D Tien jaar jeugdwerk bekroond »v met prettig feest MAANDAG 12 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 ZOETERWOUDE Het tienjarig bestaan van de jeugd beweging in de parochie van de H. Kruisverehffing is een tweevoudig succes geworden. Allereerst toonden de respect afdwingende prestaties van gidsen, kabouters, welpen en verkenners aan hoe onnoemeiilijk veel er in die periode bereikt is on der de bezielende leiding van een enthousiaste groep leidstérs en lei ders. Bovendien demonstreerde de overweldigende belangstelling, dat het opvoedingssysteem van B.P. ook in Zoeterwoude geaccepteerd is en naar waarde wórdt aangeslagen. De breedgerande hoed is ingeburgerd en men weet, dat er meer achter steekt dan louter excentriciteiten. Deze al gemene waardering zal de werkers voor jeugd in de toekomst stimule ren. Het Kampweek-end. Zaterdagochtend werd er al vroeg gezeuld met tenten, masten en pio- nierhout en het was verbazingwek kend te zien, hoe in enkele uren dê véle handen een compleet tenten kamp uit de grond stompten. Menig zweetdruppeltje werd er geplengd om het kamp zijn florissante aan schijn te geven. Maar dit harde wer ken, Voor de ware verkenner een amusement, Werd ten volle bekroond. Tóen hopman Barendse 's middags óm vijf uur hét kampweek-end open de, stonden er dertien, tenten, vijf vlaggemasten (waarvan één van twaalfmeter) en hadden de drie pa trouilles bovendien 'Kaïn kfeukeïl al keurig op orde. Bij de opening kon de staf dan Ook al geluiden van tevredenheid laten horen en dit heeft het gehele week end niet anders hoeven te zijn! 's Avonds was er 'n groot kamp vuur waar rond zich ook verkenners van groepen uit Leiden geschaard hadden. Hoewel daardoor de intimi teit van een kleine kring rond het vuur verloren ging, wisten de be kwame kampvuurlelders toch allen tot laaiend enthousiasme te begees teren, dat bij het dovende vuur te rug-ebde tot de rustige bezinning die aan een kampvuur dat waardevolle karakter geeft. Het slot van de com pleten, dat ontroerende avondgebed, was altijd weer, een prachtige af sluiting van een welbestede dag. Om half elf werd de taptoe geblazen en naar men -ons vertelde heerste er daarna een volkomen stilte. Plechtige H. Mis. Zondagochtend stonden na de ge bruikelijke ochtendgymnastiek alle leden van de jeugdbeweging om half acht opgesteld bij de grote ka peltent waar pastoor G. Klaverweij- den voor het eerst in zijn vijf tig-ja rig priesterleven de H. Mis in de openlucht opdroeg. De pastoor, die in de afgelopen tien jaar de St. Christoffel- en de Maria Goretti- groep met raad en daad terzijde stond, neemt a.s. Woensdag afscheid van de parochie en steldé het daar om zeer op prijs bij dit feest de H. Mis nog te kunnen celebreren te midden van zijn jeugdige parochia nen. Oud-aalm. A. Benschop, nu ka pelaan in IJsselffionde, preekte over Petrus die bij de gedaanteverwisse ling op de berg Thabor, waar Chris tus Zich in Zijn volle heerlijkheid openbaarde, de wens uitsprak daar Aan het eind van deze distriehts- drie tenten te bouwen en te blijven in de omgeving waar Gods glorie zichtbaar werd. Maar dezelfde Pe trus richtte in de Hof van Olijven geen tent óp voor de lijdende Chris tus. Is deze ommezwaai ook niet de §rote bekoring voor de jeugd die tij- ens de zonnige jaren en in prettige omstandigheden graag het idéaal van de jeugdbeweging volgt maar in moeilijke tijden dat zelfde ideaal verloochent? Laten we het verken- nersspoor nooit verlaten en de eens afgelegde belofte nooit vergeten zelfs niet in dé moeilijkste omstandighe den. Als dat levendig beseft wordt en goed onthouden, dan kunnen die enkele jaren gids of verkenner zijn richting gevend zijn voor het gehele leven. Na de gezongen H. Mis werd met een de vlaggeparade gehouden en in een kórt woordje dankte pastoor Klaverweijden de hele staf voor het vele werk, dat zij verricht heeft om de verschillende groepen tot hét peil te brengen waar zé nu, voor zo ver dat ooit mag, tèVredèn over mo gen zijn. Het feêstontbijt in het jeugdhuis werd dóór dé hongerige gidsen, ka bouters en welpen met smaak geno ten. Pannekoeken en thee. De verkenners zétten al gauw weer hun beste beentje voor, want ,of elf uur.kwamen de eerste belang stellenden-hét- kamp al bezichtigen en dié gasten werden royaal ont haald rn^t pannekoeken. De jongens bakten '\vat ze konden, anderèh stookten en hakten hout om de nieuwsgierigen té laten genieten van de kookkunst bedreven dóór vol bloed kampeerders! Het was een ge zellige drukte ên het dééd aalmoeze nier Van Beurden goed, dat hij nu iets proèfbaans aan de begunstigers van het jeugdwerk kon aanbieden! Ieder liet het zich goed smaken ên dé gezellige stemming verhoogde nog de feestvreugde bij de jongens. Om drie uur kwamen veel oud- gidsen bijeen in hèt jeugdhuis waar tijdens de genoeglijke reünie veel goede herinneringen opgehaald wer den. De liedjes van jaren her en de foto's van vroegere kampen deden de géést gewillig in het vêrlêdén toeven. En wat zou êen gidsên-krans- je zijn zonder thee? Dus ook daar was voor gezórgd. Enfin, veèl leut en de liedjes uit de oude doos deden de vervlogen jaren weer helder voor de geest staan. Om half zes kwamen van wijd en zijd ruim honderdvijftig verkenners en welpen van het district Leiden, die deelgenomen hadden aan het na tionale verkennersspel op het kamp terrein aan. De aanwijzingen voor het spel waren gegeven per radio maar aan het eind van de middag was de lijn naar Hilversum zó bezét dat een telefoongesprek over de uit slag niet mogelijk was. Maar ondanks dit euvel was districtscommissaris Scholten toch in staat verschillende vaantjes en startddaards uit te rei ken aan troepen en horden die zich in het afgelopen jaar bijzonder on derscheiden hebben door intensieve Verkennerstraining. Er waren o.a. troepen uit Katwijk, Hazerswoude, Leiderdorp, Oegstgeest en Leiden. Grote uitvoering. Het kamp was nóg maar net afge broken en de tenten waren amper op geborgen of het was alweer tijd voor de grote uitvoering in het parochie huis. De zaal was stampvol en onder de aanwezigen merkten we o.a. _op pastoor G. Klaverweijden, loco-bur gemeester G. v. Leeuwen, districts aalmoezenier van de gidsen, G. van Ingen, prior Y. Snabel, kap. G. Feliks, oud-aalm. A. Benschop en districts commissaris A. Vlasveld. De St. Franciscus-band verzorgde het openingsnummer, ouders en ge nodigden werden met oorverdovend tromgeroffel en bazuingeschal wel kom geheten. Het was een machtige Show en zonder van militairistische neigingen verdacht te worden zal iedere aanwezige graag bekend heb ben, dat dit rythmisch en uiterst ge disciplineerd begin hartveroverend was. Niet minder stoer was de acro batiek die vaandrig Vork liet zien met zijn verkenners. Tumbling was weer enerverend en oogstte veel ap plaus. Zes verkenners demonstreer den op perfecte wijze een krijgshaf tige Schotse zwaarddans, die onder de deskundige leiding van de heer A. Juffermans ingestudeerd oyas. Het zweet gutste de jongens van 't voor hoofd; het was volwaardig mannen werk. Twee welpen zongen een leuk cowbowlied en hierna liet de hele hórde de vachtenschouw zien: de in spectie bij de welpen. De welpendans liet de jongens in hun element zien: hoe de prooi beslopen en gegrepen wordt! Als hoogtepunt voor de pau ze speelden dê verkenners het toneel spel „Dodendans", een uit het Duits bewerkt stuk waarin de dood op treedt en verschillende typen oproept voor Gods rechterstróon. Aan het slot wordt ook de verkennersgroèpen zijn leuze „Weest bereid" gestand te doen tot aan gene zijde van het graf. De verschillende rollen werden stuk vóór stuk uitstekend gespeeld. Wij danken Tijdens de pauze reikte hópman Barendse drie onderscheidingstekens van dankbaarheid uit, die ter gele genheid van het jubileum doof dè Nationale Padvinders Raad verleend waren aan pastoor Klaverweijden, burgemeester Sméets en aan de heer W. J. van Niekerk, enige jaren Voorzitter en thans penningmeester Van het financieel comité. De jeugd beweging heeft zich kunnén ont plooien dank zij de medewerking en dè steun die de geestelijke en wereld lijke overheid verleende en vooral ook dank zij dè góede zórgen van dè ouders, diè allen d.m.V. hèt finan cieel comité hun steentje bijdroegen. Een hartelijk applaus volgde Op déze mededeling. Bij afwezigheid van bur gemeester H. J. J. A. SmeetS nam loco-burgemeester G. van Leeuwen dè bijbehorende versierselen in ont vangst. Aan alle leidstérs, dié in die tlen: jaar- vóór de Marla-Gorêtti-groêp gê- ijverd hebben werden fraaie herinne ringsvaantjes aangeboden die spe ciaal daarvoor gemaakt Waifën door; de Fraficoiïiajo's. Hierna beklom dokter Kortmann het toneel en bood naméns de oudêrs aan dê verkenners een signaalhoorn aan én To Paardékooper, groepleid- ster vaii dé gidsen, kreeg vóór dè hut een electrische klok. Kees van Crom- voirt, roemrucht oud-verkenner, overhandigde aan hopman Barendse het cadeau van de oud-leden: een in brons gegoten St. Joris-beeld, terwijl de gidsen een practisch geschenk kregen nl. een paar schenkkannen.' Aan hèt slot van de geschenken-re gen was êr gul applaus vóór aalmoe zenier Van Beurden, die als attentie van leiders en leidsters een envelop pe met inhoud kreeg. Gidsen en kabouters in actie. Na de pauze konden dé popelende meisjes aan de gang en begonnen met een rythmische lintendans, ge leerd door mêj. A. Wisse ên daarna dansten de Francomajö's éên door de heer A. Juffermans ingestudeerde reidans. De kabouters vermaakten dê zaal met hun geestige acteernummers „De baard van Koning Dagobert" en „Tommie en Bettie", hoewèl dit laat ste met een ernstige noot eindigden en veel belövends inhield voor de moeders want volgens Tommie én Bettie zijn kabouters thuis zeer be hulpzaam. De gidsen hadden erg veel werk gemaakt van een komische operette „De vrolijke kampkeuken" Nu hoor den we eens van de leant van het keukengerei wat het betekent op kamp te gaan. Het slot van het feest was wel een gezellige bruiloft maar eerst werd het zondenregister open gedaan van gidsen die pannen „mis handelen". Het was buitengewoon verzorgd en de duidelijk gezongen liedjes hadden veel succes. Terwijl de gidsen, kabouters, wel pen en verkenners zich opstelden om op, te marcheren naar het toneel liet de heer A. Juffermans, leider van de volksdansgroep „Nieuw Holland", zien wat volksdansen is. Met ver bluffend gemak danste hij de moeilij ke Goudse pijpendans en de lange, broze pijpen overleefden de dans ten volle. Toen alle jongens en meisjes op 't toneel stonden bliezen 'n paar hoorn blazers de taptoe en werd de avond, die zo vlot verlopen was, met het Wilhelmus gesloten. brand in een hooiberg. De löèiende sirenes van de Leidse Brandweer waren gistermiddag te gen 5 uur voor d erustigethee drinkers aan de Hoge Rijndijk en Voor de vele wandelaars, wielrijders en bromfietsers een uitnodiging om zich met spoed te begeven naar het erf van de landbouwer H. Roest aan de Hoge Rijndijk, om getuige te zijn bij de brand van een hooiberg. Even nadat de heer Roest met zijn personeel was gaan melken, werd door voorbijgangers en omwonende een felle opkomende brand gezien boven in de in top staande hooiberg, die zich zo snel uitbreide dat binnen énkele ogenblikken de gehele kap in vuur stond. Toen de Leidse Brandweer met veel materiaal arriveerde, stónd de gehele hooiberg rondom in de vlam- men. In zenuwachtige haast werden de slangen aangesloten en gaf men binnen enkele minuten met 6 stralen voldoend.e water, zodat het -direct was te zien dat de brand mede ook doör de gunstige wind tót de hooiberg beperkt zou blijven. Dê naast staande stallen en schuren kwamen ér mét Wat gesprongen rui ten af. Hoe de brand is ontstaan? De heêr Roest een rustig en verstandige boer Weet hiervóór geen oplossing, höoi- bfoei is bijna niet mogelijk'en een andere oorzaak weet hij ook niet te vinden. Feit is, dat in enkèle ogenblikken êen product van hard werken verlo ren is gegaan. Katholiek Thuisfront. Deze week zullen dé werkers van Katholiek Thuisfront weer rondgaan om leden té werven. Dit geldt alleen voor dé parochie St. Jans Onthoofding. De medewerkers dienen hedenavond om half acht aan de SChenkelWèg fio. 41 aanwezig te zijn. Parochianen, wij hebben onze sol- daten nodig; Katholiek Thuisfront u. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP voortvluchtige aangehouden. Öp aanwijzing van de exploitant Van Het Witte Huis atn de Högè Rijndijk, de héér A. v. d. Geer, heeft de Rijkspolitie te Leiderdorp Zater dag aangehouden een zekére G. dê Vogel, die sinds 18 Augustus in het politieregister als Voortvluchtig stolid gesignaleerd. Aanlëldlng~\vas"taürfÓê hét zonderlinge gedrag van de man, die in Haarlem een lift had gekregen van èen automobilist en samen in Het Witte Huis een kop koffie kwamen drinken. De bedoeling van de automobilist was echter zich zekerheid te ver schaffen over zijn passagier, die voor gaf makelaar te zijn in Bodegraven en zich onderweg zo zonderling had gedragen dat de automobilist, een reclame-adviseur, die vrij veel geld bij zich droeg zich steeds onrustiger begon te voelen en met grote snel heid reed om te voorkomen dat hem iets zou overkomen. In Het Witte Huis stelde hij zich in verbinding met de politie te Bodegraven, waar men geen makelaar van die naam kende. De zonderling, die intussen lont had geroken, maakte zich opeens ijlings Uit de voeten. Daar de gemeentepolitie van Zoe terwoude telefonisch niet te bereiken was, besloot de heer v. d. Geer hem achterna te gaan. In Leiderdorp ach terhaalde hij hem bij de Van der Volk Boumanweg, waarop de ver dachte omkeerde en de Kerklaan in- rende. Juist ontmoette de heer v. d. Geer een wachtmeester der rijkspoli tie en zette hem het geval uiteen. Tijdens dit gesprek kwam de man weer te voorschijn' en rende de Brug- gestraat in, waaróp de politieman hem aanhield en naar de reden vroeg van zijn zonderling gedrag. De man gaf daar geen verklaring Voor maar zeide naai' Leiden te gaan voor familiebezoek, waarop de wacht- i meester hem weer liet gaan. Inmiddels verscheen de automobi list en vertelde zijn wedervaren met zijn lifter, waarop dê man opnieuw achterhaald Werd en weer mocht lif ten, maar nu onder politiegeleide naar het bureau aan de Acacialaan waar al spoedig bleek, dat zijn naam inderdaad Vogel was maar ook dat hij voortvluchtig was uit een Rijks inrichting te Rekken, gem. Eibergen, waarheen hij inmiddels, onder gelei de, op transport is gesteld. OEGSTGEEST Gemeentestukketi. In de Woens dag te hóuden vergadering van de gemeenteraad zal o.m. worden be noemd een buurcommissie, nodig worden door de récente wijziging van de Huurwet. B. en W. stéllen voor in deze com missie te benoemen: voorzitter: ar. K. Simon Thomas, pü.v. voorzitter de heer C. Óosterom, lid verhuur der: A. T. de Roöy en J. J. Van Se- vestér; lid huurder J. S. van Mame ren én L. Ouds'hoorn J.P.zn. Verder vragen B. en W. een cre- diet van 14.'00Ó vóór aankoop van een 5 tons vrachtauto en een crediet van 10.000 Voor 't plaatsen van lichtmasten aan dé Rijsjes; om nieu we kleding en uitrusting van hét het brandweerpersoneel 9000. Ver der een crediet Van 500 voor de aankoqp van fótó-cópiéèfapp'araat en een aanVulend crediet van 3500 voor het opschilderen Van het ge meentehuis. Ook wordt voorgesteld aan het be stuur van de Hofdijkéchool een aan vullend crediet te géven van 20.000. "(Het éérst' gegeven crediet was 250.000), alsook ƒ1450 voor kunst- versierlng in de school, i B. en W. stellen tevens o.m. nog voor aan de R.K. Meisjesschool Duinzicht medewerking te geven voor de aanschaffing van 2 n'iet-elec- trische trapnaaimachines voor de VGLO-af deling. Aan het bestuur van de R.K. Jon gensschool wensen B. en W. mede werking te verlenen voor de inrich ting van twee leslokalen voor han denarbeid en voor de aanschaffing van meubilair en leermiddelen voor dit vak. Voor de verbouwing is 7000 én voor meubilair en leermiddelen ƒ4375 nodig. Op het verzoek van het beBtuur van de Montessorischool voor aan schaffing van een radiotoestel stel len B. en W. voor hier op afwijzend itè besdiikken. Vragen over bouw brandweer kazerne. Naar aanleiding van de te bou- ibrandweeOkazcme en bureau van gemeentewerken aan de Rijngeêster- straatwège heeft mevr. Smits—Wit vliet de volgende vragen tot B. en W. gericht: 1. Blijft achter de te bouwen ga rage voldoende opén terrein? Indien er twee woningen bij gebouwd worden, is er dan eveneens voldoende ruimte volgens de bebóü- wingsvoörschriften tussen de nieuw te 'bouwen woningen en de bestaande. 3. Ligt het in het voornemen Op het terrein achter de brandweer ga rage een uitbouw van de garage te lbouwen plus een werkplaats, die in dat geval belemmerend zal werken op zon en licht voor de huizen aan de Rijnzichtweg, die ook geen ruimte laat voor een noodibrand-uitgang aan de achterzijde van deze hulzen. 4. Zou het geen voorkeur verdié nen déze werkplaats op een ander terrein in de naaste obgeving te plaatsen t.z.t. B. en W. hebben hierop geant woord: 1. De gemiddelde open ruimte tussen de te bouwen brandweergara ge en de êrfafscheid'ing van dè per celen Rijnzichtweg 1 t.m. 9 bedraagt 25 m. 2. De bebouwingsvoorschriften als bedoeld in art. 43 der woningwet, bepalen dat de minimum onbebouw de ruimte deel uitmakende van dte bij de woning behorende grond, ter weerszijde van jhet gebouw aan de Rij ngeesterstraatweg 3 meter moet bedragen. Aan deze éis zullen t.z.t. de te bou wen woningen voldoen. De Vrije ruimte aan deze woningen mét hét iperceè'l Rh ij ngeesterstraatweg 33a zal dan ruim 9 meter bedragen. 3. Het is de bedoeling t.z.t. ach ter de brandweergiarage êen werk plaats te bpuwen. Plannen van dit Object zijn nog niet gemaakt. Art. 4 lid 5 van de bebouwings- voorschriften luidt: „in geval van hoekbetoouwing kunnen B, en W. van het bepaalde in de kolommen 3 en 4 van de staat bedoeld art, 2, lê lid Ontheffing verlenen. Bouwèri op dè achtererfscheiding is dus mógelijk. 4. fieen. Ligging direct bij de ibrandweergarage verdient de voor keur. de vrolijke speurder EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 39) Reggie, denkend aan de onbeschei den nieuwsgierigheid van mijnheer Bruinhoed de vorige dag, verliet het hotel door een achterdeur van het personeel en enterde een taxi. Gedurende de rit kwam meermalen het verklikkertje in actie, maar zo ver hij kon nagaan, werd hij niet gevolgd. Hij glimlachte tevreden en zou heel teleurgesteld zijn geweest, indien hij het rapport van Bruinhoed had kunnen zien, dat luidde: „E. ho tel- achterdeur verlaten; taxi geno men. Wordt gevolgd". De auto bracht Reggie volgens zijn opdracht in een flink vaartje naar Montmartre en stopte op de hoek van Boulevard Haussmann en Rue du Temple. Hij betaalde de rit en slenterde kalm de straat in. Het was triest, druilerig weer. Reg gie had de kraag van zijn regenjas opgeslagen en trok bij het voortgaan nu en dan eens aan de rand van zijn hoeddat gaf hem de gelegenheid, het spiegeltje in zijn handschoen te raadplegen. Aan het eind van de nauwe, mor sige straat vond hij een vrij onfrisse comestibleszaak en bleef voor de etalage staan; dergelijke ruiten zijn nuttig voor het observeren van de omgevbig. Dan ging hij naar binnen en traa voor de toonbank. Een man slofte naar voor en vroeg naar zijn verlangens. „Verpakt Engels Zout!", zei Reggie, volgens „protocol". De 'ogen van de man werden plot seling minder lodderig en hij keek Reggie scherp aan. Hij wierp een blik naar buiten, tussen de opgesta pelde consumptie-artikelen in de eta lage door en wenkte Reggie hem te volgen, terwijl hij een zijdeur opende. Reggie liep achter hem aan een don kere, uitgesleten trap op en daarna een muffe gang door. Aan het eind van deze gang klopte de man op één verveloze deur en bracht hem in een laag vertrek. „Monsieur Couvain komt; wilt u een ogenblik plaatsnemen?", zei hij waarna hij zeif verdween, de deur achter zich sluitend. Reggie legde zijn hoed op tafel en keek belangstellend het vertrek rond, dat overigens weinig bezienswaardigs bood. „Morning!", klonk plotseling een stem achter hem. Reggie draaide zich om en keek in het gelaat van een man, die op de een of andere wijze geruisloos was binnengekomen. Twee scherpe ogen onder samenge trokken, borstelige wenkbrauwen na men hem op. Een sterke, pezige hand werd hem toegestoken. „Blackfield!" „Felham". Zij drukten elkaar de hand en Reggie nam op de hem toegeschoven 6toel plaats, aan tafel, tegenover de heer Blackfield. Een ogenblik keek deze zijn be zoeker zwijgend aan. Dan nam hij het woord. „U hebt een boodschap voor mij, nietwaar?" Reggie knikte. „Jawel. De stelling van Pythagoras berust op een dwaling!", was zijn duidelijk uitgesproken, raadselachtig antwoord. Het gelaat van de geleerde klaarde op. „All right, ik ben tevreden!", zei hij levend% en stond op. Regie's woorden hadden hem ten volle overtuigd van zijn betrouwbaar heid, want dit was het overeengeko men wachtwoord, dat zijn broer nooit aan een oningewijde zou hebben toe vertrouwd. „Wilt u me even volgen, mijnheer Felham?", verzocht hij. Hij opende een deur, welke Reggie nog niet had opgemerkt en ging hem voor een naastgelegen groter ver trek in. Zodra zij beiden binnen waren, sloot hij zorgvuldig de deur, die, zo als Reggie zag, met plaatijzer was beslagen. „Hier is mijn laboratorium", zei de heer Blackfield. Het ruime vertrek bezat geen en kel raam en was electrisch verlicht. Overal in het rond stonden veelsoor tige instrumenten, welker betekenis hem, de leek, volkomen vreemd was. In een hoek stond een veldbed. „Daar slaap ik", wees de geleerde. „Ik laat nooit mijn laboratorium al leen, dag of nacht". Hij legde zijn hand op een klein ijzeren kastje. „Hierinzit de volledige formu le van mijn vinding". Reggie kwam naast hem staan en beschouwde het kastje, „Voor het bezit van deze inhoud", vervolgde de heer Blackfield, „zou den alle regeringen een onnoemelijk vermogen over hebbenMet de uitgewerkte gegevens zou men be schikken over een wapen, dat zijn weerga niet kent.zou men iedere oorlog, hetzij ter verdediging, hetzij ter verovering, onherroepelijk win nen Hij staarde voor zich uit en Reggie nam vol belangstelling de ietwat grimmige figuur van zijn gastheer op. Deze wendde zich weer tot Reggie, met een eigenaardige blik in zijn staalgrijze ogen. ,U zult misschien een begrijpelijke twijfel hechten aan mijn woorden", zei hij glimlachend. „Welu zult buiten mijzelf, de eerste zijn, die i zich met eigen ogen overtuigen mag!" 1 Hij wees op een tweede, grotere ijzeren kist, staande onder eon der werktafels. „Hierin bewaar ik een model op kleine schaal van mijn toestel. Het is daar even veilig weggeborgen als de papieren in Het eerste kastje. Mocht iemand zonder mijn voorken nis een der beide bergplaatsen openendan vliegt hij met dit hele laboratorium de lucht inl" „Gompie!", liet Reggie zich ontval len en hij deed een stap achteruit. Bi&c'kfield sloeg een klepje open en manipuleerde aan een ingewikkeld letterslot, dat daarachter te voor schijn kwam; Reggie zag een weinig onrustig toe en knipte met de oog leden. De kist ging open en de uitvinder plaatste een ingewikkeld toestel op de werktafel, terwijl Reggie nieuws gierig toekeek. Het instrument had iets weg van een radiotoestel, gecombineerd met een projectie-lantaarn. De heer Blackfield legde zijn hand op Reggie's schouder en wees op het toestel. „Dit", sprak hij, met iets van triomf in zijn stem, „dit is de ver vulling van mijn levenswerkde Dodende Straal! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10