Werkplaats gemeentewerken en brandweergarage in gebruik Molenaar Willem Borst werd hartelijk gehuldigd VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Interessante automobielshow bij Garage Poot van 3 t/m 10 September! jss»— W-— - «- y 25-jarig bestaan èn opening van een nieuwe, I moderne garage twee gebeurtenissen, J~1 m \jl t**l T~T die niet ongemerkt voorbij mogen gaan. Daarom, een interessante automobielshow van de nieuwste °^p' mjBSfêë&Ts personenwagens en bedrijfstrucks. Morgenmiddag om 4 uur opening! WIJ exposeren Austin Plymouth 1955 Chrysler 1955 Fargo het wereldmerk der roemvolle prestaties; de wagen voor mensen met smaak en technisch gevoel, alsmede de nieuwe modellen bedrijfswagens, zowel diesel als benzine. Zie het geheel nieuwe silhouet, dat spreekt van elegance, comfort en veiligheid. Let op de opvallend schuine stand der voorruit, die Uw uitzicht verruimt. Een openbaring voor degene, die dok van zijn auto distinctie en waardigheid eist. De Amerikaanse bedrijfswagen, e en bedrijfszeker. Natuurlijk, ook U bent van harte welkomt De ahow ie leopand: Zaterdag 3 Sepl. van 4 uur n.m. tot 10 uur n.m. Dagelijks van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Garage Poot Hoofdstraat 104-106 Valkenburg. Tol. K 1718-2178 N00RDWIJKERH0UT Reeds sedert enkele maanden rijst achter de aan de Dorpsstraat tegen over het Witte Kerkje te Noordwij- kerhout gelegen panden een gekan- teelde toren uit, die menigeen zal hebben doen gissen, wat voor bouw werk daar in het verborgene toch wel tot stand zou zijn gebracht. Wel nu, de toren is de droogtoren voor de slangen van de brandweër en aan de voet van de toren is een prachtig gebouw verrezen, dat door zijn fraaie architectuur en practische in richting weer eens bewijst, dat schoonheid en doelmatigheid heus wel samen kunnen gaan. Het terrein, waarop het gebouw met toren is verrezen, is de z.g. ge- meentewerf achter de boerderij van de heer van Schie, waar de materia len voor de dienst van gemeente werken lagen opgeslagen, terwijl 'n gedeelte van de koestal als werk plaats en bergplaats van gereed schappen en kleiner materiaal dienst deed. Het nieuwe gebouw bevat een garage voor de brandweer met een vloeroppervlakte van 117 M2, een garage voor de vrachtauto van ge meentewerken en straks de vuilnis auto, met een vloeroppervlakte van 73 m2, een werkplaats van 36 m2, een magazijn-bergplaats van 38 m2, een magazijn tevens vergaderruimte voor de brandweer van 20 m2 en ten slotte een gang met een slangen spoelbak, plus een royale toiletruim te met watercloset, urinoir, handwas bak e.d., bestemd zowel voor brand weer als gemeentewerken. Officiële ingebruikneming. Gisterenmiddag is het gebouw of ficieel door de burgemeester ge opend en in gebruik gesteld in tegen woordigheid van de beide wethou ders, de secretaris, de architect en het voltallig personeel van gemeen tewerken alsmede aannemer, de heer van Parera. Onmiddellijk nadat de deuren ge opend waren bezichtigden burge meester en wethouders, alsmede se cretaris het inwendige van het ge bouw en zij konden tijdens hun rondgang constateren, dat Noordwij kerhout thans een moderne goed in gedeelde en royale huisvesting be zit zowel voor de brandweer als voor gemeente-werken. De heer Stikkelbroeck, die het ge zelschap rondleidde, nodigde na de rondgang het gezelschap in het ver gaderlokaal van de brandweer, waar een kopje koffie en een sigaar ge presenteerd werden om het heuge lijke feit van deze geweldige verbe tering voor gemeente-werken en brandweer te vieren. De burgemees ter nam hier het woord om op de eerste plaats de gemeente-architect, zijn assistenten en de aannemer ge luk te wensen met het fraaie en goede werk, dat geleverd is en om op de tweede plaats allen, die van garages en werkplaats gebruik zul len maken te feliciteren met deze prachtige aanwinst en grote verbe tering van de omstandigheden, waar onder gewerkt moet worden. Grote verbetering. Spreker wees er op, dat in een zich snel ontwikkelende gemeente als Noordwijkerhout een goede huis vesting en outillage van de dienst van gemeente-werken en brandweer stellig van groot belang geacht moet worden en de burgemeester eindig de met de hoop uit te spreken, dat de architect en het personeel van de dienst tot in lengte van jaren hun plezier aan het nieuwe gebouw zul len beleven. De heer Stikkelbroeck, die na de burgemeester het woord voerde, zei- de bijzonder verheugd er over te zijn, dat dit ogenblik van de offi ciële ingebruikstelling was aange broken. Hij was in zijn vorige stand plaats niet veel gewend, maar bij zijn komst in Noordwijkerhout schrok hij toch wel een beetje, toen hij de werk- en bergplaats van zijn dienst in de wandeling „het hok" ge noemd te zien kreeg. Na de oor log zijn de diensten van gemeente werken in bijzonder daglicht geko men en goede huisvesting 'en outil lage is toch wel een eerste vereiste. Als tolk van het gehele personeel bracht hij het gemeentebestuur dank voor het besluit om dit gebouw te stichten en vervolgens deed hij op geheel het personeel een dringend beroep om zuinig .te zijn op het ge bouw en de inrichting en zich daar door en door hard en goed werken dit mooie gebouw waardig te tonen. Lof. De gemeente-secretaris, de heer Pijnenburg, feliciteerde gemeente werken en brandweer met de prach tige aanwinst namens het administra tief personeel der gemeente. Tevens wees hij op de nog lang niet vol doende huisvesting van het bureau van gemeente-werken in het raad- .huis. Met de uitbreiding van het raadhuis is thans echter een begin gemaakt en spreker hoopte, dat over een jaar het bureau in het uitgebrei de raadhuis een waardige en pretti ge werkruimte zal hebben. Bij het slot van de bijeenkomst droeg de burgemeester de aan B. en W. toegezwaaide lof over op zijn medewerkers i.e. vooral de heren Stikkelbroeck en Pijnenburg. Spre ker roemde op zijn beurt de werk zaamheid van de dienst van gemeen te-werken, aan welke dienst in deze tijd hoge eisen gesteld worden. Het is soms zeer moeilijk voor de dienst en men kan het onmogelijk iedereen naar de zin maken. Een afzonderlijke pluim stak de burgemeester nog op de hoed van de mannen van de plantsoenen, die voor zoveel mooie plekjes in de gemeente zorgen. KATWIJK „Zeehaven Katwijk" richt zich tot minister Naar aanleiding van de uitspraak van de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening tijdens een debat in de Tweede Kamer be treffende enkele vissershavens heeft het comité tan Actie „Zeehaven Kat wijk" zich tot de bewindsman gewend met het verzoek het urgente vraag stuk van de Katwijkse vissershaven alsnog in eigen onbevangen, studie te nemen en het te toetsen aan een op wetenschappelijke gronden ge rechtvaardigd economisch beleid in het belang van het Nederlandse be drijfsleven en strekkende tot heil van het Nederlandse volk. Tijdens het betreffende debat in de Tweede Kamer had de minister ge zegd: „Ten aanzien van de haven van Katwijk heeft de regering reeds een standpunt ingenomen, dat be kend is. De regering is van mening, dat het niet gewenst is in Katwijk grote investeringen te doen voor Z0ETERW0UDE In de vroege morgen stond de wa termolen „Zelden van Passe" met drie vlaggen en vlaggenguirlandes gepavoiseerd op de wieken die in „de vreugde" stonden want de mo lenaar, de heer W. Borst, vierde op deze dag zijn 40-jarig jubileum. Op het poldergemaal, stond ook een vlag te wapperen, toen de huldiging in het naastbij gelegen café de Hollander zou beginnen. De jubilaris ging vooraf met het bestuur van de Grooten Westeind- schen Polder en de heer J. Slagter, dijkgraaf van Rijnland het gemaal bezoeken. Hierna kwamen oók vele ingelan den in de met bloemen gesierde feestzaal en werd de jubilaris door de voorzitter, de heer P. L. de Jong toe- gesprpken. Sprekers. Op dit buitengewoon jubileum, waarop wij het feit herdenken, dat de heer Borst 40 jaar in dienst van onze polder is als molenaar-machinist wil ik de moeilijkheden memoreren, die de vervulling van dit ambt mee brengen, de zware taak omschrijven die al die jaren zo plichtsgetrouw is vervuld, aldus spreker. Aan de wens van ingelanden heeft de molenaar met zijn nooit genoeg geprezen vakmanschap met veel tact en geduld voldaan. De handhaving van het peil was altijd afhankelijk van de wind zodat de molenaar bij dag en nacht alle winden „afmaalde". Hierin school een groot gevaar, want al is de molen sterk en krachtig ge bouwd, er zijn grenzen, die bij over schrijding schade opleveren. Hierin ligt de grote verdienste van deze jubilaris; steeds paraat zonder de molen te verwoesten. Sinds enige jaren is uw taak van molenaar overgegaan tot machinist de aanleg van een haven en dat IJmuiden ook voor Katwijk een zeer geschikte haven is". Naar aanleiding hiervan wijst het Comité van Actie „Zeehaven Kat wijk" erop, dat de scheiding van vis- sersbedrijf en haven zeer noodlottig is. De volgens de minister „geschikte haven" ligt 60 km. van Katwijk en men moet 29 bruggen passeren, om er te komen. Het Katwijkse vissers- bedrijf verspeelt jaarlijks per logger oooo.aan onrendabele kosten, in totaal 400.000. De bevolking van Katwijk heeft daarom met ontsteltenis vernomen, dat de minister IJmuiden een geschik te haven voor Katwijk acht. LEIDfSCHENDAM Zilveren onderwijzer. De heer C. Chr. G. van der Muyzenberg, on derwijzer aan de parochiële St. Wil- librordusschool, vierde gisteren zijn zilveren onderwijzersjubileum. Op verzoek van de jubilaris is de dag geheel onopgemerkt voorbijge gaan. Geboren: Cornells J. H. M. z. van C. de Koning en A. M. A. van Dijk. Simon J. z. vai C. Olijhoek en A. M. van der Meer. Paulus P. A. A. z. van A. J. Bakker en C. J. van der Helm. Cornelia M. d- van J. J. Reeu- wijk en A. Verhagen. Ondertrouwd: Pieter A. Verhoef te Voorburg en Cornelia H. den Baars. Jaeob Brakkaar te Leiden en Klaasje Visbeen. Johannes Th. van der Kleij .te Wassenaar en Johanna M. G. van Rijn. Adranus A. van der Burg te Berkel en Petronella J. van Rijn. Getrouwd: Johannes J. den Hol lander en Jacoba Vleugels. Overleden: Elisabeth J. van Die- men 72 j. te Den Haag. OEGSTGEEST Geboren: Roelof Albert z. van A. Welmers en E. Ravensbergen. Matthea d. van M. Zandbergen en A. Zwanenburg. Aartje Maria d. van J. .van Klaveren en M. A. de Hooij. Getrouwd: W. A. van der Weij- ,den en M. Duurscma. D. A. Griffioen en L. van Beelen. C. H. Driessen en iH. S. van Schie. Ondertrouwd: A. Th. Schweizer 29 j. te Leiden en R. C. Lindeman 25 j. ,W. P. J. Helversteijn 30 j. te Leiden en H. A. J. Kuijken. S. Laibordus 25 j. te Leiden en H. Hakker 29 j. en hoewel de werkzaamheden niet meer zo zwaar zijn, weten wij dat er een groot aanpassingsvermogen no dig is geweest om deze ontwikkeling van de bemaling mee te maken, want de liefde voor de molen was onge kend groot, zo groot, dat u af en toe de molen nog eens met een paar oude halve zeilen, die nog aanwezig waren, liet draaien, omdat het volgens uw mening voor de oude molen beter is dat hij nog eens draait. Dat geloven wij wel, maar ieder weet dat het Borst goed deed, dat de •molen zijn molen in bedrijf was. Geachte jubilaris, dit jubileum istemt ons tot grote vreugde en dank baarheid en omdait nog meer te doen blijken bieden wij hierbij een stof felijk bewijs aan niet de wens, dat bet u gegeven mag zijn nog jaren .lang in goede gezondheid de pol- tder zij het dan machinaal droog I ite houden. Onder applaus biedt de voorzitter de jubilaris een geldsbedrag aan. Zware taak. De rij van sprekers werd geopend door een hartelijke speech door een oud-ingeland, de heer E. J. Los uit Voorschoten, die veel herinneringen oproept uit het verre verleden. Het igeslacht van de familie Kerkvliet, dat meer dan 100 jaar de molen heeft gemalen is nu al weer door een lid van een aloude molenaars-familie 40 jaar opgevolgd. Spr. gewaagt van de zware taak, om als alle ingelanden rustig sla pen, ontelbare nachten te hebben ge vochten tegen de overvloed van wa ter. Wethouder van Leeuwen prijst de volledige aanpassing van de jubilaris en zijn ijver zo'n groot gedeelte van de gemeente, na eerst zoveel jaren met windkracht boven water te heb ben gehouden, nu even trouw en eco nomisch machinaal op peil te hou den. De dijkgraaf van Rijnland compli menteert de heer Bont in zijn kwali teit van seingever als het Rijnlands peil werd bereikt door overdag een •rode vlag en 's avonds een rode lan taarn uit te zetten als een sein, dat •alle molens en machines stop gezet moesten worden. Door de grote ver beteringen van Rijnlands bemaling is de heer Borst in al die jaren maar drie keer in functie getreden. Er kan dus niet gesproken worden van noes- <ten arbeid. Vóór de enorme inspan ning als molenaar-machinist wil spr. ook hulde brengen. „De Bilt". Spr. kent de molenaars als ken ners van de weersgesteldheden, zij kijken naar de lucht als een tweede ,„De Bilt" om te weten, wat zij doen en laten moeten. Er is altijd veel van u verlangd, zodat spr. hoopt, dat hem een lang leven en goede gezond heid na zoveel arbeid zal gegeven worden. De oud-secretaris van de polder, de heer J. Schouten, spreekt uit zijn •rijke ervaring gedurende al de jaren, dat de heer Borst molenaar is ge weest. Met grote waardering voor zoveel liefde voor het molenaarsvak, dat veelal voor een klein loon werd uit geoefend getuigt spr. van de grote vakkenis, die door die grote ambitie werd getoond. Toen de molen niet meer aan de eisen van de waterbeheersing kon voldoen, kwam Borst steeds met raad gevingen omtrent het verbeteren van ide molen, want hij wilde de molen behouden, maar zijn plannetjes om de molen te sparen, om toch maar op de molen te kunnen blijven leven, ■mochten niet uitgevoerd worden. Prettig verzoek. De sluizen werden eerst opge ruimd en toen deze besparing van «onderhoudskosten en de subsidie voor een nieuw gemaal de stichting mogelijk maakte, was het voor het •bestuur zeker het meest prettige ver zoek, ooit ontvangen, het verzoek van de molenaar tot machinist te mogen •worden benoemd. Hiermede hebt u getoond een goed karakter te hebben, want het zal wel heel moeilijk zijn geweest aan te passen bij de nieuwe toestand, zo goed dat wij weten dat het u een vreugde is, dat de polder, die altijd bekend stond als een z.g. kouwelijke polder door te hoge waterstanden, thans een polder is die in het voorjaar vroeg de koeien in het land heeft en in het najaar langer de beesten in de weide kan houden. Spr. hoopt dat hij het nieuwe werk dat zoveel gemakkelijker is als het opreilen van de molen bij storm, re gen en donkerte, nog jaren lang zal mogen vervullen. In gezellig bijeenzijn werd geklon ken en gedronken op het welzijn van de jubilaris. 's Avonds kwamen alle kinderen met het bestuur bijeen om het feest van vader Borst met grote vreugde te vieren. Tijdens dit avondfeest bracht de St. Jansfanfare een serenade. EEN NIEUWE FABRIEK. Niet het 10-jarig bestaan van de Aardewerkfabriek, maar de vestiging en de opening van de nieuwe fabriek aan de Hoge Rijndijk was gisteren de belangrijke dag voor de* heren Gebr. Delfos. Voor 10 jaren geleden zeer primitief begonnen, volgde reeds spoedig regelmatige uitbreiding en nu de ingebruikneming van een gro te ruime fabriek, waarin afzonder lijke ruimten voor draaierij, glazuur - inrichting, de electrische ovens, pak- kerij en alles wat voor de tegenwoor dige tijd gevraagd wordt. Bij de opening was grote belang stelling 'met bloemen en de beste wensen voor de firma met hun nieu we zaak. y de vrolijke speurder^ EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 31) Lon Stayer stond haastig op en drukte met nerveuse kracht Reggie's hand. Een ogenblik keken zij elkaar in de ogen en Reggie kreeg, evenals Mr. Burliss, een eigenaardig gevoel van vertrouwen over zichHij kon het idee niet van zich afzetten, dat dit gelaat een eerlijk karakter weer spiegelde. „Ik dank u, dat u gekomen bent, mijnheer Felham!", zei de zanger. „Hoe het komt weet ik niet, maar toen men mij arresteerde, zag ik plot seling de courant voor mij met het verslag van uw wedervaren in de vreemde Farnham-zaakdit ge beuren heb ik met veel belangstel ling gevolgd en na het vreselijk voor val, waarvan ik zo plotseling het slachtoffer werd, schoot mij uw naam te binnen mijnheer Felhamwilt u my helpen in deze afschuwelijke toestand? Allen zijn ervan overtuigd dat ikde heer Riedmayer heb vermoord met het doel, de in zijn be zit zijnde schuldbekentenis in han den te krijgen! Het is niet waar!!. Ik bezweer u, dat ik naar hem toe ging met het plan, hem een gedeelte van het geld af te betalen en te trachten hem te bewegen, zijn be dreigingen niet ten uitvoer te bren genIn welk satanisch raadsel ik ben verstrikt, ik weet het niet Ik heb verteld wat ik weet; niets heb ik verzwegen of anders voorge steldhelpt u mij, licht te bren gen in dit noodlottig mysterie. Mijn leven is er mee gemoeid!" Onbewust had de jongeman zijn hand om Reggie's arm geklemd; dan streek hij met een hulpeloos gebaar de haren van het voorhoofd en ging zitten. Nadenkend zag Reggie hem aan. Als het werkelijk waar was, wat de zanger beweerdein welk een ont zettende wanhoop moest hij zich dan bevinden! Een was de mogelijkheid uitgeslo ten, dat hij, Reggie, wellicht geluk mocht hebben en een tipje van de sluier oplichten? Hij kneep de lippen op elkaar en sloeg zijn hand op Stayers schouder. „Ik wil.... en ik zal mijn best doen!", zei hij. Hij sneed de dankbetuiging van de zanger af met een vraag. „U bent vast overtuigd, dat de aan wezigheid van een derde persoon in de kamer onmogelijk moet worden geacht?" „Zover ik mijn eigen waarnemin gen kan vertrouwenabsoluut". „En u hebt. niet het minste idee, hoe dat dolkmesin het lichaam van de heer Riedmayer kwam?" De jongeman schudde het hoofd. „Neen. Hetwas bijna spook achtig!" „HmHoorde u ietseen ge schuifel, of iets dergelijks?" „Niets". „Er kon dus niemand achter u öm de stoot hebben gegeven?" „Neen. Ik herinner mij, dat ik bij de ontdekking van het mes onwille keurig om mij heen keek en achter m;j. Er was niets te zienIk zag het wapen pas, toen ik het beweging loze lichaam had laten zakken Hij sloot in afschuw de ogen bij de herinnering. Reggie beet nadenkend op de vin ger. „Hoe kwam u binnen bij Ried mayer?" „Hij zelf opende de deur en liet mij in de kamei*'. „En was hij alleen in huis?" „In het vertrek althans". „Mijnheer Stayergesteld, dat u toevallig een mes of ander wapen bij u had en u was op een zeker ogen blik in woede ontstoken door de plotselinge ommekeer van uw geld schieter, dan mogen we veronderstel len, dat u in drift, zonder enig voor bedacht plan, hem had neergesto kenU blijft bij uw verklaring, dat u geen mes in uw bezit had?" „Zeker!" „En lag er niets onder uw bereik, op tafel of iets dergelijks, zodat de mogelijkheid bestaat, dat u in blinde drift het hebt opgenomen en gehan teerd?" „Ik was niet driftig; ik was alleen teneergeslagen door de onaangename houding van de heer Riedmayer, die zo onverwacht op betaling van het aanzienlijke bedrag aandrong, op korte termijn. Ik zou onmogelijk daaraan kunnen voldoen, zoals ik hem ook zei. Hij ontstak in woede en hield mij driftig het papier onder de neus, schreeuwende, of ik soms ontkende, dat ik hem dit bedrag schuldig wasToen gebeurde het, dat hij plotseling in zijn woorden bleef ste ken en tegen mij aanviel Er heerste een ogenblik stilte. „Komaan!", sprak Reggie. „We zul len thans verder gaan. Mijnheer Sta yerik hoop u spoedig iets te kunnen melden. Tot wederziens!" Hij verliet met de advocaat de cel van zijn cliënt. Bij de deur stak hy nog even met een optimistisch glim lachje zijn hoofd om de hoek. „Kop op, ouwe knaap! Leg je zor gen op mijn brede schouders!" Maar hij schudde bedenkelyk het hoofd, toen hij achter Mr. Burliss de gang doorliep. ,De snuiter ziet er down uit!", mom pelde hij. „En ikHm Met een zwaar hoofd stapte hij naast zijn metgezel in de taxi. HOOFDSTUK XIII. REGGIE GEEFT THEORIE IN ZWAKSTROOM-BATTERIJEN De eerste tocht was naar het huis van de vermoorde geldschieter. Het, was een donkere woning in Totten- ham Court Road, een volksbuurt met gemengde bevolking. Zij troffen bij het binnentreden een politie-sergeant, want het huis was nog onder bewaking gesteld. De advocaat en Reggie hadden echter vrije toegang, want zij stonden in dienst van de verdachte. De verdedi ger van de gearresteerde had het recht, pogingen te doen tot het vin den van eventuele sporen, welke zou den kunnen leiden tot het bewijs van zijn onschuld. „Dit is de kamer, waar het incident plaatsgreep", zei Mr. Burliss. Reggie keek aandachtig rond. Zij stonden in een ongeveer vier kant vertrek. Aan de ene zijde be vond zich de deur, waardoor zij uit het portaal waren binnengetreden; in de tegenoverliggende muur was een raam. Links van de deur stond een zwaar, ouderwets schrijfbureau. Iets uit het midden van de kamer was de tafel geplaatst, tegen de andere wand een buffet. Enige met leer beklede stoelen, waaronder een schommelstoel, vol tooiden het vrij schamele ameuble ment. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6