Mr L A. Kesper bezocht Jubel-Vebo Zonnige dag besloten met prijzenregen Busverkeer in Leiden op hoger peil Commissaris J* Dreeuws te Leiden geinstalleerd DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Prachtig fokvee op de keuring In het kader van de Jubel-Vebo, was het vandaag de dag van het fok vee. Een dag, die een uitstekende collectie dieren in „de ring" en de Sleutelstad bracht. Reeds in de vroe ge ochtenduren werd de „bloem" van het Nederlandse fokvee-ras binnen het met vlaggen omzoomde en ge reserveerde gedeelte van het vee- marktterrein aangevoerd, waar al spoedig de jury, die deze dag voor lang geen gemakkelijke taak stond, van dier tot dier ging. Even half elf gaf ook de Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland mr. L. A. Kesper, blijk van zijn belangstelling voor de prestaties van de Nederland se fokvee-houderij. In tegenwoordig heid van wethouder D. van der Kwaak de burgemeester woonde op dit moment de installatie van de nieuwe Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, bij en de voorzit ter van de Vebo, de heer J. W. Bon- da, liet de Commissaris van de Ko ningin zich uitvoerig inlichten over de kwaliteiten van het tentoonge stelde vee. Ambtsbezigheden beletten hem ook een kijkje te nemen op de binnen - en buitententoonstelling, dodh hij aan het Vebo-bestuur dat het in zijn bedoeling ligt om a.s. Zaterdagmid dag aanwezig te zijn bij het con- cours-hippique in de Leidse Hout. Alvorens mr. Kesper een rond wandeling maakte over het vee marktterrein, vond een korte bijeen komst plaats in 't Schuttershof. Voor zitter Bonda sprak hier een inleidend woord. De heer Bonda, die zeer ver heugd was, dat de Commissaris der Koningin wederom blijk gaf van zijn bijzondere interesse voor het streven van de Vebo, achtte de gisteren voor het eerst gehouden jongerendag zeer geslaagd. De enorme belangstelling, welke deze dag van de zijde der jon geren werd getoond, legt het Vebo- bestuur z.i. verplichtingen op. Ter dege zullen wij, aldus spreker, in de toekomst rekening moeten houden met de wensen, die de jongere boe- rengeneratie aan ons stelt. Wensen, waarachter volgens de heer Bonda voor het bestuur wel eens problemen verborgen konden liggen. Problemen, aldus spreker, zijn er echter om op te lossen. Een oplossing, die naar de heer Bonda verwachtte, zeker gevon den zal worden. De voorzitter van het Nederlandse Rundveestamboek, prof. ir. W. de Jong te Wageningen, ere-lid van de Vebo, weidde vervolgens nog uit over de doelstelling van de Vebo, o.a. het stimuleren van de veefokkerij. Vol gens spreker gaat de Vebo vooraan in de rij der organisaties, die zich toeleggen op het rationaliseren en het brengen van verbetering in de werkmethoden van agrarisch Neder land. Bijzondere waardering had spr. voor de activiteiten van het Vebo- bestuur, dat moet werken in een lang niet gemakkelijk gebied. In het alge meen, aldus spreker, wordt in deze omgeving meer gestreefd naar een 1 grotere opbrengst per hectare, dan per dier, hetgeen niet direct bevor derlijk is voor de resultaten van de fokkerij. Dat er evenwel goede voor uitgang schuilt in de bereikte resul taten, achtte prof. ir. De Jong een groot compliment voor de wijze, waarop het Vebo-bestuur zijn taak opvat. Tenslotte schonk spreker nog aan dacht aan het Vebo-streven tot het Verkrijgen van een T.B.C.-vrije markt. Een aspect van het Vebo- werk, waarin eveneens goede voor uitgang valt te constateren. Nadat voorzitter Bonda prof. ir. De Jong had bedankt voor diens waarde volle steun de Vebo verleend, maakte het gezelschap een rondwandeling over het veemarktterrein. In de schaduw van molen „De ValkGEM" AflHK0MD,GIM,i De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, heeft gister middag in Het Schuttershof de prij zen van de Vebo-jongerendag aan de jeugdige winnaars overhandigd. Zoals bekend is deze Jongerendag mede te danken aan een initiatief van de L.T.J. De heer Van der Stoel, voorzitter van de jongerendag-commissie stelde vast in een woord van welkom tot de aanwezigen, onder wie mevr. Kesper en het Vebo-bestuur, dat deze dag geslaagd was. „Dit is verheugend, omdat deze wedstrijden aan de ver heffing van het platteland kunnen bijdragen". Ook de burgemeester legde er de nadruk op hoe goed het is, dat de jeugd voor haar werk door wedstrij den als deze, waarin de rivaliteit een rol gaat spelen, belangstelling gaat tonen. De heer J. W. Bonda, voorzitter van de Vebo, constateerde ten slotte, dat de plattelands-jeugd van vandaag de Burgervader gaf teugels uit handen Na de koffiemaaltijd op de Veemarktterreinen maakten de ere-gasten van het Vebo-bestuur een rondritje per tilbury. Op de foto burgemeester Van Kinschot heeft voor een ogenblik de teugels uit handen gegeven. Vebo van morgen maakt. Daarom vond hij het streven van de heer S. de Jong Szn. om tot een jongeren dag te komen dubbel te waarderen. De eerste prijs, die de burgemees ter uitreikte was een wisselbeker voor de organisatie die de meeste team-prijzen wist te behalen. Mej. Segaar nam de beker namens de win naar: de jongeren-afdeling van de Hollandse Maatschappij voor Land bouw jong.eren in ontvangst. De uitslagen waren: Hazerswoude: 1. Th. J. Verkley, 2., J. C. Wesselingh. Rijpwetering: 1. H. Castelijn, 2. J. Straathof, 3. H. Mooren, 4. H. Rotte veel. De beste groep was Rijpwetering. Beste toilet Stalina (J. Straathof). Exterieur Blaarkoppen. -. H. Castelijn. Zwartbonten: 1. J. C. Wes selingh. BEOORDELINGSWEDSTRIJD: Afd. Zwartbont Holl. Mij. v. Land bouw: A. Vrij 64 pnt., J. Beers 54 pnt., C. Kriege 24 pnt. Samen 152 pnt. Gemiddeld 47 pnt. L.T.J.Kees de jong 55 pnt., Leo Wijsman 10 pnt., Th. Mourits 51 pnt. Samen 116 pnt., gemiddeld 37 pnt. C.J.B.T.O.: Vonk 88 pnt., Looyen 86 pnt., Rodenburg 67 pnt. Samen 241 pnt., gemiddeld 80 pnt. C.J.B.T.O. ontving als groep de eer ste prijs. Afd. Zwartblaar Holl. Mij. v. Landb.: Hoogstraten 50 pnt., KI. Wassenaar 47 pnt., Kempenaar 35 pnt. Samen 132 pnt., gemiddeld 44 pnt. L.T.J.: Henk Castelijn 47 pnt.. Jaap Straathof 56 pnt., Toon Mooren 53 pnt. Samen 156 pnt., gemiddeld 52 pnt. C.J.B.O.: Rijlaarsdam 81 pnt., W. v. Gaaien 70 pnt., Angenent 68 pnt. Samen 219 pnt. gemiddeld 73 pnt. C.J.B.T.O. ontving als groep de eer ste prijs. PLANTENKENNIS. Grassen en onkruiden. Jongens: G. Koot, Hazers woude, W. Rijlaarsdam, Alphen a. d. Rijn. Diploma L.T.J. Planten en bloemen. Meisjes: Cl. Captein, Alphen a. d. Rijn, C. Ver- rips, Nieuwerbrug. MELKWEDSTRUD DAMES: 1. Nel Karens, Nieuwerbrug (H. M. v. L.); 2. M. v. Vliet, Alphen (C.B.T.B.); 3. J. P. Wassenaar. Voorschoten (H.M.v. L.); 4. Gré Verstegen, Zoeterwoude (L-T.B.); 5. J. de Regt, Koudekerk (C.B.T.B.); 6. R. Koot, Alphen (L. T.B.). GROEPSPRIJZEN: 1. Holl. Mij. v. Landbouw, 2. C.B.T.B., 3. L.T.B. MELKWEDSTRIJDEN HEREN: 1. S. C. Kempenaar, Aarlanderveen (H. M.v. L.); 2. C. J. Kempenaar, Aarlan derveen (H.M.v.L.); 3.'H. Stapper, Gewoontegetrouw stapten vele bus- reizigers vanmorgen naar de bus halte op de Beestenmarkt of Rijns- burgerweg. Zij vonden echter hun trouw aan de gewoonte slecht be loond, want bordjes verwezen de reizigers naar het nieuwe busstation op het Stationsplein, dat vanmorgen in gebruik is genomen. Alle Leidse bussen en dat zijn er heel wat, hebben nu in één van de parkeerslui- zen op dit plein een plaats gevonden. Voor Leiden betekent dit, dat het busverkeer door deze sluizen eindelijk eens op een beter peil is gebracht. Wij betwijfelen echter of de bezitters van het wachtlokaal en de café's op de Beestenmarkt er ook zo over den ken. (Foto: De Leidse Courant). Alphen (C.J.B.T.B.); 4. Joh. v. d. Vis. Bodegraven (C.J.B.T.B.); 5. A. Zwetsloot, Hoogtmade (L.T.J.); 6. W. Duyndam, Hazerswoude (L.T.J.). GROEPSPRIJZEN: 1. Holl. Mij. v. Landbouw, 2. C.J.B.T.B., 3. L.T.J. WEDSTRIJD IN HET SCHATTEN VAN GEWICHTEN: 1. A. H. v. d. Akker. Leidschendam 94 strafp. (HoH. My. v. Landb.); 2. A. J. Ja cobs, Hazerswoude 123 str.p. (L.T.J.); 3. Kees de Jong, Hazerswoude 128 str.p. (L.T.J.); 4. J. E. Goedhart, Kou dekerk a. d. Rijn 135 str.pp. (CJ.B. T.O.). FRUITMANDEN OPMAKEN: 1. Ti-, Buitelaar, Leidschendam (Holl. M. v. Landb.); 2. W. Oudshoorn, Nieuwkoop (C.B.P.B.); 3. K. de Regt, Koudekerk (C.B.P.B.). GROEPSPRIJZEN: 1. Holl. Mij. v. Landbouw. 2. C.B.P.B.), 3. L.T.M. TAFELDEKKEN! 1. B. v. Galen, Alphen, 2. T. Verduin, Alphen, 3. K. v. Griethuizen, Nieuwveen. GROEPSPRIJZEN: 1. C.B.P.B., 2. L.T.M., 3. Holl. Mij. v. Landbouw. KAASBEOORDELING EN -SCHAT TING: 1. C. Verrips, Bodegraven; 2. L. v. Dam, Bodegraven; 3. Rie v. Ginkel, Waar der. GROEPSPRIJZEN: 1. Holl. Mij. v. Landbouw, 2. C.B.P.B., 3. L.T.M. BLOEMENSCHIKKEN: 1. D. Ooms, Haarlemmermeer; 2. M. Hoo- geradoorn, Ter Aar; 3. L. v. Schaik, Leidschendam, 4. Bep Milatz. GROEPSPRIJZEN: 1. Holl. Mij. v. Landbouw, 2. S.B.P.B., 3. L.T.M. PAARDEN. Versiering: 1. C. v. Santen. Wassenaar; 2. Van Egmond, Rijnsburg; 3. H. v. Rijn, Voorhout. MENWEDSTRIJD: 1. L. Vrij, Leid schendam (een net geheel en met ge voel gereden); 2. Van Egmond, Rijns- burg (optuigen niet geheel in orde. Paard wat in elkaar getrokken); 3. C. v. Santen, Wassenaar (paard nog niet klaar, maar werd behoorlijk ge reden); e.v.: W. Rijnsburger, Zoeter woude; A. Kreike, Bovenkerk. RINGRIJDEN: 1.* Mooren, Rijpwe tering; 2. P. v. d. Poel, Zoeterwoude; 3. H. v. d. Poel, Rijpwetering. GESLOTENVERKLARING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn verga dering van 29 Augustus 1955 heeft besloten de toegangswegen tot het autobusstation op het Stationsplein met ingang van 1 September 1955 gesloten te verklaren voor alle ver keer met voertuigen, rij- en trekdie ren en vee. Een afschrift van dit besluit is toe gezonden aan de Hoofdingenieur- Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de door de Minister van Ver keer en Waterstaat aangewezen ver enigingen, behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Nieuwe halteplaats van Citosa Tegenover Lido-theater De directie van de busonderneming Citosa heeft een verzoek aan het Leids gemeentebestuur gericht voor het oprichten van een halte tussen Stadhuis en Station. Waarschijnlijk zal de halteplaats tegenover het Li do-theater aan de Beestenmarkt ko men. Het gereedkomen van het autobus station en het uitvallen van de halte Beestenmarkt nabij het Leidse sta tion, heeft de afstand tot het Stad huis te groot gemaakt om in een ruk to overbruggen. Een nieuwe halte plaats aan de Steenstraat zal de rei zigers dichter bij het centrum van Leiden kunnen brengen. Ve-bo-ringrijderij op jongerendag Een overzicht van het marktterrein, links ziet men nog een gedeelte van de marktkraampjes waaronder een lunch werd genoten. Vanmorgen werd in de Grote Wacht van het politiebureau te Lei den Commissaris J. Dreeuws geïnstal leerd. De manschappen stonden aangetre den, toen de heer Dreeuws vergezeld van de burgemeester en enige geno digden de zaal binnentrad. De burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, nam vervolgens het woord. Hij wees er op, dat de nieuwe com missaris zich in Alkmaar een uitste kende naam heeft verworven bij het corps en de burgerij. De ervaring, die u daar heeft op gedaan, zal u in uw nieuwe functie zeker van pas komen. Hij omschreef de taak van de commissaris in Lei den, die de nieuw-benoemde func- tionnaris zeker niet licht zal vallen. Leiden is een oude stad, met aan zienlijke problemen op verkeersge bied, terwijl ook andere facetten van de stad, zoals de markt en het Uni versitaire leven kenmerkende vraag stukken opleveren. Gelukkig kunt gij, aldus de burge meester, staat maken op een corps, dat voor zijn taak berekend is. Na de wens, dat de heer Dreeuws in de Sleutelstad de sleutel tot aller harten mocht vinden, verklaarde de burgemeester de nieuwe commissaris geïnstalleerd. Hierna verwelkomde de hoofd-in- specteur van politie, de heer D. W. v. d. Wal de nieuwe commissaris. Naar ik meen, aldus de heer v. d. Wal, is Leiden u niet geheel onbe kend. U hebt immers meermalen' op 3 October vanuit Alkmaar een uit stapje naar Leiden gemaakt. U werd dan gesignaleerd op de weg, waar langs de qptocht kwam. Als verte genwoordiger van het korps reikte hij tenslotte de commissaris de wel komsthand. Oud-commissaris Meijer sprak ook nog enige vriendelijke woorden tot zijn opvolger. Hij bood de nieuwe commissaris ,zijn gelukwensen aan en duidde het Leidse corps aan als een goed corps, dat tot een grote mate van samen werking bereid is. In dit verband noemde hij de hoofdinspecteur v. d. Wal, die 27 jaar lang zijn rechter hand was en die voor zijn trouwe .bijstand alle lof en dank verdient. Namens de corpschef in Zuid-Hol land sprak commissaris Hessu uit Gouda woorden van felicitatie. Tenslotte nam de heer Dreeuws het woord. Hij sprak de hoop uit, dat hij zijn taak naar genoegen zou vervullen. Hij legde er de nadruk op van hoeveel belang het optreden naar buiten van de politie is, omdat de po litie wordt beoordeeld naar het ge drag van degenen, die in straatdienst zijn. De heer Dreeuws verklaarde, dat hij aan al zijn manschappen gaarne zijn vertrouwen wilde schenken in de hoop dat ook allen hem hun ver- .trouwen zouden geven. Bij deze installatie waren onder .meer aanwezig de wethouders J. C. van Schaik en A. J. Jongeleen, de gemeente-secretaris mr. J. Bool, mr. E. Bredeveld, de directeur van de Lakenhal, de heer J. van Wessem, de heer S. Hagendoorn, commandant van brandweer en B.B. Commissaris Meijer wenst zijn opvolger geluk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5