De Kleppende Klippee* Omgeving Verzoenende Arak Agung taal van min* op Schiphol Min. Dulles optimistisch voor V.N. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 „Wanneer bij Indonesië en Neder land de bereidheid aanwezig: is hun verhouding zakelijk te bezien en de emotionaliteit en het sentiment weg te werken, dan ben ik ervan over tuigd, dat de vraagstukken die tot dusverre onoplosbaar leken, tot een oplossing kunnen worden gebracht". Dit zeide gisteravond de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr. Anak Agung, die op doorreis van Djakarta naar New York op Schiphol is aangekomen. Minister Anak Agung zeide met grote belangstelling kennis te hebben genomen van een verklaring van dr. Drees in een vraaggesprek met Indo nesische journalisten, waar in hij zei dat de Nederlandse regering bereid is te spreken over de middelen om te komen tot betere verhoudingen met Indonesië. De Indonesische minister van buitenlandse zaken zag hierin de wens van de Nederlandse regering, om bij het streven naar de betere verhoudingen Indonesië halverwege tegemoet te komen. Elkaar ontmoeten. Minister Anak Agung noemde het van secundair belang of de verhou ding kan worden verbeterd door een conferentie op hoog niveau of door diplomatiek overleg. „Dit zal trou wens van de ontwikkelingen afhan gen", zeide hij. „Berst is het nodig elkaar halverwege te ontmoeten". Sprekende over de kwestie Nieuw Guinea zeide mr. Anak Agung, dat er ^en ruimte is tussen het op de agenda plaatsen van een kwestie en de be handeling ervan, die immers afhangt van de volgorde der te bespreken on derwerpen in de Verenigde Naties. Op een vraag of dit betekent, dat wellicht de besprekingen in de V.N. over dit vraagstuk zullen worden doorkruist door rechtstreekse bespre kingen tussen Nederland en Indo nesië, zeide de minister geen prognose te kunnen doen. „Laten wij hopen dat wij bereiken wat wij wensen", voegde hij hieraan toe. Kwestie Westerling. Minister Anak Agung zeide het te betreuren, dat Westerling weer van zich heeft doen spreken. „Het Indo nesische volk kan de daden van Wes terling en zijn onmenselijke optreden in Celebes niet vergeten. Zijn vertrek uit Nederland zal de geïrriteerdheid in Indonesië weer opwekken". Vragen beantwoordend over enkele vraagstukken in de Nederlands-Indo nesische verhoudingen, zeide mr. Anak Agung, dat men zich niet moet vastleggen op een facet. De verhou ding omvat een geheel complex van problemen, dat indien zakelijk en met voorbijgaan van sentimenten wordt besproken kan worden op gelost. Ook de kwestie van de nieuwe Nederlandse advocaat voor de arres- Aetherklanken ZATERDAG Televisieprogramma's. NTS: 16.0016.45 Eerste steenleg ging voor de Wereldtentoonstelling te Brussel, in 1058. KRO: 20.15 Act. wereldtelevisie en weerb. 20.35 Teleimimiek. 20.55 Ten toonstelling „Het geheim der Etrus- ken". 21.5522.15 Calbaret. NTS: Eurovisie: 22.2523.05 „Tos- ca", opera van Puocini (2e acte). HILVERSUM H, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuiws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Musette orkest en soliste. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Annus, muziek. 14.40 Arnus. muiz. 14.55 Gram. 15.05 Kroniek v. Letteren en Kun sten. 15.40 Amateurprogramma. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Dameskoor. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overzicht. 13.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondge bed en liturg, kalender. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Aimius. muziek. 21.40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuiws in Esperanto. 23.2224.00 Metropole-orkest en sol. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.40 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram.. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Wa terstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.20 Kamermuziek. 12.00 Metropoleorkest. 12.30 Land- en tuinibouwmededelin- gen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Post- harmonie. 14.35 Betuws programma. 15.00 Instr. trio. 15.15 „Wat Socialis tische Studentent willen", lezing. 15.30 Orgelspel en zang. 16.00 ,Van de Wieg tot het Graf", caus. 16.15 Radio Philharm. orkest en solist. 17.00 Act. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuit zending: .Atlantisch allerlei". Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 ,Passepar- Spanje. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Liederen. 20.45 Ge var. programma. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Het hiuis waarin wij wonen", toespraak. 22.15 Gram 22.30 „Jurre Jurk", klankbeeld. 23.00 Nieuws en S.O.S.-feerichten. 23.15 24.00 Gram. tanten in Indonesië en de opheffing van de Nederlands-Indonesische unie behoren hiertoe. „Belangrijk is het, dat in Nederland begrepen wordt, dat er een nieuwe situatie in Indo nesië is". Mr. Anak Agung werd op Schiphol verwelkomd door de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, Sharif en tal van andere Indonesische autori teiten. Van Nederlandse zijde was aanwezig de chef protocol van bui tenlandse zaken mr. W. Tets. Vreedzame Atoom-energie De overeenkomst met Amerika De minister van buitenlandse za ken heeft de Tweede Kamer de tekst gezonden van een op 18 Juli 1955 tussen Nederland en Amerika geslo ten overeenkomst inzake samenwer king bij het gebruik van atoomener gie voor niet militaire doeleinden. Als 20 leden van de Tweede Kamer of 10 leden van de Eerste Kamer dit wensen kan deze overeenkomst aan een uitspraak van de Staten- Generaal worden onderworpen. Toen de Amerikaanse wetgeving aan de ideeën, aan welke president Eisenhower uitdrukking had gege ven, was aangepast, heeft de Neder landse regering, in samenwerking met de stichting voor fundamenteel onderzoek der materie, overwogen, op welke wijze en in welke mate van de geboden mogelijkheden tot samenwerking met Amerika kon worden gebruik gemaakt. Ten gevolge van dit overleg wer den op 28 Februari 1955 besprekin gen geopend tussen een Nederlandse delegatie onder voorziterschap van Harer Majesteits ambassadeur te Washington en een Amerikaanse de legatie, ten einde een bilaterale overeenkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten voor te berei den. Tijdens deze besprekingen gingen beide delegaties er van uit, dat, hoe wel de samenwerking tussen de twee landen in de naaste toekomst zich zouden moeten uitbreiden tot alge mene en ook vooralsnog geheime ge gevens, een eerste overeenkomst spoedshalve beperkt zou blijven tot de uitwisseling van gegevens en ma teriaal van niet geheime aard, waar voor in Nederland belangstelling be stond. De regering acht het door deze on derhandelingen bereikte resultaat, gunstig. Zij heeft zich ervan over tuigd, dat de bepalingen van de overeenkomst het mogelijk maken, dat het reactor centrum Nederland door de overeenkoms zijn program ma op snellere wijze ten uitvoer kan leggen. De overeenkomst stelt Nederland in staat een „materials testing reactor" te bouwen en stelt voldoende hoe veelheden splijtbaar materiaal aan Nederland ter beschikking om deze reactor continu in bedrijf te houden. Tevens voorziet de overeenkomst in de levering van andere voor het splijtingsproces benodigde materia len, zoals zwaar water, terwijl ook ten aanzien van een verdere samen werking een bepaling is opgenomen. Ook zijn de Verenigde Staten be reid bijstand te verlenen bij de op leiding van daarvoor in aanmerking komende Nederlanders in de tech niek van het werken met de proef reactoren, welke dank zij de over eenkomst kunnen worden gebouwd, alsmede in de techniek van het wer ken met een grote neutronen-flux. Ook komt in die nota nogmaals de bereidheid tot uiting van een verde re samenwerking met Nederland in zake vreedzame toepassing van atoomenergie. ZAAK-VINKEVEEN KOMT VOOR. De berechting van de wachtmeester der Rijkspolitie P. H. te Vinkeveen, beschuldigd van doodslag subsidiair zware mishandeling de dood ten ge volge hebbend, zal op 14 October geschieden voor de meervoudige Ka mer van de Utrechtse rechtbank. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER Arbeider ging in de bouwvak ken Op 12 April verliet een fabrieksar beider uit Hooigmade zijn werkplaats en keerde 's Maandags niet meer te rug. Hij had de arbeidsovereenkomst met de directeur van de fabriek ver broken om in de bouwvakken te gaan werken. Aangezien hij noch van zijn vroegere directeur noch van het gewestelijke arbeidsbureau toe stemming had verkregen, moest hij nu zijn daad voor de Haagse Econo mische Politierechter verantwoorden. Verdachte vertelde dat hij van zijn huisarts het advies kreeg van werk te veranderen, wegens zijn zwakke gezondheid. Hij dacht dus goed te d'oen om 's Zaterdags tegen zijn baas te zeggen, dat hij vanaf de daarop volgende Maandag niet meer bij hem in dienst wilde blijven. De directeur nam hiermee geen genoegen en toen Van der J. 's Maandags niet was ver schenen op zijn werkplaats, maakte hij er werk van. De officier van Ju stitie meende: „In de hedendaagse Maatschappij, waar we met de wei nige beschikbare krachten 't moeten doen, is het niet veroorloofd dat de werknemers zo maar van hun werk plaats wegblijven.. Hij eiste een boete van 30 gulden resp. 12 dagen. Ver dachte merkte op, dat hij op advies van zijn huisdokter heeft gehandeld. De politierechter, mr. Rutgers, meende dat verd. dan maar naar zijn dokter moest gaan en hem het resul taat van zijn advies bekend maken. Hij veroordeelde verdachte conform de eis. Een tientje meer I „Ik kon bij een andere baas een tientje meer verdienen", zei de 21- jarige fabrieksarbeider uit Alphen aan den Rijn tegen de Haagse Eco nomische Politierechter op de vraag waarom hij van zijn baas was wegge lopen. H. werkte bij de N.V. Van Rijn te Alphen aan den Rijn. Op 28 Maart j.l. had hij zijn werk verlaten zonder vergunning van zijn werkgever of van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau. Verdachte had van de .N.V. te weinig loon ontvangen, meen de hij, en toen zich de gelegenheid voordeed om ander werk te krijgen, waar hij een tientje meer betaald kreeg, nam hij de benen. Hij had zich de moeite niet getroost om eerst naar het arbeidsbureau te gaan. De officier van Justitie, jhr. mr. v. d. Poll, memoreerde dat dergelijke overtredingen de laatste tijd een zeer ernstige omvang beginnen aan te nemen. Om dit euvel te voorkomen meende hij, dat hier een flinke straf moet worden toegepast. Jhr. v. d. Poll eiste tegen H. dertig gulden boete of 12 dagen. Verdachte werd conform het requisitoir veroordeeld. Hij merkte op: „Niets aan te doen, ik be taal dan maar". (47) De blóf op het lórt om met miin soldaten de stród met het spookschip aan te gaan! Eerst moeten echter alle burgers geëvacueerd worden, went de spoken kurmen ongehinderd de stad in puin schieten! Maar wie is de dappere dte hen eat weg voeren!? y rtèmhrr^ml gouverneur! Die^l^ trrsaaqöe dappere, ronder op te '4;V> XP*", kapitein lambiek, ik bewonder Uil! bent een adelborst!! i Iklaat dadelik de jeuqdinschepen en ib zult L \\Bmraerc slófthoo mrr nnprtmw ^(ha/f, vermetele!') met hen naar Europa varen! Ons laatste slag) ch neer s/mms mievt mm zón schip eal Mie begeleiden, maar houd het J uur ran rertrek geheim, want de spoken sclid) nen alles le weten wat hier gebeurt ST0MPWIJK Betere straatverlichting. Naar het oordeel van B. en W. heeft de dorpskern (waarmede bedoeld wordt de Dr. van Noortstraat vanaf de „Don Bosco" woningen en de lvTeerlgan voorzover deze bebouwd is) een on voldoende straatverlichting. De totale straatlengte bedraagt circa 1670 meter en wordt thans ver licht door 25 lantaarns. Hiervan zijn er drie voorzien van 100 watt-lam pen, 13 van 75 watt en 9 van 40 watt. De gemiddelde onderlinge afstand tussen twee lantaarns is 67 meter, waardoor een zeer sobere verlich ting wordt verkregen. Een normale woonwijk-verlichting kan worden verkregen door: 1. alle bestaande lantaarns te voorzien van 100 watt-lampen. Hiertoe moeten de 9 lantaarns met 40 watt-lampen van een andere armatuur worden voor zien; 2- 23 lantaarns bij te plaatsen en deze eveneens te voorzien van 100 Watt-lampen. Door deze voorziening wordt de onderlinge afstand tussen de lan taarns gemiddeld 35 meter, hetgeen in woonwijken als normaal geldt. De kosten van deze verbeteringen zullen naar schatting 6100,bedragen, terwijl de jaarlijkse lasten worden becijferd op 1790, LEIDERDORP De persoon, die het vorig jaar om streeks Augustus de weduwe Zwa nenburg van het leven beroofde zal Dinsdagmorgen a s. om tien uur voor de Haagse rechtbank terecht staan. Als raadsman is hem toegevoegd mr. F. H. Piket te Den Haag. Geboren: Arie z. van A. Roest en H. van Dam; Martine d. van H. A. Korswagen en C. L. Teijn; Wil- helmina Margaretha Theresia d. van De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Donderdag een beroep gedaan op de Verenigde Naties om samen te werken „zodat de komende tien jaar in de geschiedenis zullen worden ge boekstaafd als de periode, waarin uit eindelijk de ware vrede werd be reikt". In een redevoering tot de pas ge opende tiende zitting van de algeme ne vergadering der Verenigde Naties, zeide Dulles te geloven dat de top conferentie te Genève, die ini Juli dit jaar werd gehouden, „het begin was van een tijdperk van vreedzame ver anderingen". Er heerst reeds een nieuwe geest, met een grotere soepel heid en minder geprikkeldheid in in. ternationale betrekkingen, zo zei hij. Minister Dulles gaf het volgende tokomstbeeld: „Het zal geen tijdperk zijn van rust en stabiliteit. Het zal een tijdperk zijn van veranderingen en het zal zijn spanningen en moei lijkheden hebebn. Maar de volkeren en de regeringen zullen oorlog en onderdrukking afzweren als midde len om hun doelstellingen te verwe zenlijken. Zij zullen een ordentelijke ontwikkeling aanvaarden tot de ver wezenlijking van wettige nationale aspiraties. Zij zullen meer samenwer ken op economisch gebied. Zij zullen steeds meer de menselijke rechten Verdween Malenkof wegens hartkwaal? Prof. Carlo Schmid, de Westduitse socialistische leider, die deel uit maakte van de Westduitse delegatie naar Moskou, heeft Donderdagavond op een diner in Bonn verklaard, dat oud- premier Malenkof, die hij tij dens zijn bezoek aan Moskou ont moette, ernstig ziek is door een hart kwaal. Malenkof hijgde en blies als hij een trap op ging, aldus Schmid. Schmid geloofde, dat deze ziekte wellicht de beste verklaring voor diens aftreden als premier is. Hij zei, dat Malenkof gerespecteerd wordt en dat hij een van de weinigen was bij wiens binnenkomen in een vertrek de andere Sow jet-leiders opstonden. en fundamentele vrijheden eerbiedi gen. En de menselijke werken zullen meer worden gewijd aan wat schep pend en heilzaam is. Ook de Verenigde Naties zullen veranderen. Met goede wil en onder ling vertrouwen, zullen vele delen van het handvest een nieuwe beteke nis en vitaliteit krijgen", aldus het toekomstbeeld van minister Dulles. Het antwoord, dat Molotof vandaag op deze rede zal geven, zal een be langrijke aanwijzing zijn, in hoeverre de verzoende geesten van Genève doorwerkt. In ieder geval applaudi- seerde Molotof na de rede van Dulles. Boelganin doet Jontwapenings-voorstel Volgens de correspondent van de „New York Times" bij de V.N. die gezaghebbende kringen aanhaalt, heeft premier Boelganin van de Sow- jet-Unie in zijn persoonlijke brief aan president Eisenhower verklaard, dat de Sowjet-Unie wil instemmen met het uitwisselen van militaire gegevens tussen de V.S. en de S.U., indien de bases in het buitenland hierbij wor den betrokken, en dat zijn land het voorstel van president Eisenhower voor wederkerige luchtverkenning.en zou aanvaarden, indien dit deel uit maakt van een veelomvattend ontwa peningsprogram, dat onder meer het verbod van het gebruik van atoom wapens zou behelzen. Volgens A.F.P., dat eveneens wel ingelichte kringen bij de V.N. aan haalt, is de boodschap van Boelganin, welke de voorwaardelijke instemming met president Eisenhowers plan in houdt, gesteld in zeer vriendschap pelijke termen. Zij zou ook het Sow- jet-standpunt ten aanzien van de ontwapening, zoals die door de Sow- j et-afgevaardigde bij de ontwape ningsbesprekingen der vijf landen in de subcommissie voor ontwapening der V.N. is uiteengezet, in herinne ring brengen. Voorts zou de Sow jet- regering voorstandster zijn van een mogelijke uitbreiding van lucht'ver- kenningen tot andere landen dan de V.S. en de Sowjet-Unie. Staking ontwricht het Franse treinverkeer In Frankrijk is het spoorwegver keer ernstig ontwricht door een 24- uurstaking van machinisten, die Don derdagmiddag om vijf uur is begon nen. Uit berichten die in de afgelopen nacht in Parijs zijn binnengekomen blijkt, dat de stakingoproep van de onafhankelijke bond van machinisten in het gehele land is opgevolgd. Doch veel machinisten, veelal leden van andere onafhankelijke bonden of van de socialistische vakvereniging, zijn aan het werk gebleven. De staking is uitgeroepen uit pro test tegen de aangekondigde loons verhoging van vijf procent. De sta kers eisen een grotere verhoging. In Parijs was Donderdagavond het treinverkeer met de voorsbeden het zwaarst getroffen,, waardoor veel Parijzenaars die van hun werk kwa men, moeilijkheden ondervonden. De treinen op de grote lijnen vertrok ken evenwel van alle stations oip twee na, zij het met enige vertraging. Belgen streven naar vijfdaagse werkweek De vooraanzegging tot staking in de Belgische stikstofindustrie loopt op 26 September teneinde. In deze belangrijke industrie zijn 4500 arbei ders werkzaam. In andere industrieën zullen de ar beiders op 1 November in staking gaan. Zoals bekend eisen de socia listische en katholieke vakbonden de invoering van de werkweek van vijf dagen (van 42 of 44 uur) in die in dustrieën, waar de omstandigheden zulks toelaten. In Juli j.l. kwam reeds een accoord tot stand tussen het verbond van Belgische industrië len enerzijds en de vakbonden an- derzijnds, waarbij werd bepaald dat een vermindering van de arbeids duur in de Belgische industrie zou worden bestudeerd. Eerste minister Van Acker heeft besprekingen ge voerd met het bestuur van het ver bond van Belgische Industriëlen, dat zich ategorisch heeft uitgesproken tegen een veralgemening van de werkweek van vijf dagen. Th. A. de Boer en M. C- H. van Wie- ringen; Maria Catharina Adriana Johanna d. van J. N- R. van Maarle en J. M. Th. Kluvers. Gehuwd: P. W. van der Luit en J. Hoogstraten; M. Kuipers en L. M. A. Verduin. LEIDSCHENDAM Dodelijke aanrijding Bij de tramoverweg aan „Rozen- iust" is de 19-jarige A. Knijnenburg, gewoond hebbende in de Prins Hen driklaan, met de Blauwe tram in aan raking gekomen. De tram, die een behoorlijke gang had, stopte niet aan de halte. Het slachtoffer was in de mening, dat de tram wel zou stoppen en reed per bromfiets de overweg over. Hij werd juist met het achter wiel door de tram gegrepen en enige meters verder tegen de trottoirband gesmakt. Met een grote hoofdwonde en een ernstige schedelbasisfractuur is het slachtoffer na eerst door dokter Han- nig te zijn behandeld, naar de Ursu- la-kliniek te Wassenaar overgebracht waar de jongeman des avonds is over leden. Tragisch voor de ouders is, dat op dezelfde overweg enkele jaren ge leden een andere zoon zeer ernstig door de tram werd gewond; deze zoon overleefde dit ongeval, doch kwam korte tijd later tijdens het zwemmen om het leven. Doorbraak. Daar de aanleg van de nieuwe dorpswijk in de omgeving van de Nieuwstraat nagenoeg vol tooid is en het resterende bouwter rein nog dit jaar of begin 1956 be bouwd zal zijn, komt thans de aan sluiting met het Sluisplein en de Ve nestraat aan de orde. Het voor de uitvoering van dit werk ontworpen plan en de daar bijbeho rende kostenbegroting zijn reeds klaar gemaakt en daar het werk naar schatting 26.200,zal kosten vragen B. en W. aan de raad dit be drag uit de gemeentekas ter beschik king te stellen. VOORSCHOTEN Bloedtransfusiedienst. Gisteren avond was het Gezondheidscentrum ingericht voor de bloedtransfusie dienst van het Ned. Roode Kruis. Een jaar geleden was de afdeling Voor schoten met de actie begonnen en gisteravond was het dan zover dat tot de daad kon worden overgegaan. Ongeveer 110 donors waren naar het Gezondheidscentrum gekomen om hun bloed af te staan voor bloed- plasma. Dr. F. J. M. Tonino en dr. Olthuis, waren de medische leiders, bijgestaan door leden van de bloed transfusiedienst van Amsterdam en Leiden. De helpsters van het Ned. Roode Kruis fungeerden deze avond als assistenten. De donors waren al len op een bepaalde tijd opgeroepen. Zij kwamen telkens in groepen van acht personen binnen en konden dan gelijk geholpen worden. De organi satie van de avond verliep vlot. In het ene zaaltje werd van de donor bloed afgenomen en in het andere zaaltje was even gelegenheid om wat te rusten en een kop sterke koffie te gebruiken. De afdeling Voorschoten van het Nederlandse Roode Kruis was over deze eerste avond erg te vreden- Het ligt in de bedoeling zo mogelijk ieder half jaar een donor avond te organiseren. Opbrengst collecteDe opbrengst van de collecte voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding, ter plaatse verzofgd door de Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening heeft opge bracht de somma van f 1469.88. „VERGETEN RUS" KRIJGT ASYL Een 68-jarige Rus, een zekere Gre- gori Bojkow, die door zijn eenheid was „vergeten" toen de Russische be zettingstroepen Oostenrijk verlieten, heeft op zijn verzoek asyl gekregen. Hij zal onderdak krijgen in een tehuis voor ouden van dagen in Wiener Neustadt. KONING BOUDEWIJN KREEG GELUKWENS UIT MOSKOU. Voor de eerste keer heeft koning Boude wijn van België ter gelegen heid van zijn 25ste verjaardag een gelukwenstelegram ontvangen van de regering dpr Snwiet-TTnie. N00RDWBJKERH0UT POLDERBESTUUR IN BEROEP. Donderdagavond was in café v. d. Geest het bestuur van de Hoogeveen- sche Polder een spoedeisende verga dering uitgeschreven. Dit naar aan leiding van een uitspraak van Gede puteerde Staten van Z.-Holland we gens ingesteld beroep van J. S. Ver- degaal tegen een dwangbevel tot in vordering van de kosten van een voor zijn rekening opgeruimde demping van een sloot, waarbij het bestuur in het ongelijk werd gesteld. Het betreft een dam in een boezem- sloot, die normaal 4 M. breed behoort te zijn, doch in de loop der tijd door geleidelijke demping tot 1 M. breedte was aangegroeid. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland hebben bij brief van 28 Oct. '53 het polderbestuur als eigenaar van deze boezemsloot hierop gewe zen. Het polderbestuur heeft de heer J. S. Verdegaal bericht, dat de dem ping moest worden opgeruimd. Bij de schouw op 26 Nov. '53 en 2 Dec. '53 bleek dat laatstgenoemde daaraan niet had voldaan. Daarop heeft het Polderbestuur op Verdegaal's kosten voor de opruiming gezorgd. Kosten daarvan waren 329. Het bedrag werd niet binnen 14 dagen voldaan, waarna 'n waarschuwing en dwangbe vel volgden. In hun beslissing wijzen Ged. Staten er op, dat het hier niet een sloot van de Hoogeveensche Pol der betreft, doch een boezemsloot van het Hoogheemraadschap van Rijn land, waarvan de polder slechts eige naar en onderhoudsplichtig is, waar uit volgt, dat het Polderbestuur met betrekking tot deze sloot geen pu bliekrechtelijke taak heeft en daarom niet bevoegd is de aan deze uitvoe ring verbonden kosten, door middel van een dwangbevel in te vorderen. De voorzitter deelde mede, dat het Hoogheemraadschap van Rijnland bij de Kroon tegen deze beslissing in be roep is gegaan. Hij vroeg de aanwezi gen ook het bestuur van de polder de machtiging te verlenen bij de Kroon in beroep te gaan. Bij de daarna gehouden stemming bleek dat 87 stemmen voor het be stuur waren, 7 hadden blanco ge stemd. 0EGSTGEEST Geboren: Willem Cornells z. van C. Weeda en M. Noort; Wilhel- mina Maria d. van J. J- Post en J. M. de Wit; Agatha Cornelia Geertrui- da d. van H. J. Mulder en A. C. G. Zandbergen; George William x. van J. W. van Velthoven en J. S. M. Ruchtie. Overleden: J. G. H. Robijns geb. van Waard. 75 j.; N. J. Kasteleijn 29 j-; M. C. Cornelisse geb. Colpa, 79 jaar. WASSENAAR BIJ OVERSTEKEN GEDOOT. Om 11 uur gisteravond is de 79- jarige J. Baker bij het onvoorzichtig oversteken van de Rijksstraatweg, ter hoogte van het landgoed „Raap horst" door een personenauto gegre pen en op slag gedood. Filmavond van „Het Zeepaardje". De Wassenaarse vereniging van aquiariumlieflhebbers „Het Zeepaard je" heeft gisteravond het wintersei zoen geopend met een torste film avond, verzorgd door de heer J F. Zcutewelle uit Den i-la^g, Voordat de heer Zou towel le he' woord kreeg voor een inleiding op de door hem zelf opgenomen films, werden onder voorzitterschap van de heer J. H. van der Kam enkele huis houdelijke zaken afgehandeld. Er had een bestuursverkiezing plaats De heer L. J. H. Ostwald werd herko zen en tot nieuwe leden van het be stuur werden benoemd de herei.i C. J. Wagenaar en A. Schipper. Z0ETERW0UDE Pit '54. A.s. Zondag is er om half elf in het Don Boscohuis een algeme ne ledenvergadering van Pit '54. Op deze zeer belangrijke vergadering wordt het definitieve bestuur geko zen. Verder staan op de agenda de clubkampioenschappen, de clubkle- riing en de competitie- Iedereen is verplicht deze vergadering te bezoe ken. Wie niet komt, betaalt 0,25 boete, mits hij of zij voor Zondag een geldige reden hebben opgegeven. Wat betreft de clubkampioenschap pen, willen wij er op wijzen, dat reeds a.s. Dinsdag de voorrondes beginnen voor de dames. De finales zullen waarschijnlijk plaats hebben op 10 Oct., de dag, waarop wij 1 jaar

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7