Cabinet wenst nu geen loonronde Seweetuiedaityd Ut Maatdwijfo Loeiende sirene en stoplichten als auto te zwaar is (BINE Linnaeushof is in moeilijkheden Burgervader op de Milva-tentoonstelling Personeel van museum verkocht kaartjes voor de tweede maal 2 Ontslagen stakingsleiders voor het scheidsgerecht WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA J EL VOOR UITBREIDING VAN DE VACANTIETOESLAG stermorgen hebben in Den Haag rekingen plaatsgevonden tussen linisters Suurhoff, Zijlstra, Mans- De Bruin en staatssecretaris dr. Rhijn enerzijds en een delegatie de Stichting van de Arbeid an- jjds. In deze bijeenkomst 'heeft ster Suurhoff, naar verwacht het standpuntvan de regering ;edeeld inzake de wensen, die er kring van de Stichting bestaat aanzien van de loonpolitiek. De iting van de Arbeid zal op 2 ember bijeenkomen om haar ie op het regeringsstandpunt en adviezen vast te stellen, afloop van de vergadering van irmorgen werden geen medede- >n verstrekt. Later op de dag ver- it „Trouw" in politieke kringen, iet kabinet thans geen algemene ronde wenst op zijn standpunt staan, dat in de huidige econo- he constellatie in ons land rust lonen en prijzen geboden blijft, ezien moet worden voorkomen ons land in een inflatiespiraal HUURVERHOGING EIND 1956? it haasje-over-spelen van lonen prijzen heeft funeste gevolgen onze export. De Nederlandse ucten worden dan te duur en en onverkocht, enz. ;t feit, dat de regering thans over rs beschikt, die er op wijzen dat •elvaart in ons land dit jaar weer ocent zal stijgen, schijnt haar wel overtuiging te hebben ge- ht, dat men de rust in de Ionen- niet volstrekt kan handhaven eind 1956, wanneer de regering •ettelijke oudedagsvoorziening en huurverhoging van 25 procent invoeren. :t kabinet >moet van mening zijn ;en algemene loonsverhoging niet raadzaam is en acht even- de tijd gekomen voor invoering de gedifferentieerde, bedrijfstaks- ijze loonvorming. Over dit laat- vraagstuk wordt het advies van loc. Econ. Raad trouwens nog af- acht. Het schijnt echter wel in ledoeling van de regering te lig- een eerste stap in de richting van vrijere loonvorming te maken, overleg tussen kabinet en Stich- hierover schijnt nog niet te zijn sloten. VACANTIETOESLAG regering denkt er aan de be- fstakken toe te staan de vacantie- van 2 op 4 procent te bren- het aantal vacantiedagen met te vermeerderen, zodat de werk ers negen aaneengesloten vacan- agen en zes snipperdagen zouden gen. Maar het college van rijks- liddelaars zou hierover slechts temming mogen geven, wan de werkgevers en werknemers bedrijfstak het hierover met ar eens zijn volgens de huidige col- ieve arbeidsovereenkomsten zijn dreken en tenslotte geen prijs- ;ingen hiervan het gevolg zijn et zou echter helemaal niet ver- ideren wanneer het overleg tus- regering en Stichting van de Ar- tot resultaat had dat de voor kabinet aanvaardbare differentia- op het punt van de vacantietoe- verhoging en vacantieverruiming, ergeleken worden met een loons- ïoging van 3 procent, wordt om- in een vergunning om per rijfstak na te gaan of andere se- laire arbeidsvoorwaarden, mits verbeteringen de 3 procent niet rschrijden, zouden kunnen worden oeterd. let is ook niet uitgesloten dat men eens wordt over een verhoging de lonen zelf met 3 procent, maar Ongetwijfeld zal de regering bij het toestaan van een verruiming van de bestaande richtlijnen voor de loonpolitiek ten aanzien van de va- canties overwogen hebben dat een welvaartsmarge van 5 procent enige speling laat zonder dat prijsverho ging onvermijdelijk is. Maar de wel vaartsverhoging zal zich in 1956 dan nog moeten doorzetten want de in voering van de oudedagsvoorziening slokt wel 3 procent op en de huur verhoging van 25 procent twee en een half. Of er voor verdere algemene loon ronden of eventueel bedr.jfstaks6e- wijze loonronden in 1955 en 1956 nog ruimte zal zijn, hangt djs af van ce vraag van de welvaartsstijging en van de econ. ontwikkeling Het gevaar dreigt dat er geen ruim te meer zal zijn straks vcor de finan ciering van de oudedagsvoorziening en de algemene huurverhoging van 25 procent. Het ligt voor de hand dat het Ka binet in dezen met de grootste voor zichtigheid te werk zal gaan. Daar om wordt het waarschijnlijk geach* dat aan de Soc. Econ. Raad zal wor den gevraagd bij het uitbrengen van zijn advies over de toekomstige loon politiek de econ. ontwikkeling in 1955 en 1956 te betrekken en daarbij ook te letten op de invoering van de oude dagsvoorziening en de huurverhoging van 25 procent. SLAAPWANDELEND KIND VIEL UIT HET RAAM In de nacht van Maandag op Dins dag omstreeks half twee is het acht jarig dochter je van de familie T. aan de Weverstraat te Rhenen uit haar slaapkamerraam gevallen, dat zich op ongeveer zes meter boven de be gane grond bevindt. Toen de ouders van het meisje op bovengenoemd uur verdachte gelui den hoorden, gingen zij op onderzoek uit. Al spoedig hoorden zij hun doch tertje huilen. Het ledikantje was ech ter leeg. Toen de vader door het raam keek, zag hij het kind op straat liggen. De overbuurman van de fa milie was door het geluid van de val wakker geworden. Omtrent de oor zaak van het gebeurde tast men in het duister. Vermoedelijk is het kind gaan slaapwandelen met genoemd noodlottig gevolg. Met een zware hersenschudding, inwendige kneu zingen en buiten bewustzijn werd zij per brandweerbrancardwagen naar het Julianaziekenhuis aan de Cune- raweg overgebracht. EXTRA (TEVENS LAATSTE) VLIEGTOCHT VOOR ZIEKEN NAAR LOURDES. In verband met de vele aanvragen heeft het bestuur van de Afdeling Lourdes-Luchtverkeer van de Ver eniging tot Samenstelling van Neder landse Bedevaarten besloten nog een laatste vliegtocht naar Lourdes te organiseren, en wel van 8 tot en met 11 October. De vliegtocht van 28 September tot en met 1 October is reeds volgeboekt. De reis wordt gemaakt van Schiphol per K.L.M.-Dakota. Opgaven voor deze laatste tocht bij het Bureau Zie kenverpleging V.N.B., Zuid-Willems vaart 123 te Den Bosch, Tel. K K 4100—8129. De vliegtochten zijn op de eerste plaats bestemd voor zieken en hun verzorgers. Indien er plaats over is, kunnen ook gezonde pelgrims de reis meemaken. EMIGRANTEN-SCHEPEN. De „Johan van Oldenbarnevelt" zal op 5 September naar Canada vertrek ken met als boordaalmoezenier Rev. A. Ooms, R. C. Presbytery, Brook- line. Tijdelijk adres in Nederland: Walenburgerweg 11, Rotterdam. De „Sibajak" zal op 13 September 1955 naar Australië vertrekken met als boordaalmoenezier Pater Aloysius Wijnen, O.F.M. Adres in Nederland: Korvelseweg 165, Tilburg. De „Fairsea" zal op 17 September 1955 naar Australië vertrekken met als boordaalmoezenier Rev. Father G. W. Litjens. Adres in Nederland: Kogelbloemstraat 44, 's-Hertogen- bosch. De „Zuiderkruis" zal op 19 Sep tember 1955 naar Canada vertrekken met als boordaalmoezenier de zeer- eerwaarde pater J. Gijsbers O.I.C.M. Adres in Nederland: Missiecollege „Sparrendaal", Vught. Weegbruggen in IJmuiden Om te voorkomen, dat er te zwaar verkeer over de nieuwe wegverbin ding over de IJmuidense sluizen pas seert heeft Rijkswaterstaat er weeg bruggen in aangebracht, die, bij te zware belasting automatisch een re lais in werking stellen, dat een sirene doet loeien en de stoplichten op rood zet. Als er meer dan 1200 kilo gewicht op de achteras over de bruggen gaat, slaat de installatie alarm. Er komen de laatste tijd herhaal delijk aanrijdingen voor met de zo genaamde „hoogtebeugels" op deze weg, die te hoge wagens moeten be letten schade toe te brengen aan de Velser spoorbrug, de electrische draaibruggen over de middensluis en de betonnen luifels van de sluisge- bouwen bij de Noordersluis. Vele chauffeurs blijken namelijk de waar schuwingsborden, die de weg mar keren, te negeren, met het gevolg, dat de beugelszware stalen stangen boven de weg herhaaldelijk sneu velen. DOOR WARMTE BEVANGEN Op een perceel bouwgrond langs de weg Asselhoog Buurlo is de 70- jarige J. Pels uit Krimpen aan den Lek gistermiddag door de warmte be vangen, toen hij een handje hielp bij het laden van stro. De oude man overleed korte tijd later ter plaatse. Hij was voor enige dagen in Apel doorn bij kennissen gelogeerd. TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN DIARRHEE, BEDORVEN MAAG, "KATER", ANDERE INGEWANDSSTOORNISSEN (o.a. NERVEUZE) helpt direct - mild stoppend onschadelijk Strip-verp. a 8 (ook voor kinderen) Buisje 20 1 bij apotheker of drogist! *Uk witte tabletten (Advertentie). Wachten op advies van enige instanties De directie van de N.V. Linnaeus hof te Bennebroek heeft, kort nadat zij haar plannen voor de stichting van een permanent bloemenpark op het bosachtige terrein tussen de rijks straatweg en de Glipperweg had ont vouwd, te kampen gekregen met on voorziene moeilijkheden. Ingevolge de wet op het nationale plan is haar aangezegd de werk zaamheden op het terrein te staken totdat van de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting een ver klaring van geen bezwaar is verkre gen. Deze verklaring kan pas gege ven worden, nadat de adviserende instanties (gemeentebesturen, plano logische dienst, Gedeputeerde Sta ten) hun adviezen aan de rijksdienst wvoor het nationale plan hebben uit- natuurlijk bedrijfstaksgewijs en j gebracht. Tot dat moment mogen fier de hierboven genoemde condi- i slechts onderhoudswerken worden uitgevoerd. De directie toont zich echter optimistisch omtrent de kan sen dat deze vergunningen wordt ge geven. De bezwaren tegen de Lin naeushof zoals die met name van de zijde der natuurbeschermingsinstan ties worden geuit, acht men te com penseren door een gunstig advies van de zijde van het ministerie van Land bouw. Desondanks wijst de directie erop, dat „Linnaeushof" niet een soort vermaakcentrum zal worden. Men is bereid zich vrijwillig te on derwerpen aan de supervisie van de natuurbeschermingscommissie voor Zuid-Kennemerland of een dergelijke instantie. Géén tweede Keukenhof. „Grote delen van het bos blijven ongerept", alleen enkele open plek ken zonder natuurhistorische waarde zullen als demonstratietuin voor de producten van de bollenstreek, Aals meer en Boskoop worden ingericht. „Het wordt geen „tweede Keuken hof" maar een „eerste" Linnaeushof", aldus de heer Roozen, directeur eigenaar van de Linnaeushof. Pnmiddag heeft de burgemeester van Delft, de heer P. de Loor de Milva-Luva-tentoonstelling, die in het l'h theater van zijn gemeente wordt gehouden, geopend. Op de foto laten de burgervader en zijn echtgenote een stand van de geneeskundige dienst uitleggen. In het midden luit.kol. A. Halbesma. Levensscholen Lessen in handvaardigheid De heer G. P. Hofman, directeur van de 'katholieke levensscholen te Rotterdam, heeft op de tweede dag van het studiecongres in de abdij van Heeswij k, dat „het instituut van de katholieke levensscholen" nader on der de loupe neemt, een inleiding ge houden over de handvaardigheid als leerstof. Handfvaardi'ghei/dslessen béhoren een onderdeel van het studiepro- igram uit te maken, betoogde de in leider, omdat de handvaardigheid bij de jonge arbeider verschillende nog ■niet ontwikkelde eigenschappen tot ontwikkeling kan brengen, hetgeen van grote betekenis kan zijn voor zijn verdere uitgroei naar de volwas senheid. Zijn zelfvertrouwen en ge voel van eigenwaarde zullen toene men en de handvaardigheid is voorts een middel tot beheersing van zijn motoriek. In het algemeen neemt de lande lijke stichting de stelling in, dat de practische handvaardigheid gericht moet zijn op het leren vervaardigen van nuttigheidsvoorwerpen, inclu sief het aesthetische in functie van het nuttige. Volgens de heer Hofman is het ge wenst, dat minstens onderwezen ■wordt in lichte houtbewerking, lich te metaalbewerking en in vrije tech nieken, zoals leerbewerking, schilder werk en boetseerwerk. De gehele leerstof dient verwerkt te zijn in taken, die zinvol en inte ressant zijn. Uitsluitend voor de aalmoezeniers ■heeft kapelaan J. de Jong uit Eind hoven, aalmoezenier aan de katho lieke levensscholen aldaar, des mid dags gesproken over de priester in de levensschool. OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS TE DELFT GEOPEND. Onder zeer grote belangstelling is gisteravond te Delft de oude kunst en antiekbeurs geopend in het stede lijk museum „Het Prinsenhof". De vele genodigden werden in verband met de tropische temperatuur ont vangen op de binnenplaats van het Prinsenhof en daar verwelkomd door de directeur van het museum, drs. D. H. G. Bolten, die de beurs een ware schatkamer met schier onbegrensde mogelijkheden noemde. Nadat nog de voorzitter van de stichting „Oude Kunst- en Antiekbeurs", de heer J. Schulman, het woord had gevoerd, sprak prof. dr. J. G. van Gelder, hoogleraar in de kunstgeschiedenis te Utrecht en directeur van het kunst historisch instituut aldaar, de ope ningsrede uit. Onder grote belangstelling had gistermiddag op de Kon. Wilhelmina Boulevard te Noordwijk de serveerwedstrijd plaats samengesteld door de Horeca-commissie van V.V.V. waarvoor meer dan 1000,aan prijzen waren uitgeloofd, samengebracht door de vertegenwoordiger van Bols, de heer W. J. C. Verharen. De algehele leiding berustte bij de heer Hooijberg. De strijd bij de dames was zeer spannend, zelfs zó, dat door gelijktijdige aankomst twee dames de le prijs werd toegewezen, een reis naar Parijs plus 75,aan zakgeld en wel de dames Ans Bonnema en Lucia Schulz, beiden van het Rembrandthotel, 3. Alice Scheffer en 4. Jopie Hagendoorn beiden van „Seinpost". Bij de heren werd de le prijs, eveneens een reis naar Parijs plus 75,zakgeld, toegewezen aan J. Strauber van Huis ter Duin, 2. Lekkerkerker, 3. De Haas, 4. Persoon, allen van het Palace-hotel. Als extra attractie werd aan de prijswinnaars een rondvlucht per helicopter aangeboden. Zeven leden van het personeel van het Amsterdams Stedelijk museum zijn gisteren gearresteerd onder verdenking jarenlang te hebben geknoeid met toegangskaartjes. De betrokken portiers en zaalwachters slaagden erin de ingenomen toegangskaartjes weer naar de kassa te brengen en voor de tweede maal te laten circuleren. De opbrengst van deze tweede verkoop deelden zij broederlijk onder elkaar. De zaalwachters raakten in het complot betrokken doordat zij bij de zalen waar exposities worden gehouden, de extra-contrölestrook niet afscheurden, doch de gehele kaart innamen en terug naar de kassa brachten. De zeven mannen hebben bekend dat zij deze tactiek reeds jaren in toepassing brachten. Geen van de verdachten wist echtfer hoe groot de verduistering was. Van het geld is niets over. Het werd in het huishouden opgesoupeerd. Pas korte tijd geleden is men er in geslaagd de fraude te ontdekken. De mannen gingen zeer voorzichtig te werk en sloegen hun slag alleen in de perioden waarin het zo druk was dat niemand het juiste aantal bezoekers kon nagaan. MILLIOEN KILO AUGURKEN OP VENLOSE VEILING De Venlose veiling heeft Dinsdag een record-aanvoer gehad van ruim anderhalf millioen kilo groente en fruit. Als gevolg van het zonnige weer kwamen ruim een millioen kilo augurken aan de veiling, waar boven dien nog 500 ton bonen, tomaten en andere groente werden verkocht. Om deze kolossale aanvoer te ver werken moest drie maal geveild wor den. HOOFD BEKNELD TUSSEN WAGONDEUREN Bij het binnenlopen van de laatste goederentrein uit Den Bosch op het station te Nijmegen is gisternacht de 31-jarige hulpconducteur Scholten uit Nijmegen met het hoofd bekneld geraakt tussen twee dichtslaande deuren. Dit gebeurd toen de trein stopte. In het Canisiusziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondin gen overleden („Alg. Dagblad"). VADER BRAK HALSWERVEL IN HET KLEUTERBAD De 42-jarige heer J. Joukens, die met zijn vrouw en kinderen in het kleuterbad van het nieuwe bosbad De Vuurse verkoeling zocht, is daarbij zeer ernstig gewond toen een der kin deren hem op de nek sprong. De va der was onmiddellijk verlamd aan armen en benen. Hij kon niet meer spreken. Met een gebroken halswervel is hij naar het Diaconessenhluis ver voerd. Zijn toestand is zeer ernstig. ONDERWIJZER GEDOOD TIJDENS UITSTAPJE Op de Wijngracht te Kerkrade werd Dinsdag het 56-jarige school hoofd J. Frantzen door de laadbak van een passerende vrachtauto ge grepen en tegen de grond gesmakt. Hij was vrijwel op slag dood. Getuigen van dit ongeluk waren leerlingen van zijn school, met wie hij voor een fietstocht door Zuid- Limburg was gestart. „Het ging om de persgon" Het scheidsgerecht voor ambtena ren te Amsterdam heeft Dinsdagmid dag, het beroep behandeld, dat twee leden van het stakingscomité van de stadsreiniging en drie andere arbei ders van deze dienst tegen hun ont slag hadden aangetekend. Aan de ontslagen chauffeurs F. John en W. Daemen, was door B. en W. nagenoeg hetzelfde ten laste ge legd, n.1. deelneming aan de staking, lid zijn van het stakingscomité. Voorts hadden beiden twee circu laires met een oproep voor vergade ringen mede ondertekend, en met een derde man op hun verzoek een onderhoud gehad over de staking met een bedrijfsingenieur van de stads reiniging. Beide klagers zijn bestuurs leden van de bij de E.V.C. aangeslo ten bond van Ned. Overheidsperso neel (B.N.O.P.). Stakingsbereidheid bestond. De raadsman van beiden, mr. G. Polak, zeide te willen waarschuwen voor het maken van een cause cele- bre van deze en de andere zaken van de leiders der staking. Hun zaken zijn niet belangrijker dan de andere. In dien staking als een misdraging wordt beschouwd, hebben de leiders zich niet anders misdragen dan de andere stakers. De stakingsbereidheid bestond, hetgeen de gemeente heeft erkend, en staking is niet de schuld van de John c.s. De term leiding moet worden geïnterpreteerd als vertegen woordiging, aldus de raadsman. „De arbeiders hebben gezien, dat de stakingen in het verleden niet zon der succes zijn geweest. B. en W. kun nen de massa stakers niet straffen en hebben dit nu o.m. deze twee klagers symbolisch willen doen". Mr. Polak was van oordyl, dat beiden hun aan deel in de leiding der staking naar behoren hebben vervuld. Evenals in de drie andere zaken concludeerde hij tot vernietiging van het ontslag. „Om de persoon". De gemachtigde van B. en W., mr. C. Ensing, achtte de straffen terecht opgelegd. De stakingen in het verle den hadden volgens hem niet tot ge volg gehad, dat eisen werden inge willigd, want een deel van de beslis singen waar het om ging was reeds genomen of zouden toch zijn geno men. Hij concludeerde in alle vijf za ken tot verwerping van het beroep. Een der beide klagers zeide in zijn laatste woord o.a., dat hij het merk waardig vond dat van het uit negen personen bestaande stakingscomité zij tweeën alleen ontslagen zijn. Hij concludeerde hieruit, dat het „om de persoon ging".

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5