REGGIE, de vrolijke speurder^ De Kleppende fCfij Mijnwerker laste deel van autowrak in een gestolen Volkswagen Stelende slopers Invalide militair nam initiatief tot een sportdag voor invaliden DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Heler-getuige gaat vrijuit De officier van Justitie bij de eco nomische politierechter te Maastricht heeft Woensdagmiddag tegen de 43- jarige invalide mijnwerker H. uit Ubach over Worms, drie maanden ge vangenisstraf geëist wegens het ver kopen van een Duitse volkswagen, waarvan hij wist, althans kon ver moeden, dat deze auto uit Duitsland naar Nederland was gesmokkeld. Bij het onderzoek in deze zaak is geble ken, dat de volkswagen in Keulen was gestolen. Verdachte ontkende iets met deze affaire te maken gehad te hebben, maar een 45-jarige koopman uit Wau- bach verklaarde voor de economische politierechter, dat hij de wagen voor 1300.had gekocht van verdachte. Deze had hem verteld de auto *ran een Amerikaanse officier te hebben betrokken. Goed begrepen De koper erkende voor de politie rechter te hebben begrepen, dat de auto uit Duitsland was gesmokkeld: niet alleen om de lage koopprijs maar ook om het feit, dat er geen autopa pieren aanwezig waren. Hij had, om identificatie van de volkswagen te voorkomen, door een automonteur te Heerlen werkzaam, een chassisnum mer dat door hem uit een autowrak was gezaagd, in de nieuwe volkswa gen laten lassen, terwijl ook de motor uit de oude in de nieuwe vo.kswa- gen was gemonteerd. De zaak was niettemin toch later door de douane achterhalen. Zoals de hoofd-assistent- tituïair van de recherche- douane dienst in Nijmegen mededeelde, had het uitvoerig onderzoek tot de aan houding van de koopman en later tot de arrestatie van H. geleid. De eerste was later vrijgelaten, en hij en zijn vrouw alsmede de automonteur leg den eensluitende en op elkaar klop pende verklaringen af. Zorgvuldig afgewogen Drie getuigen k decharge waren er op gericht de koopman aan te wij zen als de man, die alleen met de volkswagen te doen had en die later de schuld aan H. had willen toedich ten. Het O.M. was bij het afwegen van de waarden der getuigen-verklarin- gen tot de conclusie gekomen, dat het wettig en overtuigend bewijs te gen verdachte H. was geleverd. De officier schetste H. als iemand, die geregeld contact had met smokkelaars en onlangs nog was veroordeeld in verband met de verkoop van een gesmokkelde auto. Daarom luidde de eis tegen H* drie maanden. Mr. H. Sanders uit Maastricht, zag echter in de z.i. tegenstrijdige ver klaringen van de getuige a charge en in de positieve mededelingen van de getuigen k décharge, geen wettig en overtuigend bewijs tegen verdachte. Koopman tipgever? De verdediger stelde daarop vragen waarom de koopman op vrije voeten was gesteld, hoewel het z.i. mogelijk was gehoord ook nu weer zijn eigen verklaringen dat deze man zich aan heling heeft schuldig ge maakt. De verdediger kon niet van zich afzetten de mogelijkheid, dat deze getuige wellicht als tipgever was opgetreden, en dat daarom te gen hem geen vervolging werd in gesteld. Het O.M. wees dit af en verklaarde, dat er geen sprake was van tipge- verij door de getuige. Het was de of ficier niet bekend of een vervolging alsnog overwogen wordt. De verdediger zeide hierop, dat de gang van zaken zeer bevreemdend en onverklaarbaar bleef. Hij pleitte voor verdachte, die aan een ernstige kwaal lydt, vrijspraak met bevel tot onmiddellijke in vrijheid stelling. De economische politierechter zal over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen, hij wees de gevraagde in vrij heidstelling af. FIETSER REED TEGEN TREIN OP. Woensdagmorgen is een fietser te gen een trein opgereden op een met knipperlichten beveiligde overweg even buiten Enschede. De 25-jarige H. M. V. uit Enschede, had op de overweg in de Bruggemorsweg een van rechts komende trein laten pas seren. Hij zag niet dat ook uit de richting Hengelo een trein kwam. Hij reed tegen deze trein op. Zijn fiets werd honderd meter meegesleurd en geheel vernield. Zelf bleef hij op de overweg liggen, met schaafwonden aan handen en aan benen en een shock. Hij is overgebracht naar het zie kenhuis te Enschede. De knipper lichten op de overweg werkten nor maal. De trein had acht minuten vertraging. Gistermiddag is te Lienden de 76- jarige H. J. v. Stralen om het leven gekomen, doordat hij schrok van een felle brand, die in het achterhuis van zijn woning was uitgebroken. Het vuur ontstond doordat enkele pak ken stro in brand raakten. De von ken sprongen overop het achterhuis en zetten dit in enkele ogenblikken in brand. Omwonenden haalden het slachtoffer uit het gedeelte van het huis, dat nog niet door de vlammen was STRENGE STRAFFEN Gistermorgen kreeg de politierech ter te Assen een complete dieven bende voor het hekje, die tijdens sloopwerkzaamheden oude materia len verduisterd had en zodoende de opdrachtgevers ernstig benadeeld had. Een sloper met zijn personeel had bij een karwei 5 ton oud metaal ver duisterd door met zijn wagen eerst langs z'n werkplaats te rijden, voor dat hij de materialen liet wegen. De rechter vond, dat er een voor beeld gesteld moest worden om aan dergelijke knoeierijen een einde te maken. Hij eiste tegen de sloper en twee van zijn assistenten ieder 6 maanden met het bevel tot onmiddel lijk in hechtenisneming. Enkele an dere personeelsleden van het slopers bedrijf, die alleen of te zamen met de „baas" verduistering van oude materialen gepleegd hadden, werden veroordeeld tot straffen, die varieer den van 2 maanden onvoorwaarde lijk tot geldboeten en voorwaarde lijke straffen. In het geheel passeerden 15 slopers de rechtbank en niemand ging onge straft naar huis. De Buitengewone Pensioenraad heeft onlangs een wel zeer ongewone beslissing moeten nemen. Hij heeft namelijk aan de beide weduwen van een en dezelfde man een verzetspen- sioen toegekend. De betrokkene had, naar achteraf is gebleken, bigamie gepleegd. Beide huwelijken waren voor een ambte naar van de burgerlijke stand geslo ten en er was gedurende het leven van de overledene noch een nietig- Doordat plotseling de motor af sloeg is op het IJ bij Amsterdam de motorvlet RP 79 van de rijkspolitie te water overvaren door de gemeen tepont aan de Valkenweg. Aan boord van de politievlet be vonden zich twee schippers der rijks politie, die gekleed te water spron gen. Beiden konden zwemmen en werden enkele ogenblikken later door een passerende motorboot uit het water gehaald. Minder goed liep het af met de motorvlet, die de botsing met de zware pont niet overleefde. De vlet verdween in de diepte. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Australië ss „Himalaya" (25 Aug.) Via Engeland (27 Aug.) Brazilië: ss „17de Octubre" (27 Aug.) Ms „Brasil Star" (30 Aug.) Canada: ss „Pr. Joh. W. Friso" (25 Aug.) Ms „Pr. Willem van Oranje" (29 Aug.) Chili: via New York (25 Aug.) Ned. Antillen: ms „Oranjestad" (30 Aug.) Ned. NW Guinea: ms „Karimata" (31 Aug.) Nieuw Zeeland: via Engeland (27 Aug.) Suriname: ms „Irmgard Plenger" (29 Aug.) Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka: ms „Carnavon Castle" (27 Aug.) A.s. Zaterdag in Eindhoven In het gemeentelijk sportpark aan de Aalsterweg te Eindhoven houdt de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers Zaterdag zijn eer ste nationale sportbijeenkomst voor oorlogsinvaliden. Het doel daarvan is niet zozeer het bereiken van werkelijk sportpresta ties, dan wel bij de invaliden belang stelling te wekken voor de boefening van sport, omdat sport een belang rijke factor vormt in het revalidatie- proces. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de heer W. Teunissen te Eindho ven, zelf een oorlogsinvalide, die ge durende een verblijf in het sanato rium voor invaliden te Isny in Wurrtemberg de heilzame invloed van de sportbeoefening ondervond. Aan de sportbijeenkomst zullen 63 in validen deelnemen; zij worden door de MOVEO naar Eindhoven vervoerd en weer naar huis gebracht. Het pro gramma omvat een fietstocht van 20 kilometer, een wandeltocht van 5 km, speerwerpen, discuswerpen en kogel stoten. Voorts zullen invaliden met verlamming boogschieten en een basketball wedstrijd spelen (Neder landers tegen Engelsen). Des avonds wordt de invaliden een diner aangeboden, bij welke gelegen heid de prijsuitreiking plaats heeft. De prijzen bestaan uit: drie zilve ren medailles, geschonken door prins Bernhard, door prof. dr. J. de Guay, commissaris der koningin in Noord- Brabant, en door het gemeentebestuur van Eindhoven. HOOFDKLASSE KN VB EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT EERSTE KLASSE K N VB -BETAALD VOETBAL 24) Ze trok bij het bedenken van die mogelijkheid smalend de bovenlip op. Ze had dat nooit gewild. John Llewe llyns naam en geld waren aanvan kelijk een benijdenswaardig object voor haar geweest, om te geuren tegenover haar kornuitjes. Maar op de duur was het verguldsel van die adellijke verloving wel wat verbleekt; die jongeman was haar te eentonig en te degelijk En ten overvloede was daar nu de man gekomen, die haar misschien in de filmwereld kon introduceren! John Llewellyn kwam op de achter grond en moest het veld ruimen voor de Grote Kans Mr. John Llewellyn zat in een hoekje van het terras gedoken. Hij voelde zich down en veronachtzaamd; verdrietig staarde hij over het boek heen, dat hem niet boeide. Het weer was mooi en zoel; een prachtige na jaarsdag, waarschijnlijk wel een der laatste die het jaar nog schonk, gaf aan het reeds goudgeel getinte land schap een aparte schoonheid. Maar mr. John Llewellyn zag dat momenteel niet. Hij was in een trieste stemming. Hij had zo straks weer zijn ver loofde moeten afstaan aan mr. Mc. Glennam, die haar en enige andere vrouwelijke gasten had uitgenodigd voor een autorit. Tegenhouden wilde hij haar niet; hij gunde haar de pretjes; maar met dat al zat hij halve dagen alleen. En dat na hun prettige tijd hier! In stilte verwenste hij de filmmagnaat, die zo luidruchtig en joviaal deed. Voorzichtig had hij Florry al eens onder handen genomen en zich be klaagd over het feit, dat zij zich tel kens minder aan hem gelegen liet liggen. Doch haar smekende ogen en allerliefst glimlachje hadden hem ont wapend en hij liet haar gaan. Het leek hem, of soms de ogen van Miss Hornfield met iets van mede gevoel op hem rustte; in het voor bijgaan groette zij hem altijd met enige hartelijkheid, wat zij anderen zelden deed. Hij lette daar echter aanvankelijk weinig op, omdat hij teveel van zijn eigen gedachten was vervuld. John Llewellyn mocht niet hóóg timmeren, hij was in ieder geval een jongeman met menselijk gevoel; het enige, dat men hem zou kunnen ver wijten was een te goedig en te mee gaand karakter. De revue-girl, geraf fineerder en minder eenvoudig van karakter dan hij, maakte daar maar al te dikwijls misbruik van. John dacht in de eerste plaats aan haar; in de tweede plaats pas aan eigen genoegens. Maar de veronachtzaming der laat ste dagen begon hem nu toch te hin deren, want hij gaf inderdaad veel om het meisje. Hij sympathiseerde niet met de filmmagnaat; diens Yan keeachtige voorkomen en wat al te uitbundige luidruchtigheid waren hem hinderlijk. Dat deze man nu ook nog zo vaak beslag legde op zijn ver loofde en hem zoveel lege uren be zorgde, nam hem nog meer in tegen Mr. Mc. Glennam. Hij voelde er zich echter boven verheven, de Amerikaan zijn tegen zin te doen blijken; daarvoor was John Llewellyn teveel aristocraat. Een gejoel van vrolijke stemmen schrikte hem op uit zijn gepeins. De auto van Mr. Mc. Glennam keerde terug. Tussen de andere meisjes betrad ook Florry vrolijk het terras, waar zij John zag zitten. „Hallo, Johnny!" Ze streek hem over het haar; on derwijl keek ze om naar de magnaat, die tussen een drietal jongedames het terras betrad. Ook nu ontbrak de onafscheidelijke panatella niet; John Llewellyn vroeg zich zwijgend af, waar de man het uithoudingsvermogen vandaan haal de, om zo'n kolossale voorraad per dag weg te blazen. „Alweer een middag zonder jou ge weest, Florry!", klaagde John. Hü keek naar haar gloeiende wan gen en schitterende ogen; er kwam een gevoel van spijt in hem op, dat hij niet bij machte was, haar zo te boeien en te amuseren als die man. „Arme Boy!", zei Florry; ze trok een meewarig pruilmondje en legde haar arm luchtig om zijn schouder. „We hebben zo genoten.... Mr. Mc. Glennam heeft ons een heel eind laten rijden en we hebben flink wat van de omtrek kunnen bewonderen. Heerlijk, als je over zo'n fijne wagen beschikt! En nu heeft mijn arme jongen weer zitten treuren in een zaamheid en verlangd naar zijn Flor- ry-poes, niet.Stil maar, we gaan vanavond nog gezellig met z'n beid jes een wandeling maken; het is volle maan! Maar kom ik ga me gauw wat opknappen en me verkleden voor het diner!" Ze huppelde naar binnen. Op haar kamer zette zij haar coquet hoedje af en bleef een ogenblik voor de spiegel staan, waar ze haar opge wonden, schitterende ogen ontmoette. Een ogenblik bezag zij zichzelf; haar hand streek behaagziek over het glanzende blonde haar en een lachje van voldoening trok om de rode lip pen. Dan maakte zij een paar danspas sen en liet zich op een stoeltje neer, waar zij met even-toegeknepen ogen voor zich heen staarde. Er werd geklopt. „Ja!", zei Florry. Miss Hornfield trad binnen. Zij droeg een zwarte japon, die haar niet geheel stond, zoals al haar kleren,1 die haar meer interessant dan flat teus maakten; ze had een sigaret in een lang ivoren pijpje. „Hallo, Miss Betty", zei Florry, een weinig verrast door het bezoek van de secretaresse. Miss Hornfield leunde tegen de kaptafel en keek het meisje zwijgend aan. Dan liet zij haar oogleden zakken, nipte met haar pink de as op een bakje. Florry keek in het effen gelaat van de Amerikaanse. Het was een on doorgrondelijk masker. „Ja, Miss Betty. Een prachtige tocht gemaakt met z'n allen in Mr. Mc. Glennams wagen. Hij heeft ons een heel stuk van de omtrek laten zien; we hebben genoten van het prachtige landschap". „O, ja?", zei Mis Hornfield. Ze deed een trekje aan de sigaret en blies langzaam een dun rookpluimpje door de karmijnrode lippen. Er trok een onbehaaglijk gevoel door Florry. Ze keek wantrouwend naar de ander, die onder de oogleden door naar het pijpje in haar iets te brede hand schouwde. Na een irriterende pauze hief Miss Hornfield plots de ogen weer op. (Wordt vervolffdl

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6