Wijziging Werkloosheidswet biedt oplos sing voor probleem vacantiegelden Levensscholen voor jonge arbeiders Stroom van gladiolen neemt nog steeds niet af Korte doch gouden tijd voor de pruimenliefhebbers Nieuwsgierigheid kwam huisvrouw op waarschijnlijk f 15.000 te staan 5)e angetegeCdAeden in MawAAa DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSB COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nota staatssecretaris Soc. Zaken: De enige methode die tot een be vredigende oplossing zou kunnen lei den van de telkens terugkerende moeilijkheden met betrekking tot werknemers, die genoopt zijn tijdens een voor hen geldende verplichte week vacantie te nemen, ook wan neer zij niet beschikken over vol doende vacantiegelden of -bonnen, was de methode van reservering. Dit wordt opgemerkt in de nota van de staatssecretaris van Sociale Zaken aan de Tweede Kamer, inzake het verslag over het wetsontwerp tot wij ziging van-de Werkloosheidswet. In het leader van de Werkloos heidswet was alleen reservering mo gelijk van vacantiegelden van werk nemers, die na de beëindiging van hun dienstbetrekking een uitkering op grond van deze wet zouden ont vangen. De staatssecretaris achtte het niet verantwoord met de opne ming van de in het voorgestelde arti kel geboden oplossing te wachten totdat de technische herziening van de Werkloosheidswet haar beslag zal hebben gekregen. De werkloos geworden werkne mer zal, doordat hij bij werkloos heid een deel van zijn inkomen derft, eerder dan de werknemer die onmiddellijk na beëindiging van zijn dienstbetrekking bij een andere werkgever in dienst kan treden, er toe komen, het voor zijn vacantie bestemde geld aan te spreken. Treedt zulk een werknemer later in dienst van een werkgever, die zijn ibedrijf tijdens de vacantie sluit, dan (beschikt hij niet meer over het geld, dat hij in zijn werkloosheidsperiode verbruikte. Dit noopt hem een be roep te doen op zijn nieuwe werkge ver om het loon tijdens de vacantie- week door te betalen, dan wel de bedrijfsvereniging om uitkering krachtens de Werkloosheidswet te verlenen. Tot dusver hébben de uitvoerings organen zich er van jaar tot jaar over moeten beraden of uitkering krachtens ,de Werkloosheidswet aan hen, die over onvoldoende vacantie- bonnen beschikten, kon en mocht worden verleend. Strikt genomen zou daarvoor de volledige procedure van de wachtgeld- of werkloosheids uitkering zijn vereist. De suppletie op onvoldoende vacantiegelden is dan ook bedoeld geweest als een zuivere noodmaatregel. De staatssecretaris is daarvan geen voorstander, omdat de Werkloosheidswet door een der gelijke suppletie wordt gedenatu reerd. De Stichting van de Arbeid heeft de centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties een aanbeveling doen toekomen, om in collectieve ar beidsovereenkomsten en bindende loonregelingen bepalingen op te ne men, die het mogelijk maken vacan tiegelden te reserveren voor werk nemers die zonder werkloos te zijn geweest in dienst van een nieuwe werkgever treden. Deze re geling biedt echter geen voorziening voor werknemers, die wel werkloos worden. Voor hen biedt nu het onder havige wetsvoorstel de oplossing. Met betrekking tot de seizoenar beid heeft de staatssecretaris ex- geen overwegend bezwaar tegen, in de wet tot uitdrukking te brengen, dat het initiatief tot het vaststellen van een voor het recht op werk loosheidsuitkering verhoogd aantal dagen werken in de eerste plaats be rust by de bedrijfsverenigingen. Daartoe dient hij een tweede nota van wijziging in. Besluit een bedrijfs vereniging niet tot het nemen van een dergelijk initiatief, dan dient de Sociale Verzekeringsraad, na de des betreffende bedrijfsvereniging te hébben gehoord, de bevoegdheid tot het nemen daarvan te hebben. VOOR DE KANKERBESTRIJDING Op 31 Augustus a.s. hoopt H. K. H. prinses Wilhelmina haar 75e verjaar-: dag te vieren en ter gelegenheid van dit feest geeft het „Koningin Wilhel mina Fonds" voor de kankerbestrij ding dit jaar voor eenmaal een serie postzegels met toeslag uit gedurende de korte periode van 15 Augustus tot en met 10 September. Men zal zich herinneren, dat prin ses Wilhelmina bij het gouden rege- rings-jubileum in 1948 als koningin der Nederlanden de wens te kennen gaf, dat het haar aangeboden natio nale geschenk de middelen zou ver- schafen om de kanker in Nederland te besrijden tot zegen van het gehele Nederlandse volk. Zoals reeds eerder bekend gemaakt, bestaat de serie uit zegels van 2, 5, 7, 10 en 25 cent, alle met toeslag. Ze hebben alle het zelfde hoofdmotief: een microscoop en een doorstoken krab, het symbool van de kanker bestrijding. Ze zijn ontworpen door de heer C. P. A. Hos uit Den Haag. BEELDENPARK OP DE HOGE VELUWE. Een terrein van 6 ha, dat onmid dellijk aansluit aan de beeldenzaal van het Rijksmuseum KröllerMül- ler in het Nationale Park De Hoge Veluwe zal geschikt worden gemaakt om er permanent maximaal 170 beelden van kunstenaars uit ver schillende landen ten toon te stellen. Er zullen beelden worden geëxpo seerd, die representatief zijn voor de ontwikkeling der beeldhouwkunst in de 19e en 20e eeuw. De inrichting van het terrein, dat sterke hoogteverschillen vertoont, en de opstelling der beelden zal zo danig zijn, dat men van de beelden zaal van het museum uit diep in het reservaat kijkt, waardoor een effect van eenheid tussen de zaal en het ruime beeldenpark zal worden be reikt. Ontwerper is prof. dr. J. T. P. Bijlhouwers, landschapsarchitect te Wageningen. Studiecongres in abdij van Berne In het Abdijhuis van de Norbertij nen te Heeswijk is Maandag 'n drie- dagen-durend studiecongres begon nen over de katholieke levensscho len. Onder grote belangstelling van de KAJ, de VKAJ, van priesters en docenten werd de opening verricht door de heer N. Schuurman, voor zitter van de landelijke stichting Ka tholieke Levensscholen voor Jonge Arbeiders. De heer Schuurman stelde, dat het instituut van de katholieke levens scholen bedoeld is als een positieve bijdrage voor de zo noodzakelijke principiële vorming van de massa der ongeschoolde arbeidersjeugd. Met vreugde vermeldde hij, dat het Rijk dit jaar voor het eerst met de subsidiëring van dit onderwijs is be gonnen. Hij betreurde echter het verschijn sel, dat een aantal werkgevers op economische gronden geen mede werking verleent aan het part-time onderwijs voor hun jonge arbeiders. Tenslotte deelde hij mee, dat in September een opleidings cursus be gint voor leiders en leidsters aan de katholieke levens scholen. Op de eerste dag zijn twee inlei dingen gehouden. Des morgens sprak aalmoezenier N. Schlangen uit Roer mond over de situatie van de man nelijke arbeidersjeugd. De middagbijeenkomst stond in het teken van de inleiding van dr N. Perquin SJ, wetenschappelijk advi seur van de landelijke stichting en directeur van het Mgr. Hoogveld instituut. Hij sprak over het wezen van de katholieke levensschool. De voornaamste conclusies van aalmoe zenier Schlangen zijn, dat het een dringende eis van onze tijd is, dat de weerbaarheid van de katholieke jon ge arbeiders in geestelijk-affectief en lichamelijk opzicht verhoogd wordt. Ten tweede, dat de verchristelij- king van de maatschappij niet doen lijk zal zijn zonder apostelaatswerk zaamheid van de jonge ai'beiders. Dr. Perquin stelde onder meer, dat de levensschool een volledige werk dag dient te omvatten. Al het andere noemde hij een noodoplossing. De levensschool zelf moet door de jon ge arbeider als werksituatie beleefd worden, daar zij een onderdeel van de dagtaak is en juist vanwege haar sociale-paedagogische doelstelling is een levendig contact nodig met de gezinnen, het bedrijf, de geestelijk heid en jeugdorganisaties. Tijdens de twee volgende dagen zullen nog andere inleidingen wor den gehouden onder andere voor de priesters in de katholieke levens scholen en voor de docenten. De opening werd onder anderen bijgewoond door een vertegenwoor diger van het Ministerie van O. K. en W. Pastoor Van Mierlo met emeritaat De bisschop van Haarlem heeft met ingang van 1 October eervol emeritaat verleend aan pastoor Chr. W. van Mierlo van de St. Bavo te Heemstede. Pastoor van Mierlo werd op 17 Maart 1880 te Delft geboren. Op 15 Augustus 19-04 werd hij tot priester gewijd, waarna zijn benoeming als kapelaan volgde in Middelharnis. Hij arbeidde vervolgens te Oegstgeest, Rotterdam-Kralingen, IJmuiden en Den Haag. Daarna werd hij bouw pastoor te Voorburg, welke stand plaats hij in 1935 verwisselde voor de Bavo-parochie van Heemstede. Verleden jaar werd hij door zijn pa rochianen gehuldigd bij zijn gouden priesterfeest. Zwemmer door kramp verdronken Bij het zwemmen in het Apel- doornsDierens kanaal is de 24-ja rige fabrieksarbeider Van Z. uit Apeldoorn gisteravond jammerlijk verdronken. Van Z., die de zwem kunst meester was, heeft vermoede lijk kramp gekregen en verdween voor de ogen van zijn broêr plotse ling in de diepte. Hoewel onmiddel lijk' hulp werk géböden, slaagde men er eerst na geruime tijd in bet slachtoffer op het droge te brengen, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. Het stoffelijk over schot werd naar het Sint Liduina- ziekenhuis overgebracht. Haarlemse Keuring Het houdt maar niet op! Terwijl de gladiolenkwekers normaal rond half Augustus een punt achter het keuringsseizoen plegen te zetten, wist de gladiolenkeuringscommissie Maan dag best wat men te doen had. De tafels in de keuringszaal van het Kre- lagehuis bogen bij wijze van spreken door onder de vele soorten en daar nu ook de dahlia-kwekers hun zaai lingen „en masse" beginnen te tonen, bad men zo ongeveer alles wat de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur aan vazen, pullen en andere bloe- menbaden rijk is, uit de donkere kast gehaald. Een buitengewoon mooie gi'oep bracht de bekerwinnaar van dit jaar, de fa. Salman uit Noordwijk, weer naar voren. Van dé nieuwste was het vooral de gloeiend oranjescharlaken Patriot die sterk opviel. Een prach tige gloedvolle kleur heeft deze zaai ling! Best was ook de rose Pink Sensation. De typisch roodbruine Pa poea viel op door de aparte kleur, evenals Mignon, cattleya-violet met getijgerde purper merk en Indonesia, donker amaranthkleurig met een flu welen gloed. Golden Fiction is een nieuweling in het lichtgele genre. lm het rose waren Rose Emely, Grand National en Pink Sensation de blik vangers. United States, best purper, de voorname Rhodesia en Salman's Sensation besloten deze groep. Uitvoerige collecties. Ook van P. Visser, St. Pancras, Concurrentie uit België In zeer grote hoeveelheden wor den op het ogenblik de Hollandse pruimen aangevoerd. Het warme en zonnige weer van de laatste dagen heeft de vruchten heel snel doen rij pen en op de pruimenveilingen ii ons land is het nu hoogseizoen. De veiling in Kaïpelle-Biezelinge behoort tot een der grootste prui- mehveilingen van ons land en vanaf vorige week Donderdag zijn hier dag- aanvoeren van rond 50.000 kg. prui men, voornamelijk nog bestaande •uit de gele rassen Ontario en Reine Claude d'Ouillins. De afzet verloopt zeer vlot dank zij het warme zomer weer dat de vraag naar pruimen Verrassingscouvert te vroeg geopend Nieuwsgierigheid is een Amsterdamse huismoeder op een lelijke schade post komen te staan. De vrouw heeft drie door haar gekochte verrassings couverts van de rheuma-actie voortijdig geopend en toen zij niéts bijzonders daarin vond verscheurd en weggegooid. De vrouw heeft hierdoor minstens honderd of waarschijnlijker nog 15.000,verspeeld. Bij de drie kaartjes was er namelijk een van grijze kleur met een telefoonnummer. Een van de vier prijzen van 15.000 gulden zal door deze voorbarige handeling wel voorgoed op de gelukkige blijven wachten. De vrouw deed haar mistroostige ontdekking toen zij Zaterdag op bezoek bij haar schoonmoeder was. Deze bracht het gesprek op de verrassingsactie en de grijze kaartjes met de telefoonnummers. „Een van mijn kaartjes was grijs", riep de vrouw uit, en er stond ook een telefoonnummer op". Zij belde onmiddellijk de vuilverbranding op, maar het vuil was al verbrand. Twee nachten heeft zij er niet van kunnen slapen. Bij het Rheumakantoor in Rotterdam kreeg zij te horen dat het bedrag slechts aan de toonder van het biljet mocht worden uitbetaald..... sterk stimuleert. De binnenlandse handel kan zeer grote kwantums ge bruiken en als gevolg van deze vlot te afzet liggen de (prijzen hoog. Maan dag liep de prijs van de goede kwa liteiten op tot 45 ct. per kg. en hier mee is de kweker best tevreden en de handel geeft het er graag voor wamt de consument wil nu pruimen hébben. Kort seizoen. Tot het begin van de vorige week werd voor de goede kwaliteiten steeds rond ƒ1.per kg. betaald, maar de aanvoer was toen steeds ge ring. Omdat de pruimen nu allemaal snel rijpen zal het een kort seizoen worden. Deze week zullen er dage lijks grote aanvoeren zijn maar dan zal het weer gaan minderen. De pruimenoogst is over het algemeen igoed maar in Zeeland zijn de laat ste jaren veel pruirfien gerooid zodat er toch minder aan de markt komen dan enkele jaren geleden. In fruitkwekerskringen heerst ver ontwaardiging over de grote impor ten van pruimen uit België. Deze zijn van mindere kwaliteit dan de Hollandse pruimen en ze worden geleverd franco markt in Nederland voor prijzen van 30 tot 35 ct. per kg. DURE APPELS EN PEREN De vruchtzetting van de appels en peren is dit jaar zo slecht geweest, dat zeer hoge prijzen voor dit fruit worden verwacht. Sommige boomgaarden dragen nog niet een kwart van de hoeveelheid verleden jaar en geschat wordt, dat de totale oogst de helft zal zijn van die van verleden jaar. De prij zen gedragen zich omgekeerd: in de Betuwe bracht in de afgelopen we ken menige boomgaard bij de ver koop op het hout het dubbele op van verleden jaar. In veilingkringen wordt verwacht dat de gemiddelde prijs per kist dertig tot vijftig per- i cent hoger liggen zal dan in het vorig seizoen. I was een uitvoerige collectie zaailin gen aanwezig. Daar stond o.m. de best gevormde lila 390, de paarsblau we Grandeur, de zeer mooie lila Pretty, 51242, een oranje getinte zaailing met laaige, slanke tak, de forse, edel gebouwde lichtrose Ho neymoon, de meer bekende oranje scharlaken Vulcane, een groepje kleinbloemigen, die stuk op stuk op vielen door de elegante takjes en. vele anderen. Van Gebrs. Vink, Noord- wijk, waren er de bekende gevlekte Sunny Boy, de licht purperrose Dr. Albert Verweij, de wat bleke Ophe lia en de ook qua kleur zeer interes sante Don Camillo. W. Dekker, Waarland, bracht de goede zalm oranje Broadway Melody en een hel der Bordeaurode sport uit Mrs. Mark's Memory. Gezien dé goede kwaliteiten van laatstgenoemde deze variëteit is zo langzamerhand al heel wat jaren in de culturen en de frisse kleur vam deze sport kan men er gerust zuinig op zijn. Daar krijgt men wel vraag naar. First Lady is een zeer opvallende ver schijning: een crème gladiool met hel- derrose randje. Een creatie van K. Kooy, St. Pancras, die hier mede door de mooie bouw, stellig pleizier van gaat beleven. Albin Hansson was een heel goed gebouwde purperen zaailing van De Groot Co, Hiile- gom. Óf het een ernstige concurrent voor bijv. Mabel Violet gaat wordén, zal de tijd wel leren. Van Konijnen burg Mark, Noordwijk, waren ook nog enkele variëteiten. Zeer fraai was de rode Oscar, terwijl de fonke lend-rode Stradivarius eveneens sterk de aandacht trok. Albert Schweitzer was door de puike bouw van de tak en de warme rode kleur eveneens een blikvanger in dit groepje, evenals de mooie paarsblauwe Thomas A Stone. Nieuwigheden. C. S. van Dobben de Bruijn jr., Noordwijk, die de laatste weken de liefhebbers al heel wat mooie gla diolen heeft voorgeschoteld was ook nu weer present met een grote col lectie, waarin verschillende zeer op merkelijke nieuwigheden. Zo was de SASSENHEIM ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM. Op 1 September a.s. zal de eerw. broeder Paulus, in de wereld Johannes v. Bakkum, zijn zilveren klooster jubileum herdenken in het klooster van Carmelieten te Zenderen. middelgrote rode Moulin Rouge zeer opvallend, evenals 1019, rose met een getijgerde tekening in het centrum. Een lange, slanke tak had de lilarose 7050, terwijl van de rose o.i. 6503 met de zeer forse tros alle anderen in deze kleur sloeg. Verder noteerden we de oranjerode Queen Juliana (heel mooi!), de kloeke 1034, crème met rood merk, Mount Hood, wit met geel „hart", en mooie bloemstukken van de meer bekende Fancy, Amber en Gratia. A. J. Turnhout, Noordwijk toonde een diep-rode sport uit Nieuw Europa en van JonkmanHulse bosch, Sassenheim, kon men de slan ke tak van de lila Lilac Joy weer be wonderen met de sneeuwwitte White Autumn, wat ons een van de beste laat-bloeiende witte gladiolen lijkt, die er op het moment in de culturen zijn en de kloeke rose Flower Dream. Stuk voor stuk best van bouw en proporties waren de zaailingen, die de Kon. Kwekerij P. v. d. Meer Czn, Noordwijk, voor het voetlicht bracht. Weliswaar mogen de meningen over de kleur van de bonte Picasso ver schillen, het is een feit, dat de tak van deze gladiool prima was en de kleur ïxisewit met wijnrood en purper opvallend. Verder: de fraaie zalmkleurige Murcia met een fijn wit streepje, de witte Sierra Nevada en de rose Rose Mary. Dahlia's. Wat de dahlia's aangaat: hopelijk zullen we dit mooie knolgewas nog ele weken zien dit jaar en we lopen dan ook 'nu met zevenmijls laarzen de inzendingen even langs. Van P. Bak ker, Heemstede zagen we wederom de mooie pompon Magnificat en een lichtgele s.c. onder nummer D 2. Bruidegom, Baarn, voerde weer een élite collectie ten tonele, gegroepeerd rond een fraai gestoken vaas Sal man Glory. Wij noemen de grappige kleinbl. s.c. 980, de midd. 'grote dec. lila 953, de grote melkwitte s.c. 910, de witte s.c. 807, die men een ver kleinde uitgave van Purity zou kun nen noemen, de fijne zalmkleurige dec- Newby en de oranje cactus 858. M. C. v. d. Haak Zn., Katwijk a. d. Rijn, etaleerde een sport uit Bac chus. Nu is Bacchus, ondanks de voortreffelijke eigenschappen, altijd een tikkeltje somber getinte dahlia. Deze sport van de fa. v. d. Haak is helderrood van tint en dat verhoogt de waarde niet weinig. Een verlo- ping, die stellig een goede toekomst heeft en waarvoor direct al flinke belangstelling bestond. Men noemde hem Glory of Rijnsburg. Jac. J. Men- se, Vijfhuizen, bracht een mooie witte dec. onder de naam Josephine Mense. Grote keus. Van Gebrs. de Ruyter, Oegstgeest, was er een mooi groepje. Men toon de o.m. de midd. grote diep-rode s.c. 151, een zeer grote, licht zalmoranje s.c. en eenl oranjebronze zaailing. Topsvoort, Aalsmeer, exposeerde de charmante, kleine Topmix op kleur, de teer getinte 203, een lila s.c. met lichter centrum* en de grillig ge vormde purperrode cactus Caroussel. K. Maarse Dzn. jr, Aalsmeer, was worden. Invoer van tomaten in België toegestaan Met ingang van vandaag is de in voer van Nederlandse tomaten in België weer toegestaan. Wel is de (bepaling gemaakt dat enkel de kwa liteiten A en B naar dit land geëx porteerd mogen worden. De export is nu weer toegestaan omdat de prij zen van de Belgische tomaten zijn ge- present met de voorname licht zalm- oranje Independence, het parmantige diep-rode pomponnetje 25 C en de lila s.c. 1 B. Dick Schuyt, Haarlem, heeft zich thans kennelijk naast het terrein der bloemsierkunst op het pad der dahlia-cultuur gewaagd en zag zijn eerste zaailing meteen al be kroond: het was de rode s.c. 451, die een getuigschrift van verdienste ver wierf. L. A. Hoek, Den Haag, bracht enkele zeer mooie variëteiten, waar van we de licht oranje Mabel's Dream een prima decoratieve vonden, even als de warm rood getinte Majuba. De diep koper gele s.c. Pertillon en de citroengele s.c. Ivory Queen waren eveneens zeer verdienstelijk. Balle go, Leiden, ontbrak natuurlijk ook niet op dit dahlia-appèl. Men toonde o.m. -de opvallend mooie anemoon- bloemige Honey met een groot geel kussenvormig centrum tegen het wat bleke rose bloemdek. De kleiribloe- mige oranje Liliainne Ballego deed het eveneens best, terwijl de meer bekende Good Earth en Lady Ismay natuurlijk ook niet vergeten mogen worden. Verder noteerden we nog de zeer grote koper or an je s.c. Forget- ton, de lila cactus Bleu Victory met de mooie gepijpte bloemen en de eenkleurige gele halskra'agdahlia Aurioline. Tot slot: een prima lila rose s.c. van N. Peters, 'Hillegom, de mooie zalmkleurige s.c. Regina van W. Kehl, Naarden, een goed gebouw de rode s.c. van C. S. Weijers, Hille gom en het groepje pomponnen van de fa. Ludwig Co., Hillegom: d'e lichtrose 88, de donkerrode 40, de lila 36 en de witte 13, die alle vier een getuigschrift van verdienste kregen. Van dezelfde firma was er ook nog de midd. grote rode s.c. Amulet. JONGETJE VERDRONKEN. In de buurt van zijn woning is gisteren het 2% -jarig jongetje Wim ,Noom te Krommenie Ibij het spelen te water geraakt en verdronken. De moeder miste het kind al geruime tijd. Twee (buurjongetjes, die even als zij gingen zoeken, zagen wel de autoped van de kleine aan de wal liggen. Even later ontdekten zij twee voetjes die boven het water uitsta ken. Hoewel men nóg geruime tijd ge tracht de levensgeesten op te wek ken imoest de dood geconstateerd Franse parachutisten v?t» de Marokkaanse politie bewaken een ge i irogeldheden gevangen zijn genomen. groep arrestanten, die tijdens de

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6