Vooraanstaande Nederlanders pleiten voor een eigen vissershaven voor Katwijk aan Zee L.T.B.-ers gingen ter bedevaart naar Maria ter Nood Spoedcursus voor ouderwijs thans bij K.6. geregeld Leidse „Zondagsjager" berooft verlaten en rijke boerderijen Moedige adjudant wist drie badgasten Ie redden Auto te water WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „De lucht zit los", zeiden gister ochtend de boeren en tuinders van de L.T.B., maar de dreiging van het slechte weer heeft hen niet weerhou den om in grote getale naar Heiloo te trekken. In dat genade-oord van Maria ter Nood zijn de L.T.B.'ers van Zuid-Holland gisteren bijeengeko men om hun jaarlijkse oogstdankdag te houden. Vandaag komen voor het zelfde doel de Noordhollanders naar wat zij zo graag noemen „hun bede vaartsplaats". De pelgrimstocht van de L.T.B. naar Heiloo is een jaarlijkse traditie, maar de pelgrimage van dit jaar heeft iets f eestelij kers dan anders: zij vormde de glanzende afsluiting van het veertigjarig bestaan, dat deze organisatie van katholieke boeren en tuinders dit jaar vierde. Heiloo kent vele mooie dagen, maar geen is zo indrukwekkend mooi als die, waarop de L.T.B.'ers pelgrimeren. Met recht is er dan sprake van een oogstdank dag: de vruchten van het veld en de arbeid worden dan overvloedig ge offerd en geen kosten worden er ge spaard om het heiligdom zo luisterrijk mogelijk te versieren. Bloemen en vruchten uit geheel het L.T.B.-ge- bied waren aangevoerd en een gehele dag lang zijn leden van de afdelingen Aalsmeer, Den Haag en Haarlem be zig geweest om de grote kapel, de Willibrordusput en het rustaltaar in het park van het genade-oord op te sieren. Dat is op een uitbundige wij ze gedaan en dat kon ook, want de bloemen-artisten hadden de beschik king over acht en een half duizend gladiolen, honderden anjers, dahlia's, rozen, herfstasters, troshyacinten, ko renaren enz. en zo was het geen won der, dat het genade-oord in een bloemrijk feestkleed was De sfeer was er. De regen mocht dan zo'n overvloe dige zegen geven, dat de procescie 's middags niet buiten maar in de kerk moest worden gehouden, de traditionele sfeer was onveranderd. Met honderden waren de Zuidhol landse L.T.B.'ers opgekomen en ve len moesten zich in de grote kapel met een staanplaats tevreden stellen, toen om tien uur de algemeen bonds- adviseur, rector J. A. G. van der Hoogte, een plechtige Hoogmis op droeg met assistentie. De Kathedrale Koorschool uit Haar lem zong onder leiding van de heer Nicolaas de wisselende gezangen uit de Maria-Votiefmis „Salve sancta parens" en de vaste gezangen vol gens de Missa „Jesu tibi sit gloria" van Jan Schrijvers. Aan het orgel werd de zang begeleid door de heer J. Schouten, organist van de kathe drale basiliek. Na het H. Evangelie hield rector Van der Hoogte een toespraak, waar in hij het een gelukkig teken noem de, dat vandaag de ploeg, eg, schof fel en spade met rust gelaten wer den; dat er rust was voor de altijd bezige handen om nu voor een dank gebed gevouwen te worden. „U komt hier aldus de rector uw dank uitspreken in de geest van Maria's Magnificat. Het is goed, dat wij ons zelf er weer bewust van maken, dat God een God van zegen is. Wij vin den het namelijk zo vanzelfsprekend, dat het werk gezegend wordt. Dank baar zullen wij ook moeten zijn voor wat gedurende veertig jaar de L.T.B. voor ons is geweest". Rector Van der Hoogte wees er tenslotte op, dat men zelfs dankbaar moest zijn voor het leed, in gezin of bedrijf, omdat het zo louterend is voor de ziel. Het H. Misoffer werd daarna voortgezet en door de Koorschool be sloten met een bewerking van psalm 64, getoonzet door Albert de Klerk. Middagbijeenkorast. Rond het middaguur kwamen de pelgrims bijeen bij de Willibrordus put, waarrond velen een droog plek je zochten in de gaanderij. Na een hartelijk woord van welkom, namens het hoofdbestuur van de L.T.B. ge sproken door de heer J. Elders, sprak mr. Felix Wubbe uit Gouda over „St. Willibrord bracht ons een christelij ke cultuur". Hij herinnerde er aan, hoe cultuur niet alleen een geestelij ke invloed heeft, maar evenzeer een materiële, waaronder ook de bewer king van het land gerekend moet worden. Hij stelde voorts, dat de be grippen cultuur en cultus (gods dienst) niet los van elkaar gezien en verstaan kunnen worden en het is St. Willibrord geweest die beiden als een geheel in de Lage Landen heeft gebracht. Hij is het geweest, die op deze grond de cultuur in de christe lijke sfeer heeft gebracht en de men sen van die twee-eenheid heeft door drongen. Plechtig lof. Na deze plechtigheid, die muzikaal werd omlijst door een instrumentaal ensemble uit Kwintsheul, werd in de grote Kapel een plechtig lof gecele breerd door pastoor H. B. J. Warnink uit Kwintsheul. Een toevallig koor van L.TB 'ers met een onvervalste L.T.B.-organist verzorgde met de overige pelgrims de gezangen, en het was kapelaan E. Duym uit Haarlem, die in zijn predicatie de vraag stelde, waarom de L.T.B. juist naar Heiloo op pelgrimage ging, en niet bijvoor beeld naar Amsterdam of Den Briel. Hij meende het antwoord aldus te moeten formuleren, dat God niet be ter dank kon worden gebracht dan door middel van Maria. Zij immers mocht aan de wereld de meest kost bare vrucht schenken: Jesus Christus. God heeft zijn schepsels de zegen ge geven het leven mee te delen aan an deren. De agrariër gaat als het ware dagelijks met het leven om en daar in kan hij steeds God ontmoeten. En dan zullen ook de woorden van Sint Paulus betekenis krijgen: „Noch hij, die plant, noch hij, die begiet, bete kent iets, maar God, die de wasdom geeft". Na deze predicatie werd er een plechtige processie gehouden, waar in vele afdelingsvaandels werden meegedragen, en de plechtigheid werd afgesloten met het zingen van het „Te Deum". DE AGA KHAN KOMT OP 27 SEPTEMBER NAAR DEN HAAG. Begum Liaquat Ali Khan, de am bassadrice van Pakistan, zal 27 Sep tember des avonds in haar residentie in Den Haag een receptie geven ter ere van de Aga Khan en dc begum Aga Khan, die op deze dag in Ne derland aankomen. Hun bezoek duurt tot 1 October. Op 28 September zullen de Aga Khan en zijn echtgenote de lunch ge bruiken bij de Iraanse gezant en me vrouw Meftaf. Ook prinses Armgard naar de Paus Samen met Prins Bernhard In aanvulling op vroegere berich ten vernemen wij uit Vaticaanstad, dat Prins Bernhard en zijn moeder Armgard, prinses van Lippe-Biester- feld in de morgenuren van a.s. Za terdag of Zondag door Z. H. de Paus in diens zomerresidentie te Castel- gandolfo in bijzondere audiëntie zon der enig protocol zullen worden ont vangen- De beide hoge bezoekers zullen daarbij door enige leden van hun ge volg worden vergezeld alsmede door mgr. Damen, kerkelijk raadsheer van het Nederlands gezantschap bij de H. Stoel. De gezant van Neder land bij de H. Stoel kan wegens uit- stedigheid niet bij deze audiëntie aanwezig zijn. Prins Bernhard zal a.s. Vrijdag om 10 uur 's morgens bij de president van de republiek van Italië in het Quirinaal zijn opwach ting maken. De Nederlandse ambassadeur in Rome, dr. Boon, zal de prins aan president Gronchi voorstellen. De derde dag zal de prins de ver gadering van de Europees-Ameri kaanse associatie voorzitten. Het thema van deze dag is de samenwer king op economisch terrein en het opheffen van de vooroordelen, welke de verwezenlijking van dit plan in de weg staan. De laatste van de zes inleidingen van deze dag zal door minister Spaak worden gehouden. Op Zaterdag 17 September des avonds zal de Nederlandse ambassa deur in Rome, dr. Boon, aan de leden van de Nederlandse kolonie te Rome ter ere van prins Bernhard een re ceptie aanbieden. Tegen haar gewoonte in gaf de Tweede Kamer gistermiddag mej- mr. N. S. C. Tendeloo (P.v.d.A.) on middellijk verlof tot het houden van een interpellatie over het Koninklijk Besluit tot wijziging van het Rijks ambtenarenreglement over de hu wende en gehuwde ambtenares. De regering wil de dispensatie van de ontslagbepalingen vergroten. De interpellatie zal waarschijnlijk reeds vanmiddag plaats vinden na de algemene beschouwingen over het wetsontwerp kleuteronderwijs. Daar- Die avondval minister Beyen deom za' b« deze beschouwingen niet hoge gasten een diner aanbieden. gesproken worden over het m bepn- Op 29 September is er een banket van h™ende kleu' op kasteel Oud-Wassenaar, aangebo den door de Pakistaanse ambassa drice. Op 30 September zal koningin Ju liana de Aga Khan en zijn echtgenote op paleis Soestdijk ontvangen. Voetballer na botsing overleden Twee spelers van bedrijfselftallen van de staatsmijn Wilhelmina zijn gisteravond kort na het begin van een wedstrijd met elkaar in botsing gekomen. De 25-jarige W. van Rooy uit Schoesberg kwam hierbij te val len en overleed tien minuten later. De man was gehuwd en vader van een kind. terleidsters. P.T.T. MONTEUR VERONGELUKT Nabij Zoetermeer op de rijksweg tussen Zoetermeer en Voorburg is gistermorgen omstreeks 11 uur tij dens een hevige regen een gereed schapswegen van de P.T.T. over de kop geslagen. De bestuurder, een chef-monteur uit Den Haag kwam hierby om het leven. Hij moet on middellijk zijn gedood. Zijn stoffelijk overschot is naar St. Antoniushove in Voorburg overgebracht. Toen het ongeluk geschiedde be vond zich ter plaatse geen ander verkeer, zodat het volgens de politie vrijwel zeker is, dat de wagen is. ge slipt. Drie Kon. Besluiten zijn gepubli ceerd, waarbij de spoedcursussen voor de opleiding van onderwijzers en on derwijzeressen worden geregeld. Een dezer K.B. geeft de bezitters van een einddiploma H.B.S., gymna sium en M-M.S. vrijstelling voor de vakken Frans, Duits, Engels en wis kunde bij het afleggen van het staats examen voor onderwijzer in de oude trant. Een „kweekschooleindexamenbe sluit" regelt het eindexamen der kweekscholen overeenkomstig de voorschriften van de Kweekschool- wet. Aangezien deze wet het zwaar tepunt van de opleiding heeft ver legd van het aanbrengen van practi- sche kennis naar de vorming van de onderwijzers, is het zuiver theoreti sche gedeelte van het examen be perkt tot ten hoogste een dag voor het schriftelijk gedeelte en ten hoog ste twee dagen voor het mondeling gedeelte. j Daarnaast zal een examen worden afgenomen in de practijk van het I lesgeven, dat bestaat uit een les van j 30 minuten, terwijl het gemengd practisch-theoretisch gedeelte ten hoogste drie dagen beslaat. Een „onderwijzers-staatsexamen- besluit" regelt het staatsexamen voor onderwijzer overeenkomstig de voor schriften van de Kweekschoolwet. Het examen zal uit twee delen be staan. Het eerste deel is te vergelij ken met het overgangsexamen van j de eerste naar de tweede leerkrh^ der kweekschool. De bezitters van het einddiploma H.B.S., gymnasium of I M.M.S. zijn hiervan vrijgesteld. Het tweede deel komt overeen met het eindexamen der kweekscholen. Gecombineerde werking...beter en krachtiger! Een van de belangrijke ondekkingen is, dat bepaalde combinaties van ge neesmiddelen beter werken dan kon worden verwacht. Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden ver wacht. De vier middelen verenigd in Che- farine „4", elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP-20 TABLETTEN 85 ct (Advertentie). De Nederlandse zanger Hans Wilbrink heeft op het internationale muziekconcours te Muenchen de eer ste prijs gewonnen. Aan het concours namen 03 zangers uit vijftien verschillende landen deel. Zware straf geëist Tegen een 52-jarige koopman uit Leiden, een man met een lang straf blad, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, gister middag 3 jaar met aftrek van het ge hele voorarrest (bijna een jaar) geëist plus daarna ter beschikking stelling van de regering; in eerste aanleg was deze verdachte aan wie diverse inbraken in boerderijen ten laste worden gelegd, door de recht bank te Alkmaar tot 4 jaar veroor deeld zonder terbeschikkingstelling. De man werd op 3 October van het vorig jaar in Meppel gearresteerd, toen ihij daar met zijn vriend bij familie op bezoek was en wel, om dat de plitie er de mysterieuze Dodge- auto voor de deur zag staan, die bij drie aangegeven diefstallen door voorbijgangers en buren van de ge dupeerde gesignaleerd was. Rijke buit De diefstallen waren allemaal op Zondagen in September gepleegd: in Wieringerwerf, waar tijdens afwezig heid van de familie talloze juwelen en 1400 gulden werden gestolen, bij de landbouwer Kruit in Marknesse in de N.O. Polder, waar bij boer Peutz uit de schuur appels, aardappelen, smeerolie en een tuinslang verdwe nen; in de buurt van Emmeleroord, waar diezelfde Zondag bij de landbou wer Roetman, die met vrouw en kin deren uit was, 2250 gulden uit een kast werden weggenomen; en tenslot te in Terschuur bij Barneveld, waar tijdens een afwezigheid van twee uur van de bewoners een of meer inbre kers via een raam naar binnen klom men en verdwenen met 2800 gulden, Ter zitting werd geen enkel lidht geworpen op de vraag op welke wij ze de daders of dader zich hun ho gelijk ontwikkeld reukorgaan voor lege boerderijen en huizen, waarin zich steeds minstens l'OOO gulden aan haar geld bevond, hebben weten aan te schaffen. Verdachte's kameraad had na zijn arrestatie henkend; hij werd dan ook in Alkmaar veroordeeld. Toen men hem echter in de zaak tegen de Leidenaar als getuige wilde 'horen, weigerde hij de eed' af te leggen en hield zijn mond. Van die kant kon Vrouwe Justitia dus geen hulp bij de bewijsvoering verwachten; en de Leidenaar zelf bleef hardnekkig ont kennen. Men vond echter bij hem thuis 5 meter van de- 10 meter lange tuin slang, die in Marknesse was verdwe nen-, men trof voorts verdachte's vin gerafdrukken aan op het kistje met juwelen dat in Wieringerwerf was gestolen. Voor beide gevallen had verdachte ziijn verklaring gereed: De tuinslang had hij gekregen van zijn vriend, die enkele maanden tevoren van hem een tuinslang had geleend, welke kapolt was gegaan. Dat zijn vriend de tuinslang had gestolen, was hem niet bekend. Wat de vingerafdrukken aanging, hij gaf toe met zijn vriend naar Wie- ringerwerf te zijn geweest, waar deze de boerderij had bezocht, terwijl hij in de auto op de weg had gewacht. Zijn vriend was teruggekomen met het kistje en had verteld, dat hij het gekocht had; toen had verdachte het even bekeken. „Bewijs geleverd!" Van de sieraden noch het geld is ooit iets teruggekomen. Ter zitting ersohenen ruim 10 getuigen, die ook in de Noord-Oostpolder de Dodge met 2 mannen hadden gezien, doch niet één van hen kon met volledige zekerheid verdachte herkennen: geen wonder overigens, want zij hadden de man hoogstens eenmaal gezien en dan nog wel bijna een jaar geleden. De procureur-generaal achtte echter het bewijs geleverd, zowel voor de diefstallen in de Wieringerwerf als in de Noord-Oostpolder. Hij wees er op, dat de verdachte aanvankelijk ontkend had ooit in de Wieringermeer te zijn geweest, doch dat hij dit later had moeten toegeven, toen hij gecon fronteerd werd met iemand, die hem daar bij de stilstaande auto had ge sproken. Wat de N.O.-Polder en Barneveld aangaat, hier houdt de verdachte vol, dat hij er zelfs nooit geweest is, on danks het feit, dat diverse getuigen in hem met vrij grote zekerheid de man herkennen, die zij bij de Dodge gezien hebben. Behalve 3 jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de procureur in navolging van het psychiatrisch advies tevens terbeschikkingstelling. „Bewijs niet geleverd!" Als raadsman betoogde mr. J. Zey- lemaker, dat er slechts vermoedens zijn: „Hem wordt diefstal in vereni ging ten laste gelegd", zei pleiter, „maar daar is toch niets van geble ken. Men kan hoogstens aannemen, dat hij geweten heeft, dat zijn vriend in de Wieringermeer juwelen had weggenomen, terwijl hij buiten wachtte, maar medeplichtigheid wordt verdachte niet ten laste ge légd. Wat de andere -diefstallen aan gaat, kan de vriend, die bekend heeft, best met een andere maat op stap zijn Door een plotselinge golfslag.' werd gistermiddag het echtpaar Harst NökeJs uit de Duitse plaats Viersen, toen zij nabij Bergen (N.H.) aan het zwemmen waren, verrast en de holle zee sleurde hen voorts mee, zodat zij in ernstige moeilijkheden geraakten. De heer A. Remijn, gepensioneerd adjudant machinist der Kon. Marine, wonende te Bergen, die voor strand- werkzaamheden en het verwijderen van tenten op het strand was, begaf zich geheel alleen gekleed te water, zonder dat een der verdere aanwezi gen zijn voorbeeld volgde. Hij kon eerst de dochter grijpen, die haar reeds bewusteloze vader boven wa ter wist te houden. De adjudant nam de man van haar over, waarna zij op eigen kracht zich naar de wal kon begeven. De bewusteloze man werd naar het strand gebracht, waarna de moedige redder wederom te water ging. Hij kon ook de echtgenote bij tijds bereiken, die eveneens reeds in bewusteloze staat verkeerde. Een onmiddellijk gewaarschuwde dokter diende hartinjecties toe en de toe stand van het echtpaar is thans rede lijk wel; de dochter heeft geen na delige gevolgen ondervonden van 't gevaarlijke incident. De vooraanstaande Nederlanders, onder wie mr K. P. v. d. Handele en het Tweede Kamerlid drs G. M. Ne- derhorst, die op verzoek van de stich- tingscommissie „Zeehaven Katwijk" een objectief onderzoek hebben in gesteld naar de wenselijkheid van een vissershaven voor Katwijk, heb ben de resulttaten van dit onderzoek thans neergelegd in een rapport. De heren komen tot de conclusie, dat de aanleg van een vissershaven in Katwijk zowel in verband met het saldo van de directe voor- en na delen daaraan verbonden, als in ver band met de betekenis van een der gelijke haven voor de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse zeevisserij en de bestaansbronnen voor Katwijk van nationaal-econo- misch standpunt uit als volledig ver antwoord moet worden beschouwd. Katwijk blijkt aan ca. 1.600 per sonen in de visserij en daarmede samenhangende bedrijven werk te verschaffen tegenover aan ca. 450 personen in primaire nijverheidsbe- drijven. Naar omvang van de vloot en het aandeel in de drijfnetharing visserij is Katwijk de tweede vissers plaats van Nederland. Een deel van de Katwijkse loggervloot behoeft, evenals die v9or Nederland, noodza kelijke vervanging. De arbeidersvoorziening van de Katwijkse vloot is zowel naar leef tijdsopbouw als naar vakbekwaam heid gunstiger dan voor de belang rijkste andere vissersplaatsen. Noodzakelijk Het ontbreken van een vissersha ven in Katwijk heeft geleid tot be drijfsvoering die als zeer ondoelma tig moet worden beschouwd. Het feit dat Katwijk zijn betekenis als vis sersplaats heeft behouden en heeft kunnen ontwikkelen ondanks het ge mis van 'n zeehaven, moet hoofdza kelijk worden toegeschreven aan de sterke binding van de Katwijkse be volking aan beroep en aan woon plaats. Teneinde de toekomstige beroeps bevolking van Katwijk voldoende werkgelegenheid te verschaffen, is van beide bestaansbronnen van Kat wijk, t.w. de visserij en de nijverheid, te bevorderen. Deze taak zou aan merkelijk verzwaard, zo niet onuit voerbaar blijken, indien 'n zeehaven voor Katwijk zou uitblijven. De zuig kracht van de industrie op de vissers bevolking zal het sterkst zijn, indien geen haven aanwezig is. Het rapport noemt het een onjuist argument tegen de Katwijkse haven om te stellen dat de aanleg van een vierde vissershaven tot overinveste- ring zou leiden, omdat de huidige ca paciteit voldoende is en de haven van IJmuiden geschikt is voor de be hoeften van de Katwijkse visserij. Niet de technische capaciteit, doch het van nationaal-economisch oog punt uit optimale aantal en de op timale ligging van de havens moet het criterium zijn bij de beoordeling van de wenselijkheid van een vierde vissershaven. Dit criterium vereist een objectieve en quantitatieve af weging van alle maatschappelijke baten en lasten welke aan een haven in Katwijk zijn verbonden. Als be langrijkste bate moet volgens het rapport worden beschouwd de ver mindering der extra kosten die door Katwijkse loggers gemaakt moeten worden en welke voortvloeien uit de scheiding van aanvoerhaven en re derijplaats. Onder de veronderstel ling, dat de totale capaciteit van de Katwijkse loggervloot, voor zover deze deelneemt aan de haringdrijf- netvisserij, zich in de toekomst niet zal wijzigen kan de constante waarde van deze extra-kosten worden ge raamd op 10,4 millioen gulden. Hier bij is rekening gehouden met de ge volgen van een sanering van de Katwijkse vloot. Deze sanering doet op zichzelf de jaarlijkse kosten toe nemen van ca. 307.000.tot ca. ƒ363.000.per jaar. Behalve de vermindering van on rendabele kosten bij de uitoefening van de visserij betekent de aanleg van een vissershaven in Katwijk een verbetering van de uitwatering van het Hoogheemraadschap Rijnland en de mogelijkheid van zandwinning uit zee, welke als een national-eco- nomisch belang moet worden be- schouwd. Bovendien is de aanwezig- 'heV nöodzakeïijk "de ontwikkelingheid en het behoud van een vissers bevolking ook gewenst als bron van arbeidskrachten voor de koopvaardij. Door de aanleg van de ontworpen vissershaven in Katwijk behoeft geen vrees te bestaan voor verzou- tinig van de boezem van Rijnland. Geen nadeel Bij het ontwerp van een haven voor Katwijk is alleen rekening ge houden met de kosten voor de aan leg van een loggerhaven. Er is n.l. verondersteld, dat de aanvoer van verse haring en verse zeevis in IJmuiden zal blijven geschieden, om dat de Katwijkse reders in hun be drijf in de eerste plaats op zoute ha ring en niet op verse vis zijn georiën teerd. Mocht in de toekomst de aan voer van verse vis in Katwijk wense lijk blijken, dan behoeft het huidige ontwerp van de haven hiervoor geen beletsel te vormen. Uit het waterstaatkundig oogpunt zijn aan de aanleg van een zeehaven in Katwijk in principe geen bezwa ren verbonden. Wel zullen voorzie ningen getroffen moeten worden voor de aanwezigheid van een dub bele waterkering. De kosten bedra gen hiervan ten hoogste twee mil lioen gulden. Verplaatsing van het Katwijkse vissersbedrijf naar IJmui den is geen reëel alternatief voor de aanleg wan een Katwijkse vissers haven. Bovendien dient uit planolo gisch oogpunt elke extra-belasting van het gebied rond de IJ-mond te worden voorkomen. Belangrijke nadelen voor IJmui den als vissershaven als gevolg van de aanleg van een Katwijkse logger haven behoeft niet te worden ver wacht, omdat het in de bedoeling ligt IJmuiden als aanvoer van verse haring en verse zeevis van Katwijkse schepen te blijven gebruiken. Con frontatie van baten en lasten ver bonden aan de aanleg en exploitatie van een Katwijkse haven doet zien, dat afgezien van alle bijkomende voordelen ca. 65 procent van de kos ten voor aanleg en onderhoud van een Katwijkse haven (incl. keersluis) wordt gedekt door de verbetering van de tentabiliteit van de Katwijkse visserij. Het hof, dat gepresideerd werd door mr. J. Brongers, zal op 27 Sep- terber a.s. uitspraak doen. SPORT Bestuurder gered Dinsdagavond is de bestuurder van een kleine personenauto, die komende uit de Haagse Honthorststraat in de richting Ruysdaelkade reed, de weg kwijt geraakt en in het water ge reden. Een bewoner van de Ruys daelkade, de heer F. J. W. Koelemans, hoorde een plons en dook het water in. Hij slaagde er echter niet in het portier te openen. De brandweer, die een kazerne in de Honthorststraat heeft, was inmiddels verschenen en brandwacht A. Speek ging te water en het gelukte hem het portier te openen en de bestuurder, de 36-jarige heer K. Thomas uit Den Haag, die 8 a 10 minuten in de auto had gezeten behouden aan de wal te brengen. Voor alle zekerheid werd de man per G.G. en G.D. naar een ziekenhuis vervoerd. Inbreker stichtte brand na debacle Voordat hij uit een huis in Zaan dam verdween, heeft een inbreker petroleum uitgegoten over de meu belen in de huiskamer. Hij stak de vloeistof aan, deze ontbrandde niet; de bekleding van stoelen en banken verteerden echter smeulend. De vrouw des huizes, die tegen de morgen naar beneden kwam, rook een scherpe petroleumlucht en zag grote brandgaten in de bekleding van haar meubilair. De inbreker had niet veel buit kunnen bemachtigen. Uit een porte- monnaie een portefeuille en een col lectebusje verdween 75.De in breker had de gordijnen eerst zorg vuldig gesloten voor hij de boel aanstak. De politie meent met een gevaarlijke maniak te doen te hebben. BLIKSEM IN KORENSCHUUR Tijdens een kort hevig onweer is gisteravond te Blijswijk door blik seminslag de grote korenschuur van de landbouwer Vreugdenhil van de boerderij „Grijpesteyn" in brand ge raakt. De brandweren uit Blijswijk en omliggende gemeenten wisten de boerderij te behouden; de koren schuur ging in vlammen op. De scha de, die door de verzekering gedekt Nederland België niet voor de televisie Naar wij vernemen zal de landen- wedstrijd NederlandBelgië, welke op 16 October a.s. te Rotterdam ge speeld wordt, niet rechtstreeks per televisie worden uitgezonden, in ver band met bezwaren, welke van de zijde van de Kon. Belgische Voetbal bond zijn gerezen. De KNVB heeft aan België ge vraagd of men er bezwaar tegen had, dat NederlandBelgië per televisie zou worden uitgezonden. Het be stuur van de Kon. Belgische Voet balbond heeft zich met een recht streekse T.V.-uitzending niet accoord kuninen verklaren, aangezien de uit zendingen in België kunnen worden opgevangen en schade kunnen be rokkenen aan de bekerwedstrijden, welke op dezelfde datum worden ge speeld. De Kon. Belgische Voetbalbond heeft het recht het verzoek van de KNVB af te wijzen, aangezien alle Europese voetbalbonden gebonden zijn aan de besluiten van het congres begin Maart te Wenen genomen. Het is bekend, dat Nederland en bv. ook Italië een veel ruimer standpunt in nemen, maar de KNVB heeft zich natuurlijk ook te onderwerpen aan de richtlijnen, zoals de Europese Voetbal Federatie te Wenen heeft vastgesteld. Destijds is door de voor zitter van de Europese Voetbal Fe deratie, de Deen Ebbe Schwartz, 'n voorstel over de televisie ingediend (en aangenomen), waarbij een na tionale voetbalorganisatie alleen dan een televisieuitzending bij een lan- denwedstrijd kar» toestaan, indien men daarvoor ook de toestemming heeft van het land, dat op bezoek komt. Het ontvangende land moet zich er verder van gewissen, alc'us het Weense protocol, dat de televisie uitzending van de voetbalwedstrijd alleen binnen de grenzen van het ontvangende lanid plaats vindt. Ver der houdt het Weense be-luit ook nog een bepaling in over TV-uitzending van een wedstrijd in een aan f ei land. AUTOMOBILISME NIEUWE BEPALVIG VOOR AUTO- WEDSTRIJDEN IN FRAlAiRIJK. De Franse regering zal binnenkort de nieuwe bepalingen bekend maken voor automobielwedstrijden in Frank rijk, teneinde rampen zoals die van Le Mans te voorkomen. Bij lange afstand wedstrijden zal er controle op de snelheden moeten z.;.' de verkeersregels van de voorrang wegen zullen gelden en de wa"r zullen van te voren aan een onder zoek moeten worden onderworpen. Voorts zal bij de pits eerste hult moeten worden opgesteld, terwijl d* organisatoren zich moeten verze!^ ren tegen ongelukken van toeschou wers voor een ongelimiteerd bedreg in plaats van 1 millioen francs, zo als tot nu toe het geval was. Het aantal snelheidswedstrijden door steden zal worden verminderd, waarbij waarschijnlijk die van Perr, Albi en Les Essarts (bij Rouaan) het slachtoffer zullen worden. Onder deze nieuwe bepalingen zou den evenwel niet de Grote Prijs va "i Reims en de Grote Prijs van Frank- wordt, bedraagt 60 a 70.000 gulden, rijk te Monthlery vallen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6