2>e Ceid^Gou^a/iu Naar een compromis te Alx- les-Bains inzake Marokko Zaak vol „verbeterde" processen-verbaal Communisten lokten 'n wilde staking uit E PATER i Een sultan en een I j resident uitgooien om I I Marokko te vangen j GR \NDVAL EN BEN JOESSEF WORDEN OPGEOFFERD De „Robin Hood" van India Toch weer elkaar bij Artsenstaking in Wenen Het Salk-vaccin Arjenicum in de melk Eén ton bij de post verdwenen Overvloed van tomaten A VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1955 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBI AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 46ste JAARGANGNo. 13585 Alle partijen toonden zich vrij soepel De Franse regering en de Marokkaanse onderhandelaars te Aix-Ies-Bains schijnen een oplossing gevonden te hebben om alle partijen in Marokko tevreden te stellen. Er zullen evenwel een paar offers gebracht moeten worden. Men verwacht dat zowel de Franse resident-generaal Grandval als de huidige sultan van .Marokko, Ben Arafa, binnenkort zullen aftreden. Het werk van de sultan zou grotendeels worden overgenomen door een regent- schapsraad. Maar men meent te weten dat de sultan liever direct van de troon zou stappen dan tot een louter symbolisch staatshoofd te worden. Volgens de verwachte oplossing zou de sultan, die twee jaar geleden door de Fransen aan de macht is gebracht, afgezet worden om die harde nationalisten tevreden te stellen, die de pro-Franse Ben Arafa beschouwen als een bedrieger. Grandval zou opgeofferd worden om de Franse kolonisten in Marokko tevreden te stellen, die woedend zijn over wat zij beschouwen als het be gunstigen van de Marokkaanse Istiqlal-partij door Grandval. In ruil daar voor zal de Istiqlal, die de twee jaar geleden verbannen sultan Ben Joessef nog steeds beschouwt als de wettige souverein, niet vasthouden aan de onmiddellijke terugkeer van Ben Joessef op de troon. De partij is bereid de een of andere tussenformule te aanvaarden zoals een staatsraad of een regentschapsraad terwijl onderhandeld wordt over een nieuwe vorm voor de FransMarokkaanse betrekkingen. Zij heeft verklaard, dat de kwestie van de troon later opgelost kan worden. NATIONALISTEN ERKEND. De Franse regering heeft gisteren officieel het Marokkaanse nationalis me erkend door in Aix-les-Bains voor de eerste maal aan de conferentieta fel te gaan zitten met afgevaardigden van de strijdvaardige onafhankelijk heidspartij Istiqlal. Premier Faure deelde Donderdag avond aan verslaggevers mee dat nog niet alles in kannen en kruiken is, maar dat er voortgang gemaakt wordt en zich een duidelijke weg naar overeenstemming aftekent. Een regeringswoordvoerder zei dat de besprekingen met de Marokkaanse leiders zijn afgelopen en dat de Fran se kabinetscommissie vandaag alleen nog van gedachten zal wisselen met vertegenwoordigers van de in Marok ko woonachtige Fransen en van de Joodse gemeenschap. Niettemin blijven de afgevaardig den van de Istiqlal nog enkele dagen in Aix. Man Singh, de 64-jarige „Robin Hood" van India, is Woensdag bij een vuurgevecht met de politie ge sneuveld. Zijn bende wordt de dood van 150 personen ten laste gelegd. Zij pleeg de meer dan 1.000 overvallen op de rijken in het Noorden van India. De bendeleider was een vroom vegeta riër en droeg het gele priesterkleed. Man Singh, die de vriend van de ar- anen werd genoemd werd reeds 20 jaar gezocht. De politie tracht thans de overblij- venden van zijn bende onschadelijk te maken. DE ZUIVERINGSOPERATIES. Over de Franse zuiveringsopera ties in het Midden-Atlasgebergte lekken maar weinig bijzonderheden uit. Wel is bekend, dat mobiele strijd- trachten de Berbers te omsingelen, die men verantwoordelijk acht voor het bloedbad van het afgelopen week einde in het gebied van Wed Zem. In Wed Zem zouden zich nieuwe bot singen hebben voorgedaan, doch bij zonderheden ontbreken. Een correspondent van Reuter seinde Donderdag, dat in de voor gaande 24 uur 325 Marokkaanse slachtoffers in Wed Zem begraven waren. Er is melding gemaakt van voor bereidingen voor nieuwe militaire acties in het gebied van Kenifra en Aguelmous aan de voet van het At lasgebergte. Een Franse kapitein heeft in Wed Zem verklaard, dat sedert Zaterdag 300 Marokkanen in de stad door het vreemdelingenlegioen zijn gedood. Ook waren de legionnairs met pant serwagens de heuvels ingetrokken om 250 stamleden te doden, die had den deelgenomen aan de slachting van Wed Zem. Toen zij bij de ach tervolging heftig beschoten werden vanuit een huis, schoten zij met een 75 mm kanon de muren van het huis kapot, waarna een zware tank enige malen over de ruïne reed om haar met de grond gelijk te maken, aldus de kapitein. De Marokkanen in de kelder van het huis, die met geweren gewapend waren, „dekten wij toe met puin", zo zei hij. Verscheidene groepen jonge Weense artsen, die twee dagen in staking zijn uit protest tegen een ontwerpzieken- fondswet, trokken Donderdag, de eer ste dag van de staking, langs de zie kenhuizen in de stad om hun collega's over te halen zich bij hun actie aan te sluiten. Het lawaai dat het komen en gaan van deze artsen, die allen met auto's reden, maakte, heeft reeds geleid tot klachten van patiënten en de politie heeft dan ook bekendgemaakt, dat een dergelijk „onverantwoordelijk op treden" niet toegestaan kan worden, aangezien „het leven der zieken in gevaar wordt gebracht". Donderdagmiddag reden de stakers in groepen door de hoofdstraten van Wenen, waardoor zij talloze verkeers opstoppingen veroorzaakten. e „waarschuwingsstaking" van twee dagen is afgekondigd door de Oostenrijkse medische vereniging om te protesteren tegen een wetsontwerp waarbij alle Oostenrijkers, ongeacht hun inkomsten, in een verplichte ver zekering worden opgenomen. De lei ders der staking verklaarden dat 4000 (van de 16.000) artsen beschik baar zijn voor noodgevallen. Kassei, waar 11.000 man staken, heeft medegedeeld waarschijnlijk een order van 150 locomotieven voor India te moeten afzeggen. De Amerikaanse gezondheidsdienst heeft gisteren bekendgemaakt dat er LEIDERS UITGEJOUWD De Westduitse regering heeft de geheime dienst opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de rol, die communistische agitatoren in het uitlokken van het loonconflict op de Hamburger werven kunnen hebben gehad. Van de zijde van de bona fide vak- nu voldoende waarborgen zijn voor bonden, die zich niet achter de stakers stellen, wordt met nadruk betoogd, I ee.n ««n'woorade productie en con- dat da stakin? door de communisten trole van het vaccin-Salk tegen kin derverlamming. Na een onderzoek, dat vier maan den geduurd heeft, van het vaccin, dat was vervaardigd door Cutter La boratories in Berkeley in Californië, is zij er niet in geslaagd met zeker heid te bepalen, hoe hoeveelheden levend virus in het vaccin konden voorkomen. Waarschijnlijk is een aantal moei lijk vast te stellen factoren de oor zaak van de foutive samenstelling van het vaccin geweest. Van onacht zaamheid van de zijde der fabriek is geen sprake geweest, want men heeft geen enkele aanwijzing kunnen vin den dat de aanwezigheid van levend virus het gevolg was van besmetting. Het vaccin werd uit de circulatie ge nomen op 27 April, nadat gevallen van kinderverlamming waren gecon- dat de staking door de communisten is uitgelokt. Men schat, nu de helft van de 25.000 werf arbeiders die Hamburg telt, in staking zijn. Ook op de Struec- kenwerf werd het werk neergelegd. Eenstaking bij de Deutsche Werf werd snel bedwongen, toen besloten werd de besprekingen tussen directie en vakbonden over loonsverhoging nog deze week te beginnen. Duizenden stakers vatten gisteren post voor de hekken van de Howaldt- werf te Hamburg en waren noch door de bedrijfsleiding noch door de politie te bewegen weg te gaan. Zij slaagden er in enkele honder den werkwilligen de toegang tot de werf te ontzeggen. Zij joelden hun vakbondbestuurders uit. Alle stakers op de Howaldtwerf en Strueckenwerf zijn ontslagen. De locomotieffabriek van Henschel te stateerd bij ingeente kinderen. Het aartsbisdom van Chicago heeft bezwaar gemaakt tegen plannen van de Franse pater Si mon om met het geven van duikdemonstraties geld te ver zamelen voor het bouwen van woningen in zijn parochie te Sanoe. De 42-jarige pater heeft in Frankrijk, Zwitserland en Marokko sprongen gemaakt van veertig meter. Hij verdiende daarmee geld voor een nieuwe kerk, een apotheek en twee fa brieken voor zijn parochianen. De kerkelijke autoriteiten maak ten in deze landen geen bezwaar Pater Simon zal zijn geluk nu in andere delen van de Verenig de Staten beproeven. Tegelen trok ruim 150.000 bezoekers Zondag a.s. wordt na de laatste voorstelling van de passiespelen te .Tegelen de schaar gezet in de haar dossen en baarden van de spelers. De spelers en speelsters vertrekken Maandag naar Zeil am See in Oosten rijk, v/aar zij een week lang zullen uitrusten van de vermoeienissen, die de spelen hun hebben gebracht. Ruim 150.000 bezoekers uit alle delen van de wereld heeft Tegelen getrokken. Zelfs uit Amerika, Ceylon en India zijn aanvragen voor een be zoek aan het passiespel binnenge komen. In tegenstelling met andere jaren waren dit seizoen alle voorstellingen uitverkocht. Duizenden moesten wor den teleurgesteld. Groot was ook de belangstelling van niet-katholieken. Het secretariaat van de Passiespelen heeft vele brieven, die van dankbaar heid voor het gebodene getuigen. Prins Bernhard inspecteert te Amersfoort vrouwelijke militairen Daniel Schmidt, een van de elf .uit China teruggekeerde Amerikaanse vliegers, die herhaaldelijk had be weerd dat hij van de verzoenings pogingen van zijn vrouw Una niets wilde weten, heeft tenslotte zijn ver bolgenheid over het feit dat zijn vrouw tijdens zijn afwezigheid her trouwd was toch laten varen. Una trok zich weinig aan van Da niels koppigheid en de opening van een echtscheidingsprocedure tegen haar, waarbij haar man hun zoontje opeiste. Woensdagavond vloog zij naar het huis van Daniels moeder in Portland, Oregon, waar Daniel naar toe gegaan was en niet lang daarna maakten de aanwezigen een roerende hereniging van beide echtlieden mee. Geheel verzoend verblijven zij als het ware op een tweede huwelijks reis ergens in een badplaats aan de kust van Oregon. In Japan zijn tot dusver 18 kleine i kinderen overleden en verkeren 586 kinderen in levensgevaar na het ge bruik van melkpoeder, waarin zich arsenicum bevond. De Japanse regering heeft de ver koop van het product, dat van een bekende firma afkomstig is, doen staken en een onderzoek gelast om te weten te komen hoe het arsenicum in de melkpoeder terecht is gekomen. Fabrikanten hebben geen belangstelling Gisteren zijn op de veilingen in ons land weer een dikke 60.000 kilo tomaten doorgedraaid. De hoeveelheden zullen in de ko mende dagen wel steeds groter wor den. De export van de tomaten ligt bijna geheel stil, omdat de tomaten- oogst met dit zonnige weer in bijna alle landen overvloedig is. De grootste klap voor de tomaten- kwekers is echter wel het feit, dat do conservenfabrikanten geen toma ten meer kopen. Ons land staat door de jongste maatregel van minister Zijlstra open voor de Italiaanse tomatenpurée, die veel goedkoper is dan de Nederland se. Het is dus voor de fabrikanten niet interessant meer dit product te conserveren en in de handel te bren gen. Vele tomatenpurée-fabrikanten heb ben zelfs nog een overschot van vo rige jaren, dat zij niet meer aan de man kunnen brengen. Voor de doorgedraaide tomaten, die vroeger voor zes cent per kilo naar de fabrieken gingen is géén bestem ming meer te vinden. INVOER VAN KOOL EN WORTELEN UIT NEDERLAND Een woorvoerder van de Noorse vereniging van groothandelaren in groenten heeft meegedeeld, dat het Noorse ministerie van handel voor onmiddellijke invoer van koolsoorten en wortelen uit Nederland een be drag van 300.000 kronen heeft uit getrokken. De invoer zal geschieden tussen 29 Augustus en 15 September en heeft ten doel het groentetekort l in Noorwegen tengevolge van droogte van deze zomer te bestrijden. De postrecherche is op zoek naar j een zending met waardepapieren, die een waarde van meer dan honderd duizend gulden vertegenwoordigen. Door een vertegenwoordiger van een grote industrieële onderneming (N. V. Reading) waren de documenten begin Augustus bij de PTT te Alme lo ter verzending afgegeven. Zij zijn bestemd voor een relatie in Stutt gart. Deze heeft echter nog mets ont vangen. De geldswaardige papieren zijn terstond geblokkeerd. De re cherche meent, dat de dikke enve: loppe bij misdadige elementen de veronderstelling heeft gewekt, dat inhoud uit bankbiljetten bestond. ROOSENDAALS CHAUFFEUR IN JOEGOSLAVIë VERONGELUKT. De 35-jarige Roosendaalse chauf feur Th. Westergaard die in dienst van de B.BA. een gezelschap touris- ten per bias naar Joegoslavië bracht, is gisteren in een hotel te Lovran, n t toen hjj bezig was de koffers van de Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft gister morgen in a>lle vroegte in zijn functie van inspecteur- reizigers naar boven te brengen, van generaal van de Koninklijke Luchtmacht een bezoek gebracht aan het hichtwachtcentrum te Amersfoort van de trap gevallen en op slag gedood, het Korps Luchtwachtdienst. Op de foto kijkt Z.K.H. vol belangstelling toe bij het werk van de vrouwelijke De chauffeur was gehuwd *en vader vrijwilligers, die een belangrijke taak vervullen bij de luchtverdediging van Nederland. 1 van 5 kinderen. NOG ALTIJD JUNGSCHLaGER Officier van justitie Soenario heeft gisteren in de 23ste zitting van het proces-Jungschiager, voor het land- gerecht te Djakarta „enkele zeer ge heime rapporten" willen voorlezen (die hij echter niet zou overleggen), „om een beeld te geven van de alge mene illegale houding van alle Ne derlanders in Indonesië". Hij kwam daar echter niet aan toe, omdat rech ter Maengkom het beter oordeelde dat de officier daar mee wachtte tot alle getuigen waren verhoord. De zitting van gisteren werd bij gewoond door de tweede secretaris van het Belgische gezantschap en een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat. Gehoord werden de getuigen a charge Swartjes en Ma- noppo. Swartjes getuigt van een dropping op de Tangkoeban Prahoe, die hij samen met Baden meegemaakt zou hebben. De rechter vraagt getuige of het geen fantasie is wat hij vertelt, aan gezien Baden al reeds eerder zijn verklaringen hierover heeft ingetrok ken. Neen, getuige weet het nu zeker. Een vraag van de rechter of hij wel eens briefjes uit de gevangenis had gesmokkeld, waar hij was gede tineerd in verband met de zaak Jung- schlager, beantwoordt Swartjes aan vankelijk ontkennend, doch als de rechter aandringt bekent hij, onder dwang van een medegevangene, een verklaring te hebben overgeschreven en ondertekend. Het was een verklaring aan de In donesische autoriteiten dat Tomasoa c.s. allen onzin verklaard hadden en de zaak uit hun duim hadden gezo gen. Deze verklaring zou volgens ge tuige door mr. Bouman uit de gevan genis zijn gesmokkeld. De verdedigster, mevr. Bouman, merkt op, dat zij inderdaad een brief je van getuige uit de gevangenis heeft, dat daar echter niet door haar man is uitgesmokkeld. Swartjes verklaart daarin iets heel anders, nl. dat hij kwijtschelding van straf zou krijgen als hij met de poiitie zou meewerken. Hij had dat toen gedaan, maar vertikte het nu verder. Mevrouw Bouman zal deze brief op de zitting van vandaag over leggen. De verdedigster merkt op dat naar haar weten getuige nog veroordeling wacht in de moordzaak De Koning, waarin hij volgens de krantenver slagen uit die lijd als een van de da ders wordt beschouwd. Mevrouw Bouman meent te weten, dat getuige misschien in deze zaak kwijtschelding is beloofd, als hij in de zaak Jung- schlager zou meewerken. Swartjes antwoordt, dat hij deze zaak destijds tot klaarheid heeft ge bracht. Er was eerst een onwaar pro- ces-vehrbaal opgemaakt, maar bij de staatspolitie, aldus getuige, is een nieuw proces-verbaal opgemaakt in Februari 1954. Verdedigster merkt op dat in deze zaak blijkbaar een verbijsterend aan tal „verbeterde" processen-verbaal beschikbaar is. AUDIëNTlE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 31 Aug. geen audiëntie verlenen. Is het mogelijk om buitenlandse televisie stations te ontvangen?? Vraagt inlichtingen bij IEMCO N.V. NIEUWE RIJN 30-31-32 LEIDEN - TEL. 24244" (Advertentie) (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). j PLAATSELIJKE BUIEN. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien met kans op onweer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Wei- nig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind uit uit- eenlopende richtingen. 27 Aug. zon op 5.44, onder 19.43; maan op 16.27, onder Het weer in Eurooa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren STOCKHOLM mist 27 C. OSLO onbewolkt 27 KOPENHAGEN onbewolkt 24 AMSTERDAM regenbui 23 LONDEN mist 27 LUXEMBURG zwaar bew. 22 PARIJS onbewolkt 27 BORDEAUX mist 30 GRENOBLE half bew. 28 NICE half bewolkt 26 GENEVE nevel 22 ZüRICH mist 23 LOCARNO geheel bew. 19 BERLIJN nevel 21 FRANKFORT licht bew. 24 MüNCHEN mist 19 WENEN nevel 23 INNSBRUCK geheel bew. 18 ROME onbewolkt 30 AJACCIO zwaar bew. 27 MALLORCA licht bewolkt 27 Korreltje Drukdoeners doen meestal niet veel anders dan druk doen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1