Stewardess 75 ct Geurig Waarborgsom zal hoog moeten blijven Successierechten echtgenoten en kinderen uit den boze *ac||f i Compromis van regering vindt geen genade bij P.v.d.A.enVVD Batavierenbaat gevonden Nienwer-Amstel wordt bij de verkiezing 1956 het proefkonijntje voor wetenschap PP> ML.. ffwh n rM H VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer en Kleuteronderwijs De Tweede Kamer heeft gistermid dag de algemene beraadslaging over het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs en van de -oplei ding van leidsters bij dat onderwijs voortgezet. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer CALS, beantwoordt de in de eerste termijn gehouden redevoeringen. Hij verklaart, dat de tot uiting gebrach te waardering hem goed heeft ge daan. Z.i. wordt door het ontwerp als het eenmaal wet is geworden een goede stap vooruit gedaan. De wet laat voldoende gelegenheid voor de meest gewenste toepassing. Er is een schema van werkzaamhe den, maar er wordt een grote mate van vrijheid gelaten. De minister betoogt, dat verlaging van de leerlingenschaal zou leiden tot beduidende verhoging der kosten. Het gaat echter niet alleen om de fi nanciën, maar ook over de kwestie van scholenbouw. Daarnaast staat men voor de moeilijkheden der perso neelsvoorziening. Gezien het gebrek aan arbeidskrachten zou het z.i. niet juist zijn de indruk te wekken dat er in de naaste toekomst meer gedaan zou kunnen worden dan in het wets ontwerp is vastgelegd. Vervolgens gaat de minister in op enige onderdelen. Allereerst be spreekt hij de financiële gelijkstel ling. Hij geeft te kennen, dat hij er naar heeft gestreefd de belangen van openbaar en bijzonder onderwijs ge lijkelijk te dienen. Wanneer er ten deze nog verbeteringen nodig mochten zijn, dan staat hij voor positieve suggesties open. Met betrekking tot de waarborg som, welke voor oprichting van een bijzondere school geëist wordt, me"rkt spr. o.a. op, dat deze hoog moet zijn opdat de schoolbesturen zich geducht zullen realiseren wat ze gaan begin nen. Voor de kleuterschool mag die som hoger zijn dan voor de lagere Medaille voor de Koningin school meent hij, omdat men bij de laatste een redelijker zekerheid van haar voortbestaan heeft. De voorgestelde stichtingsaantal len van 30, 60 en 90 zou spr. willen handhaven. Hij merkt daarbij op, dat voor bestaande scholen deze worden teruggebracht op 20, 40 en 60, waar door rekening wordt gehouden met gegroeide toestanden. Met betrekking tot de opmerkin gen over het schoolgeld herinnert de minister eraan, dat bij de schoolgeld- wet regering en Staten-Generaal zeer nadrukkelijk op het standpunt, dat vrijstelling van schoolgelden alleen zou gelden voor de leer plichtige jeugd. Daarvan is men bij het onderhavige ontwerp uit gegaan, omdat niet aangenomen mocht worden, dat de Staten-Gene raal in één jaar van standpunt zouden veranderen. Het schoolgeld lijkt hem in dit geval overigens geen overwegend bezwaar. Hij verdedigt nader de wenselijkheid van het hef fen van een schoolgeld dat gering genoemd kan worden. Koningin ook naar Puerto Rico Koningin Juliana zal volgende maand op weg naar West-Indië ook een bezoek brengen aan Puerto Rico, heeft U.P. in Washington vernomen. Luis Munozmarin, de gouverneur van Puerto Rico, nodigde koningin Juliana tijdens zijn jongste bezoek aan Nederland uit. Het eiland Puerto Rico in de Caraï- lische Zee heeft de status van zelf- besturend gemenebest binnen het verband va nde Ver. Staten. BROER BESTOLEN. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren een jaar gevangenisstraf te gen een 56-jarige monteur uit Naald wijk geëist, omdat deze bij de Boeren leenbank aldaar met een valse mach tiging 1500 had losgekregen van de rekening van zijn broer. De verdachte was al vaker veroordeeld en de proeftijd van een vroeger voorwaar delijke veroordeling is nog niet ver streken. Uitspraak 29 September. Rapport „Staatk. Vorming" De Commissie voor Staatkundige Vorming heeft een rapport uitge bracht over het wetsontwerp succes sie-rechten. De commissie vangt haar rapport aan met enkele algemene opmerkin gen over het tarief en de vrijstellin gen. Een lager tarief dan vóór 1940 is onder het huidige fiscale regiem naar haar mening op zijn plaats. De vrijstellingen dienen mede op grond van de geldontwaarding na de tweede wereldoorlog te worden verhoogd. Aanpassing in dezen zou een verdrie voudiging van de vrijstellingen van voor 1940 betekenen. In haar eerste rapport heeft de commissie de kwestie van de gezins verzorging uitvoerig behandeld. In verband daarmede heeft de commis sie een aantal aanbevelingen tot wij ziging van het wetsontwerp gedaan. Naar het haar voorkomt is de rege- Vandaag (Donderdag) wordt in Genève voor de eerste maal een Nansen-medaille uitgereikt aan H. M. Koningin Juliana en aan mevr. Franklin Roosevelt. H. M. zal zich laten vertegenwoordigen door baron Bentinck, de Nederlandse gezant in Bern. De uitreiking vindt plaats in het „Palais des Nations" te Genève en zal gebeuren door de Hoge Commis saris van de Verenigde Naties voor Vluchtelingen, dr. G. J. v. Heuven Goedhart. De foto geeft een getrouwe weer gave van de medaille, die is vervaar digd door de kunstenaar Maja Refsum uit Oslo. De inscriptie is van dr. Fridtjof Nansen en luidt: „Nestek- jaerlighet er Realpolitikk", hetgeen betekent: „De liefde van de man gaat uit naar daadwerkelijke politiek. I De huwende en gehuwde ambtenares In de vergadering der Tweede Ka mer is gistermiddag aan de orde ge komen de interpellatie van mej. Ten- deloo (P.v.d.A.) met betrekking tot de positie van de huwende en de ge huwde ambtenares. Mej. TENDELOO (P.v.d.A.) dien de, mede namens de V.V.D. een mo tie in, waarin de Kamer de uitspraak gevraagd wordt dat het niet op de weg van de Staat ligt de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden en de regering wordt uitgenodigd de hiermede in strijd zijnde bepalingen te herzien. De Minister van Binnenlandse Za ken, de heer BEEL, gaf drie argumen ten bij de interpellatie van mej. mr. Tendeloo over de positie van de hu wende en gehuwde ambtenares voor het Kon. Besluit, waarbij de regering in principe het ontslag der huwende en gehuwde ambtenares handhavend de mogelijkheid tot dispensatie voor bepaalde ambten of groepen ambte naren verruimde. 1. In het kader van een modern personeelsbeleid moet de overheid zich afvragen of de combinatie van werkzaamheden in het gezin en elders verantwoord is. 2. Niet alleen de echtgenoten heb ben hier een beslissing, doch ook de overheid, omdat deze op het dienst belang lettend, gezien de rechtsposi tie, volledige arbeidsprestaties tot het 65ste jaar mag eisen. Bij het aangaan van een huwelijk treedt hieromtrent onzekerheid t.a.v. de huwende amb tenares of onderwijzeres in. 3. Wegens het grote verschil van inzicht is gestreefd naar een compro misoplossing, waarbij rekening wordt U itzonderingen. In een nieuw Kon. Besluit zullen, nadat dit georganiseerd overleg voor ambtenaarszaken is behandeld, be paalde groepen ambten worden aan gewezen, welke uitgezonderd zullen worden van de ontslagbepaling. De bewindsman ontkende tegenover de irterpellante, dat de bestaansonzeker- heid voor de gehuwde ambtenaressen door het vandaag te publiceren K.B. groter zou worden. De consequenties zullen worden doorgetrokken voor de onderwijzeressen bij het lager onder wijs. Minister Beel verklaarde ten slotte namens de regering, dat zij niet be reid is alsnog te besluiten om de be slissing over het al of niet buitens huis verrichten van arbeid door de gehuwde vrouw aan het inzicht en de verantwoordelijkheid vah het daarbij betrokken echtpaar over te laten. „Discriminatie". Mej. TENDELOO verklaarde zich geenszins door de bewindsman ge rustgesteld. Zij noemde het een dis criminatie van de vrouw over de ge heel linie omdat de regering alle ge legenheid heeft ook een vrouw, die onvoldoende haar werk verricht als ambtenares,, te ontslaan. Het blijft zoals het altijd geweest is. Men neemt gehuwde vrouwen in dienst als men ze nodig heeft en ont slaat ze als men ze kwijt wiL De P.v.d.A. zou waarlijk niet alle ge huwde vrouwen buitenshuis willen laten werken. Fabrieksarbeid is met name dikwijls te zwaar voor gehuw de vrouwen. Wie bijvoorbeeld is er geschikter voor kleuterleidster dan juist een gehuwde vrouw, die zelf kinderen heeft, aldus mej. Tendeloo. Mevr. FORTANIER-DE WIT (V.V. D.) had weinig bewondering voor het regeringsbeleid in dezen en evenmin voor het K.B. dat nog niet eens in het Staatsblad staat. De primaire verantwoordelijkheid voor het werken buiten het gezin be rust bij de echtgenoten, volgens de V.VJD. Er is geen enkele aanleiding voor een verbodsbepaling van arbeid door de gehuwde vrouw door de staat en een ingrijpen in de persoon lijke verhoudingen der burgers. Het is in strijd met de menselijke waar digheid van de vrouw. De liberale afgevaardigde deed ten slotte een beroep op minister Beel, om een maatregel, waarvoor geen rechtsgrond bestaat, niet te handha ven. Pater STOKMAN (K.V.P.) gaf toe, dat de primaire beslissing over het al of niet werken bij de echtgenoten zelf ligt, maar dit houdt niet in, dat geen rekening gehouden moet wor den met de eisen van het gemeen schapsleven. Deze acht hij geschaad door b.v. dubbele lonen en gezinnen met weinig of geen kinderen. Daarom heeft z.i. de overheid wel degelijk een taak. Aan de motie-Tendeloo zal spr. zijn stem niet geven. De heer STAPELKAMP (A.R.) zeide: „De taak der gehuwde vrouw ligt naar goddelijke bestemming in het gezin". Het is een noodtoestand, wanneer een vrouw bijv. bij ziekte van haar man elders gaat werken. De A.R. zal tegen de motie-Tendeloo stemmen. Mevr. LIPS-ODINOT (Comm.) verklaarde vóór de motie te zullen stemmen. De Minister zal heden antwoorden. Nieuw systeem voor „klaar-overs" Een nieuw systeem tot verhoging van de verkeersveiligheid voor over stekende schoolkinderen is gisteren in Hilversum voor de eerste maal toegepast. Het grote bezwaar van het gewone „klaar-over"-systeem is het gevaar, dat het verkeersbrigadiertje zelf loopt. Thans echter blijft de leidingge vende leerling, die een speciale cur sus van de verkeerspolitie heeft ge volgd, zelf op de rand van het trot toir staan. Terwijl hij zijn mede scholieren als het ware opvangt, wacht hij een gunstig oversteekmo- ment af. In groepjes van ten hoogste tien steken de kinderen dan over. Het wegverkeer wordt dus niet meer op gehouden. Het welslagen van dit systeem hangt grotendeels af van het gedrag der kinderen en het overwicht van de school-verkeersbrigadier. Het ligt in de bedoeling het aantal veilige oversteekpunten bij Hilver- sumse scholen binnenkort uit te brei den. Oirginele holle boomstam Door een dragline, bezig met het afgraven van een vier meter dikke veenlaag in de Molenhoek te Pesse (bij Hoogeveen) is een primitieve boot van zeer oude datum naar boven geihaald. Het is een uitgeholde boom stam ter lengte van drie meter. De uitholling is niet met werktuigen aangebracht maar er in gebrand, een bewijs, dat de vondst van ver voor onze jaartelling dateert. Het geheel bevond zich in vrij goede staat. De vondst is overgebracht naar het provinciaal miuseum van oudhe den te Assen. ring ook blijkens de Memorie van Antwoord en de Nota van Wijzigin gen nog niet voldoende doordrongen van de plicht bij het opleggen van een heffing de positie van het gezin niet alleen niet aan te tasten maar ook te beschermen. Gezien de grote importantie van deze kwestie heeft de commissie gemeend op dit onder werp nog eens dieper te moeten in gaan. In onze samenleving is de opvat ting gemeengoed, dat het een plicht van de man is naar vermogen maat regelen te treffen om te voorkomen dat zijn echtgenote en kinderen hij zijn overlijden onverzorgd achterblij ven. Aan deze plicht van de man be antwoordt een recht van vrouw en kinderen. In deze opvatting is voor heffing van successierecht over het geen vrouw en kinderen uit hoofde van de gezinsverzorging ontvangen nauwelijks plaats. Bovendien, door hetgeen hun ten deel valt wordt hun financiële positie niet beter; meestal wordt zij zelfs slechter. In vele landen heeft de wetgever he tdan ook als een plicht beschouv/d om het treffen van voorzieningen voor vrouw en kinderen aan te moe digen en te bevorderen. De commis sie heeft aan haar rapport een bijlage toegevoegd, waaruit blijkt dat de po sitie van weduwen en wezen in ons land vergeleken met andere landen fiscaal zeer ongunstig is. Verbetering van de voorgestelde regeling met het oog op de positie van het gezin is dan ook dringend noodzakelijk. In het licht van hetgeen de com missie meer in het algemeen over de gezinsverzorging heeft opgemerkt vestigt zij de aandacht op enkele punten in het bijzonder: het recht van schenking over pensioentoekenning; het rpcht van successie over „geërf de" pensioenen; vrijstelling van het recht van successie voor de grote groep van werknemers die niet in een pensioenregeling zijn opgnomen, voor de groep van de beoefenaren der vrije beroepen en andere zelf standigen die noch in loondienst zyn noch een bedrijf uitoefenen, voor die groep van een bedrijfuitoefenende zelfstandigen, die gevormd wordt door de boeren- en middenstand, voor de man die als gevolg van geestelij ke of lichamelijke invaliditeit geen o^slechts weinig inkomsten uit eigen arbeid kan verwerven, voor het stu derend en het invalide kind en ten slotte voor samenwonende broers en zusters. Naar de mening van de commissie blijft de vrijstelling van het recht van schenking onbevredigend voor die schenkingen welke ouders aan huwende en gehuwde kinderen doen. Het rapport eindigt met enige op merkingen betreffende de heffing van successierecht over levensverze- kerings-uitkeringen, de fictiebepalin gen, verkrijging door instellingen van algemeen maatschappelijk nut en het formele recht. HOE en WAAROM? Enkele maanden voor de Kamer verkiezingen, die 20 Juni 1956 ge houden zullen worden, zal Nieuwer- Amstel zich in de bijzondere belang stelling van de wetenschappelijke wereld kunnen koesteren, want de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft gel den beschikbaar gesteld voor een diepgaand onderzoek in Nieuwer Am- stel naar de motieven en de factoren, die samenwerken om de stem te be palen, die op 20 Juni a.s. zal worden uitgebracht. Studenten in de sociaal-politieke wetenschap uit Nijmegen en Amster dam zullen onder leiding van twee professoren een intensieve enquêtte houden in Nieuwer Amstel, waarbij verscheidene personen meermalen ondervraagd zullen worden. Op deze wijze poogt men een in zicht te krijgen in alle omstandig heden, die te zamen de keus van de stem bepalen. De stern-opbouw. Als eerste zal men pogen uit te zoeken in hoeverre godsdienst, maat schappelijke positie, geslacht, leeftijd, traditie en gebeurtenissen uit het naaste of verre verleden een invloed hebben op het uitbrengen van de stem. Voorts zal men een onderzoek in stellen bij de groep, die gemakkelijk van de ene partij naar de andere overgaan en men wil nagaan in hoe verre hieraan de propagandamidde len, als ,pers, radio en persoonlijk ge sprek, hun medewerking verlenen. Europeese primeur. Het onderzoek in Nieuwer Amstel, dat een primeur is voor Europa, zal de voorloper zijn van een meer uit gebreid onderzoek, dat in 1960 ge houden zal worden. Een dergelijk onderzoek is in Ame rika en Engeland reeds gehouden met opmerkelijke resultaten voor sociolo gen. Nieuwer Amstel is gekozen als „proefkonijntje", omdat deze stad dichtbij Amsterdam ligt, waardoor de kosten beperkt worden; omdat de be volking voldoende uiteenlopend is om een. juist inzicht te krijgen en omdat het gemeentebestuur volle nmedewerking heeft toegezegd. De resultaten van dit onderzoek, dat niet ten doel heeft een kansen berekening te maken, doch slechts een wetenschappelijk doel beoogt, zullen enkele maanden na de ver kiezingen in een rapport gepubliceerd worden. DR. JANSEN OP DE HAAR VOORZITTER KATH. JEUGDRAAD. Het episcopaat heeft als opvolger van mr. R. G. R. Höppener benoemd tot voorzitter van de Kath. Jeugdraad voor Nederland dr. G. A. Jansen op de Haar te 's-Gravenhage. De thans benoemde voorzitter heeft zich jarenlang in de verkennersbe weging ,in het diocees Haarlem een belangrijke rol gespeeld als assistent voor de training. Hij heeft zich vooral bezig gehouden met de problematiek van de opleiding van de verkenners- leiders voor de grote stad en voor het platteland. Tevens is hij vice- voorzitter van de stichting levens scholen voor jonge arbeiders in het bisdom Haarlem. De heer Jansen heeft zijn rechtenstudies gemaakt aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, waar hij in 1954 is gepromoveerd op het onderwerp: Juridische achter grond van het moderne bankiersgiro. De 34-jarige nieuwe voorzitter van de Kath. Jeugdraad is advocaat en pro cureur te 's Gravenhage. INBREKERS-IDEAAL Enkele inbrekers hebben Woens dagavond een eenvoudig karweitje gehad, toen zij als werkterrein de farmaceutische fabrieken van Bro cades te Haarlem uitgekozen hadden. Verschillende deuren waren voor zien van sleutel en de kluis zelf stond open. De inbrekers besloten onder deze gunstige voorwaarden geen half werk te verrichten en ver dwenen met 3.500, De overgelopen balling-premier voor radio Sfrip M Enige dagen geleden is de Poolse premier Hugen Hanke, van de Poolse regering die op het ogenblik in Engeland in ballingschap vertoeft, tijdens zijn verblijf te Rome, plotseling verdwenen en weer in Polen te voorschijn gekomen. Deze telefoto geeft een beeld van de premier, die na zijn terug keer te Warschau een rede uitspreekt voor de Poolse radio.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5