Leiderdorp bij proefgemeenten voor het onderzoek van de rheumabestrijding Volksdemocratie van Finsterwolde baart de minister grote zorg Origineel verjaarsgeschenk voor prinses Wilhelmina GEIT, Een gunstig zuiveljaar biedt goede toekomstmogelijkheden Dodelijk verkeersongeval, van 'n Ongeval met veewagen maakte noodslachting noodzakelijk Straaljager door bliksem getroffen K.A.8. mobiliseert 25.000 man kader Uitgebreide verduisteringen in een Amsterdamse warenhuis 3ia&ten vaat eigen tekening ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Vraag en antwoord in de Kamer De minister van binnenlandse za- meer deel te nemen aan vergaderin- ken overweegt op welke wijze in gen, gezien het ondemocratisch en on- Finsterwolde een einde kan worden behoorlijk optreden van de commu- gemaakt aan de strubbelingen In de nistische fractie, gemeenteraad. Dit heeft hij geant- De minister deelde mee, dat de woord op schriftelijke vragen van gang van zaken in het bestuur van het Tweede-Kamerlid Maenen. Deze vragen waren gesteld naar aanleiding van het feit. dat twee fracties aan de voorzitter van de raad hadden mee gedeeld te overwegen het lidmaat schap op te zeggen of althans niet Prinses Wilhelmina heeft, zoals is gemeld, de wens te kennen gegeven haar 75e verjaardag qp 31 Augustus in alle rust en teruggetrokkenheid te vieren op paleis Het Loo. Niette min hebben enkele Apeldoornse in gezetenen een origineel plan bedacht om uitdrukking te geven op deze dag aan de hechte banden, tussen Apeldoorn en Het Loo. Een plan, waaraan hare koninklijke hoogheid graag haar volledige instemming heeft willen geven. De bedoeling is, dat uit el'k Apel- doorns gezin een gelukwens per brief- of ansichtkaart naar Het Loo wordt gezonden. Op deze kaarten ikan een extra bedrag aan postzegels, tot een maximum van één gulden, worden geplakt. Het totale bedrag, dat op deze wijze aan H.K.H. wordt overgemaakt zal zij op haar beurt weer storten op rekening van het naar haar genoemde Koningin Wil- helminafonds voor de kankerbestrij ding. Het is zaak, dat de afzenders dui delijk hun naam en adres vermel den, want prinses Wilhelmina is voornemens alle gelukwensen te be antwoorden. Ook niet-Apeldoorners kunnen op deze wijze hun felicitaties aan de jarige prinses zenden. TEGEMOETKOMING ZIEKTEKOSTEN AAN RIJKSPERSONEEL. De rijksambtenaar, die in een aan eengesloten tijdvak van 12 maanden meer dan 5 procent van zijn salaris heeft uitgegeven voor noodzakelijk gemaakte ziektekosten, krijgt een gemoetkoming ten bedrage van dat meerdere. Bij de noodzakelijk ge maakte kosten zijn de verzekerings- premiën inbegrepen. Om voor de tegemoetkoming in aanmerking te komen, moet men zelf 2 procent van zijn salaris (met een maximum van ƒ154) plus een be drag van de interimregeling (voor gehuwden ƒ84 en ongehuwden ƒ42), totaal dus resp. 238 en 196 hebben besteed aan een redelijke verzeke ring tegen ziektekosten, waarbij zie kenhuisverzekering kan worden in begrepen. Tandheelkundige hulp wordt slechts als ziektekosten aan gemerkt, indien de noodzakelijkheid uit een medische verklaring blijkt. (Telegraaf). driehoog achter Het nieuwe Rotterdam wordt wel eens „de stad van morgen" genoemd. De flats tien en meer verdiepingen hoog rijen zich aaneen. Dat neemt niet weg, dat sommige bewoners nog wel ei ns moeite hebben om zich aan de nieuwe omgeving aan te pas sen. Zo heeft men dezer dagen in de slaapkamer in het nieuwe Hoogvliet bij bewoners drie hoog een geit aangetroffen. Het gezin kwam uit het Noorden van de stad waar geiten nog niet hele maal door de cultuur verdreven zijn. Het beest had het gezin bij de verhuizing vergezeld; een groot deel van de huishoudelijke economie steunde op de voort brengselen van dit beest. Het dier werd gevoederd met gras, dat in de omgeving werd gesneden. gemeente Finsterwolde hem met zorg vervult. 21STE KERK IN NIJMEGEN Het bisdom 's Hertogenbosch heeft toestemming gegeven tot uitvoering van de plannen tot bouw van de 21e R.K. kerk te Nijmegen: de Fatima- kerk in de Tollenstraat. De gemeente raad van Nijmegen heeft voor deze kerkbouw een subsidie van 65.000. gulden goedgekeurd. Huur en onderhoud op geduldig papier Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting gaat per 1 Sept. een brochure „huurprijs en onder houd" uitgeven, waarin op populaire wijze voor de verhuurder en huur der een uiteenzetting wordt gegeven van de nieuwe bepalingen en ook de oude die gehandhaafd zijn van ue gewijzigde huurwet en de op deze wet steunende uitvoeringsbepalingen. Deze brochure „huurprijs en onder houd", stelt huurders, verhuurders en onderhuurders in staat zelf na te gaan in welke gevallen een woning voor huurverhoging in aanmerking komt en hoe die verhoging moet worden berekend. Het geeft hun ook de weg aan, zo staat in de inleiding van het geschrift, welke moet wor den bewandeld om een nadere vast stelling van de huurprijs (huurver hoging of huurverlaging) of een uit spraak over de staat van het onder houd te verkrijgen. De brochure zal o.m. verkrijgbaar •zijn in boekwinkels en kiosken. REMMENDE FACTOREN Naar de Kon. Ned. Zuivelbond me dedeelt, steekt de zuivelpositie in vele opzichten gunstig af bij die van vorig jaar. Dit blijkt uit de opgaven van de vooraden van het in- en verkoop bureau voor zuivelproducten. Op 21 Aug. 1954 beschikte het IVZ over 12.355 ton boter, dit jaar op 20 Aug. over 8.915 ton; magere verstui vingspoeder resp. 14.864 ton en 9.735 ton; mager walsenpoeder resp. 5.031 ton en 3.050 ton. Er is dit jaar minder ingeleverd en wat de boter betreft, vlotter weer verkocht dan vorig jaar. Tegelijk zijn de kaasprijzen belangrijk beter. Een jaar geleden noteerde de volvette kaas te Leeuwarden 1.881.89, thans 2.132.15; Edammers vo rig jaar 1.671.68, thans 1.93 f 1.94. Ook de volvette melkpoeder wordt behoorlijk verkocht met prijzen van 1.90 per kg walsenpoeder en 1.92 voor verstuivingspceder. Export-boter De enige ongunstige factor is dat de boter, die in Engeland wordt ver kocht, moet v/orden gesubsidieerd met een bedrag, dat zojuist verhoogd is tot 45 cent per kg. Dit is het gevolg van de wijze, waarop de Britse regering haar voornaamste boterleveranciers, Nieuw-Zeeland, Australië en Dene marken, tegen elkander uitspeelt Onzekere toekomst Het is op dit moment moeilijk een beeld te krijgen van de vooruitzich ten van de zuivelmarkt. In de zomermaanden is de produc tie in West-Europa behoorlijk ge weest bij een vlot verlopende hooi- winning. De vooruitzichten voor de a.s. winter zijn, wat het ruwvoeder Een autohandelaar uit Apeldoorn die in de' afgelopen nacht met zijn auto van Zeist naar Amersfoort reed, \ervoerde achter in zijn wagen twee broers uit Apeldoorn, die omstreeks het middernachtelijk uur in de rij dende auto ruzie met elkaar kregen. De autohandelaar bracht zijn wa gen tot stilstand en de beide broers stapten uit om het meningsverschil buiten uit te vechten. Ook de autohandelaar verliet de wagen, echter aan de verkeerde zijde. Op dat moment naderde uit de rich ting Amersfoort een andere perso nenauto, waardoor de autohandelaar werd aangereden. Hij werd enige me ters door de lucht geslingerd en kwam nog in aanraking met een an dere wagen, die uit de richting Utrecht naderde; de ongelukkige was op slag dood. Toen de politie, van Zeist arriveerde, waren de beide broers verdwenen en een onmiddel lijk ingesteld onderzoek met een po litiehond baatte niet. Later hebben de broers zioh resp. bij de politie te Amersfoort en te Apeldoorn gemeld. Zij zijn naar Zeist overgebracht voor een nader verhoor. Chaos bij Wierden De Almeloseweg te Wierden werd gistermorgen tot een complete chaos herschapen toen een verkeersongeval ter plaatse niet alleen 4 zwaar ge wonden veroorzaakte, doch tevens het vee in een der verongelukte vrachtwagens zo verwondde, dat een noodslachting ter plaatse noodzake lijk werd. Een veewagen, bestuurd door de heer Koopman uit Tubbergen, kreeg ter hoogte van garage Lindeman een nog niet vastgesteld defect en vloog tegen een boom. Daar de cabine ge heel gedrukt werd, liepen behalve de bestuurder ook de beide andere inzittenden, de heer B. Kamphuis uit Ootmarsmus en de heer Westerhof uit N. Deurningen ernstige verwon dingen op. Alleen de heer Westerhof was nog in staat met eigen kracht de auto te verlaten; de beide andere slachtoffers moesten zeer ernstig ge wond uit de cabine worden bevrijd. Achter deze verongelukte wagen, reed nog een tv/eede veewagen, die om een botsing te vermijden, geheel rechts de weg overschoot en op het fietspad terechtkwam, waar hij de motorrijder Mensink uit Wierden greep. De motorrijder moest eveneens zwaargewond van de rijweg opgeno men worden. Alle gewonden werden naar het R.K. ziekenhuis te Almelo overge bracht en personeel van de Wierdense exportslaohterij hiéld op de open bare weg een noodslachting van de 12 koeien en kalveren, die tijdens het ongeluk eveneens zwaar gewond waren geraakt. Eerst na ruim andehalf uur werd de weg weer enigermate voor het verkeer vrijgegeven. betreft, dan ook veel beter dan vorig jaar. Daar tegenover staat, dat de ar- beidsschaarste hier en daar dwingt tot extensivering van het landbouw bedrijf, waarbij minder koeien wor den gemolken. Voorts hqeft Denemar ken de laatste tijd last van droogte. Deze factoren beperken de produc tie, maar daarentegen is de vraag naar zuivelproducten gunstig, dank zij de hoogconjuctuur in de industrie. Twee „meteors" op 1 dag Twaalf uur nadat een Belgische straaljager gistermorgen bij Den Bosch was neergestort trof de blik sem in de omgeving van Beesd een tweede jager, eveneens van Belgi sche nationaliteit. De bestuurder werd gedood. Volgens ooggetuige werd het vlieg tuig dat aan de oefening Loco deel nam, twee maal door de bliksem ge troffen. Het steigerde daarna nog even voordat het explodeerde en de stukken zich in de grond boorden. De wrakstukken zijn niet ver van het slot Asperen aan de Lingedijk neer gekomen. Uit de modderkuil die het wrak in de weke grond boorde, ste ken slechts een paar wielen om hoog. Zoals wij reeds meldden kwamen bij het ongeluk bij Den Bosch twee vliegers om het leven, terwijl een meisje door de rondvliegende brok stukken werd gewond. TREIN VERTRA GINGEN DOOR BLIKSEMINSLAG. Door blikseminslag op de boven leiding van de Nederlandse Spoor wegen is gisteravond even na zes uur tussen Breda en Lage Zwaluwe 115 m. voedingskabel weggeslagen en zijn verscheidene isolatoren vernield. Als gevolg daarvan is het tot laat in de avond nodig geweest de vele trei nen over enkelspoor te leiden waar door verscheidene treinen aanzien lijk vertraging hebben ondervonden. (Alg. Dagbl.). Medewerking van 24 K.A.B.-harmonieën, 3 zangkoren en een eigen cabaret-groep „We komen weer Voor 60.000 verdwenen In de laatste vier jaar zijn uit het magazijn van een groot bedrijf in huishoudelijke artikelen aan het Damrak te Amsterdam goederen ontvreemd, waarvan de waarde vol gens de directie 60.000 moet zijn. De centrale recherche heeft naar aanleiding hiervan drie leden van het personeel, een 38-jarige chauf feur, een 18-jarige magazijnbediende en een 28-jarige emballeur gearres teerd. Kort na zijn arrestatie heeft de chauffeur een bekentenis afgelegd. Met de twee anderen heeft hij o.m. gasfornuizen, keukenuitrustingen, stofzuigers, strijkijzers en oliestook- haarden uit het magazijn ontvreemd door, wanneer het magazijn een or der kreeg goederen gereed te zetten, die naar klanten moesten, bij de par tij tal van andere artikelen te voe gen. Die werden dan naar de helers vervoerd en aan hen voor de halve prijs van de hand gedaan. Een deel van de buit is bij deze helers, een 62-jarige winkelierster en een 54- jarige koopman aangetroffen. Zij zijn eveneens gearresteerd, maar op vrije- voeten gesteld nadat zij een beken tenis hadden afgelegd. Uit het magazijn ontbraken bij controle goederen voor een totale waarde van 120.000, maar volgens de directie wordt de helft van dit bedrag geacht „breekgeld" te zijn MOTORRIJDER VERONGELUKT. De 31-jarige electrisohe lasser S. van der» Hoek uit de Stationsstraat te Schiedam is gisteravond omstreeks half zeven ten gevolge van een mo torongeval om het leven gekomen, toen hij van de Pleinweg naar de Maastunnel reed. Terwijl hij het tun neltje onder het Maastunnelplein passeerde, bukte hij zich voorover, omdat hij het een en ander aan zijn motor deed. Hij verloor de macht over het stuur, botste tegen de trot toirband, viel en sloeg met zijn hoofd tegen een hek. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek, dat hij ten gevolge van de opgelopen verwon dingen was overleden. Café annex boerderij afgebrand Donderdag omstreeks vijf uur ontstond te Holterhoek gemeente Eibergen brand in het achterhuis van cefé „Grenszicht", waarin tevens een landbouwbedrijf is gevestigd. De eigenaar, de heer H. A. Temmingh'off, werd door voorbijgangers op de brand attent gemaakt en belde onmiddellijk de brandweren van Groenlo en Eiber gen op. De Groenlose brandweer, die het eerst aanwezig was, kon Ibij ge brek aan water niet verhinderen, dat het vuur zich snel verplaatste en toen even later de Eibergse brand weer met de tankauto verscheen, had ook het woonhuis al vlam gevat. Beide brandweren probeerden nog het enige dagen geleden gereed ge komen nieuwe dak van ,het woon huis te behouden, maar het vuur had binnendoor reeds zijn weg gevonden. Toen ook uit Lichtenvoorde een tank auto was gearriveerd bleek er al niets meer te redden. Zelfs van Vre- den (Duitsland) kwam een motor spuit met manschappen, echter zon der water., zodat ook deze zich moest beperken tot het uiteenhalen van brandende delen. Van het huisraad en de café-inventaris werd een deel gered. Evenals een groot aantal big gen. De hooi- en graanoogst ging ver loren met enige landbouw werkt ji- gen. De oorzaak van de brand is on bekend. voor goederen, die bij transport be schadigd zijn. Enige maanden geleden zijn reeds in dit bedrijf verduisteringen ont dekt- Toen werd een lid van het per soneel aangehouden, dat na een voor. waardelijke bestraffing weer in dienst werd genomen. Met de andere verduisteringen heeft hij echter niets te maken. In zeven en twintig plaatsen gaat de K.A.B. grote kaderbijeenkomsten beleggen. En blijkens de opzet van deze massale mobilisatie, waarbij 25.000 kaderleden betrokken zijn, wordt dit een daverende start voor de tweede ronde van de grote actie naar de 400.000 leden. Leiden heeft hiervan op Zaterdag 17 September de primeur in de Leid- se Schouwburg, waarbij de Harmonie St. Caecilia uit Voorburg medewer king verleent. Heerlen geniet de daaropvolgen de dag het voorrecht van een ra dio-uitzending, want van de grote bijeenkomst in de Stadsschouwburg op Zondag 18 September, volgt 's avonds in het K.R.O.-programma een reportage. Daarna komt Utrecht aan de beurt en zo vervolgens alle grote plaatsen, totdat Enschede op Zondag 23 Oc tober de rij sluit. Een eigen cabaretgroep „De K.A. B.-Spiegel", samengesteld uit katho lieke beroepsartisten en onder regie van Jan Muller, zal telkens na de pauze voor het voetlicht komen, ter wijl acht prominente figuren uit de K.A.B. als spreker optreden. In totaal zijn voor al deze bijeen komsten, waarvan de organisatie in handen is van de Centrale Propa ganda Dienst van de K.A.B., 24 KA. B.-harmonie-corpsen en 3 zangkoren gecharterd. Reeds blijkt er onder het kader een zeer grote belangstelling voor deze samenkomsten te bestaan, aangezien de aanmeldingen tot deel name nu reeds bij honderden tegelijk dagelijks binnenkomen! BURGEMEESTERS-BENOEMINGEN De heer E. de Haan, wethouder der gemeente Heerenveen, is m.i.v. 1 Sept. a.s. benoemd tot burgemees ter van Beerta; de heer de Haan, 49 jaar oud, is lid van P.vdA. De heer H. Prinsen, commies bij het waterschap De Regge te Almelo, is m.i.v. 1 Sept. a.s. benoemd tot bur gemeester van de gemeenten Heken dorp, Lange Ruige Weide en Pape- kop; de heer Prinsen, 58 jaar oud, is lid van de A.R. op toeren 2e K. A.B.-ronde De tweede ronde van de grote pro. paganda-actie van de K.A.B. naar de 400.000 leden, wordt Zaterdag 3 Sep tember officieel ingezet met een spe ciale K.R.O.-uitzending onder het motto: .,We komen weer op toe ren". Deze uitzending vindt plaats des avonds van kwart voor tien tot tien uur. Het programma zal ditmaal door een aantal bekende radio-artisten worden verzorgd, waarbij o.a. Jan de Cler een speciaal 'liedje ten gehore brengt. Wim Quint heeft wederom de technische leiding, terwijl Jan Muller het program samenstelt. Zon dagavond 18 September wordt een gedeelte van de kaderbijeenkomst uitgezonden, welke op die dag in de Stadsschouwburg te Heerlen plaats vindt. Dit is de tweede kaderbijeenkomst in een serie van zeven en twintig, die de K.A.B. in de grote plaatsen orga niseert. In totaal worden op de ze bijeenkomsten ruim twintigdui zend kaderleden verwacht. Verkeersongeluk met zes gewonden Gistermiddag is in de gemeente Bergen (Noord-Limburg) een ver keersongeluk gebeurd, waarbij zes personen werden gewond. Een auto uit Hilversum, bestuurd door mevouw Dijkstra-Hackman wil de een vrachtauto passeren en be merkte te laat een tegenligger. Zij stuurde de wagen opeens rechts van de weg tegen een paal van de elec- trische leiding aan. De auto sloeg om en werd zwaar beschadigd. In de wa gen zaten zes mensen, twee dames en vier meisjes. De bestuurster en haar drie kindeen kwamen er goed af: zij werden slechts licht gewond. Mevr. Gommers-Hackman uit Nijmegen en haar dochtertje werden zwaar ge- De heer P. W. Hordijk, burgemees-1 wond; het dochtertje kreeg een zwa- ter van Ooltgensplaats, is met ingang re hersenschudding en de dame van 1 Sept. a.s. benoemd tot burge- klaagde over ernstige pijnen in de meester van de gemeenten Middel- rug. Alle zes gewonden zijn in het harnis en Sommelsdijk; de heer Hor- Canisiusziekenhuis te Nijmegen op- dijk, 37 jaar, is lid van de A.R. 1 genomen. De raad van Leidschendam ver- ciale Zorg sloot met een inkomsten gaderde gisteravond onder leiding van burgemeester K. v. Diepeningen, die bij de aanvang mededeelde, dat 0.a. goedkeuring was verkregen op het raadsbesluit tot het aangaan van een gezamelijke geldlening van 1000.000.—. Voorts was binnengekomen een tweetal verzoeken om subsidie, resp. van de gymnastiekvereniging Sparta en van de Ver. voor Chr. Lager on derwijs, MULO en Bewaarschool te Leiderdorp, welke stukken voor prae-advies in handen van B. en W. zullen worden gesteld. De voorzitter deelde verder mede dat de heer 1. Corts, adj. commies 2e klasse ter secretarie alhier, is benoemd tot adj. commies ter secretarie te Leidschen dam. In zijn plaats is benoemd tot adj. commies le klasse de heer A. Smallenbroek uit Kouderkerk aan de Rijn. Mej. G. I. R. v. Dijk heeft ontslag gevraagd als schrijfster-ty piste en wordt vervangen door mej. C. Alkemade uit Roelofarendsveen. Voorts zal inplaats van een klerk 2e klasse, waar geen gegadigden voor waren, getracht worden twee leer ling-ambtenaren aan te trekken. Ir deze functie zullen worden aange steld de heren H. A. Niessing uit Leiden en A. P. Bosman uit Leider dorp. Nog steeds is er geen antwoord binnengekomen omtrent de mogelijk heid tot plaatsing van een publieke telefooncel in het centrum. Benoeming. Het eerste punt op de uitvoerige agenda bevatte de benoeming van 'n bode-congierge aan het raadhuis. Op 1 Augustus j.l. heeft de heer Welp zijn functie als controleur der steun verlening en belastingen en als huur- ophaler neergelegd. Doordat nog enige andere functies openkwamen, welke eveneens door de nieuw te be noemen bode-congierge zullen moe ten worden waargenomen kon een dermate aantrekkelijke bezoldiging worden geboden, dat niet minder dan 225 sollicitanten naar deze betrek king dongen, waarvan 34 uit Leider dorp. Uit deze is een selectie gemaakt en zijn een drietal personen tenslotte op de aanbeveling geplaatst. Dit zijn H. Russchenburg te Valkenburg, A. Wijtsma en F. A. Zandbergen te Lei derdorp. Twee stemmingen bleven onbeslist. Na een herstemming tussen Russchenburg en Wijtsma» die beiden de meeste stemmen kregen, werd de laatste gekozen. Als ambtenaar voor de burgelijke stand in de vacature door 't overlij den van de heer Corts werd gekozen de heer C. Hobo, terwijl als waarne mend ontvanger werd benoemd de heer A. A. Allaart, hoofdcommies ter secretarie, die daartoe in handen van de burgemeester de eed aflegde. De rekening van het Bureau So- uitgaven op 9.079,20. De gemeen telijke subsidie bedroeg 8.028,67. De jaarrekeningen van het Grond- en Woningbedrijf werden vastgesteld voor de Kapitaalsrekening op 232.192,30, de exploitatie-rekening sloot met een nadelig saldo van 5.764,72. Voor het woningbedrijf be droeg dit 532.029,70 met een batig saldo op de explotatierekening van 1.994,65. Hondenkwestie. Talrijke moeilijkheden zijn de laat ste jaren gerezen over de kwestie: waakhond of luxe hond. Hoewel er geen sprake is van waakhond zijn de meeste eigenaren van honden geneigd hun hond aan te geven als waakhond met het doel zo weinig mogelijk be lasting te betalen. De minister van binnenlandse zaken heeft daarom in overweging gegeven een bepaling in het leven te roepen waarbij het ver boden is honden, die als bewaking voor huis of erf worden gebezigd, los te laten lopen op de openbare weg. Op overtreding kan straf worden ge steld. Door tevens onderscheid te ma ken tussen honden ter bewaking van gebouwen, erven en vaartuigen en tussen honden, die ten dienste van de landbouw of enig ander bedrijf wor- gehouden, hopen B. en W. de neiging om vrijwel alle honden als waakhond op te geven, de kop in te drukken. De huidige verordening kende twee tarieven resp. 5.en 10.De ontworpen verordening zal drie ta rieven kennen n.l. 15.—; 7.50 en 5.Naar raming zullen de belas tingen opbrengen 1625, Kleine zaken. Aan het Instituut Steun Wettig ge zag zal een subsidie worden verleend van 50.voor het houden van een Streekdag op 3 September te Delft. Ook aan het Comité R.K. Kinderuit zending, voor twee kinderen ten be drage van ƒ0.75 per dag gedurende 42 dagen, in totaal dus 63.—. Niet ingewilligd werden een verzoek van het doofstommen instituut Effatha te Voorburg en van de Ned. Bond tegen het vloeken. Aan verschillende Land en Tuinbouwscholen werd eveneens een subsidie verstrekt wegens het be zoeken daarvan van ingezetenen. Een ingewikkelde berekening zal daar voor in de toekomst door een een voudige worden vervangen. Ten dienste van het gymnastiek onderwijs zullen verschillende beno digdheden worden aangeschaft o.a. 'n gramofoonversterker te gebruiken op het sportveld. De totale kosten vra gen 1250,Door het bestuur der Ver. voor Chr. Ulo-onderwijs is een voorschot gevraagd op de vergoeding ten bedrage van ƒ3280.hetgeen goedgekeurd werd. De woning-adviescommissie be staande uit de heren S. J. v. d. Stoel, H. Kuilenberg, A. Mol," E. J. Veld- huyzen en D. Weijers werden met al gemene stemmen herkozen. Huurverhoging. Het gemeentebestuur heeft van de min. van wederopbouw een circu laire ontvangen in verband met de huurverhoging van de woningwet woningen. In Leiderdorp staan plm. 100 van deze woningen, welke onder de 5 huurverhoging, ingaande 1 September, zouden vervallen. Van deze woningen zijn er waarvoor een bindend besluit is voorgeschreven en die dus 'n verhoging zullen onder gaan. Voor de andere woningen be staat de mogelijkheid de huur onge wijzigd te laten, e nodige stappen daartoe zullen door B. en W. w, den ondernomen. Wij komen hier nog na der op terug. Door de Gezondheidsorganisatie T.N.O. is aan het gemeentebestuur medewerking verzocht voor het hou den van een bevolkingsonderzoek op rheumatische aandoeningen met me dewerking van het Prov. Rheuma- Centrum en door de Geneesk. Insp. van de Volksgezondheid dringend aanbevolen. Hiertoe is het land in verschillende streekgebieden ver deeld. In de Rijnstreek is Leiderdorp gekozen in verband met de meest va riabele bevolking. Op grond van de verkregen cijfers, verkregen door 'n enquette-onderzoek, zal getracht worden vast te stellen op welke wijze men het best de bestrijding van de rheuma ter hand kan nemen. De kos ten komen voor rekening van de ge meente. Hoewel B. en W. het juister achten dat de kosten voor dit onder zoek door het rijk of door de geza menlijke gemeenten wordt gedragen en niet door een gemeente, die toe vallig als proefgemeente kan dienen, menen zij toch de gevraagde mede werking te moeten verlenen. De heer v. d. Stoel is het hiermede niet eens. Ook de heer de Graaf niet. De voorz. zegt, dat ook Leiderdorp profijt heeft van het onderzoek. Hij vindt het idee buitengewoon symoathiek en daarom moest spontaan het bedrag worden toegezegd. De heer v. d. Stoel vraagt tenslotte aarte'-~-> -% van te hebben tegengestemd. Het voorstel wordt aanvaard. Verh»M»r garages. In het Zijlkwartier zijn door het grondbedrijf twee gaT."«s gebouwd, waarvan er één in gebruik zal wor den genomen door de plaatselijke B B. voor onderbrenging van de uit rusting. De tweede zal worden ver huurd aan particulieren. B. en W. stellen voor deze bevoegdheden aan het college te laten, daar zulks een vlotte gang van zaken bevorderd. De raad ging hiermede accoord. Tenslotte deelde de voorz. mede, dat hoogstwaarschijnlijk a.s. Vrijdag in een spoedeisende vergadering zal worden behandeld: de verbetering van bruggen in Achthoven en de toe passing van een bouwcredietregeling ten gunste van de heer Sotée.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7