Sleutelgat zsymbst/id Nieuwe opstand in Argentinië fl Gastspelers openden veelbelovend met „De man, die terug kwam" Pater Albinus Frigge o.f.m. overleden Het Zuiden is heel iets anders dan de Zuidelijke helft te T o VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In enige Argentijnse provincies zijn garnizoenen van het leger in opstand gekomen. Ook een deel van de ma rine is in opstand, aldus is Vrijdag officieel in Buenos-Aires bekend ge maakt. Men gelooft, dat de autoritei ten vanochtend om half zeven plaat selijke tijd de toestand in de hoofd stad meester waren. Alle troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. De of ficieren, die met verlof zijn, hebben opdracht gekregen zich zo snel mo gelijk bij hun onderdelen te voegen. De straten bij het regeringspaleis, die vannacht afgesloten werden, werden vanochtend weer voor het verkeer opengesteld. Wel worden de belang rijke gebouwen in het stadscentrum bewaakt. Ook de toegangen tot het havengebied worden bewaakt. Reuter herinnert er aan, dat presi dent Peron een week geleden zijn aanhangers meedeelde, dat de „toe stand gespannen -blijft" en dat „wij ons gereed maken voor de strijd". „De strijd zal worden gevoerd tot alle uitersten die nodig zijn", zo zei hij toen. Het ministerie van het leger heeft Jn de afgelopen dagen -bekendmakin gen uitgegeven, waarin wordt gezegd dat overal in het land normale jaar lijkse manoeuvres" worden gehou den. De politie heeft meer dan honderd arrestaties verricht en talrijke hui zen doorzocht in een deftige wijk in het Noorden van Buenos Aires, waar vannacht een politieman vanuit een jeep werd doodgeschoten. De plegers van de aanslag wisten te ontsnap pen, met medeneming van de revol ver van de agent. Het personeel van het hoofdpost kantoor in Buenos Aires dat 's mor gens om zes uur begint, mocht van ochtend het gebouw niet binnegaan. Alleen afdelingschefs werden toege laten. Het telegraafkantoor is geslo ten. De radio zendt normaal uit. In een bekenmaking van de staats radio-omroep wordt gezegd, dat troe pen die de regering trouw gebleven zijn, de haarden van verzet onder controle hebben. deelgenomen door enkele detache menten van de marine. Voor het regeringspaleis in Buenos Aires zijn enige stukken luchtaf weergeschut opgesteld. Het personeel van de ministeries is na-ar -huis ge zonden. De winkels en café's in de hoofdstad zijn normaal geopend. PERSCONFERENTIE VAN ADENAUER Bondskanselier dr. Adenauer van West-Duits land heeft vandaag op een persconferentie gezegd, dat zijn re gering het aantal Duitse burgers, dat bij het einde van de oorlog in de Sowjet-Unie gevangen is genomen, op ongeveer 100.000 s^hat. Velen van hen waren echter sindsdien omgekomen. „Het is mogelijk dat velen van deze burgergevangenen niet meer in leVen zijn en door natuurlijke oorzaken zijn gestorven". Volgens Adenauer moeten de resul taten van de Moskouse conferentie beoordeeld worden in het licht van Het communique maakt melding I de gebeurtenissen sinds 1939. „Er was van opstanden van de garnizoenen I een oorlog met Rusland, na afloop van Cordoba en Cruzuouata in de waarvan ons land volkomen ineenge- provincie Corrientes, waaraan wordt 1 stort was". Zaterdag oplossing kwestie Marokko De moeilijkheden in verband met de kwestie van het aftreden van sul tan Ben Arafa van Marokko zijn vrijwel overwonnen, zo heeft een regeringswoordvoerder te Parijs ver klaard. Hij gaf geen bijzonderheden. Naar in kringen, die in nauw contact staan met premier Faure, zijn ook de bezwaren, die Spanje had tegen de toelating van sultan Ben Arafa tot Tanger in feite overwonnen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay, heeft Woensdagavond een onderhoud hierover met de Spaanse ambassadeur gehad. De Franse regering streeft er naar, tegen Zaterdag gelijktijdig te komen tot: 1) Het overbrengen van de sultan naar Tanger. 2) Het uitgeven van een verklaring over beginselen, die voortaan ten grondslag zullen liggen aan de Frans- Marokkaanse betrekkingen. 3) Het benoemen van een regent- schapsraad van drie, die de eerste Marokkaanse regering zal benoemen. Ulster is niet te koop De in Ierland geboren John Hanley kwam Donderdag Noord-Ierland bin nenrijden, zwaaiend met een cheque van 24.000.000 dollar, roepend „Ik wil dit hier kopen". De 63-jarige Hanley, die zich zelf graag de baron van Broadway noemt, reed in een grote Amerikaanse auto, die groen, wit en goud beschilderd was met daarbij passende gordijntjes. In 1950 bood hij 6.000.000 dollar minder. „De baron van-Broadway" wil namelijk het Britse Noord-Ierland kopen en aan het onafhankelijke Zuid-Ierland overdragen. Hij kreeg echter ten antwoord dat Ulster niet te koop is. Om de auto verzamelde zich een boze menigte en men riep: „ouwe sukkel, ge naar huis en word eens verstandig". Oud-kapelaan van Hartebrug In de ouderdom van 78 jaar is in het St. Franciscus Gasthuis te Rot terdam overleden pater Albanus (Pe trus Cornelis) Frigge o.f.m. Pater Frigge werd in 1917 tot kape laan aan de Hartebrugsparochie te Leiden benoemd en heeft tot hij zich fn het klooster te Woerden terug trok ten minste vijf en twintig jaar zijn krachten aan de zielzorg in deze parochie geschonken. Hij werd te Kralingen (Rotterdam) geboren, ontving het kleed van vader Franciscus op 2 October 1896 te Wy- chen, waar hij ook in 1897 zijn kleine professie deed. Plechtig geprofest werd hij te Weert op 9 October 1990, in 1993 werd hij aldaar priester ge wijd. Na enige tijd werkzaam te zijn geweest als assistent te Woerden, werd pater Frigge benoemd tot ka pelaan te Haarlem. Od 8 Februari 1917 werd hij benoemd tot kapelaan te Leidena Onder meer van het Sint Franciscus Liefdewerk en de Zita- vereniging is hij de bezielende kracht „Zware kost" op nuchtere maag DE R.K. TONEELGROEP „DE GASTSPELERS" heeft gisteren als eerste Leidse amateurvereniging de planken betreden. En zij deed dit niet zoals gebruikelijk met een tinte lende comedie om de overgang van zomer naar herfst niet te pijnlijk t.e maken maar met een ernstig stuk, dat de toeschouwers reeds zo vroeg in het seizoen aan het denken zette. Wij kunnen echter zeggen dat men zich in de zware kost zonder voor gerecht zeker niet verslikt' heeft en zowel het stuk als het spel aan de hoogste verwachtingen voldeden, die men op amateurgebied kan stellen. „De man, die terug kwam" werd geschreven door Gerard Nielen, die zeker in. de eerste twee bedrijven van het stuk een zeer aanvaardbare tekst geschreven heeft. De man, die aan het stuk zijn naam gegeven heeft, is een kunstschilder, welke twintig jaar geleden zijn gezin in de steek gelaten heeft om elders een gunstiger afzetgebied voor zijn pro ducten te vinden. Zijn vertrek werd hem ingegeven door zijn zeer zake lijke vrouw, die brood en spelen bo ven zijn vruchteloos talent verkiest. Zij heeft de kinderen opgevoed in de waan, dat hun vader gestorven is en komt op de dag van zijn terugkeer voor de opgave te staan om alles weer recht te buigen. De man toont zich echter loyaal en legt zijn incog nito eerst af, als hij alle scherpe kan te in de familie weer heeft afge vijld. Dan blijken zijn kinderen hem echter niet meer welgezind te zijn en is er een bekentenis van de moe der voor nodig om de familie weer bij elkaar te brengen. VAN DE HEER J. BUIS hebben de Gastspelers het spel met zoveel liefde en kennis van zaken gebracht, dat het eigenlijk jammer is dat het spelen van dit stuk zich slechts tot Zo moet U de weersverwachtingen lezen en beluisteren Van de dingen die het meeste in de belangstelling staan behoort zon der enige twijfel de weersverwach ting. Vele tienduizenden houden bij de besteding van hun vrije tijd re kening met de weersverwachting en wanneer men over de radio de aan kondiging hoort: „Hier volgt de weersverwachting" wordt het in de meeste huiskamers van ons land even stil. In deze verwachtingen wordt altijd gesproken van het Noor één avond beperkt. Amateurs, die in maandenlange repetities een stuk zo prachtig onder de knie gekregen heb ben, verdienen meer dan één enkele opvoering. Het echtpaar, dat twintig jaar, no dig heeft om tot elkaar te komen, werd uitstekend gespeeld door Nel Reizevoort en N. Reizevoort. Beiden bevitten een duidelijke voordracht en een beheerst gebaar. Van de kin deren was het vooral Janny van der Kwartel die goed spel te zien gaf. Speciaal in de heetgebakerde situa ties liet zij zich als een zeer tempe ramentvolle speelster kennen. Jac. Ouwerkerk en C. Mank had het min der goed met hun rollen getroffen, doch gaven verdienstelijk spel te zien. Jac. Buis wist als misleide schoonzoon te ontroeren en Anraie Kop was een zeer charmante en be scheiden schoondochter. Hanny Rei zevoort, Nic. Bosman en Riet Vink secundeerden uitstekend. Een veel belovende inzet. 25-JARIG PROFESSIEFEEST ZR. SALESIA. Morgen zal in het' Zusterhuis in Breda zuster Salesia haar 25-jarig professiefeest vieren. Zuster Salesia voltooide in het voorjaar in het Sint Bijzondere vermelding verdient zijn werk als directeur van de R.K. Mili tairenvereniging, die vooral in .de mobilisatietijd ('14—'18) zijn bijzon dere zorg en toewijding vereiste. Pater Albinus Frigge was voorts directeur van de Broederschap van de H. Kruisweg, adviseur van de Maria- vereniging, het Kruisverbond, de ver eniging van onderofficieren „St. Mar- tinus", lid van de vereniging tot steun aan miliciens, vice-voorzitter van de plaatselijke bioscoop-commissie, pro curator van de Franciscaanse missie- bond, adviseur van de R.K. vereni ging tot bescherming van meisjes, voorzitter van het liefdewerk „Oud Papier" en directeur van het meisjes patronaat. Zijn wankele gezondheid noopte hem in het klooster te Woerden een rustiger bestaan te gaan leiden. In 1946 ging hij rusten in het kloos ter te Weert. Maandag a.s. wordt het stoffelijk overschot op het kloosterkerkhof te Weert begraven. Burgerlijke Stand Geboren: Carolina Arnoldina Ma ria d. van C. J. Videier en C. F. Jansen. Marianne d. van J. Fidder en J. M. Wapstra. Wim z. van D. Hus en J. M. Wapstra, Cornelis z. van J. Star en M. Mol. Marijke d. van W. U vraagtwij antwoorden WEET V HET OOK NIET Elisabethziekenhuis haar studies en! Rijsdam en M. v>- d. Marei. Leent je heeft daarna Leiden verlaten. Zij was enige tijd werkzaam op de polikli nieken aan de Hooigracht. Het feest zal op 2 October in het Elisabethgesticht kerkelijk gevierd worden. Op Zaterdag 1 October van 14.3016 uur zal zuster Salesia reci piëren in het gasthuis. Cornelia d. van W. Rijsdam en M. v. d. Marei. Nicole Alberta d. van P. F. Martinot én A. J. M. Pernot. Ondertrouwd: D. v. Leeuwen en A. J. Meijers. Overleden: H. v, Voorst man 43 j. M. Wallaart wed. van: v. d. Zijden 69 j. t^iru7 VANAVOND HONDERDDUIZEND STE De regen daalt in stromen neer, maar ondanks dat blijft de stroom be zoekers voor de Leidato vloeien. Vanavond wordt de honderduizend- ste bezoekers van de drie tentoon- helft héél iets anders dan het Zui den. Dlo „V.VW.WW»» Verder moet men er rekening mede stellingen verwacht, een feit, dat houden, dat de indeling van de di- het Ledato-bestuur niet zonder meer L zai iaten passeren. Met Johnny Jor- daan heeft de gelukkige zeker reden om „van je hela, hola" te zingen. verse gebieden wel precies is bepaald maar de weerverschijnselen zelf hou den zich uiteraard niet zo precies aan de grenzen van het KNMI. Daar om zal het weer in twee genoemde gebieden natuurlijk nooit precies op de grens ophouden om over te gaan in ander type, maar geleidelijk van den, het Zuid-Oosten, de kuststrook,karakter veranderen. de Zuidelijke helft etc. .Over de in deling van Nederland in deze gebie den bestaat echter vaak veel misver stand waardoor het in veel gevallen moeilijk is de weersverwachtingen op juiste waarde te lezen of te beluiste ren. In onderstaande kaart geven wij voor de eerste maal een duidelijk overzicht van de indeling van ons land voor de weersverwachtingen van het KNMI. Duidelijk blijkt hier uit, dat men bij de verwachtingen goed moet letten op de gebruikte ter men, want zo is b.v. de Zuidelijke Als in de berichten wordt gespro ken van de kust dan is dit ook iets anders dan wanneer men de kust strook hoort noemen. Met de kust doelt men uitsluitend op het strand en de duinen, terwijl de kuststrook een veel groter gebied omvat, zie kaart. Als gesproken wordt oyer de kustprovincies dan zijn dit niet al leen Zeeland, Zuid-Holland en Noord- Holland, maar ook Friesland en Gro ningen. Bewaar dit kaartje goed want het zal u zeker in tal van gevallen van pas kunnen komen. .Jbiseett strook van 15 km breedte langs de Noordzee) Kop van Noordholland mi Noordooster» W////M Zuidwesten l'.'.v.V'.ïJ Zuidoosten Leidenaar hoogleraar. Dr. F. van der Blij, in 1923 geboaen te Leiden en ook gedoctoreerd in de Sleutelstad is aan de Utrechtse, uni versiteit benoemd tot hoogleraar in de zuivere wiskunde. Overgang afgesloten. De spoorwegovergang bij „De Vink" aan de grens van Leiden zal Auto reed huis binnen Geen slachtoffers Een militaire vrachtauto met aan hangwagen, geladen met munitie, te rugkomende van de manoeuvres in Duitsland is vanmorgen de voorka mer van de heer G. Timmer te Scheemda binnengereden. Daarbij werd de gehele voorgevel van het pand vernield, terwijl de voorkant van het dak op de vrachtauto, die met een wiel in de kamer stond, te recht kwam. In de voorkamer stond een kinder wagen, waari neen kind lag te sla pen. Door een groot stuk muur werd de kinderwagen verbrijzeld. Het kind bleef echter ongedeerd. Het stuk steen was zo zwaar, dat twee man nen het slechts met. grote moeite kon den verwijderen. De militaire chauffeur werd aan het hoofd gewond. Hij werd ter plaat se verbonden en daarna naar een ziekenhuis vervoerd. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Zaterdagavond van 9 uur af wegens het opbreken van het wegdek tot Zondagmorgen 7 uur gesloten ziijn. „Nieuw-Holland". „Kom danst mee, ons goede volk waardig", schrijft ons de volksdans groep „Nieuw-Holland". Zij bedoelt dit meer als een algemene dan als een persoonlijke opwekking, aan de Sleutelstad-redacteur gericht. De dansgroep Opent het nieuwe seizoen in de gymnastiekzaal aan de Mare- singel. Daar kunnen nieuwe leden (R.K. meisjes en jongens van 17 jaar en ouder) zich als lid opgeven. Bij eenkomsten zijn ieder Zaterdagavond van 819 uur. SPIEKER. Agenda Leiden VRIJDAG: St. Christoffel, vergadering. Har monie, 8 uur nam. Opening bejaardensociëteit, Pie terskerkgracht, 3.30 nam. Beëdiging officieren. Doelenkazerne 4 uur nam. Openluchtfilm Dierenbescherming, Stadhuisplein^ 8 uur nam, ZATERDAG: K.A.B. Kadermiddag. Leidse Schouwburg, 4.30 uur nam. „Ons Toneel" brengt „Gaslicht", 5 uur nam. St. Antonius Clubhuis. K. en O.-excursie, 3 uur nam. Gra vensteen. Feestavond Ver. van Oud-Mathe- sianen, 8.15 uur nam. Den Burcht. ZONDAG: Bezinningsmorgen N.R.K.M. 9 uur v.m, H. Mis in kapel Oude Vest 45, 10 uur v.m. ontbijt in „In den Vergul den Turk", 10.45 uur, rector Son- daal over: „Niet-katholieken en wij". Dienst der apothekenDe avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 10 September 13 uur tot Zaterdag 17 September 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat ken, dat dit vacantie zou zijn met behoud van salaris. Bovendien hebt u uw betrekking in feite op staande voet neergelegd, toen er twist was over die vacantieweek. Om een juist oordeel te kunnen vormen over deze kwestie is nodig dat beide partijen gehoord worden, zodat wij u verwij zen naar het gewestelijk arbeids- kantoor. Breng daar uw klacht naar voren dan zal men u wellicht ter- wille zijn en onderzoek doen instel len. Vraag M. N. v. S. Is het niet mogelijk om aan de gepasteuriseerde melk weer die lekkere romige smaak te geven, die ze voor de oorlog had? Het is tegenwoordig net of ons aan gelengde melkpoeder wordt voorge zet. Antwoord: Het is- zeer waarschijn lijk dat de thans door u betrokken melk op andere wijze verwerkt wordt dan voor de oorlog het geval was, daar nieuwe pasteuriseermethoden in gang gevonden hebben; dit kan dan ook de oorzaak van een smaakver schil opleveren. Werd voor de oorlog de melk over het geheel genomen op hoge temperatuur of langdurig ge pasteuriseerd, thans bestaat het stre ven de melk gedurende korte tijd en op niet te hoge temperatuur* te pas teuriseren. Door de verbetering van de pasteurisatie-apparatuur is het ziektedodend effect voldoende, doch dc melk behoudt vrijwel de natuur lijke smaak van rauwe melk en on dergaat practisch geen verandering, hetgeen uit voedingsoogpunt van be lang is, terwijl tevens.de duurzaam heid toeneemt. Wordt de melk nu hoog en/of langdurig verhit zoals voor de oprlog veelal gebruikelijk dan verkrijgt ze een lichtgele kleur, welke bij nog intenstievere verhit- ing, zoals bij sommige gesteriliseer de melk het geval is, zelfs in een bruine kleur kan overgaan. Deze gele ldeur wekt herinneringen aan room, terwijl door de plaatsgehad hebbende omzettingen de smaak door sommi gen als voller, dus als „romig" ge kwalificeerd wordt. Vanwege de ont stane bijsmaak wordt op de regelma tig gehouden melkkeuringen deze melk laag gewaardeerd immers men dient als doel voor ogen te hou den „veilige melk, die de smaak van rauwe melk zoveel mogelijk bena dert" doch sommige consumen ten prefereren een dergelijke afwij kende smaak. Het is ons uiteraard niet bekend welke smaak u prefe reert; de mogelijkheid bestaat ech ter ook dat de toestand uit het ver leden door u geïealiseerd worden, hetgeen een veel voorkomend ver schijnsel is. In elk geval staat vast, dat de wijze Van verwerking op de fabriek in belangrijke mate de smaak en ook de duurzaamheid van de melk beïnvloedt. Het vetgehalte is niet van invloed, omdat men geen smaakver schil kan twaarnemen tussen melk met 2.5 en 3.5 pet. vet. Vraag J. S. Op welke dagen en 'uren kan het Kon. Paleis te Amster dam bezichtigd worden? Antwoord: Mét ingang van 1 Sep tember is het Koninklijk Paleis we- deroip voor bezichtiging gesloten. Waarschijnlijk zal het volgend jaar (ongeveer half Juni) weer mogelijk zijn dit paleis te bezichtigen. Vraag J. L. Wat is voor houten loodsen en kippenhokken beter car- boleum of teer? Antwoord: Carboleum heeft de voorkeur. Abonné heeft men op meer vrije dagen redht dan één,^ ook al trouwen er b.v. meer dan één broer en/of zwager. Volgens het C.A.O. voor 'het groot metaalbedrijf heeft men recht op 1 dag, is dit in andere C.A.O.'s ook het geval, of is er voor iedere be drijfstak een andere regeling wat be treft die dagen. Antwoord H: niet bij iedere be drijfstak is de regeling dezelfde. In de C.A.O. is dit vastgelegd. Overi gens kan de Arbeidsinspectie in uw district u inlichten als u deze inspec tie opgeeft welke bedrijfstak u be doelt. Vraag; Kruideniersdiploma. Antwoord: Op Dinsdag 6 Septem ber 10 uur v.m. is de nieuwe cursus van de vakschool aangevangen. Er is nog voor enkele cursisten plaats. De aanmelding dient dan echter wel met spoed te geschieden, want als de cur sus eenmaal loopt kunnen geen nieu we leerlingen meer worden aange nomen. Het cursusgeld bedraagt 185.met inbegrip van het lesma teriaal; het examengeld f 15.zo dat de gehele cursus op rond 200, komt. Alle verder gewenste inlich tingen worden verstrekt door de di rectie Minkade 6, Utrecht of door de Stichting Vakopleiding Kruideniers- bedrijf, Trompstraat 314A, den Haag, Telefoon Vakschool K 3400129.97, tel. S.V.K. K 1700—39.23.08. Deze cursus duurt 4 maanden. Vraag: In mijn fietstas (bruin soort linnen) is heel erg vette mas- seerolie gekomen. Ik heb al gepro beerd dit met heet water er uit te halen, met weinig succes. De vette olie blijft afgeven. Wat te doen? Antwoord: Bereikt u geen voldoen de resultaten met synthetisch was middel, flink warm, dan raden wij u aan de plaatsen waar zich de olie- vlekken bevinden te bedekken met I pijpaarde, deze een paar uur te laten zitten. Vervolgens afborstelen en zo nodig nawassen, desnoods de bewer king herhalen. Vraag: Ik kan een huis kopen, doch de hnurder van dat huis wil er niet üit, ondanks het feit dat ik hem een vrije woning en verhuiskosten aangeboden heb. Wat kan ik doen? Antwoord: U schrijft: wanneer ik het huis koop, kan ik de tegenwoor dige huurder met drie jaar of eerdei het huis doen verlaten en welke maatregelen moet ik daarvoor ne men? Nu is het feitelijk zo: de wet noemt aLs 2 afzonderlijke gronden voor ontruiming, het nodig hebben voor eigen gebruik van de verhuur der en verder het aanbieden van een gelijkwaardige woning, gelijkwaardig ook wat betreft de huurprijs. In eerstgenoemd geval kan de ontrui ming pas plaats hebben nadat 3 ja ren na de eigendomsoverdracht ver streken zijn indien aannemelijk is dat de nieuwe eigenaar het huis ge kocht heeft met de bedoeling het zelf te gaan bewonen- Deze beperking is voor het tweede geval niet gegeven, is trouwens ook overbodig, want waarom zou de huurder toch nog 3 jaren mogen blijven wonen als: hem een gelijkwaardige woning wordt aangeboden. De vraag is nu maar of die woning werkelijk gelijkwaardig is en dit is een kwestie, die alleen de rechter kan uitmaken en zoals u weet kan ontruiming alleen plaats hebben na een vonnis van de rech ter, waarvoor u zich derhalve moet wenden tot een kantongerechtsdeur waarder. Vraag: Ik heb een amaryllis, die van 't voorjaar gebloeid heeft. De plant staat momenteel nog fris en groen. Nu'weet ik echter niet wat ik er verder aan moet doen. Antwoord: Een amaryllis vraagt na de bloei een behoorlijke verzor ging, want juist na de bloeitijd be gint de groeitijd, waarin de bol goed gevoed moet worden, dus volop wa ter en eens in de week mest totdat de bladeren geel gaan worden, dit is ongeveer eind September. Als de bladeren afsterven, wordt het gieten en mesten stopgezet en de bol moet dan verder droog in de pot overwin teren op een droge, maar niet te koele plaats, totdat de bloemknop zich weer begint te vertonen. Ver volgens brenge men haar naar de warme kamer. In de beginne matig water, maar als de bloemknop ge heel verschenen is, meer water' en een plaats op het zuiden. Komen de bloemen uit, dan eens in de week j LEIDEN, 16 Sept. Vee. Aange- kunstmest. Denkt u er om dat de bol voerd 22 stieren, 65 melkkoeien, 370 slechts voor een derde deel in de vette koeien, 248 varekoeien, 18 gras- aarde mag staan en de pot slechts kalveren, 20 vette kalveren, 53 nuch- enkele centimeters wijder mag zijn I tere kalveren, 550 vette schapen, i dan de omtrek van de bol. Scheepsberichten AALSUM 16 te R'dam. ALHENA 15 v. Montevideo, 16 te B. Aires. ALKAID 15 v. B. Aires 16 te Montevideo. ARKEL- DIJK 15 v. R'dam n. Hamburg. EEM- LAND p. 15 St. Vincent n. Refice. GOR- DIAS 16 te R'dam. JOHAN VAN OL- DENBARNEVELT 16 te New York. LOMBOK 15 te San Francisco. MAAS DAM 16 te Southampton. MACUBA 15 v. Suez n. Abadan. MATARAM p. 15 Bombay nl7 te Cochin verw. NIEUW AMSTERDAM vertr. 16 16.00 v. R'dam n. New York. ORANJESTAD 15 v. Tri nidad n. La Guiaira; PHRONTIS p. 15 Socrota n. Belawan. POSEIDON 15 te R'dam. SCHIEDIJK 15 v. R'dam n." Ha vana. SIBAJAK p. 15 Finisterre n. Port Said. SLAMAT 15 v. Marseille n. Barce lona. SUNETTA 16 te Port Said. TITUS 16 te R'dam. Marktberichten Vraag: Over uitbetaling loon over de door een werkneemster genomen vacantieweek. Antwoord; Zoals wij uit uw schrij ven opmaken, hebt u tegen de zin van uw werkgeefster vacantie geno men. Nu schrijft u wel, dat u bent overeen gekomen dat u vacantie zou hebben, maar uit niets is ons geble- 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20965. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhekninapark 8, tel. 25274. BIOSCOPEN TE LEIDEN. De K.F.C.-keuring van de f ilms, die in Leiden draaien is als volgt: Lido: Vrouwen op avontuur, strikt volwassenen. Luxor: Weg ohne Umkehr, 18 jaar. Casino: De vluchteling uit Colditz, 14 jaar. Rex: Het Dal der Koningin, 14 jaar. Trianon: 29.806 mijl onder zee, 14 jaar. weideschapen, 609 vette lammeren. 41 varkens (zeugen), 391 schrammen, 565 biggen, 3 veulens, 19 geiten. To taal 3655 stuks. Notering: fokstieren 310450, slachtstieren sch. gew- 2.402.62, melkkoeien 750985, vette koeien sch. gew. 2.202.72, varekoeien 520725, vaarzen 600810, pin ken 350480, graskalveren 225 375, vette kalveren lev- gew. 2,00 3 00, nuchtere kalveren 4069, lev. gew. 1.201.45, vette schapen 100 120, weideschapen 110145, vet te lammeren f 90115, zeugen 250 360, schrammen 60—105, biggen 3550, veulens f 225380, geiten 12—40. Handel: vette koeien, vette kalve ren, biggen en geiten matig; melk en vaarkoeien, vaarzen en pinken le vendig; schapen en lammeren goed; zeugen en schrammen redelijk; alle afd. grote aanvoer; TBC-vrije afd. gewone aanvoer (76). Kaas. Aanvoer 64 partijen Goudse; extra kwaliteit 255, le kaliteit 231236, 2e kwaliteit 224230; 7 partijen Leidse: le •kwaliteit 249. Handel Goudse en Leidse goed.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2