Tentoonstelling van en voor de middenstand beantwoordt dit jaar beter aan haar doel Brand in de Sint Servaaskerk verwoestte de middentoren en beschadigde het kerkschip Leidato: de Leidse jaarbeurs „K unnen kopen" is nog niet altijd „w i 11 e n kopen" Symphonisch hemeltje De opcnin!r Schade bedraagt minstens twee ton 't Klokkenspel behouden, doch geschonden BOEKHOUDEN DE STENEN SPREKEN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 in grote zaal „Kunnen kopen is nog iets an ders dan w i 1 le n kopen". Aldus wet houder S. Menken gistermiddag in zijn openingsspeech van de Leidato „3 maal is scheepsrecht". Hij had er over gesproken, hoezeer óók in deze tijd van economische welvaart de middenstander er op bedacht moet zijn het vertrouwen van zijn klant waardig te zijn en te blijven. Hij moet dit bereiken door eerlijke voor lichting aan zijn klanten. De Leida to geeft als ,de Leidse jaarbeurs" daartoe een goede gelegenheid. Dat vele middenstanders de kansen, die op de Leidato liggen, gegrepen hebben, bewijst de samenstelling van deze tentoonstelling. Méér dan in andere jaren is de klemtoon op de middenstand geval len. De fabrikanten en de industrie zijn in vergelijking met andere jaren verre in de minderheid. De organisa toren hebben dit overwegen van de middenstand bewust nagestreefd, om dat men van mening was, dat het initiatief, geboren in de middenstand, ook bij uitstek van de middenstand moet blijven. Symphonisch. Om het rustig bezoek aan de stands mogelijk te maken heeft men dit jaar voor een ruimere indeling van de tentoonstelling zorg gedragen. De muziek in de grote zaal klinkt nu niet in het midden, maar van een po dium, dat als een symphonisch he meltje boven het grote toneel zweeft, Dit alles zal een rustig „winkelen" langs de stands zeker bevorderen. Ruime ontplooiing. Men heeft geleerd van vorige ja ren. Het vermaakcentrum zal de be zoeker niet meer in de kelders aan treffen. Misschien is dit teleurstel lend, want deze keldertjes met hun „Saint Germain-sfeer" hadden onge twijfeld grote aantrekkingsracht, maar anderzijds wordt des te meer nadruk op de tentoonstelling zelf ge legd. Het vermaakcentrum ligt nu rond het binnenplein: een bandstand en een dansvloer, die ruime Ont plooiing van de danskunst mogelijk maakt. Gistermiddag heeft de Leidato haar poorten geopend. De voorzitter van het Leidato-bestuur, de heer A. San ders, heette de belangstellenden, die vele schakeringen van het Leidse leven vertegenwoordigden, welkom. Hij beloofde dat 't „driemaal is scheeps recht" nog door nieuwe Leidaito-po- gingen gevolgd zou worden en be steedde bijzondere aandacht aan een nieuwe gast: commissaris Dreeuws. Ook oud-commissaris Meijer was aanwezig. Hij hoopte de oud-commis saris, met wie op de Leidato-tentoon- stellingen zulk een goede verstand houding onderhouden was, nog dik wijls in de Lediato-kring te zien. Middenstand ten voordele. Wethouder S. Menken zei, dat hij hoopte, dat met „3 maal is scheeps recht" niet bedoeld werd, dat de Lei dato na afloop geliquideerd zou wor den, integendeel: hij wenste de Lei dato nog vele herhalingen toe. Hij noemde dit evenement nuttig voor de sociaal-economische ontwik keling van de middenstand. Alvorens hij op de economische kant van dit initiatief dieper inging, belichtte hij de samenstelling en het streven van het Leidato-bestuur. Hij herinnerde er aan hoe dit alles uit de eerste daad van een trio is gegroeid. Hoe storm achtig de Leidato groeide, werd op de eerste tentoonstelling al duide lijk toen in plaats van vijf suppoos ten vijf en twintig moesten worden Naderhand is het immer bergop waarts gegaan. Wethouder Menken noemde het feit, dat door dit be stuur geen notulen gevoerd worden een kenmerk voor zijn organisatori sche eigenaardigheden. Ondanks dat (of misschien wel dank zij dat) slaat deze tentoonstelling bijzonder aan by het publiek. Nadat hij de betekenis van deze Leidse jaarbeurs haJd gekenschetst, wenste hij de initiatiefnemers en standhouders het succes, dat zij ver dienden. Hij opende vervolgens de tentoon stelling. Hierna wandelden de genodigden langs de vele stands en lieten zich de doelmatigheid van vele zaken uit eenzetten. Van het goede der aarde werd menig snuifje genoten. Een glaasje wijn aan één van de stands. VJ.n.r.: de heer A. Sanders, mevr. Menken, wethouder S. Menken, de heer Jan Wolfslag. Het orkest van Malando overgoot dit met een warm Zuid-Amerikaans ihytbme. Na de rondtocht vonden allen el kaar aan de tafeltjes op de balcons, waar nog een verversing werd ge bruikt. Wie er waren. Bij deze openingsplechtigheid wa ren onder meer aanwezig: burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Menken, wethouder v. Schaik, allen met echtgenote, com missaris J. Dreeuws en oud-commis saris Meijer, garnizoenscommandant W. A. Gerth van Wijk, vele raadsle den, vertegenwoordigers van diverse middensctandsorganisaties, van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, hoofden van dienst, de heer J. Visser van V.V.V.. Vóór de plechtigheid begon over handigde mej. Gabbby Damave een ruiker bloemen aan mevr. Menken. Het orkest Malando op zijn verheven plaats in de grote zaal van de Leidato. „Hör' mein Lied, Violetta" Vol aandacht volgen de genodigden de demonstratie aan een van de stands cp de Leidato. Van rechts naar links: mevr. Van Schaik, mevr. Menken, de burgemeester, mevr. Van Kinschot, J. Wolfslag. In een stampvolle Schouwburg heeft De Hoofdstad-Operette gister avond haar 10-jarig bestaan gevierd met een prima uitvoering van „Hör' mein Lied, Violetta", een charmante geschiedenis met muziek van Oscar Strauss. Dit spel van liefde en list, dat zich afspeelt in de Napoleon tische tijd, leent zich uiteraard voor een rijke costumering en daarvan heeft het jubilerende gezelschap een dankbaar gebruik gemaakt. De fraaie rococo-toiletten, waarmede het 2de bedrijf 'begon, kregen reeds voor er een noot gezongen was, am hun ver schijning alleen, een open doekje. In de hoofdrol zag men weer de geroutineerde Ruth Rhoden, die het operettewerk volkomen beheerst, met als tegenspeler Jan Handerson. Deze nieuwe aanwinst maakte een voortreffelijk debuut als acteur, maar ook als zanger, want hij heeft een welluidende, prettige stem. Fritz Steiner, de grote komiek van De Hoofdstad-Operette speelde het man netje van twaalf ambachten en der tien ongelukken buitengewoon goed. Zijn talent kon zich in deze rol ge heel tonen, want zij leende zich heel bijzonder tot een soort kolder, welke met een beetje weemoed kan worden gemengd. Ook de clowneske creaties van Claire Clairy en Otto Aurich droegen bij tot het lachsucces van deze avond. Tenslotte moet men ook Mizzy van der Lans noemen bij de genen die de beste vocale prestaties leverden. Het koor, bestaande uit hoofdzake lijk geroutineerde krachten, aange vuld met een enkele debutant, ver richtte zijn taak uitstekend, evenals het orkest, dat dit jaar onder leiding staat van Jan Brookhouse. Na vele open doekjes, welke het gezelschap reeds tijdens de uitvoe ring mocht ontvangen, volgde ten slotte een minutenlang applaus aan het einde van de opvoering. Het pu bliek, merendeels vaste bezoekers van De Hoofdstad-Operette, toonde zich zeer dankbaar voor de vele en goede uitvoeringen van de afgelopen tien jaar. Als men bedenkt, dat iedere operette ongeveer veertigduizend gul den kost aan décors en costuums, dan wil het toch wel iets zeggen, dat dit gezelschap kans heeft gezien, om ge durende tien jaar een verzorgd pro gramma te brengen zonder één cent subsidie te incasseren. Om de beteke nis hiervan in volle omvang tot uit drukking te brengen, speelde het orkest tussen het eerste en tweede bedrijf een potpourri, welke was samengesteld uit melodieën van alle operettes, die het jubilerende gezel schap in de periode 19451955 heeft gebracht. En dat waren er niet wei- Inig. -JL-^ Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen De St. Servaastoren na de brand (Advertentie) Burgerlijke Stand Geboren: Pieter z. van P. v. d. Zwart en J. Boekee. Willem z. van A Bakker en A. Keizer. Jacob Peter z. van J. v. d. Bent en P. v. Duijn. Yvonne Frédérique d_ van W. L. Renaud en G. Nooij v. d. Kolff. Jan Pieter Hessel z. van W. L. Renaud en G. Nooij v. d. Koliff. Michiiel Wilhel mus Philippus z. van G. J. Hoes en Y. A. M. S. Ndenaber. Mirella cL van R. J. Dijkerman en W. D. Muller. Theodorus z. v&n J. Chrispijn en C. S. W. Sohröder. André Leonard z. van A. R. George er. I. D. Douwes. Johan Juriaan z. van J. de Haan en F. J. v. Akelijen. Cornelia Adriana Marian ne d. van P. J. C. Lut en V. A Ver- maat. Overleden: J. Hensen huisvr. van: Gijzenij 40 j. E. D. v. Eede man 45 j. BRIDGE R.K. „O.O." Het bestuur van de bridgeclub voor R.K. „O.O." heeft besloten het seizoen te openen met een pfopa- ganda-drive op Woensdag 14 Septem ber a.s. 's avonds 8 uur in „Royal", waarop alle R.K. bridgers welkom zijn. Opgave bij de secretaresse, Stieltjesstraat 8 of tel. 21586 of 30830, vóór Dinsdag 13 September. BIOSCOPEN. De keuring van de K.F.C van de films, die deze week in Leiden draaien, luidt: Lido Gezworen kameraden (ge- prol. 18 jaar). Luxor: Afgekeurd. Casino. Zo lang jij by my bent (14 jaar). Trianon: Rear Window (18 jaar). Rex: De tiran van Californië (14 De brand in de historische St. Ser vaaskerk te Maastricht, die gisteren niet alleen in Maastricht, maar door geheel Nederland een angstige span ning deed ontstaan, blijkt zich be perkt te hebben tot de torenspits, die omstreeks 1880 door dr. Cuypers gerestaureerd is op een wijze, die niet ibij iedereen bewondering afdwong, omdat de restauratie niet in overeen stemming was met de stijl, waarin (deze oude kerk gebouwd is. Na de blussingswerkzaiamheden is gebleken, dat de klokkenruimte vlak onder de torensplits gespaard is ge bleven. Door de hitte, tengevolge waarvan het in deze ruimite gloeien de looddruppels regende, zijn enkele kleine carillonklokken naar beneden gevallen en is de grootste carillon- iklok gebarsten. De grote luidklok (Ingez. Med.-adv.) 15 mnds-cursus assoc. kl. clubs. Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 TEL. 26558 „Graammeer" is gelukkig als gevolg van het optreden van enkele brand wachten onbeschadigd gebleven. Toren door dak. Door het blussingswerk vanaf de westzijde van de toren uit te voeren, is de ongeveer veertig meter hoge spits volgens de bedoeling naar de kant van de kerk omgevallen. Maar de spits is dwars door het dak en door het kerkgewelf iin de kerk te recht gekomen en de bedekking van het middenschip blijkt op verschei dene plaatsen ernstig beschadigd te zijn. Een automatisch werkend blus- apparaat is ongeveer op dezelfde tijd, waarop de torenspits naar beneden kwam, in werking getreden. Naar wij vernemen beloopt de rechtstreekse schade doore de brand veroorzaakt tenminste twee ton, maar toch heeft men goede hoop reeds morgen de kerkdiensten in deze hoofdparochiële kerk van Maastricht te kunnen laten hervatten. Met 50 slangen. Wat de oorzaak van de brand be treft staat vast, dat er ten tijde van het uitbreken van de brand een lood gieter heeft gewerkt in de torenspits. In hoeverre hier van nalatigheid sprake is geweest bij de werkzaam heden, zal nog nader onderzocht wor den. De loodgieter, die er werkzaam was, is tengevolge van een zenuw schok nog niet in staat om een poli tieverhoor te ondergaan. In totaal zijn bij de brand onge veer vijftig brandslangen op de bran dende toren en de omringende daken gericht geweest. Herstelplannen. Vier brandwachten: de heren H. A. W. van den Broek, J. Cleuren, T. Kri- scher en N. Penders hebben met le vensgevaar positie gekozen vlak on der de brandhaard, waardoor zij er in slaagden, de ruimte waarin de klokken zich bevonden, te bescher men tegen het voortvretende vuur Zij zijn bij dagorder door de brand weercommandant vermeld. Nog tijdens de blussingswerkzaam heden hebben twee Duiitsers uit Mün ohen namens de Europa Union finan ciële hulp voor het herstel toegezegd. Er is ook reeds een comité gevormd onder voorzitterschap van de Com missaris der Koningin in de provin cie Limburg om de nodige fondsen bijeen te brengen; het comité heeft gistermiddag reeds vergaderd. Thans reeds wordt de wenselijk heid overwogen, de verwoeste toren van dr. Cuypers door een meer stijl volle middentoren te doen vervan gen. Vandaag een straatje, dat bijna onder het groen verscholen ligt. Het is een vergeten hoekje van Leiden, verkeer komt er bijna niet door, maar voor de minnaar van stedenschoon is het de moeite waard hierheen zijn schreden te richten. De vorige week De deelnemers aan de prijsvraag stonden in de afgelopen week wei nig gegevens ter beschikking. Wat muurstenen aan een muur. De ouderdom van de stenen deed al wel vermoeden, dat de fotograaf de binnen plaats van een museum was ingegaan. Het was het museum „De Lakenhal". De stenen koppen zijn onder de galerij aangebracht. M. H. Saraber, Roodenbnrgerstraat 45, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5verloot.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5