Berekening van prijswinnend loterij clubje in Delft moest herzien worden Honderden Nederlanders wachtten gisteren tevergeefs in de paleistuin %em Men! i Duitse Duiker buiten gevaar In de mentaliteit van wegverbruikers nog niet veel verbetering Rijwielkartel onverbindend In Utrecht werden symphonieën en boogie-woogies doorgedraaid Dokter Oehoe DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Verjaardag van Prinses werd huiselijk feest Record-aantal gelukswensen Ondanks het feit, dat de gisteren 75 jaar geworden prinses Wilhelmina de wens te kennen had gegeven, dat haar verjaardag slechts als een voor het koninklijk gezin huiselijk feestje zou worden beschouwd, heeft het postkantoor van Apeldoorn de ge hele dag onder hoogspanning ge werkt om alle gelukwensen en tele grammen tijdig op het paleis bezorgd te krijgen. Nog nooit in de geschiedenis van Het Loo zijn er zoveel gelukstele grammen ontvangen en het aantal personen, dait gisteren de gehele dag in de paleistuinen heeft vertoefd in de hoop en glimp van de jarige Prin ses te zien, groeide in de middag aan tot vele honderden. Tooh heeft Prinses Wiihelmiina Stijlvolle gelukwens van Drees aan Prinses De minister-president dr. W. Drees heef .gisteren het volgende telegram aan H. K. H. Prinses Wilhelmina ge zonden: „Hoewel het de minister bekend is, dat Uwe Koninklijke Hfeogheid sinews de overdracht van de Kroon de viering van haar verjaardag als een zuiver persoonlijke aangele genheid beschouwd wens te zien, gevoelt hij de behoefte om op deze bijzondere verjaardag een tolk te zijn van heel ons volk in zijn erkentelijkheid voor hetgeen Uwe Koninklijke Hoogheid gedu rende een lang en veelbewogen tijdperk voor ons land is geweest en heeft gedaan. Mede namens collega's moge ik Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedig gelukwensen me deze feestdag en de hoop uit spreken, dat het haar .gegeven zal zijn nog vele jaren temidden van de haren getuige te zijn van een verdere opbloei van ons land in een tot vrede komende wereld"; NEDERLANDSE MEDICI NAAR RUSLAND Vijf Nederlandse medici zijn gis teren per vliegtuig van Schiphol naar Moskou vertrokken voor een tien daags bezoek aan Rusland. Het zijn prof. dr. J. Goslings uit Leiden, dr. J. Gerbrandy uit Amsterdam, prof. dr. C. A. Lindeboom uit Amsterdam, dr. H. R. van de Molen uit Terwolde en dr. F. J. F. Steiner uit Amsterdam. Zij zullen de gasten zijn van de sectie geneeskunde van de Russische academie voor wetenschappen. Ieder van de specialisten krijgt de gelegen heid centra te bezoeken, die voor hem van het meeste belang zijn. Prof. Lin deboom hoopt bovendien ook in zijn kwaliteit van historicus nog profijt van de reis te kunnen trekken: reeds sinds eeuwen houden Nederlandse en Russische geleerden contact met el kaar en de hoogleraar wil hierover documentaitie verzamelen. zich niet in het openbaar vertoond; in de stilte van de familiekring heeft zij haar verjaardag gevierd en de honderden wachtenden buiten heb ben zich tevreden moeten stellen met liet spaarzaam te voorschijn komen van een der jonge prinsesjes. Naast deze onbeantwoorde hulde hadden de buurtjes" van Prinses Wilhelmina, de kinderen, die in de omgeving van het paleis wonen, 's morgens de jarige Prinses een bloemenhulde bereid en gedurende de gehele dag werden kostbare bloemstukken uit alle delen van Ne derland naar het paleis gebracht om de jarige Prjnses te verzekeren, dat zij ondanks haar teruggetrokken leven niet verdwenen is uit de harten van haar landgenoten, die zij door een van de moeilijkste perioden van de geschiedenis geleid heeft. KLAP VAN SCHOMMEL In de speeltuin van de buurtver eniging „De Kempen" te Borne kreeg het 3-jarige dochtertje van de familie Eefting gistermiddag een klap van een schommel. Het kind trachtte de ouderlijke wo ning te bereiken, doch zakte na een paar honderd meter in elkaar en over leed ter plaatse. Melksanering Onverbindendverkla- ring uitgesteld Bij in de Staatcourant van 30 Aug. jl. bekendgemaakte beschikking van de Minister van Economische Zaken is bepaald, dat de inwerkingtreding van de beschikking van genoemde Minister d.d. 2 Maart jl., waarbij melksaneringsregelingen gedeeltelijk zijn onverbindend verklaard, uitge steld wordt van 3 September tot 3 De cember. 1955. Dit uitstel houdt verband met de omstandigheid, dat het na overleg met de betrokken melkhandel wenselijk is gebleken nadere voorstellen tot wijziging en aanvulling van laatsbe- doelde beschikking in overweging te nemen. Herziening heeft tot gevolg, dat vóór het in werking treden der onverbindend-verklaring door de be trokkenen nog nadere gegevens moe ten worden verzameld en overlegd, waarmede enige tijd gemoeid zal zijn. Uit het water van de Sloterplas is gisteren het lichaam opgehaald van de 28-jarige J. Goossens, die vorige week Woensdag bij het geven van een duikdemonstratie niet meer bo ven was gekomen. JONGETJE GESTIKT Het 4-jarige zoontje van de familie P. M. te Gennep is gestikt in een stokje, dat het ventje in zijn keel had gestoken. Beid Uw tijd en duur Uw uur Inlichtingen by Plaatselijke Afdelingen Kath. Nat. Bond v. EHBO of Postbus 601, Rotterdam. HIJ DUIKT NIET MEER De Duitse duiker, die hedenmorgen uit de decompressietank gekomen is, waar hij bekomen is van de gevaar lijke „duikersziekte", die ontstaat, wanneer een duiker te lang onder een te hoge druk heeft gewerkt en dan te snel wordt opgehaald, schrijft zijn ziekte toe aan de arbeidsvoor waarden, waaronder de duikers op het Duitse bergingsschip moeten wer ken. Deze voorwaarden verschillen van die, welke bij de Nederlandse wet geregeld zijn en daar het be treffende Duitse bergingsschip enkele kilometers buiten het Nederlandse territoriaalgebied zijn arbeid verricht, kunnen de Nederlandse voorschriften niet voorgeschreven worden. De getroffen duiker, die gisteren in de Marinetank te Maassluis rustig een boek zat te lezen, verklaarde, dat hij zijn duikersloopbaan vaarwel zou zeggen. Aandacht voor voetgangers Weliswaar vertoont het aantal ver keersongevallen met ernstige gevol gen in absolute zin een betreurens waardige stijging, maar daaruit mag niet worden afgeleid, dat relatief, dus gezien in verband met de gestegen intensiteit van het verkeer, de ver- keeronveiligheid in ernstige mate toe neemt. Vergeleken met 1949 is het aantal motorrijtuigen (excl. bromfietsen) toegenomen met 66 pet., terwijl het aantal overleden slachtoffers van ver keersongevallen per 1000' motorrijtui gen (bromfietsen niet inbegrepen) in. 1954 ongeveer gelijk was aan dat van 1949. Uit deze cijfers volgt, dat de verkeersonveiligheid relatief in die periode niet is toegenomen, zelfs iets is gedaald. Dit stelt minister mr. J. Algera voorop bij zijn uitvoerige beantwoor ding van de vragen van het Tweede- Kamerlid, de heer G. Ritmeester (VVD), die zijn ernstige ongerustheid uitte over de onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen. Hij had gesteld, dat in 1950 20.554 en in 1954 30.613 verkeersongevallen hadden plaatsgevonden, waarbij resp. 1021 en 1385 doden te betreuren wa ren, terwijl 10.791 en 16.028 personen in die tijd ernstig werden gewond. De bewindsman geeft toe, dat de ongevallencijfers reden tot ernstige bezorgdheid geven, maar hij waar schuwt er tegen de gedachte te koe steren, dat alleen van overheidsmaat regelen verbetering valt te verwach ten. Verreweg het grootste deel van de verkeersongevallen, aldus minister Algera,is te wijten aan onachtzaam heid, veelal zelfs roekeloosheid van de weggebruikers. Met leedwezen constateert de be windsman, dat ondanks de inspan ning, die het Verbond voor Veilig Verkeer en de overige verkeersbon- den zich getroosten, om dit besef aan te kweken, in de mentaliteit van de weggebruikers nog niet voldoende verandering ten goede valt te bespeu ren. Het politietoezicht op de naleving van de verkeersvoorschriften is, zo verzekert minister Algera het Libe rale Tweede-Kamelid, in de loop van dit jaar reeds aanmerkelijk geïnten siveerd, terwijl naar geleidelijke ver dere uitbreiding der verkeersgoepen van het corps Rijkspolitie wordt ge streefd. Minister waarschuwt De minister van Economische Za ken, prof. Zijlstra, heeft aan het Cen traal Bureau voor de Rijwielhandel in Amsterdam een brief gezonden waarin hij het C.B.R. meedeelt, dat wanneer de exclusieve verkeersrege ling waarbij door bepaalde fabrikan ten slechts aan bepaalde afnemers wordt geleverd niet wordt ingetrok ken, dit kartel onverbindend zal wor den verklaard. POST VOOR OVER ZEE. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de -naam van het schip venmeid. Argentinië: m.s. „Cap Frio" (7 Sept.); Australië: via Engeland (3 Sept.); Brazilië: m.s. „Cap Frio" (7 Sept.; Canada: m.s. „NOordam" (1 Sept.); m.s. „Joh. van Oldenbarne- veld" (2 Sept.); Chili: via New York (1 Sept.); Indonesië: m.s. „Karimun" (1 Sept.); Ned. Antillen: m.s. „Hy dra" (6 Sept.); m.s. „Osiris" (6 Sept.); Nieuw Zeeland: via Engeland (3 Sept.); Suriname: m.s. „Nestor" (7 Sept.); Unie Z. Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. „Edinburgh Castle" (3 Sept.). Inlichtingen betreffend de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. MOTORRIJDER AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De 26-jarige motorrijder A. Aude- naer, die Zaterdag jl. onder het spoorwegviaduct Wester dokskade Korte Prinsengracht was geslipt, is in het binnengasthuis aan zijn ver wondingen bezweken. Draaiorgel-concours geheel op handkracht Naar schatting 40.000 personen hebben gisteravond in het feestelijk verlichte Utrechtse Wilhelminapark eennationaal draaiorgelconcours bijgewoond. Aan dit concours, dat werd georganiseerd door de stichting stadsentspanning Utrecht in samen werking met de kring van orgel vrienden, namen 16 orgels uit diver se steden in Nederland deel. De orgels trokken in optocht naar het park, waar de politie handen te kort kwam om de duizendkoppige menigte binnen de paden te houden. Dat dit tenslotte toch niet gelukt is, schrééf een. politie-functionnaris toe aan het enorme enthousiasme, dat de Stidhitse hoofdstad voor het draai orgel gisteren speciaal heeft getoond. Een cacsphonie klonk uit de 16 draaiende dorpsdraaiorgels, die zich naar het park spoedden voor een felle strijd. Een honderd man sterke jury had geen gemakkelijke taak en het werd ver na middernacht, voor dat de prijswinnaars bekend konden worden gemaakt. Roverssymphonie. De voorzitter van de kring van draaiorgelvrienden, mr. Ronnke de Waard, trad op als veelzijdige boni- seur voor het Nederlands pierement en instrueerde het talrijke puibliek over de orgelbouwers en arrange menten. Naast het muzikale genot, dat men hier op deze mooie zomer avond beleefde, werd men ook inge leid in de or.geLbouiwwijze van Carl Frei en Gavioli. Huilende cello-par tijen kwamen uit het orgel „De Kerstkrans", dat hier de „Rovers- symphonie'' introduceerde. ,De blau we pilaar" een 90 toets-orgel deed een concessie aan de jeugd in de vorm van een boogie woogie, terwijl het draaiorgel „Jupiter" buiten me dedinging Nederland's laatste draai orgel-succes „poen, poen, poen" met veel verve ten gehore bracht. Hoe wel de jury star bleef staan op het standpunt, dat geen orgels konden worden toegelaten, die door motoren werden gedraaid, werd een uitzon dering gemaakt voor het orgel „Sa- turnus", dat niet meer tijdig voor handdraai gereed kon worden ge maakt. „Saturnus", compleet met xylophoon, bracht „Circus Renz" dan ook onfeilbaar er uit. De eerste prijs was voor een Am sterdams draaiorgel. Op het tweede perron van het Rot terdamse Centraal Station poogde gis termorgen mevrouw Glase uit Puls- nitz uit Duitsland, op een reeds rij dende trein te springen, die om kwart voor elf in de richting van Delft ver trok. Zij gleed uit en kwam tussen de trein en het perron terecht. De heer F. Meyer uit Delft, die het onge luk zag gebeuren., trok onmiddellijk aan de noodrem en bracht de trein tot stilstand. Toen men er in geslaagd was, de dame weer op het perron te trek ken bleek, dat ze wonder boven wonder volkomen ongedeerd was ge bleven. De trein had tengevolge van dit on geval enkele minuten vertraging. REEDS IN 1899 REED MEN OPEEN BROMFIETS! Adverientie) 't Is spreekuur in de oude eik bij dokter uil Oehoe. Wie ziek is in de dierenwijk gaat daar vandaag naar toe. Wie is de eerste?, vraagt hij strak en kijkt over zijn bril. Ik, zegt Minet, ik viel van 't dak, 'k wou naar de duiventil. Wie volgt? Het vrouwtje hermelijn. Och och, wat ziet die bleek, dat moet een erge ziekte zijn, ze komt hier elke week. Het paard is ook al niet gezond, die at en in één keer veel te veel klontjes, wel een pond. Nu doet zijn kies hem zeer. Een merel heeft iets aan haar keel, een haas zijn poot verzwikt, een muisje kreeg haar oog vol meel, een hond heeft zich verslikt. De wijze Oehoe geeft hen raad of pillen of een drankje. En wie gezond naar huis toe gaat zegt, dank je, dokter, dank je. MIES BOUHUYS Scheepsberichten Op het oude beestje dat U hier ziet, rust de verantwoording voor de woe de van honderden koetsiers en de öhtzetting van vele moeders met hui lende kinderen, want het is namen- lijk een bromfiets uit de vórige eeuw. Reeds toen zocht zich de bromfiets een weg die toen echter veel luider en knallender was dan vele moderne exemplaren. Met grote consternatie zag men deze „fiets" op de Duitse en Engelse wegen verschijnen en de snelheid van ca. 30 km. boezemden velen een afgrijzen in voor het „hel se" ding. De constructeur Werner was echter met trots vervuld over de prestaties van zijn technisch kind dat tien liter benzine met zich droeg om te kunnen ,bróm(men". Dit laatste echter alleen als men geen pech aars de motor kreeg wat nog wel eens wilde gebeuren, zodat men zich dan zuchtend over de bromfiets heen- boog waar men nog zo weinig ver stand van had. De motor dreef een riem aan die op zijn beurt weer was Een der zwarte zwanen van de ge meente Kampen is uit het stadsplant- soen te Kampen verdwenen. Het laatst is deze zwaan gesignaleerd in het Veluwemeer tussen Kamper zee bad en Elburg. Het verdwijnen van de zwaan, die zeer kostbaar is, is voor de gemeente Kampen een groot verlies. Getracht wordt de trots van de stad weer in handen te krijgen. De dienst gemeen tewerken, Buitennieuwstraat 2, Kam pen, telefoonnummer 15. wacht met spanning eventuele inlichtingen over mogelijk verblijfplaats of eventuele af. waarts. Toen Piet de volgende dag bij de collecteur de 835.in ontvangst geno men had, dacht 'hij hele maal niet meer aan het verti ouwen, dat de club in Enkele maanden geledén kwam het loterijclubje uit Delft opgewonden bijeen, want op hun lot was een pry's gévallen en nadat de penningmeester onder die pe stilte met een deskun dig gezicht ingewikkelde berekeningen gemaakt had, werd onder luid gejubel bekend gemaakt, dat ae le den f 835.te verdelen hadden. Met algemene stemmen nam de club een voorstel van de voorzitter aan om een der leden laten we gemakshalve Piet zeggen af te vaardigen om het hem gesteld had, en waar- geld in ontvangst te gaan voor hij met zulke ontroe- in vergadering bijeengei- kotmen en nadat er eerst aardige grapjes gemaakt waren over Piets wegblij ven, begonnen de verant woordelijke lieden zich met het verstrijken van de tijd nemen en nadat Piet opge staan was om voor het in hem gestelde vertrouwen rende woorden bedankt had; hij nam een enkele reis Briissel en zat enkele te bedanken, nam hij het later in een Belgisch stam- kostbare lot in ontvangst. De vergadering werd ver daagd tot de volgende avond, en vol grootse plan- club vergat. mineke, waar hij zich het goede dezer aarde liet voor zetten en de gehele loterij- minder op hun gemak te voelen. Men ging de politie op bellen of er niet iemand onder een bromfiets ge komen was, men belde zie kenhuizen op om te vra gen of iemand niet flauw gevallen binnen was ge bracht en toen al deze in nen gingen de leden huis- Deze was inmiddels weer formaties op niets uitlie pen, belde men tenslotte weer de politie op, maar nu om te vertellen, hoe Piet er precies uitzag. De politie deeefhaar best, want al spoedig ontdekte zij, dat Piet een enkel reis je Brussel genomen had en de recherche gaf seintjes door naar de grens, waar ze Piet moesten vragen, waarom hij zo'n omweg met de loterijprijs gemaakt had. Piet hield het echter enkele dagen in België uit en toen hij moegefeest aan de grens verscheen, was ruim 500.in de Belgi sche stammeneekes achter gebleven. Piet zit thans op het po litiebureau en de penning meester is weer een geheel nieuwe berekening aan het maken, waardoor de uitslag aanmerkelijk minder en thousiasme bij de cluble den zal verwekken. gekoppeld aan een rad op het voor wiel. Hield de motor zich goed dan bestond er altijd nog een goede kans dat deze riem zou slippen of breken. Het onvolkomene van deze bromfiets en de opkomst van de motor maakte voorlopig een snel einde aan het be staan van de brommer. Pas na 1945 kon men gaan spreken van een op gang van de bromfiets die dra in een ware zegetocht overging al of niet luid knallende. Thans bezitten wij alleen al in ons land bijna een half millioen trotse bezitters van een bromfiets. De eertijds zo flinke voor vader, de Werner-bromfiets, rust nu in alle eer en deugd met zijn laatste exemplaar in het museum in Londen, ba ^'^Curacao.' ALTHENA 31 Pauls Rock gep. n. Rio de Janeiro; ALMKERK 1 Sept. te Sin gapore; ALUDRA 38 Kp. Finisterre n. Antwerpen; AMERSKERK 31 te Port Said; AMSTELDIEP 31 v. Saigon n. Sin gapore; CALTEX DELFT 1 Sept. te Rot terdam; DUIVENDIJK p. 31 Scillys n. Antwerpen; ESSO AMSTERDAM 31 te Antwerpen; KIELDRECHT p. 31 Gi braltar n. Marseille; MEERKERK 1 Sept. te Karachi; NIAS 1 Sept. te Sin gapore; POELAU LAU 31 v. Colombo n. Suez; BLOMMERSDIJK 1 Sept. te Genua; CALTEX THE HAGUE 31 te Rotterdam; CALTEX UTRECHT 31 v. Rotterdam n. Sidon; HILVERSUM 31 n.m. te Finnar; KRYPTOS 31 terug van proeftoch te R'dam; MACOMA 1 Sept. te Curacao; MUIDERKERK 1 Sept. te Kaapstad; OSIRIS 31 v. R'dam op proef tocht; RADJA 31 v. Alexandrie n. Ha lifax; STAD ALKMAAR 31 v. Wabana n. Engeland; WILLEMSTAD 31 v. Aru- Dit is nu eens een nieuw, experimenteel Amerikaans vliegtuig, dat niet nóg sneller gaat, dodelijker vuurkracht heeft, barrières overwint en records ver betert. De eigenaar-constructeur zit er op: het is de 67-jarige Art Hartman. Van een normaal fietsframe maakte hij het vliegtuig, dat in de lucht moet worden gehouden door 200 kleine met helium gevulde ballonnetjes. En dat is nu juist het trieste van het geval. Voorlopig hangt zijn uitvinding aan een uitstekende punt van het dak omdat hij niemand kan vinden, die de 400 dollar beschikbaar stelt om de ballonnetjes te laten vullen. Tja, als het vliegtuig nu wèl sneller, beter, dodelijker was

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6