Nieuw veilinggebouw te Roelofarendsveen met veel luister in gebruik genomen Nederlander Reynst getuigt te Djakarta tegen Schmidt Een verliefd Tahiti-verpleegstertje bracht rumoer in Sidney's haven Kantoor en gebouwen door tal van instanties geroemd WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Naar wij uit Djakarta vernemen heeft een vertegenwoordiger van het hoge commissariaat Dinsdagochtend de vijftiende zitting in de zaak- Schmidt voor het landgerecht te Dja karta bijgewoond. Verder was er vrijwel geen publieke belangstelling. Wel woonden 14 politierechercheurs op de publieke tribune de zitting bij. Als getuige a charge wordt ge hoord de 33-jarige Nederlander Adriaan Reynst, voormalig typist bij „Goodyaer" te Bogor en thans in arrest. Op de vraag van rechter Rochjani, waarom hij gearresteerd is, antwoordt getuige: Omdat ik „anggo gela<p" (il legaal lid) was. Rechter: Illegaal lid van wat? Getuige: Dat wist ik niet. Ik hoorde het pas vën de politie, nadat ik ge arresteerd was op 20 Januari 1954: Ik was lid van de NIGO. Rechter: Was- u werkelijk lid van die organisatie? Getuige: Ja zeker, ik was er lid van. Getuige vertelt dan, dat John van Hulst hem voor het eerst op 28 April 1952 gevraagd had mee te doen. Hij was die dag met zijn broertje «op het landgerecht te Bogor. Daar kwam John van Hulst, die hem vroeg naar hotel Salak te komen. Later kwam Manoch daar ook. Manoch zei hem, dat hij niet hoefde te werken. „Je komt maar bij ons, dan krijg je iedere maand 5.000 rupiahs en voor je eten wordt gezorgd." De daarop volgende Zondag vroeg Van Hulst me weer naar het Salak- hotel te komen, dit keer met mijn vrauiw. Hij beloofde me een salaris van rp 750 per maand en een nieu we fiets voor mijn vrouw. Ik vroeg hem, wat ik daarvoor moest doen. Hij antwoordde: „Dat komt wel". Een week later haalde Manoch getuige van huis om de „bazen" in hotel Salak te ontmoeten. Van Hulst stel de getuige daarna voor aan Bosch, Teerling, Ahmad Sungkawa en Schmidt, de beklaagde in deze zaak. Van Hulst stelde getuige voor als een nieuwe koerier, waarop Bosch geantwoord had, dat hij daarvoor te mager was en misschien beter nieu we leden kon werven. Getuige wist echter niet, waarvan zij de bazen waren en ook niet voor welk doel hij nieuwe leden zou moeten werven. Pas na zijn arrestatie zei de politie hem, dat hij voor de NIGO had ge werkt. Getuige zegt dat hij niets anders voor Van Hulst deed dan twee keer een kamponghoofd ophalen. Daar voor had hij wel een onkostenver goeding ontvangen, maar nooit sala ris en ook geen nieuwe fiets. Hij zegt geen andere gebeurtenissen te hebben meegemaakt. Rechter Rochjani leest daarop een gedeelte van het proces-verbaal uit het vooronderzoek voor, waarhij ge tuige o.m. verklaard had, Schmidt ook in hotel Homann te Bandung te hebben ontmoet. De rechter komt tot-de conclusie, dat de verklaringen van getuige ter zitting geheel afwijken van die uit het vooronderzoek. Getuige antwoordt, dat hij vroeger bang is geweest. Bovendien, zei hij, had Manoch op 28 April al gezegd, dat, als hij ooit gearresteerd zou wor den, hij dan maar het vehhaal moest vertellen van zijn ontmoeting met beklaagde in hotel Homann om het politüe-onderzoelc in de war te bren gen. Die ontmoeting is echter niet MINISTER LUNS OPENT ALG. VERGADERING DER VER. NATIES De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, zal, optredend als Nederlands minister van buiten landse zaken, op 20 September a.s. te New York de tiende algemene ver gadering der Verenigde Naties ope nen. Hij zal dit doen met een korte toespraak tot de delegaties der zestig landen, die lid zijn van de V. N. Het voorrecht, de nieuwe algemene ver gadering te presideren tot op het ogenblik waarop de nieuwe president zal zijn gekozen, is namelijk voorbe houden aan de voorzitter van de de legatie uit wier land de president van de voorgaande assemblee afkomstig was. Zoals bekend is, was de Neder landse minister van staat, mr. E. N. van Kleffens, voorzitter van de ne gende assemblee der Verenigde Na ties. Staking in Amerika breidt zich uit De staking van 30.000 havenarbei ders in New York (kosten: 1 millioen dollar per dag) heeft zich gisteren langs de Amerikaanse Oostkust uit gebreid, toen de vakbond nog 70.000 leden beval het werk neer te leggen. Het bevel van de Internationale Unie van Havenarbeiders (ILA) was gericht aan de havenarbeiders in 35 van Amerika's drukste havens. P't werd gedaan in een poging om te bereiken, dat de regering zich zou gaan bemoeien met de New Yorkse havenstaking die al een week oud is. Stakingen werden o.m. uitgeroe pen in Philadelphia, Wilmington, De laware, Boston en Jacksonville. Waarnemers menen echter, dat de meeste sympathiestakingen niet lan ger dan een dag of twee zullen du ren. Inmiddels pogen onderhandelaars een einde te maken aan de staking van 43.000 arbeiders in 27 fabrieken van de Westinghouse Electric Corpo ration in negen staten. Ook in ver scheidene andere bedrijven en fabrie ken heersen of dreigen stakingen. De rechter leest nog meer voor uit het vooronderzoek. Getuige schudt bij alles: neen en zegt: „Manodh zei, dat we met het verhaal van Homann de zaak in de war moesten sturen. Maar het is niet waar". Rechter Rochjani sluit daarmede de zitting. Op 19 September zal de behandeling van de zaak worden voortgezet. De verdedigster mevrouw Bouman, zal dan gelegenheid krijgen getuige te ondervragen. NOODWEER AAN DE KUST VAN DE ADRIATISCHE ZEE EN OP SICILIë Door zware onweersbuien die 48 uur lang de Italiaanse kust van de Adria- tische zee en Sicilië hebben geteis terd, zijn zes personen om het leven gekomen, aldus werd Dinsdag uit Rome gemeld. Honderden gezinnen zijn tenge volge van overstromingen dakloos. Er werd veel schade aangericht aan gewassen. Het bezoek van de Zuid-Slavische president, maarschalk Tito, half Oc tober aan Frankrijk zou brengen, is uitgesteld, aldus heeft het Franse ministerie van buitenlandse zaken Dinsdagavond bekendgemaakt. In het begin van volgend jaar zal een nieuwe datum voor het bezoek wor den vastgesteld. Volgens de bekendmaking was in de tijd toen de afspraak werd ge maakt, niet te voorzien, dat er zoveel internationale besprekingen zouden worden gehouden in het tijdvak waarin Tito Frankrijk zou bezoeken. De regeringen van Frankrijk en Zuid-Slavië hebben besloten het be zoek uit te stellen tot een gelegener tijd. Britten gaan weer atoomproeven nemen Engeland gaat volgend jaar weer atoomwapens beproeven. Het minis terie van bevoorrading heeft meege deeld, dat de proeven in twee series zullen worden gehouden, de eerste serie in April op de Monte Bello- eilanden ten N.W. van Australië, en de tweede later in het jaar op een nieuw proefterrein, dat wordt aan gelegd te Maralinga in de Centraal- Australische woestijn. Een woordvoerder van het minis terie heeft verklaard, dat er geen waterstofbommen tot ontploffing zul len worden gebracht. Over het type wapens dat wel wordt beproefd, is niets meegedeeld. In 1952 en 1053 beeft Engeland ook atoomiproeven in Australië genomen. ROGER SEYDOUX FRANS RESIDENT-GENERAAL IN TUNESIë Roger Seydoux is tot resident-ge neraal in Tunesië benoemd als op volger van generaal Boyer de La- tour, die kortgeleden resident-gene raal in Marokko werd, aldus wordt in Parijs vernomen. Seydoux was tweede man na ge neraal Boyer en vorige residenten. Hij is 47 jaar. Hij heeft een diploma- tiëncarrière achter de rug. NEDERLANDER IN INDONESIë NA ROOFOVERVAL OVERLEDEN. De Nederlandse administrateur van de onderneming „Pernantian" in La- buhan Batu (Sumatra), de heer A. A. Vogel, is Zaterdagnacht in het Ca- tharin a-hospitaal in Kisaran overle den aan verwondingen, die hij de vo rige week heeft opgelopen bij een overval. De heer Vogel, die met een jeep op weg was naar de onderne ming met een bedrag van ruim 100.000 roepiah aan salarissen, werd door een bende tegengehouden. Toen hij uit stapte om een boom, die de weg ver sperde, opzij te schuiven, wierp een van de bendeleden een handgranaat naar hem. Bij een poging de granaat terug te werpen werd hij zwaar ge wond. De heer Vogel wist echter toch met zijn chauffeur te ontkomen en in het bezit te blijven van het groot ste deel van het geld. In ernstige toe stand werd hij in het ziekenhuis op genomen. De heer Vogel bereikte de leeftijd van 51 jaar. Hij is in Kisaran ter aar de besteld. De onderneming, waarvan hij administrateur was, is eigendom van de Sumatra Caoutchouc Maat schappij. Pijn door welke oorzaak ook Neem een AKKERTJE dat helpt direct RUSSISCHE SCHADEVERGOEDING VOOR BELGISCHE MARCONIST 3 Juni 1954 is een vliegtuig van de Sabena door de Russische jagers be schoten. Hoewel de marconist van het toestel hierbij gedood werd, kon het toestel op zijn basis terugkeren. De Sowjet-Russische regering heeft thans bekend gemaakt dat, hoewel zij de verantwoordelijkheid voor dit inci dent niet op zich neemt, bereid is aan de nabestaande van het slachtoffer, Joseph Clauwaert, een schadevergoe ding van fr 500.000 uit te keren. De Belgische regering heeft mee gedeeld, dat zij dit voorstel van de Russische regering op prijs stelt en hierin een gebaar van goede wil ziet tegenover België. In aanwezigheid van de chef van de Sow jet-Russische consulairedienst te Brussel is gister morgen aan de weduwe van het slachtoffer een cheque tot genoemd bedrag overhandigd. NEDERLANDSE BLOEMEN IN PRETORIA Nederlandse crysanten, die regel matig per K.L.M. vers worden aan gevoerd, hebben een kleurige noot gegeven aan de grote nijverheids- tentoonstelling te Pretoria. Op deze tentoonstelling, die deel uitmaakt van het Pretoriaanse nationale eeuw feest, trekt de Nederlandse inzen ding, mede dank zij de kleurrijke bloemversiering alle aandacht. De inzending vestigt tevens alle aandacht op de handelsbetrekkingen tussen beide landen. Jaarlijks wor den goederen ter waarde van een milliard gulden uit Nederland naar de Unieuitgevoerd, terwijl Zuid Afrika voor rond vierhonderd mil lioen gulden jaarlijks naar Nederland verscheept. Ned. matroos bewaakt haar met een knots! De haven van Sidney is de afgelo pen dagen een paar maal in rep en roer geraakt door de aanwezigheid van twee 18-jarige meisjes uit Tahiti, die als blinde passagiers meegekomen waren op het Nederlandse vrachtschip „Zonnewijk". dat vanuit Auckland in de haven van Sidney meerde. De meisjes werden door de Austra lische politie ontdekt en bun werd verboden het schip te verlaten om dat zij niet over de vereiste papieren beschikten. Een van de meisjes, die beiden ver pleegster zijn in een ziekenhuis te Auckland, vertelde dat zij de reis ondernomen had om eens met haar verloofde te spreken, die zich aan boord van 'n schip te Sedney bevond en die geweigerd zou hebben met haar te trouwen. Het gesprek tussen het Tahiti-ver- „Het gulden voetspoor", de natio nale tentoonstelling van het schoen makersambacht is gisteren door de Haagse wethouder D. W. Dettmeyer in de dierentuin geopend. De heer Dettmeyer zeide graag de ceremonie te verrichten, omdat van deze tentoonstelling met de daaraan verbonden vakwedstrijden een sti mulerende werking op de ambach telijke bekwaamheid uit gaat. Ten toonstellingen en wedstrijden zijn 'n blijk van activiteit van het bureau voorlichting schoenmakerij, dat zich beijvert het vak op een hoger plan te brengen. pleegstertje en de zeeman heeft in tussen plaats gehad aan boord van de „Zonnewijk" en de zeeman beeft plechtig beloofd, dat hij wel met bet meisje zal trouwen, maar dat het in de huidige toestand erg moeilijk zou gaan, waarom bij baar het advies gaf weer naar Auckland terug te keren. Momenteel is de rust op de Sid- neysche haven weer zo goed als te ruggekeerd en alleen een Nederlandse zeeman, gewapend met een netjes in papier gepakte knots, die voor de hut van de twee meisjes beeft postgevat, herinnert nog aan de aanwezigheid van de beide blinde passagiers. De douane breekt zich momenteel het hoofd, hoe de beide meisjes weer naar Auckland zullen worden terug gebracht. Geadopteerd kind als eigen laten inschrijven Gistermorgen heeft voor de vijfde kamer van de Amsterdamse recht bank de 33-jarige karrenverhuurder 'H. M. terecht gestaan, en er een maand onvoorwaardelijke gevange nisstraf tegen zich horen eisen, om dat hij op 11 Augustus 1949 bij de ambtenaar van de burgerlijke stand valse aangifte had gedaan van de ge boorte van een meisje, waarvan hy had doen voorkomen, dat het een wettig kind uit zijn huwelijk was. Het meisje was zijn kind echter niet en door deze aangifte te doen had M. „valsheid in geschrifte" gepleegd. De officier van Justitie achtte dit dit een ernstig misdrijf, temeer omdat hierbij de au-ii. -ticiteit van officiële acten in het geding was. Verdachte verklaarde ter zitting dat het kind van zijn ongetrouwde nichtje was. Hij had het meisje voor zijn eigen kind willen doen doorgaan, omdat zijn eigen huwelijk kinderloos was en omdat hij tevens gemeend had het van rechteloosheid te kunnen vrijwaren door het als zijn eigen kind te doen inschrijven. Aan de Bloemen-, Groenten- en Fruitveiling „Eendracht Maakt Macht" heeft men ook in het verle den reeds verscheidene hoogtijdagen kunnen boekstaven. Na de donkere crisisjaren met daarna de nog don kerder oorlogsjaren, is het zelfs in snel tempo van een kleine veiling tot een werkelijk belangrijk gebouwen complex uitgegroeid, en heeft men in die tijd reeds verscheidene malen aan belangrijke uitbreidingen aandacht moeten besteden. Oorzaak hiervan is in hoofdzaak wel de gewijzigde con structie in het veilen van groenten, n.I. dat men is overgegaan van de z.g. enbloc veiling tot neerzetveiling, als mede dat men aan de veiling Roe lofarendsveen sinds 1946 is begonnen met het veilen van bloemen. Ook Dinsdag 13 September 1955 zal weer als een belangrijke dag voor de vei ling Roelofarendsveen worden inge schreven. Dat het ook nu weer een bijzondere dag was, was reeds merk baar aan het vlagvertoon rondom de gebouwen, waar niettegenstaande de somtijds donkere hagel- en regen buien de wapperende driekleuren melding maakten dat er binnen de gebouwen iets bijzonders stond te gebeuren. Binnen de gebouwen, zo als in de nieuwe veilinghal, de afmijn- zaal met tribune alsmede in de kan toren en bestuurskamer was door het plaatselijk comité van het Aalsmeers Bloemencorso een prachtige versie ring aangebracht. Trouwens het ge hele gebouw was doortrokken van een rijke bloemenschat, want ook talrijk waren de bloemstukken wel ke van diverse relaties in de loop van de dag werden binnengebracht. te 3 uur nam het be stuur van de veiling plaats achter de in de afmijnzaal voor de tribune ge plaatste bestuurstafel, en zetten de genodigden zich neer in de banken van de tribune. Onder deze genodig den waren begrijpelijk talrijke pro minente figuren uit de tuinbouwkrin- gen, waarbij wij het dienstig achten allereerst een overzicht te geven van de meest belangrijkste aanwezigen. Naast Alkemade's burgemeester E. J. M. Kolfschoten welke de officiële opening verrichtte, alsook pastoor S. Llgthart geestelijk adviseur der veiling welke het gebouw inzegende, zagen wij o.m. de parochiepastoor D. Schoenmaker, em. pastoor J. G. Onel, namens het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, nestor Jan Ba- rendse, en mr. van Reenen. Namens het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, voorz. G. Mathot en directeur G. van 't Riet, namens de Provinciale Commissie van veilingen in Zuid- Holland de heer T. Borst namens de accountantsdienst van het Centraal Bureau de heer Torna, de Rijkstuin- bouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm, ir. Fernandus namens de Prov. Cul tuur Technische Dienst, namens het Bedrijfschap van Sierteeltproducten diens secr. de heer Venneer, namens de Kring Bloemenveilingen de heer J. Baardse uit Aalsmeer, -namens het hoofdbestuur der L.T.B. de heer Baars uit Haarlem, namens het U.C.B. de heren van Staalduinen en Ver meer, de directeur en voorz. van de veilingen Ter Aar en Vinkeveen, vertegenwoordiging van de K.L.M., gemeentesecretaris W. A. van Harte- veld, bestuur en kassier plaatselijke Boerenleenbank en vele anderen, W.o. 'aannemer en diverse onderaan nemers. Voorts de architecten Van Damme en Hofman, onder welks lei ding deze nieuwbouw was Verrezen, alsmede de technisch adviseur van de veiling de gemeente-architect de heer Th. Deen. Sprekers. Als eerste werd het woord gevoerd door de voorz. der veiling de heer Th. W. Schrama. Het is nog maar zes jaren geleden, aldus voorz. Schrama, dat wij op gelijke wijze bijeen waren ter opening van een nieuwe veiling hal. Nu zijn wij voor de zelfde doel stelling wederom bijeen, n.I. de ope ning en inzegening van een nieuw veilingcomplex, bestaande uit kan- toór, afmijnzaal en naast de bestaan de hallen nog een nieuwe veiling hal. Na zijn woorden van welkom aan de talrijke genodigden, greep spr. terug in de historie der veiling. Schilderde hoe in de beginne begon nen werd met het veilen van de pro ducten in de open lucht, waarna een zeer bescheiden veilingloods met tri bune en klok verrees. De verbete ringen welke langzamerhand werden aangebracht, waardoor thans van een primitief begin de veiling is uitge bouwd tot een modern goed geoutil leerd veilingapparaat. Besprak voorts de ontwikkeling van de tuinbouw welke deze uitbreidingen noodzake lijk hadden gemaakt. Thans is het moment aangebroken, aldus voorz. Schrama, om tot de officiële opening en inzegening over te gaan, waarvoor ik volgaarne allereerst het woord verleen aan burgemeester E. J. M. Kolfschoten. Wij zijn er nog niet Allereerst vroeg burgemeester Kolfschoten zich af, waarom juist hem de eer was te beurt gevallen deze opening te mogen verrichten. Spr. zag dit als een waardering aan het gemeentebestuur voor de samen werking, welke er tussen beide in stanties steeds in het (belang van de tuinbouw ter plaatse is geweest. Het is goed, om bij deze mijlpaal te over denken hetgeen achter ons ligt. Wan neer men op de hoogte is van de be hoeften en noden, welke in de tuin bouw zelve nog steeds aanwezig zijn, dan weet men, dat het „regeren is vooruitzien", thans ook hier wel van toepassing genoemd mag worden. Daarom mag ik als ingewijde wel zeggen, dat cut pas het begin is van het vele, dat waarschijnlijk op tuin bouwgebied te Roelofarendsveen nog te gebeuren staat, waarna spr. vooral verwees naar de vergevorderde plan nen tot ruilverkaveling, de uitbrei ding tot meer intensieve tuinbouw alsook de bredere uitbreiding van tuinland in de polders. Met ai deze plannen kan ik zeggen, mijnheer de voorzitter, dat gij nu nog niet op uw lauweren behoeft te gaan rusten, en gij met de totstandkoming van deze nieuwbouw er nog lang niet bent. Het verkeersprobleem rondom het vei lingcomplex vraagt voorts nog sterk de aandacht en mag thans verre van ideaal genoemd worden. Vooral als de bestaande vaar-polder gemaakt zal zijn tot een polder, welke ontslo ten is voor rijdend veiikeer, zal hier nog wel iets moeten gebeuren, aleer gij zult kunnen zeggen dat al utw in vesteringen effectief zullen zijn. Voorts gaf de burgemeester een gedetailleerd overzicht van de vei- lingomzetten uit het verleden en die van de laatste jaren, waaruit bleek, dat deze vanaf het dieptepunt in 1937 thans sterk waren uitgegroeid. De uitbreiding met de bloementeelt noemde spr. van belangrijke econo mische betekenis. Dat deze resultaten thans bereikt zijn is te danken aan het goed beleid, de voorlichting en de steeds toenemendeintensivering. Met de wens, dat het veilingbe- stuur veel plezier van deze nieuw bouw zal beleven, en het oog gericht zal houden op de toekomst ter ver dere realisering van de nog komende plannen, verklaarde de burgemees ter de nieuwbouw geopend, waarnj hij namens het gemeentebestuur een prachtig tinnen tafel-rookstel aan bood. Inzegening. Hierna verrichtte pastoor S. Ligt- •hart de inzegening der gebouwen, waarna de pastoor zijn gelukwens bij de opening en inwijding der gebou wen, uitsprak. „Doordat ik steeds bij uw vergaderingen tegenwoordig mag zijn, weet ik dat er bij u steeds vele verlangens leven. Wij biden voor de vruchten der aarde, welke evenals ons verstand en hart een gave van God is. En als wij dit alles ook zo gebruiken, dan zal het ons zeker tot zegen zijn. Zoekend naar de midde len tot vooruitgang zullen wij met Gods zegen zeker op resultaat mo gen rekenen. Hierna sprak voorz. Schrama een dankwoord tot burgemeester Kolf schoten voor de verrichte opening, tot pastoor S. Ligthart voor de in zegening, en liet vervolgens allen, die op enigerlei wijze tot de nieuw bouw hadden medegewerkt, in dit dankwoord de revue passeren. In- zonder richtte hij zich ook tot de di recteur, de heer N. Turk, voor de vele werkzaamheden, moeite en zor gen bij de totstandkoming van deze nieuwbouw besteed. Hierna maakten allen een rond gang door de gebouwen, waarbij ook de nieuwe veilingklok in werking werd gesteld en de aanwezigen als aspirant-kopers van dit altijd aan trekkelijke veilingapparaat konden gebruik maken. Iets groots verricht. Na deze rondgang namen de geno digden plaats in de feestelijk inge richte nieuwe veilinghal, waar verver singen wenden rondgediend. Hier was het, dat als allereerste de nestor van de Nederlandse tuinbouw, de beer Jan Barendse, het woord nam. Deze verontschuldigde de voorz. van het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen, die door omstandigheden niet aanwijzig kon zijn, en daarom met genoegen het Centraal Bureau op de ze plaats vertegenwoordigde. Het is thans een vreugdedag voor Roelof arendsveen, aldus de heer Barendse. Ik sta perplex van wat hier is tot stand gebracht. In het verleden ben verleden ben ik 'hier reeds meerdere malen geweest, en getuige geweest van het werkelijk voor deze tijd pri mitieve, waarmede men zich moest behelpen. Deze streek heeft het in het verleden en met name in de crisisjaren zeer moeilijk gehad, zodat naast de normale steunverstrekkin- gen ook steun aan z.g. kleine tuinders gegeven moest worden. De regering kan zich echter thans getroosten, dat dit niet tevergeefs is geweest, want hier is uit saamhorigheid onder het devies van de veiling zelve „Een dracht Maakt Macht" iets groots en moois gegroeid. Le prakttijk heeft be wezen dat het veilingapparaat het beste middel is voor de afzet onzer producten. Namens het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen en ook persoon lijk was het spr. een genoegen geluk te wensen met het feit, dat men het hier aangedrufd heeft, iets groots tot stand te brengen. Spr. hoopt, dat hetgeen nu gesticht is verder mag uitgroeien, zijn propagandistische waarde zal hebben voor de 'leden en de grondslag mag zijn voor de groei en bloei van de tuinbouw en veiling ter plaatse. Gelukwensen. Namens de Prov. Commissie voor Tuinbouw-veilingen in Zuid-Hol land sprak de secretaris de heer T. Borst, die zijn gelukwens richtte tot bestuur en directeur, en hoopte dat zij nog vele jaren de vruchten van dit alles zullen mogen plukken. Namens de Prov. Commissie bood de heer Borst hierna een prachtig Delfsblauw wandbord aan. Namens het Uitvoer Controle Bu reau sprak de heer Staalduinen zijn gelukwens uit, en sprak het vertrou wen uit, dat dit gebouw niet alleen een grote kwantitetit aan producten maar tevens veel kwaliteitsproduc ten zal mogen bevatten. Vervolgens werd het woord ge voerd door Rijkstuimbouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm. De afzet van tuinbouwproducten is zonder veiling niet denkbaar, en derhalve is de veiling te Roelofarendsveen zeer be langrijk. Dit blijkt overigens wel uit de omzetstijging, welke op basis 1949 t.o. 1954 voor de groenten landelijk 25 procent en voor Roelofarendsveen 34 procent bedraagt. Voor bloemen is dit landelijk 32 procent en voor Roe lofarendsveen 128 procent. Uit deze cijfers zien wij, dat Roelofarendsveen in verhouding sterk gegroeid is. Dit is niet het gevolg van uitbreiding in de tuinbouw en ook niet vanwege toename van het aantal tuinders. Wel is het glas iets toegenomen, maar dit is ook landelijk het geval. Ruilverkaveling. Betreffende de a.s. ruilverkaveling deelde spr. mede, dat de goedkeuring van het Rijk reeds is verkregen, en men binnen korte tijd over de ver wezenlijking hiervan in Roelof arendsveen zelf zal moeten beslissen. Namens het plaatselijk L.T.B.-be- stuur, alsmede namens de leden der veiling sprak de heer L. J. Kerkvliet een woord van gelukwens en droeg hierbij de door de leden der veiling 3 grote electrische klokken voor kan toor en gebouwen aan het bestuur over. Namens de Prov. Cultuur Techn. Dienst sprak ir. Fernandes onder welks leiding de ruilverkaveling in voorbereiding is. Begrijpelijk greep ook deze spr. terug op de plannen, welke hiertoe gevormd zijn en on derschreef de noodzaak hiertoe, aan gezien de tuinbouw te Roelofarends veen op een dood spoor dreigde te geraken. Hij sprak de wens uit dat Roelofarendsveen een bloeiende ge meenschap zal worden en deze nieuwe veilinggebouwen in dé toekomst de bloemen en groenten niet zullen kun nen bevatten. Tenslotte sprak de heer Baars van het Hoofdbestuur der L.T.B. ook namens deze organisatie zijn gelukwens uit. Hierna bracht voorz. Schrama dank voor alle geuitte gelukwensen als mede de aanbieding van de talrijke cadeaux en bloemstukken en ver zocht de aanwezigen zich te ver enigen voor een gezamelijke lunch. Niettegenstaande het slechte weer bezochten des avonds vele tuinders en kopers de receptie, waarbij hun door het bestuur de gebruikelijke verversingen werden aangeboden en bleef men nog enige tijd bijeen in de feestelijke hal, waar de opgewekte tonen van een muzikale band voor een opgewekte sfeer zorg droeg. Diploma-uitreiking. In het hotel Heemskerk vond gisteravond de uit reiking plaats van de diploma's E.H.B.O. aan de volgende personen. J. S. Schoon te Rijpwetering, C. W. Baak te Rijpwetering, A. v. d. Heij den, A. Leideretz, J. P.K. Cozijn, A. C. de Jong, A. J. v. d. Meer, J. C. v. d. Meer, C. L. v. d. Meij, M. S. Senne, J. Sikking, M. Th. A. v. Vel- zen, J. C. v. d. Zwet, T. C. Wessel- man, J. P. v. Zanten, allen te Roe lofarendsveen. Daar de burgem. verhinderd was deze diploma's uit te reiken werd dit gedaan door dr Muskens van Roelof arendsveen. Dr Muskens wees hier bij de leden van de E.H.B.O. er op, trouw te blijven om de oefenavon den te blijven volgen, waardoor kon worden bereikt, de mensheid bij on gevallen van dienst te kunnen zijn. Hij feliciteerde allen met het be haalde succes en sprak daarbij de wens uit, dat zij met hun kennis de mensheid in alle opzichten van dienst konden zijn. De voorz. van de afdeling E.H.B.O. Roelofarendsveen, heette in zijn ope ningswoord alle hartelijk welkom en in het bijzonder dr Muskens. Hij bracht dr Muskens dank voor de vele uren welke hij aan de E.H.B.O. te Roelofarendsveen belangeloos had gespendeerd, niettegenstaande zijn drukke praktijk. De heren Witjes en v. Velzen werd namens de cursisten het boekwerk „De Encyclopaedic van de Mens" aangeboden voor hun lessen in de verbandleer. Vervolgens werd deze avond met een gezellig onder onsje KOL'EEKEfsX Schaken. De uitslagen van de ondeling gespeelde schaakcompetitie van de Kouderkerkse Schaakvereni ging, luiden als volgt: H. v. VTietJ. Colijn 10; G. de WitA. v. d. Meij den 10; N. Cok A. Scheer 01; J. de Houdijker— J. de Wit 10; A. v. d. Meij denG. de Wit 0—1; H. v. Vliet—J. de Hou- dijker 1—0; J. de Wit—N. Cok 10; R. GeerlofJ. Colijni 10; N. Cok J. de Wit 1—0; G. de Wit—H. Boe- lee 10; A. ScheerJ. de Houdijker

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2