Canada verwacht voora.s. winter een grote werkloosheid Antilliaans huis in Den Haag Aalsmeers bloemencorso brengt klassieke klanken in het Stadion Twee meisjes verdronken Fraude van vorstverletgelden door een onder-aannemer geleid Zware straffen geëist Gasfabriek heeft reukhond I VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 DE LKIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Werkgelegenheid neemt toe, maar de beschikbare werkkrachten stijgen snel Canada verwacht de ko mende win- nada zijn van mening, dat dit slechts ter een flinke werkloosh eid. Aange- één facet is van het fundamentele nomen wordt, dat deze winter het probleem van het land. De grote aantal werklozen in Ca boven de 600.000 zal kon «en. Welis waar biedt de zich srlel uitbreidende economie van het land meen1 werkge legenheid, doch te zelfdertijjd neemt ook het aantal beschikbm'e werk krachten snel toe. Al ongeveer twee jaar blijft het aanbod vaia werk krachten op de vraag voor. De verhouding tussen viraag en aanbod levert grote moeilijkheden voor hen, die de immigratiegplannen van het land opstellen. De ondervinding der recent jaren heeft geleerd dat, willen zo a^el de immigranten als de jonge CanEidezen die het arbeidsleger jaarlijks komen versterken, geabsorbeerd wordt-n, de productiecapaciteit minstens zciianig moet stijgen, dat ieder jaar meer dan 100.000 nieuwe plaatsen beschikbaar komen. Aldus heeft 'n woordvo arder van het Canadese ministerie van Ar beid verklaard. Vanaf medio 1953 tot eind L954 steeg het aantal nieuwe arbeiderst op de arbeidsmarkt zo snel dat per 31 December 1954 het land meer clan 150.000 plaatsen te kort kwam. Dc'.ze achterstand, gekoppeld aan .de nc»r- male seizoen werkloosheid, leitje «de afgelopen winter tot na-oorlogse re cordcijfers wat de werkloosheid bc*-- treft. Op zeker ogenblik waren meel dan 650.000 werkzoekenden inge schreven. Dat is dicht bij de 12 pro cent van het civiele arbeidsleger, het hoogste percentage sedert de ma- laisedagen van de dertiger jaren. Ar- beidsdeskundigen beschouwen 2 a 4 procent van het arbeidsleger als een normaal peil voor werkloosheid. Wanneer de vier procent gepasseerd wordt, worden de gevaarseinen ge hesen. Het beeld werd in de eerste helft van dit jaar gunstiger. De werkge legenheid steeg met 526.000 plaatsen, vergeleken met 361.000 in de eerste helft van 1954, terwijl het arbeids leger met 270.000 groter werd in de eerste helft van dit jaar, vergeleken met 210.000 in de overeenkomstige periode van het vorig-jaar. Dit is een aanwijzing dat de werkgelegenheid zich thans misschien sneller uitbreidt dan het arbeidsleger, maar het ad dertje in het gras is dat de uitbrei ding van de werkgelegenheid mis schien meer een seizoensverschijnsel js. De komst van het koude weer zal misschien een spaak in het wiel ste ken. De Canadese premier Louis St. Laurent heeft onlangs verklaard, dat de regering zich ernstig bezorgd maakt om het grote aantal personen dat dit jaar een permanente werk kring opgaf om beter betaald sei zoenwerk te gaan verrichten. Hij zei, dat de regering dit probleem nauw lettend bestudeert. Economen en vakbondsvertegenwoordigers in Ca- Redder uit de lucht moeilijkheid is dat te veel van de na tionale productie geconcentreerd is in de periode van Mei tot October van ieder jaar. Volgens de jongste cijfers per 18 Juli waren er in Canada 157.000 werkzoekenden. Een maand eerder was dit cijfer 213.000; het was het laagste totaal sedert November 1953. Het vertegenwoordigde ongeveer 2,7 van het totale arbeidsleger van 5.615.000, dat een maand tevoren een omvang had van 5.537.000. Geziens de seizoensinvloeden zul len de volgende maandcijfers ver moedelijk alweer een ongunstiger beeld te zien geven. Als woonhuis, tevens kantoor voor de gevolmachtigd ministep van de Nederlandse Antillen in Nederland, mr W. F. M. Lampe, is thaias aange kocht een groot pand aan de Bad huisweg 175, tegenover hotel „De Witte Brug" in Den Haag. Het is in de eerste plaats bedoeld ajs woon huis voor mr Lampe, iets minder dan de helft van de beschikbare :uimte zal worden gebruikt voor het kan toor van de gevolmachtigd minister. Er moeten nog enige werkzaamheden aan het huis worden verricht, zoals het aanbouwen van een gatrage. Mr Lampe hoopt het pand te kunnen be trekken tussen 1 en 15 October. Mr Lampe heeft de villa gedoofpt: „Het Antilliaanse Huis". DE WESTER V DELFT. Voor de zévende maal zal Zaterdag 10 September te Delft de fokveedag en ruiterdag de „Wester V Delft" worden gehouden. Meer dan mill, bloemen en 1100 km draad Op Zaterdag 3 September a.s. zal voor de achtste maal het Aalsmeers bloemencorso worden gehouden, waar voor het vorige jaar ruim een half millioen mensen in Amsterdam op de been was. Op een persconferentie in het on- ,der de blakerende zon aan de West- .einderpias gelegen Kudelstaart heeft ide voorzitter van de stichting „Bloe mencorso Aalsmeer", de heer H. P. T, Kolk, enige mededelingen over het tVürso gedaan. In de 25 praalwagens en de 22 ver sierde personenauto's worden ver werkt: 80.000 dahlia's, 200.000 Aimeri- kafcinse anjers, 150.000 rozen, 100.000 glavdiolen, 7500 chrysanten, 20.000 graszoden, 4.000 bossen groen, 35.000 kg. jraos en 1100 km. draad. gemeenschapszin van b evolking. In d'e nacht van 1 op 2 September a.s. zullen 1000 inwoners van Aals meer i in de grote veilinghallen de wagens opbouwen en in dit verband zei de nieuwe burgemeester van Aalsmeer, de h«er G. G. Loggers, dat een van. de voornaamste dingen, die hem in 'zijn nog korte ambtsperiode in de bloemenstad (sinds November 1954) zijaa opgevallen is de gemeen schapszin van de 'bevolking. Dit komt nog eens duidelijk tot uitdrukking tijdens de voorbereiding en de opbouw van het bloemencorso, aldus de burgemeester, die van plan is zelf ook de handen uit de mou wen te steken. De versierde wagens zullen op 2 September prijken op een tentoon stelling in Aalsmeer en zullen Za terdag 3 September om half twaalf uitrijden. Via Bovenkerk en Amstel veen wordt even na twee uur het Olympisch Stadion bereikt, waar dan inmiddels het door de heer C. Nauta geschreven stadionspel „Klank en Kleur" zal zijn begonnen. Onderdeel van spel. Vóór het eerst zal het bloemen corso een onderdeel vormen van het stadionspel. De wagens rijden name lijk in groepen van vijf het stadion binnen en rond elke vijfde wagen wordt een tafereel geweven: ach tereenvolgens „Winterpret", „Acht tiende eeuw", „Holland", „Sprookje" en Circusvreugd" Het ontwerp van de praalwagens en de artistieke leiding van het sta dionspel zijn van Toon Noyone. De „klank" in het motto „Klank en Kleur" is een hulde aan de mu ziek. Elke praalwagen zal dan ook een bepaald muziekstuk uitbeelden, zoals de „Móndsobein Sonate" van Ludfwig van Beethoven, de Water- music" van G. F. Haendel, de „Bloe- menwals" van Tsjakofsky, „Les peti- Een firma, die regelmatig een re- clamehelicopter langs het strand laat vliegen, heeft dit toestel uit laten rusten met een reddingsnet voor ba ders, die in zee in moeilijkheden zijn gekomen. Donderdagochtend is het net officieel in Scheveningen overge dragen direct daarop werd een de monstratie met het net gegeven tij dens welke „redding" deze opname werd gemaakt. Renate Leonhardt is wederom bemand Op een gistermiddag te Utrecht gehouden vergadering van het voor lopig bestuur van de vereniging „Re nate Leonhardt" is een definitief be stuur gekozen, dat als volgt is sa mengesteld: P. Visser, Wijde Wor- mer, voorzitter; A. Boom te Rotter dam, tweede voorzitter; L. van der Laarse te Naaldwijk, eerste secreta ris; L. J. W. Hillebrands te Leek (Gr.), tweede secretaris; S. van der Sijde te Den Haag, penningmeester; C. van der Toren te Zaandam, A. van Staalduinen te 's-Gravenzande en C. Lof te Barneveld, commissaris sen. Besloten is om, als de weersom standigheden het toelaten, op zeer korte termijn uit te varen. Inmiddels worden de laatste voorzieningen ge troffen aan de duiktoren door de fir ma Genius te LJmuiden. Woensdag is een boei op het wrak van de Renate Leonhardt uitgezet. Volgens mededelingen van de voorzitter, de heer Visser, is de voor lopige conclusie van het onderzoek, dat de situatie bij het wrak vrijwel ongewijzigd is; ter vergadering wa ren ook een tweetal adviseurs aan wezig. De firma Weismuller zal de toren uit IJmuiden naar de Haaks- gronden slepen, zo werd medege deeld. neurs" van Waldteufel, de „Vuurvo gel" van Strawinsky, „De Vliegende Hollander" van Richard Wagner en „Menuet" van Paderewski. Alle Ne derlandse componisten worden ge zamenlijk geëerd in de mottowagen. Monument op grasveld. Het stadionspel ontplooit zich rond een monument „klank en kleur", dat midden op het grasvel wordt opge bouwd. Het spel wordt gespeeld door 1200 inwoners van Aalsmeer. Een internationale jury zal de prij zen voor het corso toekennen. Daar onder zijn ereprijzen zilveren me dailles beschikbaar gesteld door koningin Juliana en prins Bernhard. Nu de luchtverdedigingsoefening „Loco" op volle toeren draait, maakt de .luchtmachtvoorlichtingsdienst nog eens bekend, dat het voor een doel treffende oefening van de luchtdoel artillerie en het corps luchtwacht dienst noodzakelijk zal zijn, dat op verschillende dagen gedurende de oefening op geringe hoogte zal wor den gevlogen. Zowel 's morgens, als des avonds laat. PROF. LIE FT EN CK NAAR DE WERELDBANK I De Nederlandse oud-minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck is benoemd tot „executive director" van het Internationale Monetaire Fonds en van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washing ton. Frof. Lieftinck volgt mr. D. Crena de long. op, die met ingang van 1 October ontslag uit deze functie heeft gevraagd. VRAGEN VAN KAMERLID OVER BOUWKASWEZEN „Heeft de minister kennis genomen van een publicatie betreffende het bouwkaswezen in het blad Verenigde Verzekeringpers en is de minister be reid mede te delen of de in dit blad de minister in de mond gelegde mede delingen te weten „inderdaad is de staatscommissie bouwkassen opgehe ven. De opheffing is niet in de staats courant gepubliceerd, vooralsnog be staat mijns inziens geen aanleiding cm tot concipiëring van een defini tieve wet op de bouwkassen te ko men" zakelijk zijn weergegeven? al dus vraagt het Tweede-Kgmerlid de heer C. van den Heuvel (AR) aan de minister van Financiën. Indien deze mededelingen juist zijn hoe valt zulks dan te rijmen met de zeer uitdrukkelijke toezeggingen betreffende het op zeer korte termijn indienen van een wetsontwerp tot definitieve regeling van het bouwkas wezen door de minister, gedaan 'ter gelegehheid van de behandeling van het ontwerp, dat geleid heeft tot de wet voorlopige voorzieningen bouw- kassen, zo vraagt de heer van den Heuvel verder. „Indien het indienen van een wets ontwerp tot definitieve regeling van het bouwkaswezen niet in het voor nemen van de minister ligt is hij dan bereid te bevorderen dat op zeer korte termijn een wetsontwerp wordt ingediend dat beoogt aan de'bezwa ren die aan het „zeer tijdelijke ka rakter" van de wet voorlopige voor zieningen bouwkassen van 1946 kle ven althans zo spoedig mogelijk tege moet te komen?", alduó de heer van den Heuvel. De 12-jarige C. Driesen van de Zo- mervaart te Haarlem, die in Rotter dam logeerde en tezamen met haar 9-jarig nichtje J. C. de Roode uit de Vosmaerstraat te Rotterdam in 'de Spaanse polder was gaan pootje ba den, geraakte gisteren in moeilijk heden. De beide meisjes, die door de moe der van het 9-jarige meisje verge zeld werden, waagden zich te ver in. het water en verdwenen plotseling in de diepte. Onmiddellijke hulpverlening mocht niet meer baten en later op de dag zijn de stoffelijke resten van beide meisjes overgebracht naar het Cool- singelziekenhuis te Rotterdam. Hoffelijkheid wordt nog wel eens beloond RIJKSPOSTSPAARBANK SCHAT SPAAROVEiRSCHOT 1955 f OP 120 MILLIOEN In „Spaarcommentaar", een voor lichtingsblad van de PTT-Rijkspost- spaarbank worden de totale inleggin gen bij de Rijkspostspaarbank voor 1955 op 570 millioen geraamd en de terugbetalingen op 450 millioen. Het spaarverschil zou volgens deze schat ting dit jaar dus S 120 millioen be lopen. In 1953 beliepen de inleggingen *8 millioen. Terugbetaald werd 376 millioen. Het spaarverschil beliep 32 millioen. Over 1954 zijn nog geen de finitieve cijfers bekend. Op het hoofdstedelijk stadhuis vond Donderdag de echtvereniging plaats tussen de heer J. T. H. Maes en mej. G. Scheepshouwer, die kortgeleden bekendheid verwierven door de correcte manier, waarop zij een Amerikaans echtpaar met vacantie in Amsterdam bijstonden bij het afrekenen in een restaurant. Het Amerikaanse echtpaar stelde de houding van het toen nog verloofde paar dermate op prijs, dat het heeft aangeboden het jonge paar in de Verenigde Staten een goede toekomst op te bouwen. Binnen niet al te lange tijd zal dan hét echtpaar Maes naar de Nieuwe Wereld vertrekken een grootse beloning voor een correcte houding! Gisteren hebben voor de rechtbank te Haarlem zes personen terecht ge staan, tegen wie in totaal gevange nisstraffen van twaalf jaar en twee maanden werden geëist. Zij waren betrokken bij malversa ties van het bureau voor speciaal fonds Voor bouwnijverheid, dat uit keringen verstrekt volgens het vorst verlet. Bij de malversaties was een bedrag gemoeid van 28.000 gulden. De officier van justitie noemde de Beverwijkse onder-aannemer de voornaamste verdachte. Deze zou aan de vijf mede-verdachten medewer king hebben gevraagd bij het innen van gelden. Enkelen vroeg hij geld van de kantoren van het bureau te halen en anderen werden uitgenodigd formulieren in te vullen, waardoor men in staat was geld te innen. Systematisch. - De verdachte ontkende echter zich aan de malversaties te hebben schul dig gemaakt en verklaarde tot de mede-verdachten geen verzoek hebben gedaan medewerking te ver lenen. Dezen als getuigen gehoord, gaven echter toe, wat hun ten laste was gelegd. De officier van justitie eiste tegen de onder-aannemer een gevangenisstraf van vier jaar. Een chauffeur uit Beverwijk hoor de twee jaar en zes maanden gevan genisstraf tegen zich eisen. Hij ver klaarde in opdracht van de onder aannemer in Zierikzee declaratiesta- ten opzettelijk te hebben vervalst en bedragen van 5200 en 5000 gulden te hebben geïnd. Als beloning ontving hij bedragen van 525 en 500 gulden. Deze feiten waren ook ten laste gelegd aan een losarbeider uit IJmui den; deze had declaratieformulieren uit Amsterdam gehaald en ze inge vuld. In totaal zou hij dit 18 keer hebben gedaan; als beloning ontving hij, volgens zijn verklaring, 300 gul den van de onder-aannemer. De eis luidde tegen hem een gevangenis straf van twee jaar. Tegen een perser uit IJmuiden en tegen een arbeider uit Beverwijk, verdacht van opzetheling, werd een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist. De arbeider was in contact gekomen met de onder-aan nemer, die hem gevraagd had in Zaandam gelden volgens het vorst verlet te innen. De arbeider voelde er niet vóór, maar vroeg de perser dit te doen. Tezamen trokken zij van Beverwijk naar Zaandam, waar de perser bedragen van 2400 en 1500 gulden heeft geïnd. Elk hunner ont ving, volgens him verklaring, een be loning van 50 gulden. Tenslotte eiste de officier van ju stitie tegen een opperman uit Haar lem wegens opzetheling een gevan genisstraf van acht maanden omdat hij, eveneens op verzoek van de on der-aannemer, in Zaandam een be drag Op het bureau voor vorstverlet heeft geïnd. In al deze zaken zal de rechtbank op Donderdag 8 September uitspraak doen. SIGRH) UNSTED- TENTO ON S TELLING GEOPEND. De gezant van Noorwegen bij het Nederlandse hof, de heer L. J. H. Jorstad, opende gistermiddag in koninklijke bibliotheek te Den Haag de tentoonstelling „Sigrid Undset en haar werk". Na een welkomstwoord door dr. de Mooij, waarnemend bibliothecaris, sprak de Noorse gezant, de heer Jor stad. Hij herinnerde aan de cultu rele overeenkomst, die op 18 Mei van dit jaar tussen Noorwegen en Nederland werd getekend en waar mee een uitwisseling van de weder zijde kennis en wetenschap, van ten toonstellingen en andere, wordt be oogd- De schoondochter van de overle den Noorse schrijfster hield een kor te inleiding tot de tentoonstelling. Zij noemde enkele van de door haar schoonmoeder geschreven werken, herinnerde aan de Nobelprijs, die zij in 1928 verkreeg, aan de vele Neder landse vertalingen, die het licht za gen, aan de verfilming van haar wer ken en aan enkele bijzondere gebeur- j tenissen in haar leven. I Het eerste studiecongres over het instituut van de katholieke levens school is Woensdagavond door d< voorzitter van de landelijke stichting, de heer N. Schuurmans, gesloten. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat het een uitermate vruchtbaar congres geworden is. Laten de verschillende organisa ties zich echter niet in een strijd vraag gaan verdiepen over compe- tentiequesties, zo zeide hij, want daar door zou de aandacht van het voor naamste punt worden afgewenteld. Het allereerste streven moet name lijk zijn een zo groot mogelijk deel van de ongeschoolde arbeidersjeugd via de levensschool aanvullend vor mingsonderwijs te geven. De her Schuurmans was verder van mening, dat de levensschool in afwijking van de Mater Amabilis- school niet het clubwerk ter hand moet nemen, wel moet zij haar leer lingen stimuleren, aan de activiteiten van de plaatselijke vrije jeugdver- ming deel te nemen. Over de opleidingscursussen voor de leerkrachten aan de levensscholen werd op de sluitingsdag meegedeeld, dat in Nijmegen een cursus voor Primeur voor Utrecht De gasfabriek te Utrecht heeft nu een reukfhond in dienst, die met feil loze nauwkeurigheid en vele malen sneller dan de mens lekken in de gasleiding ban opsporen. Dit is een Europse primeur. Herta, izo heet de hond, die speciaal voor dit werk op de Rijks Speurhonden- school aan de Oude Waalsdoiperweg te Den Haag is afgericht, voldoet uit stekend. Voor het opsporen van gaslekken heeft men bij de gasfabrieken gas- ruikers in dienst; mannen, die met de neus of ook wel met instrumen ten de lekken trachten op te sporen. Herta echter was na drie maanden Oefenen in* staat een rayon te be werken, waar anders wel zes mense lijke ruikers voor nodig zijn. De enige moeilijkheid was voor de hond een goede baas te vinden. Met de heer Koek ech'ter, een employé van 't gasbedrijg in Utrecht, 'kan de nieuwe medewerker, die zijn salaris in kluiven en hondenbrood ziet uit betaald, het best vinden. DOOR WARMTE BEVANGEN De 45-jarige D. Tilman uit Sloch- teren, die op de fiets een bezoek bracht aan zijn zwager te Froom- bosch, werd door de warmte bevan gen, toen hij bij de woning van zijn zwager afstapte. Hij werd plotseling onwel en zakte in elkaar. Een arts constateerde de dood. fulltimekrachten zal worden gegeven onder leiding van prof. dr. A. M. J. Chorus en dr. N. Perquin S.J. voor de krachten, die geen volle dagtaak hebben, zal in twee andere plaatsen van het land een cursus worden ge organiseerd- Waar is nog niet be kend. Aetherklanken TELEVISIE-PROGRAMMA. Eurovisie: N.T.S.: 17.4518.45 Rep. Wereldkampioensoh. Wielrennen. KRO: 20.15 Act., wereldvisie en weerber. 20.35 Telemimiek. 21.00 Ca baret. 22.00 „Taptoe Delft". HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1930 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de kinde ren. 9.25 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders i. d. continu bedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Metropole ork. 14.00 Sportpraatje. 14.15 Gram. 14.35 Fries progr. 15.00 Orgelspel. 15.15 „Europees toerisme", caus. 15.30 Gram. 16.00 „Van de wieg tot het graf", caus. 16.15 Kamerork. 17.00 Act. 17.35 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Sport. 18.25 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 „Passe-partout", caus. 19.40 „Israël", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Gevar. progr. 21.20 Lichte muz. 21.50 Soc. comm. 22.05 Lichte muz. 22.30 „Jurre Jurk", klankb. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Orgelconc. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Promenade ork. 14.40 Gram. 15.00 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.35 Rep. Wereldkampioensch. wielren nen. 15.40 Fanfare ork. 16.00 Sa menzang. 16.30 Gram. 16.50 Voor de jeugd. 17.45 Rep. v. d. Wereldkam pioensch. wielrennen. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Dansmuz. 19.00 Nieuws. 19.10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.40 Lichte muz. 21.40 Gevar. liedjes. 22.00 „Toen zag ik Afrika" caus. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6