Amsterdams trampersoneel verwierp nieuwe staking in zeer bewogen vergadering E C5 C5 f E ff de vrolijke speurder^ Weerbestendig poetsextract dus: Eerst tegen het kwam men tot ochtendkrieken waardig besluit Geheimzinnig congres te Amsterdam van 700 goochelaars uit 26 landen Radio lekte en van vliegveld verdwenen zwarte biljetten Trekking van rebus prijs vraag Prins Bernh.fonds Burgemeester D'Ailly werd gisteren tovenaarsleerling DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1955 DE LEIDSE COURANT Huiseigenaar kampeert voor eigen deui Met 238 stemmen tegen en 191 voor Minder poetsen langer glans Op een uiterst bewogen vergade ring in „Frascati" te Amsterdam heeft het rijdend personeel van de Amsterdamse gemeentetram van- naeht besloten niet opnieuw in sta king te gaan, zoals tijdens de ver gadering door diverse sprekers werd voorgesteld. Bij een schriftelijke stemming wer den 238 stemmen tegen en 191 stem men vóór een nieuwe staking uitge bracht. Ongeveer 500 personen woonden de vergadering bij, die om twee uur 's nachts door de plaatsvervangend voorzitter van het nieuwe tramcomd- té, de heer J. v. Strien, werd ge opend. Bijna drie uur later, toen het dag licht de nacht begon te verdringen, viel het besluit van de vergadering om niet opnieuw in staking te gaan. De heer Van Strien las aan het be gin van de bijeenkomst twee brieven voor van groepen bouwvakarbeiders in de „Middenmeer" en de „Sloter- vaart", waarin zij toezegden het per soneel „financieel en moreel ter zijde te zullen staan in de strijd". De heer Van Strien zei voorts: „Als we een stap terug doen worden we verslagen. We moeten niet een stap terug, maar twee stappen vooruit". Het hoogste gebod. Vervolgens werd het woord ge- GOEDE DAG VOOR KONINGIN- WILHELMINAFOND S. De 31e Augustus is voor het ko ningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding een goede dag ge weest. Onze jarige prinses ontving namelijk uit alle delen van het land stapels post en de meeste kaarten wa ren voorzien van extra postzegels t. b.v. bovengenoemd fonds. De stroom gelukwensen was zo groot, dat men het op het hulppostkantoor bij het Loo niet meer af kon, zodat een ex tra kracht moest worden ingescha keld. voerd door een der ontslagen sta kers. Hij vergeleek de uitspraak van het gemeentelijk scheidsgerecht met het nekschot tijdens het naziregiem en kwam tot de volgende conclusie: „Het as nu geen strijd meer van de tram of van welk ander bedrijf ook alleen, maar van de gehele arbeiders klasse. Bet gaat om het hoogste ge bod dier arbeidersklasse: het recht tot staken. Dat zullen wij nooit en te nimmer prijsgeven". Tenslotte zei hij: „Wij willen jullie niet opdrin gen, wat de commissie graag wil. Als jullie een besluit nemen, dan moeten jullie er stuk voor stuk van over tuigd zijn, dat het juist is." De stemming. Nadat tenslotte de ontslagen arbei- Duiven uit het vuur Het spreekt vanzelf, dat het inter nationale goochelaarscongres Woens dagmiddag in Krasnapólsky op bij zondere wijze werd geopend: de heer H. Vermeijden, voorzitter van de Ne derlandse Magische Unie en van de Federation Internationale des Socie- tes Magiques, maakte na een wel komstwoord in vier talen een hand beweging in de richting van een op het podium opgestelde schaal, waar uit plotseling een grote vlam en twee sierduiven opstegen. Onder de tonen van het Wilhelmus werden even later de vlaggen van de 26 aan het congres deelnemende landen gehesen en was het congres officieel geopend. Sprekers uit België, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Turkije, de Verenigde Saten, Groot Brittannië, Luxemburg, Spanje en ders nogmaals het woord hadden ge voerd en tot een staking hadden op geroepen, ging men tot stemming over. Alleen het rijdend personeel - mocht hieraan deelnemen. Eerst werd gestemd door opstaan en handopste ken. Maar het bleek op deze wijze niet mogelijk te zijn om een juist beeld van de verhouding te krijgen. Toen besloot men een schriftelijke stemming te houden, die als resul taat had, dat 191 stemmen vóór een staking en 238 sternen tegen een sta king werden uitgebracht. Bewogen slot. De vergadering, die tot riu toe vrij rustig was verlopen een enkele maal werd een spreker door uitroe pen onderbroken kreeg nu een be wogen slot. Voorsitanders van een staking riepen uit, dat men de 61 ont slagen stakers nu in de steek liet en richtten, harde woorden tot diegenen, die zich tegen een staking hadden uitgesproken. Italië, brachten vervolgens de groe ten van hun organisaties over en lie ten deze groeten vaak vergezeld gaan van geschenken voor de heer Ver meijden; onder meer kreeg hij van de Belgische afgevaardigden een „manneke" in tovenaarsgewaad.... Na het opvoeren van een schets door leden van' de Amsterdamse Ma gische Kring, waarin zij het gooche len door de eeuwen uitbeeldden (het jaar 2080 werd vertegenwoordigd door een robot), begon het eerste deel van het concours om de „grand prix", waaraan de titel „wereldkampioen" verbonden is. Het congres duurt tot en met 4 Sep tember a.s. en de TOO deelnemers wacht diverse attracties. Zo werden zij Woensdagavond door het gemeen tebestuur van Amsterdam in het Rijksmuseum ontvangen en zullen zij Zaterdagmiddag het bloemencorso en stadionspel in het Olympisch stadion bijwonen. „Rheumageheim" nog niet geheel opgelost De heer Bergers teleurgesteld is Alhoewel het geheim van de Rheu- ma-actie enkele weken geleden be kend gemaakt is, wordt de actie met de dag geheimzinniger en het myste rie verdicht zich zodanig, dat het on waarschijnlijk moet worden geacht, dat er nog ooit een dergelijke actie in Nederland gehouden zal worden. De organisator van deze mystejie- verwekkende actie, de beer Bergers, heeft gisteren zijn teleurstelling uitge sproken over de Radio Unie, vanwaar tot tweemaal toe het geheim van dte actie uitgelekt is. Voor de uitzending, die op de be- wuse dag het geheim zou openbaren, was enkele dagen te voren een band opname gemaakt, waardoor dus enkele radiomensen met het ge heim" op de hoogte geraakten. De dag na de bandopname werd' de heer Ber gers opgebeld door een Haagse kran tenman, die klaarblijkelijk achter het gèheiim was gekomen.' De teleurgestelde heer Bergers be gaf zich wederom naar de studio's en bracht een wijziging in het geheim aan, maar wederom een dag later, was ook dit geheim uitgelekt. Tenslotte zo verklaarde de heer Bergers gisteren is een derde ge heim toegepast, een derde geheime controle, die de heer Bergers zelfs nu niet prijs wil geven, maar die aldus de heer Bergers maatstaf gevend is geweest voor het toekennen van de prijzen. Een gevolg van het uitlekken was, dat een gedeelte van de strooibiljet ten met zwarte opdruk, die door vliegtuigen uitgeworpen moesten worden, van het vliegveld Ypenburg gestolen werd; men hoopte 'kennelijk deze biljetten, die waardevol waren voor de prijswinnaars, omdat hun prijs er door verdubbeld werd, na de openbaring van het geheim aan de gelukkigen te verhandelen. Volgens de heer Bergers zijn ook deze pogingen mislukt, maar uit alles blijkt, dat een bepaalde groep Neder landers de spanning aan een derge lijke actie verbonden, niet kan verdra gen, zodat deze in de toekomst ont zien moet worden. Tegenspraak Deze berichten zijn afkomstig van een journalist, verbonden aan „Het Vrije Volk", maar inmiddels is ook de heer Bergers zelf in de pen geklom men en ontkent cathegorisch, wat in de betreffende artikelen beweerd wordt. Volgens een persbericht, dat ons hedenmorgen uit Rotterdam bereikte, heeft noch de minister van Justitie noch een in zijn plaats sprekende ambtenaar, enige uitlating gedaan, die een ongunstig licht zou kunnen wer pen op de gehouden „Rheuma-actie". Het ministerieële onderzoek, dat momenteel plaats vindt, is het gewone onderzoek, dat na iedere loterij in gesteld wordt en duidt dus in het ge heel niet op vermoede onregelmatig heden aldus schrijft de heer Ber gers in zijn persbericht van heden morgen. Te Amsterdam is gisteren ten over staan van notaris mr. F. A. de Gelder de trekking gehouden van de rebus prijsvraag, die ten bate van het prins Bernhardfonds was uitgeschreven, Deze rebus was ontworpen en gete kend door prinses Beatrix. Tienduizenden goede oplossingen waren 'binnengekomen, waarvan bijna 300 door het lot met prijzen konden worden beloond. De hoofdprijs (auto ter waarde van 4.950.—) werd gewonnen door Anna Mohr in Den Haag. De 1'2'1-delige cas sette gaat naar de heer P. de Man Sr, in Rotterdam. De gelukkige bezitters van een televisie-toestel worden de heer W. Smits in Breda en mevrouw G. Zijp-Koppers in Abbekerk. De heer H. E. van Lessen in Boertange wordt in staat gesteld een retour vlucht naar keuze te maken naar Pa rijs, Londen of Frankfort. Gedachtig aan de culturele doel stellingen van het prins Bernhard fonds werden ook tal van kunstwer ken van hedendaagse kunstenaars ter beschikking gesteld, o.a. van Jan Sluyters, Jan Wiegers, Cor Basart, Ruth Fischer, Charles Roelofsz,. Jen ny Dalenoord, Paul Citroen e.a, BOERDERIJ AFGEBRAND Woensdagmorgen is brand uitge broken in de boerderij van de land bouwer L. F. Nevelt te Coevorden, Kort nadat de brandweer gearriveerd was, sloegen de vlammen reeds uit de met riet gedekte boerderij. De brandweer stond dan ook voor een 'hopeloze taak en 80.000 kilogram hooi, benevens de gehele inboedel verbrandden. Vier varkens konden met moeite worden gered en de in een bijgebouw wonende familie Sim- melink werd zo door het vuur over rompeld, dat zij ijlings in pyama dé woning moesten verlaten. Woensdagavond zijn de deelnemers aan het Internationale Goochelcongres in het Rijksmuseum door het gemeentebestuur van de hoofdstad ontvangen. Na het officiële gedeelte liet burgemeester A. J. d'Ailley (met bril) zich inwijden in de kunst van het manipuleren met vingerhoeden door de goochelaar John Ramsay. Reeds vier dagen en vijf nachten kampeert de heer J. Sterk uit Bodegraven met zijn gezin voor het pand aan de Rijnkade dat zijn eigendom is en bovendien leeg staat. Slechts twee dagen heeft hij het huis bewoont, doch werd er toen uitgezet omdat hij geen vestigingsvergunning bezat. De familie Sterk komt uit Zwammerdam en mag slechts een woning in Bode graven betrekken als er iemand uit Bodegraven naar Zwammerdam gaat, De heer Sterk verkocht in Zwammerdam zijn woning aan een koper die zijn bedrijfspand op last van de gemeente moest verlaten. Deze koper beweert nu dat de gemeente hem een huis had moeten aanwijzen en dat zijn recht is overgegaan op de heer Sterk. Op de foto de heer en mevrouw Sterk „aan tafel" voor hun woning, AMERIKAANSE MINISTER NAAR IAARLEMMERMEER EN BOSKOOP De heer Ezra Benson, minister van landbouw der Verenigde Staten van Amerika zal Donderdagmiddag met een K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aankomen, voor een kort bezoek aan Nederland. In de loop van Vrijdag zal minister Mansholt zijn Amerikaanse collega enige boerenbedrijven in de Haarlem mermeer, de Boskoopse boomkweke rij en een boerenkaasmakerij te Lek- kerkerk tonen; mevrouw Benson en mevrouw MansholtPostel zullen de ministers begeleiden. EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 30) Haar moordgeroep door het raam bracht spoedig de politie in huis en men trof de zanger aan, nog steeds in dezelfde houding. Zijn handen wa ren bebloed; in de borst van het slachtoffer stak tot aan het gevest een zwaar dolkmes. In de linkerhand van de heer Riedmayer zat een ver kreukeld papier krampachtig vast geklemd dit papier bleek bij na der onderzoek een- schuldbekentenis te zijn van 1600 ten name van Lon Stayer. Lon Stayers verwarde verklaring vond geen geloof en hij werd ver dacht van moord, gearresteerd. Bij zijn verder verhoor gaf hij een wei nig aannemelijke verklaring van het gebeurde. Zoals gezegd, begaf hij zich die avond naar zijn schuldeiser om een regeling te treffen. Hij werd door de heer Riedmayer ontvangen en legde die zijn verzoek voor, waarbij hij zijn bevreemding te kennen gaf over de grootte van het geëiste bedrag. Volgens zijn lezing had de geld schieter hem toen de schuldbeken tenis voorgehouden en enige bedrei gingen geuit voor het geval de zan ger zou weigeren te betalen. Tot zijn ontzetting maakte de heer Riedmayer toen plotseling een krampachtige be weging en viel voorover tegen hem aanLon Stayer greep hem vast en kwam tot de verbijsterende ont dekking, dat de man hevig bloedde. Hij liet het lichaam voorzichtig op de grond zakken en ontdekte tot zijn schrik een dolk in de borst van de man, die geen teken van leven meer gaf. Versuft keek hij rondnie mand was aanwezig in het vertrek dan zij beiden. Hij zag met ontzet ting het bloed, dat bij het aanvatten en neerleggen van het slachtoffer op zijn handen en kleding was gevloeid. Op dit tragische moment trad de huis houdster binnen en maakte alarm. Deze vreemde verklaring gaf de gearresteerde zanger; en hoewel men hem wees op het apocriefe van zijn vertelling bleef hij bij deze uitleg ging.... Tot zover had Mr. Burliss de za kelijke opsomming der feiten gedaan. Reggie steunde de kin in de handen en had het relaas met aandacht ge volgd, waarbij hij zo nu en dan een aantekening maakte. ,JHm.... Een ongewone zaak!", merkte hij op; „Zeer vreemdMr. Burliss, vertelt u mij eens eerlijk is, volgens uw eerlijk oordeel, uw cliënt onschuldig aan dit misdrijf?" De advocaat knikte peinzend. „Mijnheer Felham, ik moet toege ven, dat ik de feiten zeer vreemd en mysterieus vind. En tochhoewel mijn vestand zegt, dat Lon Stayer de dader moet zijn, geloof ik intuïtief in de waarheid van zijn ontkenning. De zanger mag 'nlaat ik zeggen. min of meer Don Juan-achtig iemand zijn, maar hij maakt op mij de indruk, eerlijk te zijn in de betuiging van zijn onschuld. Zelf geeft hij het ongerijm- toe van zijn voorstelling maar hij kan volgens zijn zeggen, geen andere ver klaring geven dan deze nuchtere fei ten. Hij zelf staat voor een raadsel en breekt zich het hoofd met zoeken naar een herinnering van iets, dat misschien enig licht op het mysterie kan werpen. Hij weet echter pijnlijk duidelijk deze indrukken voor zich te halen, maar niets meer; hij kan geen oplossing vinden voor de plotse linge herkomst van het moordwapen, dat hij nooit tevoren gezien, laat staan in zijn bezit had. Reggie klopte peinzend met een briefopener op het blad van zijn bureau. „De politie geeft natuurlijk een andere lezing van het geval. Ik zou menen, dat uw.... dat onze cliënt er niet mooi voorstaat!" „Neen, verre van dien.Als het niet mag gelukken, spoedig een spoör te vinden van de ware toedracht der zaak, ziet het er voor hem zeer wan hopig uit!" Regggie dacht een poos zwijgend na. „Mr. Burlissgeeft u mij deze avond tijd, om na te denken. Morgen zullen wij het onderzoek ter hand nemen; ik kom. zo vroeg mogelijk op uw kantoor". Na het vertrek van de advocaat droogde Reggie zich het transpirerend voorhoofd af e*x keek bedenkelijk naar Hoodson. „Ouwe Watson", zuchtte hij som ber, „ik sta hier met een verduiveld zware vracht hooi op mijn vork als ik daar maar niet onder bezwijk en met dit zaakje mijn Waterloo ge vonden heb!" Hij schudde neerslachtig het hoofd en ijsbeerde door het vertrek. Dan keek hij Hoodson aan, die er kalm en deftig bijstond en begon te grin niken. „Komaan, compagnonlaat ik mijn optimisme vasthouden.,., het heeft mjj er tot heden doorgeholpen, dus waarom verder ook niet?. Eten lood geluk met een kilo brutaliteit zullen misschien weer wonderen doen! We zullen de moed niet ver liezen en doorzetten tot het eind. Hm. Ik stel voOr, Hoodson, dat we eerst maar rustig gaan dineren, dan zal ik de avond doorbrengen met de zaak te overdenken". Hoodson opende de tussendeur naar het woonvertrek. „Het diner is reeds opgediend, mijn heer!", kondigde hij aan. Hoodson weigerde halsstarrig, Re ginald anders aan te spreken en te behandelen dan hij voorheen altijd had gedaan. Hoe vaak Rëggie hem ook verzocht, te denken aan hun compagnonschap en hem op voet van gelijkheid te behandelenHoodson bleef dezelfde en gedroeg zich on veranderlijk als de Onvolprezene van voorheen. „Uitmuntend!", zei Reggie en wreef zich in de handen. „Dan aan tafel en krachten vergaren voor de komende strijd!" Na afloop verzocht Reggie, extra sterke koffie te zetten. „Ik moet mijn beetje gedachten bü elkaar houden!", zei hij. De volgende morgen begaf Reggie zich naar de advocaat, teneinde zijn taak aan te vangen. Het eerst van al begaven zij zich naar de onfortuinlijke cliënt; door bemiddeling van Mr. Burliss kregen zij gemakkelijk toegang tot zijn cel. Mr. Burliss stelde hen aan elkander voor. Reggie zag een vermoeid, jeug dig gelaat, dat de onmiskenbare spo ren droeg van doorgestane wanhoop en ongerustheid. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10