Zeven Nederlanders uit Sovjet Unie zijn in Berlijn aangekomen De A.R.K.A. verzet zich heftig tegen de pensioen-aanpassing Minister Staf bij onze vliegers in Duitsland 3d daap u „JEim&uiy" Den Haag geeft subsidie aan militaire tehuizen Bodemonderzoek in Uithoorn Koeien niet bij radiobaken DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT. TWEEDE BLAD PAGINA 1 Niet erg spraakzaam Van het Nederlandse consulaat- generaal te Berlijn is bericht ontvan gen, dat de groep van zeven onlangs uit Russische gevangenschap ontsla gen Nederlanders, onder wie zich echter vermoedelijk een persoon be vindt van andere nationaliteit, van daag aan de Nederlandse autoritei ten te Berlijn zijn overgedragen. Na identiteitsonderzoek zullen de vrij gelatenen, die dit wensen ,zo spoe dig mogelijk naar Nederland reizen. Oorspronkelijk was gemeld, dat de Naar D.P.A. uit Berlijn meldt, maakten de Nederlanders deel uit /van een groep van 27 personen. Onder de overgedragenen waren 2 Fransen, 8 Belgen, 3 Amerikanen, 2 Zwitsers en een niet gespecificeerd aantal Denen. Twee van de Amerika- j nen waren militairen, die al zeven jaar werden vermist. Veertien van de 27 dienden bij de Duitse Wehr- macht. De door de Russen vrijgelaten Ne derlanders verwachten, datzij mor gen Berlijn mogen verlaten, om zicih huiswaarts te begeven. Ben van hen vertelde in het te huis van het Duitse Roode Kruis de nacht zullen doorbrengen, dat hij de laatste drie jaren kok was geweest in een kamp van 150 Russische dwangarbeiders in Bonyuk in het Oeral-gebergte. Voorts vertelde hij, dat zij in het kamp „alles hadden wat zij wensten". Zij verdienden tus sen 300 en 500 roebel per maand, terwijl zeven roebel voldoende wa ren voor het dagelijkse rantsoen voedsel. Ik ontving, aldus vertelde de vrijgelatenen aan journalisten, pakjes van mijn vrouw en natuurlijk kunt u zich indenken, hoe blij ik ben thans op weg naar huis te zijn. Hij v/as de enige vreemdeling in het dwangarbeiderskamp geweest. Ver der vertelde deze Nederlander, dat hij met de andere Nederlanders en de rest van de 27 gevangenen was vrij gelaten uit het „Po Tma Assem- bly"-kamp nabij Moskou, maar hij wist niets over de omstandigheden van de anderen. De ov.erige zes Nederlanders wei gerden hun namen op te geven of een interview toe te staan. Een van hen zeide wel, dat hoewel hij de Ne derlandse nationaliteit bezat, hij re laties bezat in West-Duitsland en dat hij nog niet zeker wist of hij naar Nederland zou terugkeren. Een andere vrijgelaten Nederlan der zeide, dat de tijd nog niet rijp was om van zijn leven in de Sow jet- Unie te vertellen, zolang „onze hon derden medegevangenen niet zijn vrijgelaten. Zij vertrouwen op ons". OOGSTDANKDAG L.T.B. IN HEILOO. Op Dinsdag 13 en Woensdag 14 September a.s. organiseert de L.T.B. haar jaarlijkse diocesane Oogstdank- dagen in het heiligdom van O.L. Vrouw ter Nood nabij Heiloo. Ook dit jaar zullen bloemisten, hoveniers en kwekers samenwerken om het heiligdom te versieren. Tijdens de St. Willibrordushulde spreekt mr. Felix Wubbe uit Gouda over het onderwerp: St. Willibrord bracht ons een christelijke cultuur. Dit "jaar zal de Koorschool van de kathdraal, o.l.v. dr. Ka/t, haar mede werking verlenen (Dinsdag alleen onder de Hoogmis; Woensdag bij alle plechtigheden). De H. Mis begint om 10 uur. De treinen uit de richtingen Alk maar (9.34) en Uitgeest (9.21) stop pen op de 'halte van het heiligdom. MIJNWERKERSBOND WIL WERK WEEK VAN VIJF DAGEN In de algemene jaarvergadering van de Ned. Katjiolieke Mijnwer- kersbond heeft de voorzitter, de heer F. Dohmen, gezegd, dat er onder de-J Nederlandse mijnwerkers een groei- ende onrust merkbaar is. Er werdj een aantal resoluties aangenomen,! waarin gezegd wordt, dat de Katho- lieke Mijnwerkersbond met alle ten j dienste staande en geoorloofde mid-1 delen zal pogen om tot een vijf daagse werkweek in de Nederlandse mijnindustrie te geraken, dat de se condaire arbeidsvoorwaarden van de Nederlandse mijnwerkers verbeterd dienen te worden en dat de Mijn- Industrie-Raad ten aanzien van de beslissing over de beloning der pres taties, een grotere zelfstandigheid dient te verkrijgen. De resoluties zullen ter kennis van de regering, Eerste en Tweede Ka mer, Mijn-Industrie-Raad en de hoge autoriteit te Luxemburg worden ge bracht. Zaterdagmiddag is te Voorburg in de op Donderdag 1 September pas ge opende technische school Voorburg en omstreken het Sint Maartens- lyceum geopend, die hier een tijde lijk onderdak vindt. In zijn openingswoord bracht de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer J. B. A. van Heijst, dank aan het gemeentebestuur van Voorburg, dat het mogelijk maakte door voor schotten en subsidie de oprichting zo snel te doen geschieden. Salarissen op peil van particulier bedrijf In het concertgebouw „De Vereni ging" te Nijmegen is gisteren het driedaagse landelijke congres van de Algemene R.K. Ambtenarenvereni- ging (ARKA) geopend. De voorzit ter, mr G. A. A. M. Boot, hield een rede onder het motto „niet schieten is altijd mis". Daarin vroeg hij de verantwoordelijke landelijke en ge westelijke overheid met spoed alle mogelijke maatregelen te treffen, waardoor kan worden tegemoet ge komen aan het verlangen der ambte naren een aandeel te krijgen in de huidige welvaart van het Nederland se volk. „Zoals in vorige jaarreden moet ook nu nog betoogd worden, dat de ARKA nog steeds tegen het getij moet opkoersen, maar de organisa tie groeit en zij hoopt in 1957 bij het 40-jarig bestaan 20.000 leden te tel len", aldus spreker. Met de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, de KABO, wel ke nu al 30.000 leden telt, is de sa menwerking goed.'Aan een fusie tus sen ARKA en KABO wordt wel ge dacht in bepaalde kringen. Tijd en rustig overleg zullen de gewenste eenheid moeten brengen. Het salaris-peil. De positie der ambtenaren, in ver band met de huidige economische welvarende positie van Nederland, onderwierp spreker aan een diep gaande beschouwing. Einddoel van de Arka-actie in deze is: aan de ambtenaar een reëel inkomen te be zorgen op basis van het loon van 1938.' Spr. hoopte dat de betrokken commissie spoedig met bevredigende loonvoörstellen zal komen. Mocht, aldus spr. de verwachte loonregeling geen genoegdoening brengen, dan zal de Arka met alle gepaste midde len recht zoeken. Spr. verwachtte nog een harde strijd, tot het niveau der salarissen van overheidspersoneel gelijk is aan dat van de lonen in het particuliere bedrijf. De Arka wenst ook een vrijere loonvorming. In Nederland zijn 100.000 geregi streerde vacatures in overheidsbe drijven. Dat cijfer geeft wel wat te denken, zei mr Boot. De Arka neemt in het bijzonder de strijd op, tot het niveau der sa larissen van overheidspersoneel ge lijk is aan dat van de lonen in het particuliere bedrijf. De Arka wenst ook een vrijere loonvorming. Spreker verwachtte van minister Beel een energiek ingrijpen: „niet schieten is altijd mis". De pensioen-aanpassing. Na een pleidooi te hebben gehou den voor versterking van de rechts positie van de ambtenaren, voor een betere kinderbijslagregeling en voor een betere vacantietoeslagregeling, gebaseerd op gezinsgrootte, stond spr. stil bij de pensioenregeling dei- ambtenaren. De Arka wil een algemene optrek king der pensioenen aan het huidige levensniveau. De Arka neemt in het bijzonder stelling tegen het onrecht, aldus spreker, dat de ambtenaren bedreigt door de aanpassingswet pen sioenwet 1922. Eenmaal verkregen rechten van de ambtenaren worden z.i. hierdoor aangetast. „De Arka beschouwt pen sioen als uitgesteld loon, dat niet ontnomen kan en mag worden. Zij verzet zich dan ook hevig tegen deze aanpassingswet en betreurt dat zij hier een minderheidsstandpunt moest innemen in de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Op prin cipiële gronden zal de Arka zich ver zetten tegen elke confiscatie van pensioenen, al zou zij hier ook in de minderheid moeten staan", aldus mr. Boot. Spr. pleitte voor betere gemeente classificatie en doeltreffender geor ganiseerd overleg, waardoor stakin gen als bij de tram in Amsterdam zouden kunnen worden voorkomen. Weer strijdorganisatie. Inzake achterstand in de benoe ming van Katholieke ambtenaren deelde spreker mede, dat een weten schappelijke commissie wordt inge steld, welke historisch en sociolo gisch naar de oorzaken van de z.i. bestaande achterstand zal zoeken. Spr. zei, dat de positie der ambte naren in Nederland in een impasse is gekomen, en dat de Arka weder te rugzakt van organisatie van mede beheer en medezeggingschap tot strijdorganisatie. „Bij de regering ligt hier grote verantwooordelijkheid. Zij heeft verzuimd, tijdig de maatrege len te treffen, welke een consequent en rechtvaardig modern personeels beleid moeten waarborgen", aldus spreker. Na de openingsrede van mr Boot volgden begroetingstoespraken van afgevaardigden van zuster- en ande vijf uur werden de congressisten ten gemeentehuize ontvangen door loco-burgemeester W. Beutema. Uit da rechtbank ontsnapt Gistermiddag omstreeks half een is een arrestant ontsnapt uit het ge bouw van de arrondissementsrecht bank te Maastricht. Het betreft een 25-jarige monteur afkomstig uit Rot terdam, een dief en inbreker, die zich tien dagen had schuilgehouden in een hooiberg te Heughem bij Maastricht. Hij werd zoals bekend is dezer dagen gearresteerd en werd overgebracht naar de rechtbank voor het verhoor door de rechter commissaris. Toen de begeleidende rechercheur even bij de rechtercom missaris werd geroepen maakte de arrestant, alleen gelaten bij de dienstdoende parketwacht, van de gelegenheid gebruik door plotseling administratie-benodigdheden, stoel en schrijfmaohine tegen de grond te gooien. In de ontstane verwarring gelukte het hem de uitgang te be reiken en naar buiten te rennen, om vervolgens via de zogenaamde Hek- senhoek te verdwijnen. De ontsnapte werd reeds gezocht door de politie van Rotterdam, Sit- tard en Heerlen, en had ook al drie maal ingebroken in Maastricht. Vanmorgen is op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" op het eiland te Vlissingen, de onderzeebootjager „Limburg" door H.K.H. Prinses Beatrix te water gelaten. De foto toont het moment, waarop het schip het water is ingegleden en door H.K.H. wordt nagewuifd. Verder zijn op de foto te zien van l.n.r.: mr. B. Kolff (met bril), de burgemeester van Vlissingen, J. W. Hupkes, een van de directeuren van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de comm. van de Koningin in Zeeland, Z.K.H. Prins Bernhard, die het schip eveneens nawuift, Prinses Beatrix en ir. C. Staf, de minister van oorlog en marine. Vol spanning volgde Prinses Beatrix met de ogen de fles, die na het doorknippen van een lint met een grote zwaai in de richting van de onderzeebootjager ging. „Ik doop u Limburg", zei zij plechtig, maar ineens trok haar ernstige gezicht uit de plooi. Zij schaterde, verborg haar hoofd in haar handen, want met de inhoud van de fles doopte zij ook een gedeelte van de genodigden die ijlings met zakdoeken over de champagne aan het vegen sloegen. f1000 per huis Met 35 tegen 4 stemmen heeft de Haagse gemeenteraad gistermiddag zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van B. en W. om aan de centrale van katholieke militairen tehuizen, de Nederlandse militaire bond „Pro Rege", de vereniging „Christelijk Militair Tehuis te 's Gra- venhage" en aan de stichting mili taire tehuizen van het Humanistische Thuisfront ten behoeve van haar in 's Gravenhage gevestigde militaire tehuizen een subsidie vdu 1.000 per dagelijks geopend militair tehuis per jaar toe te kennen. De regeling wordt geacht te zijn in gegaan met ingang van 1 Januari 1953. Tot en met 1055 werd in totaal voor dit doel 12.000 gevoteerd. De heer Dankelman had vooraf ver klaard, dat de meerderheid, van de WD-fractie op het standpunt staat, dat subsidiëring van dergelijke tehui zen typisch een rijkstaak is. De heer Veldhoen (CH) verklaarde dankbaar te zijn voor het voorstel en hij zou eventueel nog verder willen gaan. De heer Van Praag (CPN) verklaarde principieel op het standpunt te staan, dat het hier uitsluitend een taak van de rijksoverheid geldt, zolang echter het rijk niet vdldoende steunt moet Minister Ir. C. Staf bracht een bezoek aan de vliegbasis Laarbruck in West-Duitsland, bij welke gelegenheid hij barakken en woningen van personeel van de Konink lijke Luchtmacht met een bezoek vereerde. Op de foto houdt de minister het dochtertje van kapitein Van der Spek op de arm, terwijl majoor K. Merkelbach, com mandant van het Ned. jachtsquadron, en de vader van het meisje lachend toekijken. Op 24 September zullen in de Hout- rusthallen te Den Haag de nationale kampioenschappen machinesohrij ven worden gehouden. De achtergrond van deze wedstrijden is, zo deelde men ons van de zijde van de stich ting die deze wedstrijden organiseert mede, de verhoging van de producti viteit van het Nederlandse bedrijfs leven. Buiten mededinging zal aan deze wedstrijden deelnemen de Duitse mej. Lore Alt uit Stuttgart, die bij de wereldkampioenschappen machine- •chrijvon, die onlangs te Monaco wer den gehouden, de eerste prijs behaal de met een snelheid van 544 aansla gen per minuut. In dit getal zijn ver disconteerd de fouten waarvoor straf- punten in mindering zijn gebracht. De 544 aanslagen zijn dus niet de ab solute snelheid die (met fouten) be langrijk hoger ligt. In Monaco werd b. v. bij een drie minutentest, waarbij men steeds een zin moest herhalen, een snelheid be reikt van 723 aanslagen per minuut. De Nederlandse mevr. PolmanDes- sauvagie behaalde bij de wedstrijden te Monaco de derde prijs in de afde ling accuratesse. Het nationaal kam pioenschap is thans twee keer ach tereen gewonnen door de Haagse mevr. MeyerKant. Wint zij deze keer weer, dan komt zij definitief in het ibezit van de Babylon-wissel- Leker. EERST PRIKKELDRAAD, NU STOPVERBOD De Rijkswaterstaat heeft een einde gemaakt aan het spelletje, dat reeds geruime tijd tussen een kantonnier van de waterstaat en enkele chauf feurs werd gespeeld, meldt het Alg. Dagblad. Bij Vinkeveen is op de weg AmsterdamUtrecht over een lengte van één kilometer een stopverbod uitgevaardigd, zodat chauffeurs hun auto niet meer kunnen parkeren in de buurt van het koffiehuis daar om een kopje koffie te gaan drinken. Aanvankelijk had men getracht 't koffiedrinken te verhinderen door 'n prikkeldraadversperring aan te leg gen. De chauffeurs knipten echter het draad door, zodat de volgende ochtend de kantonnier weer aan het monnikenwerk van 't herstellen van dq versperring kon beginnen. de gemeente z.i. zorgen voor instand houding der tehuizen, zolang blijkt, dat ze worden gewaardeerd. De heer Darnme (AR.) meende, dat waar de tehuizen in een behoefte voorzien, de gemeente moet helpen. Mejuffrouw mr. Walhain (KVP) verklaarde accoord te gaan met het voorstel, evenals de heer Smitskamp (AR). Vier leden der WD, onder wie wethouder Dettmeyer, stemden tegen de voordracht van B. en W. Voor nieuwe Rijksweg Rijkswaterstaat is op het ogenblik in het gebied van de gemeente Uit hoorn bezig met een bodemonder zoek, om het tracé van de toekomsti ge niéuwe rijksweg Amsterdam-Rot terdam (rijksweg nummer drie te bepalen. Deze onderzoekingen wettingen het vertrouwen, dat binnen afzien bare tijd met de uitvoering van deze nieuwe weg begonnen zal worden. Reeds in het Amsterdamse algemeen uitbreidingsplan van 1935 staat het begin van deze verbinding aangege ven. Van de toekomstige Tuinstad Buitenveldert af loopt de weg onge veer midden door de Binnendijkse Buitenveldertse polder Zuidwaarts naar het gebied van de gemeente Nieuwer Amstel. Dit tracé zal waar schijnlijk wel iets gewijzigd worden. De onderzoekingen binnen de gren zen van Uithoorn zijn bedoeld, om tot een kostenberekening van een tracé te komen. De weg zal in de richting Bodegra ven lopen, om daar aan te sluiten op de bestaande rijksweg UtrechtDen Haag. Vandaar zullen de auto's te recht komen op het reeds uitgevoer de deel van rijksweg nummer drie. (Parool). Koeien kunnen zich, hoe nuttig ze ook voor de mensheid zijn, soms op de meest onvermoede punten hinder lijk gedragen. Zo ook in de Onnerpol- der bij Haren, waar het radiobaken bij het vliegveld Eelde is opgesteld. De uitzending van dit baken wordt ongunstig beïnvloed door de aanwe zigheid van de koeien. Indien de koeien vijftig meter van het baken verwijderd worden gehou den, zullen ze geen kwaad meer kun nen doen, meent de Rijksluchtvaart dienst. Daarom zal een stuk grond rondom het baken gekocht moeten worden. Als hooiland mag het dan nog wel worden gebruikt. Om nu ook nog te verhinderen, dat koeien langs het baken ^v°rden ge dreven naar of van een weiland, waardoor de uitzending weer gestoord kan worden, moet een hek worden gemaakt langs de berm van de weg, die langs het baken loopt. Tenslotte schijnen hooiwagens ook de uitzending ongunstig te beïnvloe den, want twee borden' zullen wor den geplaatst, waartussen voertuigen niet meer mogen stilstaan. Met al deze voorzieningen zullen ongeveer honderdduizend gulden ge moeid zijn. HET VERSCHIL IN DE ZOMER NU EN VORIG JAAR DE ZON DIE WJ KREGEN 6ioT°teal aantal upen ?orrieschijn 1954 - 1955 DODELÏJN ONGEVAL BIJ VIADUCTBOUW Als wij het nu ergens eendrachtig over eens zijn dan is het wel over het feit dat deze zomer heel wat be ter was dan die van verleden jaar. Eindelijk hebben wij dan weer eens een echte zomer genoten en geheel Nederland liep, lag en sprak over de zon. Ondanks dit gunstige beeld moet het ons toch even van het hart dat het gemiddelde aantal zomer dagen dit jaar statistisch nog onder het normale is gebleven. Maar wie dit niet weet zou het toch niet opge vallen zijn en dus houden wij het maar op een „beste" zomer. Bezien wij de resultaten van Juni, Juli en Augustus dan zien wij dat ze in De Bilt totaal 642 uur zonneschijn ma ten en daarmede liggen wij al een heel stuk boven het vorig jaar toen wij maar nauwelijks even boven de 450 uur zon uitkwamen. Wat wij toen echter aan de zon tekort kwa men en kregen wij prompt aan regen te veel en overal ging toen 't gerucht dat de „atoombommen" de schuld waren van dit slechte weer. Nu was het ook inderdaad een feit dat het in tientallen jaren niet zo „nat" was geweest als in die zomer van '54. Ondanks de atoombommen echter kregen wij deze zomer meer dan de helft minder regen en heel wat meer zon. Wat dat betreft waren wij het vorig jaar alleen maar blij dat toen de zomer voorbij was en wij het herfstklimaat kregen want die zo mer was Nederland toch wel te bar. Dit jaar kunnen wij het verstrijken van de zomer alleen ma^>betreuren want met meer dan vo®bende zon en minder dan normaal regen was reizend Nederland zo gelukkig als 'n kind. Daar kon zelfs de 135 mm. re gen die ze in De Bilt maten niets meer aan veranderen. En zo puften wij heerlijk door de zomer waarbij temperaturen werden gemeten van om en nabij de 31 graden C. Dat het nog warmer kan zijn blijkt wel uit het feit dat wij in 1944 bijna 35 gra den en in 1947 meer dan 34 graden C. maten. Het had dit jaar dus nog warmer gekund maar heel Neder land was nu meer dan tevreden en overigens waren wij toch piet veel meer gewend na die zomer van het vorig jaar. de 57-jarige grondwerker W. Steen- bergen uit Moordrecht om het leven Gistermorgen is bij de bouw van is gekomen. Hij werd door een grond- een viaduct in de rijksweg Utrecht- j auto gegrepen en was op slag dood. Rotterdam onder Nieuwerkerk a. d. I Hij laat een vrouw en vier kinde- IJsel een ongeluk gebeurd, waarbij ren na.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5