het ontQRoenen is mindeR „qrijs öan u öenkt 3tet aenkanyen Ceaen aan de kennismaken wenkt zeen, stenk op, de aenkeetding^knackt Het „Bolgewas" groeit op in de schaduw van de patroon SitifAataag. DE STENEN SPREKEN De huisapotheek is onmisbaar 5)e de^ót i& in aanlacht U kunt niet alles weten ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 INTIEME REVUE VAN EEUWENOUD GEBRUIK schappij. R3c groen is gelukkig ech ter niet alleen beschermd tegen een hem vijandige omgeving door een wet. Aan het begin van de groentijd krijgt hij een student-patroon toe gewezen, die zijn telg wel hoofdza kelijk met apenliefde behandelt maar zich toch roert als een ander zijn be schermeling onheus bejegent. Voordat de nieuweling zich voor de inschrij ving naar de sociëteit begeeft, heeft hij enige uren om met zijn patroon kennis te maken. Deze leert hem dan dat een stoel een meubel is dat geen poot uit zal steken om hem er boven op te hel pen. Gesterkt door deze ervaring gaat het groen naar de sociëteit, waar hem na de inschrijving de grootste ontreddering wacht. In minder dan geen tijd is zijn papierenboordje een smoezelig vod en hangt zijn vlinder das aan een van de machtige luch ters, die behalve licht een maximum van andere genoegens bieden. Tegenklaas aan de lamp Leonard Huizinga vertelt in Hiero- nymus in zijn sappige taal hoe hij eens gekleed als „tegenklaas" op het Sinterklaasfeest als een aap aan deze lamp hing en zijn mede klazen met zijn laarzen door de socie- teitzaai schopte. Voor het groen be tekent deze luchter echter een maxi mum van ongenoegen, dat hij zich zelfs in zijn nadagen als dorpsdokter zal blijven herinneren. Het rechteloze jongmens zal keer op keer opdracht krijgen zijn kledingstuk te heroveren: 'n machteloos koekkappen, dat met 't plukken van de maan vergelijkbaar is. De oudere-jaars zorgen er echter wel voor, dat de kennismaker niet de gehele avond als een mug rond de lamp blijft dartelen. Onder of naast de tafeltjes gezeten ontvangt hij le venslessen, die hem behalve een ge deukt gevoel van eigenwaarde niets kosten. Dit geestelijk groenen is vol gens de boekjes de ziel van de groen tijd, doch het komt meerdere malen voor dat een eerste- of oudere-jaars zijn gebrek aan geestelijk overwicht met wandelstok of de zq bekende .Leidse bek" aanvult. De patroon of de comissie van Bijstand zal het groen dan uit zijn precaire situatie moeten redden. T"\e dagtaak van de kennismaker be- U gint met het wekken en aange zien de student slechts in noodtoe standen voor dag en dauw het bed verlaat, ziet men de groenen eerst te gen es;r_ v.ri Het wekken bestaat uit het legen van brievenbussen en het aanhoren van dauwverse ontboezemingen uit een jong intellectueel gemoed. Tussen de hooggestemde conversatie door wor den de boterhammen genuttigd. Na het wekken spoedt het groen zich naar elders om zich in een soort van hersengymnastiek te bekwamen, dat onder de naam van colloquium be kend staat Hier echter geen Mieke om het leed te verzachten als een van de deelnemers de plank misslaat. Op- en afdrogen Tegen twaalf uur gaat het weer de buitenlucht in en zet het groen de kennismaking op de kamers van de oudere-jaars voort. Een groot deel van de jongelui gaat naar het Gal genwater waar door Njord roei- en niet zelden zwemonderricht wordt gegeven. Na aldus af- en opgedroogd te zijn wordt de terugtocht naar de sociëteit aanvaard. SleChts onder drukt door de commissie van Bijstand gebruiken de jongelui hier het avond eten om eerst tegen acht uur weer in de societeitzaal losgelaten te wor den. Voordat het groen zijn deelne mende hospita en zijn bed terugziet is het ver over twaalf. Heksenketel De groentijd duurt ruim veertien dagen en wordt besloten met een inauguratie-ritueej, dat van de socië teit een heksenketel maakt. De ver baasde Leidenaar ziet niet zelden op deze dag de deur van de sociëteit als een deksel opengaan om een over het kookpunt heengebracht groen uit de heksenketel te laten ontsnappen. Het feest duurt de gehele nacht en het wordt pas stil op de sociëteit als buiten het leven van alle dag bezit neemt van de Breestraat. Het zelfde onbegrepen leven van elke dag, waarin ook de student van nu één maal een plaats zal moeten vinden. Pnkele dagen geleden kwamen wij een jongeman tegen, die plotse ling niet alleen zijn wilde maar ook zijn door de weekse haren verloren Week te hebben. Zijn hoofd was zo kaal als een boerenkoolveldje na een rupseninvasie en glansde zachtjes in het zonlicht. Alsof zij een tegenpres tatie wilden leveren voor 't gemis aan begroeiing elders, prijkten drie grote pleisters op zijn konen. „Hebben ze je zo geslagen", vroegen wij hem mee warig, want wij hadden wel eens ge hoord hoe schandelijk sommige groe nen behandeld worden. Zijn ant woord was echter een volkomen ont nuchtering. Hij betastte met een pijn lijk gezicht zijn kaken en zei: Nee ik héb me vanmorgen voor het eerst geschoren. De lezer zal begrepen hebben dat genoemde jongeman een van de velen was die de innerlijke volheid van het studentsChap met de uiterlijke leeg heid -van een kaal hoofd moesten be talen. Dat kale hoofd, al dan niet met grote pet toegedekt, is overigens in staat heel niet-studerend Leiden in staat van diepe deelneming te brengen. Blozend knolgewas Men heeft grote sympathie met dat jonge blozende „knolgewas" dat met een pet als een vliegdekschip door de Breestraat strompelt en de Sociëteit Minerva binnenrolt als de glanzen de basjes in het knikkerzakje van onze jeugd. Men is begaan met het lot dat deze baardloze jongelingen binnen de muren van de sociëteit wacht en gluurt stiekum door de ra men om de plassen bloed te zien waarin de groenen maar net het hoofd boven kunnen houden. Elk jaar weer als de jong-studenten hun totale kruinschering ondergaan en zich met papierenboord en vlinderdas gestrikt hebben, duiken de sterke verhalen op als vis (bij kwaad water. Dan weer eens heeft men een groen dermate gekneusd dat men hem voor verdere consumptie door de hongerige „Miner va" moest afkeuren en dan hoort men weer dat een van de Benjamins van de studentenmaatschappij met zo veel drank is overgoten, dat men ge voegelijk van een groen op sap zou kunnen spreken. Deze verhalen zijn bijzonder vlei end voor de'Leidse fantasie en de mensenliefde die men in de Sleutel stad de verdrukten toedraagt. Zij zijn eChter, althans voor een groot gedeel te, niet waar en dit is jammer, omdat zij meehelpen de kloof die de gemid delde burger van de student scheidt, nog dieper te maken. Zo begint de Groentijd. Uitwassen P*r is iemand geweest die promo- veerde op een proefschrift over de uitwassen van de groentijd. Deze doctor voerde ons mee naar de pri mitieve volkeren op de eilanden in de Stille Zuidzee waar geen enkele jongeling zich man mag noemen zon der eerst eens flink onder handen te zijn genomen. Bekend is dat deze knapen na zich eerst een tijd in af zondering op hun uitverkiezing voor bereid te hebben een marteling onder gaan, waarvoor ieder Europeaan har telijk zou bedanken. Toch blijft geen van deze jongelingen in de kinder stoel zitten en weten zij zich allen een plaats in hun maatschappij te veroveren. De doctor nu noemde deze inwijdingstijd sterk verwant met de groentijd zoals wij die nu kennen. Het ritueel van de afzondering is ver vangen door het kaalscheren, waar door de groenen een geïsoleerde groep in de studentengemeenschap vormen en de marteling heeft plaats gemaakt voor een verfijnde geeste lijke foltering, waarin echter ook plaats wordt open gelaten voor een gevoelig woord of een gevoelige klap. Bij de wet verboden Dit laatste is evenwel in de groenen- wet verboden, doch nergens wordt zoveel tegen althans deze wet gezondigd als in de studentenmaat- Naar de stadsrand toe worden de Leidse huizen steeds hoger. De stad van de toekomst zal een beeld ge ven, waarin huizen van dit kaliber zich aaneenrijen. Waar staat boven staande flat? De vorige week De drie jongetjes stonden op de Rijnkade op de achtergrond was een stukje van het Utrechtse Jaagpad zichtbaar. De waardebon van vijf gulden is voor: P. M. v. d. Vooren Jr. Dorpsstraat 63, Warmond. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief ol briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5verloot. ALS DE HUISVROUW zich in de vinger gesneden heeft en als zoon of dochter met schrammen of builen thuis komt, is het goed wanneer men op eenvoudige wijze eerste hulp kan verlenen. En dan niet met een vies lapje, dat men ergens vindt, of met een „schone zakdoek", die zo uit een broekzak komt, maar met een behoorlijk noodverband. Daarom is de aanwezigheid van verbandgaas vereist. Op een wond mag alleen 'steriel, dat is kdemvrij, gaas worden gebezigd. Dit is o.a. in de (handel als de zogenaamde „zestientjes" dat zijn afzonderlijk verpakte stukjes. Voor een omslag om een ont stoken keel echter behoeft geen steriel gaas te worden genomen, dat kan wel heel gechikt met een huishoudelijk schone lap. Ander verbandmateriaal. VERDER zijn watten nodig. Die mogen nooit direct op een wond (komen, maar zij bewijzen goede diensten als het er om gaat een lichaamsdeel warm in te pa'klken en om iets schóón te vegen. Wil men watten hetbben om ogen te reinigen, dan dient men weer een bijzonder schone, dus kiemivrije soort te nemen. Ook enige zwachtels mogen niet ont breken; die moeten niet erg breed en ook niet te smal zijn, dus middelsoort. Verder zijn nodig: kleefpleister om verband vast te maken, een stukje taft voor het aanleggen van een Priessnitz-verband, een schaartje om zwachtels e.d. te kunnen afknippen. Een pincet dient te worden gebruikt als vuil verband moet worden aangepakt. Met jodiumtinctuur van 3 pet. en met waterstofperoxyde, even eens van 3 pet., worden wonden behandeld. Boorzalf of brand- zwachtels komen van pas bij verbrandingen van niet te grote omvang. Érnstige brandwonden behoeven onmiddellijk medische behandeling. En medicamenten. DE MEESTE mensen hebben behoefte aan aspirine, of een ver- vangmiddel daarvan, ter behan deling van hoofdpijn, verkoud heid of andere gewone kwaal tjes. Ook oordruppels zijn begrij pelijkerwijs heel geliefd voor de Het wordt weer eens tijd, dat wij onze aandacht gaan richten op de najaarsgarderobe. De couturiers hebben hun collecties reeds ge toond waarbij wij onder anderen zagen een buitengewoon leuke driekwartjas van tweed, die een ensemble vormt met een rok van dezelfde stof. Het ontwerp is van Basta, een der top-confection- nairs in Parijs. Het is een buitengewoon aardige combinatie. In huis draagt men de rok met hierboven een fraaie blouse, een sportieve jumper of trui. Gaat men naar buiten, dan zorgt de bijpassende driekwartjas er voor, dat de draagster er meteen correct en welverzorgd uitziet, doordat jasje en rok bij elkaar behoren. Een ideale dracht voor ons land, want het kan hier in het najaar binnen warm en buiten guur zijn. Ongetwijfeld zal er onder de Nederlandse dames zeker een grote belangstelling voor dit ontwerp bestaan. 0 lOHOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOIIOIIOIIOIIOIIO OIIOIIOIIOIIOIIOIIOlT Hebt u gele rokersvingers? Dat komt niet van de nicotine. Het is een soort teer, die door de verbranding ontstaat. Een theelepeltje chloorkalk en een even grote hoeveelheid Engels zout mengen tot u een brei hebt. Dan een plukje watten in de brei dopen en daarmee over de gele vlekken wrijven. Uw vingers zijn dan zo schoon. huisapotheek. Oorpijn meldt zich immers juist 's avonds laat of 's nachts nogal eens. Men moet echter geen oordruppels op eigen gelegenheid bestellen. Het beste is het als men daarover eerst het advies van de huisarts inwint. Nerveuze personen kunnen het vaak niet zonder wat valeriaan stellen, anderen die met zenu wen te kampen hebben willen af en toe wel eens een slaapmiddel. Dit laatste is echter niet onbe denkelijk: in geen geval mag er een gemakkelijke weg naar ver slaving worden gebaand, want dan is het middel beslist erger dan de kwaal! Tot slot moet met nadruk worden gezegd dat een huisapo theek beslist een koortsthermo meter moet bevatten en dat dit instrument in voorkomende ge vallen ook dient te worden ge bruikt. Bij alle beginnende ziek ten en bij verschijnselen van onwel zijn, waarvan de oor sprong niet duidelijk is, dient temperatuur te worden opgeno men. De te hulp geroepen arts vindt in de temperatuur vermel ding dikwijls uiterst belangrijke aanwijzingen. Hij zal beoorde len of de thermometer ook ver der moet worden gebezigd. Dr. ALFREDA BRIEDE. Appelmoes zonder suiker maakt u van half om zure en zoete ap pelen. De zoete appelen moeten eerst gekookt worden en nader hand voegt men de zure erbij. Chocoladepasta kan men ma ken door de inhoud van een blikje gezoete melk te mengen met een klein beetje cacao. Moet men een tros druiven een paar dagen bewaren, leg ze dan niet op een schaal, maar hang de tros op. Moet u een ei kloppen, maak de kom waarin u dit doet eerst nat, het geklopte ei zal dan niet meer voor de helft aan de zij kanten kleven. Glazuur voor gebak kleuren doet men met citroensap of ei geel, spinazienat voor groen, bos- bessensap of perenrood voor lila, 'bietensap voor rood en sinaar- appelessence voor oranje. Grijze aanslag op glaswerk wordt verwijderd door spoelen in water met azijn. De grijze aanslag is meestal kalk uit het water.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11