Jubel-Mo opent Woensdag a.s. haar poorten Géén streekplannen, maar richtlijnen voor bodembouwkunde in Nederland Stormachtige ontvangst van 20 jaar geleden herhaald V. S* bezorgd over Israël Contact metbevolking noodzakelijk Stadhuis-toren krijgt 'n verlichte wijzerplaat Bliksem sloeg twee maal in BIOSCOPEN liridenst. Opleiding Gewestelijk Arbeidsbureau ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Twintig jaar geleden werd de eerste Vebo-tentoonstelling, die in tenten op het Schuttersveld gehouden werd door een storm overvallen en volledig van de kaart geblazen. De catastrofe had plaats in de nacht voor de opening en het bestuur zag zijn stoutste verwachting dus als een nachtkaars uitge blazen. De verslagenheid duurde echter maar even want met vereende krachten slaagde men erin verschillende tenten te herstellen en de rest van de tentoonstelling in de Schuttersveldschool onder te brengen, waar zij daags na de opening met een officieel bezoek van Koningin Wilhelmina vereerd werd. De Jubel-Vebo, die volgende week gehouden wordt zal weinig door het weer beïnvloed kunnen worden, omdat zij hoofdzakelijk binnenshuis opgebouwd is. Een stormachtige ontvangst zal deze tentoonstelling ongetwijfeld alleen' van het publiek te verwachten hebben en wij kunnen ons nauwelijks voor stellen déze ontvangst het Vebo-bestuur onwelkom zal zijn. kracht in zijn oervorm door de stra ten bewegen. De R.K. landelijke rij- verenlgingen leveren hierbij het grootste aandeel. Woensdag vindt op de veemarkt een jongeren dag plaats, waarbij de jonge boer en boerin een aanleg op landbouw of huishoudkundig gebied kunnen laten blijken. Na de fokvee- en vetveetentoonstellingen van Don derdag en Vrijdag is de Zaterdag ge heel aan het edelste dier der schep ping, het paard gewijd. In de mor genuren vinden keuringen plaats en 's middags verplaatst net feest zich naar het Leidse Hout, waar de Jubel- Vebo met een groot hippisch festijn besloten wordt. Aan dit feeBt nemen niet minder dan 240 ruiters deel. Prachtige optocht In vele kolommen hebben wij reeds de talrijke attracties, die de Jubel- Vebo in Leiden zal brengen genoemd en omschreven. Nog enkele dagen en men zal kunnen verwijlen in de meest moderne stal ter wereld en in de vele andere stands, die in de Stadsgehoor zaal een onderdak zullen vinden. Op de Aalmarkt en Waaghoofd zal men zich onder de veilige wieken van een „kunstmolen" op het platteland kunnen wanen, terwijl heggen zullen voorkomen dat men door een stads gezicht in deze illusie gestoord wordt. Tenslotte zal de plattelandsbevolking met een prachtige optocht tot de ste deling komen, die zo weinig met wat de boer doet op de hoogte is. Staf-fanfare te paard. Aan de optocht zal het meerijden van enige Staf-fanfare die de muziek door het hoefgetrappel laat begelei den een bijzondere sfeer verlenen. Het grootste deel van de optocht zal zich door middel van de paarden- Programma van Jubel-Vebo Woensdag 31 Augustus: Stads gehoorzaal en omgeving, tentoon stelling: geopend van 1024 uur. Veemarktterrein, Jongerendag van 8'12 uur. Diverse Wedstrij den. Van 13.30 uur af ringrijderij. Entree gratis. Donderdag 1 September: Stads gehoorzaal en omgeving, ten toonstelling: geopend van 10' 24 uur. Veemarktterrein: Fok vee tentoonstelling van 914 uur. Vrijdag 2 September: Stads gehoorzaal en omgeving, ten toonstelling: geopend van 1024 uur. Veemarktterrein: Vetvee- tentoonstelling van 914 uur. Grote agrarische optocht met me dewerking van de staffanfare van de Kath. Bond van landelijke rij verenigingen en diverse plaat selijke muziekgezelschappen van 18.30—^20.30 uur. Zaterdag 3 September: Stads gehoorzaal en omgeving, ten toonstelling: geopend van 1024 uur. Leidse Hout: kampioen schappen van de Ned, Katholie ke Bond van de landelijke rij- vereniglngen en grote paarden- keuring van 812 uur. Sportter rein Leidse Hout: grote concours hippique. Aanvang 13.30 uur. H. J. C. van den Brink f In de ouderdom van 72 jaar is gis teravond in het St. Elisabeth-zieken- huis overleden de heer Hermanus Jac- C. van den Brink. De heer Van den Brink was, vóór zijn pensionnering een tiental jaar geleden, 25 jaar aan de technische afdeling van de N.V. De Leidsche Courant verbonden als handzetter en opmaker. In deze hoedanigheid had hij een belangrijk aandeel in 'het tot standkomen van de .dagelijkse krant, Hij was een bescheiden en vrien delijk man, wiens nagedachtenis her innering oproept aan een aangename samenwerking. P. J. van Helden nam afscheid bij Imenexco 30 jaar procuratiehouder Op 24 en 25 Augustus vond het of ficiële afscheid plaats van de heer P. J. v. Helden, als procuratiehouder van N.V. Imenexco na een dienstver band van bijna 30 jaar. De eerste dag. 's morgens werd de scheldende met zijn familie met een motorjacht in Leidschendam afgehaald en volgde een door prachtig weer begunstigde tocht naar de Kagerplas. Na de lunch werd de reis naar Leiden aanvaard, waar 's middags in het gebouw „Imenexco" de huldiging door het voltallige personeel plaats vond. De president-commissaris, de heer P. A. de Gooyer, opende de rij van sprekers. Deze gewaagde van de bij zonder prettige samenwerking gedu rende al deze jaren en bood als dank van de firma aan de heer en mevr. v. Helden een Italiaanse reis aan, hieraan als persoonlijk geschenk toe- MÖTORRIJDER VERONGELUKT In de Ursulakiniek te Wassenaar is gistermiddag overleden een 26-ja- rige tekenaar uit Heemstede, die Donderdagochteid bij een verkeers ongeval te Rijswijik ernstig gewond was geraaid. De tekenaar reed Don derdagochtend omstreeks half aoht op de Jon Tijssweg te Rijswijk en wilde linksaf de Parallelweg van de Rotterdamsev. eg inslaan. Hij nam de bocht echter met te gróte snel' iheid, raakte de trottoirrand, viel en liep een schedelbasisfracuur op. De Verenigde Staten zijn, „gegeven een oplossing van andere aanverwan te problemen", bereid toe te treden tot een garantieverdrag ter voorko ming, van wijziging van de Arabisch- Israëlische grenzen met geweld. Dit deelde minister van buitenlandse za ken John Foster Dulles gisteren in New York mee. Hij sprak de hoop uit dat ook an dere landen tot een- dergelijk garan tieverdrag zouden willen toetreden, dat tot stand gebracht zou kunnen worden door de Verenigde Naties. Dulles deelde voorts mede, dat pre sident Eisenhower een belangirijke bijdrage zou aanbevelen in een in ternationale lening aan Israël, waar mee dit land de verdreven Palestijn se vluchtelingen zou kunnen steu- nën en een aanvullende bijdrage voor projecten voor hervestiging van deze vluchtelingen. Dulles wees er op, dat de drie langrijkste problemen tussen Joden en Arabieren zijn: a) het tragische lot van de 90.000 vluchtelingen, die uit Palestina zijn verdreven; b) de vrees voor hernieuwde vijandelijkheden en c) het ontbreken van vaste grenzen tussen Israël en zijn Arabische buur landen. Gevaarlijke „boin" zoek Parijse politie, uitgerust met Gei- ger-tellers, zoekt op het ogenblik de opslagplaatsen van handelaren in oud metaal af naar een gestolen ra dio-actieve „bom", die de dood kan veroorzaken van een mens, als deze hem vier minuten in zijn bezit heeft. De „bom" is een kleine loden cy linder met een radium capsule, die Donderdag uit een fabriek nabij het vliegveld Le Bourget is verdwenen. De cylinder werd in de -fabriek ge bruikt voor het opsporen van fouten in gelaste metalen. Als de dief dicht in de nabijheid van de cylinder blijft, zal hij bin nen 18 minuten in zulk een mate worden besmet, dat hij eraan zal sterven, doch als hij de cylinder zou openmaken en de radiumcapsule eruit zou halen, zou hij in slechts en kele minuten dodelijk worden be smet. Radio Parijs heeft een waarschu wing uitgezonden. De politie is er zeker van, dat niemand van de 1.300 arbeiders van de fabriek „Bab- cock-Wilcox" de „bom" heeft ge stolen, omdat deze allemaal op de hoogte zijn van het gevaar daaraan verbonden. Als de „bom" niet wordt gevonden, zal hij lange tijd gevaar blijven op leveren voor eventuele vinders. De radium blijft namelijk naar schatting ongeveer 1600 jaar radio-actief. Dr. P. G. KnibbeCritiek op «bureaurapporten" Soepeler manier van werken Dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor het Rijnland, heeft een stu die gemaakt over planologie of bo dembouwkunde en streekplannen. Daarom heeft de Kamer er toe medegewerkt, dat deze studie in druk zou worden uitgegeven. Vandaag is het verschenen en het houdt een zeer verhelderende studie in van de moeilijkheden, die rijzen bij het geven van een bestemming aan de bodem voor woonruimte, in dustrie, land- en tuinboufr 0f re creatie in het dichtbevolkte Neder land. Richtlijnen. Dr. Knibbe stelt in dit geschrift onder meer vast, dat de reeds in enkele provincies ingeburgerde prak tijk om vooralsnog geen streekplan nen, maar slechts informele, officieel Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden toor Geboorfeaankonrfigingen KERSTGROET VOOR NEDERL. MILITAIREN IN BUITENLAND. Zoals ieder jaar het geval is, wordt ook thans een groetenactie georga niseerd voor militairen der zeemacht en van het korps mariniers, die om streeks de komende Kerstdagen ver blijf houden in Nederlands Nieuw- Gulnea en de Nederlandse Antillen of dienst doen aan boord van hr ms schepen in de Nieuw Guinese en Ca- raïbische wateren. Familieleden en verloofden van hiervoor in aanmerking komend ma rinepersoneel zullen op verschillende plaatsen in Nederland op daartoe vastgestelde dagen tussen 31 Augus tus en 17 September in de gelegen heid worden gesteld een groet uit te spreken van ten hoogste 150 woor den, welke groet op een gramofoon- plaat wordt opgenomen. Deze plaat zal aan de betrokken militair worden toegezonden Belangstellenden wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk hierover te verstaan met het ministerie van Ma rine, Koninginnegracht 60, tel. 182210 toestel 541, te 's-Gravenhage. BLIKSEM IN SCHOORSTEEN. Tijdens een kort, hevig onweer sloeg Vrijdagavond de bliksem in de schoorsteen van perceel Barend van Doornweerdelaan 9, te Amstelveen, bewoond door de familie v. D. Het gevolg hiervan was, dat in het plafond naast de schoorsteen twee gaten ontstonden en de pan nen rond dc schoorsteen zwart ge blakerd werden. Het lichaam van de duiker, die eergisteren in de Sloterplas na een demonstratie niet meer boven kwam, was gisteravond om 6 uur nog niet gevonden. Het dreggen werd vandaag voortgezet.' J niet bindende richtlijnen vast te stel len, op welker grondgedachten dE meenten en andere overheidsorganen bij het vaststellen van uitbreidings plannen en het nemen van andere bodembóuwkundige maatregelen zich kunnen oriënteren en baseren, aller- wege verdient te worden nagevolgd. Het is voor de rechtszekerheid van onschatbare waarde geweest, dat niet Gedeputeerde Staten, maar de Pro vinciale Staten streekplannen moe ten vaststellen. Daardoor zijn o.a. gemeenten en andere belanghebben den In de gelegenheid gesteld niet alleen bij de Gedeputeerde maar ook bij de Provinciale Staten hun bezwa ren aanhangig te maken, Ook de richtlijnen dienen daarom eveneens, volgens dezelfde procedure als bij streekplannen, door de Provinciale Staten te worden vastgesteld. Opdat voorts de Provinciale Staten beter kunnen waken tegen het gevaar dat door te gedetailleerde aanbevelingen en voorschriften langs de achterdeur toch weer streekplannen zouden kun nen worden binnengehaald, dienen deze aanbevelingen en voorschriften, voor zover van belang, aan de Sta ten te worden medegedeeld. Verbetering. Door dergelijke uiteraard soepel werkende richtlijnen zal, in vergelij king met de momenteel bestaande situatie, waarin nog maar heel en kele streekplannen van kracht zijn, op bodembouwkundig gebied in snel ler tempo een voldoende verbetering tot stand kunnen komen. Waar streekplannen zijn, worden overigens de belangen der betrokke nen beknot en slechts zelden gediend terwijl het algemene belang, door de verstarrende en statische werking welke aan streekplannen inhaerent is, zulks in tegenstelling tot dé veel soepeler richtlijnen, er evenmin door is gediend. Ook facet-streekplannen en par tiële streekplannen dienen, evenals gewone streekplannen, door richt lijnen te worden vervangen. Bij het vaststellen van uitbreidingsplannen kunnen de agrarische, industriële en verkeersbelangen op deze wijze béter en soepeler behartigd worden, dan bij voor lange tijd geldende streek plannen. Ook de totstandkoming van tal van andere provinciale verordenin gen, dient de bij streekplannen voor geschreven procedure te worden Zuid-Holland met streekplannen overdekt. Neemt men in aanmerking, aldus dr. Knibbe, dat er ook nog een streek plan Nieuwe Waterweg en een voor de Veenstreek en het Plassengebied ten Noorden van de Oude Rijn in bewerking zijn, dan is het duidelijk, dat het streven er op is gericht de gehele Provincie Zuid-Holland met streekplannen te overdekken. Enigszins verwarrend werkt, dat de rapporten over het Westland en 's-Gravenhage, alhoewel niets daar in er op duidt dat zij vertrouwelijk zijn, toch niet voor het publiek be doeld waren, maar alleen aan de be trokken gemeenten zijn gezonden. Waarom mogen de darabij betrokken direct belanghebbenden die rappor ten niet kennen? De methode om eerst achter eigen bureau, zonder voldoende samen werking en levendig contact met de bevolking, door een staf van ambte naren een dergelijk rapport te laten uitwerken en zelfs te laten drukken of stencillen, en pas daarna de loca- liteit te horen, lijkt mij een verspil ling van zeer kostbare tijd, werk kracht en geld, en daarom zeer wei nig doelmatig. Als men eerst de lo- caliteit deugdelijk heeft ingeschakeld behoeft men niet zo angstvallig de openbaarheid te schuwen. Op deze wijze krijgt men geen le vend beeld van de werkelijkheid. Hjet moet daarom als een winstpunt beschouwd worden, dat in Zuid-Hol land de weg om zuiver ambtelijke rapporten ter voorbereiding van streekplannen op te stellen reeds tweemaal verlaten werd. IV ontwikkeling in deze richting voort gang vinden! De besturen der whi" Tï IV, goede aandacht te schenken. Vele Leidenaars zullen hedenmorgen gemerkt hebben dat de stad huistoren met de vraag naar de juiste tijd geen raad wist. Wijzers en uurstippen bleken verdwenen en men moest op het kwartier of halfuur carillonspel wachten om te ontdekken dat vadertje tijd de toren nog tot werkplaats heeft. De afwezigheid van de uiterlijke tekenen van verstrijken van de tijd zal echter niet lang duren. Wijzers en uurstippen worden name lijk van lampjes voorzien en zullen voortaan ook in het nachtelijk duister de Leidenaar voorlichting bieden. Men verwacht dat over veertien dagen deze belangrijke vernieuwing zal zijn uitgevoerd. voegende een schilderij, voorstellen de een Italiaans meergezicht. De directeur, de heer J. W. Stof fers, sprak vervolgens de scheidende toe. Hij stelde de scheidende procu ratiehouder als voorbeeld, voor de jongere generatie ten opzichte van betrouwbaarheid, ijver en plichtsbe trachting. Spreker meende dan ook goed te doen door deze kwaliteiten blijvend te laten spreken door instel ling vani het „v. Helden-insigne", een gouden met 3 briljanten bezet ICO- embleem. Door de heer W. Küppersbusch werd namens de Firma F. Küppers busch Söhne, te Gelsenkirchen een Rosenthaler Koffieservies aange boden. Achtereenvolgens voerden hierna de heren E. A. Th. Vermond en F. C. J. Otto, procuratiehouders, D. Wie- linga, namens het vertegenwoordi gerscorps, C. v. Schagen, namens het vertegenwoordigerscorps, C. v. Scha gen, namens het jongere personeel en J. v. Es namens de personeelsvereni ging het woord. Ook deze sprekers lieten hun beste wensen vergezeld gaan van cadeaux. Een waardig slot van deze middag vormde de onthulling van een ge brandschilderde beeltenis van de scheidende procuratiehouder door zijn echtgenote. De volgende dag vond in „Het Gul den Vlies" een druk bezochte recep tie plaats, waar talrijke zakenrela ties blijken van belangstelling gaven. Deze dag werd met een intiem diner besloten. Leiden schijnt door de warmte toch niets van zijn aantrekkelijkheid verloren te hebben. Zowel gister avond als vanmorgen heeft de blik sem namelijk op Leidse grond naar een doelwit gespeurd. Gisteravond moest op het terrein van de Firma Boot aan de Zijl een lege woonwa gen het ontgelden. Het geval brandde gedeeltelijk uit. Vanmorgen streeks negen uur sloeg de bliksem in een hoogspanningshuisje bij de Vinkbrug. Een kabel werd getroffen en het treinverkeer op het baanvak Den HaagLeiden geraakte hier- - door geruime tijd zonder stroom. Na twintig minuten kon echter op een ander hoogspanningsnet overgescha- Volkuiniva 'siteil Kt O Het is nu de beste tijd U op te geven. Aanmelding: Bureau K. O., Plantsoen 25, tel. 25033. Jaarlijkse bijdrage: 1,25 p. p. Jaarabonnement maand blad: 1,75 per gezin. fN DE LEIDSE Lido. „Van je familie moét je het hebbenis een splinternieuwe Engelse comedy, die in Leiden haar proef-première voor Nederland bi- leeft. Een stipte beursmagnaat krijgt op z;jn nuchtere maag het bericht, dat twee ^an zijn dochters hem met haar buitenissige echtgenoten cd komen zoeken. De reden van hun bezoek is de financiële aanhankelijkheid, die zij schoonpapa toedragen. Tot over maat van ramp wordt het huis nog geteisterd door een soort Johnny Rae, die bij de vrouwen iets moois en bij de mannen de armen Ids maakt. Dit bezoek berust echter op een abuis, maar de schade is er niet minder groot om. De beursman mag zich van uur tot uur laven aan de waterpartijen die de huilebalk bij de vrouwelijke huisgenoten oproept. Als Johnny Rae verdwenen en de waterschade gele- deii is, komt de man weer tot zijn positieven en stapt opgeruimd in de sleür van alle dag. De film doet hier en daar wat ge forceerd aan doch geeft een aardige parodie op 's werelds huilebakken en hun slaohtoffers. Om enkele „gevor derde" scènes voorbehouden voor 18 jaar en ouder. Luxor. „Drie-ring-circus" is een verhaal over Dean Martin en Jerry Lewis, die uit dienst komen en beiden bij een circus gaan werken. Jerry wil clown worden; Dean begint zingend olifanten schoon te maken, maar hij blijkt 'het beste deel gekozen te heb ben, want niet zonder succes dingt hij haar de hand van de charmante directrice van het grote circus. Jerry wordt een groot clown, en zo zijn beiden na een reeks van stagne rende avonturen hoogst tevreden. Iédereen is tevreden aan het eind van deze film, behalve de toeschou wer, die aan de aangedikte grapjes van het tweetal, dat de lachen-zal-je- techhiek volgt, weinig plezier beleeft. Het verhaal is erg verwarrend en weinig geloofwaardig. De massale circuscènes maken véél goed, maar daarvoor behoeft u toch niet naar de bioscoop te gaan. Alle leeftijden. Rex vertoont deze week een film, die niet direct verwezen kan worden naar het sensatie-genre-zon der-meer, want ondanks de tol, die men in „Het teken van de heiden' aan bloeddorstige gevechten heeft betaald, is er toch een lijn in te ont dekken, die naar een meer ernstige opvatting van filmproductie nijgt. Historisch bezien verschaft de ge schiedenis van Attilla's val wel de no dige verrassingen, maar over het al gemeen heeft men 'het verleden niet al te zeer geweld aangedaan en hier door is het product ook voor kenners niet ongenietbaar. In de /ijfide eeuw, toen de Hunnenkoning Attilla alle stammen ten Noorden van de Donau aan zich onderworpen had, maakte deze veld heer gebiuik van de splitsing, die het Romeinse rijk had ondergaan, om Rome aan te vallen. Onmachtig om te helpen moest Constantinopel de bedreiging van Rome tegemoet zien en slechts door tussenkomst van Paus Leo I werd Rome voor verwoesting gespaard. Dit is in zeer grote lijnen de wer kelijk geschiedenis en de filmmakers hebben deze ia hoofdzaak ook wel aangehouden-, maar om het roemrijke verleden nog een 'beetje kleurrijker te maken, worden er samenzweringen ingelast en vindt Attilla na een klet terend zwaardgevecht de dood, die een Romeins soldaat op de keizers troon helpt. De film is, zoals gezegd, iets meer dan spanning en (vanv/ege het luid ruchtige wapengekletter) door de K.F.C. toegankelijk geacht voor per sonen boven 14 jaar. deze Mooi portret". Nu staat George er inder daad fraai op, als hij drie vrouwen koppen op surrealistische wijze heeft geschilderd, niet vermoedend wat twee reclame-agenten daarmee zul len gaan doen. Want hoe surrealis tisch deze vrouwenkoppen ook mo gen zijn, zij lijken toch op drie hoogst achtenswaardige dames uit het dorp je waar George thuis hoort en deze keld worden, waarna de treinvertra- ging spoedig tot het verleden be hoorde. Pleisteractie. De Leidse E.H.B.O. houdt morgen in overleg met pastoor J. A. v. Kleef een pleisteractie in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Sociaal bureau gesloten. Het Katholiek sociaal bureau is van 29 Augustus tot 5 September ge sloten. EXAMEN 1956 KON. ERK. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65, TEL. 26558 Advertentie Dienst der apotheken te Leiden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doeza- straat 3'1, tel. 21313, Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 28 Aug. zal de dienst worden waargenomen doorl, dr. Veldhuizen, Gaasbeek, De Graaff, Staffers en Wijdicks. Zoals bekend zijn aanbod en vraag gedurende het zomerseizoen aan schommelingen onderhevig, als ge volg van het seizoens- en gelegen heidswerk. Hoewel dit jaar deze schommeling minder sterk naar voren Treden als in andere jaren, blijkt uit de standcijfers over de periode van 15 t/m 20 Augustus, dat zij zich wel voordoen. Zo steeg b.v. het aanbod van 190 tot 205 als geheel werkloos ingeschrevenen. Aan de stijging dient echter geen reële betekenis te wor den toegekend, aangezien zij het ge volg is van wrijvingsfactoren (periode tussen afloop en aanvaarding nieuw werk). Een vergelijking met de stand van het overeenkomstige tijdstip in 195-2, 1953 en 1954 doet zien, dat de voorde lige verschillen nog steeds beduidend zijn, n.l. resp. 1475, 695 en 30Ö. De vraag onderging een lichte da ling en bedroeg op 20 Augustus 410 geregistreerde aanvragen, waarvan bijna een 4e deel betrekking had op jeugdigen van 15 t/m 18 jaar. De behoefte aan arbeidskrachten in de metaal, de textiel, de bouw- en de landbouwsector bleef aanhouden. Overigens bestaat in vrijwel alle be drijfstakken plaatsingsmogelij kheid. Vrouwenbemiddeling Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten steeg enigszins en be droeg op 20 Augustus j.l. 150. De vraag onderging geen wijziging en bedroeg derhalve 320. In nagenoeg alle bedrijfstakken be staat behoefte aan vrouwelijk per soneel, doch treed in de huishoude lijke beroepen het sterkst naar voren. dames worden nu meegesleurd in een reclame-campagne voor een be paald soort zeep. Formby zou From- by niet zijn, als hij zich zelf niet veel dieper in de nesten werkte dan menselijkerwijze mogelijk zou kun nen worden geacht,maar hij zou Form by evenmin zijn, als hij niet op het nippertje en hoogst onverwacht er weer uit kwam. Het is een aardige vacantie-film, vol van de echte Formby-ongelukken en vol van hu moristische gevallen. Trianon. „Diep in mijn hart" is de titel van de laatste song, waarme de de gelijknamige film besluit. Aan songs en operette-fragmenten is er overigens geen gebrek, want de film behandelt het productieve gedeelte van het leven van Sigmund Rom berg, een Amerikaanse componist show-muziek, geboortig uit Wenen. 1-Iet is natuurijlk begonnen om de demonstratie van de snows en om de reproductie van de Rosenbergse mo derne muziek; de film verdoezelt dat geenszins, integendeel want de omlijstehde en verbindende stukjes levensgeschiedenis en tekst staan al le in direct verband met de muzika le ontwikkeling van deze componist, Het tragische in dit componisten leven is, dat Rosenberg zijn opgang gemaakt heeft en zijn grootste suc cessen heeft behaald met het schrij ven van muziek voor shows, die hij in zyn hart verfoeide. Men kan zich dat indenken, wanneer men de wel iswaar grandioos gemonteerde maar overigens holle en overdreven show- fVagmenten van echt Amerikaanse allure ziet, met veel gehuppel en op sex-appeal gerichte dansen. De mil de humor is echter niet verwaarloosd en voor degenen, die bovendien Ro senbergs muziek waarderen, geeft deze film veel te genieten. De film is toelaatbaar voor alle leeftijden, hetgeen niet wil zeggen, dat kinderen er veel aan zullen heb ben.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2