Jubilerende Redemptoristen be zinnen zich op de toekomst Planters uit Nigeria hoorden, dat hun rubber niet goed was Wilde stakingen uitgebroken in West-Duitsland Onder communistische invloed „%)>toag, en utawi iuè&c"Illatet! Ploegentijdrit voor goed rijdend Noordwijkerhout „Met kan uetkeien" Labyrinth op Sicilië Pakistan heeft wat geleerd DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Internationaal congres in Noordwijkerhout In het St. Clemens-Retraitehuis te Noordwijkerhout kwamen Dinsdag paters Redemptoristen van 12 Mid den- en West-Europese Provincies bijeen om tezamen met hun jubile rende Nederlandse Confraters zich zich niet alleen te verheugen over het 100-jarig bestaan van de zelf standige Nederlandse Provincie, maar ook in gemeenschappelijk beraad zich te bezinnen op aanpassing en modernisering van het hun toever trouwde binnenlandse apostolaat in de verschillende vormen, zoals wij die kennen, van parochiële missies en parochie-retraiten. Het is algemeen bekend, hoe het kwijnend geloof in ons vaderland van de vorige eeuw juist door het werk der binnenlandse missies tot nieuw leven is gewekt. In plaats van een verstard Jansenistische geloofs beleving brachten de Redemptoris ten ons volk de warme piëteit van hun Napolitaanse Stichter S. Alfon- sus de Liguori. Aanpassing. Lofreden op het verleden maken bezinning op de toekomst echter geenszins overbodig. De nieuwe tijd vraagt nieuwe vormen, nieuwe me thoden. Het werk van de eerste Ne derlandse Redemptorist, pater dr. Bernard Hafkenscheid, getuigde van een frisse geest en een zuivere fee ling voor het levensgevoel van de mensen van zijn tijd. Dat deze geest van aanvoelen der eigentijdse noden en van aanpassing,, die typerend is voor de waarachtige zielzorger, nog altijd leeft in de Nederl. Provincie komt tot uiting in de themata van het Studie-Congres, waarop ook tal rijke buitenlandse Confraters zijn uitgenodigd omwille van een bredere oriëntatie. Zo zijn o.m. aanwezig de provin ciaals en andere vertegenwoordigers van België, Engeland, Noord-Duits- land en Beieren, de Franse Provin cies, de Elzas, Zwitserland, Oosten rijk en Spanje. Bovendien nog ver tegenwoordigers van de beide Brazi liaanse Provincies, die vanuit Ne derland gesticht zijn. De generale overste der Redemp toristen, pater W. Gaudreau is op dit congres vertegenwoordigd door zijn Nederlandse Consultor pater H. Boddeke. Mgr. Paolo Giobbe, aposto-1 kwaliteit was lisch nuntius-internuntius te 's-Gra- J venhage gaf blijk van zijn belang- Toespraak provinciaal. Dinsdagmorgen celebreerde pater provinciaal, dr H. v. d. Meulen een plechtige Mis van dankbaarheid, co- ram Episcopo, daarbij geassisteerd door de Provinciaals van België en Engeland, terwijl dr A. Sampers uit Rome als ceremoniarius fungeerde. In zijn toespraak tijdens het Mis offer memoreerde de celebrant de grote figuren, die de Stichting de zelfstandige Nederlandsè Provin cie hebben voorbereid en er hun stempel op hebben gedrukt: pater A. Passerat, von Held, Smetana, Heilig, Mauron e.a., die de geest van hun Stichter voor Midden- en West-Eu ropa hebben vertaald. De provinciaal wees op de symbo liek, die ligt in het kruis, dat de Re demptorist bij de Missieprediking op de borst draagt: wat zij prediken is Christus en wel de gekruisigde Christus. Daaraan blijven zij trouw, ook ai ontmoeten zij eenzelfde wan begrip, waarop reeds St. Paulus stuitte: het kruis is immers nog al tijd voor menigeen een dwaasheid en een ergernis. Tijdens de maaltijd feliciteerde mgr. Paolo Giobbe de jubilerende Provincie. Hij prees het werk, dat de paters in voorbije eeuw hebben verricht en zei zich bijzonder te ver heugen over het,feit, dat dit congres gewijd is aan het probleem van de aanpassing van het binnenlands apostolaat aan de moderne noden van Midden en West-Europa. Spontane huldiging. Thema van de eerste dag van het Studie-Congres was: „Hoewel de prediking het hoofdmoment uitmaakt van iedere missionering, is het nood zakelijk de katholieke gemeenschap, tot wie deze prediking zich richt, te voren ontvankelijk te maken voor het aanhoren en opnemen van het Woord Gods. Langs welke wegen be reiken wij dit in deze tijd en in het vaak gedifferentieerd milieu?". Het slot van de eerste congresdag werd een allergezelligst intermezzo, daar de plaatselijke R.K. Harmonie St. Jeanne d'Arc op het lumineuse idee was gekomen het eerwaarde, in ternationale gezelschap een serenade te brengen. De opgewekte muziek viel buitengewoon in de smaak, doch het hoogtepunt van de avond ont stond spontaan, toen de talrijke Noordwijkerhouters, die met hun muziekcorps waren meegekomen, in de tuin van het Retraitehuis een op tocht formeerden en zingend achter de muziek over de paden trokken. De buitenlanders van het gezelsohap genoten van deze spontane huldiging. Vooral de Zwitsers en Spanjaarden waren verrukt en hadden waar schijnlijk nooit durven denken, dat zoiets in Holland mogelijk was. Gewaardeerde critiek Een handelscommissie uit Nigeria, bestaande uit stamhoofden en plan ters, en geleid door de minister van landbouw, maakt momenteel een good-will-reis door West-Europa om de industrieën te bekijken, die met de rubber uit Nigeria gevoed wor den, teneinde een beter inzicht te krijgen omtrent de eisen, die men aan de rubber stelt. In Den Haag, waar het gezelschap momenteel vertoeft, versprak een in koper zich en vertelde het gezelschap, dat de rulbber uit Nigeria van slechte De directeur van de rubberfabriek werd wit van schrik, omd; stelling door zijn aanwezigheid op meende, dat een dergelijke opmer- de eerste dag van het Congres. king de sfeer van het bezoei niet Op de werven en in de werkplaat sen van de „Howaldt-Werke" te Ham burg en in de spoorwegwerkplaatsen en locomotievenfabrieken van Hen schel te Kassei zijn wilde stakingen uitgebroken. Het werk in de „Howaldt-Werke" ligt geheel stil, nadat de negendui zend arbeiders het werk hadden neer gelegd. Alleen het kantoorpersoneel werkt nog. De „Howaldt-Werke" te Hamburg zijn een van de grootste werven in Duitsland. Dinsdag gingen daar 3.000 arbeiders onder communistische in vloed in staking; in spreekkoren eisten zij een loonsverhoging van 18 cent per uur. Gisteren hebben zich, ondanks de waarschuwing van de vakbond, dat de staking illegaal is, de overige zes duizend arbeiders met de stakers soli dair verklaard. Op 12 September aan staande zouden met de bedrijfsleiding onderhandelingen worden geopend over een loonsverhoging van 12 per cent. Men hoopt de staking snel te kunen oplossen door de datum der loononderhandelingen te vervroegen. De stakers zonden delegaties naar de andere Hamburgse werven om de ar beiders aan te sporen eveneens het werk neer te leggen. Dit leidde er toe dat de arbeiders op de „Deutsche Werft" te Hamburg eveneens het werk hebben neergelegd. Intussen zijn ook de duizend bouw vakarbeiders in Lüneburg en 700 in Ulzen in staking gegaan. Zij eisen indeling in een hogere loonschaal. Deze staking heeft de instemming Russen in Brits atoomcentrum De zware ijzeren hekken van het Britse atoomcentrum Hartwell zwaai den gisteren open voor Russische en andere geleerden van achter het IJzeren Gordijn, die met collega's uit 34 landen Hartwell kwamen be zichtigen. Toch verloor men niet alle veilig heid uit het oog, want nauwelijks binnen de poort van Engelands zwaarst bewaakte gebouwencomplex, werden alle deelnemers aan de ex cursie geïdentificeerd en de fototoe stellen afgenomen. In kleine groepjes werden de bui tenlandse geleerden, die aan de con ferentie te Genève hadden deelge nomen, door enkele van de gebouwen van het atoomcentrum geleid door Britse geleerden. De leider van de Russische groep, prof. Blokhintsev, zei na de rond leiding, dat hij „diep onder de in druk was", van wat hij had gezien. ten goede zou beïnvloeden, maar het bleek juist, dat het gezelschap erg veel prijs op dergelijke critiek stelde. Men informeerde nauwkeurig, waar de fouten lagen en bestudeerde de werkmethoden, zodat men een in zicht kreeg in de eisen, waaraan de rubber voor de West-Europese indu strie moet voldoen. Na het zakelijk gedeelte, bezocht het gezelschap de Rotterdamse ha vens, was verbaasd, dat men via de Maastunnel, „zomaar onder zee door kon lopen" en kreeg gisteravond een cocktailpartij aangeboden in het Haagse Hotel des Indes. BIJ DUIKEN NEK GEBROKEN. De 29-jarige A. v. d. Laars te Dor drecht dook Woensdagmiddag tijdens het zwemmen in het Wanti op een hard voorwerp, dat vlak onder de waterspiegel lag. Hij brak zijn nek en werd levenloos uit het water op- WÊSÊSÊSÊÊÊmÊSmSÊm Met de „bevalligheid van een auto maat" vertelt de omroeper van de nieuwsdienst vele malen per dag, dat er weer „droog en warm weer" op komst is. Wat dit voor de jeugd van Leiden betekent, toont het bij gaande plaatje. Water, het simpele H2°, bewijst in deze dagen meer dan ooit de reden van zijn bestaan. De kranen en douches in de huizen la ten uur na uur hun verkoelende stromen over de huid of de tong van de verhitte burgers stromen. Stapels doorweekte lingerie wor den dagelijks door een verhelderend sopje gehaald. Wij hebben nog niet kunnen ach terhalen wat dit alles voor de Leid- se Duinwatermaatschappij betekent. Cijfers over het gestegen waterver bruik kon men nog niet geven. Wel weten wij, dat men zich daar over de watervoorziening in Leiden nog géén zorgen maakt. Als de burgers een weinig zelfbeheersing in 't han teren van de kraan aan de dag leg gen behoeft de onafgebroken stroom van verkoelend nat nimmer onder broken te worden. Het water in onze vaarten en ka nalen is oow aanmerkelijk in waar de gestegen. Vooral aan de boorden van het Kanaal zijn vele vacantie- initiatieven gestrand. Kinderen spartelen op de foto on der het toeziend oog van moeders in het water van de Trekvliet bij de Voorschoterweg. Ook de politie houdt een oogje in De Zijl en andere waterwegen. LEIDSE lEUGD-TOUR W. Jansen in gele trui Als 3e étappe was gisteravond een ploegentijdrit op het programma van de Leidse jeugdtour geplaatst. Iedere ploeg moest 7 ronden rij- Hun tijd werd richttijd voor de vol gende ploegen. Plan-Noordploeg en Voorschoten konden- het niet verbe teren. Maar de Marktploeg kwam in ?1 min. 38 sec. binnen. Als vijfde ploeg startten Noordwijkerhout. Al na één ronde wist iedereen, dat den. De spanning steeg met iedere zij een fantastische tijd zouden ma- ronde. De Gemengde ploeg, die als ken. eerste van start ging, noteerde als De jongens, tijdwaarnemers, rie- tijd 23 min. 5 sec. voor de eerste drie. pen elke ronde nu apart af. Ie ronde van de vakbond. Het gaat om een loonsverhoging van zes percent. De stakers zijn met bussen naar Ham burg overgebracht om aldaar aai andere bouwprojecten te werken. Vandaag zouden de bouwvakarbei ders in Nordenham eveneens in sta king gaan. De vakbond van bouw vakarbeiders in Oldenburg houdt vandaag een referendum over de j vraag of de eis tot indeling in een hogere loonschaal een geldige reden tot staking is. De staking in de spoorwegwerk plaatsen en locomotievenfabrieken van Henschel in Kassei heeft zich thans tot elf duizend arbeiders uit gebreid. Arbeiders hebben aan de voet van de vulkaan de Etna onder uitgestrek te lavabanken een uitgebreid loby- rinth ontdekt. Voordat zij hun ontdekking aan deskundigen vertelden, drongen de arbeiders zelf een 750 m. door in het warnet van tunnels zonder op een of ander belangrijk obstakel te stui ten. Zij vonden in het labyrint ver scheidene potscherven, welke er op wijzen, dat het doolhof van gangen in oude tijden bewoond of althans bij mensen bekend moet zijn ge weest. Grote vochtigheid en waterpoelen van een tot drie meter diep deden de arbeiders er ten slotte van afzien verder in het labyrinht door te drin gen. Volgens deskundigen is het dool hof van vulkanische oorsprong. Het is in vroeger tijden gevormd in de lava, welke eeuwen geleden in zee stroomde. Volgens de correspondent in het Pakistaanse Lahore van het in India verschijnende blad „The Statesman", heeft een Pakistaanse organisatie van boeren en arbeiders besloten 15 Sep tember met 10.000 van haar leden een „vreedzame invasie" over de grenzen van het omstreden Kasjmir te hou den. A.F.P. tekent hierbij aan, dat India, dat thans het voornaamste en groot ste deel van Kasjmir in handen heeft, deze methode van „vreedzame inva sie' in de Portugese gebieden op het Voorindische subcontinent toepast teneinde een regeling van de tussen Portugal en India hangende kwastie van deze gebieden te verhaasten. De Pakistani zouden dan imet de zelfde methode demonstreren voor een regeling van de kwestie-Kasjmir. BIOSCOPEN. De films voor de week van 26 Aug. tot 2 Sept. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Een mooi portret", 14 jaar. Lido: „Van je familie m-oet je 't hebben", 18 jaar. Luxor: „Drie ring circus", alle leeftijden. Trianon: „Diep in mijn hart", alle leeftijden. Rex: „Het teken van de heiden", 14 jaar. 56 sec., 2e ronde 51 sec. Als eindtijd kwam 20 min. 45 sec. uit de bus. Wie 2 ou dat verbeteren? Alleen de Mors- ploeg gaf men nog een kans. Deze startte als laatste. Kerkvliet, die zijn gele trui in gevaar wist, trok zijn ploeg wat hij kon, maar de een na de ander moest afzakken. Hijzelf kwam op 6 min. 59 sec. slecht 4 seconden te kort. Zijn maats kwamen zo ver ach ter, dat hun ploeg als vijfde eindigde. Handicap Zij verdienen echter een extra pluim, daar zij zonder protest de uit slag accepteerden. Zij moesten als laatsten in het halfdonker, en dat was wel een grote handicap, die hun zeker tijd gekost heeft. De tijdwaar nemers en namennoteerders verdie nen ook met eer genoemd te worden. Zij werden door verschillende oude ren met echte stopwatches gecontro leerd. Dezen moesten erkennen, dat de jongens met hun horloges met enkel secondenwijizer, uitnemend de tijd opnamen. Eén zorg heeft Dees echter nog. Waar komen de prijsjes vandaan, die hij Zaterdag aan de jongens wil uitreiken? De klassementen zien er als volgt uit: Dagklassement 1. Warmerdam 5.55; 2. W. Jansen 6.25; 3. Hogervorst 6.55; 4. H. J. Kerk vliet 6.59; 5. v. d. Kamp 7.08; 6. v. d. Klugt 7.12; 7. Wouters 7.12; 8. E. d. Jong 7.14; 9. U. Uljee 7.17; 10. T. de Roo 7.17; 11, T. v. d. Kaay 7.17; 12. W. v. d. Berg 7.19; 13. Oudshoorn 7.22; 14. Streng 7.22. Dagploegenklassement 1. Noordwijkerhout 19 min. 15 sec.; 2. Marktploeg 21 min. 38 sec.; 3. Oranjeploeg 21 min. 53 sec.; 4. Hof- ploeg 21 onin. 54 sec.; 5. Hoge Mors 22 min. 3 sec.; 6. Oegstgeest 22 min. 7 sec.; 7. Levendaal 22 min. 53 sec.; 8 Gem. ploeg 23 min. 5 sec.; 9. Plan- Noord 23 min. 10 sec.; 10. Voorscho ten 23 min. 34 sec. Alg. klassement 1. Wim Jansen 89 min. 32 sec.; 2. Warmerdam 90 min. 4 sec.; 3. H. J. Kerkvliet 90 min. 6 sec.; 4. T. de Roo 90 min. 56 sec.; 5. Oudshoorn 91 min. 1 sec.; 6. Wortman 91 min. 2 sec.; 7. v. d. Klugt 91 min. 2 sec.; 8. T. v.: d. Kaay 91 min. 7 sec.; 9. Beekman 91 min. 27 sec.; 10. W. v. d. Berg 91 min. 38 sec.; 11. v. Weizen 91 min. 45 sec.; 12. J. v. d. Voet 91 min. 46 sec.; 13. J. Wouters 92 min. 14. J. Streng 92 min. 1 sec. Alg. ploegenklassement 1. Hoge Mors 4 uur 31 min. 17 sec.; 2 Noordwijkerhout 4 uur 31 min. 21 sec.; 3. Oranjeploeg 4 uur 33 min. 31 sec.; 4. Hofploeg 4 uur 33 min. 42 sec.; 5. Oegstgeest 4 uur 34 min. 4 sec.; 6. Marktploeg 4 uur 34 min. 37 sec.; 7. Voorschoten 4 uur 35 min. 52 sec.; 8. Levendaal 4 uur 37 min. 53 sec.; 9. Plan-Noord 4 uur 40 min. 51 sec.; 10. Gem. ploeg 4 uur 41 min. 10 sec. Twee opnamen; op dezelfde plaats n.l. Uitdam aan het IJselmeer genomen. De bovenste 35 Februari 1955; del onderste precies een half jaar later: 25 Augustus 1955 Verder commentaar is overbodig. BenzmeoomD oo aangegeven afstand.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2