S leutclgm', saynmw Hoe groot is de Zon geving De prijzen omlaag DONDERDAG 1 SEPTEMÊER 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 MISSTAP. Een voor ons naamloos 8-ja rig jongetje wordt zo maar in het nieuws geplaatst, omdat hij een mis stap heeft begaan. Deze speelse mis stap, die hem gistermiddag in het water tussen schuit en wal van de Nieuwe Rijn bracht, had hem het le ven kunnen kosten als iemand hem niet de helpende hand had gereikt. De heer H. Bink werd van de ver koop van groente in zijn groente- kraam afgeleid door het hulpge schreeuw van onze 8-jarige jongen, die wij bij gebrek aan gegevens, met de goed-Leidse naam Onderwater zullen dopen. De kleine Onderwater kwam zon der schade boven water en op de kant. De dienstwillige groenteboer bezeerde echter zijn knie tijdens deze manoeuvre. Pius X-herdenking. Nog eenmaal herinneren wij aan de Pius X-herdenking Maandag dagavond a.s. in de Stadsgehoorzaal. Kaarten zijn verkrijgbaar bij W. Wal- laart, Stieltjesstraat 33, tel. 22928; C. v. d. Voort, Bloemenmagazijn Morsweg 103105 tel. 26659; J. Sil vester, Haven 38b, tel. 24189 en fa. Huibers, Haarlemmerstraat 123. Het Sleutelkoor onder meer zal op de Pius X-herdenking voor de muzikale omlijsting zorg dragen. De twee hoogste groepen van het St. Petrus Sleutelkoor worden daar om verzocht morgen (Vrijdag) om 6 uur te komen op de G-arenmarkt voor een repetitie.' Nieuwe tarieven Spoorwegen Voornaamste trajecten van Leiden Vandaag gaat zoals bekend de verhoging van de reizigers-tarie ven van de Nederlandse Spoorwe gen in. De prijsverhoging komt voor de gewone tarieven neer op gemid-' deld zes procent. Voor reizigers, die van' Leiden vertrekken houdt deze maatregel de volgende verhogin gen in: Derde klasse: LeidenUtrecht oude tarief: enkele reis 1.90, retour 3.20; nieuw ta rief: enkel 2.retour 3.40. LeidenAmsterdam oud: 1.80; 3.05, nieuw 1.90; 3.20. LeidenHaarlem oud 1.10; 1.90, nieuw 1.15; f 2. LeidenDen Haag zelfde tarief 0.60 en 1.— LeidenRotterdam oud 1.40; 2.35, nieuw 1.50 en ƒ2.55. LeidenAlphen zelfde tarief 0.60 en 1. LeidenGouda oud 1.25; 2.15, nieuw 1.30 en 2.25. Voor de andere groepen begin nen de lessen op Dinsdag 6 Septem ber op de gewone tijden. Jongens van 8 en 9 jaar in de St. Petrus-parochie die lid willen worden van het Sleutelkoor kunnen zich aan melden morgen Vrijdag in gebouw Garenmarkt 36 tussen 45 uur en verder ook bij de directeur, de heer H. Rijnbeek, Sitterlaan 53 en bij de heer W. Goddijn, Witte Singel 102. De K.AJL-leden van de Harte- brugsparoohie worden opgewekt om Maandag a.s. de openbare les van de Sociaal Economische School bij te wonen in het gebouw Sociale Belan gen. Aanvang 8 uur. SPIEKER. Agenda Leiden DONDERDAG: Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. Uitreiking van Landsteiner on derscheidingen, 8 uur nam. Acad. Zie kenhuis. VRIJDAG: Morgenavond geen lessen in Ly ceum maar in de gymzaal Techni sche School, Boerhaavelaan. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal 1012 en 25 uur: Schil derijen, aquarellen en tekeningen van Floris Verster en Men so Kamer- lingh Onnes. (Tot 1 September). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Dienst der apotheken te Leiden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films van de week van 29 September zijn door de Rath. Film centrale als volgt gekeurd: Casino: „Geen geld en toch veel zorgen", volwassenen. Lido: „Gezworen kameraden", 18 jaar. Luxor: „Haat", 14 jaar. Trianon: „Bei dar war es immer so schön", 14 jaar. Rex: „De ondergang van Meta- luwa", 14 jaar. (Donderdag: „Na ons de zondvloed", 18 jaar). „Hoe groot is eigenlijk de zon en waaruit bestaat zij?" Het antwoord kan kort zijn: een gloeiende gasbol met een middellijn 109 maal zo groot als die van de aarde. Zo te zien lijkt de zon niet zo groot, maar zij staat ook 150 millioen kilometer van ons af. Een van de oudste methoden om die afstand te bepalen is die der „Venus-overgangen", een simpel trucje eigenlijk. (De sterrenkunde zit vol met dit soort simpele truc jes). Men weet dat Venus tussen de aarde en de zon staat. Op gezette tij den zien wij deze planeet dus voor de zon langs trekken; zij is dan enige uren lang als een donkere stip zicht baar tegen de lichte zonneschijf. Door nu van twee ver uiteenliggen- de plaatsen op aarde de hoek te be palen waaronder men Venus ziet, kan men indien de afstand Venus- Aarde bekend is de afstand aarde- zon door berekening vinden. Op een in principe even eenvou dige manier heeft men ontdekt hoe snel de zon draait want ook de zonnebol wentelt om een as, evenals de aarde. Echter langzamer, één as wenteling van de zon duurt ruim 25 dagen. Men kan dat, als de omstandighe den gunstig zijn, zelfs zonder instru menten waarnemen. Soms doen zich namelijk zonnevlekken voor, groot genoeg om zonder kijker te zien. (Men moet er natuurlijk wel aan denken, de ogen degelijk te bescher men tegen het felle zonlicht: een zwaar overbelicht fotonegatief is het beste middel). Zo'n vlek blijkt zich dan over de zonneschijf te bewegen: zij verschijnt aan de linkerrand en staat elke volgende dag iets verder naar rechts, totdat zij na ongeveer twaalf dagen aan de rechter-zonne- rand verdwijnt. Ook komt het voor dat een en dezelfde zonnevlek na één zonne-omwenteling opnieuw aan de oostelijke rand (links dus!) opdoemt. Een gasbol. Waaimit bestaat die bol nu? Uit gloeiende gassen. Aan de oppervlak te heerst een temperatuur van onge veer 6000 graden Celsius. Voor ons een onvoorstelbare hitte, maar toch is onze zon een „gele ster", d.w.z. een ster met een betrekkelijk gema tigde temperatuur. Onze zon kiest, wat haar temperatuur betreft, de gulden middenweg, letterlijk. Witte sterren hebben een hogere tempera tuur en blauwe sterren zijn nóg he ter. Oranje sterren daarentegen zijn koeler dan onze zon en men kent ook rode sterren, waarvan de tem peratuur nóg weer lager ligt. Door de kijker zien wij alleen de oppervlakte van de zon. Maar door spectrale ontleding het licht ont leed dus tot een kleurenspectrum, het bekende regenboogpatroon is ons haarfijn verraden, welke elemen ten op de zon voorkomen. En het is interessant te weten dat de zon en dit gaat eveneens op voor andere sterrenblijkt te zijn samengesteld uit elementen, die wij op aarde ook kennen. Ze komen er allemaal voor: stikstof zo goed als helium, water stof zo goed als ijzer, enzovoort. Maar er is één groot verschil. Bij een temperatuur van duizenden gra den Celsius (en dit betreft nog al leen de buitenste delen; in het in wendige van de zon moeten tempe raturen heersen van millioenen gra den) is een vaste stof niet bestaan baar, een vloeistof evenmin. Onze metaalindustrie kent ijzer als vaste stof en, na verhitting, als vloeistof. Maar op de zon is ijzer, zoals alle andere elementen, alleen bestaan baar in gasvormige toestand. En wat wij dus op stralende dagen aan de hemel zien staan is een bol van niets anders dan gloeiende gassen, schijn baar niet groter dan een erwt op armlengte afstand, in werkelijkheid met een middellijn van 1,391.000 ki lometer! (Nadruk verboden). VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Overstekend groot Geeft op alle borden acht die in Uw belang zijn aangebracht. Weidse Volksuniversiteit K&O TONEEL - MUZIEK - FILM - CURSUSSEN - LEZINGEN Aanmelding: Bureau K. O., Plantsoen 25, Tel. 25033 JAARLIJKSE BIJDRAGE: 1,25 p. p- Jaarabonnement maandblad: 1,75 per gezin. Zojuist verscheen het uitgebreide September-nummer. (Advertentie) ALPHEN AAN DEN RIJK BOTSINGEN TUSSEN MOTOR RIJDERS EN WIELRIJDERS. Gisteravond, omstreeks kwart over 8 reed de motorrijder J. M. R. uit Ter Aar op de Verlengde Aarkade, richting Kanaalweg. Uit het zwem badlaantje kwam. de 10-jarige W. de J. op een onverlichte fiets en door dat hij R. ook geen voorrang gaf, ontstond een botsing. Beiden kwa men er heelhuids af, de vervoers middelen werden licht beschadigd. Om half 10 vond de tweede aan rijding plaats, nu in de Van Mander- sloostraat. De motorrijder J. ten H. ging richting Raadhuisstraat. Hij wilde twee voor hem rijdende wiel rijders passeren, maar zag toen mid den op de weg een hem tegemoet komende fietser; om een botsing te vermijden, wilde ten H. toen links passeren, maar juist ging toen de fietser, W. de W., naar rechts. Bij de botsing die volgde bekwam de mo torrijder een flinke beenwond; dr. Pilon verleende eerste hulp. Het mo torrijwiel werd beschadigd; de wiel rijder bekwam geen letsel en ook zijn fiets kwam er best af. A.R.C. heeft nieuwe voorzitter. In verband met ziekte heeft de heer M. Bezemer. die tal van jaren voor zitter was van de voetbalvereniging A.R.C., moeten bedanken. In een bui. tengewone ledenvergadering van ge noemde vereniging is ais opvolger gekozen de heer Th. J. Wen/tink, die reeds 2e voorzitter was. De heer J. Verduin werd als bestuurslid geko zen en de heer G. Schreuder volgt de heer Bezemer op in de elftalcommis sie. BOSKOOP MOEILIJKHEDEN IN DE BOOMKWEKERIJ De Boskoopse boomkwekers en han delaren zien met enige angst de komende „paktijd" tegemoet, aange zien het vrijwel onmogelijk blijkt te zijn om de benodigde arbeidskrach ten aan te trekken. Vele handelaren zijn evenals vorige jaren weer op reis geweest in binnen-, zowel als in het buitenland en heb ben daarover geen reden tot klagen gehad want allen zijn met flinke or ders thuis gekomen. Doch nu komt de tijd, dat deze orders ook uitgevoerd moeten worden. Het blijkt dat het gemakkelijker is geweest om orders te boeken dan om deze uit te voeren. Zowel door de kwekers als door de handelaren worden reeds geruime pogingen in het werk gesteld het zo nodige geschoolde en ongeschoolde personeel te krijgen om de bomen planten verzendklaar te maken. Het is nu eenmaal zo, dat dit in een kort tijdsbestek .moet plaats hebben zodat veel extra personeel nodig is. De kwekers moeten zorg dragen dat de gekochte bomen op tijd bij de han delaren in de pakloods komen en de handelaren zullen zorg moeten dra gen dat het inpakken tijdig en goed gereed is. Machines zijn er voor dit werk niet zodat alles op „hand" ar beid aankomt. Het inpakken waarvoor weer duizenden kisten moeten wor den vervaardigd moet met zeer veel vakkennis geschieden aangezien de bomen veelal verre reizen moeten maken om op de plaats van bestem ming te komen. Het vaste personeel is in deze tijd lang niet voldoende om het vele werk te verzetten waar om dit moet worden aangevuld met tijdelijk personeel dat ofwel hele da gen of gedurende de avonduren en zo nodig 's nachts mede wil werken alles op tijd „weg" te krijgen. De grootste oorzaak van het tekort is wel de op handen zijnde aardappel en suikerbietenoogst waarvoor de lo nen mede door het tariefweik belangrijk hoger liggen dan voor boomkwekerij. Het is nu eenmaal een feit, dat de jongere generatie zich niet voelt s getrokken tot het boomkwekersvak en meer en meer arbeid zoekt in de fabrieken en bij de bouwbedrijven, zodat alleen de ouderen overblijyen die echter langzaam aan ook af vloeien. Dit gebeuren is reeds dui delijk merkbaar tijdens het verrich ten van de gewone werkzaamheden en nu in de paktijd wel zeer bijzonder Vorig jaar moesten zelfs niet-boom- kwekers inspringen om gedurende de periode dat de producten verzonden kunnen worden ook alles te verzen den. Het zal voor de betrokkenen dan ook weer een zenuwslopende tijd worden, aangezien onder hoogspan ning zal moeten worden gewerkt en de door het overwerk verkregen extraatjes dan ook zeker „verdiend" zullen worden. Een lichtzijde in deze kwestie is evenwel ook dat ieder jaar een en ander steeds nog op tijd ge reed is gekomen, hoewel de toestand steeds nijpender wordt, zodat ook nu weer wordt gehoopt -dat ondanks de moeilijkheden de orders op tijd zullen zijn uitgevoerd. KOUDEKERK Feestelijk concert. Het was een feestelijk concert, dat Kunst na Ar beid gaf, op het terrein van het Raad huis, ter gelegenheid van de verjaar dag vanH. K. H. Prinses Wilhelmina. Uit de aanwezigheid van de velen, die met grote aandacht het vlotte spel der muzikanten volgden, bleek wel, dat de Oranjeliefde te Kouderkerk er nog goed in zit. Ook de loco-burge meester, weth. T. Molema zagen we onder de aanwezigen. Geboren: Alexander, z. v. K. van Digigele en N. Malachowa. Ondertrouwd: R. v. d. Dool, 24 j. te Puttershoek en KI. Hoogeveen, 22 jaar Getrouwd: H. Hoogstraten, 27 j. en A. M. de Wit, 25 jaar. LISSE Schaakclub „De Zwarte Pion". „De Zwarte Pion" heeft haar jaar vergadering gehouden. De aftredende bestuursleden de heren J. Geerling en P. Beijk werden herkozen. Bij het samenstellen van het competitie-reg lement werd vastgesteld, dat er dit jaar in één groep gespeeld wordt, de wedstrijden beginnen om half acht en worden indien nodig om elf uur afgebroken. De afgebroken par tijen moeten binnen twee weken wor den uitgespeeld. De winnaars van de bondswedstrij den zijn: le prijs de heer Koetsheid; 2e prijs J. Grimbergen; 3e prijs Nie v. cL Meij. De feestelijke herdenking vamhet 12% jarig bestaan zal in Januari plaats hebben. Ook staat de traditionele kaartavond weer op het winterprogramma. N00KDWIJK Programma Oranjefeesten. Het /bestuur van de Oranjevereniging Noordwijk-Binnen heeft wederom een aantrekkelijk programma vast gesteld voor de Kroningsfeesten op 10, 13, 14 en 15 Sept. a.s. De feeste lijkheden worden ingezet Zaterdag middag 10 Sept. te 2.30 uur met een demonstratie van de brandweer en te 4.30 uur touwtrekken op het Varken- ibos aan de Nachtegaallaan. Dinsdag ,13 Sept. te 4 uur nam. opening van de vermakelijkheden en te 7 uur ringrijden met de fiets en te 8.30 kussenslaan voor dames en heren bo ven 16 jaar. Woensdagavond te 7.30 uur tobbe tjesteken, eveneens voor dames en heren boven 16 jaar. Donderdag 15 Sept. zal de gehele dag feest gevierd worden. Dit wordt ingezet met een hengelwedstdijd in de Leidse Vaart om 5.30 uur v.m., verzamelen aan de Noordwjjker- hoek, 8 uur v.m. klokluiden en ring rijden voor brom- en motorfietsen Op de Voorstraat, 8.30 uur schietwed strijd op het plein van de Wilhelmi- naschool, 9 uur ringrijden met ver sierde paard en wagen op de Voor straat, 9.30 uur „naar de trein" voor meisjes en jongens van 1416 jaar op het Lindenplein. 's Middags te 2 ial de spannende ronde van Noord- wijk gehouden worden voor inwo ners van Noordwij k boven 16 jaar op het bekende parcours. 4.30 uur nam. kruiwagenrace op de Voorstr. voor paren boven 16 jaar, 8.30 uur 0lnaar de trein" voor dames en heren boven 16 jaar. BQELOFAÜWSVEiM Personalia. Aan de bakkers- vakschool te Rotterdam slaagden de heren J. Hoogenboom Mz. H. v. d. Meer Thz. voor het diploma patroon broodbakkerij. Zondagsdienst, voor H.H. Dok toren op 4 Sept. a.s.: dr. van der Bijl en van der Werf. Gevonden voorwerpen. Porte feuille inhoud 1500 Belg. franc en achthonderd gulden; 1 grijze garber- dine regenjas; 1 gummie regenjas. 1 zwart portemonnaie met 'inhoud; 1 pracht statief voor fototoestel; 1 TER AAR Geb.: Jacobus A. C. M., z. van J. A. L. v. Linden en G. P. M. Stouten; Anna E., d. van J. Besemer en A. E Marskamp; Johannes G. E. z. van Fr. C. Bouwmeester en A. H. M. Ver sluis; Martha J., d. van C. J. v. d. Hoorn en E. M. v. Zaal; Adrianus J. M., z. van C. Otto en J. W. Heems kerk. Huwelijksaang.: J. P. J. Boegheim, 24 jr. en A. A. M. Verhaar, 22 jr.; E. Fr. Temminck, 57 jr. en M. Nie sing, 41 jr.; G. C. v. Schie, 34 jr. en J. A. van Tol, 23 jr. Huw.: P. v. Leeuwen, 28 jr. en M. A. J. de Bruijn, 23 jr.; C. v. Dorp, 29 jr. en A. W. v. d. Starren, 25 jr. Overl.: G. Rem, -27 jaar. Wilt U iets weten? Vraag J. v. S. te H.: Avondlycea in Leiden of omgeving. Antwoord: Sinds enkele jaren heeft Leiden geen avondlyceum meer; in Den Haag zijn verscheidene avondly cea. Enkele maanden geleden is de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen overgegaan tot de of ficiële erkenning van enkele avond lycea en onder deze bevond zich als enige Haagse avondlyceum de Stich ting „Noctua", waarvan het secreta riaat gevestigd is Beukstraat 75, Den Vraag L. te R. inzake huurop- slag. Antwoord: Voorzover wij het geval kunnen bekijken, is u verplicht die 5 pet. opslag te betalen. Wanneer u meent, dat het huis verwaarloosd wordt en de eigenaar in zijn onder houdsplicht te kort schiet, kunt u een verzoek om huurverlaginig indie nen bij B. en W. van uw woonplaats. Vraag K. te R. inzake huurver hoging, terwijl de vórige huurder die hogere huur, niet behoefde te betalen. Antwoord: De huurverhoging van 1 Sept. is gebaseerd op het huurbe drag, dat rechtens geheven had mo gen worden. Eventueel te veel betaal de huur kunt u terugvorderen via de kantonrechter. Vraag v. d. V. te R. inzake be lasting van echtpaar met aftrek voor twee kinderen. Antwoord. Daar man en vrouw bei den verdienen komen zij in aanmer king voor de Inkomstenbelasting. Deze bedraagt na 1 Sept. 1955 zonder rekening te houden met even tuele aftrekposten 207,waar van dan de loonbelasting van de man wordtt afgetrokken. Vraag inzake betaling van reini gingsrechten. Antwoord: Dat wordt geregeld bij plaatselijke verordening. U zult daar aan moeten betalen, ook al maakt u er, geen gebruik van. komkommers 0.080.19, alles per stuk boskroten 0.03 per bos, stoofsla 0.80 per kist. Appelen: Jamer Grieve 0.51, Zigeunerinnen 0.210.34, idem B 0.15—0.17, Early Victory 0.11 0.16, idem B 0.06. Perziken zomer- appel 0.37. Druiven 0.37, alles per kg. Bloemen: Anjers 0.100.11 ,per bos. Augurken: fijn 0.71, fijnbasterd 0.42, basterd 0.29, grof 1 0130.14, grof A 0.20—0.21, CD 0.10—0.11, E 0 03 alles per kg. R'VEEN, 31 Aug. Bloemen. Freesia's 3537, Montbretia 811, Zinnai's 58, Asters 612, Dahlia's 819, Cyclamenbloemen 1117, Tros chrwsanthen 3341 Asp. Phimosis 2550 p. bos, Am. Anjers 311, Chrycanthen geplozen: Champion 1012, Migoli 8—13, Utopia 67, Millersdale 711. Groente. Aardbeien 851.— idem afw. 3145 p. 2 ons doos, Krop sla I 10.40—20.20, idem II 3—10.60, Andijvie 68, Komkommers 817, Tomaten A 2025, id. B 2026, id. C. 2021, Snijbonen 2234, Pronk- bonen 1416, Dubb. Stambonen 21 36, Stokprincessebonen 3450, Augurken C 31, idem DA 22, idem D 16—18, idem E 3, id. CD 11. VINKEVEEN 31 Aug. Groente. Andijvie 610 ct., Postelein 46, Spinazie 1418, Pronkbonen 14—19, Snijbonen 2244, Stambonen 3750, Stokprincessebonen 3459, Tomaten 20—24, Uien 12—13, Waspeen 12—23 per kg., Bleekselderij 1219, Kom- komers 819, Sla 711 per stuk, Peen 2025 per bos. Inlichtingen omtrent deze voor werpen aan het bureau van Politie. RiJPWETERiSJG Kon. Wilh. fonds. Collecte heeft te Rijpwetering 156.10 opgebracht. Geb.: Sonja Johanna Margaretha, d. v. T. Kuijvenhoven en M. Hendrix; Johanna Cornelia, d. v. J. I. Thomasse en J. C. Moerkerk; Petra Anne, d. v. P. v. Duijn en A. Bouwman; Wouter Isaac, zn. v. W. Baart en W. H. Riet hoven. Gëtr.: A. Zwaan en S. v. d. Plas; P. v. d. Tonnekreek en A. Verhaar; P. F. H. de Roos en W. J. Bodrij; C. Brandt en W. Vroegh; L. A. v. Brero en A. E. de Jong; J. Verlint en S. J. Landesbergen; I. E. Keijzer en C. v. Steenbergen; D. Bink en W. v. d. Reijden; J. Neuteboom en A. P. de Haas; W. L. Heiwig en A. M. F. J. H. Sormani; W. J. A. Hofstede en B. J. v. Barneveld. Overl.: Y. J. Leijenaar, huivr. van Menick 28 jaar. VOORSCHOTEN VERDRONKEN IN DE VLIET Gistermiddag is de 16-jarige R. F. Ferdinandus uit de Vredenhoeffstraat in. Voorschoten bij het zwemmen in de Vliet achter de gemeente Voor schoten, verdronken. De jongen was de zwemkunst niet machtig. WARMQRU Oranjefeesten. De Oranjefees ten zullen in deze gemeente dit jaar plaats vinden op Dinsdag 13 en -Woensdag 14 September a.s. De laat ste dag is gereserveerd voor de volksspelen en een te houden hard draverij voor paarden op de korte baan. Marktberichten GOUDA, 1 Sept. Kaas. Aanvoer 260 partijen, le Soort 2.242.30; 2e soort 2.15f 2.23; extra zware 2.31—2.51. Handel matig. 's-HlERTOGENBOSCH, 31 Aug. Vee. Aangevoerd. 5.881 stuk vee, zijnde: 2.045 runderen, 401 vette kal veren, 312 nuchtere kalveren, 69 fok- zeugen, 380 slachtvarkens, 4-6 lopers, 1.878 biggen, 375 schapen, 15 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 700965; guiste koeien 460715; zware soorten 'oover. notering. Kalfvaarzen 570 885; klamvaarzen 460540; guist: vaarzen 525595; pinken 400465 graskalveren 210300; nuchtere fok- kalveren 110170; nuchtere slacht- kalveren 57.5070 zware soorten 77.50105; lopers 5866; biggen 30 44 drachtige zeugen 215260; wei schapen 7095; weilammeren 52—70. zuiglammeren 7495 alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 959 stuks. Prijzen: extra kwalitiet vaarzen tot 2.90; le kw. 2.652.75 2e kw. 2.40—2.60; 3e kw. 2.25—2.30; vette stieren 2.302.60; worst koeien 2.102.25 alles per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren prima soorten 2.70 2.98; vette kalveren middenklasse 2.402.65 vette kalveren lichte soorten 2.15—/'/ 2.30; nuchtere rlachtkalveren 1.47%1.67H; zware soorten 1.70—2.10; slacht- zuegen 1.361.42 jonge slachtvar kens 'l.4'7f 1.58 alles per kg. lev. gewicht. Verdere mededelingen: ruime aan voer van rundvee. Melk- en kalfkoeien handel rustig, de goedsoortige dieren werden flauw-prijshoudend verhan deld. Guiste koeien én weivee, handel stroef, prijzen moeilijk te handhaven of minder. Grote aanbod van jongvee, handel traag, prijzen langer. Minder aanvoer van vette kalveren, vlotte handel, met hogere prijzen. Bij kort aanbod van nuchtere slachtkalveren verliep de handel willig met iets ho gere prijzen. Handel in weischapen en zuiglammeren redelijk, prijzen vaster. Fokzeugen, kalme handel met onveranderde prijzen. Groter aanvoer van lopers en biggen, stroeve handel en niet geheel prijshoudend. Ruim aanbod van slachtvee, de prima kwa liteiten bleven aan prijs, de mindere soorten, handel traag, prijzen langer. Sladhtzeugen, vlugge handel met ho gere prijzen. Volgende week wordt de veemarkt gehouden op Donderdag. TER AAR, 31 Aug.. Groente. Snijbonen 2.204.10, idem kas 3.80 4.70, sperciebonen 3.10—4.10 idem B 2.10280, stokprincessebonen 3.60 4.70, idem B 1.203, spekbonen l.i 2.20, witte pronkers 1.401.60, al les per 10 kg. Tomaten A 0.200.27, idem B 0.20—0.26, idem C 020, id. bpnken 0.20, spinazie 0.040.08, aardappelen 0.080.09, postelein 0.04 0.06, andijvie 0.060 07, waspeen 0.220.24, uien 0.100.12, alles per kg., kroten 5.50 alles per 100 kg., sla 0.050.12, bloemkool A 0.200.29, idem B. 0.140.17, idem C 0.08—0.11, Haarlemmerstraat 164 19 GRIESMEEL, 500 gram Choco-VLOKKEN, 200 gram ONTBIJTKOEK, 2 stukken NU Onze Spekreclame! Gezouten SPEK 500 gr: Gerookt SPEK, 500 gr: Gerookt SPEK, tjq extra dik, 500 gr. 3 Alleen bij 500 gram DOPERWTEN middel II, L.blik Ge«n. AUGURKEN literpot ROZIJNEN op sap per pot Kwart blikken ECULAAS, per stuk NU WEEKAANBIEDING Bij f 3.aan bood schappen Gemengde WAFELS, per zak var 49 NU se ZURE ZULT 150 gram ROOKWORST, 150 gram VETTE HAM, 200 gram ONTBIJTSPEK, 150 gram SCHOUDERHAM, 150 gram Zwits. KAAS, flinke strooier Wjj openen het SPECULAAS-seizoen PROFITEER HIERVAN AMANDEL SPECULAAS met volop -f, g*. amandelen, nu 250 gram SPECULAAS DE LUXE, iets aparts /B nu 250 gram RECLAME SPECULAAS, 250 gram^^ BR. KERMIS, 250 gram GOLFSPRITS, 250 gram Bitterkoekjes, taai en lekker, 250 gram ZANDKOEKJES, 200 gram Engelse WELLINGTONS, 150 gram Tuttl-Fruttl, SNOEPJES, 250 gram Melange TOFFEES, 250 gram Speciaal BONBONS, 150 gram

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2