S)e CcicbeSoii^cmt Uitvaart van Z. Em. Kardinaal De Jong I DE LAATSTE TOCHT OP EEN LIJKWAGEN, GETROKKEN DOOR KLOOSTERBROEDERS, WERD HET STOFFELIJK OMHULSEL GRAFWAARTS GEVOERD Utrecht treurde in „vlaggentooi' Verkiezingen in Cambodja overwinning voor ex-Koning Aardbeving in Egypte Havenstaking in Amerika KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13600 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. P- f 6.80. - Advertentie^: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Op indrukwekkende wijze is vanmorgfen afscheid genomen van wijlen Johannes kardinaal De Jong. De kathedrale kerk te Utrecht heeft alleen plaats kunnen bieden aan een groot aantal genodigden onder wie de vertegenwoordiger van Z.H. de Paus en de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin. Meer dan driehonderd politiemannen heeft men op de been moeten bren gen om de twee en halve kilometer lange route van de kathedraal naar het R.K. kerkhof af te zetten. Reeds voor de pontificale Requiem-mis die in de kathedrale kerk door de administrator apostolicus, mgr. dr. Alfrink, werd opgedragen, stonden langs deze route tienduizenden mensen. Ruim zevenduizend leerlingen van de katholieke lagere scholen mar keerden de Maliesingel. De Nederlandse Spoorwegen hadden voorzieningen getroffen, dat over de spoorbaan bij de overgang Maliebaan-Hogeland geen treinverkeer pas seerde, waardoor oponthoud kon worden vermeden. Zeer grote deelneming De bijzondere sfeer, die in Utrecht heerste op de dagen na het overlijden van de Kardinaal bereikte vanoch tend het hoogtepunt. De vele in de Jaarbeursdagen uitgestoken vlaggen ihiwgen alle halfstok van de wonin gen, op de Domtoren en de openbare gebouwen, evenals op de Jaarbeurs gebouwen en terreinen. Tot in de ex positiehallen was de bijzondere*sfeer merkbaar, doordat hier deze ochtend zelfs alle muziek was verstomd. In de omgeving van de kathedraal aan de Lange Nieuwstraat stonden duizenden belangstellenden tot aan de afzettingen opgesteld, om de komst gade te slaan van de talrijke hoge kerkelijke en wereldlijke auto riteiten. In de kathedrale kerk werden vóór de Uitvaartmis de Lauden gezongen door de schola van het Groot-Semina rie van Rijsenburg onder leiding van de directeur van de R.K. Kerkmu- ziekschool, de heer J. J. H. Voncken als plechtig slot op de gebeden die voor de Kardinaal na zijn dood in verschillende vorm zijn gestort en als inleiding op de Uitvaartmis. Het was in de geest van de overle den Kardinaal, dat alle gezangen in de kathedrale kerk Gregoriaans ge zongen werden. Terwijl het kathedrale koor aange vuld met de schola van de R.K. Mu ziekschool eveneens onder de leiding van de heer Voncken bij de introi- tusplechtigheid het requiem zongen, bereidde mgr. dr B. J. Alfrink, de administrator apostolicus met zijn as sistenten zich voor op de dienst aan de voet van het altaar. Hierna volgde de pontificale Re quiem-mis, waarbij mgr. Alfrink werd geassisteerd door de vicaris ge neraal mgr. Th. Huurdeman als pres- byter-assistens, dr G. Hartman, pre sident van het Groot Seminarie te Rijsenburg als diaken en kanunnik I. van den Berg, deken van Oldenzaal, als sub-diaken. Op het priesterkoor namen aan de rechterzijde plaats, op een kleine ver hoging, de kardinalen Frings van Keulen en Griffin van Londen. Aan de linkerzijde nam plaats de Pauselijke Internuntius, mgr. Giobbe. In de koorbanken was voorts het voltallige Nederlandse Episcopaat ge zeten. Mgr. dr G. Lemmens, bisschop van Roermond, mgr. J. P. Hüibers, bisschop van Haarlem, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda, mgr. dr J. M. J. Hanssen, coadjutor van Roermond en de ande re in Nederland vertoevende bis schoppen. De bisschopszetel aan de linker zijde van het altaar bleef leeg. De genodigden die in de kathedraal een zitplaats in een der zijbeuken toegewezen hadden gekregen, konden de plechtigheden aan het hoogaltaar eveneens goed zien. De Nederlandse televisiestichting had nl. in elk der zijbeuken vier televisietoestellen ge plaatst. Door middel van een rechtstreekse uitzending en de opstelling van een televisiepodium voor het altaar, kon de Pontificale H. Mis van Requiem door ieder goed worden gevolgd. Aan het eind van de Requiem-Mis, (de lijkrede is elders in dit blad op genomen), voordat het stoffelijk over schot door fraters van het St. Grego- riushuis te Utrecht de kathedraal werd uitgedragen, werd de laatste plechtigheid de absoute verricht, een hernieuwde voorbede van de Kerk voor de Kardinaal. De absoute werd verricht door mgr. dr. B. J. Alfrink. Vóór de absoute preludeerde de organist Herman Strategier. Na deze plechtigheid werd de kist uit de kerk gedragen, onder het zin gen van het kathedrale koor dat het „In Paradisum d'educant te angeli" (Ten Paradij ze moge u de engelen ge leiden) ten gehore bracht. DE ROUW-STOET TREKT DOOR UTRECHT Na het einde van de kerkdienst droegen fraters van het St. Gregorius- huis het stoffelijk overschot buiten de kathedraal. Op de met een kruis en bandelieren, in brons, beslagen kist was bevestigd het door de edelsmid Leo Brom uit lood gedreven wapen schild van de kardinaal, dat zijn de vies draagt: „Dominus mihi Adjutor" (De Heer is rnijn Helper) en dat aan sluit op de heraldische voorstelling van zon en maan. Buiten werd de kist geplaatst op een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde platte lijkwagen van 4,5 bij 2 meter op rubberwielen. Bij de vier hoeken van de kist lagen de kransen van Prinses Wil- helmina, van het Koninklijk paar en van de gemeentebesturen van Utrecht en Ameland. Vier en twintig fraters trokken de wagen, die met een bruin velours kleed was gedrapeerd, naar het kerk hof. Vooraf gingen twee padvinders met elk een zwart fluwelen kussen met afhangende rode kwasten, waarop de onderscheidingen van de kardinaal Op het ene kussen het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw, op het tweede kussen lagen de andere on derscheidingen. Terwijl alle kerkklokken van de stad luidden, ook die van de Domto ren, stelde de ruim een halve kilome ter lange stoet zich in beweging, op weg naar de begraafplaats aan de Prinsesselaan, voorafgegaan door de putaties van de land-, zee- en lucht macht. Aan het hoofd ging de hoofdleger aalmoezenier kolonel mgr. H. J. J. M. van Stralen, met daarnaast de hoofd- vlootaaïmoezenier mgr. M. J. de Sain en de staf-aalmoezenier van de Ko ninklijke Luchtmacht overste J. Ver hoeven. Daarachter kwamen drie deputa ties elk van 24 man, achtereenvolgens van de Koninklijke Marine, Konink lijke landmacht en Koninklijke Luchtmacht. De marinedeputatie bestond uit een officier en vier schepelingen van het corps mariniers en drie officieren, vier onderofficieren en twaalf man schappen. De deputatie van de landmacht be stond uit vier officieren bestuurs leden van de R.K. Officieren-vereni gingen vier onderofficieren, die de R.K. vereniging van Onderofficieren St. Martinus vertegenwoordigden, vier onderofficieren van de koninklij ke marechaussee, de vereniging St. Alphonsus vertegenwoordigend, vier korporaals en acht manschappen van het garnizoen Utrecht, die werden aangewezen uit de vrijwilligers die zich hadden aangemeld. De Koninklijke Luchtmacht liet zich eveneens vertegenwoordigen door een ongewapende deputatie van 24 man, zijnde 4 officieren, 4 onder officieren, 4 korporaals en 12 man schappen. Vervolgens kwamen fraters, zusters studenten van seminaries, kapelaans, rectoren, professoren van klein- en groot seminaries, aalmoezeniers, vrienden van de overledene, pastoors van Amersfoort en Utrecht, oud-pas toors van Ameland, dekens van het Aartsbisdom, klasgenoten van de thans overledene, provinciaals en j oversten van orden, de kapittels van Den Bosch, Haarlem, Roermond en Breda, huisprelaten en geheim ka- merheren, de oversten van de Zusters van Amersfoort en Zusters van Lief de te Tilburg en de overste van het „Huis met de Blauwe Ruitjes" te Amersfoort, broers en zusters en an dere familieleden van de overledene, zijn broer pastoor W. de Jong uit Heerenveen, het metropolitaan kapit tel, abten, missiebisschoppen, de bui tenlandse bisschoppen, de Nederland se bisschoppen, de internuntius en de kardinalen Griffin en Frings De lijkwagen, die hierna volgde, had zes Malthezerridders als ere- escorte. -De Kardinaal was ere-baljuw groot kruis van deze orde. Achter de lijkwagen kwamen ver volgens de vertegenwoordigers van H.M. de Koningin, de Ministerraad, staatssecretarissen, Kamervoorzitters, Commissarissen der Koningin, burge meesters, hoogleraren, vertegenwoor digers van de Katholieke standsorga- nisaties en vakorganisaties, jeugdbe wegingen enz. De begrafenis. De plechtigheid op het kerkhof droeg een sober karakter. Van de kapel werd geen gebruik gemaakt. Na aankomst van de stoet reed de door de fraters getrokken rijdende brancard met het stoffelijk overschot tot halverwege het mid denpad. Hier werd gewacht totdat de administrator apostolicif? mgr. da-. B. J. Alfrink, die zich naar de kapel begaf om zich te kleden, was terug gekeerd. Dan zette de stoet zich weer in beweging naar het graf op het grasveldje rechts van de kapel. De bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens verrichtte hier de ab soute. Het kathedrale koor, samen met de schola van de kerkmuziekschool zong bij de beaarding de liturgische Gre goriaanse gezangen. Met het neerlaten van de kist was de plechtigheid afgelopen. Bidprentje voor Kardinaal De |ong De overledene heeft tijdens zijn aardse leven te kennnen gegeven, dat zijn bidprentje ons, die achter blijven, moest herinneren aan zijn rotsvast geloof in deze waarheid: Ik geloof in het eeuwige leven. Daarom moge hier worden herhaald wat de beminde en diep betreurde dode schreef in zijn Vastenbrief van 1948: „Ons vaderland is in de he mel. Vandaar verwachten wij de' Verlosser Jesus Christus, de Heer. Hij zal ons vernederd lichaam her scheppen, aan zijn verheerlijkt li chaam gelijk. (Phil. 3, 2021). De gedachte aan het eeuwige leven geeft ons hier op aarde de kracht om de wil van God met de hulp van Zijn genade te vervullen, en zij is ons een troost en sterkte in de be proevingen van deze wereld". Bidden wij voor hem, dat hij thans moge bezitten, waarin hij zo vast heeft geloofd. Laat ons bidden. Verleen ons, Heer, dat Gij de ziel van Uw dienaar Johannes, die Gij verlost hebt uit de moeilijke strijd van deze wereld, doet delen in het geluk van Uw Heiligen. Door Chris tus onze Heer. Amen. (Dit is de tekst van het bidprentje voor Kardinaal De Jong, officiële uitgave van Wed. J. R. van Rossum Utrecht). TJFTIG PERSONEN VERDRONKEN IN FRANS-GUINEA Tengevolge van het omslaan van een veerboot op de rivier de Makona in Frans-Guinea (West-Afrika) zijn Zondag vijftig personen verdronken. Slechts vijf mensen wisten zich in veiligheid te brengen. De autoriteiten veronderstellen, dat de veerboot overbelast was. Een beeld van de plechtigheden in de Utrechtse kathedrale kerk t.g.v. de uitvaart van wijlen kardinaal De Jong. Links op de voorgrond de baar, links de op achtergrond de administrator apostolicus mgr. B. J. Alfrink (gezeten op stoel). De opname werd gemaakt tijdens het zingen van de Metten. Bij algemene verkiezingen, die Zondag als eerste krachtens de Ge- neefse overeenkomsten van vorig, jaar in Cambodja zijn gehouden, heeft de socialistische volksgemeen schap van ex-koning Norodom Siha- noek alle 91 zetels in de nationale vergadering gewonnen. Hierdoor kan de prins de hervor ming van de grondwet uitvoeren, die hij beloofde toen hij in Maart j.L ten behoeve van zijn vader aftrad, om zijn eigen politieke beweging te kun nen vormen. Volgens waarnemers zal Ook de weg kunmen worden open gesteld voor een absolute monarchie. De prins, die voor zijn troonsaf stand alle politici veroordeelde, be loofde voorts, dat zijn volksgemeen schap, die hij geen politieke partij wil noemen, „de souvereiniteit aan de kleine man zal overdragen". De eerste verkiezingsuitslagen, die Zondagavond bekend werden en reeds duidden op een overwinning van de socialistische volksgemeen schap, werden gevolgd door de ar restatie van leiders van de anti-mo narchistische democratische partij. Zij zouden medeplichtig zijn geweest aan „pogingen tot moord". De demo cratische partij vormt de voornaam ste oppositie. De assistent secretaris generaal Vang Sek, werd naar gemeld thuis gearresteerd. Drie van de vier democratische candidaten werden gearresteerd en de vierde zou zich schuil houden. Controlegroepen van de interna tionale wapemstilstandscommissie meldden, dat alles in orde was, maar men verwacht, dat de democratische partij bij de commissie de klacht zal indienen, dat de politie te veel bij de stembureaux surveilleer de en dat er in sommige provincies te weinig stembiljetten voor de op positie waren. Veertig procent van de kiezers zou niet gestemd hebben. Van de 500.000 opgekomenen zouden 100.000 hun stem aan de oppositie gegeven heb ben. De voornaamste constitutionele hervorming, die prins Sihanoek be loofde, voorziet in vervanging van directe verkiezingen welke naar zijn mening gunstig zouden zijn voor om koopbare politici, door indirecte ver kiezingen. Hierbij zouden dorpelin gen dorpshoofden kiezen, die provin ciale vergaderingen samenstellen, welke op haar beurt de nationale vergadering kiezen. Volgens een an dere hervorming moet een lid van de nationale vergadering wonen in het district, dat hij vertegenwoordigt. Ook dit zou nadelig werken voor vele beroepspolitici. Een buitenlandse waai'nemer zei over de overwinning van prins Siha noek: „Dit is misschien een tragedie, omdat de meeste intellectuelen on dergronds moeten gaan werken". Anderen zijn van mening, dat de overwinning de prins in staat zal stellen op 'n gezonde basis samen te werken met krachtiger landen en zijn politiek van neutrale coëxisten tie te handhaven. Aan de verkiezin gen nam nog een derde partij deel, namelijk de door de communisten geleide volkspartij. Er was weinig enthousiasme in het land, zowel tij dens de verkiezingscampagne als op de verkiezingsdag. In September zullen op grond van de overeenkomst van Genève ver kiezingen In Laos worden gehouden. Verkiezingen ter hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam staan voor Juli 1956 op het programma. De Nijldelta is gisteren door de ergste aard/beving sinds 30 jaar ge troffen. Zeker 19 schoolkinderen kwa men om het leven, meer dan 60 wer den gewond en er is aanzienlijke materiële schade. De beving deed zich gisterochtend om kwart over acht plaatselijke tijd voor en hield een miniuut aan. In Cairo stortten een 45-tal huizen en 12 scholen in. De beving is ook op Cyprus en in Israël gevoeld, maar daar is geen schade aangericht. De Amerikaanse havenarbeidsbond I. L. A. heeft Maandag zyn leden in alle Amerikaanse havens aan de At lantische kust gelast onmiddellijk het werk neer te leggen tot steun van de stakers in de haven van New York. Een woordvoerder van de vakbond zeide, dat de staking ten doel heeft de tussenkomst van de federale rege ring te bewerkstelligen. In een telegram van de voorzitter van de L L. A. Bradley, aan 400 af delingen van Canada tot Porto Rico wordt gezegd, dat een oproep tot een algemene staking noodzakelijk is voor het behoud van de I. L. A. Groot was de belangstelling van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten bij de uitvaartplechtigheden voor wijlen Johannes kardinaal De Jong in de kathedrale kerk te Utrecht. H.M. de Koningin liet zich bij de plechtigheden vertegenwoordigen door haar opperkamerheer, ir. F. C. Baron Van Tuyll van Serooskerken van Zuilen, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis (op de foto links) en haar kamerheer jhr. mr. J. Th. H. Smits van Oyen, beide vertegenwoordigers van HJVf. zijn drager van het Maltezer kruis. HOE wordt het weer? i j (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). j BUIEN Veranderlijke bewolking met 5 buien, hier en daar met onweer. J Matige tot vrij krachtige wind f tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. 14 Sept. zon op 6.13, onder 1902; maan op 4.02, onder 17.51. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 22 C. OSLO zwaar bewolkt 18 KOPENHAGEN regen 18 AMSTERDAM half bewolkt 17 LONDEN regen 16 LUXEMBURG zwaar bewolkt 21 PARIJS zwaar bewolkt 23 BORDEAUX licht bewolkt 23 GRENOBLE regen 22 NICE licht bewolkt 25 GENèVE zwaar bewolkt 21 2ÜRICH regen 20 LOCARNO zwaar bewolkt 22 BERLIJN regen 22 FRANKFORT regen 22 MüNCHEN reien WENEN regen 24 INNSBRUCK regen ROME lioht bewolkt 26 AJACCIO lioht bewolkt 27 MALLORCA zwaar bewolkt 28 Korreltje Wij sterven dag in, dag uit.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1