„De Goede Woning" hees met trots de vlag op het eerste project van na de oorlog $LM(LGAT, LMÜ$TM 199 woningen in plan Zuid-West Leidse Sterrewacht in bewondering voor werk van 13-jarige jongen Resultaten van Moskou Dr De Vos van Steenwijk besprak resultaten congres in Cambridge Het program van president Lonardi VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 MIJLPAAL ONDER STRALENDE ZON Verlegging gemeente grenzen in voorbereiding „Het feit dat wij de bouw van niet minder dan 199 woningen in handen kregen, bewijst wel hoeveel ver trouwen dè R.K. Woningbouwvereni ging „De Goede Woning", na de strubbelingen van vlak na de oorlog, thans bij het gemeentebestuur ge niet". Deze woorden werden heden morgen uitgesproken door de secre taris van „De Goede Woning", de heer A. P. van Bers, na het hijsen van de vlag op de eerste rij wonin gen door wethouder A. J. Jongeleen. De plechtigheid werd ingezet met een korte bijeenkomst in de directie keet, waar de heer Van Bers de aan wezigen namens de woningbouwver eniging welkom heette. Onder de be langstellenden merkten wij op rec tor L. P. M. Vester, geestelijk advi seur van de vereniging, wethouder S. Menken, de heer G. F. Kiers, di recteur van wederopbouw en volks huisvesting, de heer Libo, hoofdin specteur van volkshuisvesting, de ar chitect Tih. N. J. A. Geers en tal van afgevaardigden van zustervereniginij gen. Na het welkomstwoord begaf men zich naar een rij woningen voor ouden van dagen die reeds zover gevorderd waren dat de vlag op de spanten gehesen kon worden. Voorafgegaan door de wethouder van openbare werken, de heer Jon geleen, beklom het gezelschap langs een buitentrap het blok en zocht men zich op de plankenvloer een vei lig en prettig plaatsje onder de stra lende zon. Nadat wethouder Jonge leen het dundoek boven de woningen R.K.S.V. „SANCTUS AUGUSTINUS Het bestuur van de Rooms Katho lieke Studentenvereniging „Sanctus Augustinus" heeft zich als volg sa mengesteld: A. L. G. Collée, Praeses; J. A. M. Banning, Vice-Praeses; Mej. E. J. M. Kamp, Ab-actis I.; S. L. A. M. van der Kolk, Quaestor; H. B. van Liemt, Ab- actis II.; F. A M. Alting von Geusau, Agenda Leiden VRIJDAG: De Goede Woning. Eerste kapspant 199 woningen, plan Zuid-West, ach ter Boshuizerkade, 10 'uur v.m. Wiener Sangerknaben, Stadsge hoorzaal 8 uur. Diploma-uitreiking, tweejarige op- leindg in het bedrijf, Ambachtsschool, 8 uur. Aandeelhoudersvergadering N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij, Stationsweg 12, half 12. ZATERDAG: Vervolgcursus E.H.B.O., Leonardus- huis, 8 uur nam. Jongeren-Kringvergadering K.V.P., „In den Vergulden Turk", 3.30 uur. Krantz Zn., Feestavond, Stads gehoorzaal, 8 uur nam. Dienst der apothekenDe avond nacht- en Zondagsdienst der' apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Sept. 13 uur tot Zaterdag 24 Sept. 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhlminapark 8, tele foon 26274. BIOSCOPEN TE LEIDEN. De K.F.C.-keuring van de f ilms, die in Leiden draaien is als volgt: Luxor: Om het goud der Inca's. 14 jaar. Lido: De weg naar het verderf. Strikt volwassenen. Trianon: Geprol. 20.000 mijl onder zee. 14 jaar. Rex: Karavaan. 14 jaar. Casino: De Maggie. Alle leeftij den. ontplooid had, wenste hij het be stuur van „De Goede Woning" geluk met deze gebeurtenis. Winst van 350- ha. Het heeft, aldus spreker, lang ge duurd voordat de vereniging haar ac tiviteiten kon ontplooien; de bouw van 199 woningen in het plan Zuid- West is echter een begin waarop be stuur en leden trots kunnen zijn. Spreker noemde vervolgens de door het keurslijf van gemeente grenzen beperkte, woningbouw in onze stad precair. Het probleem van de grenswijzi gingen zal echter binnenkort in de ge meenteraad besproken worden. Door verlegging van de gemeentegrenzen zal Leiden 350 ha bouwgrond rijker worden. Namens de federatie van Bouw verenigingen sprak vervolgens de voorzitter de heer H. Oostveen. Hij prees „De Goede Woning" voor deze eerste bijdrage aan de woningbouw in Leiden. De heer Van Bers noemde het hij sen van de vlag voor de vereniging een hoogtepunt na jaren van ontmoe diging en tegenslag. Hij achtte zich gelukkig dat „De Goede Woning" het grootste plan in de Leidse woning bouw van het ogenblik toegewezen heeft gekregen. Spreker sprak vervolgens een dankwoord tot de wethouder en de ambtenaren van gemeentewerken. Vervolgens richtte hij zich tot de arbeiders, die hij aanspoorde hun beste krachten te geven in dienst van hun woningloze collega's. Met een gezellig samenzijn in de directiekeet werd de plechtigheid be sloten. 19 Ééngezinswoningen. In het complex van 199 woningen, dat door de goede woning gebouwd wordt zijn 104 étage-woningen van twee lagen en 64 flats in vier lagen geprojecteerd. Van de overblijvende 31 woningen zijn er 12 gereserveerd voor ouden van dagen en 19 voor grote gezinnen. In deze laatste cate gorie woningen is plaats voor negen bedden. Men hoopt in 1956 de eerste woning te kunnen betrekken. Het plan zal in October van hetzelfde jaar voltooid kunnen zijn. Knutselaar demonstreert beroemde spiegeltelescoop De Leidse Sterrewacht krijgt Zater dag bezoek van een dertienjarige schooljongen, die te midden van de hoogleraren en studenten een stuk werk zal demonstreren, waarvan de hele Nederlandse knutselwereld ver stomd zal staan. Samen met een uit Bussum afkomstige tandarts Har- tingsveld, is de jongeman, Lex Rij- kens genaamd er in geslaagd een schaalmodel van de beroemde spie geltelescoop van Lascell te vervaar digen. De vijftien meter hoge telescoop werd in 1860 door Lascell opgesteld in Liverpool. Drie jaar later werd het gevaarte verplaatst naar Malta, waar Lascell er verschillende manen in ons zonnestelsel mee ontdekte. Lang heeft de vreugde van de astro nomische wereld echter niet geduurd want in 1880 sloeg Lascell in een vlaag van waanzin zijn instrument aan stukken. Burgerlijke Stand Getr.: L. Woltjer en J. J. Eichhorn. Geb.: Jaantje Johanne, d. v. A. v. d. Bent en M. M. Krijgsman; Franciscus, z. v. F. T. Kret en P. C. v. Beelen; Eduard, z. v. P. E. J. Kanbier en A. H. B. Hagenbeek; Johanna Christina Maria, d. v. J. P. Baak en C. J. G. Rodenburg; Jolanda, d. v. B. Zuijder- duin en J. R. Krösschell; Johannes Hendrikus, z. v. W. U. Hegi enM. Mink; Cornelia Alida, d. v. K. Schaaf en A. Otten; Ken, z. v. F. Vos en M. Kobayashi; Cornells Wilhelmina Ma ria, z. v. J. W. M. Droogh en J. M. v. d. Kley; Johanna Maria, d. v. J. H. Beerlage en M. M. Boer; Willemina Petronella, d. v. C. Rademaker en A. Ofwegen; Gilbert Theo, z. v. E. B. de Vries en D. E. J. Smeedts; Paulus, z. v. R. Groenen en J. E. v. Moorst; Wouter Willem, z. v. W. J. v. Berge Henegouwen en G. Lammers. Overl.: J. C. van den Berg, man 34 jr.; J. A. v. d. Ploeg, dr. 8 jr.; J. J. Molenaar man, 81 jr.; C. Porrey wed. van v. d. Meet, 77 jr.; W. F. Poptie man, 68 jaar. AVOND-RUST TIET is vandaag (en ook mor- gen!) Kwajetemperqua tertemperafgeleid van Quator tempora, vier jaargetijden. In ieder jaargetijde komen drie da gen voor van vasten en onthouding Daar zit een lange historie aan vast, maar voor ons is het voor naamste, dat de Kerk op die dag van de Nederlanders vraagt zich iets te ontzeggen, een klein beetje zichzelf te verloochenen. Dat ver loochenen van zichzelf, dat klein houden, dat kort-houden van zich zelf doen we op voorbeeld van Je zus en op zijn uitdrukkelijk t langen. Hij wil van ons flinke mensen maken en niet van die slappelingen. De West-Duitse Bondsdag heeft een- stemming de diplomatieke betrekkin gen van de Bondsrepubliek met Moskou goedgekeurd. Hij heeft zijn besluit laten vergezeld gaan van een resolutie, waarin van de grote mo gendheden wordt verlangd, dat zij in Genève de vereniging Van Duits land tot een van hun wezenlijke ta ken zullen maken. Opnieuw heeft de Bondsdag de Duitse eenheid uitdruk kelijk verlangd en hij heeft zich in dit verband ook aangesloten bij de in Moskou door dn Adenauer gemaakte reserves ten aanzien van de Oost- Duitse grenzen en de bevoegdheden van de Oost-Duitse regering. In de verklaring wordt gezegd, dat de hierover door de Oost-Duitse rege ring gegeven verklaringen als niet verbindend beschouwd kunnen wor den. Voorts heeft de Bondsdag een stemmig zijn zekere verwachting uit gesproken, dat de terugvoering der veroordeelde Duitsers uit de Sowjet- Unie ten spoedigste zal worden ver wezenlijkt. Lex Rij kens slaagde er in de be roemde telescoop aan de hand van tekeningen volledig te reconstrueren. Het bewegingsmechanisme veroor zaakte de meeste moeilijkheden, doch met behulp van de tandarts werd ook hier een oplossing voor gezocht. De Leidse geleerden zullen onge twijfeld grote belangstelling tonen voor deze spiegeltelescoop van een dertien-jarige schooljongen. Daarna zal het instrument op de jaarverga dering van de Nederlandse Vereni ging van weer- en sterrekunde ge toond worden. De derde man Wij staan thans notg geen twee en een half jaar achter 'het tijdtsip, waarop een aanvang gemaakt werd met de vorming van een organisatie Bescherming Bevolking in de ge meente Leiden en Oegtgeest, die te zamen de A-kring „Leiden" vormen. Op de toen nog open vraag: hoe zal de organisatie hier aanslaan, werd bij de eerste grote wervingsactie door de burgerij een overduidelijk antwoord gegeven; honderden vrij willigers en vrijwilligsters ver klaarden zich bereid mede te werken aan de opbouw van deze nieuwe or ganisatie, Velen zijn hen gevolgd, zo dat de B.B. in deze kring zich in een gestadige groei kon verheugen en komen kon tot wat zij nu is. Wij zijn nog niet daar waar wij wezen moe ten. Om voltallig te worden en om een zekere reserve te hebben zal naast ieder twee mannen en twee vrouwen in de organisatie een der de man en een derde vrouw moeten treden. En ik twijfel er niet aan of die zullen ook komen. Wij hopen spoedig, opdat het igebeel binnen, niet al te lange tijd tot algehele paraat heid kan komen en wij voorbereid zijn om op te kunnen treden bij om- Algemene ontwikkeling versus specificatie De president-curator van de Leid se Universiteit dr J. E. baron de Vos van Steenwijk heeft gisteravond ge sproken over „Algemene ontwikke ling versus specialisatie". Nadat spreker geconstateerd had, dat op ieder levensterrein vakman schap en algemene ontwikkeling sa men dienen te gaan, haalde hij en kele uitspraken aan van het congres van rectoren van West-Europese Universiteiten, dat onlangs in Cam bridge gehouden werd. Algemene ontwikkeling werd .gedefinieerd als datgene wat overblijf 1, als je verge ten bent, wat je op school geleerd hebt. De algemene ontwikkeling stelt ons in staat onze geest te voeden en ons vermogen tot critisch denken te ontwikkelen. Bovendien vormt het ons karakter en schept belangstelling in de wereld en de mensen van onze tijd. Spreker ging vervolgens dieper in op de mogelijkheden tot algeme- ontwikkeling, die door de verschil lende faculteiten van een universi teit gelaten wordt. Vier recepten. Dr de Vos van Steenwijk wilde tenslotte de vier recepten doorgeven die in Cambridge zijn samengesteld om de ontwikkeling op de universi teiten te bevorderen. Allereerst moet de hoogleraar niet alleen vakman zijn, maar een per soonlijkheid van brede allure, die een critische geest weet te vormen. Vervolgens zal meer gebruik moeten worden gemaakt van het studium generale. De mogelijkheid moet daarnaast overwogen worden om voor de colleges een zgn. tutor in te schakelen, die de stof met kleine groepjes studenten doorneemt. Ten slotte zullen de disputen niet alleen vakmatig moeten geschieden, maar studenten moeten omvatten van alle faculteiten. Spreker besloot zijn re de met te wijzen op het belang van het instellen van een baccelaureaat, een korte drie-jarige studie die geen vakmensen wil opleveren maar een grondslag wil leggen voor een brede algemene ontwikkeling. standigheden, waarvoor de B.B. in het leven geroepen werd. En hierbij denk ik niet enkel en in de eerste plaats aan de rampspoed van oorlog, maar vooral ook aan de mogelijk-eid van een vredesramp van welke aard dan ook. De watersnood ramp, die alweer tot het verleden gaait behoren, maar ons toch nog vers in het geheugen ligt, heeft ons wel doen zien, dat deze dingen plot seling en onaangekondigd over ons kunnen komen en van hoe groot be lang het dan is dat er a la minute en in goed georganiseerd verband hulp verleend wordt. Dat wij gekomen zijn tot het punt waarop wij nu zijn, is voor het over grote deel te danken aan de toewij ding van hen, die deel uitmaken van deze beschermingsorganisatie voor en door de burgerij. Het doet goed te mogen constateren, dat in de saimen- Laatste Berichten Argentinië De nieuwe president van Argenti nië, generaal Lonardi, heeft in een vraaggesprek met een correspon dent van de Engelse „Daily Mail" zijn program in de volgende vier punten samengevat: 1) Herstel van het gezag van de officiële grondwet. 2) Vrije verkiezingen binnen een periode van 220 dagen. 3) Absolute vrijheid van druk pers. 4) Volledige vrijheid van vakbe weging, waarbij de vakbonden uitsluitend de taak zullen heb ben de belangen van de arbei ders te beschermen en niet de regering te verdedigen. De generaal voegde hieraan toe, dat hij voornemens is de grondwet in dier voege te wijzigen, dat het on mogelijk wordt, dat een president ge durende twee achtereenvolgende ambtsperioden aan de macht is. Tenslotte verklaarde de voorlopige president nog: „Mijn collega's en ik hebben geen enkele politieke ambitie. Ik ben voor alles soldaat. Het volk moet zelf de regering kiezen die het wenst, zodra het leger zijn taak, bestaande in het herstellen van vrede en vrijheid heeft volbracht." leving van heden, die toch zo'n ster ke materialistische inslag, heeft, er toch nog een grote groep van men sen is, voor v/ie het begrip gemeen schapszin meer is dan een woord; dat er nog velen gevonden worden, die een klein offer aan vrije tijld Over hebben voor een goede zaak. Moge hun voorbeeld de voorbedoel de derde man en derde vrouw bewe gen ook tot de B.B.-gelederen toe te treden. Het Hoofd Bescherming Bevolking. S. W. HAGEDOORN. Vindt u Leiden ook zo aantrekke lijk onder een koesterend herfstzon netje? Het kan niet op van het jaar. Zonder winter- of regenjas spoeden wij ons door dé straten. Als rijpe ker sen hangen de klanken van het Stadhuiscarillion boven de stad. Ou de veemarkt staatci een paar nuchtere kalveren op de benen te wiegelen, niet ontevreden met de nieuwe dag, die zij zojuist begroet hebben. Onkundig echter van het feit, dat boven een paar kletsende grove knuisten over bun wel en wee wordt beslist. In de bloembakken op het Stad huisplein bloeit een complete flora, de bomen denken er niet aan hun zware groene last aan de straatkeien prijs te geven en eronder staat een agent, die zijn pet oplicht en zuch tend zijn voorhoofd en de binnenkant van zijn hoofddeksel vochtvrij maakt. Het is een uitzonderlijke, lente- scheuterige, milde herfst. Dat wilden v/ij vandaag 23 September even vast stellen. R.K Instuif Sint Leonard De jongeren van 17 tot 25 jaar van de Haagweg-paroclhie worden Zaterdag a.s. om 8 uur 's avonds weer De driekleur op de „Goede Woning' Vol aandacht zagen hedenmorgen de werkers de vlag boven één van de 199 „goede woningen" omhoog gaan. in het parochiehuis verwacht. Zij hebben dan een artist in hun midden. Herman Emmink komt met zijn xylophoon, zang en imitatie. Alle leden zijn van harte welkom. Ook andere belangstellenden worden ver wacht, zij kunnen zich alsnog aan sluiten. Brengt U drie kwartjes mee? KAV-dames op excursie 1-60 KAV-leden, namen deel aan een excursie, naar de Sierkan in Den Haag. De deelnemers waren over vier ochtenden verdeelt. De dames hebben genoten. Zij had den er geen idee van, dat melk en boter, buiten de koe, zoveel mensen aan 't werk zet. Bij aankomst kregen zij koffie met slagroom geserveerd. Nog meer lekkernijen werden ge noten en allen konden een potje yoghurt mee naar huis nemen. Liefhebsters voor deze excursie kunnen zich nog bij het bestuur of leden van 'het werkcomité opgeven. Het minimum aantal deelnemers aan één excursie moet dertig bedra gen. Margriet Vergeet u Zaterdag de Margriet collecte niet? We zouden zo denken, dat in dit uitzonderlijk milde kli maat de hand van de burger wel dicht bij de beurs zal rusten. En wat belangrijker is, zwakke kin deren, die zon, lucht en gezondheid behoeven, staren u in de hart van elk speldje vragend in de ogen. Zeg dan maar eens nee! SPIEKER. Marktberichten LEIDEN,, 23 Sept. Vee. Aan voer: Stieren 18, melkkoeien 60, vette koeien 390, Vare koeien 234, vette schapen 400, weidesohapen 941, vette lammeren 500, varkens (zeugen 46, schrammen 357, biggen 670, geiten 26. Totaal 3731. Notering: stieren (fok) 300460, stieren (slacht) 240 260,: melkkoeien 730985, vette koeien s. 220—270, vare koeien 510 7.20 vaarzen 600—800, pinken 330— 490, graskalveren 220375, vette kalveren 1. 200—280, nuchtere kal veren (sl. 4062, 1. 120—150, vette schapen 100120, weideschapen 110 —150, vette lammeren 90—115 zeu gen 250325, sohrammen 60105, biggen 35—46. geiten 1448. Handel: vette koeien, varkens en geiten ma tig, vette kalveren traag, stieren, melk- en vaarkoeien, vaarzen en pin ken redelijdc, nuchtere kalveren, schapen en lammeren goed, schapen en varkens grote aanvoer. TBC-vrije afd. gewone aanvoer (74). Kaas. Goudse extra kwaliteit 2.50, id. Ie kw. 2.372.43, id. 2e kw. 2.28—2.36. Leidse le kw. 2.50. Aanvoer Goudse kaas 53 partijen; handel kalm. Aanvoer Leidse kaas 6 partijen; handel kalm.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2