Menu van de week Bassist van „Beethoven" en „Leo XIII" gouden bruigom De lekkerste pijptabak EVIevrouw Bouman wijst op de onjuiste verklaringen van ianoch Werkloosheid blijft dalen ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 P0OJ* MedeiCand in Ttetenig.d Made~£uvapa Tussen de modellen van Dior, Paton, Balmain, Hartwell, Pedro Rodriguez, Cavanagh en andere groten werd van de week in Lon den ook de Nederlandse mode- vlag gehesen. Dat gebeurde toen aan het begin van een geestdrif tig ontvangen show de blonde Marianne Hertz uit Amsterdam als nummer twee in het défilé haar ereronde maakte in het Savoy Hotel. Zij droeg de als zij de aandoende, lichtblauwe kam- garen avondjapon van Gerson Dreese, die een weerspiegeling geeft van de zojuist door Dior ge lanceerde IJ-lijn. Ook de overige vier Nederland se modellen toonden aan met hoeveel vakmanschap de Neder landse Kledingfabrikanten de richtlijnen van Parijs pasklaar maken op het pulbliek. Zo was er naast de reeds genoemde avondjapon van Dreese eveneens een scharlaken rode coctailjapon, waarop een even onder de heup vallende drapering het smalle silhouet van de rok onderlijnt. Jolo Couture had een fijn ge streepte Shetland-tweed japon, met een bijbehorend tot in de taille vallend jasje naar de Britse hoofdstad gezonden, die in zijn jeugdig sportieve stijl wel dadig aandeed naast de vooral van Engelse zijde zeer gedurfde modellen. Max Haar sloot hiérbij aan met een tailleur waarbij de shawl op verschillende manieren kon wor den gedragen en een licht beige mantel, gegarneerd met cocos- bruine persianer, die laat zien hoezeer de nieuwe Diorkraag eveneens tot Nederland is door gedrongen. Het is een mantel met een chic en tegelijk spor tief karakter, van voren smal en achter wijd uitvallend, waar mede de 5e Nederlandse bijdra ge werd geleverd voor een unieke manifestatie van een Ver enigd Mode Europa. Mannequins uit 11 landen (naast Nederland behoorden Frankrijk, Engeland, Italië, Ier land, Duitsland, Zwitserland en de Scandinavische landen tot de deelnemers) waren hiervoor 'bij een in het kader van de door het Internationaal Wol Secretariaat georganiseerde show, die over het algemeen een minder som ber kleurenbeeld leverde dan de voorspellingen voor de komende winter zouden doen vermoeden. Veel zwart uiteraard, eveneens diverse variaties grijs, maar daarnaast beige, blauw van turkoois tot aubergine over heersend was echter rood; het ketch-up kleurige tweed van Dior tot en met het purper tweed geborduurde avondkleéd van Norman Hartwell. En voor de avond veel wit, waarbij vooral de soepelheid van de jersey weefsels een grote aantrekkings kracht bleek uit de oefenen op het publiek. Bij de foto's: 1). Over deze grijs gestreepte Shetland wollen japon met korte aangesneden mouwtjes kan een losse bolero worden gedragen. De uitgolvende rok van dit Jolo Couture-model heeft diepe, niet ingeperste plooien. 2). Op één rij knopen tot hoog aan de hals gesloten tailleur van beige cashmere uit de collectie van Max Haar. De shawl-kraag en de naar onder wijder vallen de mouw kregen een brede gar nering van nutria. 3). Als een hulde aan de gast heren noemde Gerson Dreese deze lichtblauwe honderd pro cent kamgaren avondjapon „Soi- rée de Londres". Het strakke lijf je gaat over in een heupstuk dat met een punt diep in de v/ijde rok doorloopt. Een grote strik in het midden van de rok vormt een opvallende versiering. September is wel de fruit- maand bij uitstek. Wat zien de etalages van de winkels er aan lokkelijk uit! Ook als U zelf niet in het bezit bent van een moes tuin loont het nu de moeite om eens wat potjes jam voor de wintervoorraad klaar te maken. Het is gezellig werk en het re sultaat overheerlijk. Zondag: Toastjes met hamra- goüt; varkenshaas, worteljes, aardappelen; caramel vla met schuimpjes of slagroom. Maandag: Vleeskoekjes, stoof- aardappelpuree, fruit. Dinsdag: Uitgebakken spek biet jes, aardappelen; karnemelk met grutjes, stroop, boter. Woensdag: Nasi-goreng met omelette; fruitsla. Donderdag: Princessebonen met paddestoelen en kaassaus, ge bakken aardappelen; halfom vla. Vrijdag: Gebakken vis, gemeng de sla, aardappelen, bruine boter; fruit. Zaterdag: Gebakken kaasplak, andijvie, aardappelen; griesi- meelvla met rozijnen. Pruimenjam. 1 kg pruimen of kwetsen zon der pit, ll/i kg suiker, 3 jampot jes, cellophaan, elastiekjes, 1 citroen. De pruimen wassen en klein snijden, de vruchten met het ci troensap en suiker in een pan met slechts een bodem water gedurende 5 minuten laten ko ken. De jam nu heet in de schoongemaakte potjes gieten tot aan de rand, afsluiten met een stukje cellophaan dat vast gehouden wordt met een elas tiekje. Voor het schoonmaken der potjes neemt men heet sodawa ter en spoelt ze daarna om met heet water, waarna ze moeten uitlekken voor het vullen. Princessebonen met paddestoelen en kaassaus. 500 a 750 gr. princessebonen, 300—400 gr. cantarellen, 10 gr. boter, 10 gr. bloem, 2 V< dl melk, 50 gr. geraspte kaas, zout, peper. Was de cantarellen, snijd ze en laat ze uitlekken. Bak ze in wat boter, terwijl de bonen gaar koken in water met zout. Doe wat zout en peper bij de pad destoelen, schik ze op een scho tel tezamen met de princessebo nen. Maak van boter, bloem, melk en kaas een dikke kaas saus en giet deze over de can tarellen. Geef bij deze schotel gebakken aardappelen. >OII Gil CD 11 O II CD II OII CD II CDU CD I! CDII Oil CDII Oil Oil Oil Oil CDIIOIIO MOIIOIIOIIOIIOIIOliO ALPHEN AAN DEN RIJN Johannes Heijneman (75) en Apo- lonia M. Heijneman-van Dam, wo nende momenteel ten huize van hun dochter mevr. Tomeij-Heijneman aan de Hortensiastraat nr. 15 te Alphen a. d. Rijn, hopen op Zaterdag 1 October hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidsdagen gaan eigenlijk pas half September officieel in. U moet weten, zij zijn gehuwd in de tijd, dat men in katholieke kringen nog wel eens op een Zondagmorgen in het huwelijk kon treden en dan kon men wel eens kort in de bruidsdagen ver keren. Wie kent de heer Heijneman niet? Hij is een Alphenaar van geboorte en heeft zijn hele leven daar getogen. Hij is de algemeen bekende bassist van de aloude muziekvereniging „Beethoven" en later van „Leo XIII"; beide verenigingen zijn reeds lang ter ziele. Als het corps voorbij marcheer de, was de bassist al veraf te zien en te horenFiguurlijk en muzikaal stak hij een koplengte uit boven zijn mede-muzikanten en een dik volume klonk zijn bas uit boven de mengeling van allerlei blaastinstrumenten. De muziek was en is nog zijn grootste liefhebberij, ofschoon hij niet meer actief in verenigingen deelneemt. Na 36 jaar activiteit, past dan ook wel een beetje rust. Sedert een dikke twintig jaren is zijn^ echtgenote wat rheumatisch in de benen en de zorg voor haar neemt extra tijd van de heer Heijneman in beslag.' De handen van mevr. Heijneman zijn evenwel nog bedrijvig genoeg. Zij breit voor haar 29 klein- en 1 achterkleinkinde ren. Zelf heeft het bruidspaar 12 kin deren gehad, waarvan er momenteel nog 8 in leven zijn, één zoon en 7 dochters. Zij zijn allen gehuwd en merkwaardig is, dat zij allen zijn ge trouwd in dezelfde parochiekerk v/aar hun ouders eens het H. Sacra ment van het huwelijk ontvingen, n.l. in de Sint Bonifaciuskerk te Alphen a. d. Rijn. Is mevr. Heijneman geen Alphense van geboorte, een Rijn- streekse is ze wel, want zij zag het levenslicht in Nieuwkoop. Zes van de gehuwde kinderen wonen nog in de streek: 3 te Alphen a. d. Rijn, 1 te Boskoop, 1 te Leiden en 1 te Zoeterwoude. De overigen zochten het wat verder. Wekelijks be zoekt het echtpaar (zij in een wagen tje, trouw voortgeduwd door hem) de kerk en des Woensdagsmiddags ontbreken ze geen week op het appèl in de sociëteit van de ouden van da gen in het IJsclubgebouw. Prins Bernhard op bezoek bij de Paus Prins Bernhard zal tijdens een be zoek aan Rome een bezoek aan Paus Pius de twaalfde brengen. De prins zal in Rome het congres van de European American Association, dat van 15 tot 19 September in Rome zal worden gehouden, bijwonen. Hij zal als ere-voorzitter worden geïnstal leerd, waarna hij enkele zittingen zal presidiëren. Aan het congres nemen o.m. minis ter Spaak, de voormalige Franse premier Bidault en de heer Hoff man, oud-ministratuei van de Bond Tengevolge van een daling in de veevoederprijzen is de kostprijs van baconvarkens, blijkens de tweemaan delijkse herberekening door het Landbouw Economisch Instituut, 6 cent per kg geslacht gewicht lager geworden. Dienovereenkomstig heeft de mi nister van landbouw de richtprijs voor baconvarkens in de 2e kwali teitsklasse met ingang van Maandag, 12 September verlaagd van 2.53 tot 2.47 per kg koud geslacht gewicht. De overnameprijs voor baconvar kens ondergaat geen wijziging en blijft 2.20 per kg koud geslacht ge wicht (2e kwaliteit). Het verschil van 27 cent tussen de richtprijs en de overnameprijs voor baconvarkens wordt, zoals bekend, in het vleesfonds gestort. Ide handigste verpakking Douwe Egberts brengt nu haar Cdtte Friesche HEEREN-BAAI A (geel) ook in de speciale patentverpakking. Het pakje bevat een extra vouw, waardoor het 2 x zo wijd open „waaiert" en volop ruimte biedt voor het stoppen van de pijp in het pakje zelfl DOUWE EGBERTS Friesche Heeren-Baai (Advertentie) Zaak Jungsehlaeger Bij de Vrijdag voortgezette behan deling van de zaak-Jungschlaeger voor het landgerecht te Djakarta, heeft de verdedigster, mevrouw Bou man, er op gewezen, dat het vliegtuig van de Britse ambassade in Indonesië in 1952 een Avros-Anson toestel was, een vliegtuig voor twee tot drie per sonen en niet geschikt voor het uit werpen van voorraden uit de lucht, waarover Manoch vroeger heeft ge sproken. Thans zegt Manoch, aldus mevrouw Bouman, dat het een twee- motorige Mosquito was met een bom- menluik. Het toestel stond in een loods naast die van de B.P.M. Het was niet het gewone toestel van de ambassade, maar een dat regelmatig uit Singapore naar Djakarta kwam en waarmede ook vluchtelingen naar Singapore werden-vervoerd. Dit had Manoch van Van Hulst gehoord. Beklaagde Jungsehlaeger vroeg hierop de aandacht van de rechter voor deze weer veranderde verkla ring van Manoch, en noemde getuige LumGmmm PETRUS EN PAULUSPAROCHIE 75 JAAR Met de plechtige eerste H. Mis van de neomist pater C. Hendriks, wordt morgen tevens de feestviering inge zet van het 75-jarig bestaan van de parochiekerk H. H. Petrüs en Pau- lus. Dit julbileum zal uitsluitend op kerkelijke wijze gevierd worden. Maandagavond zal pater v. d. Bosch voor alle jongeren boven de 15 jaar een beschouwing geven over 't jongerenprobleem Dinsdag zal de kerk op grootse wijze versierd wor den, terwijl des avonds in het patro- naatsgébouw een tentoonstelling ge opend zal worden, waarop al het be- sohikbare materiaal over het kerk gebouw en de parochie ter bezichti ging gesteld wordt. Tot en met Vrij dag is deze tentoonstelling voor een ieder kosteloos toegankelijk. Woensdag, Donderdag en Vrijdag zal pater van de Bosch een Maria- triduuen houden. Op Zondag 18 Sept. zal de plechtige herdenking plaats hebben van de kerkwijding die door wijlen mgr. P. Snickers, bisschop van Haarlem verricht werd. De plechtige Hoogmis zal opgedra gen worden door de thans rustende pastoor van de parochie de zeereerw. heer' M. J. J. Kammers die van 14 October 1927 tot 15 Juni 1951 zoveel goeds voor de parochie tot stand heeft weten te brengen. Een plechtig Lof dat gecelebreerd wordt door oud- pastoor H. J. A. M v d Ven, zal het kerkfeest "besluiten Geboren: Cornelis A. z. van J. W. J. van Ge ij Is wijk en C. van San ten. Christianus W. M. z. v. J. W. v. d. Krogt en C. A. M. Wijtvliet. Jo hanna F. M. d. van J. Kulker en J. C. M. Schelen. Leonardus J. z. van A. J. Lipman en P. C. Köhne. Jo- hanne H. M. d. van C. H. Bolleboom en A. P. van der Meer. Getrouwd: Jacobus M. Leliveld en Anna C. B. de Groot. Bartholomeus J. wan Kapel te Leiden en Theodora A. Luk. VOORSCHOTEN Moedercursus Het Wit-Gele Kruis organiseert in het a.s. seizoen weer een moedercursus. Deze cursus vangt aan 16 September a.s. en wordt gegeven in het Gezondheidscentrum. De cursus duurt 10 achtereenvolgende Vrijdagen. Zij wordt gegeven voor moeders en meisjes vanaf 18 jaar. Be handeld zal worden de verzorging van de zuigeling en de kleuter. Zij, die aan de cursus willen deelnemen kunrien zich opgeven bij zuster Van Lent, Gezondheidscentrum te Voor schoten. Zondagsdienst De Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waar genomen door dr. F. H. W. Swen, Veurseweg 20, telefoon 2356. Voor de zuster vervoege men zich tot het Ge zondheidscentrum, tel. 2177, een gevaarlijke fantast, die niet al leen een gevaar is voor Nederland, maar ook voor Indonesië. Rechter Maengkom zeide hierop, dat de offi cier van justitie zal trachten vast te stellen welke Engelse vliegtuigen in de genoemde tijd 0P Kemajoran land den. De officier merkte op dit punt cp, dat alleen legale vliegtuigen ge noteerd zullen zijn, doch niet de il legale toestellen. Mevrouw Bouman interrumpeerde de officier hierop. Zij werd evenwel door de rechter „afgehamerd" met de woorden: „Als ik bezig 'ben, houdt u uw mond". Manoch onzeker. Bij zijn verdere ondervraging ver telt Manoch ook over het vliegtuig van de Amerikaanse ambassade, dat volgens hem voorzien was van de woorden „American Embassady" en dat van het type Dakota C-47 was, met vierbladige propellers. De piloot heette Kennedy. Manoch meent, dat hij met dit toestel tweemaal een be voorrading van de lucht uit heeft meegemaakt. Mevrouw Bouman vroeg hierop, waarom Manoch nu zo onzeker is, terwijl hij vroeger zo zeker was in zijn antwoorden. Beklaagde Jungsehlaeger zegt bij zijn confrontatie met Manoch te heb ben gezien, dat deze zijn verklarin gen voorlas uit een schrift. Toen was hij wel zeker. Manoch zegt hierop zich dit niet meer te herinneren. Mis schien had hij toen wel een papier, maar dat had dan geen betrekking op de zaak, want hij mocht geen pa pier hebben en hij kwam toen regel recht uit de cel. Tegenstrijdig. Mevrouw Bouman herinnert voorts aan een verklaring van Manoch, dat 'hij met een zekere Silano naar de Britse ambassade was gegaan om geld te halen. Hiertoe werd hij met een auto van de ambassade afgehaald en hij sprak toen met een Britse kolo nel. Thans aldus mevrouw Bou man zegt Manoch, dat hij in 1952 met Silano, een onbekende en Van Hulst naar de ambassade was gegaan, waar Manoch buiten moest wachten. Van Hulst ging binnen en kwam la ter terug met een lederen tas, waar in volgens Van Hulst vijfduizend pond zat. Manoch zegt hierop, dat dit geld werd weggebracht, maar hij her innert zich niet meer of dit was naar een Indiër in - Djakarta, of naar een lid van de Nigo in Depok, bij Dja karta. De laatste kwam vaak bij Van Hulst om geld te halen aldus Ma- j noch. Vervolgens legt mevrouw Bouman een notariële verklaring over van korporaal Wareman, die vroeger be hoorde tot de Nederlandse Militaire Missie. Deze verklaart dat de N.M.M. .geen eigen radioverbinding had, om dat die door de Auri (Indonesische Luchtmacht) werd onderhouden. Ma noch zegt hierop, dat hij niet sprak over een zender van de Auri, maar over een clandestiene zender, die een der gebouwen van het Hoge Commissariaat stond. Hij was daar vaak geweest om codetelegrammen voor Palembang en andere plaatsen in Indonesië te brengen. Hij duidt aan, dat die zender stond in een ka mer bij de Telex-afdeling. Hij zegt geen deskundige te zijn, maar hij kan wel het verschil zien tussen een telex en een gewone morsezender. Bovendien was het een mobiele zen der, die hij ook op de Salak zag. BOETE VAN 7500 GULDEN GEëlST WEGENS BELASTING ONTDUIKING. De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Assen heeft een geldboete van 7500 ge- eist tegen de 46-jarige landbouwer D. W. J. van der Witteveen, die over de jaren 1951 en 1952 in totaal 15.300.te weinig aan inkomen had opgegeven, waardoor hij ruim 6000.te weinig aan belasting had betaald. In de maand Augustus is het aan tal werkloze mannen gedaald van 26.595 tot 24.435. Ook de bezetting van de aanvullende werken verminderde en wel van 9.581 tot 7.107. Het aan bod van arbeidskrachten is dus in totaal met 4634 afgenomen. Het gun stige weer in Augustus heeft tot deze gunstige ontwikkeling bijgedragen. Veel oogstwerken konden vroegtijdig geschieden. Ook het voortduren van de gun stige conjunctuur leidde tot vermin dering van de arbeidsreserve hetgeen o.a. blijkt uit het feit, dat vele scho lieren die de verschillende onder wijsinstellingen verlieten gemakkelijk een plaats in het bedrijfsleven vonden. Het aanbod van personen beneden de negentien jaar daalde daardoor ondanks afloop van het schooljaar nog van 3.031 tot 2.984. Het aanbod van bouwvakarbeiders daalde van 4.438 tot 3.843, veenar beiders van 1.385 tot 1.195, landar beiders van 8.529 tot 5.436 en losse arbeiders van 7.520 tot 6.615, de afloop van het zomerseizoen had een stij ging tot gevolg van het aanbod van handelspersoneel van 1.572 tot 1.601, transportpersoneel van 1.510 tot 1.566 en kantoorpersoneel van 2.842 tot 3.012. Bij het kantoorpersoneel was ook de inschrijving van oud-scholie ren van invloed. Het aantal open staande aanvragen daalde door de plaatsing van jeugdige ingeschre venen van 70.053 tot 68.080. De relatieve werkloosheid was eind Augustus het hoogst in Groningen en Friesland met 12 werklozen per 1Ö00 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 6, ter wijl het rijksgemiddelde 8 bedroeg, evenals op 31 Juli. 17-jarige knaap dronk 15 borrels Gaféhouder op het matje Om een weddenschap had een 17- jarige jongen in een café in een half uur tien borrels gedronken. Toen hij gewonnen had mocht hij van de eige naar nog vijf borrels extra hebben waarna de jongeman buiten bewust zijn geraakte. In hoger beroep eiste de procu reur-generaal van het Amsterdamse Gerechtshof twee weken gevange nisstraf tegen de 33-j-.rige caféhou der, wegens het opzettelijke toedie nen van bedwelmende middelen aan iemand die in kennelijk staat ver keerde. De politierechter in Utrecht had de man vrijgesproken, doch de officier, die een maand geëist had en drie jaren ontzegging van het uit oefenen van het kasteleinsvak, was in hoger beroep gegaan. Omdat de verdachte echter goed bekend staat, vroeg de procureur geen ontzegging van het uitoefenen van het beroep. Omstreeks kwart voor twaalf gis teravond hebben voorbijgangers be merkt, dat er rook en vlammen uit de spits van de toren van de Ned. Herv. kerk te Bennebroek sloegen. Zij waarschuwden onmiddellijk de dorpsbrandweer, die spoedig ter plaatse was, doch toen brandde de torenspits reeds als een fakkel. Di rect werd het vuur met drie stralen bestreden en reeds korte tijd later was het vuur bedwongen. De Haarlemse brandweer die op verzoek van de rijksbrandweer-in spectie met een voiledig bemande motorspuit werd gealarmeerd, be hoefde geen assistentie meer te ver lenen. De schade van de brand is beperkt gebleven tot de torenspits, die ech ter geheel werd vernield. Het zeven tiende eeuwse kerkje liep vrijwel geen schade op en zelfs betrekkelijk weinig waterschade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Overdag hebben evenwel loodgie ters aan de torenspits herstelwerk zaamheden verricht. Ondanks het late uur trok de brand veel belangstelling.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6