Herstel politieke eenheid Nederlandse katholieken Kinderbijslag van derde kind at Geen besluit over gehuwde kleuterleidster Nieuwe stemming 4 October Minister Drees in Berlijn Voorlichting en nazorg bij de reclassering zijn noodzakelijk ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 K.N.P. WORDT OPGEHEVEN Werkprogram onderschreven Ruim een week geleden zijn de delegaties van K.V.P. en K.N.P. tot een gunstige afsluiting van haar be sprekingen gekomen. Nadien werden besprekingen gehouden, waarin van K.V.P.-zijde aanwezig waren de he ren mr Van Doorn, prof. mr Romme en de leden der delegatie dr Albe- ring, prof. dr Gielen en Middelhuis en van K.N.P.-zijde de heren Weiter, prof. Lemaire en de leden der dele gatie drs Dreesmann, De Wolf en Zwarts. In de laatste bijeenkomst werd tiKsen beide partijen overeen stemming bereikt. Hieromtrent wordt ons het volgen de medegedeeld: Iln overeenstemming met hetgeen terzake staat vermeld in het Bis schoppelijk Mandement 1954 wensen de beide partijen de po litieke eenheid der Nederlandse Katholieken te herstellen en wel in het ene verband van de Ka tholieke Volkspartij. De K.N.P. zal derhalve worden opgeheven. Beide partijen stellen zich hier bij uiteraard op het standpunt, dat er binnen een politieke par tij generlei plaats is voor welke georganiseerde groepsopvatting danook. 2 Met de organisatorische opbouw en inrichting van de K.V.P. kan men zich van K.N.P.-zijde ge heel verenigen. 3 Voor wat het werkprogram der partij betreft, is men het erover eens, dat een volksvertegen woordiger van de K.V.P. het be ginsel-program alsmede 't werk program 1956 zal moeten onder schrijven, zoals dat laatste door de partijraad der K.V.P. in zijn vergadering van 5 November 1955 aan de hand van het reeds opgestelde en gepubliceerde ont- werpprogram zal worden vast gesteld. SOCIALE POUTIEK Min. Suurhof wil „maat houden" Het heeft zeker niet in de bedoe ling van de regering gelegen voor langere tijd een loonstop af te kondi gen, toen zij aankondigde voorshands naar stabiliteit in het loonpeil te wil len streven. Wanneer de welvaart blijft stijgen, zullen ook de loontrek- kenden daarin moeten delen. Me ningsverschil daarover bestaat er nauwelijks. Dit schrijft minister Suurhoff in de toelichting op de be groting van Sociale Zaken en Volks gezondheid. De minister wil echter niet op het overleg, dat hierover gaande is, vooruitlopen. Als een van de gevaren van de hoogconjunctuur beschouwt minister Suurhoff het feit, diat velen blijkbaar de indruk hebben, dat nu alles tege lijk mogelijk is. „Maat houden" in de hoogconjunctuur is blijkbaar een moeilijke kunst, zo schrijft hij. Zij wordt des te moeilijker wanneer ieder haar wel op de wensen en behoeften van de ander, maar niet op dit van zichzelf wil toepassen. De minister wil trachten op het terrein van de sociale politiek ook in deze periode „maat te houden". Hij is er zich echter van bewust, dat dit voornemen slechts een kans op ver wezenlijking maakt, wanneer ook buiten de sociale sector „maat gehou den" wordt en reeds aanwezige span ningen worden weggewerkt. PLAN-SUURHOFF: „Het verdient aanbeveling een al gemene, de gehele bevolking omvat tende, kinderbijslagregeling te tref fen, welke recht geeft op een kinder- beslag van het derde kind af ter hoogte van het overeenkomstige be drag per kind in de huidige Kinder bijslagwet voor loonarbeiders". Dit denkbeeld legt minister Suur hoff neer in zijn begroting voor 1956. „Ter geruststelling van de thans kin derbijslag-genietenden voegt hij er aan toe, dat de bestaande Kinderbij slagwet in gewijzigde vorm het recht op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind van loomtrekkenden dient te waarborgen, zolang deze voorziening noodzakelijk wordt acht". Minister Suurhoff acht het treffen van een afzonderlijke kinderbijslag- regeling voor niet-loontrekkenden naast de huidige Kinderbijslagwet niet voor verwezenlijking vatbaar. Naar zijn mening moeten beide rege lingen gecombineerd worden tot een algemene vanaf het derde kind. BLOEMBOLLEN NAAR MOSKOU. Het Centraal Bloembollencomité heeft gisterochtend een geschenkzen ding bloembollen naar Moskou gezon den. Deze bloembollen zijn bestemd ter opplanting in de parken van Mos kou. Het betreft 10.000 hyacinthen en 25.000 tulpen. Deze zending gaat per vrachtauto naar Berlijn en wordt vandaar per trein doorgezonden. 4 Met betrekking zaamheid van dp tot de werk zaamheid van de leden der Ka tholieke Kamerfracties wordt in overeenstemming met de gel dende practijk aanvaard, dat de volksvertegenwoordiger metter daad vrijheid van inzicht, van openbare meningsuiting en van stemmen heeft, binnen het ka der van de programs der partij, daarbij rekening houdend met de fractie-eenheid omwillen van het politieke beleid. De partijen zijn het erover eens, dat hieruit voortvloeit, dat poli tieke oppositie, die in wezenlij ke strijd zou zijn met het beleid der fractie, uitgesloten behoort te worden. C Het partijbestuur van de K.V.P. zal binnen het kader van de be staande reglementen der partij bevorderen, dat twee figuren, die vertrouwen genieten in de huidige K.N.P.-kring bij de eerstvolgende Tweede Kamer verkiezingen op de lijsten der K.V.P. worden verkozen. Gelet op de uitspraak der kie- zers zullen de K.V.P.-fractie en de KN.P.-fractie in de Tweede Kamer tot aan de verkiezingen 1956, zelftstandig blijven bestaan. Hieraan kan worden toegevoegd: De heren Wel ter en Lemaire zullen tot de verkiezingen in 1956 als partij lozen in de Tweede Kamer blijven. Het K.V.P.-bestuur zal bevorderen dat na de verkiezingen van het vol gend jaar twee afgevaardigden, in wie de mensen van de voormalige groep-Welter vertrouwen hebben, in de Tweede Kamer zullen komen. Een vaste belofte kon dit niet zijn, want de leden van de Katholieke Volkspartij hebben een democrati sche invloed op het samenstellen van de candidaten-lijsten, aldus meldt de Volkskrant. In de overeenkomst is niets be paald over KNP-ers, die zitting heb ben in Provinciale Staten en ge meenteraden. Als nieuwe KVP-frac- ties worden samengesteld, kan dat gebeuren in de geest van de over eenkomst, zoals die voor de Kamer fracties geldt. Maar dat is een zaak voor de fracties in die colleges zelf. Weiter op reis. In December hoopt de voorzitter der KNP-fractie in de Tweede Ka mer, oud-minister Ch. J. I. M. Wei ter, met zijn echtgenote een grote reis te gaan maken in de Caraïbi- sche wateren en vele landen in Mid den- en Zuid-Amerika te bezoeken meldt de „Tel." Door spontane bij dragen, uit vele kringen binnenge stroomd bij de 75ste verjaardag van de heer Weiter, kan het huldigings- comité de jubilaris, die grote be langstelling toont voor deze landen en volken, zulk een reis aanbieden. Een van de punten, die het meest de aandacht gehad hebben in het Ka merdebat over de regeling van het kleuteronderwijs, nl. de positie van de gehuwde kleuterleidster, is gister middag onbeslist gebleven. Met 4343 staakten de stemmen over het amen dement-Stokman, die in de wet wil vastleggen de bevoegdheid van de ge meenteraad om de kleuterleidster bij hpwelijk te ontslaan. Er zal opnieuw over gestemd moeten worden in de eerstvolgende vergadering, op 4 Octo ber a.s. Tegen het amendement stem den PvdA, WD, CPN, vier leden van de KVP (rnej. De Vink, mej. Klompé, de heren Koersen en Visch) en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen van de CHU. Voor het meerndeel waren het de voorstanders van de motie-Tendeloo in het debat over de gehuwde ambte nares, die nu tegen het amendement- Stokman stemden. Een uitzondering daarop maakte de heer Krol (CHU), die verklaarde wel op het standpunt te staan, dat de overheid de arbeid van de gehuwde vrouw niet mag ver bieden, maar toch de gemeenteraad de voorgestelde bevoegdheid niet te willen onthouden. Daarom stemde hij voor het amendement, maar zeide te gen het tweede amendement-Stok man te zijn, waarin wordt uitgespro ken, dat de akte van benoeming van een leidster aan een bijzondere kleu terschool de bepaling kan bevatten, dat ontslag verleend wordt in geval van huwelijk. Zover wilde de heer Krol niet gaan en het zag er dus naar uit, dat dit tweede amendement ver worpen zou worden. Daarop kwam de heer Koersen (KVP) met een voorstel om de stem ming over dit amendement maar met. een uit te stellen tot 4 October, wan neer de stemming over het eerste amendement herhaald zal zijn. Dit voorstel werd aangenomen met 48 38 stemmen. Een ander belangrijk punt, dat van de schoolgeldheffing, werd beslist ten gunste van minister Cals. Met diens voorstel om voor het kleuteronder wijs een schoolgeld te heffen van 12 jaar, met de mogelijkheid van vrij- Notarissen vergaderden In „Brittannia" te Vlissingen is gisteren de jaarlijkse algemene ver gadering van de Broederschap der Notarissen in Nederland gehouden. Onder de aanwezigen bevond zich prof. mr G. de Grooth, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, die een prae-advies uitbracht over „beschrijving van het algemene ver mogensrecht, het erfrecht en de za kelijke rechten in de ontwerpen Meijers met enige critische aanteke ningen". De minister van justitie liet zich vertegenwoordigen en voorts waren aanwezig prof mr J. Drion, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit te Lei den en mr. F. J. de Jong, raadsheer in de Hogeraad der Nederlanden. Uit Brussel, Parijs, Luxemburg en Palermo waren afgevaardigden naar Nederland gekomen van de daar be staande broederschappen der nota rissen. Het jaarverslag over 1954 vermeldde onder andere, dat het aantal leden in 1954 daalde van 847 per 1 December 1953 tot 840 per 1 December 1954, waaronder 21 oud notarissen en 2 buitengewone leden. Tegenover de toetreding van 17 be noemde notarissen en 1 buitenge woon, notaris Smeets te Curagao, stond een vermindering van 25 leden door overlijden of bedanken. Van de 831 notarissen waren per 1 Decem ber 1954 14 geen lid van de broeder schap, zeven daarvan echter traden per 1 Januari 1955 toe. stelling in bijzondere gevallen, ver klaarde de Kamer zich met 47T" stemmen accoord. Tegen het school geld waren PvdA, CPN, WD behalve de heren Van Leeuwen en Cornelis- sen en de heren Kikkert en Beernink van de CHU. Heffing Landbouwschap Dit jaar aftrek 90 pet. van contributie Naar wij vernemen heeft de Com missie financiën bedrijfsliohamen van de Soc. Eeon. Raad aan het be stuur van het Landbouwschap doen weten er voor het lopende jaar a in te stemmen, dat de door 't Land bouwschap bij verordening vastge stelde heffingsregeling wordt toege past In bedoelde verordening staat het Landbouwschap aan de onderne mer toe van de hem opgelegde hef fing 90 pet. van de door hem aan zijn vrije organisatie 'betaalde contributie af te trekken tot een maximum van 42 pet. van het bedrag der heffing. Deze beslissing houdt intussen niet in, dat nu de gehele heffingverorde ning van het Landbouwschap is goed gekeurd. Winkelpersoneel werkweek 48 uur Een reeks van wettelijke voorzie ningen op het gebied van de arbeids bescherming is dit jaar van minister Suurhoff te verwachten. Voorbereidingen worden getroffen voor een arbeidsverbod van veertien jarige jongens in fabrieken, voor een verbod van ploegenstelsel voor jeug digen en voor het toepassen van de arbeidswet 1919 op die groepen van kantoren o.a. rederij kantoren die tot nu toe nog niet aan wette lijke arbeids- en rusttijden zijn ge bonden. Ook is in studie een wijzi ging van het werktijdenbesluit voor kantoren 1937, waarbij zoveel moge lijk rekening zal worden gehouden met de in bepaalde kantoren heer sende speciale omstandigheden. De werktijden van winkelpersoneel zullen worden teruggebracht tot 8^ uur per dag en 48 uur per week. De tijden zijn nu nog 9j^ uur per dag en 53 uur per week. Overleg tussen sociale zaken en justitie is gaande over een wettelij ke regeling van de vrije middag voor huispersoneel, ter vervanging van de in 1951 vervallen maatregel uit de be. zettingstijd. Patient stierf na een verkeerde behandeling Verkeerd soort gas gebruikt In een der Amsterdamse ziekenhui- zen is dezer dagen een patiënt, wiens toestand onmiddellijke toediening van zuurstof vereiste, na het toedie nen van een ander soort gas overle den. Een der assistenten, die een nieuwe zuurstofcylinder uit de voorraadka mer moest halen, heeft zich bij het kiezen van de cylinder vergist en ïn plaats van zuurstof een ander soort gas gehaald, waarmede de pa tiënt behandeld is. Dit is in betrekkelijk korte tijd het tweede geval in Amsterdam, waarbij na toediening van een verkeerd soort gas, een patiënt gestorven is. Het eerste geval vond plaats in een ander ziekenhuis en de justitie is nog bezig met het onderzoek, dat moet uitmaken, of het verkeerde gas aanleiding tot de dood van de pa tiënt geweest is en zo ja, wie als schuldigen en hoofdschuldige aan sprakelijk moeten worden gesteld. De directeur van het ziekenhuis, waar het laatste geval geconstateerd is, heeft zich in verbinding met de officier van justitie gesteld, die een onderzoek gelast heeft. VEEL VERGEETACHTIGE ZWEMLUSTIGEN. -Het natuurbad De Papiermolen, te Groningen dat deze zomer voor het eerst is opengesteld geweest, trok 280.000 zwemlustigen en 35.000 bezoe kers van de terrassen. Maar de ver geetachtigheid van al deze op recrea tie belusten is formidabel. Vele Groningers zijn nu geweest om te kijken of toevallig him eigen dom was gevonden. Maar de stapels goederen zijn nauwelijks verminderd. Er lagen ruim 200 portemonnaies uit. gestald op tafels, een enorme verza meling kleurige handdoeken, zonne hoeden, jassen en tassen, ballen en badpakken, vesten en truien, sleutel ringen en een kostbare collectie bijouterieën. Een opname van het bezoek van onze minister-president aan Berlijn: op korte afstand van de Oostelijke sectorgrens, bij de Brandenburger Tor, onderhoudt minister-president Drees zich met de heer De Hoop Schefer, secretaris van de Nederlandse missie in Berlijn en enige West-Berlijnse douanebeambten. Persconferentie van dr. Drees in Berlijn Dr. W- Drees heeft Vrijdag in West- Berlijn op een persconferentie ver klaard, dat de houding van Neder land tegenover de Oostduitse rege ring niet anders zal zijn dan in de andere landen van het Westen. Dit was het antwoord op de vraag of Ne derland voornemens was Oost-Duits- land binnen afzienbare tijd te erken nen. Di*. Drees sprak voor vertegen woordigers van de buitenlandse en de Duitse pers. Vrijdagavond hield hij een voor dracht voor de Ernst-Reuter-vereni- ging over „De politieke en economi sche ontwikkeling van Nederland sinds 1945". (De sociaal-democraat Ernst Reuter was burgemeester van West-Berlijn in de critieke tijd van de blokkade). Op de vraag hoe men in Nederland op de oprichting van een nieuw le- Een maatschappelijk veronachtzaamd werk Reclasseringsdag op 1 October Een belangrijk deel van het maat schappelijk werk, dat in ons land tot ontwikkeling is gekomen, ligt op het brede terrein van de reclassering. Nochtans wordt dit onderdeel zozeer onderschat, dat jaarlijks een nationale reclasseringsdag nodig is om het va derlandse publiek op deze ernstige zaak opmerkzaam te maken. Naarmate de waarde van de mens in onze rechtspraak sterker op de voorgrond treedt, zal het begrip om- treent reclassering minder mensen af stoten. Die waarde openbaart zich in dat wonderlijke maatschappelijke regeneratieproces, waardoor delin- kwenten in hun nageslacht de beste burgers kunnen worden. Mensen van wie ooit gezegd is, dat er niets van terecht komt, hebben vaak voortref felijke nazaten opgeleverd. Zo gezien, moet de vroegere me ning, dat reclassering een werk be treffende vrijgekomen misdadigers is, volkomen fout worden genoemd. De morele duw, die iemand met een strafvonnis tot zijn last heeft gekre gen ,is al ernstig genoeg. Men moet daarom wel zeer voorzichtig zijn met de chirurgische ingreep van een straf proces. Ofschoon in deze tijd van hoog conjunctuur minder criminaliteit voorkomt, blijven er toch vele men sen over, die voor de misdaad als het ware voorbeschikt blijken te zijn. Met name het aantal recidivisten, die moeilijk te benaderen zijn, neemt aan merkelijk toe. Nu zijn er zowel leken als juristen, die met betrekking tot deze delin- kwenten zich veel voorstellen van de afschrikwekkendheid van straf. Maar is het niet een daad van christelijk heid om bijvoorbeeld rekening te houden met de gezinsachtergronden? Daaruit is reeds gegroeid de weldaad van de voorwaardelijke veroordeling en daaraan zit vast het vertrouwen, dat verdere ontsporingen worden voorkomen. De toezichthouder. Hier raken we het terrein van de toezichthouder, welk terrein evenwel schaars bezet is, althans met toege wijde krachten die van harte mee werken aan de geestelijke verheffing van delinkwenten. Wat zouden bij voorbeeld onze priester beste reclas- seerders kunnen zijn! Het toezicht is lang niet eenvoudig, als men weet, dat de reclassering niet slechts te maken heeft met gewone delinkwenten, maar ook met geeste lijk gestoorden en alcoholisten, en met een niet te verwaarlozen groep vrouwelijke reclassenten. Alleen reeds de vrouwen-crimina- liteit is een probleem op zich. Ze uit zich typisch in winkeldiefstallen, een gevolg van de zucht naar mooie din gen die op normale wijze niet te be reiken zijn en vaak ook in huwelijks- en gezktólonflicten. Zeer moeilijk vooral is het gesteld met de vrouw in de prostitutie. En dat verbaast wel eens, waar toch zoveel vrouwen on voorbereid het leven iri gaan. Voor de gevallen die er zijn heeft mevrouw Roël'l tijdens een op de Reclasserings dag afgestemde persconferentie aan dacht gevraagd voor de levensscholen, zoals die hier en daar tot bloei gera ken. En zij hoopte ook verder op een betere aanpak. Zoals gezegd, is de reclassering er ook voor alcoholisten. Nu moge het waar zijn, dat de meeste alcoholisten de beste toezichthouders in zich zelf bezitten, het gaat hier om de volhar ding in een goede richting. Boven al les is toezicht van geschoolde krach ten belangrijk; door hen kunnen de patiënten aangepaste mensen worden. Helaas zijn de grootste drankbestrij ders niet steeds de beste toezichthou ders, heeft de heer A. Mooy gezegd. Geestelijke gestoordheid. We zijn in de ban geraakt van het geen de Heerlense zenuwarts Berden heeft meegedeeld omtrent het toe zicht over geestelijk gestoorden. Zelfs in onze dagen worden deze patiënten vaak als on-mensen beschouwd; maar gelukkig groeit de methode om hen te zien in hun samenhang met de. we reld. Het gaat hier om emotionele mensen, die eerder patiënten zijn dan delinkwenten ,en voor wie psychia trische bemoeienis nodig is. Velen van hen zijn niet in hun aanleg ge stoord maar in hun groei; misschien vormen zij wel de grootste categorie. Ook deze mensen moeten worden gereclasseerd, en worden behandeld op dat punt waar hun stoornissen lig gen .Helaas komen velen van hen te vlug in de maatschappij terug en dan zijn juist voor hen de beste en meest idealistische toezichthouders nodig. Het behoeft na dit alles geen na der betoog, dat men in gevallen van reclassering moet streven naar het beste effect, zowel in de taak van voorlichting als in de taak van na zorg. De actie-periode voor de na tionale reclasseringsdag, die inmid dels is begonnen en waarvan de cen trale datum is bepaald op Zaterdag 1 October, moge leiden tot meer besef dit belangrijk deel van maatschappe lijk werk en tot het zich melden van bezielde krachten. Tijdens een onder leiding van mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, voorzitter van de vereniging van reclasseringsin- stellingen gehouden persconfe rentie heeft mr. T. Semeijns de Vries van Doesburgh, officier van Justitie te 's Gravenhage iets medegedeeld over het gevange nis- en reclasseringswezen. In de laatste vijf jaar is het aantal delinkwenten verdubbeld. Er zijn thans alleen reeds 15.980 delin kwenten voorwaardelijk veroor deeld. Hef aantal vrijwillige re- classeerders in ons land bedraagt ongeveer 7800. In het vorige jaar hebben zij niet minder dan 8600 fapporten aan de justitie uitge bracht. De Rijksoverheid subsi dieert de vereniging van reclasseriugsinstellingen met 5.810.000. ger in West-Duitsland reageert, zei de minister-president: „Ik ben er van overtuigd, dat de grote meerder heid van ons volk de noodzakelijk heid van een collectieve verdediging der vrije volken aanvaardt". Na de ondei-vindingen, die de Ne derlanders hadden opgedaan, was de aanwezigheid van een zekere oppo sitie tegen een Duits leger echter niet te verwonderen. Dr. Drees zei, dat de Japanse bezet ting van Indonesië de ontwikkeling een andere richting uitgestuurd heeft. Men had oorspronkelijk gehoopt, dat de ontwikkeling van Indonesië tot zelfstandigheid geleidelijk en zonder schade van de vriendschappelijke betrekkingen zou verlopen. WIJZIGING MILITAIRE EN BUITENGEWONE PENSIOENEN. De minimum grondslagen voor de militaire pensioenen en de buitenge wone pensioenen zullen verhoogd worden. Bij de militaire pensioenen wil de regering verhoging van de grondslag varu 1500 tot 2500 met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1954. Ofschoon in vele gevallen de lonen veelal aanzienlijk ho-ger liggen dan 1500 gulden per jaar, blijft voor een niet onbelangrijk aantal belang hebbenden met deze grondslag een onbevredigende situatie bestaan, wel ke hierdoor zal kunnen worden op geheven. Bovendien wordt voor een militair, die gepensionneerd is wegens in en door de dienst ontstane gebreken, zijn laatstelijk verdiend loon geacht niet minder dan 2500 gulden te bedragen. Gelijktijdig zijn door de minister van maatschappelijk werk de wijzi gingen op de wetten buitengewoon pensioen en buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers aanhan gig gemaakt. Voorgesteld wordt het wettelijk minimum van deze pensioenen te ver hogen van 1'500' op 2500 even eens met ingang van 1 Januari 1954. Uitbreiding van deze pensioenen zal volgens het wetsontwerp gege ven kunnen worden aan de weduwe ook wanneer de gepensioneerde komt te overlijden depr andere oor zaken dan voortkomend uit zijn ver zet tegen de bezetter. MINDER TRAMS IN DEN KAAG. Het grote tekort aan personeel bij de Haagse tram heeft de directie ge noopt te besluiten op enige tramlij nen de fx-equentie maximaal met twee minuten te verminderen. Dit gebeurt o.a. op de lijnen 2 en 5. Aan gezien deze twee tramlijnen groten deels over hetzelfde baanvak rijden, betekent deze frequentiebeperking voor het publiek feitelijk slechts een vermindering van een minuut. Op het ogenblik is het nog niet noodza kelijk de frequentie op alle tramlij nen te verminderen. De dienstrege ling op de autobuslijnen blijft on veranderd, althans voorlopig. De H.T.M. voei't al geruime tijd een intensieve wervingsactie voor personeel, maar de resultaten daar van zijn bijzonder pover. Er wordt niet overwogen conductrices te wer ven. De ervaringen, welke daarmee in de ooi-log zijn opgedaan, waren niet bevx-edigend. Bovendien ver-* wacht de H.T.M. niet, dat, gesteld men zou oproepen voor conductrices plaatsen, daarop veel aanbiedingen zouden binnenkomen. Het bedrijfs leven in Den Haag kampt nl. ook met een groot tekort aan vrouwelijk personeel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6