Benoeming van nieuwe kardinaal niet onwaarschijnlijk Deelneming bij het overlijden van Kardinaal de Jong jtariefsherziening mogelijk BUISMAN De opvolging van kardinaal De Jong ALLE WERELDZEEËN Drie „Prinsen" aan het altaar £a*d Magai aan £anden en eefdgenate te 5>era Maag, Belastingverlagingen maken MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Aartsbisschopskeuze aan Paus De Paus heeft een oprechte bewon dering voor het werk van de katho lieken in Nederland en een grote hoogachting voor het gehele Neder landse volk. Dit deelde mgr. P. C. van Lierde, de sacrista van de Paus en vicaris-generaal van Rome, gis termiddag te Utrecht mede tijdens een audiëntie, welke hij aan een A.N. P.-redacteur verleende. Over de vraag of een kardinaal vast verbonden zal blijven aan de aartsdiocesane zetel van Nederland te Utrecht valt, volgens mgr. Van Lierde, nog niets te zeggen. De be noeming van een kardinaal is een recht dat uitsluitend aan de Paus zelf is voorbehouden. De Paus heeft zich ook het recht voorbehouden een aartsbisschop in Utrecht te benoemen, hetgeen voor Nederland een aanlei ding mag worden genoemd dat het ook in de toekomst zijn kardinaals zetel zal behouden. Het is niet uitge sloten, zo vernemen wij, dat Neder land iri de toekomst een primaat krijgt, waaraan dan een vaste kardi naalszetel is verbonden. De dood van Kardinaal De Jong geeft aanleiding tot twee vragen. In de eerste plaats die naar zijn opvol ging en vervolgens die naar de ver tegenwoordiging van de Nederlandse Katholieke kerkprovincie in het col lege, door een kardinaalszetel. De aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft geen recht van op volging. Dit in tegenstelling met wij len kardinaal De Jong, die destijds mgr. Jansen in alle rechten en plich ten reeds voor diens dood is opge volgd. Dat dit recht van opvolging niet aanwezig is bij mgr. Alfrink blijkt ogk uit zijn recente benoeming tot administrator apostolicus, een func tie, welke hem oplegt de lopende bestuurszaken te behartigen' hangen de de benoeming van een aartsbis schop. Het niet verlenen van öpvolgings- recht aan mgr. Alfrink, zo vernemen wij, houdt stellig geen desavouering van mgr. Alfrink in. Het is namelijk gebruik dat nimmer aan een aarts bisschop-coadjutor opvolgingsrecbt wordt verleend wanneer de op te vol gen aartsbisschop tevens kardinaal is. De Paus wenst zich namelijk uit drukkelijk het recht voor te behou den van de kardinaalskeuze. Niettegenstaande de Nederlandse kerkprovincie in 1908 onder het ge wone kerkelijke recht is geplaatst, is voor de benoeming der bisschoppen nog steeds van kracht de regeling vastgesteld door de Congregatie tot Voortplanting des Geloofs van 17 Juli 1858. Volgens deze regeling hebben de kapittels der diocesen het voorrecht bij meerderheid van stemmen de Hei lige Stoel een voordracht van drie personen te mogen aanbieden. Deze voordracht alphabetisch opgesteld wordt doorgezonden aan het ver enigd episcopaat dat zijn advies daar aan toevoegt. Daarna wordt de lijst met het ad vies der bisschoppen en de notulen der kapittelvergaderingen doorge zonden naar de Congregatie van het Consistorie, welke de benoeming door de Paus voorbereidt. De Heilige Stoel blijft vrij buiten de voordracht een benoeming te doen. Naar het A.N.P. van de zijde van het aartsbisdom verneemt, zal bij de benoeming van een nieuwe aartsbis schop worden afgeweken van deze regeling volgens welke het metropo- litaan kapittel het recht heeft een voordracht van drie op te maken voor de nieuw te benoemen aarts bisschop. De benoeming door de Paus van mgr. dr. B. J. Alfrink to't administra tor apostolicus wijst hier reeds op en de Paus zal dan ook zelf de nieu we aartsbisschop benoemen. Het wordt evenwel niet onmogelijk geacht de de Paus toch aan het metropoli- taan kapittel drie namen zal vragen. De benoeming van een aartsbis schop door de Paus zelf kan, zo ver nemen wij, ten nauwste verband hou den met het creëren van een Neder landse kardinaal. Voor wat betreft de vertegenwoordiging van de Ne derlandse Kerk in het kardinalen college valt op te merken dat eerst in 1911 een Nederlands prelaat, mgr. Van Rossum, die later prefect van de Congregatie voor de verbreiding van het Geloof is geworden, voor de eerste maal na het herstel van de hiërarchie in de Nederlanden tot kar dinaal werd benoemd. Kardinaal Van Rossum overleed in 1932 en pas in 1946 werd een andere Nederlandse prelaat, mgr. Johannes de Jong geroepen om deel uit te ma ken van het kardinalen-college. Dit bewijst, dat er nog geen stevig ge vestigde traditie bestaat, dat altijd een rode hoed aan de Nederlandse prelaat wordt toegekend. Te meer, daar de eerste kardinaal van dit land geen residerend bisschop was doch in de Romeinse curie zetelde. Het is dus moeilijk te zeggen of de Paus een Nederlandse prelaat tot kardinaal zal verheffen bij de eerste gelegen heid dat hij tot nieuwe benoemingen* in het kardinalen-college zal moeten overgaan. Maar in kerkelijke krin gen neemt men gaarne aan dat de Kerk van Nederland, waarvan de voortdurende ontplooiing met grote tevredenheid door het Vaticaan wordt gadegeslagen, zich in ieder ge val opnieuw in het Heilig College zal zien vertegenwoordigd. Het creëren van nieuwe kardina len, zo verneemt het A.N.P. van wel ingelichte zijde, behoeft niet zo lang op zich te laten wachten. Het is na melijk bekend dat de Paus gaarne in het college een aantal nieuwe kardi nalen zag opgenomen. In dit verband wordt de naam genoemd van de aartsbisschop van Milaan, mgr. J. B. Montini. Milaan heeft steeds een kar dinaalszetel gehad en de persoon van mgr. Montini, zo meent men in de kringen van het Vaticaan, rechtvaar, digt deze benoeming. Mgr. Montini is voordien onderstaatssecretaris van Paus Pius XII geweest en bekleedde precies dezelfde functie welke Paus Pius XII by Paus Pius XI vervulde. Stroom van bezoekers Talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten, gevolgd door vertegen woordigers van nationale instellingen, hebben Zaterdag met het overlijden van Kardinaal De Jong, hun deel neming betuigd tegenover de admi nistrator apostolicus van het aarts bisdom, mgr. dr. B. J. Alfrink en de vicaris-generaal, mgr. Th. Huurde- man in het aartsbisschoppelijk pa leis; waar het stoffelijk overschot van Z. Em. lag opgebaard. Onder de deelnemende bevonden zich de minister-president, dr W. Drees en de ministers prof. dr. L. Beel, J. Cals, mr. H. van Thiel, prof. dr. W. Kernkamp en A. C. de Bruyn, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. graaf vafi Lynden van Sandenburg, en de rec tor-magnificus van de Rijksuniversi teit te Utrecht, prof. dr. H. W. Ju lius. Voorts verschenen de ambassa deur van België, H. baron van Stra ten-Waillet, de directeur van het ka binet van H. M. de Koningin, mej. dr. Van Tellegen, de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz, de burgemeester van Ameland, de heer T. G. Huber. Vrijwel alle katholieke sociale en maatschappelijke organisaties lieten zich vertegenwoordigen. Tussen hen De televisie-sectie van de KRO heeft thans toestemming gekregen in een extra uitzending op Dinsdag morgen a.s. een groot deel van de uit vaartplechtigheden van kardinaal J. de Jong per T.V. uit te zenden. Uit de kathedraal in Utrecht zal de plech tige Req'uie/nmis worden uitgezonden, gevolgd door de opstelling van de begrafenisstoet. De uitzending zal om 10.15 aanvangen en tot omstreeks twaalf uur duren. door gingen enkele particulieren, die juist in de stad vertoef den en gaarne een laatste blik op de verscheiden Kardinaal wil den werpen. Ook merkten wij op de vroegere chauffeur en huisknecht van de Kardinaal, de heer J. Koot. Zondag was er van half 4 's mid dags tot 's avonds 9 uur een voortdu rende stroom van mensen naar en van de kathedraal aan de Lange Nieuwstraat, waarheen het stoffelijk overschot van Z. Em. inmiddels was overgebracht. Ook heden bestond, zo als gemeld, gelegenheid tot défile- ren langs de baar tot des avonds 6 uur. Een standbeeld voor overleden kardinaal Den Bosch hield eerste collecte Tijdens het zomerfeest van de Bos sche Credo Pugno-vereniging zijn de leden na een herdenkingsrede over de pas-overleden kardinaal De Jong tot een bliksemcollecte overgegaan om gelden te verzamelen voor een in de toekomst op te richten stand beeld van de overleden kardinaal. Deze geïmproviseerde collecte bracht ÏOOO.op en na het bekend- wórden van deze uitslag werd de vens uitgesproken, dat spoedig tot op richting van een landelijk comité zou worden overgegaan, dat centrale in zamelingen voor het standbeeld zal organiseren. WIELRIJDER VERONGELUKT. Hedenmorgen is de 54-jarige land bouwer H. van 't Veen, die zich te Oldebroe/k per rijwiel van de Loo- weg af naar de Rijksstraatweg begaf, aangereden door een passerende mo torrijder. Hij liep een ernstige her senschudding op, zodat hij naar het worden vervoerd. Ongeveer een uur na aankomst aldaar is het slachtoffer overleden. De Nederlanders hebben steeds alle zeeën bevaren en de Neder landse producten overal heengebracht. BUISMAN behoort daar thans in steeds groeiende mate ook toe, omdat overal ter wereld, tot in Japan toe, de grote waarde van BUISMAN wordt erkend, n.l. be sparen op koffie, terwijl ze tevens lekkerder wordt door BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje "BUISMAN" wonderen Wervingsactie B.B. Begint bij Maastricht Als inzet van de landelijke wer vingsactie zal de kring Maastricht van Bescherming Bevolking op Za terdag 17 September een gTOte mo bilisatie-oefening houden voor de zelfbeschermingsorganen. Het „mobilisatiebevel" door de voorzitter van de kringraad uitgege ven wordt daags tevoren aan alle BB'ers toegezonden, iedere nood- wachter wordt daarbij verplicht om zich op Zaterdag 17 September na het signaal „luchtalarm" ongeveer te 19.00 uur in uniform te melden bij zijn blokhoofd. Alle noodwachters worden opgeroepen, dus ook zij die geen verbandacte getekend hebben of nog geen uniform hebben afge haald. Op een door het wijkhoofd te be palen tijdstip marcheert het geza menlijk wijkpersoneel af naar een der centrale plaatsen, voor het aanhoren van de rede die Z. K. H. Prins Bern- hard zal uitspreken (20.25 uur). Vrachttarief in Haarlem wordt 25 pet. hoger De leden van de coöperatieve ver voerdersvereniging Haarlem hebben besloten de vrachttarieven met in gang van 15 September met 25 pro cent te verhogen. In een bekendma king motiveren zij hun besluit en zeggen, dat de verhoging is geschied wegens de intensieve controle op de naleving der wettelijke bepalingen ten aanzien van het laadvermogen volgens het kentekenbewijs. Van de Haarlemse politie vernamen wij, dat in de afgelopen weken tegen chauf feurs vyf en veertig processen-ver baal zijn opgemaakt. Van de z' 'e der coöperatieve ver voerdersvereniging wordt meege deeld, dat bij een intensieve controle door de politie, de vrachtauto's naar een weegbr" -toeten rijden, waar door ernst matie ontstaat. Bij een nauw. naleving der voor schriften, 'e vervoerders meer ritten moetc. .aken, dan zij volgens hun mening kunnen doen. Dat brengt verhoging der lasten met zich en daarom hebben zij besloten de vracht prijzen met een kwart te verhogen. Maastrichter brand Loodgieter werkte met „open vuur" De loodgieter, die vlak voor de grote brand in de St. Servaastoren te Maastricht werkzaam was geweest en die een shock kreeg, toen hij Vrijdag morgen de toren plotseling zag bran den, is in zoverre hersteld, dat hij door de politie verhoord kon wor den- Alhoewel hij toegeeft Donderdag met open vuur in de toren geweest te zijn, ontkent hij beslist ook Vrij dagmorgen open vuur in de toren ge bracht te hebben. De mogelijkheid wordt nu onder zocht of het vuur wellicht Donder dag reeds in de toren gesmeuld heeft en eerst Vrijdag naar buiten is ge treden. VOORHOUT Bij eerste plechtige H. Mis van een huni.er Het priesterfeest van pater Leo de jonge priester een plechtig Lof ce- Prins M.S.C. ligt nog vers in ons ge heugen, of wederom verwelkomt de grote Voorhoutse Katholieke Ge meenschap een der haren als jong pi ter n.l. pater Jacques Prins M.S.C., die gisteren zijn plechtige Eerste H. Mis opdroeg. Spontaan was Zaterdagavond aan de grens der parochie de ontvangst van deze jonge priester. Ter begroeting waren aanwezig burgemeester E. J. M. Kolfschoten en de beide wethouders alsook de ge meentesecretaris, kprk- en armbe stuur en de N.K.J.B., gidsen en ande re jeugdverenigingen. Het welkomstwoord werd gespro ken door de burgemeester, die met enige sympathieke woorden deze pas gewijde priester begroette" als de ver kondiger van ons H. Geloof en als de man, waarop wij al onze hoop heb ben gevestigd. Hij wenste hem van harte toe, dat hij in zijn missie zal slagen, en vroeg hem de zegen over het gemeentebe stuur en in zijn memento een gebed voor ons allen. De neomist was voor deze woorden zeer erkentelijk en dankte dan ook met enige welgekozen woorden. Hierna zette de lange stoet zich in beweging, vooraf gegaan door rui ters te paard, de muziekvereniging en de jeugdvereniging, waarachter een grote stoet auto's. Van alle huizen wapperde de drie kleur met pauselijke wimpel, terwijl grote scharen mensen langs de weg stonden opgesteld om de jonge pries ter toe te wuiven. Op het kerkplein en in de kerk stonden honderden bruidjes opge steld. De kerk was geheel bezet, toen Electriciteit wordt in Utrecht goedkoper De Lord Mayer en de Lady Mayoress van Londen, die van 10 tot 13 September de gasten zijn van de gemeente Den Haag, zijn Zaterdagavond, aan het begin van hun officiële bezoek aan de Residentie, officieel door de gemeente ontvangen in het oude Haagse stadhuis aan de Groenmarkt. Deze foto, welke een beeld geeft van de receptie, Zaterdagavond, toont van links naar rechts: mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van Den Haag, mevrouw Schokking, Sir Seymour Howard Lord Mayor (burgemeester) of London, en diens echtgenote, de Lady Mayoress van Londen. iGasprijs gehandhaafd Wanneer de Utrechtse gemeente- i raad zich in zijn vergadering van I Donderdag aanstaande daarmede zal i verenigen, zullen de electriciteits- tarieven voor kleinverbruik, voor zo ver deze niet betrekking hebben op het zgn. primaire verbruik— de eer ste 240 kwh. per jaar voor de in woners van Utrecht en de omliggende gemeenten, die hun electriciteit van het G.E.V.U. betrekken, belangrijk I worden verlaagd. Burgemeester en wethouders van Utrecht stellen namelijk aan de raad tariefverlagingen voor, die in het kort inhouden, dat voor de hoeveelheid, uitgaande boven het primaire ver bruik, het gewone electriciteitstarief voor verlichting wordt verlaagd met drie cent per kwh., terwijl het alge mene vastrechttarief voor woonhui zen en de vastrechttarieven voor win kels, hotels en boerderijen met 1,5 cent per kwh. worden verlaagd. Deze vastrechttarieven worden daardoor gebracht op 7 cent per kwh. Boven dien zullen nog het bijzondere vast rechttarief voor woonhuizen en het tarief voor beweegkracht met een cent per kwh. worden verlaagd. Van het tarief voor verwarming en koe ling wordt voort nog de dagprijs met 1,5 cent per kwh. en de nachtprijs met één cent per kwh. verlaagd. Tenslotte willen burgemeester en wethouders nog de vastrechtbedragen voor hotels enz. gelijk stellen aan die, welke voor winkels gelden, het geen voor de eerstgenoemde groep van verbruikers een belangrijke ver laging zal betekenen. Gemiddeld komen al deze verlagin- lebreerde. Vooraf sprak pastoor Bres- ser van de kansel de neomist toe. Hij was verheugd over de spontane ont vangst door zijn parochianen, een be wijs dat allen veel eerbied hebben voor het priesterschap. Hij nodigde de neomist uit voor het plechtig Lof en vroeg voor allen diens eerste pries terlijke zegen. Het hoogtepunt der feestviering was de Plechtige Hoogmis, opgedra gen door de neomist met assistentie van pater Leo Prins M.S.C. als dia ken, frater Gerard Prins M.S.C. als subdiaken en pastoor Bresser als presbyter-assistens. Groot was de ontroering van velen bij dit schouwspel om 3 broers dit dankoffer aan God te zien opdragen. Het koor zong onder leiding van zijn dirigent, de heer A. de Bekker, op voortreffelijke wijze, meerstem mig met gemengd koor, de Mis van Licinio Refice. De feestpredicatie werd gehouden door pater Leo Prins die als tekst had gekozen: De priester wordt geno men uit de mensen en ten bate der mensen aangesteld voor hun betrek kingen tot God. Duidelijk liet de pre dikant uitkomen hoe groot de waar digheid en de macht van een priester is. Hij was verheugd over de grote belangstelling, een bewijs dat Katho liek Voorhout zijn priesters op waar dige wijze weet te eren. 's Middags was er in het Parochie huis receptie, waar honderden ge bruik van hebben gemaakt om neo mist en familie geluk te wensen. In een gloedvol betoog vertolkte de heer A. de Bekker als voorzitter van het feestcomité de gevoelens der pa rochianen, en bood namens allen de gelukwensen aan. Pastoor Bresser overhandigde de neomist het paro- chiecaueau n.l. een prachtige schrijf machine, waarna de heer Allard ook namens mej. v. d. Schalk nog enige sympathieke woorden als oud-leer meester tot zijn oud-leerling richtte. Hierna was het pater Prins zelf die zijn oprechte dank uitsprak voor deze grootse huldiging. Speciaal ver heugd was hij hierover, omdat hij hierin zag het grote geloof van alle ir de erkenning van 't priesterschap. Hij vroeg aan allen om een extra ge bed, speciaal ook voor de het volgend jaar te wijden parochianen. Van de gelegenheid om de neomist de hand te drukken werd door hon derden gebruik gemaakt. De dag werd besloten met een plechtig Lof. VER REIKENDE AANRIJDING. Vrijdag stond een monteur op een gen neer op een totale verlaging van j ladder van een montagewagen van de kleinverbruikerstarieven met geveer 8%. Burgemeester en wethouders me nen, dat tot deze beduidende ver lagingen kan worden overgegaan, deels omdat de omzetbelasting op de levering van electriciteit voor parti culiere doeleinden is weggevallen en voorts omdat zij een verdere toe neming van het electriciteitsverbruik verwachten. Ook de gaslevering voor particu liere doeleinden is van omzetbelas ting vrijgesteld. Tot verlaging hier van kan echter op dit moment niet worden overgegaan, omdat zulKs de financiën naar het oordeel van het gemeentebestuur niet toelaten. Toch wil 't gemeentebestuur het financieel voordeel, dat ontstaat door het weg vallen van de omzetbelasting op de gaslevering, niet aan de burgerij ont houden. Daarom wordt voorgesteld, de electriciteitstarieven belangrijk meer te verlagen dan op zich zelf aangewezen zou zijn. het Haags gemeentelijk electrisch bedrijf op de hoek van de Javastraat en de Alexanderstraat reparaties te verrichten aan de openbare verlich ting. Toen eeq vrachtauto passeerde, raakte deze de slinger van de ladder van de montagewagen. Het gevolg was dat de ladder een kwart slag omdraaide. De monteur wist zich nog vast te grijpen, doch was dermate geschrokken, dat de G.G.D. hem naar zijn woning moest vervoeren. 3 X 1 300 IN HAARLEM. Vrijdag 16 September hoopt me vrouw weduwe J. E. HeilooWisse, wonende aan het Nauw Wijdeloze pad te Haarlem, haar honderdste verjaardag te vieren. Haarlem zal dan drie honderdjarigen hebben. Me vrouw Heiloo is in Middelburg ge boren en woont sedert 1884, toen zij in het huwelijk trad, in Haarlem; van 1902 af is zij weduwe.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9