Suiker 3ct. goedkoper Economische toestand in Nederland is bestendig zomers B. B. Teruggaaf van omzetbelasting 55 Nieuwe officieren voor 'f leger De „E 55" verkocht 2.500.000ste kaart E De Bilt gewaarschuwd Luchtbel in ruit als brandglas Duiker verdwenen DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Voor zover recente gegevens om trent de ontwikkeling van enkele reële grootheden en prijzen in 1955 uitwijzen, is de conjuncturele situatie in Nederland tot dusver in dit jaar een voortzetting van die in 1954. De hoogconjunctuur, die sinds en kele jaren duurt, oorspronkelijk vooral veroorzaakt door de uitvoer- stijging, ontvangt nog steeds nieuwe stimulansen door de voortdurende toename van de uitgevoerde hoeveel heid goederen. De kracht van deze stimulansen neemt echter enigszins af, doordat de uitvoerprijzen relatief dalen ten opzichte van het binnenlandse prijs peil. Daartegenover staat, dat de bin nenlandse bestedingen geleidelijk op een hoger niveau zijn gekomen en nog steeds toenemen, aldus de sa menvatting van een beschouwing in het verslag over het tweede kwar taal 1955 van het Economisch Tech nologisch instituut voor Noord-Bra bant over de huidige economische situatie in ons land. De toename van het verbruik was grotendeels reëel; een iets hoger ni veau van het prijspeil ten opzichte van 1954 deed hieraan weinig af breuk. In overeenstemming hiermede neemt de industriële productie nog steeds in dezelfde mate toe, ondanks een nijpender tekort aan arbeids krachten. Er is geen enkel teken te bespeu ren, dat de gunstige ontwikkeling over haar hoogtepunt heen is. Wel zijn er aanwijzingen, dat het tempo van toeneming langzaamaan kleiner zal worden. De schaarste aan arbeid, Huurcommissies weer in actie In alle gemeenten, die meer dan ongeveer 10.000 inwoners hebben, zul len huurcommissies worden ingesteld, die de klachten te behandelen krij gen van huurders, die menen, dat de huiseigenaar het onderhoud van de woning verwaarloost en zijn vijf pro cent huurverhoging dus niet waard is. In gemeenten beneden de 10.000 inwoners zullen de college van B. en W. deze klachten behandelen. Is de klacht van de huurder inderdaad gerechtvaardigd, dan zal de huurver hoging van 5 procent ongedaan ge maakt worden tot het tijdstip waar- of) door de huiseigenaar de nodige voorzieningen getroffen zijn. De uit voeringsbepaling waarin een en an der is vervat zal binnenkort in ieder geval vóór 1 September in de Staatscourant worden gepubli ceerd. Ook andere uitvoeringsbepa lingen, die voortvloeien uit de wij ziging van de Huurwet, zullen nog vóór 1 September gepubliceerd wor den. „Volkskr." de overbezetting van vele productie middelen, de toeneming van de in voer van consumptiegoederen en het feit, dat de uitvoer tegen con stante of dalende prijzen bij gestegen loonvoet onaantrekkelijker moet worden, kunnen hiertoe gerekend warden. Tot nog toe blijkt het resul taat hiervan echter nog niet sterk. Evenzeer blijkt, dat wij tot op he den zeker niet kunnen beweren, dat de huidige situatie voornamelijk een prijshausse is of zich daartoe ont wikkelt. Integratie-conferentie in Noordwijk Het is thans vrijwel zeker, dat de ministers van buitenlandse zaken van Duitsland, Frankrijk, België, Ita lië, Luxemburg en Nederland in September bijeen zullen komen om te spreken over een verdere integra tie van Europa. Er schijnt een moge lijkheid te bestaan, dat deze confe rentie in Noordwijk zal worden ge houden. Door de burgers, voor de burgers. Ook tegen rampen in vredestijd. Met ingang van 1 September: Met ingang van 1 September a.s. zal de consumentenprijs voor suiker met 3 cent per kg worden verlaagd. Dit is mede een gevolg van de af schaffing van de omzetbelasting op suiker bij de fabrikant ad 3.60 per 100 kg. De prijs af fabriek voor suiker (Melis 1) wordt met ingang van 1 September 1955 verlaagd van 72- tot 69,30 per 100 kg. De heffings beschikking suiker 1955 legt aan de voorraadhouders-niet-suikerfabrikan- ten. voor zover zij van het ministerie van financiën teruggave van omzet belasting op suiker zullen ontvangen, een heffing op ten bate van het land- bouwegalisatiefonds van 0,90 per 100 kilogram suiker. De afschaffing van de omzetbelas ting op suiker bij de fabrikant zou cnder toepassing van de pr ij zenbe schikking handelsmarges 1955 van het ministerie van Economische Za ken een prijsverlaging van suiker voor de consument mogelijk hebben gemaakt van vrijwel vier cent per kg. Rekening moest echter worden gehouden met de per 1 October a.s. ingaande verhoging van de garantie prijs voor suiker, welke dan zou lei den tot een verhoging van de suiker prijs van ongeveer 3,per 100 kg. Aangezien het evenwel niet wense lijk wordt geacht per 1 October a.s. de suikerprijs wederom te verhogen, hetgeen de huidige prijsverlaging Elten verzoekt om nieuwe verkiezing Een commissie uit de bevolking van Elten wil, naar „de Neue Rheinzei- tung" meldt, de Nederlandse minis ter van binnenlandse zaken vragen verkiezingen te doen houden voor een nieuwe gemeenteraad, die de landdrost adviserend terzijde zal staan. Deze adviseurs functie werd oorspronkelijk door de vroegere ge meenteraad van het stadje vervuld, doch deze was indertijd slechts geko zen voor een periode, die in 1952 af liep. De Overgangsbeschikking omzet belasting 1955 is afgekondigd, die de teruggave regelt van omzetbelasting voor op September aanwezige goe deren, waarvoor deze belasting wordt afgeschaft of verlaagd. De handelaren en fabrikanten zul len om teruggave te krijgen voor 1 December een verzoekschrift moeten indienen bij de betrokken inspec teurs van de invoerrechten en ac cijnzen of van de omzetbelasting. Daartoe moet bij die inspecteurs eerst een aangifteformulier worden aange vraagd. De teruggave van de omzetbelas ting heeft betrekking op textielpro ducten oliën en vetten; suikeifc glu cose, chocolade, chocolade- en suiker werken en dranken, die aan het z.g. tussen tarief zijn onderworpen; en andere goederen, waarvoor het tus sen- of weeldetarief komt te verval len. Om in aanmerking voor teruggave te komen moet men ten minste recht hebben op een teruggaaf van meer dan 25.Vooruitlopende op de de finitieve afrekening zullen door de inspecteurs voorschotten van door gaans 90 pet. worden verleend. Motorrijtuigen. Bezitters van bromfietsen, die een belastingkaart hebben die na 31 Augustus geldig is, kunnen de te veel betaalde belasting terugkrijgen. Hiertoe moet de belastingkaart bij de ontvangers der accijnzen worden in geleverd. Houders van taxi's en ambulance auto's met belastingkaarten geldig na 31 Augustus kunnen schriftelijk te ruggave van te veel betaalde belas ting verzoeken aan de betrokken in specteur der invoerrechten en accijn zen. Daarbij moet het kenteken van het motorrijtuig worden opgegeven. Op het voorterrein van de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort zijn gistermiddag 48 reserve-officieren-arts en drie reserve-officieren tandarts beëdigd. Tevens is de eed afgenomen van vier hoofdmilva's geneeskundige dienst. Op de foto wordt door hoofdmilva le klas E. N. Wevels de eed afgenomen van hoofdmilva 4e klas J. J. Bras. voor de consument goeddeels onge daan zou maken, is besloten dit te kort uit het landbouwegalisatiefonds te dekken. Deze omstandigheid heeft er toe geleid de verlaging van de prijs af fabriek te beperken tot 2,70, waardoor per 1 September a.s. de consumentenprijs met drie cent per kg kan worden verlaagd en deze ver laging per 1 October gehandhaafd kan blijven. Op het congres der Katholieke Volkspartij, dat op 9 October a.s. t< Utrecht wordt belegd in de Mar- griethal en de Bernardhal van de Jaarbeursgebouwen, zullen drie on derwerpen naar voren worden ge bracht: Katholieke Politiek rechtvaar dige politiek. Sipreker: de heer J. A. Middelhuis, lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, voorzitter van de K.A.B. Het vraagstuk van de Woning bouw. Spreker: de heer ir. E. H. A. Kraayvanger, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De betekenis der verkiezingen 1956. Spreker: prof. mr. C. P. Romme, voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie. Elke dag één geval van kinderverlaming In de provincie Overijssel zijn sinds 1 Juni van dit jaar zestien ge vallen van kinderverlamming gecon stateerd. Deze gevallen zijn verdeeld over de gehele provincie. Gedurende de laatste tien dagen is ongeveer elke dag een geval van kinderverlamming gemeld. Slechts in twee gemeenten komen meer dan twee gevallen voor. Er be staat, naar wij vernemen, geen enkele reden tot ongerustheid. In een warme periode, zoals wij thans beleven, is het een vrij normaal verschijnsel, dat het aantal gevallen van kinder verlamming een lichte stijging ver toont. Tot het nemen van bijzondere maatregelen bestaat niet d'e minste aanleiding. De inspecteur van de volksgezond heid in Overijssel heeft de artsen in zijn gebied alleen geadviseerd voorlopig geen inentingen te verrich ten. Tot 4 September verkeert Aalsmeer in een feestroes. Alle activiteit is er deze dagen gericht op het welslagen van het bloemencorso op Zaterdag middag 3 September a.s. Ter omlijs ting van dit evenement hebben circa 200 Aalsmeerse kwekers, expediteurs en ook particulieren hun tuinen ge- illumineer d. Verleden jaar is voor het eerst een lichtweek gehouden en de resultaten daarvan waren zo bemoe digend, dat de organisatoren hebben besloten ditmaal wederom de bloe men in floodlight te zetten. De illu minatie is een geheel particulier ini tiatief Magnetische mijn belette wegverbreding Bij een wegverbreding van de rijksweg Muiden en Naardien heb ben arbeiders gisteren een magne tische mijn van ongeveer zeshonderd kilo gevonden. De mijn bevond zich in de nabijheid van een duiker. Men vermoedt dat de Duitsers de mijn in de laatste dagen van de oorlog daar geplaatst hebben maar geen gelegen heid vonden om de duiker te laten springen. Boerderij bij herstel van rietdek afgebrand Terwijl rietdekkers bezig waren de boerderij, bewoond door de heer A. Turk te Eist van een nieuw rietdek te voorzien, brak plotseling brand uit. De mannen konden zich in veilig heid brengen, maar het vuur greep zo snel om zich heen, dat aan red ding van huis en schuur niet te den den viel. 2 Zeugen en een waakhond kwamen in de vlammen om. De ge hele inboedel van het gezin ging eveneens verloren. Over de oorzaak van de brand tast men in het duis ter, ook al omdat op de schuurzolder geen hooi van betekenis aanwezig was. Verzekering dekt de schade. Alle leden van het kinderrijke 'gezin van de heer Turk bleven ongedeerd. Waar de gulden zomer dit jaar in goud verandert Een overzicht van een hal in een limonadefabriek, waar duizenden en duizenden flesjes limonade wachten op verzending naar de dorstige kelen in het land. NIEUW TARIEF DER LOONBELASTING. In verband met de wijziging van het tarief van de loonbelasting per 1 September 1955 worden door de be lastinginspecties thans de nieuwe loonbelastingtabellen toegezonden. Deze tabellen moeten toegepast worden cp loontijdvakken, die na 31 Augustus 1955 eindigen. Verder wordt een nieuw model werknemersverklaring in omloop ge bracht in verband met de ouderdoms- en invaliditeitsaftrek. Op het loon van hen, die voor deze aftrek in aanmerking komen, dient vóór toepassing van het tarief een belastingvrij bedrag in mindering gebracht te worden van f 52per maand, ƒ12.— per week of 2. per dag. Met ingang van 1 September 1955 zal tevens ingevoerd worden een nieuwe tabel voor de waardering van loon in natura, zoals bijv. kost en in woning. Een nadere instructie van wijzigin gen en aanvullingen is bij de belas ting-inspecties verkrijgbaar. De E-55 boekt de laatste dagen, on danks en misschien ook ten dele door het broeiend heet weer, fantastische bezoekcijfers. Nauwelijks is de 2 K millioenste gehuldigd, of de 2 1/2 mil- lioenste passeerde reeds de controle. Dit was gisteren mevrouw F. Stassen- Stijns, die met het zangkoor „St. Caecilia" uit Spanbeek naar de mani festatie was gekomen. De snelheid, waarmede dit cijfer werd gehaald, was zelfs voor de organisator een zodanige verrassing ,dat men beslui ten moest de viering van het feit tot gistermiddag vier uur uit te stellen. Groot raam stortte in volle Kurzaal Tegen het einde van het optreden van de Franse chansonnier Philippe Clay kletterde gisteravond plotseling met veel geweld een grote ruit uit de Kurzaalkoepel van Scheveningen naar beneden. Een heer en een dame werden geraakt, doch alleen de eerste liep enkele schrammen op. Het orkest dat Clay begeleidde speelde tijdens het incident zachtjes door en de zanger was al weer aan een volgend liedje bezig toen een sup poost het metalen geraamte van het raam verwijderde. Vlak voordat het raam naar bene den kwam v/as er reeds een zwak gerinkel in de koepel hoorbaar. Men acht het daarom niet uitgesloten dat baldadigheid in het spel is ge weest. Totdat het zomerseizoen voorbij is hangt de maatschappij en net onder de koepel om verdere ongelukken te voorkomen. Eerst daarna zal een hoog steigerwerk worden opgebouwd voor een degelijk onderzoek naar de toestand van de glazen koepel. Bouw- en woningtoezicht van de gemeente hebben echter reeds van daag polshoogte genomen. DE ZOMER IS NIET ZO MOOI ALS U DENKT 10 F 10 V _9_ X L_/ra e. JL JL JL 6 JL Js- X g ZOMERDAGEN 4. 1 _L JL éZOMEPD 1 X J_ JL X JL X 1 1 1 JL I APRIL MEI JUNI JULI AUG. SEPT. ICEC. KNMI |S5344|V PCIT TEMPERATUURBEELD AUGUSTUS 1955 VERDUISTERING BIJ HAARLEMSE MELKINRICHTING. De Haarlemse politie heeft twee personen gearresteerd, een 50-jarige keldermeester en een Haarlemse melkslijter, in verband met een duistering op betrekkelijk grote schaal, die bij een Haarlemse melk inrichting is geconstateerd. In totaal worden ongeveer 10.000 flesjes melk en een hoeveelheid losse melk ver mist. De keldermeester, die employé is bij de melkinrichting en de melkslij ter ontkennen beiden iets met de verduistering te maken te hebben. Het onderzoek van de politie heeft echter aan het licht gebracht, dat de melkslijter over een periode van en kele jaren 16.000 flesjes melk leeg meer heeft ingeleverd dan hij had betrokken. Hij motiveerde dit dan door te beweren, dat hjj van klanten lege flesjes had ingenomen van melk, die hij zelf niet geleverd had. Geen vreemde verschijnselen Gisteravond is het KNMI in de Bilt opvallend dikwijls opgebeld door mensen uit verschillende delen van het land, die meenden in de lucht iets te hebben waargenomen, dat niet behoorde tot de verschijn selen, die men gewoonlijk aan de avondlijke hemel ziet. Deze abnor male verschijnselen werden om schreven als vuurballen en lichten de banen en strepen, die dikwijls in vonken uiteenspatten. Van de zijde van het KNMI werd naar aanleiding hiervan opgemerkt, dat men geen verschijnselen heeft geregistreerd, die van bijzondere aard waren. Men neemt voorshands aan dat de geconstateerde lichtbanen veroorzaakt kunnen zijn door de uit laatgassen van straaljagers, indien het geen vallende sterren waren, die zich op grote hoogte bevinden. Ook geven wolkenbanken op zeer grote hoogte dikwijls het effect van lich tende strepen of banen. SCHOLEN TE HAARLEM GESLOTEN. Wegens de warmte hebben B. en W. van Haarlem besloten aan de leerlingen van de gemeentelijke scholen voor lager, voorbereidend en buitengewoon lager onderwijs, op nieuw vacantie te geven. De lessen, die Dinsdagochtend waren begonnen, werden stopgezet en zullen Maandag worden hervat. Z. Vlaanderen verdort Het aanhoudende droge weer be gint in West Zeeuwsch-Vlaanderen nadelig te werken, daar het district tijdens de onweersperiode van een paar weken geleden minder van de regen heeft geprofiteerd dan andere delen van het land. Sommige landbouwgewassen gaan vroegtijdig dood en de kwaliteit van het grasland vermindert ziender ogen; een aantal weiden is al in er ge mate verdord. Het komt voor, dat het gras van de dijken door vuur aangetast wordt bij de verbranding van stoppels en stroresten op het land. De moestuinen zien er troosteloos uit en de huismoeders komen niet aan de inmaak toe, omdat de daar voor bestemde groente staat te ver dorren. Een luchtbel is in een der ruiten van een woning in Amstelveen fungeerde gisteren als brandglas en veroorzaakte brand in een kamer op de eerste verdieping. De vrouw des huizes en een logé, die het vuur opmerkte, gingen het onmiddellijk met een tuin slang te lijf. Dank zij dit kordate optreden behoefde de brandweer geen dienst te doen. De kamer brandde geheel uit. Amsterdammer verdronken? Gisteravond is de brandweer naar de Sloterplas uitgerukt, nadat van ongeruste toeschouwers bericht was binnengekomen, dat een duiker, die met een zuurstofapparaat in de 30 meter diepe plas was afgedaald, niet meer boven water was gekomen. Een vlet van de marine verleen de eveneens hulp bij het zoeken naar de miste man. Deze, vermoedelijk een 28-jarige Amsterdammer, had met zijn zuurstofapparaat een de monstratie willen geven; reeds twee keer had hij een duik in de plas ge maakt, de derde maal kwam hij ech ter niet meer boven. Tegen het mid dernachtelijk uur staakte men we gens de duisternis de reddingspogin gen, die hedenochtend werden voortgezet. In haring gestikt Op de kermis in Schayk bij Oss nam de heer P. van Geffen gisteren bij een paling-en haringtentje een hartig hapje. Hij verslikte zich in een stukje haring, tengevolge waar van hjj korte tijd later in een zie kenhuis overleed. NEDERLANDSE ARBEIDS KRACHTEN NAAR NOORWEGEN. Eind September zullen er bespre kingen worden gehouden tussen Ne derland en Noorwegen over het vraagstuk van de plaatsing van Ne derlandse arbeiderskrachten in Noor wegen. Dit werd door een zegsman van het Noorse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld aan „Ar- beiderbladet". Het is niet bekend aan hoeveel Nederlanders eventueel een werk- vergunnig in Noorwegen zal worden gegeven, doch het zal een betrekke lijk beperkt aantal zijn. Het zal in hoofdzaak gaan om geschoolde arbei ders en landarbeiders, zo deelde de vertegenwoordiger van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken mee. TIJDENS VACANTIE VERONGELUKT De 19-jarige Albert Voets uit Ber gen op Zoom, die met zijn vader en twee broers een vacantietoeht per auto door Duitsland maakte, is Maan dag in de Rijn bij Dusseldorf ver dronken Vader en zoons waren op terugweg naar huis en zouden nog dezelfde avond in Bergen op Zoom arriveren

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5