Verhoging hondenbelasting afgewezen IMPOPULAIRE MAATREGEL MET WEINIG EXTRA BATEN Zuigkracht van gemeenten met meer dan 100.000 inwoners Elk uur wordt een schaap Schoolhoofd J. H. van Heteren gaat 40-jarig jubileum vieren in Gehoorzaal geschoren Trein passeerde geopende «en te Leiden Zo ontstaat EEN ONWEERSBUI DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAfr LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft zich gistermiddag van twee tot zes uur bezig gehouden met onderwerpen van uiteenlopend karakter. Lang werd bijvoorbeeld gesproken over de gemeentelijke garantie op de le ning van de provincie aan de Anna- kliniek. Drie leden bleken bij de stemming hoofdzakelijk door her innering aan de onverkwikkelijkhe den, door het bestuur van de Anna- kliniek in het leven geroepen niet bereid hun goedkeuring aan dit be sluit te hechten. Het waren de heren Van Dijk, Aalders en Kortmann. Ook de andere leden en zelfs de wethou der hadden moeite gehad het ver leden geheel te vergeten. Wethouder Menken betoogde echter, dat het col lege gemeend heeft in het belang der gemeente het verleden te moeten la ten rusten; als orthopaedisch streek- centrum groeide de betekenis van de St. Annakliniek en de kliniek is be drijfseconomisch gezond. Een garan tie over het gedrag van het bestuur in de toekomst kon de heer Menken niet geven; hierop en op de overwe ging, dat de gemeente bij interne moeilijkheden bij andere stichtingen wel eens een minder soepel stand punt heeft ingenomen motiveerde de heer Van Dijk zijn afkeuring van dit voorstel. Niet te bont met de hond Eén voorstel kwam niet onder de hamer door. De voorgestelde verho ging van de hondenbelasting n.l. Vele fractieleden waren van me ning, dat de impopulariteit van een dergelijke maatregel niet evenredig is aan de eventuele extra baten die ,deze zou opleveren. De heer Van der Horst (P.v.d.A.) vond de in de stuk ken genoemde verhoging van het prijspeil geen steekhoudend argu ment. Het aantal loslopende honden zal door deze maatregel groter wor den. De heer Drijber (V.V.D.) wees bijzonder op het opvoedende element dat het bezit van honden, vooral voor kinderen inhoudt. Wethouder Van der Kwaak meende, dat men het „met de hond niet te bont" moest maken. De administratieve en an dere kosten, die de hondenbelasting begeleiden zijn hoog. Deze belasting is een deel van het eigen belasting gebied van de gemeente. Men moet in het eigen gebied ook eens iets durven. In vergelijking met andere gemeenten, waar belastingen tot 40 gulden per hond worden geheven, liggen de cijfers in Leiden laag. Dooi de verhoogde inkomsten kunnen de financieel minder draagkrachtigen tegemoet worden gekomen. Op een tweede vraag van de heer Drijber antwoordde de wethouder, dat de hondenbelasting totaal f 23.000 opbrengt, terwijl de kosten op ƒ6 8.000 geschat moeten wor den. De extra-inkomsten door deze verhoging zouden 2 a 3.000 bedra gen. Dit alles kon de meerderheid van de raad niet bevredigen. De uit slag van de stemming, die de frac ties doorbrak, was 17 tegen 15 stem men vóór verwerping van artikel 2, dat de belastingverhoging inhield. Amerikaanse industrie. Het voorstel tot bouwen en ver huren van een fabriek aan de Ame rikaanse Reed Roller Bit Company, die zich met de fabricatie van boor-benodigdheden zal gaan bezig houden, ondervond bij de heer Stolp (Prot. Chr.) vele bedenkingen. Er is een groot tekort aan personeel in Leiden. We maken een crisis door, aldus de heer Stolp, omgekeerd aan wat men doorgaans onder een crisis verstaat. Er zijn dan ook verschillende in dustrieën in Leiden, die tegen deze vestiging bezwaar maken. Voor in dustrieën moeten extra woningen gebouwd worden. Extra bouwvo lume voor nieuwe industrieën moet aangevraagd worden. De heer Stolp vond dat men de moeilijkheden van het moment niet moest vergeten. De heer Meester (P.v.d.A.) bevreemde het, dat over deze tijd als over een crisis werd gesproken. De bezwaren van gevestigde industrieën berusten grotendeels op egoïstische motieven. Juist de vestiging van kleinere in dustrieën is voor Leiden belangrijk, omdat de grote industrieën de econo- hij tenslotte, van de arbeiders en en van Leiden als industrie-stad zal stijgen. Ook de heren Hagen (VVD) en Aalder (KVP) spraken slechts waarderend over dit voorstel. Wethouder Jongeleen betoogde, dat de gemeente „rustig moet door gaan' ook al is er hoogconjuctuur. B. en W. stellen zich bij de ondehande- lingen met Nederlandse bedrijven op hetzelfde standpunt als op besprekin gen met buitenlandse bedrijven. Dit op een vraag, die de heer Stolp ge steld had. Onderhandelingen zijn gaande met Nederlandse bedrijven die filialen in Leiden zullen plaatsen. Ook zijn be sprekingen met een andere Ameri kaanse maatschappij in een gevor derd stadium. Voor de nieuwe bedrijven krijgt de gemeente extra bouwvolume. Dit heeft men de wethouder onlangs nog beloofd. Volksmuziekschool De heer Van Dijk (KVP) heeft aan nog een voorstel in deze verga dering zijn stem onthouden. Het ging over de stichting van een volksmu ziekschool in Leiden, waarover wij in dit blad reeds uitvoerig geschre ven hebben. De heer Van Dijk maakte beden kingen tegen de samenstelling van het stichtingsbestuur van deze school Vier vertegenwoordigers van de maatschappij voor toonkunst zitten in dit bestuur. Leden van de Neder landse Toonkunstenaarsvereniging zullen er echter geen zitting in heb ben. Dit houdt een onbillijkheid te genover de particuliere muziekpae- dagogen in, hoewel zij toch zeer ver dienstelijk werk voor de muzikale ontwikkeling van het volk verrich ten. De heer Van Dijk verzocht het college ook enkele leden van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniging in 't bestuur op te nemen. Aldus vermijdt men ook de ongewenste toestand, dat de maatschappij voor Toonkunst als deskundige een stimulerend en gelijktijdig een uitvoerend orgaan moet zijn. Wethouder Van Schaik wees op 't feit, dat men in Leiden de muziek school van de Maatschappij voor Toonkunst met bijna 1000 leerlingen niet voorbij kan gaan. Een belang rijk particulier initiatief moet in deze school gewaardeerd en gesteund worden. Een tegenstelling tussen góede harmonie kan Leiden zeker bij het muziekonderwijs niet heb ben. Hij besreed, dat Toonkunst door deelname in deze stichting „op fluweel zou zitten". De maatschappij maakt met vier leden slechts een ge ring deel van het bestuur uit. wethouder deelde verder nog mede, dat na twee jaar ontwikkeling van gehoor en muzikaal gevoel volgens de methode-Gehrels aan de jeugd in strumentaal onerwijs zal worden ge geven. Toonkunst zal hiervoor zijn lokalen afstaan. Een leerkracht, waarschijnlijk van elders, zal aan de onderwijzers en onderwijzeressen le ren hoe zij onderwijs moeten geven. Over twee jaar komt de kwestie van muziekleraren aan de orde. Dan zul len uit de sollicitanten de besten ge kozen worden. Onder hen zullen mo gelijk particuliere muziekpaedago- gen zijn. De heer Van Dijk bleef af kerig van de overheersende positie van Toonkunst in het bestuur en stemde tegen het voorstel. Technische school voor minder begaafden Over de stichting van een techni sche school voor minder begaafden werd enige tijd gesproken. Mei de titel waarmede deze school moet aangeduid worden dient men voor zichtig te zijn. Hierover waren wet houder Van Schaik en enige raads leden het eens. Men heeft al gespro ken van school voor eenvoudig be gaafden of eenzijdig begaafden Het niet de bedoehng dat deze school tegen het buitengewoon on derwijs .aanleunt' Zij moet geen be denkelijke naam krijgen. Overigens waren alle raadsleden, die aan het woord kwamen vol lof over dit voor stel. Het is een experiment. Weinig concrete gegevens kon de wethouder dus geven. Over de selectie zei wet houder Van Schaik, dat men het best doet de leerlingen op de lagere scho len te zoeken onder de jongens, die vooral moeite hebben me: het theo retische onderwijs. Dit is beter dan een deprimerende mislukking op de technische school af te wachten. Ook de heer Meester was een warm voorstander. Het speet hem, dat er aan katholieke en prot. chris telijke zijde niet aan dit voorstel werd medegewerkt. Het ware beter een dergelijk experiment gezamen lijk aan te pakken. De heer Van Dijk (KVP) was verwonderd over deze uitlating van de heer Meester. Uit de stukken is toch al gebleken, zo sprak hij, dat wij met het initiatief instem men. Van katholieke en prot chris telijke zijde bestaan geen bezwaren tegen dergelijke scholen. De heer Van Schaik zei nog, dat waarschijnlijk in September 1956 de twee instanties, in plaats van een eerste klassen gevestigd zullen zijn. Enige andere besluiten in de gemeenteraad In de gemeenteraadsvergadering van de, dat de technische school Don SPORTDAG ZUID-HOLLAND 1955 In de Leidse Hout werd vandaag door de psychiatrische inrichtingen Endegeest een sportdag gehouden, waaraan patiënten van zeven inrich tingen: Maasoord, St. Joris, Blioe- mendaal, Hulp en Heil, Oud Rosen- burg deel namen. Het programma vermeldde, athle- tiek, volleybal- en korfbal wedstrij den en volksdansen. In de middag uren vond de voetbalwedstrijd tussen de bekerhouder Endegeest en Maas oord plaats. P. de Boer 40 jaar bij Kon. Grofsmederij De heer P. de Boer herdacht he denmorgen het feit dat hij voor veer tig jaar in dienst van de Koninklijke Grofsmederij trad. De jubilaris werd met vrouw en kinderen in het direc tie-kantoor door de twee adjunct directeuren van het bedrijf, ir. K. Bouman en ir. H. E. Kruyt ontvan gen. De heer Kruyt sprak zijn leedwe zen uit over de ziekte van de jubila ris, die een schaduw over het feest werpt. Spreker wijdde enkele waar derende woorden aan de uitstekende staat van dienst van de heer De Boer, die van leerling-smid is opge klommen tot smid aan de hamer, een van de meest verantwoordelijke taken in het bedrijf. Na de hoop te hébben uitgesproken dat de jubilaris geheel hersteld in het bedrijf mag terugke ren, overhandigde spreker hem een enveloppe met inhoud, een herinne ringsbord en de medaille van de Maatschappij van Handel en Nijver heid. De heer D. de Haan dankte de jubilaris namens de smeden voor zijn vriendschappelijke omgang. De heer J. Wassink, voorzitter van het We duwe en Wezenfonds en het fonds Hulp in nood, bracht de heer De Boer dank voor wat hij als bestuurs lid van beide fondsen verricht heeft. Verschillende geschenken werden aangeboden. LUSTHOF OP DE AALMARKT Sinds vanmorgen twijfelen we er niet meer aan, of de Jubel-Vebo" zal slagen. Sterker: we durven de ten toonstelling: „Zo doet de boer" in de Stadsgehoorzaal en omgeving een doorslaand succes te voorspellen. Wat daar in de afgelopen dagen, na maan den van voorbereiding, gepresteerd is, overtrof verre onze verwachtin gen. Stellig zullen velen uit Leiden en ruime omgeving morgen, Donder dag, Vrijdag of Zaterdag er een kijk je gaan nemen. „Zo doet de boer" biedt tal van interessante objecten voor boer en stedeling. Het geheel zal, als we ons niet sterk vergissen een indruk ge ven, die jarenlang in het geheugen zal blijven. Er is op opvallende wijze gewerkt met lijnen en kleuren. Dat wil zeggen: de golvende lijnen en de .zachte pastelkleuren zorgen voor een rustige totale aanblik, waarbij de onderdelen niet worden verwaar loosd. Dag en nacht heeft men gewerkt aan de uitvoering van de plannen, als één team en met een enthousias me, dat weldadig aandeed. Men kan hier weer eens spreken van Leiden op z'n best, en dat doet zowel boer als burger goed. De moeite waard. Boer en burger ook zullen hun hart op deze tentoonstelling kunnen ophalen. De boeren zullen er veel kunnen leren, en de stedelinghij overtuige er zichzelf van of een .gang naar de Stadsgehoorzaal de moeite niet méér dan waard is. gistermiddag waren de heren Gos lings Knol, Van der Broek, Zunder- mann en Portheine afwezig. Het nieuwe gemeenteraadslid, de heer M. van Aken, van de fractie van de Partij van de Arbeid werd ge ïnstalleerd. Hij kwam in de plaats van de heer Baart, die om gezond heidsredenen van de raad afscheid moest nemen. De microfoons en versterkers, die in de Leidse raad met een opvallende regelmaat gaan en komen, waren weer eens van de tafels verwijderd. Besluierd. Bij het agendapunt over de benoe ming van vier tijdelijke leerkrachten aan de gemeentelijke H.B.S. vroeg de hec-r Drijber, waarom maar één naam op de lijst van voorgedragen leer krachten in de vacature wiskunde was geplaatst, terwijl er toch in Lei den een 'bevoegde leerkracht was, die eveneens voor deze vacature 'in aanmerking kwam. Omdat voorzit ter noch raadslid het de moeite waard vonden een besloten zitting ■nierover te houden, werden de per sonen waarom het ging slechts met besluierde termen aangeduid. Hierdoor hielden wethouder Van Schaik en de heer Drijber een dialoog mie in een tijd van neergang kwets-die waarschijnlijk twee verschillen- baar maken. Het peil, zo betoogde j de personen tot onderwerp had. De heer Drijber vroeg tenslotte of de namen van alle sollicitanten de raadsleden onder ogen komen. De wethouder beaamde dit Bij het besluit eervol ontslag aan dr. Rozemond als directeur van de dienst Sociale Zaken memoreerde de voorzitter de benoeming van de heer Rozemond in 1934. 21 Jaar lang heeft de heer Rozemond zijn werk in dienst van de gemeente gedaan, aldus de voorzitter. Hij had zitting in vele so ciale commissies. Hij toonde zich een uitstekend ambtenaar. Niet vergeten rrag worden, dat mede op initatief van dr. Rozemond de Sociale Dienst een nieuwe gebouw betrok. De voor zitter besloot met dankwoorden. BENOEMINGEN DOOR GEMEENTERAAD. Tot candidaten voor de benoeming van twee commissarissen bij de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij werden gekozen de heren Van Schaik en Knol. Tot lid van de Algemene Raad van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Gemeentelijke Gasvoorzie- r.ing Zuid-Holland" werd benoemd: de heer M. Sommeling. Mej. P. van Dalfsen werd benoemd tot lerares in de Engelse taal en let terkunde aan het gymnasium; tot leraar in de Geschiedenis aan de Gemeentelijke Hogere Burger- sohool met 5-jarige cursus de heer J. Charité; en tot tijdelijke leerkrachten de heren D. Bosma, J. T. J. Herfkens, mej. T. M. Zekveld, mej. G. C. A. Pot. Mejuffrouw J. G. M. Vriens werd benoemd tot tijdelijk lerares in de Aardrijkskunde aan de Gemeentelijke Hogere Burgerschool voor Meisjes. Uitbreiding Don Bosco. Naar aanleiding van het besluit tot uitbreiding van het leerplan van te technische school Don Bosco vroeg de heer Meester zich af of de inves tering voor een uitbreiding van de afdeling automonteurs wel verant woord is, terwijl volgens de begelei dende brieven voorlopig aan Haag- weg en Boerhaavelaan ruimte genoeg ds. Wethouder Van Schaik antwoord- Bosco nog niet van deze uitbreiding gebruik zal maken, vóór er 'n splitsings mogelijkheid is. Deze zal waar schijnlijk niet vóór het volgend laar bereikt zijn. Het aantal leer lingen zal in ieder geval meer dan dertig moeten bedragen. Het is niet waarschijnlijk dat dit het volgend jaar bereikt zal worden. De heer Meester vroeg of het dan niet beter was de nodige beperkingen in het besluit vast te leggen. Andere besluiten. De heer Van Schaik was echter van mening, dat de interpraetatie van het college voldoende was. Toen de afrastering van de sport velden aan de Burggravenlaan aan de orde was, pleitte de heer Huur man voor een goede, afsluitende groenstrook rond het veld. De heer Van der Burg (P. v. d. A.) juichte het toe, dat in de uitbrei dingsplannen Zuid-West volkstuinen plaats vinden. Wethouder Jongeleen vertelde, dat ook het voorstel voor volkstuinen in hot Noorderkwartier gereed ligt. Naar aanleiding tot vaststelling van een nieuwe jaar wed de-regeling voor de secretaris en de ontvanger merkte de heer Meester op, dat Leiden ge handicapt is door het feit, dat de stad nog met ten vciit honderddui zend inwoners heeft Het getal van 95.000, dat zoveel invloed heeft op de verdeling van de functies (en in verband hiermee de salariëring) van het gemeentepersoneel is voor Leie den niet maatgevend. Het is hoogst noodzakelijk, aldus de heer Meester, da; andere factoren een rol gaan spe len. Wethouder Menken erkende, dat de gemeenten, die tegen de honderd duizend aanliggen de zuigkracht op het personeel van de bevoordeelde gemeenten met méér dan honderddui zend inwoners ondervinden. Er zijn méér gemeenten, die in de zelfde positie als Leiden verkeren en naar een andere regeling verlangen. Hij meende, dat bij de behandeling van dc begroting dit onderwerp nog eens ter sprake gebrscht zou kun nen worden Het college za- van zijn kant alles doen om het Rijk naar de stem van de gemeente te doen luisie- ren. Gezinszorg. Tenslotte kwam nog aan de .orde 't voorstel tot het wijzigen van de regeling betretfende de subsidiëring door de gemeente van instellingen Men schrijft ons: Op Zaterdag 3 September a.s. zal een man, die zich grote verdiensten voor het katholiek onderwijs in Lei den verworven heeft, zijn 40-jarig jubileum als onderwijzer vieren: de heer J. L. v. Heteren, 33 jaar hoofd van de oudste R.K. Jongensschool in Leiden, Haarlemmerstraat 240, waar eens in lang vervlogen tijden, de heer Kuypers de scepter zwaaide. Katholiek Leiden kent de jubilaris, die in het katholieke openbare le ven een voorname plaats inneemt. We denken b.v. aan zijn werk voor de R.K. Bond voor Kinderbescherming en zijn veeljarige werkzaamheden in het bestuur van het Eucharistisch Ziekentriduum, waarvoor hem op grond van zijn grote verdiensten reeds vroeger de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" werd toegekend. En thans gaat de heer v. Heteren «zijn 40-jarig jubileum als onderwij zer vieren. Wat deze geboren onderwijzer en opvoeder met zijn grote gaven van •geest en hart, gedurende de 33 jaren van zijn hoofdschap in Leiden voor de katholieke vorming van zo on telbaar velen betekend heeft, kun nen wij ons moeilijk realiseren, maar wel weten wij, dat het de jubilaris zeker niet aan de zo zeer verdiende belangstelling zal ontbreken. Gelegenheid om de jubilaris geluk te wensen 'bestaat op die dag des morgens vanaf half twaalf in het zaaltje in de Maria Gijizensteeg naast „De Overdekte" aan de Haarlem merstraat. Wat denkt u bij voorbeeld van een kunstzeug, die echte levende biggen voedt? Van een broedmachine waar men de .kuikens uit het ei ziet ko men? Van een batterij breimachines en een echte Oud-Hollandse bóeren- kamer? En van het feit, dat elk uur voor het podium van de Stadszaal een schaap wordt geschoren? Dan praten we nog niets eens over de Aalmarkt, die in een lusthof wordt herschapen, waar een water molen lustig draait en waar de Ned. Heide Maatschappij een prachtig diorama heeft opgesteld! Waar ook oude en nieuwe, moderne boerderijen kunnen worden bewonderd, een Leids Madurodam. En dat alles temidden van veel groen en een weelde van bloemen. Morgenochtend ca. tien uur gaat de tentoonstelling „Zo doet de •boer'' open. Morgen is tevens de dag der jongeren. Zij zullen de propagan disten bij velen zyn! Door de directie van de Spoorwe gen te Utrecht wordt officieel beves tigd, dat gistermorgen om 11.30 een trein niet gesloten spoorwegbomen aan de Zoeterwoudseweg te Leiden is gepasseerd. Deze bomen worden van een af stand bediend. Gemeld wordt, dat geen persoonlijke ongelukken zich voordeden. Een dergelijk verzuim wordt uiter aard bij de Spoorwegen zeer ernstig opgevat. Voor de overwegbeambte kan deze nalatigheid vérstrekkende gevolgen hebben. Nu officiële instanties dit incident aan de spoorwegovergang te Leiden 'bevestigd hebben, meenden wij tot (bekendmaking te kunnen overgaan. Nader wordt gemeld door oogge tuigen, dat een vrouw en vier kin deren nog juist voor de remmende trein konden worden weggetrokken. De trein kwam eerst meters voorbij dc overweg tot stilstand. De betreffende overwegwachter is voorlopig van zijn post ontheven. Er zal een onderzoek naar de kwestie worden ingesteld. VEILIG VERKEER In deze dagen van warmte en daar op volgend onweer zal menigeen wéér de vraag stellen: „Wat is onweer eigenlijk, wat is bliksem en hoe ont staat dit grootse natuurverschijnsel'"' Er zal toch wel niemand meer zijn die denkt, dat een of andere vertoorn de Germaanse godheid zijn ban-biik- sem slingert naar opstandige andere goden of naar de mensen. Iedereen weet, dat de bliksem een enorm grote electrische vonk is, die van wolk naar wolk, of uit de wolken naar de aarde flitst. Maar hoe die bijna onmetelijke electrische spanningen in de wolktn ontstaan, is betrekkelijk aan weinigen bekend. Daarom deze zeer eenvoudige verklaring: Het is vrijwel algemeen bekend, dat de kleinste delen der materie atomen heten. Deze atomen zijn geen massieve balletjes stof, maar uiterst kleine systeempjes, waarin in het midden een „kern"' staat en daarom wervelen deeltjes energie, de electronen. Deze electro- nen hebben een negatieve electrische lading. Uiteindelijk dus is alle materie opgebouw uit die atoomkernen (de positief geladen protonen, stevig „ge kleefd' aan de spanningloze neutro nen) en de negatieve electronen. Ook water dus en daarmee heb ben we bij het ontstaan van onweer te maken waarvan elke molecul (de kleinst mogelijke eenheid van voor gezinszorg. De raadsleden, die aan het woord kwamen, waren inge nomen met dit voorstel, dat de ge zinszorg uit de sfeer van armenzorg heeft getrokken. De heer Questroo (Prot. Chr.) herinnerde er aan, dat sommige instellingen een soort ga rantie op hun exploitatie-rekening kregen. Bestaat er geen gevaar dat deze straks te kort komen? De heer Menke antwoordde, dat het bedrag van de subsidie in ieder geval voldoende moet zijn. Haalt men het niet dan bol blijken dat de retributie-schaal niet toereikend is. Alles is er op gericht, dat men met de subsidie en het verkregene langs andere kanalen uit komt. Is dit niet het geval, dan zou ook kunen blij ken dat het particulier initiatief te kort schiet. een samengestelde stof, zoals ook wa ter is) wordt gevormd door 2 atomen waterstof (Latijn: hydrogenium, te ken H) en één atoom zuurstof (oxyge- nium: O) „samen te smeden". De scheikundige formule van water luidt dan ook H20. Op warme dagen Wat gebeurt er nu op een warme zomerse dag? De zon schijnt met volle kracht op de aarde, dus ook op grote watervlakten. Een deel daarvan ver dampt en de vrije watermoleculen stijgen met de warme lucht omhoog. De watermoleculen bevatten elk 10 electronen: 2 van de 2 waterstof atomen en 8 van dat ene zuurstof atoom. In de hogere koudere luchtla gen condenseert de waterdamp weer tot water, dat in druppels omlaag valt, bij voorbeeld boven het land. Maar op hun weg naar de aarde ont moeten die druppels warme lucht, die van het land opstijgt, dus droog is. Die warme opstijgende luchtatomen „slaan van de koele, vallende water moleculen electronen af. Er stijgen dus omh'oog in die warme luchtstroom „losse" electronen met een negatieve spanning en waterstof- en zuurstof atomen, die voor een deel van hun electronen zijn beroofd. Men zegt dan, dat deze atomen zijn „geïoniseerd". Houdt die stroom warme, droge lucht nu maar lang genoeg aan onder een wolkengebied, waaruit koele water druppels vallen, worden er voldoende electronen van atomen „afgeslagen", dan worden uiteindelijk de spannin gen in de wolken zo geweldig groot, dat deze de electriciteit niet langer kunnen vasthouden, dan moeten er ontladingen volgen. Narigheid Nu is het met electriciteit als met magneten: de ongelijknamige polen trekken elkaar aan. De Noordpool van de ene magneet trekt de Zuid pool van de andere aan, en stoot de Noordpool er van af. Zo ook met elec triciteit :in alle donderwolken zijn grote hoeveelheden (negatief gela den) electronen en (positief geladen) geïoniseerde atomen bijeen, die el kaar kennelijk zonder bijzondei e krachttroeren niet kunnen vinden. De negatieve ladingen (electronen) nu trelcken de positieve (geïoniseerd atomen) aan.en stoten andere nega tieve ladingen af. Worden nu de spanningsverschillen héél grote, dan wil gelyk, steeds in de natuur het evenwicht zich herstellen en dat kan alleen, als die negatieve en positieve ladingen wor den „uitgewisseld" en elkaar neutra liseren. Dit gebeurt tijdens het on weer: enorme .ballen' electriciteit die wij als bliksem zien springen van wolk naar wolk, soms van de wolken naar de aard. De losgeslagen electronen hechten zich weer aan de geïoniseerde atomen. Deze conden seren snel tot waterdruppels, steeds maar meer, en tijdens het onweer komt een enorme regenbui los. 1 - Woterotomen «tijgen op met warme lucht 2. Vorming van waterdruppel» 3-Vallen van waterdruppel» 4.Warme landlucht «tijgt op S-Electrc worden door wrijving aan wateratomen onttrokken 6. Sterk geladen ken 7. Ontladingen, du» ONWEER

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7