Boelganin belooft spoedige terugkeer van gevangenen Adenauer: Alle Duitse gevangenen zullen naar Duitsland terugkeren I EIND GOED AL GOED Adenauer boekt succes in Moskou Buien Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13601 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. P- f 6.80. - Advertenties: 15 fct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Bondskanselier Adenauer heeft toch resultaten geboekt op de conferentie in Moskou. West Duitsland en de Sowjet-Unie zijn Dinsdag ha vijf dagen van onderhandelen te Moskou overeengekomen formele diplomatieke be trekkingen aan te knopen en in elkanders hoofdsteden ambassadeurs te benoemen. Volgens een Duitse woordvoerder gaat de overeenkomst gepaard met een Russische belofte dat de Duitsers, die zich nog in Russische gevan genschap bevinden, zullen worden gerepatrieerd. Deze belofte is Dinsdag door de Russische leiders aan bondskanselier Audenauer gedaan. In een slotcommuniqué dat na de laatste bijeenkomst tussen Adenauer en premier Boelganin die \l/2 uur duurde, werd uitgegeven wordt gezegd dat overeen stemming is bereikt over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen, het vestigen van ambassades in Bonn en Moskou en de benoeming van ambassadeurs. Deze overeenkomst moet echter nog worden goedgekeurd door het West- Duitse federale kabinet en parlement en de Opperste Sowjet. Een Duitse woordvoerder zeide, dat deze twee punten echter niet door de Russische regering zijn goed gekeurd. In een verklaring op de slotzitting zeide maarschalk Boelga nin dat meer dan 109.000 Russische burgers, die gedurende de tweede wereldoorlog naar Duitsland werden overgebracht, zich thans nog „zonder permanente werkgelegenheid, woning of middelen van bestaan" in West- Duitsland bevinden. Hij zei dat pogingen zijn gedaan om hen voor „politiek criminele doeleinden" te gébruiken, doch voeg de er aan toe, dat als zij deze acties zouden stopzetten en naar Rusland terugkeren, zij niet ernstig zouden worden gestraft. Hij drong aan op Duitse hulp bij hun terugkeer. De Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, drong er in een rede voering op de slotzitting bij de West- Duitse regering regering op aan een einde te maken aan het zenden van proipagandafballons boven Russisch grondgebied. Hij wees op de grote afmetingen en het zware gewidht van de ballons, „die in West-Duits- lanid worden opgelaten om boven de Sowjet-Unie en andere Oost-Europe se landen vijandige pamfletten en propajganda-litberatuur te versiprefii- den." Molotof zeide dat deze ballon nen een groot gevaar opleveren voor de luchtvaart en vroeg bondskanse lier Adenauer aan deze kwestie zijn persoonlijke aandadht te willen beste den. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN In een brief aan de Duitse kanse lier verklaarde maarschalk Boelga nin: „De Russische regering heeft uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen zal bijdragen tot de ontwikkeling van wederzijds begrip en samenwerking tussen de Sowjet- Unie en de Duitse federale republiek in het belang van de vrede en veilig heid in Europa". Duitse eenheid. De Russische premier zeide, dat de Russische regering wordt geleid door „het feit", dat het aanknopen van normale bgetrekkingen „zal bijdra gen tot een oplossing van de nog be staande problemen betreffende ge heel Duitsland". Daarom zal het oók bijdragen „tot een oplossing van het belangrijkste gezamenlijke nationale probleem van de Duitse voikereh de vorming van een verenigd demo cratische Duitse staat". Een woordvoerder van de Duitse delegatie verklaarde tegenover jour nalisten dat „uitgebreid is gespro ken" over de kwestie van de Duit sers, die zich nog in Russische ge vangenschap bevinden. Hij zeide dat een meer uitvoerige verklaring over de kwestie van de gevangenen door Bondskanselier Adenauer zou wor den gegeven op een persconferentie, die Woensdag in Moskou zal worden gehouden. Doch de Duitse delegatie, zo zeide hij, „is van gevoelen dat deze perso nen in de naaste toekomst zullen wor den gerepatrieerd". RUSSEN IN DUITSLAND. Gedurende de besprekingen is ver der overeengekomen, dat in de naas te toekomst onderhandelingen zullen worden gevoerd over de handelsbe trekkingen tussen de twee landen. Met betrekking tot de kwestie van het aanknopen van diplomatieke be trekkingen heeft de Duitse' delegatie op twee punten een juridisch voor behoud gemaakt: Ten eerste moet de uiteindelijke vaststelling van de Duitse grenzen worden goedgekeurd door de federale regering en worden uitgesteld tot het opstellen van een vredesverdrag, en ten tweede blijft de federale regering zidh gerechtigd beschouwen uit naam van geheel Duitsland te spreken. Oostenr. gezant in Ned. PARLEMENTAIRE CONTROLE OP WESTDUITSE STRIJDKRACHTEN De twee grootste fracties van de Westduitse Bondsdag hebben een nieuw initiatief genomen om het par lement van de Westduitse controle op de ontwikkeling van de strijd krachten der Bondsrepubliek te ver zekeren. Zowel de christelijke als socialistische fractie hebben voor stellen aangekondigd om naar het voorbeeld van Zweden een parlemen taire gevolmachtigde aan te stellen, die met ruime bevoegdheden zou moeten worden bekleed om elke „ontaarding van de inwendige struc tuur" der strijdkrachten uit te scha kelen en de parlementaire controle zo effectief mogelijk uit te voeren. Iedere soldaat zou het recht moeten krijgen bij deze „beambte van de Bondsdag" bezwaarschriften in te dienen. Daarbij zou de geheimhou ding van de naam van de klager moe ten worden gegarandeerd. De parle mentaire controleur zou volgens een woordvoerder van de christelijke fractie een partner van de minister van defensie moeten worden, die diens vertrouwen waardig zal zijn. Volgens de militaire experts der so cialisten stemmen de voorstellen der oppositie vrijwel overeen met die van de voornaamste regeringspartij. Ben Arafa nog steeds op de troon De te Antsirabe op Madagascar vertoevende afgevaardigden van de Marokkaanse partij voor democrati sche onafhankelijkheid hebben Maan dag hun verwondering te kennen ge geven over het feit, dat sultan Ben Arafa zich nog steeds te Rabat be vond, ofschoon in het te Aix-les- Bains opgestelde programma de twaalfde September als limiet was gesteld voor zijn vertrek naar Tan- ger. Wanneer Ben Arafa in de ko mende dagen niet' zou heengaan, zou het opgestelde plan van onwaarde worden en gevreesd moeten worden voor opleving van de agitatie in Ma rokko, aldus de vertegenwoordigers van genoemde partij. President Coty heeft een brief aan Ben Arafa geschreven, waarin hij de sultan verzoekt ten behoeve van de eenheid en van de vrede in Marokko het land te verlaten. Hij mag sultan van Marokko blij ven, doch moet ophouden met rege ren. Een Frans oorlogschip zal hem van Casablanca naar Tanger brengen en daar zal hij zich kunnen vestigen in een luxueuse villa. De Franse re gering belooft van haar ként, dat nooit of te nimmer Ben Joessef op de troon zal terugkeren. Nieuwe moeilijkheden tussen Israël en Egypte A-F.P. meldt dat Israël een diplo matiek offensief heeft ingezet tegen de blokkade van de Golf van Akaba door Egypte. De Britse, Amerikaanse en Franse ambasadeurs in Tel Aviv hebben van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken een memo randum over deze kwestie ontvangen. Deze drie landen hebben in 1950 een verklaring getekend op basis waar van de grenzen en de „status quo" van Israël en de Arabische staten werden gegarandeerd. Ook verschillende diplomatieke vertegenwoordigingen van Israël in andere landen hebben opdracht ge kregen inzake deze kwestie stappen te ondernemen. Israël heeft Egypte Dinsdag doen weten, dat het alle middelen die het geschikt oordeelt voor het open hou den van de Golf van Akaba, zal ge bruiken, aldus een bekendmaking van het Israëlische departement van buitenlandse zaken. Het zal „het recht van vrije doorvaart door de Golf van Akaba een internationale zeeweg beschermen". Volgens de Israëlische regering maakt het besluit van de Egyptische regering inbreuk op: 1. De Egypti sche verplichtingen uit het Egyp- tisch-Israëlisch bestand; 2. Het hand vest van de Verenigde Naties; 3. Ver scheidene resoluties van de Veilig heidsraad en 4. De algemene begin selen van de vrije zee en de vaart door zeestraten. Nieuw program voor Cambodja Prins Norodom Sihanoek, leider van de Socialistische Volksbeweging in Cambodja, die dezer dagen bij verkiezingen alle parlementszetels veroverde, heeft in grote lijnen de politiek geschetst, die de nieuwe re gering zal volgen. De prins verklaar de, dat hij geen deel van die rege ring zal uitmaken, maar haar „voort durend zal bezielen". Cambodja wil een strikte neutra liteit handhaven, aldus de prins. Dat wil zeggen, dat het zich* by geen en kel pact of internationale militaire organisatie zal aansluiten. Er zal een commissie komen, belast met een al gemene sanering van het land. Cam bodja is niet van plan zich van de Franse Unie los te maken. Sihanoek wil het leger naar Zwitsers voorbeeld reorganiseren. De prins zei voorstander te zijn van een constitutionele monarchie. Zijn eerste doel is meer macht aan het volk te geven. Men zal spoedig over wegen, of men voortzetting van de Amerikaanse militaire hulp wenst. Communistisch noch nationalistisch China zal worden erkend. Eerst moet er één China zijn. Hetzelfde geldt voor Vietnam. LAATSTE NIEUWS UIT MOSKOU Boelganin: Vóór II in Bonn arriveert, wordt met de uitvoering ervan begonnen Dit is een recente foto van de heer K. Wildmann, die kortgeleden werd benoemd tot nieuwe Oostenrijkse ge zant in Nederland en die heden ochtend op het paleis Soestdijk door H.M. Koningin Juliana zal worden ontvangen voor het aanbieden van zijn geloofsbrieven. Bondskanselier Adenauer heeft van ochtend op een persconferentie te Moskou o.m. verklaard „Ik heb goed nieuws voor het Duitse volk, alle ge vangenen, die zich nu nog in de Sow jet-Unie bevinden, zullen naar Duits land terugkeren". Ook verklaarde hij, dat zijn bespre kingen met de Sowjet-leiders geen afbreuk doen aan de banden, waar door de Bondsrepubliek via verdra gen met andere Westelijke mogend heden is verbonden. Tegenover ongeveer 120 Westduit se, Russische en andere verslaggevers verzekerde Adenauer met klem dat er geen sprake is van afzonderlijke geheime afspraken voor enigerlei schikkingen tussen de regeringen van de Sowjet-Unie en West-Duitslabd. „Tijdens de onderhandelingen is ons niet gevraagd, dat wij ons los maken van onze verplichtingen t.a.v. van de Westeuropese Unie of van het Noord- atlantische Pact. Ik ben van mening, dat het nodig is hierop sterk de na druk te leggen". Alle Duitsers, die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden, zouden het land in de zeer nabije toekomst" verlaten. Voor een deel zouden zij gratie krijgen en voorzover de Sow jet- Russische regering van oordeel is, dat zy misdaden hebben begaan, zouden zij aan het gezag van de federale regering worden overgedra gen, zodat West-Duitsland hen zou kunnen behandelen overeenkomstig de federale wetten. Maarschalk Boelganin, aldus Aden auer, had hem Dinsdagavond mede gedeeld en gemachtigd te verklaren, dat „voordat wij in Bonn zijn aange komen, met de uitvoering van deze gehele maatregel begonnen zal wor den". Naar Adenauer verklaarde, bete kent de vestiging van diplomatieke betrekkingen met de regering van de Sowjet-Unie geen erkenning van de huidige status van Duitsland. Een de finitieve bepaling van Duitslands grenzen zou moeten geschieden bij onderhandelingen met de Grote Vier over een vredesverdrag. Het aankno pen van diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie sloot ook geen wijziging in van de aanspraak van de regering van West-Duitsland op vertegenwoordiging van het Duitse Volk in internationale aangelegen heden. Dr. Adenauer deelde mee, dat hij vanmorgen een brief had laten over handigen aan maarschalk Boelganin, die „zekere resreves" bevatte en waarin „rechten die wij niet kun nen opgeven" waren omschreven. De onderhandeling met de Sowj et- Russische leiders hadden volgens Adenauer geen geschiktere wending kunnen nemen. De in Moskou gevoer de besprekingen vormden een „goede grondslag" voor onderhandelingen over de Duitse hereniging. „Het her stel van Duitslands eenheid is de plicht van de vier overwinnaars," een verplichting, die zij op zich genomen hadden bij de bezetting van Duits land". De Vier Grote mogendheden, ook de Sowjet-Unie' zouden Duits lands hereniging tot stand moeten brengen. Adenauer zeide vervolgens, dat de Duitse delegatie meende, dat er nog steeds een groot aantal Duitsers in de Sowjet-Unie was, die niet tot de „Wehrmacht" behoord hadden. Het waren allerlei mensen, die het land niet mochten verlaten. Maarschalk Boelganin had gezeggd, aldus Aden auer, dat de Russen van dergelijke personen niets wisten, doch dat, in dien de Duitsers de Russen lijsten met namen van hen konden geven, zij zich met deze zaak zouden bezig hou den en deze personen precies als de krijgsgevangenen zouden worden be handeld. »Op grond van de verklaringen van Boelganin en Chroesjtsjef, twijfel ik er niet aan, dat de Sowj et-Russische regering haar woord en dé gegeven belofte zal houden". De Russen had den hem ook beloofd, dat Duitsers, die arbeidscontracten in de Sowjet- Unie hadden gesloten, ook naar Duits land zouden mogen terugkeren na af loop van deze contracten. Naar Adenauer zeide, zijn de be sprekingen te Moskou niet vooruitge lopen op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken, die de vol gende maand in Genève gehouden zal worden en waarop de kwestie van Duitslands hereniging zou worden besproken. De Moskouse conferentie oefende ook geen nadelige invloed uit op de aanstaande Geneefse confe rentie. „Ik hoop, dat zij (de ministers van büitenlandse zaken) zo spoedig mogelijk een beslissing zullen nemen over het herstel van de Duitse een heid. Er is (te Moskou) niets ken, dat een belemmering zou kun nen zijn voor geslaagde arbeid op de conferentie van Genève. Wij hebben onze beloefte en ons woord gehouden wat onze Westelijke bondgenoten be treft. Er is niets overeengekomen dat niet openlijk overeengekomen en op papier gezet werd". Na dé pers conferentie vertrok Adenauer naar Bonn. Touristisch zijsprongetje van Adenauer De West-Duitse kanselier Conrad Adenauer is op deze foto Moskou in ogen schouw aan het nemen, tijdens de conferentie tussen Rusland en West- Duitsland. Op het moment dat de foto werd genomen loopt de kanselier in de Rode straat, met op de achtergrond de Spassky-toren van het Kremlin. Griekse oppositie aan 't wroeten Leiders van de oppositie in het Griekse parlement hebben eenstem mig het aftreden van de regering van veldmaarschalk Papagos geeist. De oppositie, die 90 van de 300 parle mentszetels bezet, beschuldigt de re gering van een „verkeerde behande ling" van de kwestie Cyprus. De oppositiepartijen menen, dat de Griekse buitenlandse politiek moet worden herzien in het licht van de gebeurtenissen van de vorige week. Volgens de oppositie had de regering zich moeten terugtrekken van de Lon- dense conferentie over Cyprus, toen bleek dat niet gesproken zou worden over het zelfbeschikkingsrecht voor de bevolking van Cyprus. Ook heeft de regering-Papagos blijk gegeven van gebrek aan „standvastigheid" ten aanzien van de anti-Griekse houding van Turkije na de onlusten in Izmir en Istanbul, aldus een verklaring der appositie-leiders. Tunesische balling keerde terug De secretaris-generaal van de Tu nesische nationalistische nieuwe grondwetspartij, Salah Ben Joessef, is Dinsdag in zijn land teruggekeerd na twee-en-een-half jaar vrijwillige ballingschap in Cairo. Hij werd door een geestdriftige menigte van 10.000 mensen begroet. Habib Bourguiba, de voorzitter der partij, vertegenwoordigers van de Bey, de aftredende regeringsleden en andere nationale groeperingen waren eveneens op het vliegveld van Tunis ter begroeting aanwezig. Ben Joessef wordt beschouwd als de leider van een extremistische vleugel van de nieuwegrondwetspar- tij, die gekant is tegen de Frans-Tu- nesische overeenkomsten over bin nenlandse autonomie. Hij werd later door de Bey ontvangen. Ongeveer 30.000 Tunesiërs hadden zich voor het paleis verzameld. De Franse regering heeft intussen besloten, dat alle Tunesische vluch telingen in Tripolitanië en het Nabije Oosten naar hun land mogen terug keren. Onrust in Nantes De politie heeft Dinsdagochtend in Nantes arbeiders die zijn uitgesloten van werk op scheepswerven en die trachtten tot de werven door te drin gen, verdreven met brandspuiten en traangas. De betogers bekogelden de politie met stenen. Deze arbeiders zijn uitgesloten als vergelding voor een „langzaam-aan-actie". Na de be toging voor de werven vormden de circa duizend betogers optochten naar de prefectuur, waar een dele gatie van de vakvereniging werd ontvangen. De bouwvak- en transportarbeiders die Maandag 24 uur gestaakt hebben ter ondersteuning van de arbeiders der scheepswerven, zijn Dinsdag weer aan het werk gegaan. Het K.N.M-I. deelt mede: Het weer heeft de afgelopen dagen een belangrijke verslechtering onder gaan tengevolge van het dichterbij komen van een depressie uit de om geving van IJsland. Het centruim van deze depressie bereikte gistermorgen de Duitse bocht. De depressie is ge vuld met koude lucht, die vooral bo ven het water van de Noordzee, dat nog een temperatuur van 18 graden heeft, zeer onstabiel is, zodat er zich talrijke buien in ontwikkelen. (Geldig van Woensdagavond tot 5 5 Donderdagavond. Opgemaakt te 5 10 uur). i NOG MEER BUIEN Wisselende bewolking met buien, hier en daar vergezeld van S onweer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 15 Sept. zon op 6.14, onder 19.00: maan op 5.20, onder 18.10. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bewolkt 12 C. OSLO zwaar bewolkt 14 KOPENHAGEN regenbui 16 AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME MALLORCA AJACCIO regenbui zwaar bewolkt regenbui regen regenbui geheei bewolkt half bewolkt half bewolkt regen zwaar bewolkt lictht bewolkt regen zwaar bewolkt regen nevel half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt 16 25 16 17 25 16 18 15 26 K o r r e 11 i e Geluk is een tussenstation tussen te weinig en teveel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1