SeGckióeSoiVtant VROUWELIJKE ERVAREN ASSISTENTE Adenauer is niet bereid „realiteit" van 2 Duitse staten te aanvaarden Boelganin zweeg over kwestie van de Duitse krijgsgevangenen KOUDE OORLOG MET KAVIAAR 1500 Geschiedkundigen bij de H. Vader De overleden kardinaal in zijn paleis opgebaard 't Formaat Kans op regen Opzienbarend Amerikaans plan voor veiligheid in Europa KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13598 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ 12.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. P. 16.80. - Advertenties: 16 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De redevoeringen waarmee de Russisch-Duitse onderhandelingen in Mos kou zijn begonnen, hebben in Bonn generlei verrassing gewekt. Zowel maar schalk Boelganin als bondskanselier Adenauer hebben hun reeds lang be kende standpunten nóg eens opnieuw ontvouwd. In hoeverre deze stand punten ruimte laten voor een vruchtbare bespreking zal, zo meent men in Bonn, pas_ in het verdere verloop van de conferentie kunnen blijken. Boelgamns rede heeft de sombere voorgevoelens bevestigd, waarmee men In Bonn de conferentie heeft tegemoet gezien. Een woordvoerder der bonds regering zeidei moeilijk te kunnen geloven, dat het aan de vooravond van de besprekingen in de „Prawda" verschenen artikel het goede verloop der onderhandelingen zou bevorderen. In Bonn gelooft men deze opmerking evenzeer te kunnen toepassen op Boelganins rede, die dezelfde geest adem de en waarin verlangd wordt, dat de westelijke Duitsers zich zullen neer leggen bij de „realiteit" van het bestaan van twee Duitse staten. uitvoerige verklaring over de zuiver defensieve aard der Westelijke ver dragen en onder zijn opmerking, dat deze verdragen elementen bevatten, die zeer wel zouden kunnen bijdra gen aan de instelling van een breder veiligheidssysteem. Tot tweemaal toe verklaarde Adenauer in zijn rede, dat zijn regering bereid is aan zulk een systeem mede te werken wan neer eenmaal de voorwaarden ervoor vervuld zijn. Verbazing in Moskou In Bonn merkt men op, dat Adenauer uitdrukkelijk geweigerd heeft zulk een „realiteit" als argu mentatie te aanvaarden en dat hij zich lijnrecht tegenover de Russi sche opvatting stelde, als zou de Duitse hereniging voor alles een zaak zijn die de Duitsers uit Oosten West zelf samen moeten aanpakken. Adenauer stelde daartegenover de opvatting, dat de hereniging van Duitsland een plicht der vier bezet tende mogendheden is en dat het Duitse volk aan de inrichting van zijn gezamenlijke tehuis zal kunnen beginnen, wanneer de grote mogend heden daartoe de weg hebben vrij gemaakt. Dikke strepen. In Bonn wordt er bijzondere na druk op gelegd, dat Adenauer de vraagstukken der krijgsgevangenen en der Duitse eenheid als elementen van 'n normalisatie der betrekkingen aandiende. De Russische openingsver- klaring ademde duidelijk een ande re geest. Zij achtte geen belemmerin gen voor het aanknopen van betrek kingen aanwezig. Een paar dikke strepen heeft men voorts in Bonn gezet onder Adenauers IN de Sovjet-Unie heeft de laatste tijd een soort toerisme op hoog niveau plaats. Parlementsleden uit westelijke landen brengen bezoeken aan Moskou en omgeving en regelma tig verneemt men, dat het Russische ministerie van 'buitenlandse za ken weer andere groepen politici heeft uitgenodigd. Met uitzondering van één incident, waarbij een luitenant van het Rode iLeger een Amerikaanse senator met izijn revolver bedreigde, blijken deze reisjes heel genoeglijk te verlopen. Sinds Genève zijn er opklaringen aan de interntaionale hemel. Een ander punt uit de demonstra tie vain goede wiil is de ontwapening. Nadat de Sovjet-Unie haar strijd krachten heeft ingekrompen, volgen de landen van het Oostelijk blok het voorbeeld van de meester. Iedere dag kan men lezen, dat v/eer een andere satellietstaat een paar regimenten in het burger heeft gestoken. Dit alles doet uiteraard prettig aan, maar men dient er zich voor te behoeden, om in de adempauze, die na Genève intrad, meer te zien dan een adempauze. Na de periode van elkaar op de voet volgende spannin gen kan men een kleine opluchting wel eens overschatten. Het is immers duidelijk, dat de be langrijkheid van de adempauze, al- deen ligt in de kans, om het interna tionale klimaat eens flink te zuiveren. Van die kans moet gebruik worden gemaakt en als dat niet gebeurt, dan izal achteraf blijken, dat Genève niet zo erg veel te betekenen heeft gehad. Eisenhower en Nixon hebben al verklaard, dat de wereld niet gebaat ds met Russische glimlachjes. Zolang de satellieten van Rusland onder druk van de grote baas blijven en het volk daar zich niet kan uitspre ken, is een vreedzaam naast elkaar leven van Oost en West onmogelijk. En dit is een Obstakel, dat niet zo gemakkelijk uit de weg zal worden geruimd. Glimlachjes kan het Westen krij gen, maar die betekenen zo weinig. Want wat zegt die inkrimping van de strijdkrachten als men weigert 'be kend te maken, hoe groot het Russi sche leger is? En wat heeft men aan een uitstapje naar Moskou, als het communisme rustig doorgaat met re geringen te ondermijnen? Men kan tot op heden hooguit spre ken van „aardige attenties", maar iniet van een doelbewust streven om spanningen en dreigingen uit te ban nen. Een Amerikaanse journalist ty peerde de toestand wel heel scherp, toen hij zei: „Koude oorlog en ka viaar". In Bonn merkt men met onbeha gen op, dat het probleem der Duitse gevangenen door Boelganin niet is aangeroerd. Het blad van de Oost- duitse socialistische eenheidspartij heeft overigens Vrijdag verklaard, dat de Oostduitse regering haar po gingen voortzet om dit vraagstuk „voor heel Duitsland" te regelen. De persdienst van Adenauers par tij- schreef Vrijdag, dat Adenauer het Duitse standpunt nauwkeurig en waardig heeft uiteengezet. Hij heeft volgens de persdienst duidelijk ge maakt, dat hij niet als koude onder handelaar naar Moskou is gekomen, doch als staatsman, bewogen door de gevaren die dé mensheid bedreigen. Russen verbaasd. Sommige rapporten schetsen de verbazing van Russische beambten over de omvang van de Duitse de legatie en de grote zwier, die zij ten toon .stelt. Daarbij herinnert men er aan, dat de Oostenrijkers weinige maanden geleden met een simpel tweemotorig vliegtuig overkwamen om hun staatsverdrag af te halen. De Duitsers zijn met een hele trein „de langste diplomatieke trein ter wereld" twee vliegtuigen, hon derd en twintig manschappen en ruim honderd journalisten overge komen. Een beetje boos is men in Moskou, wanneer men een Duifje journalist mag geloven, over het feit, dat de bondskanselier en zijn minis ter van buitenlandse zaken het no dig hebben gevonden hun ellenlange Mercedes-wagens te laten overkomen. De Russen hebben namelijk een vloot van glanzende Zis-wagens, in diplo matieke uitvoering, beschikbaar ge steld en zijn vinden, dat de Duitsers •niet moeten doen alsof zij hun Mer cedes beter en betrouwbaarder vin den. Volgens dezelfde berichten heeft de Russische politie ook al een steen des aanstoots gevonden. Adenauer heeft namelijk zijn eigen ploeg „Kri- minalbeambten" meegenomen, der tig man in totaal, zodat er voor de Russen zelf niet veel meer te bevei ligen zou zijn. Sensatie-verhalen. Bepaald onaangenaam heeft zelfs dr. Adenauer het gevonden, dat een vertegenwoordiger van een der even sensationele als ongeloofwaardige Duitse middagbladen vijf geboden uit zijn duim heeft gezogen, die aan alle Duitse reizigers zouden zijn meege geven. Zij zouden nergens mogen praten, want alom hingen microfoons, die zelfs op vijfhonderd meter afstand elk gesprek zouden opvangen. Het hotel „Sowjerskaja" zou van onder tot boven met geheime luisterposten zijn voorzien. In taxi's rijden zou absoluut verboden zijn, daar men niet weet waar een Moskouse taxi heen kan rijden. Om van het nachtleven maar niet eens te spreken. Ofschoon het bestaan van de vijf geboden na tuurlijk meer dan een mop is, heeft het „Bundespresseamt" het nodig geacht het bericht zeer formeel te de menteren. Van alle honderd Duitse correspondenten wisten de lezers reeds de 1ste dag in welk hotel zij lo geerden, op welke kamer zij sliepen en tegen welke koers zij hun marken hadden ingewisseld. Schandelijk duur waren de roebels deze keer bijna het dubbele van de toeristenprijs, die enkele weken geleden gold, toen het Duitse voetbalelftal in Moskou verslagen werd. In Moskou profite ren de Oostduitse correspondenten. Hun Duitse mark, die het in de Ber- lijnse wisselkantoren nooit verder dan 4 oostelijke marken tegen 1 wes telijke mark heeft opgebracht, geldt in Moskou voor gelijkwaardig aan de westelijke. De grote vrees der Duit sers is, dat dat ook zo zal blijken te zijn met de Oostduitse regering. Paus Pius XII onderhoudt zich met de Franse professor Robert Fawtier, president van het internationale congres van historici, tijdens een massale audiëntie voor de leden van het congres in de zaal der Benedictie in het Apostolisch paleis in Vaticaanstad. Voor deze audiëntie, waaraan 1500 deel nemers aan het congres uit -33 landen (zelfs van achter het IJzeren Gor dijn) deelnamen, was de Paus speciaal van zijn zomerverblijf in Castfelgan- dolfo naar Vaticaanstad overgekomen- Vrijdagavond om zeven uur is het stoffelijk overschot van Zijne Eminentie Kardinaal De Jong van het moe derhuis in Amersfoort overgebracht naar het bisschop pelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht. De foto toont de Kardinaal op zijn praalbed, met op de voorgrond links de krans van zijn geboorteplaats Ameland, in het mid den de onderscheidingen van de gestorven primaat en de bloemen van de particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina, mej. Jeanette Geldens, en daarboven de Kardinaalshoed. Geheel rechts de krans van H.K.H. Prinses Wilhelmina. P. G. Wodehouse, de Britse auteur die bekend werd door zijn boeken, waarin hij de draak steekt met het leven in hoge Engelse kringen en waarin de onverstoorbare butler al tijd een rol speelt, heeft een aanvra ge ingediend om tot Amerikaan te worden genaturaliseerd. De 73-jarige Wodehouse woont al zeven jaar in de V.S. AMERIKAANSE KUNSTMANEN. De Amerikaanse geleerde dr. Ne well heeft Vrijdagavond op een te Brussel gehouden bijeenkomst der speciale commissie ter voorbereiding van het internationale geophysische jaar 19571958 medegedeeld dat de Verenigde Staten verwachten in dat jaar zes tot tien kunstmanen te zul len lanceren. Deze door mensen vervaardigde satellieten zullen waarschijnlijk op een hoogte van 300 tot 500 kilometer om de aarde draaien. Zij zullen vijftien tot dertig dagen op een hoogte van 300 en een jaar op 500 kilometer hoogte blijven cir kelen. Het moet theoretisch mogelijk zijn de kunstsatellieten bij zonsop- en zonspndergang met het blote oog waar te nemen. van Adenauer Adenauer is een man, die met kop en schouders boven de Rus sen uitsteekt. Dat heeft gisteren de directeur van het Sovjetstra- ja Hotel, waar de Duitse dele gatie logeert, ondervonden. De lengte van de bondskanselier bleek van dien aard, dat er in het hele hotel geen passend bed voor hem te vinden was. Deze ontdekking veroorzaakte enige consternatie onder de Russische gastheren, maar toen er na de nodige telefoontjes een vracht wagen met een extra groot bed voor het hotel stopte, kon men weer opgelucht door gaan met het uitbrengen van heildronken. Eén probleem was er in elk ge val opgelost. heeft op haar Exportafdeling plaatsing voor beschaafde goed ontwikkelde bekend met de moderne talen. Schriftelijke dan wel telefonische aanmelding aan Mej. E. Zaalberg, Exportafdeling „Zaalberg", Vestestraat 1 E, Tel. 21641 e.v. De afgelopen dagen was het weer in ons land over het algemeen guns tig. Hoewel plaatselijk buien vielen, kwamen ook flinke opklaringen voor. De buien kwamen tot ontwikkeling in een depressie die op grote hoogte met koude lucht geduld was. Deze depressie verwijderde zich in de richting van Scandinavië. Een nieu we trogvormige storing bereikte gis teren de Nederlandse kust en trok vergezeld van enkele regen en on weersbuien naar Duitsland. Deze storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk welke de komende nacht over de Noordzee zal trekken. Boven de Oceaan werd het scheepvaartverkeer bedreigd door een cycloon, de zesde van het jaar, die westelijk van de Azoren uit tropische gebieden naar het noorden trok en later naar het noordoosten afzwenkte. Scheepswaarnemingen toonden aan dat de cycloon slechts in een klein gebied geconcentreerd was. De cycloon transformeerde zich intussen tot een normale storing, die nu snel in de richting van Ierland trekt. Het is waarschijnlijk dat de frontale regenzone van de storing morgen in de loop van de dag on: land bereikt. Of de storing veel regen zal brengen is nog onzeker. De wind zal naar richtingen tussen Zuid en Zuidwest draaien, terwijl de tempe raturen iets hoger zullen worden dan vandaag. De Verenigde Staten hebben een opzienbarend nieuw plan opgesteld voor de hereniging van Duitsland en de verzekering van de vrede in Europa. Dit hebben officiële woordvoerders in Londen meegedeeld. Volgens dit plan zouden veertien landen in het Oosten en het Westen een veiligheidsverdrag ondertekenen. Op deze wijze zouden de Westelijke lan den hun bereidheid tonen om het Sovjetblok te helpen verdedigen. Volgens de zegslieden is een ontwerp van het verdrag door het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken ter bestudering voorgelegd aan de regeringen van Engeland en Frankrijk. Men verwacht, dat, indien de geallieerden met het plan accoord gaan, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, het plan aan de Russen zal voorstellen tijdens de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, die op 27 October in Genève begint. De eerste Britse reactie 'op het plan werd omschreven als „niet ongun stig". In ruil voor de verplichting, die het Westen op zich zou nemen, zou een beroep op de Sovjet-Unie worden gedaan haar medewerking te verlenen bij de hereniging van Oost- en West-Duitsland en aan het Duitse volk toe te staan zich bij de Navo aan te sluiten, indien het dat zou willen. De landen die het nieuwe verdrag zouden ondertekenen, zouden zijn: de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België, Luxem burg, Italië en Canada van westelijke zijde en Rusland, Polen, Tsjechoslowa- kije, Roemenië, Hongarije en Bulgarije aan oostelijke zijde. Op deze manier hopen de Amerikanen de Russische vrees voor een her- e™gd Duitsland, aangesloten bij 'het Westen, weg te kunnen nemen en tege- lijketijd hun doel, een sterk Duitsland in de Navo, te kunnen bereiken. weer Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. (Opgemaakt te 10 uur). S TIJDELIJK ENIGE REGEN. j Van het Westen uit toenemen- de bewolking met tijdelijk enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige of vrij krachtige t wind tussen Zuid en West. Wei- nig verandering in temperatuur. 11 Sept. zon op 6.08, onder 19.09; maan op 0.03, onder 16.32. 12 Sept. zon op 6.10, onder 19.06; maan op 1.20, onder 17.04. Het weer in Europa stockholm oslo kopenhagen amsterdam londen luxemburg parijs bordeaux grenoble nice geneve zurich locarno berlijn FRANKFORT munchen wenen innsbruck rome ajaccio mallorca mist 26 C. nevel 21 regenbui 21 licht bew. 20 zw. bew. 21 mist 22 nevel 23 regenbui 24 regenbui 25 half bew. 26 zw. bew. 20 regen 19 regen 22 nevel 26 regen 25 geh. bew. 24 nevel 28 zw. bew. 25 zw. bew. 25 onweer 27 half bew. 27 Korreltje De man van twaalf ambachten leert ten slotte één ding goed: bede len.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1