Stoffelijk overschot van kardinaal De f ong naar Utrecht overgebracht Wijziging van PTT-tarieven; totaalbeeld: verlaging Indonesië wenst betere betrekkingen met Ned. Duizenden langs de weg Herdenkingsrede dr Kortenhorst Telefoon goedkoper, pakketpost wordt duurder Lepelslikker in een geheimzinnig keldertje bij zijn broer gevonden ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Amersfoort heeft gisterenavond op indrukwekkende wijze afscheid geno men van wijlen kardinaal Joh. de Jong, die sinds 1951 in het moederhuis van de zusters van O. L. Vrouw aan de Zuidsingel werd verpleegd. Om precies zeven uur gisteravond vertrok een stoet van zes auto's, voor afgegaan door de lijkauto. De kardinaal was niet gekist, omdat het stoffelijk overschot vanaf morgen in de chapelle ardente in het aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht zal worden opgebaard. In de stoet reden mee de administrator apostolicus mgr. dr. B. J- Alfrink, de vicaris-generaal mgr. Th. O. Huurdeman, de officieel van het aartsbis dom mgr. J. Geerdinck, de burgemeester van Amersfoort de heer A. Molen dijk en voorts de pastoors van Amersfoort, de overste van het moederhuis, de rector van het moederhuis dr. II. W. Hoegen, en de beide verpleegsters die de kardinaal steeds verzorgd hebben. Terwijl het stoffelijk overschot uit het moederhuis werd gedragen beierden alle parochiekerkklokken van Amersfoort. De zusters die een haag gevormd hadden in de hal van het zusterhuis brachten het „in paradisum" ten ge hore. Langs de gehele route van ruim drie kilometer stonden duizenden mensen devoot langs de weg, school kinderen, zusters en padvinders doch ook duizenden oudere Rooms-Katho- lieken en niet-Katholieken die aan de Kardinaal een laatste groet wil den brengen. Dnafgebroken défilé. De gehele dag is er ginsteren in de chapelle ardente in het Moeder huis gedefileerd. O.m. bracht de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, een bezoek aan het sterfhuis. Aan de grens van de gemeente ver. liet het gemeentebestuur van Amers foort de stoet, waarna de wagens in sneller tempo naar Utrecht reden. Voor het aartsbisschoppelijk paleis stonden eveneens honderden mensen. Fraters droegen het stoffelijk over schot van de Kardinaal het paleis binnen waar de administrator apos tolicus mgr. B. J. Alfrink de baar met wijwater besprenkelde. Ook vandaag zal aan bepaalde groepen gelegen heid worden gegeven langs de baar te défileren. Ook de administrator apostolicus mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft gisteren avond voor de K.R.O.-televisie een herdenkingsrede gehouden. Iedere Nederlander weet, aldus de administrator apostolicus, wat kardi naal De Jong als aartsbisschop van Utrecht voor het verdrukte en ge knechte Nederlandse volk in droeve jaren van oorlog en bezetting heeft betekend. Hij heeft de moed gehad de bezet ter ter verantwoording te roepen en hij heeft telkens weer geprotesteerd waar de vrijheid werd geknecht. Hij kende daarbij geen onderscheid van rangen en standen, geen verschil van geloof of ras. Het devies van zijn wapen luidde: de Heer is.mijn helper. Dat manne lijke sterke vertrouwen op de hulp van boven heeft hem, aldus mgr. Al frink, geestelijk ongebroken door de uitzonderlijk moeilijke jaren heen ge holpen, maar zijn lichaamskrachten waren er door gesloopt. KARDINAAL GRIFFIN BIJ DE BEGRAFENIS. Es is bericht binnengekomen, dat Kardinaal Griffin uit Engeland Dins dag aanstaande de begrafenisplech tigheden van Joh. Kardinaal De Jong zal bijwonen. DEFILé LANGS DE BAAR VAN WIJLEN KARDINAAL DE JONG. Zondag aanstaande van des mid dags half vier tot des avonds negen uur is voor een ieder gelegenheid in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht te défileren langs het stoffelijk overschot van Jo hannes Kardinaal De Jong. Maandag is er gelegenheid tot dé fileren van 's morgens tien tot 's avonds zes uur, dan wordt de ka thedraal gesloten om te zeven uur weer te worden geopend, waarna om half acht de plechtige metten worden gezongen welke voor een ieder toegankelijk zijn. Weer Nederlandse kardinaal? United Press verneemt uit goedin- gelichte kerkelijke kringen te Rome, dat Paus Pius XII voornemens zou zijn een Nederlandse prelaat te ver heffen tot de rang van kardinaal ter vervanging van Johannes Kardinaal de Jong, die Donderdag is overleden. Zulk een benoeming zal echter moe ten geschieden in een Consistorie. In een herdenkingsprogramma, dat de K.R.O. gisteravond heeft gewijd aan wijlen Kardinaal De Jong, heeft dr. L. G. Kortenhorst, een radiorede gewijd aan de nagedachtenis van de Kardinaal. Dr. Kortenhorst zei onder meer. dat gans ons volk de dode herdenkt als een nationale figuur, als een monu ment van moed, beleid, vastberaden heid, rechtlijnigheid en onwankel bare trouw aan ons gemeenschappe lijk vaderland, als de man, die tij dens de donkerste jaren van onze geschiedenis, de banier der vrijheid hoog boven ons gemartelde volk heeft uitgedragen en een morele steun en stut is geweest bij de verde diging van wat ons het dierbaarst was. het geestelijk fundament van onze nationale zelfstandigheid. Hij, de kinderlijke-, ja min of meer onbeholpen eenvoudige, heeft geen eer- en dankbewijzen gezocht, maar zij zijn hem van alle zijden toege stroomd. Z. H. Paus Pius XII motiveerde zijn verheffing tot kerkvorst met de woorden. „Hij heeft zich heldhaftig gedragen". De senaten van de Utrechtse en Leuvense universiteiten verleenden hem ere-doctoraten respectievelijk in de letteren en wijsbegeerte en in de theologie; hun Koninklijke Hooghe- scheiding n.l. het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw, uit hoofde van het kerkelijk verzet tijdens de bezet ting en als Prins der Kerk, potentieel troonopvolger van Z. H. de Paus. Van velen kan gezegd worden, dat zij hopen zó te mogen leven, als na hun dood op hun bidprent je zal vermeld staanvan Kar dinaal De Jong moet worden ge tuigd: geen gesproken woord en geen geschreven tekst zijn in staat zijn karakter de juiste maat te ge ven. Misschien valt aan de vijand in de laatste oorlog, deze ver dienste toe, dat hij de Kardinaal nog het beste heeft getypeerd door van hem te getuigen „Mit dem Maran ist nicht zu reden". „Zijn heldhaftigheid miste alle uiterlijke schijn en pathos", aldus vervolgde dr. KQrtenhorst. Vrede en eendracht hebben ook Kardinaal De Jong als idealen voor ogen gestaan gedurende zijn lange, moeilijke loop baan als primaat der Katholieke Kerk in Nederland. Zo staat niet alleen nu, na tien jaar van overwinning op het hei dens nationaal-socialisme, maar tot in lengte van dagen het beeld van deze hoekige reus met zijn milde, zijn clemente hart ons en hen die na ons komen, duurzamer dan brons, voor de geest als een der grootste den, prinses Juliana en de prins der vertegenwoordigers van wat goede Nederlanden kwamen persoonlijk de Kardinaal in zijn paleis aan de Malie baan gelukwensen; H. M. de Konin gin ontving hem in haar residentie en verleende hem de hoogste onder- couragie vermag: een voorbeeld, een waarschuwing en een aansporing neergelegd in het woord van konin gin Wilhelmina: Nederlanders blijft v/ie gij zijt: uzelf en blijft één! Naar verluidt zal de Paus kort voor het aanstaande Kerstfeest een Con sistorie te Rome bijeenroepen. Op het ogenblik zijn er zeven vacante zetels in het Heilig College van kardinalen. Wijlen Kardinaal de Jong was de eerste Nederlandse kardinaal die ook in Nederland resideerde sinds de tij den vóór de Reformatie. De Neder landse Kardinaal van Rossum, die in 1-911 tot de waardigheid werd verhe ven door Paus Pius X, was te Rome gestationneerd als prefect van de Con gregatie voor de Propaganda van het Geloof. Ofschoon kardinaal de Jong in Utrecht een coadjutor had Mgr. B. J. Alfrink zal deze de over ledene niet automatisch in de aarts bisschoppelijke waardigheid opvol gen, zo verklaarde men in Vaticaan stad. Mgr. Alfrink is immers coadjutor „sedi datus", hetgeen wil zeggen coad jutor voor de zetel Utrecht en niet voor de aartsbisschop zelf. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 13 September a.s. geen audiëntie verlenen. BENOEMINGEN KRUISHEREN. De Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft op voordracht van de Magister- Generaal van de Kruisheren benoemd tot vicarius actualis van de parochie te St. Agatha de zeereerw. heer drs. P. M. J. Peeters Weem O.S.Cr., on der gelijktijdig eervol ontslag aan de (United Press) zeereerw. heer G. Aengenent O.S.Cr Minister Algera kondigt aan; Enkele weken vóór de begroting van de P.T.T. voor 1956 aan de Staten ■Genei-aal zal worden aangeboden, -heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, dn ant woord op vragen van het lid van de Eerste Kamer, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwij-k (WD) een ver hoging van de pakketposttarieven en van de prijs van de postchèque- en igiroboekjes, alsmede een verlaging van de interlocale telefoontarieven -aangekondigd. Deze maatregelen be- itekenen tezamen naar schatting een vermindering van 4 millioen inkom sten voor het PTT-toedrijf. De voorgenomen wijzigingen kun nen in drie punten worden samen gevat: Girodienst. Het tarief van de Postchèque- en Girodienst voor cheques en stortin gen, dat tot dusver afhankelijk was van de -grootte der desbetreffende be dragen, wordt een uniform recht van -1-0 cent. Hierdoor wordt ook de ar beid bij de loketdienst vereenvou digd. De prijs van de chèque- en giro boekjes wordt van 1.op 2.ge bracht. Postdienst. Het tarief voor postpakketten, dat thans varieert van 40 cent tot een gulden, -gaat zich bewegen tussen 60 cent en 1.40. Het tarief voor luchtpostbladen wordt verlaagd van 30 tot 25 cent iper stuk, zodat men voortaan cor respondentie voor alle buitenlandse bestemmingen toeslagvrij per lucht post kan verzenden indien men ge bruik maakt van l-uchtpostbladen. Tot nu toe was dit (vöor 25 cent) alleen mogelijk voor Europa, Algiers en Tunis. Telefoondienst. Interlocale gesprekken in de B- izóne (niet meer dan 25 km.) worden imet 4 cent en in de C-zóne (boven •25 km.) met 8 cent per gesprek ver laagd. Onjuiste concurrentie. Het ten aanzien van de P.T.T. te voeren beleid zal in de Memorie van Toelichting op de -begroting van 1956, welke over enkele weken aan de Sta- ten-Generaal wordt aangeboden, na der worden uiteeng-ezet, aldus mi nister Algera, die ten slotte over de verhoogde tarieven van de pakket- post nog opmerkt, dat deze tarieven sedert de oorlog ver onder de kost prijs hebben gelegen, zodat van een onjuiste concurrentie t.o.v. de parti culiere vervoersbedrijven en van de Ned. Spoorwegen kan worden ge sproken. „Verwacht wordt, dat door de ta riefsverhoging de juiste verhouding tussen de verschillende vervoersbe drijven zal worden hersteld en als gevolg daarvan de onevenredige druk op deze sector van de postdienst zal worden verlicht. Want, ook hier", zo merkt minister Algera op, „be staan problemen ten aanzien van de personee ls vo orziening. „Als in het verleden de indruk is gevestigd, dat ondanks de Indonesi sche zclfstandigheidspolitiek de Indo nesische houding jegens het Oosten vriendelijker is geweest dan jegens het Westen, dan dient deze indruk te worden weggenomen. De balans in de buitenlandse politiek van Indonesië moet in evenwicht zijn". Dit heeft gisteravond de vice-voorzitter van de Indonesische delegatie naar de Ver enigde Naties, dr. Abu Han Ifah, die enkele dagen op doorreis van Dja karta naar New York in ons land vertoeft, kort voor zijn vertrek naar de verenigde Staten op Schiphol ver- laard. Wat betreft de verhoudingen tus sen Indonesië en Nederland deed dr. Hanifah de volgende mededelingen: 1) Het is zeer wel mogelijk te achten, dat een verzoek van de Neder landse regering een Nederlandse advocaat de verdediging van Jung- te doen voeren, in Djakarta goed zal worden ontvangen. 2) Een soepeler houding van de In donesische autoriteiten kan wor den verwacht bij het toelaten van Nederlandse werkkrachten met inachtneming van de voorwaarden, dat aan de in elk land geldende normen van veiligheid wordt vol daan en dat ook het economische belang van Indonesië wordt ge diend. Dr. Hanifah liet hierop onmiddellijk volgen, dat een beter klimaat in de Nederlands-Indonesische verhoudin gen niet alleen in deze kwesties, maar ook voor de oplossing van andere vraagstukken tussen beide landen noodzakelijk is. Weer terug in het ziekenhuis De Amsterdamse politie zucht mo menteel opgelucht, dat haar bestek in de naaste toekomst weer compleet zal zijn, want hoewel de lepel, die 26-jarige gevangene Zondag j.l. in slikte, nog in de maag van de man vertoeft, heeft men de man, die Woensdagavond uit het ziekenhuis wist te ontsnappen, weer naar het ziekenhuis teruggebracht, waar hij nu onder stevige bewaking wacht, tot de dokter de lepel operatief uit zijn maag zal verwijderen. Het terugvinden van de lepel en de man is met de nodige spanning gepaard gegaan, want hoewel de po litie aanvankelijk dacht voor een licht karweitje te staan, is het een speurtocht geworden met een vrij onverwachte ontknoping. Gistermorgen kreeg de politie een tip, dat de ontsnapte gevangene zich in het huis van zijn broer aan de Amsterdamse Kuiperstraat moest be vinden en onmiddellijk togen enke le politiemannen op weg om de man weer naar het ziekenhuis en in de arm der gerechtigheid te voeren. Voordat men tot actie overging, werd het huis van de broer omsin geld, waarbij een politieman in bur ger zich in de tuin achter het huis opstelde en enkele geüniformeerde agenten aan de voordeur hun komst meldden. Enkele seconden nadat de bel overgegaan was, zag de rechercheur in burger, dat de gezochte poogde via de tuinen zijn vrijheid te behou den, maar toen de vluchteling de re chercheur zag, veranderde hij van gedachte en rende het huis weer bin nen. Alles scheen nu erg eenvoudig, want de vluchteling moest zich in het huis ophouden, maar een onder zoek van enkele uren leverde geen enkel resultaat op. Tenslotte vond een der agenten een keukenkast, die volgestouwd stond met huisraad en toen hij deze verwijderd had, ontdekte hij een klein luikje, waarachter de vluchte ling in een kleine kelderruimte zijn toevlucht had gezocht. Het verzoek van de politie om te voorschijn te komen, vond weinig weerklank bij de „onderduiker" en daar de politie geen geweld wilde gebruiken, werd de tussenkomst van de broer ingeroepen, die hem ten slotte wist over te halen het hokje te verlaten. Even wilde de man nog weerstand bieden, maar de lepel in zijn maag verzette zich tegen deze inspanning en met maagkramp werd hij onder politiegeleide weer naar het zieken huis gebracht, waar de dokter thans plannen maakt om de lepel te ver wijderen. Gistermiddag om kwart over vijf stak de 62-jarige heer J. W. van het Nederend uit Haarlem zonder op het verkeer te letten de Lange He renweg over. Hij werd gegrepen door een tram van de NZH, die uit de riohting Amsterdam kwam. De 62-jarige werd in ernstige toestand naar het St. Elisabeth-gasthuis ver voerd, waar hij in de loop van de avond is overleden. Beteugeling. Als een van de maatregelen waar door Nederland een bijdrage zou kun nen leveren tot het scheppen van een beter klimaat noemde dr. Hanifah het beteugelen van daden van Westerling en van anti-Indonesische organisaties in ons land. Zo zou het in Indonesië ten zeerste op prijs worden gesteld, als de beweging van de RJMLS., die altijd weer energie opwekt bij het Indonesische volk, in Nederland ni4t de vrije hand zou worden gelaten. „Alle soorten irritaties moeten zo veel mogelijk worden vermeden", zeide hij. Komende op de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de ko mende algemene vergadering van de Verenigde Naties zeide dr. Abu Hani fah, dat de door de Aziatische-Afrl- kaanse conferentie in Bandung aan genomen resolutie, waarin wordt aan gedrongen op spoedige hervatting van de onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië over deze kwestie, als basis van het Indonesische stand punt zal gelden. Aan voorspellingen over de kans van slagen van een dergelijke reso lutie zeide hij zich niet te zullen wagen. Dr. Abu Hanifah betoogde, dat al is en blijft de souvereiniteit over Nieuw Guinea een nationale Indonesische eis, welke partij of groepering ook aan de regering is, dit de goede betrekkingen met Ne derland niet in de weg behoeft te staan. Hij wees daarbij ap de be staande soms grote geschillen tussen Nederland en andere Europese lan den, die echter aan de goede ver standhouding met deze landen geen afbreuk doen. ZESDUIZEND MILITAIREN VOOR OEFENING NAAR WEST- DU1TSLAND. Zesduizend man troepen, hoofd zaak behorende tot de veldartillerie, zullen 13 Sept. op de Luneburgerhei- de in West-Duitsland met een drie daagse oefening, genaamd „storm- vuur" beginnen. De militairen, die voor het groot ste deel gisteren uit verschillende legerplaatsen naar het oefenterrein zijn vertrokken, zijn afkomstig van acht afdelingen veldartillerie en eni ge kleine onderdelen, die voor de verzorging dienen. Zij nemen onge veer duizend voertuigen en 140 vuur monden met zich mee. Voorts zal in Duitsland oefenen de kern van een nieuw legerkorps- onderdeel, namelijk het 101ste zwa re mortierbataljon, een infanterie- wapen, dat met de artillerie mee- sohiet. De leiding van de oefening is in handen van de staf van de leger korpsartillerie en van de vierde di visie-artillerie. GROOTWATERSCHAP WOERDEN. Bij Koninklijk Besluit is benoemd in de provincies Utrecht en Zuid- Holland tot hoogheemraad van het groot waterschap van Woerden, de heer J. S. Vroege Hzn, te Zegveld. STICHTERS VAN BOS- EN HEIDEBRANDEN AANGEHOUDEN „Uit wrok tegen de maatschappij", zo verklaarden de 24-jarige F. J. de V. en de 29-jarige B. J. J. W., beiden uit Beekbergen, hebben wij op 23 Juni en 2, 18 en 22 Juli nabij het sa natorium te Beekbergen bos en hei debranden gesticht". Het is te dan ken aan de grote oplettendheid van de bosbrandweer, dat deze branden geen ernstige vormen hebben aan genomen en tijdig konden worden bedwongen. De beide brandstichters zijn inge sloten en zullen in Zutphen aan de officier van justitie worden voorge leid. de vrolijke speurder^i EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 38) Terwijl in het vaderland aan zijn rehabilitatie werd gewerkt, arbeidde hij in stilte te Parijs aan zijn grote uitvinding en thans wilde hij het resultaat van zijn werk in overleg met zijn broer aan de regering van zyn land overdragen. Ongetwijfeld zou de onschatbare waarde van zijn vinding een bespoedigde rehabilitatie, of althans gratie in de hand werken. Doch nu kwam de grote moeilijk heid, de uitgewerkte plannen en for mules veilig uit het buitenland weg te krijgen en naar Engeland over te brengen, zonder dat ze in handen van anderen mochten vallen. De heer Fred Blackfield wist -maar al te goed, dat hij omringd wan door spionnen zelfs belegerd. Dit cordon moest worden doorbroken. Reginald Felham was nu, naar de mening van de bezoeker, de aange wezen persoon voor deze delicate op dracht. De instructies, die hij kreeg, waren als volgt: Reggie moest zich naar Parijs begeven, zich in verbin ding stellen met de heer Blackfield en de papieren in bewaring nemen. Onder de grootste voorzichtigheid en voorzorgsmaatregelen zou hij dan zor gen voor de veilige overkomst en de documenten in handen stellen van zijn cliënt de heer Hugh Blackfield. Aangenomen? Reggie accepteerde de opdracht. Qp verzoek van zijn cliënt maakte hij zich direct reisvaardig en pakte de nodige dingen in een koffer; daar na verliet hij met de heer Blackfield het kantoor, na Hoodson de nodige instructies te hebben gegeven. 'sAvonds kwam hij te Dover aan. en nam zijn intrek in hotel „Burling- i ton"; de volgende morgen zou hij met een boot van South-Eastern and Chatham Railway oversteken naar Calais. Hier ontving hij het telegram van Harold en seinde zijn antwoord. En vergat verder zijn financiële belan gen, met het bekende gevolg. Het bezoek van de heer Blackfield en zijn vertrek in gezelschap van Reggie was niet onopgemerkt geble ven. Een man had op onopvallende wijze alles gadegeslagen en volgde het tweetal. Reggie liet niet blijken dat hij dit wist; hij bezat een aardig, klein in strumentje, een vondst van hemzelf, dat voor gevallen als deze dienst deed als verklikker; een miniatuur bol spiegeltje. Het zat bevestigd in de •palm van zijn linker handschoen en stelde hem in staat, ongemerkt gade te slaan, wat achter hem gebeurde. Zo was het volgen van de man geen geheim voor Reggie. Toen hij 's morgens op de boot kwam, was mijnheer ,3ruinhoed", zoals hij de spion bij zichzelf noemde, een der passagiers. Als Reggie hem niet bij tijds had verkend, zou hij in de rus tige reiziger nooit een vervolger heb ben vermoed; nu glimlachte hij in stilte en was op zijn hoede. De overtocht geschiedde onder on gunstige omstandigheden; het was koud, mistig weer. Daardoor duurde de reis langer dan twee uur. Te Ca lais begaf hij zich direct naar het station en kon de trein over een goed kwartier verwachten. Een heimelijk raadplegen van zijn verklikkertje verried de trouwe aan wezigheid van de achtervolger. „Ik moet die snuiter kwijtraken", dacht Reggie. „Ik vind het heel vrien delijk van mijnheer Bruinhoed, alias Klit, dat hij zo'n zorgzaam oog op mij houdtmaar ik ben oud genoeg, om alleen te reizen en doe dat liever in mijn eentje. Dus, mijn waarde, hoe raken wij van je liefelijke tegen woordigheid verlost?" Hij had spoedig een plan gereed, dat weliswaar niet van gevaar ont bloot, maar afdoende was. De trein arriveerde en Reggie wist het op de seconde af zo te regelen, dat hfj tot het allerlaatste nippertje bij een boekenkiosk draalde. Tot zijn voldoening stond mijnheer Bruinhoed op hete kolen. Toen, als opschrikkend reyde hij op een coupé af, terwijl de trein al in beweging kwam. De spion volgde zijn voorbeeld en kon nog net een der volgende coupé's bestijgen. De trein stoomde het sta tion uiten Reggie, staande tus sen de rails van het andere spoor, oogde hem na; hij was door het tweede portier van» zijn coupé met een gedurfde sprong weer uitgestapt. „Bonjour, ouwe dwarskijker!", grin nikte hij tevreden. Hij nam een repri- mande van de stationschef in ont vangst, die op dergelijke gevaarlijke experimenten niet was gesteld en reisde met een volgende trein verder. Gedurende de reis las hij de aan tekeningen, welke de heer Blackfield hem had verschaft, knoopte ze in zijn geheugen en scheurde het papier iri kleine snippertjes, welke hij uit het raampje wierp. Parijs Het was niet de eerste maal dat Reggie de Lichtstad betrad. In zijn vroegere periode had de metropool hem meermalen getrokken en hij kende er genoegzaam de weg. Vroe ger waren het de betere wijken, die hij frequenteerde; thans lag het doel van zijn komst in een geheel ander deel van de stad. Aan het station uitstijgende, spied de hij naar zijn vriend Bruinhoed, doch kon geen teken van diens aan wezigheid ontdekken. De man was er niet, of hü hield zich zo goed schuil, dat Reggie hem niet vond. Reggie begaf zich voorlopig per taxi naar hotel „Régina" en nam er een kamer voor onbepaalde tijd. Hij friste zich op met een bad, dineerde in het hotel en begaf zich vroeg naar bed, om morgen geheel fit te zijn. „E. intrek genomen hotel Régina; na manoeuvre Calais (argwaan vol gen? trein later genomen. Hotel niet meer verlaten. Blijft geschaduwd". Aldus luidde het rapport, dat „Bruin hoed" doorgaf. „E." betekende: „de Engelsman", waarmede Reggie werd aangduid. On bewust van deze waakzame belang stelling voor zijn persoontje lag hij op het gerieflijk hotelbed en sliep de slaap der Rechtvaardigen. De volgende morgen, bijtijds ge wekt door een bediende, stond Reg gie verkwikt op en ontbeet op zijn kamer. Onder het nuttigen van goed brood en slechte thee maakt hij zijn plan de campagne op voor die dag. Thans zou hy zich moeten begeven naar „Monsieur Couvain". De in structies luidden zo: .Monsieur Cou vain" was de schuilnaam van Fred Blackfield, waaronder de geleerde te Parijs leefde. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9