dusver drie maal een cardiogram had ge maakt. Hierbij had men „een norma le ontwikkeling" van coronair throm bose geconstateerd zonder complica ties. De geneesheren hadden voorts meegedeeld, dat „de kracht van de president goed is en dat zijn'toestand het zelfde is -gebleven". De president heeft geen koorts. Voorlopig kalm aan. Dr. White heeft de pers medege deeld, dat een nieuwe ambtstermijn voor president Eisenhower zeer goed denkbaar is. Hij waarschuwde zowel voor te groot optimisme als te veel pessimisme met betrekking tot de toestand van de president. „Men kan nu nog niets zeggen. Dit zal pas over een week of twee mogelijk zijn. Zelfs als de ziekte van de president slechts van lichte aard is. zal hij het een paar maanden kalm aan moeten' doen. Als hij er de eerste twee we ken goed doorkomt, kan men zeggen, dat het waarschijnlijk in orde zal zijn". Om de „derde man" Volgens nationalistische kringen te Rabat heeft resident-generaal Boyer de Latour de pasja van Rabat, Hadj Abbes Tazi, aangezocht om als „derde man" zitting te nemen in de regent- schapsraad, die in de plaats moet komen van sultan Moulay ben Arafa. In nationlistische kringen, waar men bereid is Abbes Tazi te steunen, werd hieraan toegevoegd, dat deze het aan bod heeft aanvaard. De pasja, die gematigd nationalistische denkbeel den heeft .vertrok Zondagavond on verwachts naar Parijs. Intussen zouden de Franse kolonis ten nog him fiat aan zijn benoeming -moeten geven. Bovendien acht men •het waarschijnlijk, dat de resident- generaal ook nog met andere candida- ten voor de derde plaats in de re- gentsdhapsraad contact zal opnemen. Naar in welingelichte Franse krin gen verluidt, hebben de Franse kolo nisten in Marokko inmiddels gene raal Boyer de Latour laten weten, dat zij oud-pasja Si Bekkai, die te zamen met de grootvizier El Mokri ook in de regentschapsraad zitting zou moeten nemen, niet éls zodanig kunnen accepteren. Dit zou weer een nieuwe vertraging voor de tenuit voerlegging van de Franse plannen voor een „nieuwe koers" in Marokko betekenen. Intussen neemt het aantal geweld daden in het protectoraat toe. Te Fez werden tien personen gewond, toen een handgranaat in een café werd gegooid. Van zeven van hen is de toestand ernstig. Militair gouverneur van Cyprus Veldmaarschalk Sir John Harding, chef van de Britse generale staf voor het gemenebest, is benoemd tot gou verneur en opperbevelhebber van bet eiland Cyprus. De huidige gouverneur, Sir Robert Armitage, zal in een andere functie worden benoemd.. Het wordt met het oog op de gespannen toestand op Cyprus gewenst geacht, dat een mili tair de post van gouverneur bekleedt. Er zal een burger tot vice-gouver- neur benoemd worden voor de ge wone bestuurswerkzaamheden. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft, overeenkomstig het advies van de agenda-commissie, een Grieks verzoek de kwestie-Cyprus in behandeling te nemen, afgewezen met 28 tegen 22 stemmen bij tien onthou dingen. Nederland stemde tegen plaatsing op de agenda. den in heel Argentinië ontdaan van hun vroegere Peronistische benamin- tigen. Duizenden portretten en borst beelden van Peron en Eva Peron zijn vernietigd. Laatste stuiptrekkingen. Rosario, de op een na grootste stad van Argentinië, was Zaterdag in rep en roer. Troepen van de nieuwe re gering openden het vuur op dreigen de menigten pro-Peronistische beto gers. Volgens de politie zijn er de af gelopen vier dagen reeds 28 doden gevallen. De wanordelijkheden schij nen een gevolg te zijn van de vrees van de arbeiders, dat zij de voorde len, die zij onder het bewind van Peron hebben verworven, zullen ver liezen. Er is in Rosario een algemene staking uitgeroepen. Militaire vlieg tuigen scheerden Zaterdag laag over de stad en de betogers werden aan gemaand zich rustig te verspreiden, daar zij anders uit de lucht bestookt zullen worden. Weer atoomexplosie in Sowjet-Unie De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld, dat in de afgelopen dagen in de Sovjet- Unie opnieuw een atoomwapen tot ontploffing is gebracht, „hetgeen aan duidt dat de proefnemingen aldaar met deze wapens worden voortgezet". Hieraan wordt toegevoegd, dat slechts nieuwe mededelingen over dit onderwerp zullen volgen, indien zich een ontwikkeling van bijzonder belang zou voordoen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Amsterdam (H. H. Mart, van Gorcum), S. A. J. J. Thjjs- sen; tot kapelaan te Rotterdam (H. Barbara), W. Th. Friebel, die kape laan was te Heemskerk. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 i uur). KOUDE NACHT Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustprovin- des enkele buien. Koude nacht met weinig wind. Morgen over- wegend matige wind tussen West en Noordwest en iets lagere i maximum temperaturen. 27 Sept. zon op 6.34, onder 18.31; maan op 16.26, onder 1.22. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bewolkt 12 C. OSLO mist KOPENHAGEN zwaar bewolkt AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ROME AJACCIO MALLORCA mist 10 nevel 8 regen 13 half bewolkt 14 zwaar bewolkt 14 zwaar bewolkt 14 onbewolkt 17 zwaar bewolkt 13 mist 12 geheel bewolkt 17 motregen 14 nevel 14 motregen 9 nevel 13 zwaar bewolkt 12 zwaar bewolkt 14 Korreltje Niemand is zo oud, dat hij niet denkt, dat hij nog een jaar kan le ven.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1