Timoner wereldkampioen der stayers Aieóöitia en &g.na titelhouders in de achtetao£g.ing. en de óp tint Nederland won de landenprijs op 't concours te Rotterdam Zeilkampioenschappen op de Westeinderplassen Wolverhampton's doelpuntenhonger Strijd der Drakenklasse Koos de Jong derde in Eur. kampioenschap MAANDAG 5 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Wereldkampioenschappen op de baan Tot grote vreugde van de 20.000 Italianen, die Zaterdagavond geen plaatsje in het Vigorelli stadiononbe zet hielden, is ook de sprinttitel bij de amateurs aan een van hun lands lui ten deel gevallen. Giuseppe Ogna had drie ritten nodig om zich in de halve finalles van de Australiër Tressider te ontdoen, en moest daar na eveneens drie keer aantreden om de fantastische Argentijn Batiz de baas te blijven. Batiz won de eerste rit van de finale met een tijd van 11.6 sec. voor de laatste 200 meter, dezelfde tijd, die Ogna noteerde in de door hem gewonnen tweede rit. Een belle was dus noodzakelijk en een duel van intense spanning, die zich in een oorverdovend gejuich en geloei zou ontladen, toonde Ogna zich de beste amateur van het mo ment, zoals Maspes zich de vorige dag als primus inter pares bij de profs had doen gelden. Messina prolongeerde zijn titel als wereldkampioen achtervolging profs. Hij klopte, zonder zich tot het uiter ste in te spannen en zijn course re gelend op die van onze landgenoot, Wim van Est in de halve finale, en maakte daarna in de eindstrijd korte metten met de jonge Strehler. Wim van Est legde beslag op de derde plaats in het eindklassement door Pazza geen schijn van kans te geven in de rit, die hiervoor gold. Hij won met ongeveer 90 meter voor sprong, in een uitstekende tijd: 6 min. 16 sec. Het klassement in dit onderdeel werd dus 1. Messina, 2. Strehler, 3. Van Est, 4. Piazza. Bij de stayers is de titel ten deel gevallen aan de Spanjaard Timoner, die in de finale verre de meerdere bleek van al zijn concurrenten. Dolf Verschueren gaf al in het begin van de wedstrijd op na herhaalde motor- pech van zijn gangmaker. Jan Pronk haalde evenmin de finish: materiaal- pech noopte hem de strijd te staken. DE REVANCHE TE A'DAM. Het programma van de revanche wedstrijden der wereldkampioen schappen, welke Woensdag a.s. op de stadionbaan te Amsterdam worden gehouden, is definitief als volgt sa mengesteld: Sprint: Professionals: Maspes (Ita lië) wereldkampioen, Plattner (Zwit serland), van Vliet (Nederland) en Sacchi (Italië), respectievelijk dus 1 tot en met 4 van de sprintfinale te Milaan. Dit viertal rijdt matches a deux met een rit van vier aan het slot. Omnium: Voor professionals tus- Ruim 8000 toeschouwers, bij wie prins Bernhard, de prinseseen Beatrix en Irene en prinses Armgard, waren op de vierde dag van het internatio naal concours hippique te Rotterdam aanwezig, toen onder zeer goede weersomstandigheden 'n begin werd gemaakt met het intex-nationale springnummer om de Grote Prijs van de stad Rotterdam. Voor de barrage, die over 7 hin dernissen ging met een maximum hoogte van 1.55 meter, klasseerde zich als enige amazone in dit selecte gezelschap de Britse Susan White head en wel met twee paarden te weten „Scorchin" en „Eforegiot", voorts haar landgenoot luitenant kol. Llewellyn met „Aherlow", de 18-ja- rige T. Barnes die zijn buiten lands debuut maakt met „Gala Queen", de Spaanse ruiters Garcia Cruz met zijn prachtige springer „Quoniam", Goyoaga met „Tosca- nella" en commandant Ordovas met „Caesar". Voor Duitsland reed Mag nus von Buchwaldt zich met „Ta- bitha" in de barrage, terwijl de Ame rikaan Steinkraus met „Wonabet" de eer van zijn land hoog hield. Ook de Franse ruiters lieten zich niet onbe tuigd: luitenant Lef rant had zich met „Vezelise" en met „Etendard" voor de barrage geklasseerd, terwijl zijn landgenoten Du Breuil en de Fom- belle met respectievelijk „Krack Adventurer" en „Doria" het barrage parcours moesten springen. Ook Hendrickx in de barrage. Tussen deze befaamde ruiters be vond zich voor Nederland onze grote crack uit Grathem, Wiel Hendrickx met zijn prachtige 10-jarige vos ruin „Byou". Het paard had een voortref felijk parcours gereden, met ruime sprongen de hindernissen nemend, zeer tot voldoening van het talrijke publiek, dat onze landgenoot met ge juich begroette. De Spanjaard Goyoaga behaalde zijn eerste overwinning, door het barrage-parcours foutloos af te leg gen in de snelste tijd: 37.8 sec. Zijn landgenoot Ordovas reed met „Cae sar" eveneens alle hindernissen goed, doch zijn tijd lag 2 sec. (39.8 sec). Als derde eindigde Wiel Hendrickx, na met „Byou", die uitstekend in vorm was, wederom op bijzonder i fraaie wijze alle hindernissen te ne- I men in 40 sec. Een daverend applaus I van het publiek was de beloning voor deze Nederlandse combinatie, die op zo'n mooie wijze de strijd tegen de I „groten" had aangebonden. T. Bar- nes reed eveneens foutloot en werd vierde (52.6 sec.). De klap op de vuurpijl. I Eind goed, al goed, zegt 't spreek- woord. Dit gold zeker voor de viifde DE ITALIAAN GUIDO MESSINA, en laatste dag van het internationaal 1 concours hippique, dat besloten werd die gisteren wereldkampioen achter-t met een glorieuze en verdiende over- volging voor professionals is winning voor Nederland in de Grote geworden. I Prijs der naties, het belangrijkste sen de ploeg MessinaTrehlerBel- lenger enerzijds en de Nederlandse ploeg Cchulte—Van EstDerksen anderzijds. Het Omnium bestaat uit een tijdrit, een achtervolging en een klassementswedstrijd, steeds voor ploegen. Messina is wereldkampioen achtervolging en de Zwitser Strehler werd te Milaan tweede, terwijl van Est de derde plaats innam. Achtervolging: Voor amateurs over 4 km tussen de wereldkampioen Norman Sheil (Engeland) en de Ne derlandse kampioen Piet van Heus- den. Stay er wedstrijd over 1 uur: tussen de wereldkampioen Timoner (Span je) Bucher (Zwitserland) als twee de, Verschueren (België) de ex-we reldkampioen, de beide Fransen Queugnet en Le Strat en de Neder landers Pronk, Wagtmans en Koch. De wedstrijden vangen om 8 uur aan. DE CHALLENGE HENRI DESGRANGE. Na de jongste wereldkampioen schappen leidt Italië met 140 punten in het klassement voor de Challenge Henri Desgrange, vóór Nederland 55, België 50 en Engeland 43 pnt. De Challenge zal worden toege kend in 1958 aan het land, dat sinds 1949 in 10 opeenvolgende jaren het hoogste puntentotaal behaald heeft bij de wereldkampioenschappen op de baan en op de weg. Voor een over winning worden vijf punten, voor een tweede plaats drie punten en vooreen derde plaats een punt toe gekend. ZEVEN RUITERS IN BARRAGE OM DE GROTE PRIJS VAN ROTTERDAM onderdeel van het gehele concours. Deze uitzonderlijk fraaie prestatie van de Nederlandse ruiter-equipe bestaande uit Wiel Hendrickx met „Byou", B. J. J. Arts met „Tatjana", baron J. J. L. van Lynden met „Mas ter" en M. M. Koster met „Tarahu- mara" verdient alle lof. Nog nooit in de historie van het concours te Rotterdam was het voorgekomen, dat Nederland de landenprijs won. Wan neer men bedenkt, dat Spanje zijn beste ruiters naar Rotterdam had ge zonden, dat Frankrijk een team had van internationaal vermaarde ruiters, dat de Britse equipe was samenge steld uit enkele van Engelands beste kanshebbers, dat de Duitse ploeg, die aantrad zeker ook niet onderschat mocht worden en dat men rekening diende te houden met de Ierse rui ters, die verleden jaar op zo geheel verrassende wijze de Landenprijs wonnen in Rotterdam, dan mag men meer dan tevreden zijn over de prachtige successen van de Neder landse ruiterploeg. De uitslag is zeker verrassend. De wedstrijd was vol spanning en bleef tot het laatste ogenblik open. Zelden komt het voor, dat in een landen wedstrijd barrage moet worden toegepast. Ook voor deze bijzonderheid zorgde de Neder landse equipe, inzonderheid Wiel Hendrickx. Door over de twee man ches evenveel fouten zestien in totaal te laten noteren als de Engelse ploeg. Beide landen moesten dus opnieuw strijden om de grote overwinning. En zelfs in de barrage was de strijd open tot aan de laatste ruiter Wiel Hendrickx, die een overwinning voor Nederland in de hand had. Hij heeft de verwachting niet beschaamd. Hendrickx won doordat hij als laatste ruiter het bar rage-parcours foutloos rondkwam tot groot enthousiasme van de duizen den toeschouwers, die hun vreugde niet onder stoelen of banken staken. Met een driewerf hoera werd de Ne derlandse ruiter-equipe begroet. Prins Bernhard reikte in de func tie van president van de Internatio nale Hippische Federatie de prijs uit. Wiel Hendrickx had zich tevens als de beste ruiter van het gehele concours geklasseerd en hij kreeg daardoor de Prix du Vainqueur uit handen van prins Bernhard. Een zeer verdiende overwinning voor onze zo bescheiden Wiel Hendrickx, die ondanks de hem herhaaldelijk door buitenlanders gedane zeer hoge aanbiedingen ondermeer van Spaanse zijde „Byou" te verko pen, zijn brave springer niet wil missen. DEENS RUITER VERONGELUKT. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De Deense amateur jockey Bent Melt- zer, verongelukte tijdens een steeple chase. Zijn paard viel bij het nemen van een hindernis en raakte in zijn val met een van de hoeven de ruiter tegen het hoofd. De 25-jarige Bent Meltzer was vrijwel op slag dood, ZWEMMEN HONGAARSE DAMESPLOEG VERBETERDE WERELDRECORD Tijdens internationale zwemwed strijden te Boedapest heeft de Hon gaarse damesploeg het wereldrecord 4 x 1O0 meter estafette wisselslag ver beterd en gebracht op 4 min. 57.8 s»*c. Het record stond sedert 17 Juli j.l. op naam van Nederland met 5 min. 0.1 sec. In dit 50 meter bad won Joke de Korte de 100 meter rugsiag in 1 min. 15 sec. Tot het keerpunt lag zij met Eva Pajor gelijk, maar hierna nam zij de leiding en won met 0.5 sec. voorsprong, he ty Balkerer.de ^gde beslag op de eerste plaats in de 400 meter vrije slag, die zij won in 5 min 5.4 sec., de beste tijd ooit in een 50 mete- bad gemaakt. Voor de eerste 100 meter had zij 1.08.06 nodig, voor de tweede 1.18.7, voor de derde 1.30.4 en voor de laatste 1.17.7. Ook Mary Kok, die tweede werd in 5.06.3 en de Hongaarse Valerie Gyenge, die met 5.06.5 als derde aantikte bleven be neden de tijd, die gold als de beste prestatie in een 50 meter bad, name lijk 5.08.6, welke tijd Vaierie Gyen ge in 1953 liet noteren. Valerie Gyenge leveïde Zondag middag een prachtige prestatie op de 100 meter vrije slag, door deze af stand te zwemmen in 1 min. 5.4 sec., een nieuw Hongaars record en slechts 0.8 sec. boven het befaamde wereld record van Willy den Ouden uit 1931. Haar landgnote Katalin Szoke werd tweede in 1.05.8 en Joke de Korte en Hetty Bakenende lieten 1.06.6 voor zich afdrukken, waarmee zij hun beste persoonlijke prestaties verbe terden met respectievelijk 1.4 en 0.5 sec. Zij eindigden als derde en vierde. De 100 meter vlinderslag leverde een overwinning op voor onze land genote Atie Voorbij, die 1 min. 14.2 sec. voor zicht liet afdrukken. Ripszina Szekely tikte als tweede aan in 1.15.4 en Mary Kok, die 1.15.7 noteerde, klasseerde zich derde. LAWNTENNIS ENGELSE I.C.—NEDERLANDSE I.C. 11—6 De tenniswedstrijd tussen de I.C. van Engeland en de I.C. van Neder land te Eastbourne is door de Engel sen gewonnen met 116. Op de tweede dag wonnen de gast heren 5 van de 8 wedstrijden. HOCKEY HET NEDERLANDS TEAM VOOR ZONDAG 11 SEPTEMBER. Het Nederlands hockey-team, dat Zondag 11 September in het Wagener stadion te Amstelveen tegen India uitkomt, is al volgt samengeteld: doel: Mulder (Amsterdam); achter: Gerrits (Venlo) en Keulen (Amers foort); midden: Wagener (Hilver sum), Loggere (Laren) en Van Dijck (Kampong); voor: Coehorst (Venlo), Van Grimbergen (HTCC), Van Erven Dorens (Laren), Bouwman (BMHC), Kristen (DKS). Drijver is niet opgesteld omdat hij verhinderd is wegens studieredenen. In verband met een reis naar Ameri ka is Hooghiemstra ook niet in het team opgenomen. Jac. Kraan in de Sharpieklasse tot nu toe de best geklasseerde De Westeinder Plassen waren het af gelopen weekend weer het wedstrijdoord voor de zeilers, die in verschillende klas sen eikaars krachten hebben gemeten om de nationale kampioenstitels, welke het volgend weekend worden voortgezet. Het weer was heel xwat beter dan het vorig jaar, toen storm en regen veel roet in het eten gooide. Zaterdag en Zondag was het ideaal zeilweer, aanvankelijk Zaterdagmiddag met een stevige bries, hetgeen wel tot uitdrukking komt door het feit, dat twee zeilers, J. M. Snijders in de Valkenklasse en K. Warburg in de Finnjollenklasse kans zagen hun mast te verspelen. Later op de middag werd het evenwel wat kalmer op de dikwijls zeer onstuimige plas en Zondag was het ideaal zeilweer met veel zon. De bedek te lucht tijdens de middag deed wel het ergste vrezen, maar een hangende on weersbui dreef gelukkig tijdig af. zodat de wedstrijden tot heden zonder één druppel regen zijn verlopen. Als we de resultaten van het afgelo pen weekend met drie gezeilde wed strijden overzien, dan moet gezegd wor den, dat er wel zeer fel gestreden wordt. Behalve Jac. Kraan in de 12 M2 Shar pieklasse was er nergens van heel groot overwicht sprake; sommige zeilers brachten het wel tot twee overwnningen, doch Jac. Kraan bracht alle drie de wedstrijden op zijn naam en het behoeft niet gezegd, dat hij daarmee een heel goede kans maakt om de kampioenstitel in de wacht te slepen. Hij veroverde nu reeds 3012 punten, terwijl zijn naaste concurrent, B. v. Wijk met 1206 punten volgt. Heel wat zwaarder strijd wordt gele verd in de Valkenklasse, waar nog geen uitgesproken sterkere valt aan te wijzen, want de concurrentie is daar heel groot. J. Prins, H. C. Kirkenier en N. Both Jr. wonnen elk een van de drie wedstrij den, maar W. Metelerkamp Cappenberg heeft thans de leiding, ondanks het feit, dat hij driemaal slechts derde werd. Zijn puntenaantal is 2400, Kirkenier volgt met 2326 punten, E. J. Hoppe met 2032, J. C. van Tienhoven met 1782 en tenslotte J. Prins en N. Both Jr. elk met 1776 punten, zodat de strijd om de titel hier nog lang niet beslist is. Sterker ongetwijfeld is het krachts verschil in de Regenboogklasse, waar de Fries Alberda met een eerste, een twee de en een vierde plaats aan de kop gaat met 1935 punten tegen C. A. Bakker 1591 en Cor van Staveren 1583. In de tweede wedstrijd was de strijd zeer fel en daarvan werden G. Bakker en C. J. van der Bas het slachtoffer, hetgeen hen tenslotte tot opgeven dwong. En in dezelfde wedstrijd maakte Van der Vel de een ernstige fout door, aan kop lig gend, naar een verkeerde boei te varen, waardoor hij tenslotte met de vijfde plaats genoegen moest nemen. Fouten werd er overigens nog wel meer gemaakt, o.a. in de Finnjollen klasse, waar alle deelnemers behalve Koopmans de tweede ronde over de ver boden startlijn ingingen, zodat zij moes ten Uitgesloten worden. Toch heeft W. Maarse hier nog de leiding door twee overwinningen in de twee eerste wed strijden. Hij kwam tot 2008 punten, te gen Koopmans 1707. In de Olympiajollenklasse werden HET SCORE-RECORD IN UITWED STRIJD (9-1) GEËVENAARD De Wolves blijken nu de vruchten te plukken van hun twee wedstrij den in Moskou vóór de opening van het seizoen. Zij hebben Zaterdag te Cardiff de plaatselijke club met 91 verpletterd en daarmee het score-re cord voor een uitwedstrijd in de eer- ste -divisie van de Engelse league- geëvenaard. Dit record dateert van 1908 en stond op naam van Sunder land, dat in Newcastle deze cijfers haalde. Een week tevoren hadden de Wol ves hun doelpuntenhonger bevre digd door Manchester City met 72 er onder te houden, en Woensdag jl klopten zij Portsmouth met 31. De oogst was dus 19 doelpunten in acht dagen, een indrukwekkend totaal. De ploeg bezet nu de vierde plaats op de ranglijst met zeven punten uit vijf wedstrijden. Aan het hoofd gaan Preston North End, Blackpool en Charlton met acht punten, maar Preston heeft het beste doelgemid- delde. Hoge scores kenmerkten de wed strijden van deze Zaterdag, die op keiharde velden werden gespeeld. In totaal werden in de 46 league mat ches, die 930.000 toeschouwers trok ken, 182 doelpunten gemaakt. Black pool klopte de dure Sunderland- ploeg met 73 waardoor Sunderland van de eerste naar de zesde plaats op de ranglijst duikelde. Chelsea had op Stamford Bridge niets in te brengen tegen Portsmouth, dat snel en be heerst speelde in continentale stijl en met 51 won, terwijl Lincoln Ci ty oprukte naar de eerste plaats in de tweede divisie door Leicester Ci ty met 71 te overweldigen. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Birmingham City Preston North End 03; Blackpool Sunderland 73; Bolton Wande rersArsenal 41; Cardiff City Wolverhampton Wanderers 1 ChelseaPortsmouth 15; Everton Luton Town 01; Huddersfield TownAston Villa -11; Manches ter CityManchester United 10 Newcastle UnitedBurnley 31; Tottenham HotspurCharlton At hletic 23; West Bromwioh Albion —Sheffield United 2—1. Tweede divisie: BarnsleyBury 3 3; Blackburn RoversLiverpool 3 3; Bristol CityLeeds United 01; Hull CityPlymouth Argyle 01; Lincoln CityLeicester City 71; MiddlesbroughFulham 11; Not tingham ForestStoke City 23 PortValeSwansea Town 3—0; Shef field WednesdayBristol Rovers 4— 2; West Ham UnitedNotts County 6—1. Huurman en B. W. Willems wegens een zelfde fout uitgesloten. Hier is de volg orde op het ogenblik: 1. H. Lesage 2234 p., 2. B. W. Willems 1707, 3. H. Willems 1632 en 4. H. Sleeswijk met 1507 punten. In de Vrjjheidsklasse vielen nogal enige protesten maar veel veranderingen brachten zij niet teweeg omdat zij of werden afgewezen óf onbeslist bleven. Hier leidt J. Stenhuis met 2086 punten, C. de Haas Jr. 1785, 3. P. H. Freeh )9 en 4. H. C. Blok 1475, 5. Ed. R. Frech 1165 pnt. Twee uitblinkers toonden zich in de 16 M2 Streepklasse. Het zijn A. Endstra met 2864 pnt. en J. Bol met 2387 pnt. Dan volgt A. A. Taselaar met 1688 pnt., zodat de strijd hier spoedig beslist kan zijn. W. Kost bleek tot heden de meest succesvolle in de Pampusklasse. Hij boekte twee overwinningen en een vijf de plaats, terwijl zijn puntenaantal 2139 bedraagt. Op hem volgt H. J. de Ruyter met 1884 punten. In de 12 Voetsjollenklasse tenslotte steekt A. W. Reyers met kop en schou ders boven de overige deelnemers uit. Hij won tweemaal en in de Zondagmor genwedstrijd werd hij twee achter G. de Vries Lentsch, die hem met 1461 punten als tweede opvolgt. Zaterdag zijn op de Zuiderzee de kampioenschappen van Nederland in de Drakenklasse begonnen. De uitslag van de eerste wedstrijd luidt: 1. S. de Wit; 2. E. G. van de Stadt; 3. dr J. R. Bliek- man; 4. J. R. van den Berg; 5. S. F. M. Bakker; 6. C. Groot. Zondag zijn de wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden: Eerste wedstrijd: 1. E. G. van de Stadt 2. J. R. van den Berg; 3. S. de Wit; 4. dr J. R. Blickman; 5. C. Groot. S. F. M. Bakker raakte een boei op de startlijn en moest toen opgeven. Tweede wedstrijd: 1. E. G. van de Stadt; 2. J. R. van den Berg; 3. S. F. M. Bakker; 4. C. Groot; 5. dr J. R. Blick man. In deze wedstrijd moest S. de Wit de strijd staken omdat hij bij het ron den een boei raakte. Oostenrijker Erndl won de titel In de tiende en voorlaatste race van de wedstrijden om het Europees kam pioenschap Olympiajollen, welke op de Traunsee bij Gmunden zijn voortgezet, is het onze landgenoot De Jong niet voor de wind gegaan. Hij moest de strijd sta ken omdat hij een boei had aangevaren. Dr. Wolfgang Emdl (Oostenrijk) heeft tenslotte het kampioenschap behaald. Nadat onze landgenoot De Jong gedu rende de meeste dagen van deze wed strijden de leiding in het algemeen klas sement had gehad, slaagde de Oosten rijker er in de voorlaatste race in de eerste plaats van De Jong over te nemen en deze in de laatste wedstrijd te behou den. Deze vond plaats bij prachtig weer, maar veranderlijke winden. De Jong maakte in deze beslissende race een fout en werd door windstilte overvallen. Tenslotte moest hij de strijd staken. Toen bekend werd, dat Erndl de titel had veroverd, verklaarden de andere deel nemers. dat de Oostenrijker de zege ze ker verdiend had. hoewel hij een be hoorlijke dosis geluk had gehad. Met nog twee wedstrijden voor de boeg had De Jong echter ongenaakbaar geleken en dat hij de beide laatste wedstrijden had moeten opgeven was een enorme verrassing geweest. Het eindklassement luidt: 1. Erndl (Oostenrijk) 8.531 punten; 2. Pieper (Zwitserland) 7.333 punten; 3. De Jong (Ned.) 7.247 punten; 4. Bnumgarten (W. Duitsland) 6.250 punten; 5. Hooper (Ier land) 6.237 punten; 6. Nelis (België) 6.058 punten. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. De uitslagen van de gehouden com petitie-ritten zijn als volgt: Zomercompetitie A. en B. klasse l'OO km.: 1. C. Plasmeyer, tijd 2.45.10; 2. J. de Vroomen; 3. Th. de Vroomen; 4. W. Verloop b. m. C klasse 75 km.: 1. P. Turk, tyd 2.08.35; 2. C. Vertegaal; 3. N. de Goe de; 4. L. Schagen. Avondcompetitie 18 km. B. klasse: 1. H. v. Gent, tijd 27.55; 2. G. Mens; 3. J. de Vroomen; 4. W. Verloop b. m. C klasse: 1 J. v. d. Berg, tijd 25.55; 2. C. Vertegaal; 3. P. Turk; 4. N. de Goede. D klass: 1. J. de Vreede, tijd 28.57; 2. B. Slingerland, 3. Th. Boom; 4. D. Rooyakkers. If de vrolijke speurder EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 33) Reggie betrad het kantoor en wierp zijn hoed op een stoel, terwijl hij op de divan plaatsnam. „Hoodson", zei hij teneergeslagen, „geef mij alsjeblieft een kop thee. Ik ben down, ouwe makker!" Hij roerde nadenkend in zijn kopje. „Hoodsonop dit ogenblik heb ik bijna spijt, mijn medemensen in de waan te hebben gebracht, dat ik een heuse detective zou zijn!" „Niet zo somber, mijnheer!", was Hoodsons optimistische commentaar, terwijl hij nog eens inschonk. Tegen het vallen van de avond ver scheen Reggie wederom in de buurt van het noodlottige huis. Thans ech ter liep hij in Whitfield Street, een straatje evenwijdig aan Tottenham Court Road; de achterzijde der huizen in deze straat zag uit op de woning van Riedmayer. Hij had 's morgens een vaag idee gekregen, dat hem maar niet los wou latenMisschien sloeg hij de plank geheel mis, maar het leek hem dat de oplossing van het mysterie, ver ondersteld dat Lon Stayr inderdaad onschuldig was, hier alleen kon lig gen. „Eén van tweeënöf ik heb het helemaal bij het verkeerde eind óf de politie heeft een onderzoek in deze richting verzuimd", meende hij. „We zullen dus zien. Als ik hiér niet slaag, kan ik gerust het bijltje erbij neergooien. Ik zou niet weten, waar ik anders nog een oplossing zou moe ten vinden". Aandachtig keek hij de huizen langs en berekende de afstand. „Hier ongeveer moet het zijn!", be sloot hij ten laatste, voor een der weinig frisse huizen stilstaand. Na een korte aarzeling belde hij aan. Een korte onderhandeling met de bewoner van het benedenpand had tot resultaat, dat hij toegang kreeg tot een klein binnenplaatsje. Hier keek hy scherp naar de over zijde en trachtte het raam van Ried- mayers woning te ontdekken. Er moesten ijzeren petroleumvaten staan op het plaatsje onder zyn etage, zoals hij 's morgens had opgemerkt; hier naar oriënteerde hij zich. Inderdaad meende hij het venster te hebben ge vonden. „Dat raam daar.vroeg hij de man naast hem, „is dat niet het huis van Riedmayer?" „Ja, mijnheer.die woekeraar, die ze om zeep hebben gebracht, be doelt u?" „Juist!", antwoordde Reggie op de zeer duidelijke aanduiding. „Dat is het raam, waaruit zyn ouwe huishoudster lag te blèren, toen zij het geval ontdekte!" Reggie zag de ander vragend aan. „Ik meen op te merken, dat deze mijnheer Riedmayer niet in een goed blaadje bij u staat?" De man trok een rimpel om zijn neus, welke zeer welsprekend was. „Die....? die wouen wij mensen hier uit de buurt niet eens bezien de centedief! Het was een woekeraar van de ergste en gemeenste soort Hij heeft of had hier een paar huizen, maar hij dorst niet eens zelf de huur op te halendaar had-ie een man netje voor. Neehij was helemaal niet getapt onder de mensen! Ze zeg gen, dat een flinke jonge kerel hem het lampje heeft uitgeblazenjam mer voor de snuiter, die zal er nou voor moeten opdraaien, hoewel hij eigenlijk een goed werk gedaan heeft!" Reggie liet de bewoner zijn hart luchten en luisterde aandachtig toe. Dan trad hij naar het eind van het plaatsje en bekeek de achtergevels. Naar een venster wijzende, dat naar zijn berekening tegenover Riedma- yer's venster lag, informeerde hy, wie daar woonde. „DaarSal Mc. Gregor. Als u drie huizen verder loopt en boven de wasserij belt, bent u er". Reggie stopte de man wat toe voor zijn moeite en had het adres spoedig gevonden. Een bejaarde, morsige vrouw trok aan het deurkoord en Reggie beklom de donkere trap, tastend naar zijn weg over de uitgesleten treden. Het bleek, dat hij in een soort slaapstede was verzeild geraakt. Mrs. Mc. Gregor stond aan het hoofd van deze inrichting. Zij informeerde naar het doel van zijn komst; blijkbaar veronderstelde zij niet, dat hij logies verlangde! Reggie begon met haar een passe partout in de hand te duweneen geldstuk, dat haar een weinig tege moetkoming moest ontlokken. In en kele woorden bracht hij haar zijn wensen over; hij wilde het vertrek zien, dat op de achterzijde uitkwam. Hoewel met enige achterdocht en tegenzin, was zij hiertoe wel bereid. „Bent u van de politie?", vroeg zij een weinig argwanend. Reggie haast te zich, dit te ontkennen. Ze ontsloot een kamer, waaruit bij het binnentreden weinig aanlokkelij ke geurtjes hem tegemoet zweefden. Twee ledikanten, waarschijnlijk niet beslapen door mensen van stan ding, stonden tegen de zijwanden. Een ijzeren wastafeltje en enige wag gelende stoelen vormden het meubi lair. Reggie liep naar de achterwand, waar twee ramen met onfrisse gor dijnen uitzicht verleenden. Aan de overzijde kon hij het raam van Ried- mayer's woning zien. Dan trad hij terug. „Hebt u hiernaast misschien ook nog een kamer?", vroeg hij. „Jawel, een rommelkamertje. Moet u het zien?" „Graag als het kan". Het naastgelegen vertrekje had slechts één raam. Reggie knikte goed keurend. Van hieruit kon hy recht in de kamer van het huis aan de overkant kijken. Hy zag onderzoekend rond; een hoop rommel stond en lag hier door een. „Kan het licht misschien even op?", verzocht hij. De vrouw voldeed aan zijn ver zoek. In het licht van de onbedekte peei-lamp speurde hij rontj. Het stof lag dik op de vloer en de aanwezige voorwerpen. „U komt hier zeker niet veel, wel?" „Nee, weinig.... Het is een berg plaats voor wat boel, die ik nooit gebruik. Ik zit 'n beetje met de ruim te, ziet u.Op zolder heb ik slaap plaatsen, dus gebruik ik dit zo'n beetje voor berghok". Reggie stak peinzend een sigaret op. Zijn blikken namen ongemerkt alles scherp op. Hij voelde de wan trouwende ogen van de vrouw in zijn rug; blijkbaar overlegde zij, wat die snuiter eigenlijk hier zocht! „Nu, dank u, ik heb hier verder niets meer nodig!", zei hij.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7