lijders bleven in de modder steken Prachtige inzet van het Concours hippique te Utrecht De Zuid-Amerikanen en de wereldkampioenschappen Kees Broekman naar Nederland? B. B. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Gebleken Is. dat op de eerste dag Dinsdag) van de Internationale motor- «sdaagse slechts twee teams, die mee- ingen naar de Internationale Trophy, onder strafpunten zijn gebleven. Het jn West-Duitsland en Oostenrijk. Tsje- loslowakije (houder van de Trophy) i Italië ieder twee strafpunten, Groot- rittannië tien en Zweden honderd (zo- bekend hebben de Italianen zich in- jddels teruggetrokken) Van de 243 vertrokken rijders zagen ch op de eerste dag al 29 gedwongen strijd te staken. Daarbij behoorden de jitse vrouwelijke deelneemster Emmy ,ahl en haar landgenoot Hans Meier, e bij een val een arm brak. Zonder rafpunten bleven 169 rijders. In de strijd om de Zilveren Vaas ble- op de eerste dag zonder strafpunten: ederland A, België A, Tsjechoslowakije Italië A. Duitsland B, Polen A, Roe- lenië A en de twee equipes van Groot- rittannië. Finland kreeg 1 strafpunt, sjechoslowakije A 4 strafpunten, Polen en Roemenië B ieder 5. Zwitserland 00) liep de meeste strafpunten op. Nog slechtere tweede dag. In de loop van de eerste dag hebben ch talrijke moeilijkheden voorgedaan, oor de middagpauze ging nog alles jed. doch toen bij Zilina (het parcours m Dinsdag werd in tegengestelde rich- ng afgelegd) een Duitse zijspan op een eile en glibberige klim in de modder eef steken, konden de overige deelne- crs, die achter dit team hadden gere- i. er niet meer langs komen. Dit had gevolg, dat slechts enkele rijders, men hat het aantal op 20 tot 25 de finish reikten, weliswaar met strafpunten, ant het traject was wederom zeer caar, doch de overige deelnemers moes- n de tocht begonnen, keken de officials it zij de finish uren te laat bereikten. Slechts één Nederlandse rijder is het »lukt om het parcours, zij met met 40 rafpunten te beëindigen. Het is Mar en den Haan. die het geluk had met in Puch 250 cc juist voor de Duitse zij- an Zilina te passeren. De overige Ne- •rlanders kregen geen kans zich langs et geblokkeerde stuk te werken. Zoals de heer Burik, Nederlands jury- d ons meedelen, was er gisteravond en overzicht van de stand van zaken verkrijgen. Alleen is men er zeker Internationale Motorzesdaagse PORTUGAL TEGEN NEDERLAND? De KNVB heeft, nu de landenwed- rjjd tussen Nederland en Zuidslavië op Mei a.s. geen doorgang vindt, zich tot irtugal gewend met het verzoek op emelvaartsdag van het volgend jaar fn officiële ontmoeting tussen beide aden vast te stellen. De Portugese ietbalbond heeft het verzoek in beraad ihouden. De scheidsrechter voor de wedstrijd ederlandBelgië, welke 16 October te oterdam wordt gespeeld, is nog niet mgewezen. De besturen van de beide inden voeren over dit punt nog be- irekingen. Het staat vast. dat voor de ïtmoeting tussen Nederland en Noor egen, op 6 November te Amsterdam istgesteld, een Belgisch drietal (scheids ichter plus twee grensrechters) zal orden gekozen. VIJF NEDERLANDSE SCHEIDS- ECHTERS OP DE INTERNATIONALE LIJST De Fifa heeft de jaarlijkse lijst van iternationale scheidsrechters sarrenge- eld en hierop staan ditmaal vijf Neder- nders vermeld, te weten (in alphabe- sche volgorde): W. B. Ausum (Dor- echt), J. Bronkhorst (Velp), L. Horn ientveld), K. L. van der Meer (Den aag) en K. Schipper (Groningen). DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de wedstrijden, ge teeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: EvertonManchester nited 41. Tweede divisie: BarnsleyRotherham nited 32. SPIL CARRE JUBILEERT Louis Carré, de spil van het Belgisch oetbalelftal, die reeds zeer vele malen gen het Nederlands elftal is uitgeko- en. zal op 25 September a.s. te Praag de wedstrijd tegen Tsjechoslovakije, jn 50e landenontmoeting spelen. Het oge merkwaardig heten, dat Carré zijn ternationale loopbaan als voetballer ik te Praag begon, als speler van het elgisch militair elftal. OM DE EUROPA CUP C Voor de eerste ronde van het tournooi de Europa cup is te Essen onder lei- ing van onze landgenoot J. Bronkhorst voetbalwedstrijd Rot Weiss Essen libernians uit Edinburgh gespeeld. De «ten wonnen de ontmoeting met 40, adat zij bij rust met 20 hadden voor staan. van. dat het Duitse Trophy team nog in tact is gebleven. Doch van de overige teams, die naar deze Trophy dingen, zijn tenminste één of twee rijders gediskwa lificeerd. Ook wat de Vaasteams aangaat staan de zaken er slecht voor. Geen enkele ploeg is nog compleet en derhalve werd van Duitse zijde reeds een voorstel gedaan om een streep onder deze Zesdaagse te zetten en deze als volkomen mislukt te beschouwen. Bovendien opperden de Duitsers het plan om het volgend jaar een ander oord voor dit evenement uit te zoeken. Het ligt thans aan de internatio nale jury om te beoordelen wat men zal doen. Mochten er 40 tot 50 rijders nog in de strijd zijn, dan zal de Zesdaagse worden voortgezet, aldus de heer Burik. Toen Woensdagmorgen onder zeer slechte weersomstandigheden de 213 deelnemers, van wie 169 zonder straf punten en 44 deelnemers met strafpun ten de tocht beginnen, keken de officials zeer bedenkelijk. De regen van de afge lopen nacht hadden de wegen in mod derpoelen herschapen en voor de zij- spanrijders zou het een zeer moeilijke taak zijn om zich hier doorheen te wor stelen. Een wagen van een der organisa toren zakte zover in de modder, dat er geen beweging meer in te krijgen was. De deelnemers worstelden zich centi meter voor centimeter door sommige weggedeelten. Ondanks de hevige regen val waren vele duizenden toeschouwers bij het vertrek aanwezig. Voor de start hadden de officials besloten het zoge naamde slechte weergemiddelde toe te passen, maar ondanks dit besluit hebben zich volgens de eerste berichten slechts 20 tot 25 rijders kunnen handhaven. Vele lekke banden en kettingbreuken werden er reeds voor de middagpauze genoteerd maar bij Zilina ging het volkomen fout met het reeds vermelde gevolg. ZEILEN NEDERLANDERS LEIDEN TE HAMBURG Op de „Alster" te Hamburg is een be gin gemaakt met internationale zeilwed strijden in de Flying Dutchman-klasse om de „Senatspreis". een eeuwige wis- selprijs. Onze landgenoot Bob Boescho- ten won met „Vrijheid" de eerste race met groot verschil op nummer twee, de Nederlander A. Frowein met „Jonker Cabeliau", die het vorig jaar beslag leg de op de wisselprijs. ATHLETIEK GORDON PIRIE VERSLOEG EMIL ZATOPEK Gordon Pirie heeft een wel wat late revanche genomen voor de nederlaag, welke hij te Helsinki tijdens de Olym pische Spelen tegen Emil Zatopek op de 5000 meter had geleden. Tijdens de dub bele landwedstrijd tussen Tsjechoslowa kije en Groot Brittannië (dames en he ren over twee dagen) welke door 30.000 toeschouwers Woensdagavond werd bij gewoond. nqteerde Gordon Pirie een tijd van 14 min. 3,8 sec. waarmede hij Za topek. 0.2 sec. achter zich liet. Het was een buitengewoon fraai nummer, wa; ook de tweede Britse loper Ken Norris een rol van betekenis speelde. Voor Za topek en Norris werd eenzelfde tijd 14 min. 4 sec. afgedrukt. Na de eerste dag heeft de Tsjechische herenploeg de leiding met slechts één punt verschil (47 tegen 46 pünten), ter wijl bij de dames de Engelse athletes een voorsprong namen van 31 tegen 24 pun ten na 5 nummers. (Advertentie). Wieringermeerruiters Nederlands kampioen J. van Leeuwen kampioen zware dressuur (Eerste dag) Als afsluiting van het hippisch sport- seizoen wordt al jaren achtereen te Utrecht in de maand September een concours-hippique gehouden, dat lang zamerhand het grootste van ons land is geworden. Het bezoek is daarom zeer groot en vooral de plattelandsbewoners uit het Westen en Midden van ons land hebben dit sportieve gebeuren als een vast punt in hun programma opgenomen. Het regenachtige en koude weer van de laatste dagen deed ten aanzien van bezoek en sport niet veel goeds voor spellen, maar tot onze grote verwonde ring hadden duizenden blijkbaar gespe culeerd op wat geluk, want de eerste dag mocht zich verheugen in een zeer grote publieke belangstelling, terwijl het ter rein zich goed hield, zodat de sport niet al te veel in ongunstige zin beinvloed werd. Des morgens waren reeds evenals daags te voren allerlei voorkeuringen en wedstrijden gehouden, met als gevolg de mogelijkheid het programma vlot af te kunnen werken. Nadat het feest plechtig begonnen werd met het hijsen van de vlag der landelijke rijverenigingen en met een toespraak van de voorzitter der con cours-hippische vereniging Cuiper, die tevens vele buitenlandse gasten begroe ten kon, werden de kampioenen der fok paarden voorgeleid aan de hand. Ditmaal waren het uitsluitend paarden uit het midden, zuiden en westen des lands, welke een soortgelijke show ga ven als deze zomer te Hoofddorp. De paarden van de Noordelijke stam boeken ontbraken op het appèl. Voor kenners en liefhebbers, maar evenzeer voor buitenstaanders toonde deze de monstratie van de élite van ons fokma- teriaal. dat ons land in deze tijd van techniek en motorisatie nog de beschik king heeft over een kern van uitstekende fokpaarden. waarmede de warmbloed- paardenstapel zonder al te veel moeite in stand kon worden gehouden. Bij de collecties won in het Groningse type de provincie Zuid-Holland en kwam in het Gelders type, zoals trouwens te ver wachten was, Gelderland bovenaan. Nieuw was een keuring voor land- bouwrijpaarden en nieuw was ook te vens zeer leerzaam dat bij de hoogst- geplaatste paarden de mening van de jury per microfoon werd bekend ge maakt. Twee paarden met Frans bloed kwamen aan de top. Het verdere programma werd gevuld door de landelijke ruiters en de eigena ren van fok- en tuigpaarden. Een goede De heer Cecilic Conditi, voorzitter guay) en het Europees elftal, welke ont- de Argentijnse voetbalbond, nieuw bestuurslid van de Fifa. is te Parijs aan gekomen, waar hij onmiddellijk bereid was de pers te woord te staan, toen men hem vroeg, met welk doel hij naar Euro pa wast gekomen. De heer Conditi heeft vervolgens een aantal verlangens geuit, welke hij gedurende zijn verblijf in Europa met de daarvoor in aanmerking komende sportautoriteiten hoopt te be spreken. Hij heeft vrij mandaat van de Zuid- Amerikaanse confederatie gekregen ten aanzien van de besprekingen, welke hij in het bestuur van de Fifa te Brussel zal voeren, waarbij het Zuid Amerika te doen is om een verhoging van het quo tum der Zuid Amerikaanse landen voor het eindtournooi der wereldkampioen schappen, welke naar men weet in 1958 in Zweden worden gehouden. De Zuid Amerikaanse landen hebben twee plaat sen toegewezen gekregen voor het eind tournooi en men wil er 4 hebben. Ver der verklaarde de heer Conditi, dat Ar gentinië zijn candidatuur zal stellen voor de organisatie van de wereldkampioen schappen in 1962, hetgeen officieel zal moeten geschieden op het Fifa-congres, dat in Juni 1956 te Lissabon wordt ge houden. Verder zal de heer Conditi be sprekingen voeren met de Europese voetbal federatie teneinde een wedstrijd tot stand te brengen tussen het Zuid amerikaans elftal (samengesteld uit spelers van Argentinië, Brazilië en Uru- moeting in Juni van het volgend jaar te Montevideo zou kunnen worden gespeeld Verder heeft de heer Conditi nog meer punten op zijn verlanglijst staan. Hij gaat nl. contact zoeken met Rusland, Hongarije, Zuidslavië en Duitsland ten einde deze landen uit te nodigen voor het spelen van wedstrijden te Buenos Aires, Rio de Janeiro en Montevideo. Met Italië heeft men enige tijd geleden reeds een overeenkomst in die geest ge sloten. Argentinië is bereid om in 1957 return wedstrijden te spelen tegen boven genoemde landen. Ook Brazilië actief. Intussen komt uit Wenen het bericht, dat Geraldo Baeta Leal, optredend na mens de Braziliaanse voetbalbond, met de Oostenrijkse voetbalbond een con tract heeft afgesloten voor een wedstrijd tussen Oostenrijk en Brazilië op 15 April a.s. te Wenen. In de zomer van het vol gend jaar speelt Oostenrijk twee return- wedstrijden te Rio de Janeiro en Sao Paolo. De mogelijkheid bestaat, dat aan deze beide wedstrijden nog een of twee ontmoetingen in Zuid Amerika worden toegevoegd. De heer Baeta Leal is met het vliegtuig naar Praag vertrokken ten einde met de Tsjechische voetballeiders te bespreken of Brazilië op 22 April een wedstrijd kan spelen, te Praag, tegen het officiële Tsjechische team. combinatie, want de toekomst van onze paardenfokkerij en ook van het doelma tig gebruik van het paard in het bedrijf ligt in handen van onze landelijke rui ters. De parade der landelijken, onder lei ding van Mellema jun., vice-voorzitter der Kon. Ned. Federatie, verliep uitste kend en liet niet na grote indruk te ma ken, waaraan niet weinig medewerkten de trompetters en hun bereden pauke- nist. Jammer, dat de zon verstek liet gaan en de kleuren van standaarden, paarden en rijkleding niet beter liet uit komen. Zeer fraai was het caroussel, gereden door 4 maal 8 ruiters. Elke groep ge kleed in de kledij van bekende ruiter volken, Spanjaarden, Hongaren, Kozak ken en Bedoeïnen. Spanning in de springconcoursen Twee springconcoursen stonden op het programma en het doet ons goed te kun nen opmerken, dat er niet te veel rui ters aan deelnemen konden, zodat de aan dacht getrokken bleef en bij het laatste springconcours, een z.g. afval-springcon- cours, bleef tot het allerlaatst de span ning erin. Tussen de nummers werden de uitsla gen van de Nationale kampioenschappen bekend gemaakt en hierbij kwam Noord- Holland ditmaal al heel goed voor de dag. Het was aan de Wieringermeerrui ters nl. gelukt de Geldersen, meer in het bijzonder de vereniging uit Gorssel (welke reeds 4 maal Nederlands kam pioene was) te verslaan. Op de 2e plaats als reserve-kampioen de vereniging uit Geesteren (Gld.) ook reeds tweemaal nationaal kampioene geweest! Doch hier bij lieten onze Wieringermeerders het niet, want ook het kampioenschap dres suur voor dames werd door één hunner gewonnen t.w. mej. B. Nieboer. terwijl deze jongedame nog derde werd in een lichtere proef uit concurrentie met de mannen! De zware dressuur om het kampioen schap van Nederland werd eveneens door een Noordhollander gewonnen nl. J. van Leeuwen uit de Haarl.meer. Het reserve-kampioenschap in de mid- denzware klasse dressuur voor achttallen werd gewonnen door de rijvereniging uit Halfweg (N.H.) achter de Oranjeruiters uit Willemstad. Ook in de „aangespannen nummers" voor fokpaarden waren twee Nederland se kampioenschappen te verrijden: Concours eenspannen dekhengsten Gronings type werd ook dit jaar gewon nen door Neptunus van de firma v. Dijk en B. v. 't Oever te Zwolle. De strijd ging tussen deze hengst en Odium van E. Mellema. Beiden gaven elkander niet veel toe. Overigens een veel kleine re klasse dan die der Gelderse hengsten, waarvan Maarschalk kampioen werd (eig. Mevr. J. v. d. Wolfshaar en G. Top te Woudenberg). Wéinig verschil ook al met de tweede prijswinnaar Negus (eig. Manen en Hoogendoorn). Twee nummers waren gereserveerd voor fokmerriën, 3 en 4 jaar. resp. Geld. en Gron. type. In eerstgenoemde ru briek flinke deelneming met twee uit blinkers n.l. Korinna (A. Stehouwer, Dubbeldam) en Melia (Gebr. Damen, Neerlangbroek), die in deze volgorde ge plaatst werden. In de „Groningse" ru briek wes veel minder deelneming (4), de kwaliteit vergoedde echter veel. Mel- vira (A. Platvoet. Enschede) eerste. Sierlijk paard, gaat goed. Het z.g. damesnummer, zeer geliefd in Utrecht, werd gewonnen door mevrouw GeertsemaBulk met Marijke van G. W. Bulk uit Nieuw-Vennep vóór mevr. Mellema met Staus. Marijke was niet te slaan in dit nummer. Voldoende belangstelling was er voor het concours tweespannen landbouw- tuigpaarden, weer onderverdeeld in bei de types. Van de 4 Groningse typen won het span JidoraIm'ona (J. W. van Dijk uit de N.O.Polder) onbedreigd. Best span. Oude bekende in Utrecht. In de Gelderse klasse was het GrietjeMajet (C. v. Arkel en D. v. d. Salm) welk span later ook nog met eerstgenoemd span moest kampen om de beker en die won. Toen waren de zware Groningse typen de minderen van de Geldersen. Zij tenslotte nog vermeld, dat ook nu weer natuurgetrouw zouden we bijna zeggen de Friese paarden weer op het appèl waren in één- en tweespan. Een demonstratie alleen al een gang naar Utrecht waard. Niet alleen hippologisch, doch ook folkloristisch en cultureel een genoegen om te zien. HET TOURNOOI TE GOTHENBURG Enkele hangpartijen uit de 17e ronde leverden het volgende resultaat: Panno- Pachman 10; StalhbergPetrosian 0—1. 18e ronde: PetrosianUnzicker BronsteinNajdorf KeresStalh berg 01; SpasskyFili'p 10; Gelier Fuderer 10; PachmanPiknik RabarPanno DonnerSliwa, Ili- vitskyGuimard en MedinaBisguier werden afgebroken. Szabo was vrij. De stand is nu: 1. Bronstein 13 pnt. (17); 2. Keres 11 pnt. (17); Panno 11 pnt. (18); 4. Petrosian 10 pnt. (17); 5. Geiler 9£ pnt. en 1 afgebroken partij (17); 6. Filip 9J pnt. (17); 7. en 8. Sza bo en Ilivitsky 9 pnt. en 1 afgebr. partij; n 10. Pilnik en Spassky 9 pnt. (17); 11, 12. en 13. Fuderer, Pachman en Naj dorf 8J pnt. (17); 14. 15. en 16. Rabar, Unzicker en Stahlberg 7h pnt. (17); 17. Bisguier 7 pnt. en 1 afgebr. party (18); 18. Guimard 6J pnt. en 2 afgebr. par tijen; 19. Donner 5 pnt. en 1 afgebroken partij (18); 20. Sliwa 4£ pnt. en 2 afge broken partijen (17); 21. Medina 4 pnt. en 1 afgebr. partij. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O. O." De opening van het seizoen, gisteren avond met een propaganda-drive, had een goed en gezellig verloop. De uitsla gen in de verschillende groepen waren: Groen: 1. Scheerenv. Zijl 401 p.; 2. v. Dieren—Schilling 37 p.; 3. p. Moons— mej. Lagerberg 32 p.; 4/5. v. Haasteren- v. d. Post en heer en mevr. Goddijn 30 J p.; 6. heer en mevr. Bik 30 p.; 7. Die benv. Wijk 25 p.; 8. JeusterAbs- woude 24£ p. Zwart: 1. heer en mevr. Cuppen 37£ p.; 2. dames Bik 37 p.; heer en mevr. Winkelmolen 34 p.; 4. dames de Roo v. d. Stok 031 p.; 5. v. d. Voort—Grim bergen 29Ü$ p.; 6. heer en mevr. Verste gen 29 p.;'7. heer en mevr. v. Leeuwen 28 p.; 8. de BoerPiket 26£ p. Rood: 1. StuyfzandLamboo 40 p.; 2. WerdmullerSchalks 39£ p.; Mulder Niekerk 31 p.; 4. mevr. v. Bergen Hene gouwenBergsma 35 p.; 5. dames Zwet slootGoddijn 31J p.; 6. dames Ber gersBarendse 24J p.; 7. heer en mevr. v. Gent 24 p.; 8. dames de Boer 21J p. Volgende week Woensdag begin van de parenwedstrijden. Opgave voor deel name: Stieltjesstraat 8 en tel. 21586 en 30830. nemen aan internationale wedstrijden, welke naar men hoopt vóór de winter spelen te Cortina worden uitgeschreven. Aether'-l?»nken Klaas Schenk, de leider van de Neder- de Zwitserse wintersportplaats deel te landse schaatsenrijdersploeg bij de Euro pese- en wereldkampioenschappen gedu rende de laatste jaren, is dezer dagen voor een zakenreis naar Noorwegen ver trokken. Het ligt in de bedoeling van de gelegenheid van zijn verblijf in Noorwe gen gebruik te maken om besprekingen met Kees Broekman te Hamar te voeren teneinde na te gaan of Broekman bin nenkort naar Nederland zal kunnen ko men om deel te nemen aan de centrale training op Cios te Overveen en zich op deze wijze voor te bereiden voor even tuele deelneming aan de Olympische winterspelen te Cortina d'Ampezzo. De centrale training, welke wederom onder leiding staat van de heer Holleboom, is reeds in Mei van dit jaar begonnen en in tegenstelling met vorige seizoenen, dit maal elke week gehouden, ook in de zo mermaanden. Aan de voorbereidende training te Overveen nemen deel Ge- rad Maarse (Aalsmeer), Egbert van 't Oever (Lisse). Wim de Graaf (Rotter dam). Rein Paping (Dedemsvaart), Jeen van der Berg (Nyebeets), Siem Hopman (Warmenhuizen) en Anton Huiskes (Groningen), terwijl verder aan de oefe ningen deelnemen Jan Pesman (Hol- wierda), Jan Koeleman (Ter Aar), Brui ne de Bruin (Aalsmeer), C. J. Kroon (Ter Aar), Jan Bakker (Wieringermeer), Henk van der Grift (Breukelen) en Jan Charisius (Leeuwarden). De bedoeling is, dat uit deze rijders t.z.t. een keuze wordt gedaan voor uit zending naar Hamar in verband met de ijstraining. welke half December zal aan vangen. De commissie voor het hardrij den van de KNSB staat overigens op het standpunt, dat alleen die rijders aan het NOC zullen worden voorgedragen, die internationaal gezien een goed figuur zullen maken. Indien mogelijk wil men van Hamar eerst naar Davos gaan om ii Scheepsberichten ALDABI p. 14 St. Vincent n. Las Pal- mas. ARENDSKERK 14 te R'dam. AR- NEDIJK 14 te R'dam. BANKA 14 v. Be- lawan n. Colombo. CLEODORA p. 14 Aden n. Bombay EENDRACHT p. 14 Malta n. Haifa. LANGKOEAS 14 v. Pa- dang n. Tj. Priok. LEKKERKERK p. 14 Gibraltar n. Port Said. LISSEKERK p. 14 Kp St. Vincent n. R'dam. MOLEN- KERK 14 Gibraltar n. Genua. NOORD ZEE 14 v. R'dam n. Galveston. OVER- IJSEL 14 te Adelaide. PIETER S p. 14 Landsend n. Barry. RADJA 14 v. Hali fax n. Boston. REMPANG 14 te Sout hampton. SOESTDIJK 14 v. Penang n. Colombo. STAD MAASSLUIS 14 te Nar vik. STATUE OF LIBERTY 14 van Mena al Ahmadi n. Suez. TIBIA p. 14 Finis- terre n. Abadan. TROMPENBERG 13 v. Hamburg n. Antwerpen. ZEELAND KRL p. 14 Gibraltar n. Port Said. ZUIDER KRUIS 15 13.00 te R'dam verw. ALTAIR 15 te B. Aires. BONAIRE 15 te Paramaribo. BOSKOOP 15 te Guaya quil. ENGGANO 14 v. Marseille n. A'dam. HAARLEM 14 v. R'dam n. A'dam HOOGKERK 14 te Las Palmas. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 14 te Hali fax. 16 te New York verw. KARIMUN 14 v. Genua n. Port Said. KELLIA 14 v. Kaapstad n. Baires. MAAS 15 te R'dam. MERWEDE 15 te Dakar. NOORDAM 15 te New York. PRINS WILLEM III 14 te R'dam. SIBAJAK p. 14 Ouessant n. Port Said. STAD ROTTERDAM 14 v. Middles bro n. Monrovia. TAWALI 14 v. Aden n. Tj. Priok. WILLEM RUYS 15 te R'dam Wacht niet op Uw buurman. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Avonturen met kin deren", caus. 10.06 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Quatre mains. 11.10 Voordracht. 11.30 Orgelspel en zang AVRO: 12.00 Mu sette orkest. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.35 Sport en prog nose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Metropole orkest. 13.50 Koersen. 14.00 Pianotrio. 14.35 Voordracht. 14.55 Gram. 15.15 Gevar. programma. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale caus. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Roemeens orkest. 18.45 „Klaar voor het gouden jaar", caus. 19.00 Gram. 19.10 Lichte muz. VPRO: 19.30 „Dietrich Bonhoeffer", caus. 19.45 „Op bezoek bij anderen", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor. 20.30 „De Verenigde Naties", caus. 20.40 „Wij en deze tijd", caus. VARA: 21.00 Koorzang. 21.15 Buitenlands week overzicht. 21.40 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 ,'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Radio Philhar- monisch orkest. 10.20 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Fluit en piano. 11.40 Gram. 12.05 Meisjes koor. 12.30 Land- en tuinbouw me dedelingen. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo or kest. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Promenade orkest. 15.15 Voor dracht. 15.35 Amus. muz. 16.00 Tuin bouw praatje. 1615 Gram 16.25 Viool en piano. 17.00 Voordracht. 17.20 Pia norecital. 17.40 Beursberichten. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Gram. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws, en weerberichten. 19.10 Regeringsuit zending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: „Prinjesdag in Rijksverband", door dr. A. H. Pos. 2. Emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jeugdappèl Amsterdamse Geref. Jeugdraad. 21.30 Residentie orkest en solist. 22.05 Caus. over Boedapest. 22.25 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. G Èêmj de vrolijke speurder^ EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT HOOFDSTUK XVII. EINDE VAN HET PAiRIJSË AVONTUUR Reggie, sullig grinnikend, werd in en lokaal van het politie-bureau op en houten bank geplaatst, terwijl de ne agent rapport uitbracht bij de tepecteur. De andere agent hield een chterdochtig wakend oogje op hem. Reggie werd voor de inspecteur ge- eid en ondervraagd. Alles echter, wat men uit hem kon hijgen, was een hernieuwde uitbar- ting van onzinnigheden, waaronder poging, de chef een haartje uit [ijn snor te trekken, tot de meest ^hokkende behoorde. Op bevel be- ;ook een der politiemannen plicht matig Reggie's adem ..Beschonken", luidde de conclusie. Opsluiting voor een nacht was het eerste gevolg. Men zou hem in ver zekerde bewaring houden in afwach ting van wat hem de volgende dag als straf voor „het in kennelijke staat van dronkenschap verkerende, be ledigend bejegenen van ambtenaren in functie" zou worden opgelegd. Reggie werd gefouilleerd, alles wat zich in zijn zakken bevond, nam men in bewaring; horloge, sleutels, pas, geld, een verzegeld pakje.en bo vendien een browning, waaruit drie patronen ontbraken en die nog sterk naar kruit rook. In de zak van zijn regenjas, waaruit men de revolver te voorschijn bracht, bleek een geschroeid gat te zitten, Een en ander maakte duidelijk, dat hijzelf moest hebben geschoten, te meer daar geen enkele verwonding op hem gevonden werd. Reggie kreeg een cel toegewezen met een brits, om er de nacht door te brengen en te ontnuchteren. Zodra de agent, die het slot achter de arrestant had omgedraaid, was verdwenen, maakte Reggie een dans pas en legde zich tevreden op de harde brits. „Brave vriend Bruinhoed, hier zul je me vannacht althans met rust moe ten laten!", mompelde hij en viel spoedig met de meeste gemoedrust in slaap. Midden in de nacht schrok hij wak ker door een dreunend geluid en keek slaapdronken op. „Ik wou, dat de hotelgasten hier niet zo met hun schoenen gooiden, een fatsoenlijk mens kan nog niet eens rustig slapen!", bromde hij en dommelde weer in. Later hoorde hij pas wat hem had gewekt; op dit ogenblik echter had hjj niet de minste notie, hoe nauw hij was betrokken bij het drama, dat zich in deze nacht afspeelde. Het laboratorium van Fred Black-: field was in de lucht gevlogen; het huis was een puinhoop, waaronder' het lijk van de uitvinder en de iBM* dringers bedolven lag.... 's Morgens wekte men Reggie, <Ji,e zich even moest bezinnen waarom de kellner zo'n imposant uniform droeg. Zijn beschaafde houding en excuses maakten, dat hij er met een matige geldboete afkwam; tegen de middag stond hij weer als vrij man op het Parijse asfalt. Het eerste wat hij deed was een goede lunch nemen in een restaurant. Daarna hield hy zich onledig met winkelen en het doen van enkele inkopen. In een epicerie viel zijn keus op een zeer aromatisch artikel: hij be stelde een pond Roquefort. „Mijn viend is dol op deze ver snapering", babbelde hij monter te gen het winkelmeisje. „Het eerste, wat hy vraagt, als ik naar Frankrijk ga, is: Roquefort mee te brengen!" De voor het oog zo schimmelige delicatesse werd netjes in zilver papier gepakt en Reggie wandelde verder. Er was werkelijk mannen moed voor nodig, zich zo beminnelijk te gedragen jegens het artikel Reggie kon geen kaas zien, om nog niet te spreken van deze kaas! Hij stopte het pakje zo diep mogelijk in zyn zak weg, om niet onpasselijk te worden. Hoe iemand ter wereld zulk een wanriekend product door het keelgat kon krijgen zonder flauw te vallen, was hem een raadsel. Zijn volgende gang was naar het hotel, waar hij zijn rekëning betaalde en zijn koffer afhaalde. Een half uur later zat hij in de trein naar Calais. Hij had vast en zeker verwacht, mynheer Bruinhoed in de omtrek te ontdekken, doch zijn scherpste blik ken konden geen spoor van de sate- liet bespeuren. Reggie glimlachte en verdiepte zich in de laatste uitgave van de Matin.... Hier viel zijn oog op het bericht van de ontploffings ramp in de Rue du Temple. Ontdaan verslond hij het verslag; Blacktield omgekomen.... hij hui verde. Wat mocht daar zich hebben afgespeeld? Het bericht vermeldde, dat volgens het onderzoek de ontploffing was ont staan in de bovenverdieping van het huis van „Monsieur Couvain Reggie voelde, dat dit was geweest in het laboratorium van Blackfield. HoeWaardoor....? Zouden de spionnen hem hebben overvallen? Was een onvoorzichtig heid van hemzelf de oorzaak? Reggie dacht aan de gevaarlijke be veiliging, die Blackfield aan zijn be waarplaatsen had aangebracht. Een rilling liep over zijn rug. Hij wist niet, hoe de ramp was ont staan. Niemand wist het of zou het ooit wetenhet zou altijd een mysterie blijven. De uitvinder was dood; zijn geheimen waren met hem vernietigd. En Reggie droeg bij zich het enige overgebleven plan van de Dodende Straal! Mocht nu zijn zending mislukken, dan was het geheim onherroepelijk in verkeerde handen. Blackfield dood, het zou nooit mogelijk zijn, althans eenzelfde wapen te stellen tegenover de natie, die de uitvinding zou exploi teren! Reggie staarde in diep gepeins voor zich uit. Door het invallend donker den derde de trein voort. Reggie stond op en keek in het gangpad voor zijn compartiment door de ruiten, waar tegen een regenbui striemde. Andere reizigers passeerden hem nu en dan; hij stond in gedachten verdiept en lette weinig op zyn omgeving. Plotseling meende hij een prikje in zijn arm te voelen. „De muggen steken nog laat in het jaar, hier in Frankrijk!", mompelde hij en wreef over zijn arm. Toen be gon het voor zijn ogen te draaien, vurige cirkels wirrelden in zijn hoofd en hij zakte in elkaar. (V/ordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9