3)e ÊcidóeSoti^cmt Getuige Manoch blijkt 'n fantast en 'n goed gedresseerde papegaai De problemen stapelen zich op rond Frankrijks nieuwe koers \veb van leugens Nieuwe koers O of uit de koers Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 46ste JAARGANG No. 13595 i Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties«15 ct. p. m.m. Telefoontjes f l.5i Proces Schmidt in Djakarta „Het doet me leed, dat Indonesië een zaak tegen mij heeft opgebouwd met behulp van Manoch en zijn vriendjes. En ik schaam me, dat Manoch zijn opleiding bij het K.N.I.L. heeft gehad", zo verklaarde Schmidt gisteren voor het Landgerecht in Djakarta nadat Manoch zijn lijstje beschuldigingen had opgezegd. Bij de confrontratie-seance bij de politie vroeg men mij: Waarom beschuldigt Manoch u? Toen heb ik geantwoord, dat hij een leu genaar is. Hij is echter een geval voor een psychiater, omdat hij een patho logische leugenaar is. Op de zitting van gisteren bleek, dat ook de Djaksa Tinggi moeilijk waarheid en dichting van zijn verklaringen kon onder scheiden. Eerst zegt hij, dat hij zes maanden gelogen heeft. Toen is hij maar wat gaan vertellen om de boel in de war te sturen. Hij is niet alleen een fantast, maar ook een goed gedresseerde papegaai. Toch moeten we hem ook dankbaar zijn, omdat hij ons verteld heeft, hoe de zaak is opgezet. Enouh en Munaf laten hem qver het doel van de NIGO (Nederlands- Indische Guerilla Organisatie achtereenvolgens zeggen: 1) Sjahrir in de regering te helpen; 2) Een Islamstaat te stichten, die voordelig zou zijn voor het Westen; 3) De regering van de Republik Indonesia omver te wer pen. Alle processen-verbaal bevatten scherpe aanvallen op „kapitalisten" en „imperialisten". In de opgaven van Manoch worden namen genoemd van officieren van nleger en politie, vooraanstaande en geachte Indonesiërs, Chinezen (die dan altijd kwo-min-tang-aanhangers blijken te zijn), Hol landers en Amerikanen. Verdachte legt verklaring af bij, die mij een tip zou hebben gege ven, dat ik met mijn bende president Soekarno moest overvallen, toen die rond Lebaran 1952 bij Tjianndjur zau passeren. Dit laatste laat hij nu maar weg op de zitting. Als we hem horen en het vooronderzoek aan dachtig lezen, merken we, wat voor soort papagaai hij eigenlijk is. Hij is tegen alles en iedereen, die. geen aanhangers zijn van Moskou. Vol tegenstrijdigheden. Manoch weet echter tijdig te zwij gen, zodra hij merkt, dat zijn ver- LEGE HANDEN? ll^ORGEN is het dan zover, dat Adenauer in het vliegtuig naar Moskou stapt, om zich met de heer sers van het Kremlin rond de con ferentietafel te gaan scharen. Het Westen ziet hem met een gerust hart vertrekken, want bij de opportunisti sche politieke ketelmuziek, welke men in West-Duitsland pleegt te ma ken, heeft de bejaarde staatsman zich steeds doen kennen als de onver murwbare dirigent, die bij iedere valse noot aftikt. Een man van onkreukbaarheid en trouw 1 Ongerustheid is er dus niet in het Westen, maar wel nieuwsgierigheid. Want naast de zekerheid „dat doet Adenauer niet" staat de vraag „zal hij belangrijke resultaten boeken?" Adenauer werd destijds door de Russen uitgenodigd, om te komen spreken over het vestigen van diplo matieke, economische en culturele betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sow jet-Unie. Later werd dit programa nog uitgebreid, maar in feite zijn er nu de conferentie voor de deur staat twee kwesties, die met kop en schouder boven alle andere zaken uitsteken. De hereniging van Duitsland is de eerste, maar er is geen mens, die ten aanzien van dit vraagstuk iets ver rassends verwacht. Rusland is slechts bereid gevonden de kwestie terloops aan te snijden en alle autoriteiten van het Kremlin hebben er bij toer beurt op gewezen, dat „de tijd nog niet rijp is". Adenauer is het daarmee eens, zij het op andere gronden, zodat men moeilijk kan verwachten, dat de bespreking meer zal opleveren dan een vaag beeld, welke koers de Sow- jet-Unie gaat varen als de kwestie van de hereniging straks op hoog ni veau behandeld gaat worden. Dan rest nog de tweede belangrijke kwestie: De vrijlating van de Duitse krijgsgevangenen! Als er iets is, waar het Duitse volk met verlangen naar uitziet, dan is het de terugkeer van de mannen, die zich reeds tien jaar achter het ijzeren gordijn in gevangenschap bevinden. Het zou een buitengewoon groot suc ces voor Adenauer zijn, wanneer hij op dit punt zijn verlangens zou kun nen verwezenlijken. En juist dat maakt de hoop die men hieromtrent koestert, te vermetel. Het is ondenkbaar, dat Rusland de man, die zo met hart en ziel aan het Westelijk blok verbonden is,een der gelijke prestige-winst zal gunnen. Het ligt veel meer voor de hand, dat men de terugkeervan de Duitse krijgs gevangenen zal aanwenden, om de communistische partij in Oost-Duits- land wat wind in de zeilen te geven. Zo staan de zaken aan de voor avond van Adenauers vertrek. Maar toch is men nieuwsgierig. Het ziet er allemaal zö eenvoudig en zo weinig spectaculair uit, dat men hoopt op een verrassing. En tenslotte is Ade nauer een geniale man en doet de Sow jet-Unie vaak onberekenbare din gen- klaringen onvoldoende gefundeerd zijn. Toen bijvoorbeeld mr Bouman zei, de betalingsstaat van de onderne ming „Serpong" over de maand Jan. 1950 te zullen overleggen, verklaar de hij, dat die opzettelijk vervalst was. Mijn autonummer zou eerst B 7046 geweest zijn, dat heeft hij misschien wel 200 maal genoemd, maar toen mr Bouman aantoonde, dat dat num mer al jaren bij de Djakartaanse po litie in gebruik is, veranderde hij het in B-7064 en heeft hij daar nu zelfs een foto van. Als hij chauffeur van die wagen geweest is, hoe kon hij zich dan twee jaar vergissen, terwijl hij ook nog een foto had, die overigens tot nu toe niet als bewijsstuk is overgelegd. Hij vergeet nu ook zijn verhaal te vertellen, dat hij in Juni 1951 een zeer geheim briefje van Van Wierin- gen aan mij gebracht had. Hij had toen nog een afspraak met mij in een restaurant in Bandung, dat niet be staat. Ik zou hen verder rp 1500 fooi („excusez du peu") hebben gegeven. Belachelijk. Manoch wist echter precies, wat er in dat „zeer geheime briefje zou heb ben gestaan, omdat het toevallig open was. Verder zou hij nog eens een kist hebben moeten brengen, die ook toevallig open was, waardoor hij weer kon zien, wat er in zat: Goud. Volgens zijn verklaringen en de toen geldende koers zou dat een waarde hebben gehad van 6 millioen rupiahs. Zou men Manoch met 6 millioen vertrouwen of moet deze verklaring dienen om de betrouwbaarheid van Manoch aan te tonen? Ook voor mr Boumans aanbod 150.000 Neder landse guldens en een goede toe komst in het buitenland, daar zou een minister nog wel voor bezwijken bezwijkt Monoch niet. Dit moet dan zeker ook weer een beeld geven van zijn eerlijkheid. Alleen Manoch en zijn vriendjes zagen mij vier jaar in een auto rond toeren. Niemand van mijn kennissen zag dat, alleen zij. Er is niemand, die mij benzine zag tanken, die mijn wagen onderhield. Er is zeker ook geen belastingpapier van? Ik heb ge vraagd mijn chauffeur als getuige te laten oproepen, maar de politie zegt hem niet te kunnen vinden. De onmisbare. Steeds zit ik in de lobby van een hotel op hem te wachten. Toch is manoch bescheiden. Hij is alleen maar ordonnans. Maar ik durf nooit wat te doen zonder dat ik hem er eerst heb bijgehaald. Ik kom zelfs van Bandung.naar Djakarta om Manoch op te halen om mij te doen begeleiden, als ik zogenaamd ere gast van de Darul Islam te Gekbron ben. Manoch beschuldigt mensen van moord, rampok en andere ernstige zaken. Velen werden daarom gear resteerd en werden ook weer vrijge laten. Echter niet mijn oude Arabische bediende, die niet wil zeggen, dat haar tuan „djahat" (gemeen) is. Ve len van hen zouden juist vóór mij kunnen getuigen. Ze maakten me haast van dag tot dag mee. Er moeten over hun zaken toch ook processen-verbaal bestaan? Ik verzoek u daarom die ook te laten overleggen", aldus beklaagde. Ondervraging getuige Manoch. Getuige Manoch zegt desgevraagd, dat hij bij zijn verklaringen blijft. Hij kan zich niets herinneren van een verklaring over de djaksa agung. Hij zegt. alleen maar te weten, dat hij de eerste tijd met foute verkla ringen het onderzoek in de war wil de sturen. Beklaagde: Ik tart de politie, een van mijn vrienden of kennissen voor de rechter te brengen, die verklaart, mij ooit een auto te hebben zien be sturen. Rechter: Behalve dan een brom- fietsje! Beklaagde: Ja, dat is het enige technische vervoermiddel, dat ik ge had heb. De verdedigster haalt daarna de verklaring van getuige aan, dat hij de eerste zes maanden na zijn arre statie steeds gelogen en ontkend had. „Van die leugens is echter wel een proces-verbaal gemaakt en het beslaat zelfs 25 pagina's. Er komen veel namen in voor van mensen die kort daarop werden gearresteerd. Blijft getuige bij zijn verklaring, dat dit alles van geen waarde is?" Getuige antwoordt, dat sommige dingen waar zijn, andere weer niet. Hij had echter in het begin alleen namen genoemd van mensen, die al naar Nederland waren, omdat Prins hem dat tijdens het eerste transport naar Bandung had bevolen. Verdedigster zegt, dat de eerste namen, die in het eerste procesver baal worden genoemd, de namen zijn van Schmidt, Van Buren van „Gene ral Motors" en van nog een dozijn anderen, die toch nog hier waren. Getuige zegt, dat Schmidt toen al gearresteerd was, „dat VaA Kolk was een vergissing. Ik dacht, dat die al naar Holland was". Het lijkt hem zeer onwaarschijn- Ministers vergaderden in Noordwijk In Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee is Dinsdagmorgen de vergadering begonnen van de zes ministers van buitenlandse zaken van de landen van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap. We zien hier een deel van de conferentietafel: tweede van rechts de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Gaetano Martino; vijfde van rechts zijn Luxemburgse collega J. Bech en achteraan in het midden de Nederlandse minister van buiten landse zaken, J. W. Beyen. lijk, dat Van Buren naar aanleiding van zijn verklaringen gearresteerd zou zijn. Hij had een broer bedoeld, die kapitein van de militaire lufcht- vaart was. Onmogelijk. De verdedigster vraagt de aan dacht van de rechter: Getuige heeft steeds gezegd in de cel te hebben gezeten. Pas nu hem hierover ge vraagd wordt, zegt hij tijdelijk in vrijheid geweest te zijn. Mevrouw Bouman vraagt getuige een beschrijving van mr Cohen te geven. Getuige zegt: een lange man, on geveer 45 jaar, donkerblond, dun haar. Hy had een scherpe neus en droeg een bril. Hij zegt hem nog dik wijls op het Hoge Commissariaat te hebben ontmoet, toen hij er kwam om over ondergrondse acties te spre ken. Hij heeft dit alles gerapporteerd. Mevrouw Bouman zegt, dat er in derdaad een mr Cohen Stuart ge werkt heeft op het Hoge Commissa riaat. Deze is nu echter in Semarang waarnemend commissaris. Als getuige die bedoelt, dan moet zij opmerken, dat hij zich door ieder een slechts Stuart laat noemen, dat hij voor een Europeaan eerder klein te noemen is en dat hij bijna zwarte haren heeft, die weelderig krullen. Getuige zegt, dat de man zich aan hem als mr Cohen heeft voorgesteld. Hij weet niet of hij werkelijk zo heet. De verdedigster merkt verder op, dat de wagen, die op dat ogenblik CD 61 was genummerd, een kleine Renault Quatre was, waar onmoge lijk mr Bouman, die lang is, met die dikke Manoch achterin zou kunnen zitten. De zitting wordt verdaagd tot 12 September. Na 33 jaar keerde de zoon huiswaarts Na zijn vader 33 jaar niet meer gezien te hebben, omhelst de 55-jarige Gino Prato op deze foto zijn 92-jarige vader Giovanni. Zijn vreugde wordt gedeeld door millioenen aan beide zijden van de oceaan. Gino Prato is namelijk een in Italië geboren schoenmaker uit New York, die in een Amerikaans Quiz-programma voor de televisie 32.000 dollar wist te verdienen, door zijn bui tengewone. kennis van opera's. Deze vorstelijke beloning stelde hem in staat zijn enige wens te vervullen, om n.l. in zijn geboorteland zijn vader te gaan bezoeken. 12 September fatale dag? Een nieuwe golf van terrorisme wordt in Marokko gevreesd nu de huidige sultan, Ben Arafa, opnieuw heeft geweigerd af te treden. Op een ogenblik dat de Franse re gering besprekingen voert met de verbannen sultan op Madagascar komt de weigering van Ben Arafa wel uiterst ongelegen. In Aix-les-Bains had premier Faure in overleg met de verschillende po litieke groeperingen uit Marokko be paald, dat tegen 12 September (a.s. Maandag) een oplossing diende te worden gevonden voor het vraagstuk van de troon in Frans Marokko. De Fransen blijven versterkingen in Marokko aanvoeren, dit i.v.m. het naderen van 12 September, de datum, welke zij zich hebben gesteld om tot een „nieuwe regeling" van de Ma rokkaanse aangelegenheden te ko men. Franse militairen en Marokkaanse militiemannen verwijderden Dinsdag in de inheemse wijken van Casablanca aanplakbiljetten, waarin werd opge wekt tot een algemene staking op twaalf dezer, „indien de Franse rege ring haar beloften niet nakomt". Generaal André Franchi, de mili taire bevelhebber van Casablanca, heeft in het inheemse stadsgedeelte de meest strikte voorzorgsmaatre gelen doen nemen. Sinds Zondag j.l. zijn hier vier Franse militairen aangevallen, alle wachtposten moeten minstens vijf man sterk zijn. De militairen moeten in de Arabische wijken te allen tijde wapens en de stalen helm dragen. Parijse arrestanten. Tachtig Algerijnen, die Maandag in Parijs zijn gearresteerd, omdat zij de Algerijse opstandelingen zouden heb ben gesteund met propaganda en het verzamelen van gelden in de Franse hoofdstad, zijn Dinsdag per vliegtuig uit Parijs naar Algerije overgebracht, waar zij ter beschikking van de rechter van instructie gesteld zullen worden. Zes leden van het bestuur van de Marokkaanse nationalistische partij Istiqldl hebben Dinsdag in Rome ge heime besprekingen gevoerd over de Marokkaanse crisis. Verwacht wordt, dat de leider van de partij, Allal Fasi, zich uit Cairo naar Rome zal '«ge ven om aan de besprekingen deel te nemen. Bou Abid, een advocaat uit Parijs en een der leiders van de Istiqlal, heeft verklaard, dat hij na de huidige conferentie naar Parijs zal gaan en daarna een bezoek zal brengen aan de verbannen sultan mohammed Ben Joessef in Madagascar. Afwijkende mening. Allal el Fassi, secretaris-generaal van de Istiqlal, heeft tegenover jour nalisten verklaard geen deel te zul len nemen aan de besprekingen, die een zestal bestuursleden van deze Marokkaanse nationalistische partij thans te Rome voeren over de Ma rokkaanse crisis. „Het heeft geen nut deel te nemen aan besprekingen over een nieuwe koers voor de Istiqlal, die niet in overeenstemming is met het immer door ons ingenomen standpunt. En kele der te Rome vergaderde Isfxqlal- bestuurders hebben reeds in beginsel ingestemd met het vormen van een regentschapsraad en ik ben van me ning dat dit een Franse zet is, om onze sultan uit te rangeren. Ik zal hier niet aan medewerken en ik heb dit aan mijn vrienden te Rome mede gedeeld. Ik wens niet, dat de Marokkaanse zaak, die draait om het verlenen van onafhankelijkheid en souvereiniteit aan ons land, wordt teruggebracht tot een louter invoeren van binnenlandse hervormingen in het huidige Franse protectoraat",aldus El Fassi. I (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te j 10 uur). PLAATSELIJK OCHTENDMIST X Vannacht plaatselijk mist, mor- gen overdag zonnige perioden met dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke S richtingen. 8 Sept. zon op 6.03, onder 19.16; maan op 21.54, onder 13.53. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden STOCKHOLM zwaar bewolkt 23 C. OSLO zwaar bewolkt 20 KOPENHAGEN nevel 20 AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK AJACCIO MAJJLORCA licht 'bewolkt 20 nevel 20 zwaar bewolkt 18 nevel 23 zwaar bewolkt 24 licht bewolkt 25 zwaar bewolkt 27 nevel 24 nevel 21 zwaar bewolkt 26 nevel 21 nevel 21 zwaar bewolkt 20 half bewolkt 25 regen 19 zwaar bewolkt 27 licht bewolkt29 Korreltje Een troep schapen, die door een leeuw wordt geleid, is gevaarlijker dan een troep leeuwen onder leiding van een schaap.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1