S)e CöicbeSoii^ant Argentijnen slaan toe om Peron uit het dictatoriale zadel te wippen Franse regering knutselt nog steeds aan de kwestie Marokko Bloedige strijd ontbrandt Zuiden van het land zou in handen van rebellen zijn ISRAEL WIL VREDE t Gaat niet zo erg gemakkelijk Boelganin weer opgekikkerd Avondklok aan de Libanees-lsraëlische grens KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMSTREKEN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13604 Directeur: C. M. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. mJn. Telefoontjes f 1.50 Drie maanden na de mislukte poging om de regering-Peron uit het dic tatoriale zadel te lichten, is Argentinië opnieuw het toneel van een harde strijd geworden. Wederom is het de marine, die in opstand is gekomen tegen het Peronistische regime en in diverse delen van het land doen ook andere afdelingen van de strijdkrachten aan de opstand mee. Verscheidene vloot- bases en enkele steden schijnen in handen van de opstandelingen te zijn. In Buenos Aires hebben de regeringstroepen het heft in handen, maar geruchten doen de ronde, dat de vloot in slagorde naar de hoofdstad opstoomt onder bescherming van vliegtuigen. Anti-Peronistische rebellen hebben Vrijdagmiddag de verovering van Cordoba (365.000 inwoners) bekendgemaakt. Deze bekendmaking werd uit gezonden door radio-Cordoba. Volgens de regering is te Cordoba alleen grondpersoneel van de luchtmacht en de artillerieschool in opstand. Eerder was melding gemaakt van hevige gevechten in Cordoba, dat 650 kilometer ten noordwesten van BuenosAires ligt. De stad is een centrum van het room-katholicisme, waar tientallen plaatselijke ambtenaren werden wegge zuiverd tijdens president Perons campagne tegen de kerk, die hij eerder dit jaar heeft gevoerd. Generaal Balanguer, die wordt gezocht voor poging tot opstand in het begin van deze maand, is in dit gebied de aanvoerder van de opstandelingen. Opstand breidt zich uit President Peron heeft Vrijdag zware boananei.werpers uitgezonden tegen het vlootsteunpunt Rio Santia go, dat in handen van de rebellen is. Deze basis ligt "bijna 60 kilometer van Buenos Aires. Berichten uit Eva Pe ron, het vroegere La Plata, maakten melding van zware ontploffingen, na dat een vliegtuig was overgevlogen. Velen trachten de stad te verlaten. In het gebied: van Berisso en Rio San tiago, in de omgeving van Eva Pe ron, werd geschutvuur gehoord. *t Zuiden in handen? De opstandelingen beweerden gis teravond dat zij meester waren van het hele Zuidelijke deel van het land. Rebellen van de vloot veroverden jLIET bestaan van de Israëlische staat blijft een steen des aan stoots voor de Arabische landen en vooral Egypte kan nog steeds de smadelijke nederlaag niet verwerken, die het in de Palestijnse oorlog leed. Nu de strijd in het gebied van Gaza wat geluwd is, heeft het volgende ge schil zijn intrede al weer gedaan. Het ministerie van oorlog in Egypte heeft bekend gemaakt, dat de Golf van Akaba alleen met haar toe stemming bevaren mag worden. Voor Isarël is dit een onaanvaardbare eis. Het heeft in het noordelijkste deel van deze golf een havenplaats lig gen, Elath, die weliswaar momenteel nog niet van groot belang is, maar aan de ontwikkeling waarvan ijverig gewerkt wordt. En zo gaat dit spel van speldeprik- ken maar voort. Israël heeft bij het geschil om Gaza duidelijk laten weten, dat het vrede verlangt, maar het is niet bereid, om vrede tegen iedere prijs te accepte ren. Tijdens de Palestijnse oorlog heeft het zijn kracht reeds getoond en men kan aannemen, dat sindsdien 't militaire apparaat van de jonge staat aanmerkelijk aan kracht heeft ge wonnen. Het is derhalve geen angst, die het streven naar vrede bepaalt, maar het verlangen om de binnenlandse pro blemen te kunnen aanvatten zonder afgeleid te worden door allerlei troe belen met omliggende landen. Alleen in een rustiger sfeer kan Israël tot welvaart worden gebracht. Ruim veertig procent van deze staat der woestijnen kan in cultuur worden gebracht en dan zal men aan ongeveer 6 millioen mensen een be staan kunnen verschaffen. Als men bedenkt, dat re momenteel nog geen 2 millioen mensen in Israël wonen, dan is het probleem duidelijk. Ener zijds bestaat er behoefte aan men sen; anderzijds vormen de mensen, die naar Israël willen komen, een obstakel in de economie, omdat er voor velen niet direct een bestaan is. Slechts een geleidelijke toevoer van immigranten in een sfeer van politieke rust kan de ontwikkeling van Israël gunstig beïnvloeden. Al leen in Noord-Afrika wonen echter reeds 70.000 Joden, die naar het land der vaderen willen emigreren. On rust activeert de emigratiedrang en stagneert de opbouw van de Israëli sche staat. Daarom willen de Israëliërs vrede. Hun grote ideaal is te bouwen aan hun land en zij begrijpen, dat iedere oorlog en iedere politieke spanning dit idieaal in de weg staat. de grote havenstad Bahia Blanca, on geveer 500 km. bezuiden de hoofd stad. Zij verklaarden dat de vloot uit Puerto Madryn in de Zuidelijk pro vincie Ohubut koers had gezet naar Buenos Aires. De Argentijnse torpe dojager Cervantes voer gisteravond de Baai van Montevideo binnen, wel licht met gewonden. Montevideo is de hoofdstad van Uraguya en ligt tegenover Buenos Aires aan de Rio de la Plata. Een grote revolotiannaire strijd macht verzamelt zich voor de op mars naar Buenos Aires, beweerde de radio van rebellen in de ha venstad Puerto Belgrano. Lucero mag onderdrukken De gezagsgetrouwe strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht zijn bij decreet geplaatst onder het op perbevel van de minister voor het le ger, generaal Franklin Lucero, onder wiens leiding de opstandige beweging van 16 Juni werd onderdrukt. Het decreet, waarbij voor geheel Argen tinië de staat van beleg werd afge kondigd, was behalve door Peron en Lucero ook ondertekend door de ministers van luchtvaart, van marine en van binnenlandse zaken, alsmede door de staatsecretaris van landver- dediging. Alle bijeenkomsten, voor zover niet noodzakelijk voor het arbeids proces, zijn verboden. Van acht uur 's avonds tot zes uur 's ochtends is een uitgaansverbod van kracht, gedu rende welke periode geen café's, res taurants, bioscopen, schouwburgen e.d. mogen zijn geopend. Het opperbevel van de „onderdruk kingsstrijdkrachten" maakte bekend, lat alle noodzakelijke maatregelen zijn getroffen om het verstoren van de orde en het plegen van geweld tegen personen, goederen en kerkelijke in stellingen te voorkomen. Strijd om vlootbasis Volgens een zender in de vlootba sis Porto Belgrano, die in handen van de opstandelingen is, breidt de op stand zich over geheel Argentinië uit. Corboda, Santa Fe, Corriëntes en alle vlootbases ten Zuiden van Belgrano bevinden zich, volgens dit bericht, in. handen van de rebellen. Radio-Buenos Aires meldde, dat regeringstroepen klaar stonden om, na aankomst van versterkingen, tegen een basis van de opstandelingen, Por to Logrado, op te trekken. De Argentijnse torpedobootjager „Cervantes", die van Rio Santiago op weg was naar de hoofdstad, is op de Rio de la Plata aangevallen door vier straalvliegtuigen van de regering. Het vaartuig bracht later in de haven van Montevideo drie doden en acht tien gewonden aan land. Door een andere torpedobootjager, de „La Rio- ja", werden één dode en vijftien ge wonden aan land gebracht Volgens niet te controleren geruch ten zouden de legerleiders president Peron hebben uitgenodigd zijn ontslag in te dienen. Generaal Palmiro Balanguer, de opperbevelhebber van de opstande lingen, heeft de instelling van een junta onder zijn leiding bekend ge maakt. De voornaamste leden zijn de kolonels Juan Picca, Carlos Casal en Peper. Volgens een radio-bericht van de opstandelingen zijn schout-bij-nacht Anibal Olivieri, voormalige minister van marine, en alle officieren, die we gens deelneming aan de opstand van 16 Juni waren veroordeeld, uit de gevangenis van Santa Rosa in de provincie Eva Peron bevrijd. Vrijwilligers in de rij Radio Corboda, dat in handen is van de opstandelingen, weet intus sen te melden dat het garnizoen van Santa Fe zich aan de zijde van de re bellen heeft geschaard, die op mars zijn naar Buenos Aires. In dezelfde uitzending werd gezegd, dat de vak bonden, die aanvankelijk een alge mene staking hadden willen uitroe pen, van dit voornemen 'heben afge zien en zich bij de opstandige bewe ging hebben aangesloten. Mensen die niet beslist in de hoofd stad moeten zijn, begonnen de stad gisteren omstreeks het middaguur te verlaten. Banken werd gesloten en ale openbare gebouwen stroomden leeg. Het hoofdbureau van politie te Buenos Aires kwam kort voor twaalf uur 's middags onder bewaking van de grenspolitie. Berichten uit Cordoba maken er melding van, dat uit vliegtuigen pam fletten zijn verspreid, waarin wordt gezegd: „Weer hijsen de strijdkrach ten de roemrijke vlag van de natie. Cordoba is verover voor God en land". In de ziekenhuizen van Cordoba worden talrijke doden en gewonden binnengebracht. Honderden jonge mannen stonden vanochtend in de rij om zich aan te sluiten bij de opstan- deligen, die een tegenaanval van de regeringstroepen vreesden. Opstand breidt zich uit Radio-Montevideo heeft hedenmor- men dringend beroep gedaan op bloeddonors. Het nationale persbu- In enige Argentijnse provincies zijn garnizoenen van het leger in opstand gekomen tegen Peron. Ook een deel van de marine is in opstand. Deze radiofoto toont hoe de rebellen hun stuk geschut hebben opgesteld in de straten van Buenos Aires. De langdurige onderhandelingen over het vertrek van sultan Ben Arafa van Marokko zijn vandaag versneld in de hoop, dat met de uit voering van de eerste fase van het Franse hervormingsplan binnen 48 uur kan worden begonnen. Door twee moeilijkheden zijn de onderhande lingen vertraagd. Allereerst de be woordingen van de brief van presi dent Coty aan de sultan, waarin hem in diplomatieke termen wordt ver zekerd, dat hij niet zal worden opge volgd door ex-sultan Ben Joessef. Naar verluidt is deze moeilijkheid nu ondervangen door de tekst van de brief enigszins te wijzigen. De twee de moeilijkheid bestaat nog. Deze betreft de samenstelling van de te reau van Uruguya heeft een bericht ontvangen van zijn correspondent aan de Argentijnse grens, volgens hetwelk de opstand in Argentinië zich ge ei- delijk uitbreidt naar de Noordooste lijke provincies, in de lichting \an de Braziliaanse grens. Da lucht- en zeeverbinding tussen Uruguya en Ar gentinië zijn verbroken. Volgens een radiobericht van de opstandelingen -uit Porto Belgrano, dat in Montevideo is opgevangen, zijn Cordoba, Santa Fe, Corriëntes en ale marinebases ten Zuiden van Belgrano in handen van de opstandelingen. De opstand zou zich over het gehele land uitbreiden. Zie verder laatste berichten. Militaire munitiewagen reed te Scheemda woning binnen Vrijdagmorgen is te Scheemda een militaire vrachtwa gen, die terugkeerde van de manoeuvres in Duitsland en was geladen met munitie, de voorkamer van de wo ning van de heer Timmer binnengereden. Bij dit ongeval werd de hele voorgevel van het pand vernield en kwam de voorkant *an het dak op de vrachtauto terecht. In de voorkamer stand een kinderwagen, waarin een kind lag te slapen. Door een groot stuk muur werd de kinder wagen totaal verbrijzeld, het kind bleef echter onged eerd. De foto toont de militaire wagen, met de voor wielen in het zwaar beschadigde huis. De Russische premier maarschalk Boelganin is overwerkt, aldus heeft een vertegenwoordiger van het Russische ministerie van buitenland se zaken gisteravond verteld aan een lid van de Amerikaanse ambassade in Moskou op een receptie. Donderdag kon de premier niet te genwoordig zijn bij de ontvangst van de Finse delegatie onder leiding van president Paassikivi en gisterochtend kon hij evenmin de Oost-Duitse de legatie onder premier Grotewohl verwelkomen bij haar aankomst op het vliegveld van Moskou. Van andere zijde was eerder ge meld dat Boelganin aan griep leed. Intussen heeft de Finse delegatie bericht ontvangen dat de Russische priemier vandaag aan de besprekin gen met de delegatie deel zal ne men. Het opperbevel van het Libanese leger heeft in een strook van onge veer vijf kilometer langs de Israëli sche grens een avondklok ingesteld en de troepen opdracht gegeven zon der waarschuwing het vuur te ope nen op iedereen, die zich gedurende de avondklok in het gebied ophoudt. Een woordvoerder van het leger zei dat deze maatregel is genomen teneinde sabotage in dit gebied te voorkomen en de spanning langs de Libanees-lsraëlische grens te doen afnemen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 20 Sept. en Woens dag 21 Sept. geen audiëntie ver lenen. Van Zaterdagavond tot Zon dagavond. (Opgemaakt te 10 uur) OPKLARINGEN. Flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuidwest. Koudere nacht. Mor genmiddag iets hogere tempera tuur dan vandaag. 18 Sept. zon op 6.20, onder 18.52; maan op 9.07, onder 19.09. 19 Sept. zon op 6.21, onder 18.50; maan op 10.19, onder 19.33. Het weer in Europa vormen regentschapsraad of troonraad ter vervanging van de sul tan en met de taak de eerste geheel Marokkaanse regering te vormen. De Fransen, en vooral het conser vatieve element in het kabinet, wil len daarin opnemen de meer dan een eeuw oude grootvizier El Mokri, die beide sultans heeft gediend. Maar de nationalisten in Marokko zijn daar tegen. Vandaag geregeld? Dit punt wordt misschien vandaag geregeld, nu de nationalistische lei ders van hun bezoek aan Ben Joes sef op Madagaskar terug zijn. Tegen het Franse hervormingsplan voor Marokko verzetten zich enkele Franse grootgrondbezitters in Ma rokko en de pasja van Marrakesj, El Glawi. Frankrijk heeft laatstgenoem de indertijd beloofd, dat hij zijn feo dale rechten in Marokko mag uit oefenen zo lang hij leeft. Deze belof te is gedaan om El Glawi's hulp te krijgen in de oorlog tegen Duitsland. Protesten. 30 Auto's met Franse kolonisten zijn vandaag uit Casablanca in Rabat aangekomen om mee te doen aan het bewaken van sultan Ben Arafa. De kolonisten willen voorkomen, dat de sultan buiten het land wordt ge bracht. Ongeveer 4.000 Europeanen heb ben Vrijdagavond in Rabat gedemon streerd ter ondersteuning van hun eis dat sultan Sidi Mohammed Ben Moulay Arafa op de troon wordt ge handhaafd. De betogers schreeuwden leuzen tegen de Franse regering en de Franse minister voor Tunesische en Marokkaanse zaken, Pierre July. Een aantal Franse veteranen heeft Vrijdag in Parijs gedemonstreerd te gen de regeringspolitiek met betrek king tot Marokko. Ook in Parijs. Ongeveer 200 veteranen marcheer den door de regen van het bureau, van de premier naar het gebouw van had, waarbij plaatselijk grote hoe de nationale vergadering onder het veelheden regen vielen. In ons land roepen van leuzen als „Breng Demeldde Hoek van Holland met 117 Gaulle terug aan het bewind" en i millimeter de grootste hoeveelheid. „Hang Edgar Faure aan de galg". j Den Helder had met 28 millimeter De leider van de veteranen, Adol- het minste, phe Aumeran, verklaarde tegenover Een depressie die van de Balkan de militaire adviseur van de pre- j over Polen naar Scandinavië trok, mier, generaal Georges Spillman: bracht in het Oostzeegebied veel „Een millioen veteranen staan klaar j wind en zware regenval. Ook hier in opstand te komen als de regering i meldden enkele stations in een paar voortgaat met het weggeven van dagen omstreeks 100 millimeter re- Frankrijk s overzeese gebieden gen Vanmorgen zijn te Rijssel, Rou- De buiïgheid is nu echter aan het ?Ln°'l?5„en afnemen onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, welke zich van Oceaan over de Golf van Biscaye STOCKHOLM regenbui 17 C. OSLO motregen 13 KOPENHAGEN onbewolkt 16 AMSTERDAM half bewolkt 17 LONDEN onbewolkt 16 LUXEMBURG regen 13 PARIJS onbewolkt 19 BORDEAUX onbewolkt 21 GRENOBLE half bewolkt 18 NICE half bewolkt 22 GENEVE licht bewolkt 16 ZURICH zwaar bewolkt 15 LOCARNO onbewolkt 21 BERLIJN geheel bewolkt 15 FRANKFORT geheel bewolkt 14 WENEN zwaar bewolkt 16 AJACCIO onbewnlkt 23 MALORCA zwaar bew. 24 Droog weer met opklaringen Het weer heeft deze week in West- Europa een sterk buiïg karakter ge- Noord-Afrikaanse buurten huiszoe kingen verricht, die hebben geleid tot de arrestatie van 24 Noord-Afri kanen. Zij zullen per vliegtuig naar Algerije worden gebracht. Het Zuidslavische persbureau „Yougopress" meldt, dat Anastas Mikojan, eerst vice-premier der Sow- jet-Unie, een particulier bezoek aan Zuid-Slavië zal brengen, waar hij met zijn gezin de vacantie zal door brengen. Hij komt een dezer dagen aan. Er worden geen nadere bijzonder heden verstrekt, maar in diplomatie ke kringen te Belgrado heeft men grote bealngstelling voor dit onver wachte bezoek. en Ierland naar het Oosten uitbreidt. Verwacht mag worden, dat deze morgen het weer in ons land zal be heersen en ons een Zondag met flin ke opklaringen en vrijwel nergens buien zal bezorgen. Op de Oceaan ontwikkelt zich weliswaar een nieu we actieve depressie, welke zich snel naar het Noordoosten uitbreidt, maar deze blijft vermoedelijk nog juist op zo grote afstand, dat het weer er mor gen niet in ongunstige zin door zal worden beïnvloed. Korreltje Veel mensen zijn ijdel, enkele zijn 't niet: uit ij delheid.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1