S)e CeldócSoti^mit Oostduitsers dringen om de eer HoopInveleDuilse gezinnen Boelganin Russen reageren op de pers conferentie van Adenauer Finse president in het Kremlin Ontwapeningsbesprekingen in New York Falcon Regenjassen I KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13603 onder de wol Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De Russen hebben kanselier Adenauer via het persbureau Tass te ver staan gegeven, dat zijn regering uitsluitend voor West-Duitsland spreekt en niet voor geheel Duitsland, zoals hij in Moskou heeft betoogd. Bovendien hebben de Russen er op gewezen, dat Adenauer niets meer over Duitslands definitieve grenzen te zeggen heeft dan Oost-Duitsland en dat de Oost- Duitsers de gebieden ten Oosten van de Oder-Neisse-linie reeds aan Polen en Rusland heeft afgestaan. In Bonn heeft men gisteren verklaard, dat West-Duitsland blijft bij zijn standpunt, dat de grenzen van Duitsland slechts definitief kunnen worden vastgesteld in een vredesverdrag. Deze verklaringen van Sovjetzijde zijn een reactie op de persconferentie, die Adenauer voor zijn vertrek uit Moskou hield en vermoedelijk een voor bereiding op de ontvangst van de Oostduitse delegatie, die vandaag voor het voeren van besprekingen in Moskou arriveert. bijdrage tot de hereniging van Duits land en aan de wereldvrede. BOELGANIN ZIEK Volgens de radiozender van Oost- Berlijn wijst de samenstelling van de afvaardiging er op, dat de besprekin gen te Moskou „buitengewoon en van veel belang" zullen zijn. Het is te verwachten, aldus de zender, dat de delegatie zal optreden en spreken voor geheel Duitsland. Westelijke waarnemers te Berlijn verwachten, dat aan het einde van de Russisch-Oostduitse besprekingen te Moskou een gemeenschappelijke verklaring zal worden uitgegeven, waarin Nuschke's woorden, dat de vrijlating van de krijgsgevangenen meer het werk is van Grotewohls re gering dan van dit van Adenauer, wordt bevestigd. Waarderende woorden. De Westduitse Bondsdag zal op 22 September de resultaten van de Mos- kouse conferentie bespreken en er wordt in Bonn niet aan getwijfeld, dat het parlement daarbij zijn goed keuring zal hechten aan de overeen komst tot het uitwisselen van ambas sadeurs tussen Moskou en Bonn. De datum van he debat werd Donder dag in een bijeenkomst van dr. Adenauer met de fractieleiders van het parlement vastgesteld. Met luide bijval werd dr. Adenauer door de christelijke fractie van de Bondsdag begroet als dank voor zijn bemoeiingen tot terugkeer der krijgs gevangenen. Ook namens alle fracties en namens het Bondskabinet werd hem dank gebracht voor dit resultaat van zijn reis. Namens alle rooms- katholieken in Duitsland sprak de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Joseph Frings, in Koenigstein dank woorden tot de kanselier. Wat de di plomatieke betrekkingen met de Sowj et-Unie betreft zeide kardinaal Frings bij deze glegenheid: Aan de geestelijke situatie verandert daar door niets. Het licht verdraagt zich niet met de duisternis en de heilige gelooft niet in het dialectisch mate rialisme". De kardinaal bestempelde de overeenkomst van Moskou als een Pieck in actie. De Oostduitse president, Pieck, heft de Sowj et-Unie Donderdag offi cieel om vrijlating verzocht van alel Duitse krijgsgevangenen, aldus heeft het Dostduitse persbureau A.D.N., gemeld. In een brief aan de president van de Sowjet-Unie, maarschalk Worosji- lof, verwees Pieck naar de eerder gehouden Russisch-Oostduitse onder handelingen over dez kwestie en hij schreef: „Ik ben van oordeel, dat thans de tijd gekomen is voor een stap bij het praesidium van de Op perste Sowj et, die de bevoegdheid heeft een definitief besluit te ne men". Premier Boelganin van de Sowjet- Unie is ziek. President Worosjilow heeft een Finse delegatie meegedeeld, dat de 60-jarige premier te ziek was om haar te ontvangen. Dit betekent vermoedelijk dat Boelganin ook niet de leiding op zich kan nemen bij de besprekingen die vandaag met de Oostduitse premier Otto Grotewohl zullen beginnen. sowjet^nie^schenkt wapens i Xhomiótiictle w-ijA^ntri in geiplek met UadeSi „De Sowjet-Unie is, ingevolge een verzoek van de 'Oostenrijkse rege ring, bereid bij te dragen tot de uit rusting van het Oostenrijkse leger", aldius een mededeling van de federale kanselarij. De Sowj et-ambassadeur in Oosten rijk. 'hééft kanselier Raaib van het be sluit op de hoogte gesteld en gezegd, dat deze gift het volgende zou om vatten: geweren, machinepistolen, mortieren, kannonen, pantserwagens, tractoren, vliegtuigen, munitie en re- resve-onderdelen. De kanselier heeft de ambassadeur verzocht de dank van de Oostenrijkse aan de Sowj et-regering over te bren gén. De Finse president Paasikivi is gisteren in Moskou gearriveerd. Het Russische vliegtuig met de Finse de legatie landde op het centrale vlieg veld van Moskou, dat gereserveerd is voor vluchten van hoge regerings- functionnarissen en zeer belangrijke personen. Het vliegveld was ver sierd met Finse en Russische vlag gen. Een Russische militaire kapel Werkplan Eden vindt bijval Het werkplan van de Britse pre mier, sir Anthony Eden, voor ont wapening is Donderdag te New York met instemming door de Verenigde Staten, Frankrijk en Canada begroet. "De Russen beloofden het plan te zul len bestuderen. Bijzonderheden over het plan wer den, naar verluidde, Donderdag voor bet eerst medegedeeld door de Britse minister van staat voor buitenlandse zaken Anthony Nutting in de sub commissie voorontwapening van de Verenigde Naties. Nutting verklaarde, dat het plan bedoeld is als een inleiding op ont wapening en dat het overal waar strijdkrachten tegenover elkaar staan, beproefd kan worden. In het plan wordt inspectie op de grond van conventionele wapens dus geen atoomwapens aan beide zijden van „Het IJzeren Gordijn" in Europa voorgesteld. STAKING BIJ PARIJSE METRO. Het personeel van de Par ij se metro is hedenochtend in staking gegaan ter ondersteuning van de autobus chauffeurs, die drie dagen geleden stakingsacties begonnen om inwilli ging van looneisen te verkrijgen. De dienst van de metro was van ochtend ontwricht. Slechts op vier van de veertien stadslijnen reden de treinen normaal. Duizenden Parijze- Na de conferentie zeide Nutting tot verslaggevers, dat de westelijke afgevaardigden in het bijzonder de eenvoud van de voorstellen schijnen te waarderen. De Russische vertegen, woordiger, Sobolef, zeide, aldus Nut ting, dat hij het plan als een belang rijke bijdrage beschouwt. Het Britse plan voorziet niet in luchtverkenning, zoals het plan- Eisenhower. Nutting zeide geen be zwaren té zien tegen een gelijktij dige uitvoering van beide. Hij sprak de hoop uit, dat de details van het plan bestudeerd worden en dat de Sowjet-Unie spoedig er op zou reageren. De kern van het controleplan vormt het voorstel tot instelling van een kleine controlecommissie, die namens de opperbevelhebber van de Navo en zijn Oosteuropese tegenhangér (de opperbevelhebber van de landen van het verdrag van Warschau) zou op treden. Het lag voor de hand, dat in Europa met de uitvoering van het plan wordt begonnen, daar zich hier veel strijdkrachten onder gecoördi neerd commando bevinden. Naar verluidt stelt het plan geen omschre ven beperking der bewapening voor. Mogelijk zou men echter voor bepaal de gebieden overeenstemming kun nen bereiken over beperking van uit rusting en bewapening. speelde het Finse en het Russische volkslied, waarna de Russische lei ders de 84-jarige president begroet ten. Na een inspectie van de erewacht werd. de Finse president begroet door de in Moskou geaccrediteerde diplomatieke vertegenwoordigers, die naar het vliegveld waren gekomen. Voor de Finse delegatie het vlieg veld verliet verklaarde Paasikivi in het Russisch, dat hij bij vorige gele genheden onder moeilijke omstandig heden naar Moskou was gekomen, doch dat hij hoopte, dat deze keer zijn bezoek zou bijdragen aan de versteviging van de vriendschap tus sen de "beide landen. Na zijn korte redevoering verliet de president, vergezeld van Worosji- lof, het vliegveld in een grote limou sine. Het is niet 'bekend, waar de Finse president is Moskou zijn intrek zal-nemen. Men verwacht, dat hij tot Maandag of Dinsdag in Moskou zal blijven, hoewel er vage geruohten zijn dat enige leden van de Finse delegatie wellicht langer in Moskou zullen blijven. Westelijke waarnemers in Moskou toonden zich verrast door de gema tigde ontvangst die Paasikivi ten deel is gevallen, vooral *in vergelij king met het bezoek van premier Nehroe van India in Juni. Er bevon den zich geen juichende menigten in de straten waarlangs de president van het vliegveld naar de hoofdstad reed en er waren geen spandoeken aangebracht met vriendschapsleu zen, zoals destijds bij de aankomst van Nehroe. SNEEUW IN OOSTENRIJK. In de her gen in West-Oostenrijk is op hoogten boven 1.000 meter sneeuw gevallen. In vele delen van Oosten rijks Tyrol zijn Donderdag tempera turen beneden het vriespunt gemeten. Na de officiële opening van het vierde internationale congres voor de Thomistische wijsbegeerte te Rome .onderhoudt Z.H. Paus Pius XH zich op deze foto, in zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo, met enige deel nemers aan het congres. De deelnemers aan het congres zijn uit alle delen van de wereld gekomen, o.a. Frankrijk, Duitsland, Engeland, Spanje, Por tugal, Ierland, Nederland, België, Zwitserland, Japan, India en Canada, om de oude philosophic van de heilige Thomas te vergelijken met de moderne wijsgerige stromingen. NA DE ANTI-GRIEKSE WANORDELIJKHEDEN TE IZMIR De autoriteiten te Izmir hebben Donderdag de verschijning veboden van het oppositieblad „Sabah Postasi", omdat het onjuiste berichten zou hebben gepubliceerd. Sedert de anti-Griekse wanordelijk heden van vorige week in Izmir zijn in deze Turkse stad 105 personen in hechtenis genomen. Donderdag wer den de gebouwen van drie studen tenverenigingen door de politie ge sleten. GROTE PRIJSVERLAGING ga vlug naar.. NOLET Botermarkt 89 Haarlemmerstraat 206 DE FALCONSPECIALIST naars moesten naar hun werk lopen of liften. Het ministerie van vervoer maak te vannacht bekend, dat de salaris sen van het autobuspersoneel met vijf procent verhoogd zouden worden en dat voor Juli 1957 de salarissen nog eens vier procent omhoog zou- den gaan. De leiders va» de niet-1 Span^ a"f öt" een' weerzien meTin communistische vakverenigingen Rusland achtergebleven verwanten raadden daarop hun leden aan, het ,aats hebb€ BiJ het der werk te hervatten, doch de m™- ,Vestduitsc bevolking heeft de door nistische vakbond verklaarde njet te. to Mosk verkrej,en be. vreden te zijn met de belofte van het ministerie. duizenden Duitse gezinnen vraagt men zich in deze dagen met lofte van de terugkeer van 9626 ver- Europees-Amerikaans congres te Rome door Ned. Prins geopend oordeelde Duitsers meer indruk ge-vermisten. Als zodanig gelden 1.1. maakt dan de politieke resultaten millioen militairen en naar schatting van de conferentie in Moskou. Het aantal gezinnen, dat nog altijd hoop koestert op een weerzien, bedraagt zeker een veelvoud van dit getal. Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat de Russen 'hun toezegging ook hebben uitgebreid tot de niet in het genoemde aantal begrepen Duit sers, doch vooraleer deze zijn opge spoord zullen nog langdurige onder handelingen met Moskou moeten worden gevoerd. De Duitsers zullen daarbij de gegevens moeten leveren, die zü in de loop der jaren hebben vergaard over nog in Rusland gesig naleerde personen. Het Duitse Roo- de Kruis heeft het leeuwenaandeel van het onderzoek daartoe verricht. Daarnaast heeft ook het verbond van teruggekeerde oudstrijders zich vele jaren bezig gehouden met het op- hélderen van het lot van vermisten. Dank zij dit werk beschikt men in West-Duitsland over een overzicht van de nog in Rusland achtergeblé- Lot van 2 millioen mensen onbekend! Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdag in Rome. in zijn functie van ere-voorzitter, het „Congress of Euro pean American Associations" waarvan de agenda diver-se vraagstukken bevat, die de verhouding van de oude en de nieuwe wereld raken, geopend. Deze telefoto toont Z.K.H. tijdens zijn openingsrede. Verder zitten nog aan de voorzittertafel v.l.nr. de burgemeester van Rome, S. Rebechini, mevrouw Bidault, echtgenote van de Franse ex-premier Georges Bidault, die juist aan de andere zijde van Prins Bernhard aan de tafel at, en de Amerikaanse ambassadeur in Italië Mrs. Clare Boothe Luce. ven oudstrijders en civiele geïnter neerden. Daarbij onderscheidt men in de Bondsrepubliek drie catego rieën: de krijgsgevangenen, de spoor lozen en de vermisten. De eerste groep komt overeen met het door de Sowjetregering opgegeven aantal van 9626. Het zijn wegens oorlogsmisda den veroordeelde Duitsers, die in re gelmatig briefverkeer met het va derland staan en van wie men weet in welke kampen zij zich bevinden. De groep der spoorlozen is reeds veel groter. Zij om/vat tenminste 80.000 oud-soldaten, van wie te eni ger tijd een bericht is ontvangen, doch wier spoor men in de meeste gevallen reeds jarenlang is zoek ge raakt. De grootste categorie, die de Duit- 750.000 Duitse burgers, die naar Rus land gevoerd zijn. Van deze militai ren heeft men sedert de dagen, dat zij door de vroegere Duitse weer macht als vermist werden gemeld, niets meer gehoord. Nog altijd willen vele gezinnen niet de hoop opgeven, dat zij nog eens zullen terugkeren, doch de kans daarop wordt algemeen vrijwel nihil geacht. In de laatste jaren zijn niet meer dan zeventig als vermist gemelden in het vaderland teruggekeerd en dat getal rechtvaar digt de sombere conclusie, dat deze soldaten bij de gevechtshandelingen of tengevolge van de ontberingen in krijgsgevangenkampen om het le ven zijn gekomen. Van de civiele vermisten zouden naar Duitse schatting nog meer dan 100.000 in het leven kunnen zijn, doch slechts zesduizend hunner staan in briefverkeer met de bondsre publiek. Dit zijn over sjhet algemeen die burgers, die onder beschuldiging van oorlogsmisdaden zijn veroor deeld en in kampen vertoeven. Een groot aantal Duitsers moet echter na het ontslag uit de gevangenschap ir Rusland zijn gebleven, waar zij ar beidscontracten hebben aangegaan die hen tot dusver geen mogelijkheid hebben gegeven 't land te verlaten. Men hoopt in West-Duitsland, dat de in uitzicht gestelde besprekingen over deze groepen opheldering over velen zullen kunnen verschaffen. Nu zojuist een Oost-Duitse regeringsde legatie naar Moskou is gegaan om over hetzelfde probleem te spreken, vreest men evenwel in Bonn, dat de Sowj et-regering zal trachten het on derwerp aan te grijpen om contact tussen de vertegenwoordigers der beide Duitse republieken te leggen. In Bonn wenst men zulk een overleg alleen op ondergeschikt niveau te voeren. Wat de aan dr. Adenauer toegezeg de terugzending der ruim 9.OÖ0 ver oordeelden betreft, zo had men reeds voor de conferentie van Moskou in Bonn steekhoudende aanwijzingen, j dat de procedure tot repatriëring Nieuwjaarsrede van Israëlisch president President Ben-Zwi van Israel heeft ter gelegenheid van het Israëlische nieuwjaar, het jaar 5716, een bood schap gericht aan de bevolking van Israel, waarin hij betreurt dat in het afgelopen jaar niet de zo vurig ver langde vrede tot stand gekomen is en „onze naburen nog steeds hun les moeten leren" en zich nog moeten verzoenen met het denkbeeld, dat de staat Israel hersteld is. Met tevredenheid kan worden vast gesteld, dat in het afgelopen jaar op nieuw belangrijk werk verricht is. Zo is de verovering en ontginning van de woestijn van Negeb voortge zet, evenals de ontginning van de berggebieden en moerassen in het Noorden van het land. In de Negeb- woestijn zijn sedert de wedergeboorte van de staat Israel 35 nieuwe neder zettingen gesticht. Het totaal aantal s.teden, dorpen en nederzettingen op Israëlisch gebied is in de zeven jaar van het bestaan van Israel met 300 gestegen tot 770. Het immigratiepro gram is voortgezet en verleden jaar zijn bijna 40.000 joden naar Israel geemigreerd. Ook is in het afgelopen jaar een goed begin gemaakt met de verspreiding van het Hebreeuws. Henderden vrijwilligers hebben het mogelijk gemaakt, dat 50.000 immi granten, mannen en vrouwen, cur sussen in het Hebreeuws volgen. Bo vendien leren 250.000 kinderen op lagere scholen de landstaal, aldus de boodschap van de president. (Geldig van Vrijdagavond tot Za- terdagavond. Opgemaakt te 10 uiur). yf ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking metj enkele buien. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Wei- nig verandering in temperatuur. 17 Sept. zon op 6.18, onder 18.55; maan op 7.53, onder 18.48. 4e documenten omvatten, is die der dezer groep reeds begonnen was. Korreltje Vrijheid is niet hoe vrij u zélf bent, maar hoe vrij u anderen laat.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1