S)e &2id6e£ou/fcci/nt Triomfale intocht van Lonardi in Argentijnse president hoofdstad OPGEHEVEN K.N.P. Wordt FrankrijksNieuwe Koers' op lange baan geschoven? Overeenkomst van Moskou door Bondsdag bekrachtigd Wilde taferelen in Buenos Aires ONPRETTIGE GEVOELENS ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13610 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 lyiEN moet wel veel waardering (hebben voor het besluit van de K.N.P., zichzelf als afzonderlijke partij op te heffen. Waardering, hoogachting en dank baarheid jegens de beide partijen, welke aan het eenheidsgesprek heb ben deelgenomen. Zij beide immers hebben de roep van het mandement der bisschoppen verstaan, de eenheid en saamhorigheid van de katholieken in het openbare leven te herstellen. De gekozen vorm, opheffing van de K.N.P., is de meest radicale oplos sing; het is geen lijmen en plakken geworden, maar een opgaan van de een in de ander. Er blijft natuurlijk vrijheid van inzicht voor de volks vertegenwoordigers over zoals pas weer gebleken is bij het begunstigen van K.V.P.-leden van de motie-Ten- deloo inzake de huwende ambtena res doch de politieke oppositie wordt opgeheven. Er is aan deze overeenkomst enig risico verbonden voor beide partijen. Het risico, dat de voormalige K.N.P. op zich heeft genomen om het grote goed van de nationale katholieke een heid te bereiken, zou onbegrip, wan begrip kunnen zijn bij de K.V.P.-kie- zers, die de mening en de invloed van de voormalige K.N.P.-vertegenwoor digers zouden willen wegvagen. Te genover de edelmoedigheid van de K.N.P. dient echter nog groter edel moedigheid van het K.V.P.-corps te staan. Zo betaamt het althans onder christenen, die zich niet alleen chris tenen noemen. Het andere risico, dat in dit geval de K.V.P. op zich heeft genomen op grond van dezelfde hoge beweegre denen, is het misbruik, dat ervan zal worden gemaakt, door de niet-christe- lijke partijen. Met name is dit te ver wachten van de P.v.d.A. en de V.V.D. Het is duidelijk, dat er volstrekt geen verandering zal komen in de progres sieve sociale politiek van de K.V.P. De in het eenheidsverband terugke- renden hebben het beginsel1-program en ook het werkprogram onderschre ven dat zonder hen was opgemaakt. Een sterker bewijs voor de vaste lijn der katholieke politiek is moeilijk te geven. Men zal er echter van de zijde der politieke tegenstanders op uit zijn, de herstelde eenheid in ongunstig daglicht te stellen. Een gewaar schuwd man geldt voor twee. Niemand late zich om de tuin leiden door degenen, van welke zijde ook, die de politieke eenheid der Neder landse Katholieken om zeep wil bren gen. Zij is een hoog goed in het ge heel van onze nationale gemeenschap. „JANET" EIST VELE DODEN OP BARBADOS De orkaan „Janet" zou volgens de laatste berichten minstens 100 doden op het Britse eiland Barbados (Klei ne Antillen) geëist heben. Bovendien zijn er duizenden daklozen. Van het lot van de groep Bovenwindse eilan den bij Barbados is niets bekend, daar de verbindingen blijkbaar ver broken zijn Op Barbados, dat een bevolking he,eft van 200.000 zielen, is de nood toestand afgekondigd Volgens een bericht uit Bridgetown is de schade van grote omvang. De schade aan de rietsuikeroogst zou in de .millioenen lopen. Oplossing van moeilijkheden, die Kath. Kerk heeft ondervonden Generaal-majoor Eduardo Lonardi, uitgeroepen tot voorlopig president van Argentinië, heeft gisteren zijn glorieuze intocht in de hoofdstad Buenos Aires gehouden om daar namens de triomferende opstandelingen de leiding van de voorlopige Argentijnse regering op zich te nemen. Lonardi kwam van Cordoba in een tweemotorige DC 3, beschilderd met het kruis van Christus en een grote V. Later op de dag is Lonardi in de witte salon van het regeringsgebouw te Buenos Aires plechtig als voorlopig president van Argentinië beëdigd. Naast hem stond kardinaal Copello, de rooms-katholieke primaat van Argentinië. Na afloop van de plechtigheid omhelsden zij elkaar. Lonardi heeft gezegd dat hij graag door middel van een concordaat met het Vaticaan de moeilijkheden wil oplossen die de Rooms-Katholieke kerk tijdens de Peronistische periode in Argentinië heeft ondervonden. den gesloten verdragen zullen wor den geëerbiedigd. Op economisch gebied zal worden gestreefd naar het doen eindigen van de inflatie, het beperken van de overheidsuitgaven tot het strikt nood zakelijke en het op peil houden van de peso. Het onderwijs zal weer vrij zijn. Op de onderwijsinstellingen zal geen politieke propaganda meer worden bedreven. Er zal in Argentinië volledige ge loofsvrijheid bestaan voor de aanhan gers van alle gezindten. De rechten van de Kerk zullen onverkort wor den gehandhaafd." En de voorlopige president besloot als volgt: „Het is de taak van de soldaat om immer, in vredes-, zowel als in oorlogstijd, te waken voor het bewaren van de orde. Mochten er onder de militairen zijn, die er op uit zouden zijn zich te verrijken, dan verzeker is hen, dat zij zo spoedig mogelijk uit onze ran gen zullen worden verwijderd. Mijn nieuwe regering zal in hoofd zaak uit burgers bestaan, waarbij de voorkeur zal worden gegeven aan metapolitieke persoonlijkheden." De rede van de president werd herhaaldelijk onderbroken door fana tieke toejuichingen van de me nigte. Er werd gefloten, toen Lonardi sprak over „De dictator, die in het regeringsgebouw heeft gezeteld". De soldaten en mariniers, die na de president en zijn gevolg op vracht auto's Buenos Aires binnenreden, werden geestdriftig door de menigte Dictatuur zal worden uitgebannen De menigte die zich op het Plaza de Mayo had verzameld om Lonardi een ovatie te brengen, was groter dan ooit onder het regime van Peron. Volgens Reuter heeft Lonardi ge zegd, dat het lot van Peron hem niet interesseert, als Peron maar ergens terecht komt waar hij het land ver der geen schade kan berokkenen. In afwachting van een vrijgeleide van Lonardi bevindt ex-president Peron zich nog altijd aan boord van een kanonneerboot van Paraguay in de onmiddellijk nabijheid van Buenos Aires. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat Peron toestemming tot vertrek krijgt als hij stukken zal heb ben ondertekend, waarbij hij zijn eigendommen Peron zou fabel achtig rijk zijn overdraagt. Vrijheid voor allen. Generaal Lonardi zeide zo spoedig mogelijk verkiezingen te zullen laten uitschrijven. Eerst moeten de kie zerslijsten echter op eventuele ver valsingen worden nagegaan. „Ner gens in de wereld zal er een vrijere pers bestaan dan in Argentinië". Hij zegde verder toe: Persvrijheid, vrije- lijke uitoefening van het recht tot vereniging en vergadering en vrij heid voor de arbeiders tot het vor men van vakverenigingen voor het verdedigen hunner belangen. Argentinië wil zelf zijn olievelden tot ontwikkeling brengen. „Dit zal mogelijk wat minder vlot gaan dan wanneer het door buitenlandse maatschappijen zou geschieden, doch wij vinden dit geen te hoge prijs, in dien hiermede het ontstaan van een toestand kan worden vermeden, waarbij de Argentijnse politiek op bepaalde wijze zou kunnen worden beïnvloed", aldus Lonardi, die ver volgde: Voor het oplossen van moeilijke en ingewikkelde vraagstukken zal een beroep worden gedaan op recht schapen en bekwame mannen. De re gering zal zich laten leiden door be ginselen van recht en rechtvaardig heid. Godsdienst en onderwijs. Argentinië zal zijn eens gegeven woord gestand doen. Met andere lan- toegejuicht. Talrijke militaire vlieg tuigen vlogen tijdens Lonardi's in tocht op geringe hoogte boven de stad. Ook botsingen. In de stad San Rosario heeft zich een botsing voorgedaan tussen mili tairen en Peronistisch gezinde beto gers. Op de demonstranten werd van uit pantserwagens geschoten. In arbeiderswijken in het Zuiden van Buenos Aires hebben zich even eens wanordelijkheden voorgedaan. Radio Buenos Aires deed een be roep op de arbeiders om kalm te blij ven. Een der centra van de wanorde lijkheden in de hoofdstad was het dis trict, waar de textielfabrieken zijn gelegen. Hier begon, op 17 October 1945, de opmars van arbeiders ter be vrijding van de toenmalige vice-pre sident Peron, die door legerleiders gevangen was gezet. Deze poging slaagde en zij luidde het begin van Perons tienjarige regeringsperiode in. Generaal Juna Jose Uranga, het nieuwe hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst, heeft de arbeiders in de voorsteden van Buenos Aires in een communiqué gewaarschuwd, dat zij hun kalmte moeten bewaren en geen gewelddaden mogen bedrijven. „De autoriteiten hebben opdracht de orde op de krachtigste wijze te hand haven", verklaarde hij. Gevangenen uit Sovjet Unie keren terug Twee Nederlanders onder hen In grote spanning wacht heel Duits land thans de laatste grote golf van „Heimkehrer" af. Men verwacht, dat de eerste transporten met vrijgelaten gevangenen uit Rusland reeds in de eerstvolgende dagen zullen aanko men. De Bondsdag heeft gisteren nog eens de „zekere verwachting" uitge sproken, dat er in de vervulling van de Russische belofte, een kleine tien duizend man terstond terug te zullen zenden geen vertraging zal komen. De betekenis, die de terugkeer de zer gevangenen voor de publieke me ning in Duitsland heeft, wordt eerst thans recht duidelijk door de grote ophef, waarmee alle voorbereidingen voor de ontvangst worden aange kondigd. Gisteren kwam uit Berlijn reeds de mare, dat een eerste transport in Oost-Duitsland zou zijn aangekomen Naderhand bleek evenwel, dat het hier slechts een kleine groep van 31 man betrof, die wel onafhankelijk van de beloofde actie zal zijn terug gekeerd. Slechts de helft ervan wa ren Duitsers. Een der teruggekeerden is de vijftigjarige Nederlandse vrouw Regina Krampen, die in 1945 in Ber lijn door de Russen werd gearres teerd. Zij is volgens het Duitse pers bureau aan de Nederlandse missie in Berlijn overgegeven. Ook zou zich een Nederlandse man onder de vrijgelatenen bevinden. In het Westduitse doorgangskamp Friedland bij Goettingen is reeds al les in gereedheid gebracht om de laatste grote stroom van „Heimkeh rer" te ontvangen. Wat gebeurt er in Marokko 1 El Mokri, de groot-vizier van sul tan Ben Arafa van Marrokko, heeft Vrijdag in Rabat een langdurig on derhoud gehad met de Franse resi dent-generaal, generaal Boyer de La- tour. Aangenomen wordt, dat het ge sprek ging over de uitvoering van de nieuwe hervormingsplannen voor Marokko. In Parijs wordt volkomen geheim houding betracht over de vorderin gen, die door de resident-generaal bij de uitvoering van deze nieuwe plan- De Westduitse Bondsdag heeft een stemmig de vestiging van diploma tieke betrekkingen tussen de bonds republiek en Moskou goedgekeurd. De Bondsdag liet zijn besluit verge zeld gaan van een resolutie, waarin van de grote mogendheden wordt verlangd, dat zij in Genève de ver eniging van Duitsland tot een van hun wezenlijke taken zullen maken. De Bondsdag verlangde opnieuw herstel van de Duitse eenheid en sloot zich in dit verband aan bij de in Welke gevoelens ten opzichte van ex-president Peron de Argentijnen en meer in het bijzonder de bewoners van Buenos Aires, voor het merendeel beheersen, toont deze radio-telefoto. Op de hoek van Florida-street en Sarmiento-street in Buenos Aires hebben enige honderden demonstranten tegen het bewind-Peron, een enorm portret van de gevluchte leider van de gevel van het Peronistische vakbondsgebouw gerukt, om deze beeltenis vervolgens onder een waar vreugdegehuil in flarden te rukken.... Moskou door Adenauer gemaakte re serves ten aanzien van de Oostduitse grenzen en de bevoegdheden van de Oostduitse regering. Voorts sprak de Bondsdag eenstem mig „zekere verwachting" uit, dat de terugvoering der veroordeelde Duit sers uit de Sowjet-Unie ten spoedig ste zal worden verwezenlijkt. Critiek. De socialistische oppositiepartij liet haar instemming vergezeld gaan van scherpe critiek op de tot dusverre door de bondsregering en de Weste lijke mogendheden gevoerde politiek met betrekking tot het herstel van de Duitse eenheid. De socialistische par tijvoorzitter Ollenhauer, die het debat opende, betoogde dat de Westelijke verdragspolitiek niet de sleutel tot de Duitse eenheid kon geven. Naar zijn opvatting was de door de bonds regering gevolgde politiek in Moskou volledig in elkaar gestort. De verant woording daarvoor lag volgens Ollen hauer ook bij de Westelijke mogend heden. Ollenhauer was het er mee eens, dat van erkenning van de Oostduitse regering geen sprake kan zijn, maar wanneer de positie der Oostduitse be volking er door verlicht zou kunnen worden, zou de bondsregering zich ook niet om protocollaire redenen van technische contacten met de Oostduit se regering mogen laten afhouden. Standpunt C.D.U. Voor de C.D.U. verzekerde dr. Kro ne, dat de Westelijke mogendheden geen vrees zouden behoeven te koes teren, dat de Duitsers ooit weer naar Rapallo zouden gaan. „Er zijn men sen, die speculeren op de tijd na Adenauer, maar ik kan tegen zulke speculaties niet dringend genoeg waarschuwen, vooral naar het Oos ten", zo zeide Krone. Dr. Krone zeide het gevaar, dat de betrekkingen met Moskou zouden kunnen leiden tot nieuwe infiltratie mogelijkheden vanuit het Oosten, niet te onderschatten. Reeds thans worden steeds meer uitnodigingen aan West duitsers gericht om naar Moskou te komen. De C.D.U. heeft overigens haar afgevaardigden verboden zulke uitnodigingen te aanvaarden. nen voor de invoering van binnen landse autonomie in Marokko worden gemaakt. Generaal De Latour heeft Donderdag een ondeiihoud gehad met sultan Ben Arafa. Wat er bespro ken is, is niet bekend. De resident-generaal heeft instruc ties van de Franse regering tot het benoemen van een derde lid van een troonraad, de regeling van het aftre den van Ben Arafa en de installatie van de troonraad. Voor het treffen van deze maatre gelen is evenwel geen tijdslimiet ge steld. Zij zouden moeten voorafgaan aan de benoeming van een eerste ge heel uit Marokkanen bestaande rege ring. De meningen in Parijs over wat er gebeuren zal, zijn verdeeld. De mees te commentators zijn pessimistisch en van gevoelen, dat de tegenstanders van de hervormingsplannen het ge wonnen hebben en dat door systema tisch uitstel de plannen wel nooit ten uitvoer zullen worden gelegd. Uitstel? Een woordvoerder van de delegatie der Marokkaanse Istiqlol (onafhan kelijkheids) partij in Parijs heeft Vrijdag verklaard te vrezen, dat wel licht gewacht moet worden totdat het Franse Parlement weer bijeen komt. alvorens enig besluit omtrent Marokko wordt genomen. „De toe stand lijkt hier verward. De meesten van ons denken in het begin van de volgende week naar Marokko terug te gaan. In Parijs worden thans geen onderhandelingen gevoerd". Premier Faure heeft op 12 Septem ber bekend gemaakt, dat met de uit voering van de nieuwe plannen voor Marokko terstond begonnen zou wor den. In sommige regeringskringen in Parijs vreest men, dat de vertraging van de uitvoering der plannen tot nieuwe onlusten en bloedvergieten in Marokko zal leiden. In de afgelo pen 24 uur zijn 10 gewelddaden voor gevallen, acht in Rabat en twee in Casablanca. In het geheel werden drie personen gedood en zeven gewond. Uit ande re gebieden is melding gemaakt van gevallen van brandstichting. 2.000 Franse ingezetenen van Marokko hebben Donderdagavond een verga dering bijgewoond van de organisatie „Présence Frangaise" in Fez en een resolutie aangenomen, waarin de nieuwe koers van het kabinet-Faure inzake Marokko wordt veroordeeld. Grote olievelden in Israël ontdekt Bij Migdal-Ashkelon, niet ver van het grensgebied van Gaza, in Zuid- Israël, zijn grote olievelden ontdekt, zo is Vrijdag door de minister van buitenlandse zaken van Israël be kend gemaakt Er zijn in dit gebied door twee Israëlische maatschappijen boringen verricht. De aardolie is van goede kwaliteit, maar de omvang van het reservoir is nog niet bekend. OVEREENKOMSTIG de verwach ting heeft de Westduitse Bonds dag éénstemmig zijn goedkeuring ge hecht aan het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met de Sov jet-Unie en alle fracties hebben zon der uitzondering dank gebracht aan dr. Adenauer voor zijn bemoeiingen om de nog in Rusland verblijvende Duitse gevangenen naar het vader land terug te krijgen. Ollenhauer, de leider van de socia listen, heeft echter ook van de gele genheid gebruik gemaakt, om scherpe critiek uit te oefenen op het tot dus verre gevoerde beleid der regering. Hij sprak als zijn mening uit, dat het beleid van de Bondsregering te Mos kou ineen was gestort en beschouwde de getroffen regeling als een belang rijk succes voor de Sovjet-Unie. Uit de mond van Ollenhauer klin ken deze woorden misschien niet vreemd, maar het' is zeer opvallend, dat de commentaren op de Moskouse conferentie ook elders minder mild van toon zijn geworden. In de Duitse perscommentaren kan men de laatste dagen herhaaldelijk lezen over de steeds sterker worden de vrees, dat Rusland door zijn diplo matieke vertegenwoordiging bij én de Westduitse èn de Oostduitse regering in een betere positie zou kunnen ko men, om voor een hereniging zijn voorwaarden te kunnen opleggen. Voorts verwijt men Adenauer, dat hij besloot tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen zonder zelfs een schijn van concessie betref fende de Duitse hereniging te kunnen krijgen. Ook de Amerikaanse bladen tonen weinig enthousiasme. Men wijst erop, dat Amerika op het laatste ogenblik er bij Adenauer op heeft aangedron gen de uitwisseling van diplomaten te weigeren. De opgewekte commen taren van het State Department noemt men ronduit schijn en in in drukwekkende analyses poogt men aan te tonen, dat er wel degelijk on gerustheid heerst over de ontstane situatie. Het is nog moeilijk te voorspel len, welke koers er in de komende maanden gevaren zal worden. Veel zal afhangen van de minister-confe rentie in Genève. De Westduitse regering zal voor al les moeten voorkomen, dat de kwes tie van de eenheid de inzet gaat wor den van een spelletje in de binnen landse politiek, waarbij de partijen tegen elkaar opbieden. In een derge lijke sfeer zou er een nieuwe natio nalistische golf kunnen ontstaan, die een gevaar voor de vrede oplevert, vooral als de status quo zou worden gehandhaafd. De westelijke mogendheden staan, gezien dit alles, voor de taak, om de hereniging te bespoedigen en de pu blieke opinie van West-Duitsland mild te stemmen. En dat is bijzonder moeilijk als men geen idee heeft, wat het glimlachende Rusland aan sur prises in petto heeft. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). RUSTIG EN DROOG. Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatse lijk mist, maar later op de mees te plaatsen vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm voor de tijd van het jaar. 25 Sept. zon op 6.31, onder 18.36; maan op 15.35, onder 26 Sept. zon op 6.32, onder 18.34; maan op 16.03, onder 0.14. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 14 C. OSLO geheel bewolkt 16 KOPENHAGEN half bew. 17 AMSTERDAM nevel 24 LONDEN mist 21 LUXEMBURG licht bewolkt 23 PARIJS geheel bewolkt 22 BORDEAUX mist 21 GRENOBLE half bewolkt 23 NICE half bewolkt 24 GENEVE half bew. 23 ZüRICH motregen 22 LOCARNO nevel 23 BERLIJN mist 19 FRANKFORT nevel 23 MüNCHEN mist 21 WENEN nevel 20 INNSBRUCK mist 25 ROME nevel 28 AJACCIO geheel bew. 24 MALLORCA zwaar bew. 26 Korreltje Als de achterdocht binnenkomt, gaat de liefde heen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1