President Lonardi kondigt voor radio democratisch bewind aan *v 3ZSÏAMite^O\\^^ J"Ontwapende Gevangenissen stromen leeg Onderhoud met Ben Arafa Adenauer vraagt de Oostduiste souvereiniteit niet te erkennen In Parijs gingen weer millioenen stappen verloren 500 Duitse gevangenen zijn op weg naar huis 2.80 n m VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 B W I "1 - Wjm 46ste JAARGANG - - No. 13609 I ontwapeningsbrief? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.50 p. w„ f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Nog enkele aspecten van de rijksbegroting In. de commentaren op de Troonrede en de millioenennota kan de alge mene mening worden 'beluisterd, dat deze stukken niet veel opzienba rende hoogtepunten bevatten. Met de verkiezingen in het vooruitzicht wa ren ook geen opmerkelijke plannen of wijzigingen te verwachten. Er is echter een enkel punt, dat nog wel enige aandacht vraagt. De cijfers van de rijksbegroting laten ook voor 1956, zowel wat de midde len als de uitgaven betreffen weer hogere cijfers zien. En dit ondanks het wegvallen van grote bedragen aan uitkeringen voor watersnood- schade, oorlogsschade en door het verminderde bedrag der staatsschul den. Als wij bedenken dat deze ver plichtingen voor 1956 rond een half milliard minder zullen zijn, blijkt het uitgaveniveau van de Staat van ƒ6.682 millioen zeer belangrijk hoger te liggen boven dat van vorige jaren. Een eenvoudig rekensommetje laat reeds zien, dat voor de uitgaven die de regering denkt nodig te hebben om al haar uitgaven te kunnen financie ren door ieder hoofd der Nederland se bevolking ruim zeshonderd gul den zal moeten worden afgedragen. Bij een gemiddeld gezin van vier personen betékent dit een bedrag van 2500.Langs de weg van di recte- en indirecte belastingen moet deze enorme som, op 530 millioen na, binnen komen. In zijn toelichting Op de Rijksbegro ting zegt de minister van Financiën bezorgd te zijn over de bereikte hoogte van de staatsuitgaven. Inder daad blijkt uit de ramingen van de laatste jaren, dat de uitgaven van jaar tot jaar belangrijk stijgen, on danks de uit de oorlog stammende afnemende verplichtingen. In de plaats hiervan blijken nieuwe uit gaven van meer blij vende aard te zijn gekomen. Het laat zich aanzien dat de zich steeds uitbreidende over heidsbemoeiingen zodanige bedragen vragen, dat, ondanks de huidige welvaart de fiscus steeds hogere sommen in het laatje brengt, de Staat zijn budget niet in evenwicht kan houden. Deze gang van zaken moet terecht tot 'bezorgdheid nopen want nu reeds kunnen onverwachte moei lijkheden opduiken. De hedendaagse hoogconjunctuur behoeft zelfs maar een lichte inzinking door te maken waardoor de hoge blijvende verplich tingen extra verzwaard zouden wor den met uitgaven voor projecten Voor de bestrijding van werkloos heid e.d. De regering zou juist in deze zeker .be ducht moeten zijn voor al te grote uit gaven en moeten trachten op zijn rijks 'begroting 'n overschot te laten zien als een spaarpot voor tijden van de pressie. Reeds eerder hebben we ge zien dat na de vette jaren maar al te gauw de magere jaren kunnen vol gen. Temeer klemt deze kwestie als we zien dat het percentage van de staats uitgaven zich nog steeds om de der tig procent van het nationale inko men bewegen. Ook voor de belas tingbetaler laat de toekomst zich op deze wijze niet zo gunstig aanzien. Want om het inflatiegevaar, dat bij hoge uitgaven van de overheid moet optreden, te beperken, zal deze de druk op de belastingbetaler zeker niet noemenswaard kunnen verzach ten. Maar ondanks dat blijft het gevaar van inflatie bij het momen tele hogere uitgavenpeil 'bestaan en dreigt de stijging van het volksin komen der laatste jaren geheel illusoir te worden. Immers wij allen weten reeds lang dat we worstelen met een langzame verhoging van het prijspeil en daaruit voorvloeiend een steeds verdere daling van de bin nenlandse waarde van de gulden. Het gevolg is, dat voor de Nederland se consument zijn land hoe langer hoe meer een duurte-eiland wordt. Het is nu al zo, dat, ondanks, de hui dige welvaart, de arbeider, die we kelijks een loon van 60.naar huis brengt, daarmede zijn gezin niet meer onderhouden kan. Een verder om zich heen grijpende inflatie zou wel eens spoedig tot een maat schappelijke ramp kunnen uit groeien. Ten koste van alles moet dit worden bestreden. Het zal de taak van de volksvertegenwoordiging zijn te beoordelen of we in dit verband met het stijgende uitgavenpeil van de overheid niet op de verkeerde weg zijn. F. D. TEDDY KINDERMANTELTJES vanaf 16.50 NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179, HERENSTRAAT 9. MIDZA-BONNEN voor onze cliënten. Rust keert weer in Argentinië Generaal Lonardi, die vanmiddag is ingehuldigd als president van Argen tinië, hèeft in een radioboodschap het volk duidelijk gemaakt, hoe de sfeer in het nieuwe Argentinië zal zijn. „Ik beloof mijn medeburgers plechtig", zo zeide hij, „dat zich onder mijn bewind nimmer een situatie zal voordoen, welke het volk zou verplichten de wapens ter hand te nemen. „Politieke meningsverschillen, die zich beperken tot het streven over verbetering in de gang van zaken te brengen, moeten geen invloed uitoefenen op persoon lijke verhoudingen". De president riep de Argentijnen op vrijelijk uiting aan hun mening te geven. „Zonder hulp der bürgerij, en speciaal van de jeugd van Cordoba, die een glorierijke bladzijde in de Argentijnse geschiedenis heeft geschreven, zou de opstand nimmer geslaagd zijn. De militairen willen daarom gaarne, dat de burgers hun aandeel vervullen in de wederopbouw van Argentinië", aldus president Lonardi. Politici in regering Uit goedingelichte kringen in Bue nos Aires is vernomen dat generaal Lonardi van plan is enige politieke personen in zijn regering op te ne men. Hij zou van plan zijn aan de radicale leider Zavala Ortiz, die sedert de mislukte opstand van 16 Septem ber in Montevideo in ballingschap is, de portefeuille van binnenlandse za ken aan te bieden. De portefeuille van buitenlandse zaken zal hij hebben toegedacht aan Oscar Vicdhi, libe raal, die van Arbeid aan de socialis tische leider in balingschap Americo Ghioldi, die van justitie aan de onaf hankelijke, politicus Ramos Mejia en die van onderwijs aan de conservatief Rodolfo Marinez. Radio-Buenos Aires zond Donder dagavond over korte golf een bood schap uit aan de wereld, waarin werd verklaard, dat de „vrijheid in Argentinië op 16 September herbo ren is". Een geestelijke las een bood schap aan katholieken in d'e gehele wereld voor, waarin hij zei, dat Ar gentinië herrezen is. Regering op „brede basis" De nieuwe machthebbers in Argen tinië hebben Donderdag 't parlement ontbonden en de provinciespresiden te Peron en Eva Peron haar oude na men gegeven, namelijk El Ghaco en La Pampa. Bueons Aires was Donderdag rustig. Rondom het in puin geschoten gebouw van de Nationale Bevrijdingsbond waren nog gevechtswagens en solda ten samengetrokken. De Peronisten bezaten in het ont bonden huis van afgevaardigden een overweldigende meerderheid, terwijl alle 34 senaatszetels in hun handen waren. De enige oppositiepartij in het huis was die der Radicalen, die over twaalf zetels beschikten. Ontroerende tonelen Te Buenos Aires en in de provin cies hebben zich Donderdag ontroe rende tonelen afgespeeld, toen de ge vangenisdeuren werden geopend voor politieke geïnterneerden. Zij werden opgewacht door van ontroering snik kende familieleden, die hun verwan ten soms in jaren niet hadden ge zien. Politieke aanhangers van vrijgela ten politici waren in groten getale aanwezig, om hun leiders te begroe ten. Overigens zullen de gevangenis deuren Donderdag geopend worden voor vooraanstaande Peronisten. In openbare gebouwen worden thans de portretten van Juan en Evita Peron verwijderd. Functiona rissen en lagere employé's hebben zich ontdaan van hun partij-insignes. De kranten dragen niet meer de op schriften, waaruit bleek dat het re- gerinjgsonganen waren. Alessandre Leloir, voorzitter van de bestuursraad van 'het Algemene Ar gentijnse Vakverbond, een der grote steunpilaren van de regering-Peron heeft president Lonardi zijn diensten aangeboden. Donderdagmiddag reden auto's met luidsprekers' door de straten van Buenos Aires, waarin de bewoners werden opgewekt zich Vrijdag langs de wegen te scharen, waardoor gene raal Lonardi de stad zal binnenrijden en hem toe te juichen. in Argentinië voortaan zonder enige beperking hun berichten telegrafisch of telefonisch kunnen verzenden. Hij zeide er op te vertrouwen, dat de cor respondenten de feiten geen geweld aan zouden doen. Zij zouden zich voor inlichtingen kunnen wenden tot het perssecretariaat van het leger. Het Argentijnse persverbond heeft generaal Lonardi, de voorl. president, telegrafisch verzocht om maatregelen, „die een grote mate van persvrijheid tot het vormen van vakverenigingen waarborgen". Het verbond heeft bo vendien de hoop uitgesproken, dat maatregelen worden genomen die een einde maken aan de beperkingen, het verbod of de onteigening van persorganen, alsmede de distributie van krantenpapier door de staat al leen. Waar is Peron? Over Perons verblijfplaats verkeer de men ook Donderdag nog in het on zekere. Volgens sommige geruchten zou de ex-president met verscheide ne honderden aanhangers in de ambts woning van de president verblijven, terwijl volgens andere onbevestigde berichten Peron is ondergedoken in het ministerie van oorlog. Beide ge bouwen worden streng bewaakt. Hoge officieren te Buenos Aires hebben Donderdag ontkend, iets te weten over de verblijfplaats van ex- president Peron en gaven te kennen, dat er geen waarheid schuilt in het bericht, dat hdj zich in het gebouw van het ministerie van oorlog be vindt, dat zwaar bewaakt wordt. De ambassade van Paraguay in Montevideo maakte Donderdagavond' bekend, dat oud-president Peron zich aan boord van een Paraguayse kanon neerboot bevindt en dat hem het tra ditionele asylrecht is verleend. Armslag voor de pers Een militaire woordvoerder heeft Donderdag op een persconferentie te Buenos Aires te kennen gegeven, dat de buitenlandse pers-correspondenten Hij zit er maar mee De val van Peron als presi dent van Argentinië heeft een einde gemaakt aan het werk van de Italiaanse beeldhouwer Leone Tommasi aan een kolossaal mo nument, dat hij in opdracht van de Argentijnse regering ter ver heerlijking van Eva Peron zou maken. Tommasi heeft reeds drie jaar aan het monument gewerkt. Zijn atelier is in de omgeving van Pisa (Italië). Het monument zou 137 meter hoog worden en er zou 43.000 ton marmer van Carrara in wor den verwerkt. Tommasi heeft het werk ge staakt. Opvolger van Peron Deze radiografisch van Buenos Aires naar New York en van deze stad naar Londen overgebrachte foto, welke bovendien nog. als gewone tele- foto van Londen naar Amsterdam werd gezonden, is het eerste beschik bare portret van de Argentijnse op standelingenleider, generaal Eduardo Lonardi, De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Boyer de Latour, die Woensdag met instructies van zijn regering uit Parijs in Rabat is terug gekeerd, heeft Donderdagmiddag een bezoek gebracht aan sultan Ben Arafa. Het was een onderhoud onder vier ogen, waarbij zelfs geen tolken aanwezig waren. Over het gesprek, dat een uur duurde, is niets bekend geworden. Bij verspreide aanslagen in Ma rokko zijn Donderdag vier personen gedood en vier gewond. Bondgenoten rea geren gunstig De Westduitse Bondsregering heeft van de Westelijke mogendheden ver langd bij de Sowjet-Unie protest aan te tekenen tegen de overdracht der controle op de toegangswegen naar Berlijn aan de regering, der Oostduit- se Democratische Republiek. Dr. Adenauer deelde dit Donderdag me de in de regeringsverklaring, die hij over de conferentie in Moskou afleg de. Hij verklaarde, dat de Bondsre gering de overdracht der grensbe- voegdheden door de Sowjet-Unie aan de Oostduitse regering in strijd achtte met de door de Sowjet-Unie bij het einde van de Berlijnse blokkade op zich genomen verplichtingen. Wat het gevolg kan zijn van een korte staking bij wijze van onprettige verrassing aan het einde van een werkdag in de Franse hoofdstad, toont deze foto, gemaakt in de „Salie des pas perdus", oftewel de „Kamer der verloren schreden", in het Parijse station St. Lazare, waar ontelbare bewoners voor de voorsteden in de tijd van slechts één uur samengestroomd zijn, om mopperend te wachten op een kans de tocht naar de avondmaaltijd alsnog te maken. Tot nu toe zijn de trein stakingen gelukkig van korte duur geweest, hetgeen aan het grenzeloze ongemak ervan evenwel weinig afdoet! Dr. Adenauer zeide voorts, dat de Bondsregering het als een onvrien delijke daad zou beschouwen, indien een van de landen waarmee West- Duitsland diplomatieke betrekkingen onderhoudt, er toe zou overgaan de Oost-Duitse Democratische Republiek te erkennen. Dr. Adenauer zeide, dat het verdrag van de Sowjet-Unie met de Oost-Duitse Democratische Repu bliek niets aan de bestaande toestand verandert en dat Oost-Duitsland naar de mening der Bondsregering geen souvereine staat is er daarom niet er kend kan worden. De houding van de Bondsregering ten aanzien van de Oostduitse republiek zal, volgeiis dr. Adenauer ook door de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie niet worden veranderd. Dezelfde lijn. De Bondsrepubliek is nog altijd de enige Duitse regering die alleen be voegd is voor geheel Duitsland te spreken. De bondskanselier heeft in zijn regeringsverklaring nog eens bij zonder doen uitkomen dat de trouw der Bondsrepubliek aan de Westelij ke verdragen onverminderd zal blij ven. Hij zeide, dat de aanknoping van diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie niet in strijd was met de lijn, die zijn buitenlandse politiek steeds heeft gevolgd, en die onder alle omstandigheden zal worden voortge zet. Deze verklaring van dr. Adenauer werd door luid applaus van de Bondsdag gevolgd. Dr. Adenauer zeide: „Over onze trouw aan de ver dragen van Parijs laten wij niet de geringste twijfel bestaan. Voor het gehele Duitse volk, zowel in West als in Oost verklaar ik dat Duits land naar structuur, traditie en wil van zijn bevolking tot het Westen behoort". Gunstige reactie. Van officiële zijde is te Parijs ver klaard, dat de regering van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenig de Staten reeds overleg plegen over een Westduitse nota, waarin haar wordt verzocht de verklaring van 1954, dat de souvereiniteit van Oost- Duitsland niet zal worden erkend, te bevestigen. De reacties in Franse regerings kringen op het Westduitse verzoek zijn gunstig. Te Londen werd van gezaghebben de Britse zijde verklaard, dat Groot- Brittannië bijna zeker gunstig zal reageren op het Westduitse verzoek. De Westduitse nota zal waarschijn lijk volgene week door de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Drie" te New York worden bespro ken. Een gedeelte dezer besprekingen zal door de Westduitse minister van buitenlandse zaken Van Brentano worden bijgewoond. In het Westduitse doorgangskamp Friedland is Donderdag vernomen, dat de eerste groep Duitse gevange nen die als gevolg van bondskanselier Adenauers reis naar Moskou wordt vrijgelaten, volgende week in het kamp zal aankomen. De groep zal bestaan uit 500 man nen, van wie er 150 ernstig ziek zijn of aan geestesstoornissen lijden. NYLON MODE-TINTEN. NATUURLIJK BIJ. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179, HERENSTRAAT 9. Midza-bonnen voor onze cliënten (Advertentie) KWESTIE ALGERIJE NIET OP V.N.-AGENDA. De agenda-commissie van de Ver. Naties heeft Donderdagavond met acht tegen vijf stemmen bij twee onthoudingen besloten de kwestie- Algerijë niet op te nemen op de agenda van de algemene vergade ring. Dit besluit moet nog door de algemene vergadering bekrachtigd worden. Tegen het opnemen van de Alge rijnse kwestie stemden Frankrijk, gen, en Chili. Egypte, de Sowjet- Unie, Polen, Mexico en Thailand stemden voor, terwyl Ethiopië en China zich van stemming onthielden. Het verzoek om de kwestie op de agenda te plaatsen was gedaan door de groep Aziatische en Afrikaanse landen. HOE wordt Het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Overigens verander lijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuiten. Zwakke wind. Lagere middag- temperaturen. 24 Sept. zon op 6.29, onder 18.38; maan op 15.01, onder 23.10. 4.40 eerste kwartier. Het weer in Europa tend 7 uur luiden: STOCKHOLM geh. bewolkt 13 C. OSLO nevel 15 KOPENHAGEN onbewolkt 18 AMSTERDAM zwaar bew. 24 LONDEN regen 20 LUXEMBURG mist 23 PARIJS half bewolkt 26 BORDEAUX renen 29 GRENOBLE zwaar bewolkt 24 NICE licht bewolkt 25 GENEVE mist 21 LOCARNO half bewolkt 24 BERLIJN nevel 20 FRANKFORT mist 24 MüNCHEN mist 21 WENEN nevel 21 INNSBRUCK mist 23 ROME nevel 26 AJACCIO onbewolkt 25 MALLORCA zwaar bew. 27 Korreltje Het is nooit te laat om vooroorde len te laten varen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1