Ay&i^icbcCxMJ/i^H I per ON Perons ontslagaanvrage gisteravond ingetrokken Hij wilde zijn aanhangers eens tellen Cyprus zou Britse basis mogen blijven Spanning rond Gaza stijgt „Strijd" het nieuwe wachtwoord der Peronistische beweging .4 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 J I "1 vL* 46ste JAARGANG No. 13590 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KIEKEBOE j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. P- f 6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 DE BELASTING VERLAGING Vandaag, 1 September, worden de belastingverlaging en de huurverho ging van 5 van kracht. Hierom is veel te doen geweest en hebben de oorspronkelijke voorstellen zelfs tot de bekende kabinetscrisis geleid. Thans is het dan zo, dat er een al gemene huurverhoging op oude wo ningen van vijf procent is, zonder huurbelasting en een jaarlijkse ver laging van de belastingen van onge veer 570 millioen gulden. De aanvankelijke voorstellen ver meldden een vermindering van 502 millioen, verdeeld als volgt: Verlaging van belastin gen naar inkomen en vermogen 238.000.000 Verlaging v. kostprijs- verhogende belastingen en bijzondere-tegemoet- kuming voor bejaarden en invaliden 161.000.000 Vervallen defensiever hoging op belastingen 103.000.000 Totaal 502.000.000 Door compromissen bij de oplos sing van de kabinetscrisis zijn daar in verschillende wijzigingen in ge komen en hebben uiteindelijk geleid, dat de vermindering nog 70 millioen gulden meer bedraagt. Een gedeelte daarvan, namelijk de vrijstelling van omzetbelasting op textiel en suiker, zal slechts tot 1 September 1957 gel den. Als wij de laatste wijzigingen in de belastingverlagingen nog eens be kijken (de oorspronkelijke voorstel len bespraken wij hier reeds eerder), dan valt wel het eerste op, dat de verlaging van de inkomsten- en loon belasting minder bedraagt dan aan vankelijk in het voornemen lag. Met de stijging van het inkomen moet de belastingplichtige een hoger percen tage van zijn inkomen aan belasting afdragen. Dit verschil in heffings percentage van het hoger wordende inkomèn noemt men het marginale heffingspercentage. Aanvankelijk zouden deze heffingspercentages over de gehele lijn met 8 procent worden verlaagd, doch dit is nu 6 procent geworden. Bij de behandeling van deze wijziging in de Tweede Kamer sprak dr. Lucas van de K.V.P., hier over zijn teleurstelling uit. De belas tingdruk op de inkomens heeft thans nog een zodanige hoogte dat vooral de middengroepen en de hoge inko mens te zwaar worden getroffen. Maar ook vooral geldt zulks nog ten opzichte van het tarief van de onge- huwden. Aan deze laatste kwestie in 't bijzonder, zal bij nieuwe mogelijk heden voor belastingverlaging door de K.V.P.-fractie aandacht worden besteed, zodat dit onrecht, dat aan grote groepen werkende vrouwen als verpleegsters, onderwijzeressen en religieusen, enz. wordt geda»n, zo spoedig dit nu mogelijk is tot het verleden behoort. Als compensatie voor een lagere huurverhoging dan aanvankelijk was bedoeld voor de huiseigenaren, wordt met ingang van 1 Januari 1955 het afschrijvingspercentage voor de in komstenbelasting van woonhuizen op 15 gebracht. Zo men weet, mocht ieder jaar van het bedrag der huurwaarde van woonhuizen tien procent als afschrij ving van de opbrengst worden afge trokken. Met ingang van 1955 is deze aftrek post op het inkomen dus vijftien pro cent van de huurwaarde geworden. Daarnaast wordt tevens met ingang van 1 Januari 1956 de grondbelasting verlaagd door de uit de bezettings tijd stammende verzwaring van de gebouwde eigendommen met 100 op centen en van de ongebouwde eigen dommen met 80 opcenten te laten vervallen. Bovendien wordt het maxi mum van de gemeente-opcenten voor gebouwde eigendommen verder verlaagd met 30. Ondanks de verhoging van de grens van het inkomen waarover in komsten- of loonbelasting wordt ver schuldigd zullen vele gezinnen niet gebaat zijn bij de huidige belasting verlaging, omdat het inkomen reeds bij het vorige tarief niet werd belast door kinderaftrek of anderszins. En omdat de belastingvermindering mede is bedoeld als een verruiming van de persoonlijke welvaart, zouden deze groepen zeker ten achter ko men. Daarbij betekent de algemene huurverhoging voor de lage inko mens een verzwaring van het huis houdbudget met ongeveer een half procent. In dit verband is met in gang van 1 September de Omzetbe lasting verder verlaagd tot twee pro cent op een aantal artikelen, zoals op textielgoederen, suiker, margarine e.d. De omzetbelasting op textiel en op suiker vervalt zelfs van 1 Sept. 1955 tot 1 Januari 1957 geheel. Dit komt dan neer op een verruiming van het huishoudbudget met onge veer een half procent. De regering heeft met de laatste belastingmaatregelen beoogd de per soonlijke welvaart van ieder, wat te verhogen. Het is nog de vraag of zij daarbij wel zo ver is gegaan als mo gelijk wordt geacht. Het K.V P -pro gramma 1956 vermeldt nog een aan tal wensen op dit gebied, welke de Katholieke Volkspartij zeker tot rea liteit zal trachten te brengen! Wij hopen nog gelegenheid te krij gen daar nog eens nader op terug te komen. F. D. Grieks standpunt Griekenland heeft gisteren op de Londense conferentie over Cyprus een beroep gedaan op Groot-Brittan- nië en Turkije om een half millioen Cyprioten het recht toe te staan zelf tc beslissen onder welke regering zij wensen te staan. Stephanopoulos de Griekse minis ter van buitenlandse zaken, vertelde zijn Britse collega MacMillan en zijn Turkse ambtgenoot Zorlu, dat Grie kenland niets voor zichzelf eist maar alleen de wensen vertolkt van de meerderheid van de Cyprioten, die aansluiting wenst bij Griekenland. In antwoord op MacMillans argument van Dinsdag, dat Engeland Cyprus niet kan missen in het verdedigings stelsel voor het Midden Oosten, zei de Griekse minister dat Groot-Brit- tannië zijn bases op het eiland zou kunnen blijven gebruiken zonder de De spanning tussen Israël en Egyp te in het Gaza-gebied neemt snel toe. De Egyptische regering heeft de ver loven van alle troepen in Oost-Egyp- te ingetrokken en bij de grens tus sen de twee landen staan de Egyp tische troepen gereed om in te grij pen. Intussen heeft een afdeling Israëli sche militairen een „represaille-actie" uitgevoerd tegen Egyptische strijd krachten in het gebied van Gaza, waarbij een militair kamp van de Egyptenaren werd bezet ongeveer 5 km. over de grens. Volgens een Israëlische woord voerder waren de Egyptische mili tairen, die deze week bij een over val op Israëlisch gebied vijftien per sonen doodden, afkomstig uit dit kamp. geringste restrictie, wanneer Grie kenland het beheer over Cyprus zou hebben verworven. Dat zou voor Engeland het voor deel hebben dat de .bases omringd zouden zijn door een vriendschappe lijke in plaats van, zoals nu, door een vijandige bevolking. Wat Stephanopoulos 'betoogde kreeg bijzondere nadruk toen er gisteren weer twee bommen op Cyprus ont ploften ondanks de Britse maatrege len ter beteugeling van het terroris me. Een van de bommen ontplofte op een politiebureau. Het auto-ongeluk in België In de H. Hartkliniek te Tienen (België) is gistermidag overleden ka pelaan E. H. van Dongen uit Bseda, tweede slachtoffer van het noodlot tige ongeval, dat Dinsdag bij Tienen gebeurde. Een Nederlandse auto werd toen aangereden door een Belgische wa gen. De 37-jarige mej. P. van Don gen overleed ter plaatse. De andere slachtoffers, twee zusters en een broer van de overledene,-zijn inmid dels naar Rosendaal overgebracht. Hawker-Hunters boven Engeland als acrobaten in hun element Een fraaie opname van een viertal Hawker „Hunter"-jagers tijdens een acrobatische vlucht hoog wolken in Engeland. De slanke machines hebben een snelheid van om en nabij 1100 km/u. Mi boven de Opvolger van Grandval Generaal Pierre Boyer de la Tour du Moulin, die benoemd is tot opvolger van generaal Grandval als Resident- Generaal in Marokko. Het ontslag, dat de Argentijnse president Peron gisteren had aange boden, is al weer ingetrokken. Het blijkt een propagandastunt van de president te zijn geweest om te peilen, in hoeverre hij nog staat kon maken op de trouw van zijn aanhangers. Gisteren had Peron de voorzitter van de Peronistische partij schriftelijk doen weten, dat hij bereid was als pre sident af te treden, indien dat een waarborg zou betekenen voor het herstel van de geestelijke vrede in Argentinië. De Peronistische beweging heeft daarop gereageerd door een oproep tot alle Argentijnen te richten om naar de hoofdstad op te trekken teneinde de president te bewegen zijn ontslag in te trekken. Om de arbeiders tot deze demonstratie gelegenheid te geven, werd een algemene staking uitgeroepen. OM EEN OPLOSSING MOGELIJK TE MAKEN De tekst van Perons schrijven is later gepubliceerd door de persdienst van de Peronistische partij. De president verklaart te weten, dat een aantal tegenstanders en poli tieke vijanden heeft gezegd, dat zij bereid zijn tot verzoening mits hij, Peron, aftreedt. „Ik geloof, dat de grote meerderheid van de Argentijnen mij steunt, maar ik ben van oordeel» dat ik mij moet terugtrekken in de hoop hierdoor een oplossing moge lijk te maken", aldus het schrijven. Het Argentijnse volk aanvaardde dit „offer" evenwel niet. De Peronistische leden van de Ar gentijnse Tweede Kamer hebben een stemmig een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd: 1). Dat zij trouw zijn aan Peron in zijn hoedanigheid van president van de republiek en leider van de Peronistische beweging; 2). dat het volk wil, dat Peron president blijft; 3). dat het door Peron verzekerde geluk van het volk niet onder ge schikt mag worden gemaakt aan de belangen en gevoelens van eep kleine minderheid; 4). dat er geen vrede in Argen tinië zal zijn zonder Peron en 5). dat het Peronistische blok niet Reddinsdemonstratie in Kanaal werd harde werkelijkheid Tijdens een demonstratie van de Reddingsdienst van de Britse Luchtmacht in het Kanaal, brak de „Whirlwind" helicopter juist op het moment, dat het toestel naar een bootje vloog om iemand op te pikken, in tweeën en verdween in het water. De bemanning van het toestel, bestaande uit twee R.A.F.-mensen, kon echter direct worden gered. De machine was binnen enkele minuten in de golven verdwenen. Op de linker foto zien we de helicopter luttele minuten voor het ongeval, een „geredde" op de boot afzetten; rechtsboven komt de machine met een daverende klap in het water terecht terwijl we op de foto rechts onder een van de beman ningsleden van de helicopter zien, die, boven gehouden door zijn „Mae West" van het wrak wegzwemt. in de Kamer zal verschijnen, zolang Peron niet van zijn besliuit is te ruggekomen. De president van het hooggerechts hof, dr. Valenzuela, die een goede vriend van Peron is, verklaarde, dat hij niet het presidentschap zou aan vaarden, indien de president zou wei geren zijn ontslagaanvrage in te trek ken. Alle andere eventuele opvolgers, zoals de vice-president, senatoren, af gevaardigden en gouverneurs der pro vincies, namen daarop eenzelfde standpunt in. Grote menigte op Plaza de Mayo Reusachtige menigten hadden zich tegen het middaguur op de Plaza de Mayo voor het regeringsgebouw de Casa Rosada verzameld om te wachten tot Peron op 'het balkon zou verschijnen. De Plaza de Mayo is het toneel van felle gevechten geweest tijdens de mislukte opstand van 16 Juni. Arbeiders, die naar de Plaza de Mayo opmarcheerden, hieven in koor leuzen aan als „Viva Peron" of wat gisteren het meest gehoord werd „Peron moet blijven". Oorlogszuchtige rede President Peron trok daarop Woens dagavond zijn ontslagaanvrage in. Vervolgens hield hij een rede, waarin hij o.m. zei: „De verdraag zaamheid, welke wij tot dusver aan de dag hebben-gelegd, geeft ons nu het recht om met geweld op te treden en van nu af aan hebben wij een blijvende gedragslijn voor onze be weging vastgesteld: Wie de orde poogt te verstoren door het gevestigde ge zag of de wet aan te vallen, mag door iedere Argentijn worden gedood. Deze gedragslijn, welke alle Peronisten moeten volgen, is niet alleen gericht tegen de uitvoerders doch ook tegen tegen de organisatoren van opstandige acties". „Wanneer er één van ons valt, zul len wij er voor zorgen dat er vijf van hen vallen", aldus de president in zijn rede, die als de meest oorlogs zuchtige van zijn loopbaan wordt be schouwd. „Strijd" noemde hij het nieuwe wachtwoord van de Peronistische be weging. De strijd zou worden voort gezet, totdat de oppositie geheel zou zijn verdwenen. De politie heeft groepen Peronisten uiteengedreven, die naar de wijken waar de anti-Peronisten wonen, wil den marcheren. Ook op andere plaat sen ging zij betogingen tegen. De wacht bij de kerker was versterkt. De algemene staking, waartoe de Peronistische vakbeweging Woens dagochtend had opgeroepe.i, is na de mededeling van Peron geëindigd. RAMP IN NEPAL. Door een aardverschuiving en overstromingen in het gebied van Lamdjoeng (Noord-Nepal) zijn 78 personen om het leven gekomen en tallozen gewond, aldus is Woensdag uit Katmandoe vernomen. Korreltje Goede medicijnen smaken altijd bitter. Generaal Boyer aanvaardt z'n functie Generaal Boyer de la Tour is gis teren in Rabat aangekomen. Afde lingen van het vreemdelingenlegioen met witte kepi's, Senegalese infan terie met rode fez en getulbande Marokkaanse recruten presenteerden het geweer toen de generaal het vliegtuig verliet. Onder de personen die de nieuwe resident-generaal verwelkomden, be vonden zich de Marokkaanse groot vizier, de 108-jarige El Mokri, en vele leden van de staf van de afge treden Grandval. Ook velen, die door Grandval waren ontslagen, toen deze twee maanden geleden in Marokko kwam, waren bij de aankomst aan wezig. Later begaf de nieuwe resident- generaal zidh in een open auto door de vrijwel geheel verlaten straten van Rabat naar zijn ambtswoning. In enkele delen van het land hadden winkeliers htm zaken gesloten als teken van rouw over het heengaan van Grandval. Vandaag biedt generaal Boyer de la Tour zijn geloofsbrieven aan de bejaarde sultan Sidi Mohammed Moulay Arafa aan, die twee jaar ge leden met hulp van de Fransen aan de macht kwam. Intussen zal een Marokkaanse de legatie naar Madagascar vertrekken om overleg te plegen met de vorige sultan, Mohammed Ben Joessef, die indertijd werd verbannen. HOE wordt weer (Geldig van Donderdagavond tot j Vrijdagochtend. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK REGEN. Vrij veel bewolking met plaat- selijk met regen of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere tem- peraturen. 2 Sept. zon op 5.53, onder 19.30; maan op 19.02, onder 6.07. 8.59 volle maan. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer max. temp. regenbui 28 C. half bew. 24 nevel 23 mist 23 licht bew. 29 mist 22 nevel 22 mist 26 gehel bew. 23 half bew. 27 half bew. 22 regen 21 zwaar bew. 28 nevel 24 nevel 24 zwaar bew. 20 zwaar bew. 24 regen 20 nevel 29 zwaar bew. 30 half bew.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1