Hoge Mors weerfavoriet JF Nederlandse amateurploeg maakte 'n lelijke val bij een trainingsrit De Kleppende Klippen* AWz 1» REGGIE/ de vrolijke speurder^ Sied aan AMten U te klein Schaaktournooi te Gothenburg Nederlanders hadden goede start bij Europese roeikampioenschappen VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 W ereldkampioenschappen wielrennen In de eetzaal van Ristorante Paganelli te Castel Gandolfo, hoog boven het prach tige Kratermeer gelegen, lieten de renners van de Nederlandse ploeg voor het we reldkampioenschap op de weg zich de spaghetti en de cotelet a la Milanese goed smaken. Door de open ramen blies een verfrissend windje de hete daglucht weg en in de verte schitterden met tienduizenden sterretjes de lichten van de mil- lioenenstad Rome. Gerrit Schulte zat temidden van zUn zes pupillen, de amateurs Plet van de Brekel, Jan Rol, Arie van Steenselen, Schalk Verhoef, Mies Stolker en Arie van Wetten en aan het andere einde van de tafel troonden de profs, Hein van Breenen, Piet Haan, Jos Hinsen, Tlujs Roks, Adri Voorting en Daan de Groot. Jan Nolten, die met zijn echtgenote per auto naar Rome was gekomen en in de middaguren was gearriveerd, ontbrak by het avondeten op het appèl. H(j had wat gemopperd op het bed, dat op de slaapzaal voor hem was gereserveerd: Het bleek voor de lange Limburger tien cm te kort te zijn er. Gerrit Schulte op de fiets, passeerde de Frans—Zwitserse grens als fietstou- risten en trapten ruim 150 km door. Toen werd de wagen weer opgezocht en reed het gezelschap tot bij Lugano. Op de derde dag werd de ochtend weer in gezet met een stevige trainingsrit, van Lugano naar de Zwitsers-Italiaanse grensplaats Chiasso, maar enkele kilo meters voorbij Chiasso. waar de weg sterk heuvelachtig is, werden de 6 Ne derlandse jongens met Schulte erbij door een passerende bus tegen de kant van de smalle weg gedrukt. Het regende zachtjes en de stoffige weg was daar door slipperig. Hoe het gebeurde weet eigenlijk niemand, maar plotseling gleed het achterwiel van de Rotterdammer Verhoef onder hem vandaan. Hij kwam ten val en de rest tuimelde over hem heen, baas Schulte eveneens. Het liet Wagtmans achter de motor Verder wgs ook Wout Wagtmans niet aanwezig. Hem hadden de Nederlandse officials in de loop van Donderdag ver wacht. De heer M. Koot en John Stol van de sportcommissie van de KNWU hadden in de middaguren een bespre king gevoerd met enkele UCI—heren teneinde de deelneming van Wagtmans aan het stayerskampioenschap alsnog te regelen. Want Wout was niet door de unie ingeschreven voor het nummer ach ter grote motoren, wel echter voor het wereldkampioenschap op de weg. De sluitingsdatum voor de voorlopige in schrijvingen was reeds verstreken. De reglementen schrijven voor dat een land voor elk nummer meer renners kan in schrijven dan mogen* starten. Op het laatste ogenblik kan op deze wijze nog een verandering in de ploeg worden aangebracht. Maar anders om, een ren ner toevoegen na de sluiting van de in schrijving, gaat gewoonlijk niet. Maar de KNWU-vertegenwoordigers konden de Cl overtuigen van het feit, dat Nop- pie Koch, die last van geelzucht heeft er^ geenszins in vorm is, door ziekte eenvoudig geschrapt moet worden en dat Wagtmans hem zal vervangen. Wagtmans stayer. De leden van de sportcommissie heb ben hun doel bij de UCI bereikt, zodat Wagtmans op de Vigorellibaan te Milaan aan het stayersnummer zal kunnen deel nemen. Het schoolgebouw van de Fratelli delle Scuole Christiane, waar Fratello Laurentino als directeur de scepter zwaait, een oud gebouw, vlak tegenover de zomerresidentie van de Paus gelegen er. dat vroeger werd gebruikt als lo- giesgelegenheid voor de kardinalen het schoolgebouw ligt op ex-territo riaal gebied biedt plaats aan de Lux emburgse en de Nederlandse ploeg. De vriendelijke Fratello Laurentino heeft moeite noch kosten gespaard om het de jongens zo goed mogelijk naar de zin te maken. De slaapzalen zijn sober en hy giënisch ingericht. Het is er heerlijk koel en de wasgelegenheden zijn mo dern. De enige moeilijkheid, tot nu toe ontstaan, was de onontwarbare puzzle voor de directeur om de ploegen van beide landen uit elkaar te houden. Voor Fratello Laurentino bestaat er geen ver schil tussen Luxemburgs en Nederlands, de jongens zijn voor hem allemaal ge-, lijk en dat heeft organisatorisch al tot een misverstand aanleiding gegeven. In do hof hadden de mecaniciens hun werk plaats en ook de auto's vonden daar een plaats. Avontuur in Italië. De Nederlandse amateur-ploeg is er op de lange weg van 's-Hertogenbosch, waar Maandagmorgen de start plaats vond met een drietal auto's van Gerrit Schulte, van Hendrik Muller en van Gerrit Peters, naar Rome niet zonder kleerscheuren afgekomen. Op de eerste dag werd tot St. Louis bij Bazel, maar nog op Frans grondgebied, gereden. De volgende dag stapte het zestal amateurs zich aanvankelijk niet zo gunstig aan zien. Piet van de Brekel had een wonde aan het achterhoofd opgelopen. Verhoef was geblesseerd aan de elleboog. Van Steenselen had schaafwonden. Trouwens, niemand was er heelhuids af gekomen en Gerrit Schulte liep een elleboog- en een enkelblessure op. Met een auto werd het zevental naar een ziekenhuis, dat vlak in de buurt was, gebracht, waar iedereen verbonden en bepleisterd werd. Weer ongeknapt. De wonde van Van de Brekel moest op twee plaatsen worden gehecht. Dank zij de voortreffelijke medische verzor ging kon de ploeg spoedig weer ver trekken en op dezelfde avond werd, nu per auto, La Spezia aan de Middelland se Zee bereikt, waar een goed onderdak werd gevonden. En op de laatste reisdag klom het zestal amateurs, bij het krie ken van de morgen onmiddellijk weer op de racefiets, welke geen schade had den opgelopen bij de valpartij. Van La Spezia tot Pisa, een afstand van 84 km, werd hard getraind en daarna klom men weer in de wagen voor de laatste ruk naar Rome en Castel Gandolfo. Vrijdag wil Schulte met zijn pupillen het circuit van Frascati verkennen en voor de rest van de dag wordt rust ge houden. De leider van de Nederlandse weg- ploeg, de heer H. J. Martin, burgemees ter van Hoensbroek, is eveneens te Castel Gandolfo aangekomen. Als lid van de sportcommissie zorgt hij voor de algemene leiding. LEIDSE JEUGD-TOUR Kerkvliet herovert de gele trui De 4e étappe van de Leidsche Jeugd Tour werd in 3 series gereden. De drie ritten hadden alle een zeer spannend verloop." In de eerste serie startten de kopman nen van iedere ploeg. In de zesde van de 12 ronden zette Warmerdam van Noord- wijkerhout een aanval in. Een paar ron den had hij ongeveer 50 meter voor sprong. Een peleton van 7 man, geleid door Kerkvliet van de Hoge-Mors zette toen de achtervolging in. De gele trui zat hier weer als een klit achter Kerk vliet. In de sprint won Kerkvliet van de ingelopen Warmerdam. Tijd was 12 min. 10 sec. De tweede rit was van begin tot eind een hevig gevecht in twee peletons Van de Klugt van de Marktploeg won hier van v. d. Berg (Oranje-ploeg). Tijd 12 min. 46 sec. In de derde rit was het WATERPOLO SLEUTELSTAD I—A.Z.C. '82 4—1 Voor de promotie en degradatie le klas K.N.Z.B. werd Donderdagavond in de zweminrichting „De Zijl" bovenvermelde wedstrijd gespeeld met als resultaat een verdiende overwinning voor onze stad genoten, zodat er een goede kans be staat, dat Sleutelstad voor de le klasse behouden blijft. Na een wat zenuwachtig begin komt Op de eerste dag van de Europese roeikampioenschappen, waarin van des morgens tien tot 's avonds half zeven, stipt volgens het programma, 25 heats werden geroeid, zün de drie Nederlandse deelnemers uitstekend voor de dag ge komen. zoals reeds gemeld, wonnen Blom en Gitz van Het Spaarne hun serie in het nnmmer twee zonder stuui ATHLETIEK MOENS EN BOYSEN SLAAGDEN NIET TE OSLO De Noorse athleet Boysen en de Belg Moens hebben te Oslo n poging ge daan om het wereldrecord op de 1000 meter, dat met 2 min. 19.5 sec. sedert 18 Augustus van het vorig jaar op naam staat van eerstgenoemde, te verbeteren. De poging mislukte. Boysen won de wedstrijd in 2 min. 21.1 sec. De tijd van Moens bedroeg 2 min. 23 sec. precies. Het internationaal schaaktournooi is voortgezet met het spelen van de par tijen uit de 7e ronde. De uitslagen lui den: IlivitskySpassky 01Bronstein Keres 10; PachmannPetrosian Vt-V-j', RabarDonner 10; MedinaSzabo af- gebr.; BisguierSliwa afgebr.; Panno Unzicker afgebr.; NajdorfFilip y7\A GuimardFuderer afgebr.; Gelier vrij. De stand na de zevende ronde luidt: 1. Bronstein (Rusland) 5 pnt. en 1 af gebr. partij uit 7; Panno (Arg.) 4 pnt. en 1 afgebr. partij uit 7; 3. Ilivitsky (Rusl.) 4 pnt. uit 7; 4, 5, en 6 Passky (Rusl.). Geiler (Rusl.) en Pilnik (Arg.) ieder Zy pnt. uit 6; 7 en 8 Rabar (Zuid Slavië) en Filip (Tsj. SI.) ieder zy fU'li ^^r®,,iZ^e1d0en' 3„PSL.r! lasten op de 1000 „eter. d,c wij in 3 2 uitgest. partijen uit 7; 10 en 11 Petro- m, .„„„Hen n.»™. h.Khl wij later hadden de roeiers hem schuin te gen. De heat? waarin Van Mesdag uit kwam. bracht Nederland eveneens een zeer eervol resultaat. Het stond van te voren wel vast, dat onze landgenoot te gen Kocerkja weinig in te brengen zou hebben, maar met de sterke Engelsman Meivin vocht hij een enerverend duel uit om de tweede plaats, dat op 1500 r Ook onze skiffeur Van Mesdag, van de ten gunste van Van Mesdag werd beslist, vereniging „Cornells Tromp" heeft een Dit kostte hem weliswaar een maximum voortreffelijk resultaat geboekt. Hij aan energie, zodat hij aan de finish, uit- de eerste kans voor Kapaan, echter ga d. Berg. hout won voor Sreng in 12 min. 52 sec. Het publiek leefde echter het meest jnee met de kleine Levendaler, die drie maal van fiets moest verwisselen we gens een aflopende ketting. Hij heeft op deze dag met algemene stemmen de suikerprijs veroverd. De jury zag zich genoodzaakt één der rennertjes we gens duwen 15 sec. tijdverlies op te leg gen. Door deze uitslag heeft H. Kerk vliet z'n gele trui weer terug. Verschillende Leidse Firma's hebben reeds voor enkele prijzen gezorgd. Een kwam zelfs met een-wisselbeker aandra gen. De klassementen waren als volgt: Dagklassement: 1 H. J. Kerkvliet (Ho ge Morsweg) 11.40; 2. W» merdam (Noordwijkerhout) 11.40; 3. v. Kamp (Hofploeg) 12.20; 4. W. Jansen (Noord wijkerhout) 12.10; 5. de Roo (Oranje- ploeg) 12.10; 6. L. Uljée (Levendaal) 12.10; 7. v. d. Lary (Oranje ploeg) 12.23; 8. Verberg (Voorschoten) 12.25,' 9. van Willens (Hoge Morsweg) 12.27; 10. v. d. Klugt (Marktploeg) 12.46; 11 v. d. Burg (Oranje ploeg) 12.46; 12. Wouters (Marktploeg) 1.46; 13. Oudshoorn (Oegstgeest) 12.46; 14. Calzijn (Hoge Morsweg) 12.46; 15. Leget (Hofploeg) 12.46. Dag Ploegenklassement: 1. Hogè Mors weg 36.23; 2. Noordwijkerhout 36.52; 3. Oranjeploeg 37.19; 4. Hofploeg 37.34; 5. Marktploeg 38.28; 6. Voorschoten 38.40; 7. Oegstgeest 39.8. Levendaal 39.18; 9. Plan Noord 39.24; 10 Gemeenteploeg 39.38. Algemeen klassement: 1. H. J. Kerk vliet 1.40.18; 2. W. Jansen 1.40.44; 3. Warmerdam 1.41.14; 4. T. de Roo 1.43.06; 5. J. v. d. Klugt 1.43.30; 6. T. v. d. Kary 1.43.30; 7. Wontulen 1.4P/57; 8. v. Wei zen 1.44.12; 9. Oudshoorn 1.44.14; 10. v. sian (Rusl.) en Keres (Rusl.) ieder 3 pnt. uit 6; 12 Fuderer (Zd. SI.) 3 pnt. en 2 afgebr. partijen uit 7; 13. Pachmann (Tsj. Slow.) 3 pnt. en 1 afgebr. partij uit 7; 14. Medina (Venezuela) 2y7 pnt. en 2 afgebr. partijen uit 7; 15 en 16 Guimard (Arg.) en Najdorf (Arg.) ieder 2 pnt. en 1 afgebr. partij uit 6; 17 Un zicker (W. ld.) 2 pnt. en 1 afgebr. partij uit 7; 18. Donner (Ned.) 2 pnt. uit 7; 19. Sliwa (Polen) iy pnt. en 2 afgebr. par tyen uit 7; 20 Bisguier (VS.) V/7 pnt en 1 afgebr. partij uit 7. ZEILEN HET ALPENZEE- KAMPIOENSCHAP OLYMPIA-JOLLEN Op de Ammersee bij München zijn de wedstrijden beëindigd om het interna tionaal Alpenzee-kampioenschap Olym- pia-jollen. Winnaar werd de Duitser Soltau met een totaal van 9229 punten. Zijn landgenoot Arendt bezette in het eindklassement de tweede plaats (8944 punten). De Zwitser Weber werd derde vijfde (7680 punten) Onze landgenoot B. W. Willems uit Amsterdam behaalde over de vijf races in totaal 2722 punten. Hij werd niet ge klasseerd, evenmin als Jac. Stal en H. Lesage. ZWEMMEN erd tweede achter de vermaarde Pool se sculler Kockerkar, die in Henley de Diamond Scnlls veroverde. De fraaie overwinning van Blom en Gitz, die dus Zaterdag in de halve finale komen, kwam als een bijzonder prettige verrassing en zij vormde ook een ver diende beloning voor het harde werken vele maanden. Beiden namen met stra lende gezichten de gelukwensen in ont vangst van talrijke landgenoten en van buitenlandse roeiers, die hun bewonde ring voor de prestatie van Blom en Gitz in velerlei talen kwamen betuigen. Gitz betuigde: „Na ongeveer 200 meter keek ik eens om. Ik zag tot mijn ver bazing, dat wij al een lengte of drie voor lagen. Wij zijn toen rhythmisch door ge gaan. Onze voorsprong groeide tot min. 58 sec. aflegden. Daarna hebben wij niets meer behoeven te forceren. Een eindspurt lieten wij achterwege. Het was een goede voorbereiding voor de komende dagen, in de halve finale en misschien de finale. Maar", aldus Gitz, „Wij zullen het vooral tegen de Russen en de Zwitsers niet gemakkelijk heb ben". Tijden zeggen niet veel Dat de tijd van de Haarlemmers in de andere heats werd verbeterd, zegt rela tief weinig over de krachtsverschillen der ploegen. De Noord-Oostenwind va rieerde tijdens de verschillende races zeer aanmerkelijk van snelheid, n.l. van. 154 tot 297 meter per minuut. De wind stond aanvankelijk dwars op de baan. POSTDUIVEN De wedstrijd tussen de Bonte Duif «en T. i- j-,- de Rijnklievers om de door hen be- t Rinalcy schikbaar gestelde beker is heden als volgt: In totaal 8 vluchten Bonte duif 1595.5 Vitesse 1737.9 Midfond Fond Rijnklievers 1573.8 1710.7 1654.5 1664.0 Jonge duiven 1721.0 6634.3 6660.0 De K.N.Z.B. heeft in principe beslo ten om naar de Olympische 'Spelen in Melbourne, welke van 22 November tot 8 December 1956 worden gehouden, een volledige Nederlandse damesploeg af te vaardigen. Het ligt in de bedoeling om geen herenteam te zenden en of een Ne derlands waterpolo-zevental aan de spe len zal deelnemen is op het ogenblik nog een vraagteken. Men heeft voorts het plan om binnen kort een selectie te maken op welke nummers de zwemsters zich in het ko mend seizoen zullen moeten gaan toe leggen. Deze punten werden behaald door de twee eerste liefhebbers te tellen in de uitslagen der L.C.C. Winnaar is das ge worden de Rijnklievers met een verschil van 25.7 punt. Deze wedstrijd is steeds spannend geweest van begin tot het eind De Blauwband (Sassenhelm)Wed vlucht met jonge duiven op Zaterdag j.l. vanaf St. Quentin (Fr.), afstand 280 km. In concours 61 duiven, deze werden al daar gelost te 10 uur 30 min.; aankomst eerste duif 2 uur 45 min. 16 sec.; laat ste duif 3.5.6. Uitslag: L. J. Drost 1, 8. 13. 14, 15; J. de Vreugd 2. 5. 12; L. de Ridder 3; A. P. Eist 4, 6, 7; C. v. d. Zwart 9; C. Drost 10; J. A. v. d. Niet 11. genaderd. geput over de riemen hing. Maar het leverde hem ook de fel begeerde tweede plaats op, die van belang: kan zijn bij de plaatsing voor de herkansing op Vrij dagmiddag. Kocerka. die met 7 min. 45.4 sec. veruit de snelste tijcl maakte (13.3 sec. sneller dan Van Mesdag) kon men deze krachtsinspanning nauwelijks aan zien.... De ruim tien kg zwaarder we gende Pool was enigszins in het voor deel ten opzichte van de Cornells Tromp roeier, omdat er een sterke tegenwind moest worden overwonnen. Russen sterk Over het algemeen heeft men op deze eerste, dag, die (afgezien van de wis pelturige wind), door prachtig weer en door flinke publieke belangstelling werd begunstigd, van uitstekend roeien en tal van spannende races kunnen genieten. Verrassingen deden zich voor in het nummer vier met stuurman, waarin de Russische titelho.uders door een wils krachtige Finse ploeg naar de herkan sing werden verwèzen, en in de specta culaire laatste reeks van aohten. waarin Italië op imponerende wijze zegevierde, wederom voor een favoriete Russische équipe, die bet kampioenschap van 1954 tei verdedigen had. Hoewel het nog éi vroeg is om van een suprematie van de Söwjet-roeiers te spreken, mag het op merkelijk worden genoemd, dat deze vijf van de 25 heats op hun naam brac h ten. Rusland won series in de v, geuae nummers. Twee zonder en twee met stuurman, skiff (Tjukalov), vier zonder stuurman en dubbel twee. Opmerkelijk waren de drie successen van Finland, in de vier met en de vier zonder stuurman en in de twee zonder stuurman. Italië behaalde eveneens drie overwinningen, in de twee zonder stuurman, de vier zonder stuurman en in de acht. Twee maal boekten Zwitserland. Tjsecho Slo wakije en Duitsland een zege. Argentinië, Zweden. Gr. Brittannië. Nederland, de Ver. Staten (alleen de skiffeur Kelly is aanwezig). Frankrijk, Polen en Zd. Slavië wonnen elk een maal: de Belgen die met zeven ploegen aan de door de eigen bond georgaiv seerde wedstrijden deelnemen, verblijd den hun supporters op de eerste dag met geen enkel triomf. AANDELEN PHILIPS BOVEN DE 500 Door de plotselinge belangstelling voor aandelen Philips, welke o.a. door buitenlandse aankopen en geruchten over een binnenkort op handen zijnde emissie, werd veroorzaakt, is de koers voor Philips in het niet-officiële beursverkeer van Donderdagavond gestegen tot 50J. Ook de overige aandelen lagen Donderdagavond vast in de markt. Unilever steeg met 11 y punt ton waarmede de 500 dus dicht is de bal juist naast. Aanvankelijk worat te weinig op middenvoor Jan Dool ge speeld, maar als hij even later goede ballen krijgt toegeworpen schiet hij jam merlijk tweemaal tegen het houtwerk. Zowel A.Z.C. -als Sleutelstad misten enkele goede kansen door slecht schie ten. totdat eindelijk W. v. Zijl met een ver schot succes heeft 10. Bij een cor ner moet plotseling een Sleutelstad-spe ler naar de kant (?)en met zes tegen zeven krijgt de thuisclub het zwaar te G.D.S.Met het oog op de komende verduren. Ook in de tweede helft weet competitie spelen vier elftallen van GDS een oefenwedstrijd. Zaterdagmiddag treden de junioren aan om hun krach ten te meten met de junioren van A.R.C. uit Alphen a. d. Rijn. GDS BARC B om 3 uur en GDS A—ARC A om 4.15 uur. Zondag is het voor de senioren eveneens een ontmoeting tegen een club uit Alphen, n.l. Alphense Boys. Op het GDS-terrein wordt gespeeld GDS II Alphense Boys IT, aanvang 2.30 uur. Op het terrein van Alphense Boys wordt gespeeld Alphense Boys I—GDS I, even eens aanvangende te 2.30 uur. Vertrek per rijwiel 1.30 ur. de thuisclub door stug verdedigen moe dig stand te houden en waarlijk gelukt het Jan Dool toch te doelpunten 2—0 Na wederzijdse aanvallen begaat de thuisclub een verdedigingsfoutje waar van A.Z.C. handig profiteert 1—2. Fel wordt door beide ploegen voor de over winning gestreden en weer is het Jan Dool die de stand tot 31 weet op te voeren. A.Z.C. geeft zich nog niet ge wonnen en een hard schot weet keeper Binnerskamp subliem te keren. Toen later een ver en hard schot van W. van Rooyen dat via de staander in het doel vliegt 41 en dan speelt de thuisclub een gewonnen wedstrijd. Algemeen Ploegenklassement: 1. Hoge Morsweg 3.47.40; 2. Noordwijkerhout 3.48.13; 3. Oranjeploeg 3.50.40; 4. Hof ploeg 3. 51. 36; 5. Oegstgeest 3.53.04; 6. Marktploeg 3.53.05; 7. Voorschoten з.54.32; 8 Levendaal 3.57.11 9. Plan Noord 4.-.15; 10 Gemengde ploeg 4.38. KORFBAL CRESCENDO NAAR SERIE WEDSTRIJDEN VICUS ORIENTIS. Op Zondag a.s. neemt een Senioren- twaalftal en 'n Adspiranten B-twaalf tal van Crescendo deel aan de Serie wedstrijden van Vicus Orientis op de prachtig gelegen velden aan het Lelcise Hout. Crescendo x/2 comb, speelt nis volgt: 10.40 u.11.15 u. veld 6 Algemene 3 Crescendo y2\ 12.00 u.12.35 u. veld 7 Crescendo y2Oosterkw. 3; 13.20 u. 13.55 u. veld 7 Crescendo x/2H.S.V, 3. Adspiranten B speelt als volgt: 10.40 11.15 u. Crescendo BFluks; 12.40 u.—13.15 u. ReadyCrescendo; 14.40 u.15.15 u. CrescendoVicus Orientis; 16.00 u.16.35 u. AchillesCrescendo. leroentie leien doen. 9ÜÜ deksels !?E: gebeurt iets inmmwemuls!? EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 25) „Alleen genoten van het landschap, Miss Cowell?" Florry's glimlach verstrakte. „Ja, voornamelijk", antwoordde zij, onrustig. „Zo, niet doorlopend gebabbeld dus. Niet over film gepraat en over de heerlijkheden van Hollywood". „N-neen", zei Florry geprikkeld. Een rimpeltje kwam boven haar neus; ze speelde nerveus met een dun gou den kettinkje om haar hals. Miss Hornfields ogen keken haar scherp aan achter de glimmende gla zen van de hoornomrande bril. „En niet een lang gesprek gehad met Mr. Mc. Glennam en hem door gezaagd over uw liefde voor de film kunstnietwaar?" „En niet het verlangen uitgespro ken naar een kans, daar ook eenmaal voor de lens te spelen?", ging Miss Hornfield voort met haar vreemde, lage stem. Florry's ogen knepen zich boos samen. „Wat wilt u eigenlijk van me, Miss Hornfield?", stootte zij uit. Ze drukte de spitse, rose nageltjes in de hand palm. Miss Betty's gelaat bleef ondoor grondelijk. „Mr. John Llewellyn is een keurige jongeman, niet, Miss Florry?", sprak zij onbewogen voort. „Hij is veel al leen, de laatste dagen en ik geloof niet, dat hij dat prettig vindt!" Florry staarde haar kwaad aan. „Wat hebt u daarmee te maken?" Miss Hornfield zweeg een ogenblik. „U speelt een lelijk spelletje met uw verloofde", zei ze dan. Florry's blauwe ogen begonnen te flikkeren; haar stem verloor plots het lievige en er kwam een timbre in van canailleuze scherpte. „Wat gaat jou dat aan, juffrouw de secretaresseBemoei je daar niet meesteek je neus niet in andermans zakenWat ik doe tegenover mijn verloofde of wie ook, gaat jou niet aan, begrepen?" Ze hield op, hijgend van woede. Miss Hornfield keek met een kalm glimlachje naar de blonde fee, die als een furie voor haar stond. Ze doofde haar sigarette-eindje op het asbakje en liet het uit het pijpje vallen. Haar scherpe ogen blikten in die van John Llewellyns verloofde. „Is u werkelijk zoveel gelegen aan een filmcarrière, Miss Florry?", vroeg ze ironisch. Dan stapte zij rustig naar de deur en sloot die zachtjes achter zich, het blondje woedend in de ka mer achterlatend. Miss Florry stampte met haar spitse hakjes op het gebloemde tapijt en beet met scherpe tanden op de kers rode lipjes. Ze was heel boos. HOOFDSTUK X. FLORRY AMBIEERT FILMROEM Het gezicht van de arme John Lle wellyn werd met de dag langer. Steeds schaarser waren de ogenblik ken, dat zyn sweetheart zich met hem bemoeide; nu en dan gaf ze hem een vluchtige kus en haastte zich dan weer naar de vrolijke kring om de filmmagnaat. „Sorry, Boy", fleemde ze, wanneer hij zich beklaagde over haar afwezig heid. „Je moet niet pruilen, als ik eens wat in Mr. Glennams gezelschap rondfladder; hij is zo interessant! Hij gaat weer gauw weg en je weet, hoe ik my voor de filmwereld inte resseerJij krijgt ook weer je beurt, hoor! Wees nu lief en doe niet kinderachtig!" John Llewellyn bromde en ver wenste in stilte de „filmkerel", hij slenterde maar wat doelloos en tries tig rond. Florry's verloofde had één grondige afkeer en dat was tegen alles wat met film verband hield. Zo moest hij met lede ogen aan zien, hoe zij met volle overgave de door Mr. Mc. Glennam voorgespie gelde wonderen van Hollywood in dronk. Mr. John Llewellyn voelde zich met de dag somberder. Miss Hornfield, die zich steeds angstvallig op een afstand hield van alle mannelijke gasten op Ashcomb House, scheen tegenover John Llewellyn steeds meer een uit zondering te maken. In het begin viel hem dit niet op; hij was teveel ver vuld van neerslachtige gedachten. Later begon hij het prettig te vinden. Hij voelde een soort sympathie in haar doen en laten. Langzamerhand voelde hij zich ver trouwelijk jegens dit vreemde blonde meisje gestemd. Hij begon zijn hart uit te storten en zij hoorde hem aan. Hy legde haar zijn grief bloot tegen de omstandigheden, die Florry van hem verwijderden. Miss Hornfield knikte nadenkend. Van haar kant liet zij weieens en kele dingen los over het Babyion Hollywood, die John Llewellyn nog versterkten in zijn mening. Maar als Florry aankwam, trok Miss Hornfield zich gereserveerd te rug. De bom barstte een week later. Florry Cowell zag op een morgen kans, Mr. Mc. Glennam te ontmoeten op een wandeling door het dorp en een uurtje ongestoord in zijn gezel schap te babbelen. Zij zaten op een romantisch stenen bruggetje en be wonderden het landschap, terwijl Florry het gesprek handig wist te brengen op dat, wat haar al zo lang op de tong lag. „Mr. Mc. Glennam", vleide ze, de blauwe ogen schuchter naar hem op slaand, „is het heel moeilyk bij de film te komen?" De magnaat keek glimlachend op haar neer. „Hm.tja, nogal. Tamelijk moei lijk!" Hij kauwde op zijn onafscheidelijke panatella en keek naar het landschap. „Ziet u, Miss Cowell.het aller eerst noodzakelijke voor een loop baan als filmster is..., een stevige kruiwagen, protectie! Zonder dat, mag ik wel zeggen, is de toegang tot Hollywood absoluut gesloten". FJorry zag hem nadenkend aan en speelde met een takje tussen de ver weerde stenen van de brugleuning. „Eh.... Mr. Mc. Glennam.,.. U hebt een heleboel invloed daarginds, zou ik denken. Nietwaar?" Hij deed een lange trek aan zijn sigaar. „Och, ja. dat wel", antwoordde hij glimlachend en keek haar aan. Florry keek heel onschuldig. „Het zijn daar allemaal wel heel knappe meisjes, Mr. Mc. Glennam?" „HmGaat welMen moet dat niet overschatten. De kunst komt veelal de natuur te hulp!" Hij rookte een ogenblikje zwijgend en keek haar dan plotseling aan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5