Kamerlingh Onnesmedaille aan prof dr. R. Plank uitgereikt Tom Keiling naar Leiden Leidse bakkerspatroonsbond „Ons Belang" vierde 50-jarig bestaan Twee jubilarissen bij „De Sleutels" 1. ONGESCHOOLDE ARBEIDERS 2. ENIGE FLINKE JONGENS WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT Plechtigheid in de Lakenhal Leiden Een bijzondere plechtigheid heeft gistermiddag vele geleerden uit lan den van Europa en de Verenigde Staten van Amerika naar De Laken hal te Leiden getrokken. Een deel van hen kwam van een congres te Parijs. De Gouden Kamerlingh Onnesme daille in 1948 door de Nederlandse Vereniging voor koel-techniek be schikbaar gesteld voor de geleerde, die zich met onderzoekingen op dit terrein bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt werd door de voorzitter van de vereniging aan prof. dr. ir. R. Plank uit Karlsruhe overhandigd. In 1950 ontving de Engelse onder zoeker Francis Simon dit kleinood. De overreiking, die onder het goed keurend oog geschiedde van prof. Kamerlingh Onnes, wiens beeltenis vóór in de „Grote Pers" van de La kenhal stond opgesteld, ontroerde prof. Plank in grote mate. Hij vertelde hoe hij in 1912 als ingenieur voor de installatie van een koel-inrichting in Nederland een bezoek aan het Kamerlingh On- neslaboratorium had aangevraagd er tot zijn verrassing door de beroemde professor in persoon werd ontvangen en rondgeleid. Hij noemde dit mo ment in zijn leven onvergetelijk. Prof. dr. C. J. Gorter, voorzitter van de commissie, die de medaille toekent, zei in zijn omschrijving van de betekenis dezer medaille, dat de naam Kamerlingh Onnes onverbre kelijk aan de koude-techniek was verbonden en dat deze grote geleerde medé door deze onderscheiding wordt Tijdens de plechtigheid sprak pro fessor Vahl prof. Plank toe. Prof. dr. ir. L. Vahl gaf vervolgens een inzicht in de wetenschappelijke verdiensten van prof. Plank voor de koeltechniek. Nuttigheid. Tenslotte hield de onderscheiden professor, wien in de loop der jaren in de vorm van onderscheidingen veel eerbetoon is te beurt gevallen een verhandeling over „De zuivere toe gepaste wetenschap". Nadat hij had aangetoond, dat wetenschappelijke waarheid slechts een relatief begrip is, ontwikkelde hij een bijna philoso- phische beschouwing over de rol, die de nuttigheid bij de vodruitgang der wetenschap speelt. De tweeledige be tekenis, die het woord nut in het Duits heeft n.l. (algemeen) belang en gewinbrengend profijt hield hem en de aanwezigen in deze zeer persoonlijke en onderhoudende lezing geruime tijd bezig. Tenslotte recipieerde het bestuur van de vereniging samen met de on derscheiden professor. Velen onder wie mr. J. Nittel, ver tegenwoordiger van het ministerie van O.K. en W. de rectores-magnifici van de hogeschool te Delft en de universiteit te Leiden, de burgemees ter van Leiden, de Botschafsrat van de Duitse bondsrepubliek Godfried von Nostitz en afgezanten van enige wetenschappelijke verenigingen ga ven van hun belangstelling blijk. Leidato-nieuws Ondanks de regen heeft de Leidato gisteren meer dan 4000 bezoekers ge trokken. In de vooravond van hedenavond wordt de 20.000ste bezoeker ver wacht. Het is het bestuur van de Leidato gelukt Tom Keiling, de bekende zan ger van het Spaanse en Latijns Ame rikaanse lied voor de Leidato te en gageren. Tom Kelling is terug in Ne derland van een tournee door Enge land samen met het orkest van Ed- mundo Ross. Morgenavond treedt de zanger sa men met het orkest van Maria Za- morra op. Prijsvraag. Tijdens de plechtigheid maakte prof. Vahl tevens de uitslag bekend van de door het bestuur uitgeschre ven prijsvraag over „koeltechnische installatie". De eerste prijs is ten deel gevallen aan ir. E. v. Gunst te 's-Gra- venhage en aan de heer J. C. A. Saat te Voorburg, de heer C. P. M. Sadee te Delft kreeg voor zijn inzending een eervolle vermelding. MINDER-VALIDEN EN 3 OCTOBER Van de zijde van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond, afdeling Leiden, de organisatie die de belan gen behartigt van de mindervali- den van alle gezindten ontvingen wij de volgende mededeling. Ook dit jaar zullen evenals vorige jaren de mindervaliden in de gele genheid worden gesteld de optocht op 3 October, rustig zittend op een der mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omgeving van de studenten-sociëteit te kunnen gadeslaan, zonder last te hebben in gedrang te komen en zonder dat het uitzicht wordt belemmerd door per sonen, die hiervoor zouden kunnen gaan staan. Het pulbliek wordt beleefd verzocht zioh in verband hiermede niet oip te stellen aan de noordzijde van de Breestraat vanaf de Gem. Meisjes school no. 80 tot het Belastingkan toor no. 40. Zij. die niet of zeer moeilijk kun nen lopen, kunnen worden afgehaald en weer thuis gebracht, indien zij dit bij het afhalen der kaarten schrifte lijk aanvragen. De kaarten hiervoor kunnen wor den afgehaald op vertoon van éen bewijs van invaliditeitswet-rente, on gevallenwet-rente, lidmaatschaps kaart van de A.N.I.B. of zusterorga nisatie en op bewijs van een arts, te gen de prijs van 20 cent per plaats. Het afhalen der plaatsen kan ge schieden op 29 September e.k. des avonds van 7 tot 9 uur bij het secre tariaat der Algemene Nederlandse Invaliden Bond, afd. Leiden, Heren gracht 83 Na val van trap overleden De 69-jarige mevr. de weduwe M. Wallaart viel gistermiddag in haar huis aan de Voorstraat 15 te Leiden van de trap na een duizeling. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en werd in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Bij aankomst aldaar bleek, dat het slachtoffer was overleden. Mooier wachten bij nieuwe stoplichten TT A. v. Kruistum en C. Hoogeveen; W. F. v. d. Burgh en E. M. Verwoerd; B. Werk en M. C. Roozendaal; T. M. Juffermans en C. Duiverman; C. Hol ling en A. M. A. Hartwijk; J. J. Stou. ten en B. Nederhof; J. A. Cornelis- sen en F. M. v. Ovost; B. Viele en E. v. Houten; H. E. de Haan en W. Kruider; P. v. Velde en P. W. de la Bije; J. M. Greive en A. A. de Viet; W. v. Loon en H. M. v. Duivenbode; P. J. J. v. Westbroek en A. Keunen; M. de Bruijn en J. Barendse. Overl.: N. Louw, man, 43 jr.; E. de Jong, huisvr. v. Van Nood, 62 jr.; P. v. Oosten, wed. van Colpa, 84 jr. Bakkers haalden „gouden oogst" binnen Broodnodigheid bewezen „Het feit dat wij dagelijks het „geef ons heden ons dagelijks brood" bidden illustreert wel duidelijk hoe belangrijk de functie van de brood bakker in onze samenleving was en nog steeds is". Aldus wethouder S. Menken op de receptie die gister middag ter ere van het 50-jarig be staan van de Bond van Leidse Bak kerspatroons „Ons Belang" in Den Burcht gehouden werd. Het bestuur van Ons Belang, ge completeerd door de ere-voorzitter, de heer J. Raaphorst Sr., heeft durende de twee uren dat de recep tie duurde handen en oren tekort gehad om alle met handen en woor den bekrachtigde wensen in ent vangst te nemen. De eerste spreker de heer Koster, directeur van de Meelfabriek „De Sleutels" herinner de aan de twee oorlogen, waarin de Leidse broodbakkers verplicht waren hun meel van de fabriek te betrek ken. Spreker uitte zijn bewondering voor de wijze waarop zij van het in ferieure oorlogsmeel toch een rede lijk product hadden weten te vervaar digen. Nu het beste echter weer gele verd kan worden is de samenwer king tussen fabriek en bakker nog hechter geworden. Gezonde ontwikkeling. De heer De Zeeuw, voorzitter van de werknemers in het bakkersbedrijf gaf een terugblik op de vijftig jaar, waarin werkgever en werknemer naar elkaar toe zijn gegroeid. Deze gezonde ontwikkeling kan en moet voortgang vinden, aldus spreker. De heer Henegouwen, voorzitter van de Leidse Broodslijters sprak eveneens waarderende woorden over doel en streven van de bond. Namens de Haagse afdeling van de Nederlandse Bakkersbond voerde de heer Zaayer het woord. Spreker liet zijn woorden van een aardig ge schenk vergezeld gaan. Bakkers broodnodig. Wethouder Menken zag de brood nodigheid van de bakkers het sterkst bewezen door het feit, dat het brood zelfs met ons gebed verweven is. De broodbakkers behoren tot een vak groep die zich door de eeuwen heen heeft weten te handhaven. Hun be drijf behoort thans tot het best ge outilleerde van onze samenleving. De voorzitter van de Nederlandse Bakkersbond, de heer C. Koppert, stipte de geweldige investeringen aan, die de bakkers ondanks het feit dat hun bedrijf geen hoogconjunctuur kent, ten bate van de gemeenschap hebben gedaan. Zij, die zoveel wijs beleid getoond hebben, zullen ook wel voldoende moed bezitten op de inge slagen weg voort te gaan. Aanwezigen. Verder bezochten de receptie de heren A. de Graaff, inspecteur van de gistfabriek te Delft, J. Landman, na mens het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen, A. G. L. van Wijk, naipens de afdeling Leiden van de Christelijke bond voor de voe- dings- en genotmiddelenbedrijven, P. Goddijn als voorzitter van de afde ling Leiden van de R.K. bond St. Joris, E. W- Wichers Rollandet en J. Brouwer namens het bestuur van de Drie Octobervedeniging, J. Boelee namens het bestuur van de vereni ging van handelaren in brandstoffen voor Leiden en omstreken, J. H. van der Kloot als vertegenwoordiger van de Leidse middenstandscentrale, A. Zaaijer, ere-voorzitter van de Haagse bakkers-patroonsbond, en tenslotte H. L. Kok, secretaris van de Haagse bond. GIFT VAN ROCKEFELLER AAN LEIDSE UNIVERSITEIT. De Rockefellersstichting heeft een bedrag ter beschikking gesteld van de Technische Hogeschool te Delft en de Rijksuniversiteit te Leiden. De gift is bedoeld om dr J. Kiers, adviseur studentenaangelegenheden der Technische Hogeschool en jhr mr A. A. van den Brandeler, studen tendecaan der- Leidse Universiteit, in staat te stellen een studiereis van enige maanden in Engeland en Ame rika te maken, ter bestudering van met het onderwijs verband houdende problemen en practijken. Het ingebruik nemen van de nieuwe verkeerslicht-installatie bij de Gijse laarsbank te Leiden trok vanmorgen zelfs de belangstelling van enige gemeenteraadsleden. Zij bedienden als eersten de stoplichten, die helder glansden van nieuwigheid, maar konden daarbij een zekere partijdigheid in het voorrang verlenen niet verhelen. Dat is bij de nieuwe installatie mogelijk. Grote voorkeur vertoonde één van de raadsleden voor het verkeer, dat van het Noordeinde kwam. Onder de wachtenden was een bescheiden bruidsstoet, die met veel misbaar te kennen gaf, dat langer uitstel van de huwelijksplechtigheid hoogst ongewenst was. Inspecteur Cornelisse van het verkeer verklaarde ter plaatse, dat de wijziging in het stoplichten-systeem alleszins toe te juichen is. Winstpunt nummer één is het beter overzicht van de verkeerssituatie. Op de tweede plaats brengt de uitvoering van het apparaat een verbetering. We hadden graag als derde punt: „wachten is er niet bij" opgegeven. Er is echter alleen maar sprake van „mooier wachten". (Foto „De Leidse Courant"). 16 LEIDSE KINDEREN NAAR BIO-VACANTIEOORD Ook dit jaar kunnen weer 16 Leidse kinderen, dank zij het Bio-vacantie- oord, zes weken genieten van gezond en weldoorvoed bestaan in het kinderhuis te Bergen aan Zee. Het groepje staat onder leiding van mevr. De Waard-Kors. De milddadige bioscoopbezoekers, bij wier gratie dit oord bestaat, ver dienen hartelijke dank. Poezeleed Gisteravond ontving de Leidse brandweer het verzoek even in de Kloksteeg te komen en hulp te ver lenen bij het ontzetten van een poes of kater uit een benarde positie. De bewoonster, die in het bezit is van 13 a 14 poezen en katers miste een dezer lieve dieren. Men vermoedde dat de kat, genaamd Mimi' zich in de regen op het dak bevond. Moedige brandgasten deden een poging de poes uit haar isolement te verlossen. Vruchteloos! Mimi werd schuw van de heldere schijnwerpers en ver dween in de duisternis. De brandweer trok zich een weinig katterig terug. Een uur later vond Gisteren herdachten de heren H. Boeff en D. Pardon de dag dat zij voor 40 jaar in dienst traden bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v.h. de Koster Co. alhier. Gisterochtend werden de beide ju bilarissen per auto var> hun woning afgehaald en in de directiekamer ont vangen. Hier werden zij ontvangen door de heer H. J. de Koster, directeur der Vennootschap, die hen hartelijk toesprak en dank zegde voor de ge durende 40 jaar aan de vennootschap bewezen diensten. Als blijk van waardering overhandigde de heer de Koster hen beiden een enveloppe met inhoud. Vervolgens vond in de recreatiezaal van het bedrijf de huldiging plaats door het personeel. Als bestuurslid der Ned. Maatschappij voor Nijver heid en handel overhandigde hier de heer Koster de beide jubilarissen het vererend getuigschrift voor 40-jarige trouwe dienst met de bijbehorende gouden draagmedaille. Vervolgens sprak ir H. A. Bol namens het kan toor-, het laboratorium, de bakkerij en reizigerspersoneel en overhan digde aan de beide heren een fraaie kleurets, voorstellende het bedrijf „De Sleutels". Namens het fabrieks- personeel overhandigd^ de heer P. Veerman hen beiden een enveloppe met inhoud. Tenslotte voerde de heer J. C. Mat- taar, namens de personeelsvereniging „M.D.S." het woord. Onder aanbie ding van hartelijke gelukwensen overhandigde spr. beiden een ge schenk. A.s. Zaterdag houdt de Leidse Bond van Volkstuinders te Leiden een inzameling van bloemen en fruit onder zijn leden, voor de ouden van dagen opgenomen in rusthuizen. Agenda Leiden WOENSDAG: LKC Maredijk, feestavond, St. An- toniusclubhuis, 8 uur nam. R.K. Sigarenwinkeliers, vergade ring, Harmonie, 8.30 nam. DONDERDAG: R.K. Toneelgroep De Gastspelers. „De man, die terugkwam". St. Anto- niusclubhuis, 8 uur nam. VRIJDAG: St. Christoffel, vergadering. Har monie, 8 uur nam. Opening bejaardensociëteit, Pie terskerkgracht, 3.30 nam. Beëdiging officieren. Doelenkazerne 4 uur nam. ZATERDAG: K.A.B. Kadermiddag. Leidse Schouwburg, 4.30 uur nam. Dienst der apothekenDe avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Septerpber 13 uur tot Zaterdag 17 September 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20065. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wiilhelminapark 8, teL 25274. de poesenminnares Mimi in de schoot van haar kattenfamilie terug. Dr. W. L. Groeneveld Aan dr. W. L. Groeneveld, weten schappelijk hoofdambtenaar aan de Leidse Universiteit is opdracht ver leend om van 19 September af in de faculteit der wis- en natuurkunde aan deze universiteit onderwijs te geven in anorganische en psychische scheikunde. Leids predikant emigreert De Leidse predikant ds. G. van Ron gen, heeft zich gisteren met vrouw en vier kinderen ingescheept in de „Sibajak" als emigrant naar Austra lië. 25 Jaar modiste Morgen 'hoopt onze stadsgenote mej. F. de Romijn de da<g te geden ken, dat zij 25 jaar geleden als modis te in dienst trad bij het hoederumaga- zijn „Het Nieuwe Modehuis" aan de Haarlemmerstraat. W. BOER GAAT CENTRAL LEIDEN. Morgen wordt de leiding van het hotel-café-restaurant „Central' aan de Breestraat van de heer J. B. de Minjer in handen van de heer W. Boer overgedragen. De heer Minjer (65) trekt zich na 42 jaar directeur van Central te zijn geweest uit het zakenleven terug. De heer Boer (49) is te Leiden welbekend als oud-directeur van het Schuttershof (tot bombardement 1944) en Het Gulden Vlies (tot 1954). Vrijdag a.s. houdt de nieuwe direc teur in zijn restaurantvan 4.306 uur nam. een receptie. Telefoon secretaris N.R.K.M. Van de zijde van de N.R.K.M. ver zoekt men ons er op te wijzen dat in de convocatie voor de 'bezinningjamor- gen abusievelijk als telefoonnummer van de secretaris staat vermeld: 21203. Dit moet zijn: 21293. BAKFIETS IN NIEUWE RIJN. Gistermorgen om 915 uur geraak te de bakfiets van een Leidse melk boer in het water van de Nieuwe Rijn. Een gedeelte van de zuivel ter waarde van 50,ging ver loren. SPIEKER. Burgerlijke Stand Geb.: Heiltje Lijdia, d. v. J. Glas bergen en A. de Mooij; Albertus Cor- nelis, z. van A. Rijling en U. M. Mar tini; Grietje, d. van J. B. de Ruyter en H. Knetsch; Hiltje Lutgerdien, d. van P. Barendsen en L. A. Cleverin- ga- Ondertr.: A. v. d. Reijden en J. Pret; H. J. Haverkate en A. E. Cool; A. v. d. Klugt en R. E. Blom; N. J. Musse en A. C. de Koning; P. Fon tein en C. de Wind; C. P. F. Lemke en J. L. Laffra; G. v. Delft en E. Plu; Laatste Berichten De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer is vanmiddag te ongeveer kwart voor twee in Duits land teruggekeerd van zijn besprekin gen te Moskou met de Sowjet-Russd- sche leiders. Leden van het Westduitse kabinet en het corps diplomatique waren ter verwelkoming aanwezig op het vlieg veld Wahn bij Bonn, dat voor deze gelegenheid was versierd met duizen den bloemen. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voor zitter hedenmiddag voorlezing gc- aan van een schrijven van ir. F. C. M. Wijffels, waarin hij mededeelt met ingang van heden ontslag te ne men als lid der Kamer. De heer Wijffels had zitting in de Kamer voor de K.V.P. NIET-STAKERS BELOOND. De leden van het personeel van het gemeentelijk vervoerbedrijf tc Am sterdam die niet aan de staking in April van dit jaar hadden deelgeno men, hebben van de directie een bo nificatie van vijftien gulden gekre gen voor alle vijf dagen waarop is doorgewerkt. De directie heeft deze beloning toe gekend, omdat zij van mening is dat de betrokken personeelsleden onder bijzonder moeilijke omstandigheden hebben doorgewerkt en daarbij aan molestaties hebben blootgestaan. VOORSCHOTEN Dit jaar geen Florialia-tentoonstel- ling. De commissie, die jaarlijks de tentoonstelling van door de leerlin gen van de lager scholen gekweekte plantjes organiseert, kan dit jaar de uitgereikte plantjes niet tentoonstel len doordat het gebouw voor Chr. Belangen niet beschikbaar is en alle andere lokaliteiten te klein zijn om het verwachte aantal plantjes onder te brengen, heeft zij helaas moeten besluiten dit jaar geen tentoonstel ling te houden. Toch een middenstandscursus. Door allerlei omstandigheden, o.m. het vertrek van een leraar uit Voor schoten, leek het erop, dat deze win ter geen cursus voor het Midden standsdiploma zou worden georga niseerd. Gezien de grote behoefte, die er aan blijkt te bestaan, hebben twee hoofden van scholen, waarvan er een leraar M.O. Handelswetenschappen is, een nieuwe cursus voorbereid. Men zie de advertentie in dit num mer. Geboren: Anderas Josephus, zn v. P. G. J. Bakker en N. E. Mooij; Hen- drikus Leonardus Maria, zn van P. J. Karremans en C. Th. v. Haas trecht; Marja, dr van A. K. B. v. d. Voort en W. Verhagen; Annigje dr van A. Smit en J. J. Hogewoning; Benite Calolina Maria Clementine, dr van A. I. J. Maas en J. M. C. Sa- dée. Gboren te Voorburg: Theodorus Joris Maria, zn van N. J. A. de Boer en J. N. A. Breedeveld. Ondertrouwd: Johannes Cornelis la Grand en Alberdina Drillenburg Mattheus Kouwenhoven en Hendri- ka Margaretha Turkenburg. Getrouwd: W. A. v. d. Helm en C. Th. A. Spiegeler; J. Braggaar en C. C. M. van Lammeren. Overleden: Jenny Carolina Hie- bendaal 84 jr Jasper Prent 78 jr. Marktberichten WOERDEN, 14 Sept. Kaas. Aan voer 190 partijen. Eerste kwaliteit 2.26 tot 2.33; tweede kwaliteit 2.19 tot 2.25. Extra kwaliteit to 2.4)9. Handel goed. LE1DSCIIENDAM,13 Sept. Groen te. Komkommers A 2528, id. B 1318, id. C 89, id. krom 1316, sla 6.7013.80, spinazie 1626, pos telein 1823, tomaten A 3.904.80, id. B 4.20—5.60, id. C. 2.90—3.40, snijbonen 5874, princessebonen 18 30, meloenen 58—87, selderij 2.80 3.10, bleekselderij 1217, peterselie 2.803.10, bloemkool 20—37, rode kool 4.505.60, groene kool 710. De N.V. Kon. Ned. GROFSMEDERIJ te Leiden vraagt: in vaste dienst Leeftijd tot circa 45 jaar. als hulp in de Kettingsmederij. Leeftijd tot circa 20 jaar. Sollicitaties bij de afdeling Personeelszaken ZUID SINGEL 66—68, dagelijks van 9—11 uur. Bovendien Donderdagavond van 7.308.30 uur.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3