4 H. Pius X ten voeten uitgeschilderd door geestdriftige mgr dr J.O.Smit Leiden bood aan Nieuwe-Tonge een muziektent aan De heer P. van Ommen vierde jubileum Rondwandeling door herrezen dorp Dr W. H. Levend overleden Sportieve strijd Sleutelkoor- Misdienaars 0-0 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 'l Boeiende herdenking van „Vriendenkring" Leiden Han doipajatigen tot heilige tanga, een amattetyhe lueg pius X, de dorpsjongèn, die zoals de kranten bij zijn Pauskeuze schreven de duizend zalen van de St. Pieter in bezit nam en zoals wij wagen er aan toe te voegen als Heilige de harten van alle gelovigen ontsloot, is gisteravond door mgr. dr. Jan Olav Smit in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden voor ruim 800 toehoorders ten voeten uit geschilderd. Mgr. Smit deed dit met een brede toets, met Romeinse geestdrift en met Italiaanse zwier, gesteund echter door de opmerkingsgave en het beeldend vermogen van de Nederlander. Een ideale combinatie, die de aanwezigen in de Gehoorzaal tot de slotzin geboeid hield. Het jeugdig élan, waarmede mgr. Smit zijn toehoorders benaderde, is des te frappanter, als men in overweging neemt, dat hij de leeftijd der sterken bereikt heeft. Het was een avond, waarvoor de organisator: De Vriendenkring van het Allerheiligst Sacrament te Leiden, alle lof verdient. den, dat de toehoorder zich over zo'n zwakheid hij zulk een sterke figuur moest verwonderen. Mistroostig bekeek hij zijn re- tourfoiljet naar zijn geliefd Venetië, waarvan hij de burgers beloofd bad „levend of dood terug te keren". Het was de bisschop van Baltimore, die met een echt Amerikaans ge baar beloofde hem voor dit ver lopen biljet schadeloos te stellen. Verdiensten al9 paus. Na de pauze tekende mgr. Smit de grote verdiensten van Pius X als paus. Hij vergeleek de opperherder met diens voorganger Leo XIII en toonde de kenmerkende verschillen aan. Leo XIH was de geleerde, die sprak tot het verstand, Pius X, de man van de practijk, die tot het hart sprak. Uitgebreid was de invloed, die Pius X op het katholiek leven had: hij bestreed fel het modernisme, weerde de theatrale profane muziek van die dagen uit de kerken en bracht daarvoor in de plaats de Gre goriaanse volkszang. De zielzorg bleef bij hem nummer Avond werd in stem mige omlijsting gevat LIET WIJDE PANORAMA van het Stadszaal-toneel was bij de ope ning van de avond gevuld met de zangers en zangertjes van de St. Pe trus-parochie. In het midden stond het vaandel van de Vriendenkring, rechts het spreekgestoelte. De heer P. N. Brouwer, voorzitter van de kring, verwelkomde de aan wezigen onder wie stadgenoot, mgr. J. Buis, bisschop van Jesselton, de ken M. A. Jansen, vele andere gees telijken van Leiden en omgeving en wethuder S. Menken. Hij dankte mgr. Smit voor diens bereidheid op deze avond te spreken. Het verheug de hem, dat het plan reeds een jaar levend in de besprekingen van het bestuur nu op deze avond, nog onder het octaaf van het feest van de H. Pius X verwezenlijkt zou wor den. Het koor onder leiding van de he ren H. Rijnbeek en A. Devilee zong vervolgens vlekkeloos het „Ave ve- rum" van Mozart en „O bone Jesu" van Ingenieri. Helder mengden zich de knapenstemmen met het sonore geluid van het mannenkoor. H. Pius X heeft de sympathie van de gehele wereld. Mgr. dr. Jan Olav Smit begin zijn rede met de stromen pelgrims te noe men, die dagelijks terstond na bin nenkomst van de St. Pieter, links in de kapel van de Praesentatie, het schrijn zoeken, waarin het lichaam van de H. Pius X rust. Zó in het oog lopend is deze stroom, dat de kanun niken van de St. Pieter wel eens schertsenderwijs opmerken, dat de H. Petrus, die rust in het centrum van de kerk, grote concurrentie van de eenvoudige dorpsjongen onder vindt. Pius X heeft de sympathie van de hele wereld. Duidelijk kwam dit tot uiting toen 1 .onderd-duizenden op het St. Pietersplein, maar ook op de daken van de huizen en, de ter rassen in de omgeving van het plein, de Heiligverklaring door Paus Pius XII met spanning tegemoet zagen. „Wat is dit voor een man", zo vroeg mgr. Smit, „die de gemoede ren van de wereld in beroering bracht?" Hij gaf daarop een beschrijving van de jeugdjaren van Joseph Mi- chaël Sarto, die de oudste van de tien kinderen van een arme ge meente-ambtenaar en een huisnaai ster was. Het getal negen, was het magische getal in het leven van Sarto (zoals reeds in een artikel in de Leidse Courant omschreven werd). Alle functies, die hij in zijn langzaam stijgende loopbaan bekleedde, duur den negen jaar; uitgezonderd het pontificaat, dat twaalf jaar duurde. Zielzorger. Sarto was bij uitstek zielzorger. Het gedrag van zijn geestelijken ging hem daarom ter harte en dik wijls wist hij op originele wijze zijn priesters aan hun herderlijke taak te herinneren. Een pastoor, die zijn biechtelin gen liet wachten, omdat hij het bed moeilijk verlaten kon, vond mgr. Sarto in zijn biechtstoel; geestelijken, waarvan de bisschop wist, dat zij in geen vijf jaar meer op retraite waren geweest, leidde hij ongemerkt in de handen van de monniken, die met het retraite- werk belast waren. Talrijk zijn de anecdotes uit het leven van Pius X, die zo'n diepe kijk opleveren in het ontroerend- heldere ziele-leven van de Heilige. Toen Pius X paus was gewórden, vroeg men hem, welke adellijke ere-titel hij wenste voor zijn zus ter Rosa, die hem altijd zo trouw had gediend. „Wat is de hoogste titel?" vroeg Pius X. Het bleek, dat er geen ho gere titel dan prinses voorhanden was. Pius X wist echter nog een be tere titel: zuster van de Paus, „en laat zij daarmee tevreden zijn!" Ontroerend was ook de verbeel ding door mgr. Smit van de strijd, die Sarto met zichzelf te voeren had, toen zijn verkiezing tot Paus als een dreigende wolk boven het «conclaaf hing. De strijd werd toegespitst in een tweegesprek, dat de Heilige met de Heer van al het leven voerde. Sarto verloor de strijd. Een strijd, die getuige mgr. Smit met zulk een wankelmoedigheid werd gestre- één. Hij bevorderde de stichting van een bijibelschool, bevorderde de stich ting van nieuwe, niet te grote paro chies in de stadswijken en kwam met hetzelfde doel voor ogen tot de decreten, waarin de dagelijkse H. Communie werd aanbevolen en de kinderziel voor de H. Eucharistie ontsloten werd. „Het geheim van zijn zegenrijke werk", aldus mgr. Smit aan het slot van zijn redevoering, „ligt in zijn vroomheid, in zijn innige verbon denheid met God." God was met hem en is dat nu nog. Gods zegen rust dan ook op de ge lovigen, die de H. Pius X in zijn ne derige vroomheid trachten te vol gen. Vóór mgr. Smit na de pauze aan het woord kwam droeg mej. Jeanne van Egmond „Avondmaal" van Gui- do Gezelle voor. Het gedicht werd eenvoudig, maar met warmte ge zegd. Het koor zong nog enige meer stemmige hymnen, onder meer „O Sacrum Oonviviuim" van H. Andries- sen en het „Benedictus" en het „Aignus Dei" van mgr. L. Perosi. De heer Brouwer sloot de herden king,- dankbaar, evenals de toehoor ders, voor deze avond, die allen dich ter bij de Heiige had gebracht. Hij dankte mgr. Smit, het koor, de declamatrice en alle aanwezigen. Op 5 September herdacht de heer P. van Ommen, algemeen procuratie houder van het Assurantiekantoor de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst van de verzekeringsinstellingen van de L.T.B. was getreden. In een bijeenkomst van bestuur, di rectie en het voltallige personeel van binnen- en buitendienst wérd dit heuglijke feit herdacht. De jubilaris werd toegesproken door de heer G. H. v. d. Berg te Poeldijk, voorzitter van het bestuur van de Verzekerings instellingen. In zijn toespraak memo reerde hij de grote verdiensten van de jubilaris voor de verzekeringsin stellingen en het vele werk door de jubilaris .dikwijls onder moeilijke omstandigheden verricht. Als blijk van waardering bood hij de jubilaris een geschenk onder couvert aan. Hierna nam de heer W. van Om men, directeur van de Verzekerings instellingen en broer van de jubilaris het woord. Hij schetste de loopbaan van de jubilaris en sprak woorden van waardering voor de werkzaamhe den door de jubilaris verricht. Ten slotte bood hij de jubilaris een per soonlijk geschenk aan. Namens het gehele personeel sprak de algemeen procuratiehouder mr. H. M. de Munk de jubilaris toe en "hul digde hem als een goed collega. Een stoffelijk blijk van waardering n.l. een polshorloge, werd de jubilaris namens het gehele personeel aange boden, terwijl de echtgenote van de jubilaris bloemen werden overhan digd. Vele zakenrelaties gaven blijk van belangstelling door him aanwe zigheid of in de vorm van cadeaux. Wees een Samaritaan %em lioum» Inlichtingen bij Plaatseiyke Afdelingen Kath. Nat. Bond v. EHBO of Postbus 601, Rotterdam MET DEZELFDE BOOT, waarmee in Februari 1953 de eerste Leidse hulp troepen naar het verdronken Goeree voeren, arriveerde gistermorgen wederom een kleine afvaardiging van de Sleutelstad in de haven van het eiland. Hetzelfde schip en dezelfde haven maar voor het overige faalt de vergelijking. Inplaats van de haveloze vluchtelingen die opeengehoopt als vleugel lamme vliegen op de rand van een zinkend blik het ogenblik verbeidden waarop zij hun lekgestoten eiland de rug toe konden keren, nu slechts enkele vacantiegangers en vele auto's .die volgeladen met uien en aard appelen het eiland verlieten. Geen slilc meer in de straten en klotsend water om de huizen, geen ijskoude wind en een lucht die elke gedachte aan zonlucht op de vlucht dreef. Alleen goed geklede mensen in schone straten en een zomers gekleed B. en W. dat in feeststemming zonder laar zen het *:iland kon betreden. Het afscheid van Goeree en in het bijzonder van het door Leiden geadopteerde Nieuwe Tonge werd vergemakkelijkt door de wetenschap, dat het materiële leed op het getroffen eiland weer geleden is en dat door de samenwerking in sombere dagen vriendschaps banden zijn aangeknoopt, die zich door tijd noch afstand laten verbreken. woonblokken die elke storm het hoofd kunnen bieden. Nieuwe Tonge bood op een afstand dezelfde „sky line" als enkele jaren geleden; de molen op de voorgrond, het parman tige hoge geveltje van het stadhuis en boven alles uit de- toren van de Hervormde kerk, die nu echter niet met noodklokken doch met het rood- wit-en-blauw het geheel beheerste. De ruines aan de voet van deze monumenten zijn echter opgeruimd en vervangen door ruim honderd- vijftig woningen en gebouwen. De hulpverlening heeft echter haar stempel op het dorp gedrukt. De kern van de nieuwe gemeente wordt gevormd door het Finse plein, waaromheen de houten woningen ge bouwd zijn die door het land van de meren werden geschonken. Het on- Hollandse van deze dorpskern wordt nog versterkt door de aanwezigheid van een hertenkamp, die men immers elders in deze nijvere streek tever geefs zal zoeken. Het kamp met zijn levende have is een geschenk van Al- blaserdam en op een dag door de be- Symbolisch puinruimen Het loflied dat op de wederzijdse samenwerking en vriendschap door de verschillende autoriteiten afgesto ken werd, kreeg een prachtige bege leiding in het concert dat door de plaatselijke muziekvereniging in de nieuwe door Leiden geschonken mu ziektent gegeven werd. Voordat dit noten-toe programma de hulpverle ning definitief afsloot, vereerde de burgemeester van Nieuwe Tonge zijn Leidse collega met de erepenning als een bewijs van dankbaarheid aan de gehele Leidse bevolking. Het prachtige weer dat de over tocht van het hMriaMk iW» tot een waar genoegen maakte, begeleidde het Leidse gezelschap ook op zijn tocht dwars over het eiland naar Nieuwe Tonge. De landerijen, die er bij het vorig bezoek, toen het eiland pas weer droog gevallen was, uitza gen als een maanlandschap, waren weer overdekt met de groene en gele last die ze tot vruchtbaar bestempel den. De door het water ondermijnde huizen die op een windvlaag schenen te wachten om er het moede dak bij neer te leggen, waren vervangen door Burgemeester Van Kinschot en wet houder Menken ruimden „symbo lisch" puin weg. volking van het stadje aangelegd en overgedragen. Deze hulp werd echter verleend lang nadat de Leidse hulpploeg haar taak verricht had. Het was dan ook aan deze mannen van het eerste en verschrikkelijke uur, dat burgemees ter C. A. van Hofwegen in zijn her denkingsrede terugdacht. Hij sprak zijn rede uit in het dorpsgebouw, waarvoor even te voren de ont vangst had plaats gevonden. Spreker richtte zich allereerst tot de heer Voorbach, die als ambtenaar van ge meentewerken direct en zonder veel praten met het bijna hopeloze werk begonnen was. Zijn werk, aldus spre ker, en de arbeid van gasfitter, elec- triciën en stratenmakers heeft de be volking de stimulans gegeven om niet bij de pakken neer te gaan zitten. De enkele malen, dat deze mensen met weekendverlof gingen, namen zij nog strijkijzers en stofzuigers mee om ze 's Maandags weer gerepareerd en wel mee terug te brengen. De heer Jongeleen, zo vervolgde de heer Van Hofwegen, was bij al deze acties de man ie de tankwagens liet rijden en de mannen naar de be dreigde plaatsen dirigeerde. Spreker kon zich wethouder Men ken niet losdenken van het legertje vrouwelijke hulpkrachten, dat door zijn initiatief naar het dorp werd ge zonden. Aan wethouder Van Schaik dankte het dorp de jeugdleiders die er bij de jongens en meisjes tot zelfs in het donkerste uur de moed in wisten te zingen. Wethouder Van der Kwaak maakte door een ruim gebaar deze beurzen open dijken-dicht actie tot een suc ces. De gemeente-secretaris mr. Bool stuurde het puikje van zijn ambtena ren om het dorp ook administratief weer op poten te helpen. Burgemeester Van Kinschot ten slotte was het hart en de motor van deze actie. Hij heeft, zo vervolgde spreker zijn enthousiasme overgedra gen op zijn medewerkers, die op hun beurt weer de stuw zijn geweest voor de bevolking van Nieuwe Tonge. De erepenning die burgemeester Van Hofwegen hierna aan zijn gast uit reikte was bedoeld als een klein ge schenk, dat echter grote dank en waardering tot uitdrukking brengt. Nadat de h£er Bomsma uit Middel- harnis eén zelfopgenomen film over e ramp en het herstel had vertoond, maakte men een rondwandeling door het dorp waarbij in het raadhuis de uit de lakenstad afkomstige stoffe ring en in de speeltuin de door Leid se handen vervaardigde speeltuigen bezichtigd werden. Tijdens de lunch die in het dorpsgebouw gebruikt werd' overhandigde de heer Menken aan een van de inwoonsters van het dorp een van de sigarenkistjes, die in de maanden direct na de ramp door de Leidse schooljeugd van een inhoud was voorzien. Het kistje was gevuld door een Leidse scholier, die nog voor het beëindigen van de ac tie door een ongeluk om het leven was gekomen. In de middaguren wandelde men naar de nieuwe opgebouwde wijk, waar de Leidse muziektent een plaats had gevonden. De tempel der muze is geheel aangepast aan de moderne stijl van de omgeving. Burgemeester jhr mr Van Kinschot herinnerde bij de overdracht aan het plezier waarmee de Leidenaars in Nieuwe Tonge gewerkt hebben. Het is dan ook, aldus spreker, met ge mengde gevoelens dat men E^cheid van het dorp neemt. Voordat de muziektent officieel door fanfare en korpsen in gebruik genomen werd, richtte de voorzitter van de plaatselijke bejaardenvereni ging de heer Koekkoek een dank woord tot de burgemeester. Spreker meende de onlangs genoten vriend schap met Leiden het best met een geschenk te bezegelen. In de middaguren begaf het ge zelschap zich naar één der buiten wijken van de gemeeiite, waar bur gemeester Van Kinschot, als afslui ting van de hulpverlening het Ge meentebestuur van Nieuwe Tonge een muziektent aanbood. Tijdens de ze overdracht wees de burgemeester er op, dat Leiden zich indertijd spon taan heeft ingezet om de hulpverle ning aan Nieuwe Tonge te doen sla gen en dat de ramp, hoe ontstellend haar gevolgen dan ook waren, het Nederlandse volk dichter bij elkander had gebracht. Tussen de bevolking van Leiden en Nieuwe Tonge is een hechte band van ware vriendschap ontstaan. De ere-penning, die hij in de och tenduren mocht ontvangen en waar voor hij hartelijk dankte, ziet de bur gemeester niet als een bewijs van dank voor zichzelf, doch voor de gan se Leidse burgerij. Spreker verwachtte, dat de thans aangeboden muziektent een stimu lans mocht zijn voor de bevordering van het culturele leven van Nieuwe Tonge. Na de overdracht sloeg het Colle ge zij 't op symbolische wijze aan het puin ruimen. Een kruiwagen vol puin, dat op het toegangspad tot de muziektent verspreid lag, werd opgeruimd en door burgemeester Van Kinschot van het terrein weggereden. Een handeling, die uiteraard grote hilariteit verwerkte en een aardige afsluiting van de adoptiehulp vormde. Burgemeester Van Hofwege. die dit kostbare geschenk Op hoge prijs stelde, zeide dat Nieuwe Tonge te recht trots is op deze aanwinst. Steeds zal onze bevolking, aldus spreker, met grote dankbaarheid en vriendschap aan de Leidse hulp terug blijven den ken. De heer Koekoek, voorzitter van de Bond van Ouden van Dagen te Nieu we Tonge, had hierna voor het Col lége nog een verrassing in petto. De ouden van dageii, die een goede her innering bewaren aan het gemaakte uitstapje naar Leiden en eveneens met grote dank aan de van Leiden ondervonden bijstand terugdenken, zorgden deze dag voor een rokertje voor het Leidse College. Een geste, j waarvoor burgemeester Van Kinschot 1 hartelijk dankte. Hierna gaf de dorpsfanfare, afge wisseld met zang van de drie plaatse lijke koren en mandoline-muziek, 'n concert, dat door de Leidse gasten met bijzondere interesse werd ge volgd. De prestaties waren van die aard, dat het korps een uitnodiging ontving om volgend jaar in Leiden een Zomeravondconcert te verzor- De burgemeesters nemen de muzi kale hulde in ontvangst. gen. Een uitnodiging, welke prompt werd aanvaard. Nadat de thee nog was geserveerd, vertrok het gezelschap, dat deze dag een zeer goede indruk van het her bouwde Nieuwe Tonge had gekregen, weer naar de Sleutelstad. Een dank baar Nieuwe Tonge achter zich la tend! NIEUWE TONGE NAAR LEIDEN. Het gemeentebestuur van Nieuwe Tonge zal Donderdag a.s. een tegen bezoek aan Leiden brengen. Gisteren is te Leiden op 64-jarige leeftijd overleden: dr W. H. Levend, directeur-geneesheer van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Sinds 1947 was dr Levend direc teur van het Leidse Ziekenhuis. Dr Levend vertrok na zijn medi sche studies te Utrecht als jong ge neesheer naar Indië,, waar hij al snel tot geneesheer-directeur van het zie kenhuis van de gezamenlijke cul tuur-ondernemingen te Dehli werd benoemd. Terug in Nederland werd hij di recteur-geneesheer van het gemeen te-ziekenhuis en tevens directeur van de geneeskundige dienst te Zaandam Vandaar vertrok hij, in 1947 naar Leiden. Hoewel de gezondheid van dr Le vend zeer wankel was hij is in het afgelopen jaar 5 maanden ziek ge weest kwam het bericht van het overlijden van de directeur, die sinds April van dit jaar weer in actieve dienst was, onverwacht. Oud-student herkent Leiden niet meer „Ik ken de stad waar ik gestu deerd heb, Leiden, nauwelijks meer terug". Dit zegt dr. H. G. Luttig, Eerste Kamerlid van de Unie van Zuid-Afrika, die op zijn rondreis door de West-Europese landen op liet mo ment in Nederland vertoeft, waar hij sedert zijn studie aan de Leidse Universiteit twintig jaar geleden niet meer geweest is. Vooral dn Nederland heeft hij be langstelling voor de economie. Over het economisch herstel van Neder land staat hij verbaasd. „De positie van de Nederlanders is groter, dan zij het eigenlijk zelf be seffen", zegt de heer Luttig. „Men moet respect hebben voor de energie en durf, waarmee de wederopbouw is aangepakt." Hele steden verrijzen uit de grond. In het bijzonder was hem dat in zijn studenten-stad opgevallen. Met de emigratiedienst heeft de heer Luttig van gedachten gewis seld over het doen emigreren van meer geschoolde vakmensen naar de Unie van Zuid-Afrika. Men schrijft ons: De zangers en misdienaars van de Petrus-parochie hebben dit jaar, hun krachten weer eens gemeten in een traditionele, voetbalwedstrijd. Kapelaan De Jong bracht de bal om kwart over zes aan het rollen en ■direct werden er fraaie aanvallen opgezet, door de misdienaars, doch de verdediging der zangers hield zich prachtig staande. Slechts éénmaal wisten de misdie naars door te dringen, maar het har de schot van de rechts-binnen werd prachtig gekeerd, door een der zan gers. Jammer alleen, dat het deze knaap een gebroken bril kostte! Nog- ge'bouwd, ditmaal door de zangers, maar de bal ging naast. De rust ging met een blanco stand in (0—0). In de tweede helft leek het er veel op, dat de misdienaars het vasie. plan 'hadden gevat, de zangers een verpletterende 'nederlaag toe te bren gen. Vooral de snelle, maar kleine rechtsbuiten, wist de bal steeds voor de zangers-doelmond te 'brengen, maar de bal werd steeds keurig en op tijd weggewerkt. De strijd bleef tot het einde heen en weer golven. Strafschoppen beslisten de strijd in het voordeel van de misdienaars. Zij kregen de medaille en de aan voerder der misdienaars overhan- maals werd er een snelle aanval op-digde een vaantje aan de zangers.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2