Technische school voor minder begaafden Volksmuziekschool Ie Leiden in oprichting Uitgebreide agenda van gemeenteraad DINSDAG 23 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 A.KW..K.A.B. enC.N.V, werken niet mee Van de leerlingen, die jaarlijks de lagere school verlaten, behoort een belangrijk deel ongeveer 25% tot de categorie der eenvoudig-be- gaafden. Reze leerlingen zijn niet in staat om voortgezet algemeen vor mend onderwijs te volgen. Ook de la gere techivvche school is, in het alge meen gesp^ken, niet voor hen toe gankelijk. Voor het volgen van het onderwijs aan deze school wordt n.l. het bezit van een bepaalde theore tische intelligentie gevraagd. Dit heeft tot gevolg, dat de hier bedoelde leer lingen vrijwel nimmer voldoende scholing voor beroep of bedrijf ont vangen. Verreweg het grootste gedeel te van de eenvoudig-begaafde leer lingen gaat dan ook de gelederen van de ongeschoolde arbeiders versterken. Deze ontwikkeling is te meer te betreuren, omdat de ervaring heeft geleerd, dat een belangrijk deel van de eenvoudige begaafde jongens - on geveer de helft van de gehele groep een praktische aanleg bezit, die door op hun begripsvermogen afge stemd onderwijs zodanig tot ontwik keling kan worden gebracht, dat zij tot de geschoolde arbeiders gaan be horen. B. en W. hebben dan ook ge meend het vraagstuk van het tech nisch onderwijs aan eenvoudig be gaafde jongens in studie te moeten nemen. (Eerder al hebben wij (hier over contact opgenomen met 't Minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen). Gebleken is dat van Rijkswege plannen om dit onderwijs ter hand te nemen van ganser harte zullen worden ondersteund en mede werking zal woren verkregen tot de uitvoering daarvan. Ook zijn besprekingen gevoerd met de organisaties van werkgevers en werknemers. In die kringen werd de behoefte aan technisch onderwijs voor eenvoudig begaafden eveneens er- kerld. Hout en metaal In ons land is met betrekking tot dit onderwijs nog weinig ervaring opgedaan. Het plan zal dan ook het karakter van een experiment dragen Wel staat vast, dat het, zowel wat betreft de samenstelling van de leer stof als wat betreft de vorm, waarin het wordt aangeboden, geheel aan de capaciteiten en de bijzondere aard van de leerlingen zal moeten worden aangepast. Verder zal de nadruk sterk moeten vallen op de praktijk van de vakken en niet zozeer op de theorie daarvan. De keuze der vak ken zal nog ernstige studie eisen. Gedacht wordt allereerst o.a. in de richting van eenvoudige hout- en metaalbewerking. Zeker gedurende de experimentele periode zal de school door de ge meente moeten worden beheerd. Overeenkomstig de wensen, welke te dien aanzien tijdens het overleg met de organisaties van werkgevers en Leids jongetje in zee verdronken Gistermiddag is te Katwijk aan Zee de negenjarige Loeki den Har- tog, die woonde aan de Boshuizerkade 9 te Leiden, bij het baden in zee ver dronken. Het jongetje logeerde met zijn zusje bij een familie aan de Rijn mond te Katwijk. Beide kinderen werden bij het pootje bader* in zee door de stroom meegesleurd, maar het meisje kon door een „ketting" van badgasten nog gered worden. Een half uur later werd het knaapje opgehaald. De levensgeesten waren geweken. Laatje Berichten Het hoog militair gerechtshof heeft vanmorgen een 21-jarige dienstplich tig soldaat bij het regiment genees kundige troepen uit Rotterdam ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de be voegdheid bij de gewapende macht te dienen. De man, die zendeling-evangelist is bij Jehova's getuigen had als dienst weigeraar geen militair uniform wil len aantrekken. Als evangelist had hij voorts geen beroep willen doen op ce dienstweigeringswet, daar hij dan de kan6 liep twee jaar de staat der Nederlanden op andere wijze te moe ten dienen. Dit, zo zeide hij destijds voor het hof, kon hij niet doen omdat hij zich verbonden had al zijn tijd en energie in dienst van God te stellen. De krijgsraad te velde west had hem tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het hoofd van de openbare lagere Prins Bernhardschool te Zwanenburg heeft bij het begin van het nieuwe schooljaar in opdracht van het ge meentebestuur van Haarlemmermeer, aan dertien leerlingen der zesde klasse van zijn school de toegang moeten weigeren. De ouders van deze kinderen en van twaalf andere leerlingen van zijn school hebben Zaterdag j.L van het gemeentebestuur bericht ontvangen, dat hun kinderen met ingang van het nieuwe schooljaar naar de in een ander deel van Zwanenburg gelegen openbare lagere Julianaschool zijn overgeplaatst. De ouders hebben be zwaar tegen deze overplaatsing en zijn voornemens hun kinderen elke morgen bij het begin van de school tijd opnieuw naar de Prins Bernhard school te zenden. werknemers zijn geuit, zou na afloop van deze periode het beheer kunnen worden overgedragen aan een in het leven te roepen stichting, waarin be doelde organisaties zijn vertegen woordigd. Hoewel nog verschillende vraag-* stukken tot een oplossing zullen moeten worden gebracht wij noe men slechts het probleem van de se lectie der leerlingen komt het B. en W. gewenst voor, dat de raad ver klaart, dat de oprichting en instand houding van de school noodzakelijk is. Daarna kan het overleg met de verschilllende instanties op vastere grondslag kah worden voortgezet. Prof. G. J. Heering ter aarde besteld Gistermiddag is in de Remonstrant se kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht te Leiden een rouwdienst ge houden welke voorafging aan de ter aardebestelling op de begraafplaats van het Groene Kerkje van de vo rige week te Leiden overleden hoog leraar prof. dr. G. J.Heering. Vele hoogleraren, vertegenwoordi gers van het curatorium en van de Leidse Universiteitsraad, Remon strantse predikanten en voorgangers van andere protestantse kerkge meenschappen, vertegenwoordigers van Kerk en Vrede benevens talloze vrienden en bekenden luisterden naar de woorden van twee sprekers: prof. dr. G. J. Sirks, Leids hoogleraar in de geschiedenis en leerstellingen van het Remonstrantisme en ds. J. J. Buskes, Hervormd predikant te Amsterdam. Anna-kliniek weer op goede basis Garantie van gemeente Leiden De Vereniging voor Misvormden, alhier, welke vereniging de Anna- kliniek voor orthopaedie exploiteert, heeft zich tot de Provincie Zuid- Holland gewend met het verzoek cm medewerking, teneinde te geraken tot verbetering van de ongunstige liquiditeitspositie, waarin de ver eniging verkeerde. Deze ongunstige liquiditeitspositie vond haar voornaamste oorzaak in het enige jaren geleden gerezen con flict tussen het Bestuur der vereni ging en de geneesheer-directeur, het welk uiteindelijk heeft geleid tot het ontslag van laatstgenoemde, in 1951. Dit had tot gevolg, dat de kliniek in het begin van 1952 geheel zonder pa tiënten was. Hierdoor leverde de ex ploitatie van de kliniek over 1952 een nadelig saldo op van rond 108-000, terwijl de exploitatie-rekening van de aan de kliniek verbonden ortho- paedische werkplaats een tekort van rond 18.000 te zien gaf. Het Bestuur der vereniging heeft er met kracht naar gestreefd door een zuinig en doelmatig beheer de exploitatie van de kliniek en de werkplaats weer op een gezonde ba sis te vestigen. Het is hierin geslaagd, aldus B. en W. Een en ander weerspiegelt zich in de financiële resultaten. en W. stellen naar aanleiding hiervan aan de raad voor jegens de Provincie Zuid-Holland de betaling van een derde gedeelte van hoofd som, rente en aflossing te garande ren van een door de Provincie aan de Vereniging voor Misvormden, te Leiden, te verstrekken geldlening, groot 150.000, af te lossen in 12 ge lijke jaarlijkse termijnen, tegen een jaarlijkse rente van 2Vt onder de voorwaarden, vermeld in de hierbij gevoegde ontwerp-overeenkomst van borgtocht. Voor de jeugd na schooltijd Omdat de muzikale ontwikkeling van de jeugd in belangrijke mate kan bijdragen tot de culturele vorming, hebben de gemeente Leiden, de Maat schappij voor Toonkunst en de bestu ren der bijzondere lagere scholen na gegaan, op welke wijze die ontwikke ling kan worden gestimuleerd. Daar bij is duidelijk geworden, dat de op richting van een volksmuziekschool een belangrijke stap in de goede rich ting zal betekenen. De volksmuziekschool bedoelt leer lingen van lagere scholen, na het het bereiken van een bepaalde leef tijd, gedurende enkele jaren een alge mene muzikale vorming te geven. Nadat zij twee jaren deze algemene muzikale vorming hebben genoten, bestaat de mogelijkheid tevens indi vidueel instrumentaal onderwijs te ontvangen. Het is de bedoeling, dat de lessen in aansluiting aan de school- ONTEIGENING IN SCHUTTERSTRAAT. Voor de uitvoering van het Vee marktplein dient te worden overge gaan tot het onteigenen van gronden ten behoeve van de verbreding in noordelijke richting en de doortrek king in westelijke richting van de Schutterstraat. Bij deze onteigening zijn zestien percelen betrokken. Hieronder bevin den zich veertien woningen, die moe ten worden ontruimd. Het is zeer ge wenst, dat dit onderdeel van het plan geschiedt bij de bouw van de VeemarkthaL In verband hiermede is het noodzakelijk, dat de eigendom van bedoelde percelen op korte ter mijn wordt verkregen. Hondenbelasting wordt verhoogd Met ingang van 1 Januari 1947 zijn de tarieven van de hondenbelasting, welke bij verordening van 7 Novem ber 1932 waren bepaald op 6, voor een z.g. luxe hond, 5,50 voor een waakhond en 2,voor een trekhond, verhoogd tot resp. 10, 8,en 2,50. Deze verhoging is aanzienlijk ach tergebleven bij de stijging van het algemene prijspeil, zo deelt het col lege van B. en W. mede. Uit een in verschillende gemeen ten ingesteld onderzoek is gebleken, dat de belasting voor luxe honden elders in het algemeen belangrijk hoger is dan in Leiden; de hogere be dragen variëren in de desbetreffende gemeenten van 12,tot 40, Op grond van een en ander is er aanleiding de belasting op de honden in deze gemeente te herzien, waarbij een verhoging van de belasting voor luxe honden van 10,tot 15, nodig wordt geoordeeld en de belas ting voor waakhonden van f 8,tot 12,Een wijziging van de belas ting voor trekhonden kan, daar deze categorie in Leiden bijna uitgestor ven is, achterwege blijven. Om aan de categorie van minst- draagkrachtigen, voor wie zelfs een zeer gereduceerd tarief nog te hoog zou zijn, afdoende tegemoet te ko men, is het gewenst in de verorde ning een vrijstelling op te nemen voor degenen, die 65 jaar en ouder zijn en wier inkomen niet groter is dan 1000,(voor alleenstaanden) of 1800,(voor in gezinsverband wonenden). Een categorie honden houders, van wie elk jaar reeds bij voorbaat vaststond, dat de belas ting, niettegenstaande aanslagrege ling, aanmaning en betekening van dwangbevel, oninvorderbaar moest worden verklaard, zal onder deze vrijstelling vallen. tijden zullen worden gegeven. De leerlingen van de bijzondere scholen zullen het onderricht ontvangen in de eigen sfeer. Bij het bepalen van het lesgeld zal er rekening mede worden gehouden, dat het volgen der lessen voor alle leerlingen mogelijk moet zijn. Omdat de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst zij het anders geaard op hetze.[de ge- b.rd werkzaam is, is het voor het be reiken van de nodige nauwe samen werking gewenst, dat, behalve aan de besturen van de bijzondere lagere scholen en aan de gemeente, ook aan de Maatschappij voor Toonkunst een ruime invloed op de gang van zaken bij de volksmuziekschool wordt toe- j gekend. In verband daarmede ligt het in het voornemen, dat de Maatschappij voor Toonkunst, de besturen der bijzondere lagere scholen en de ge meente tezamen een stichting in het leven roepen, in het bestuur waarvan zij allen zijn vertegenwoordigd. Ook de gemeente Leiden is voorne mens, behoudens goedkeuring van de Raad, in de stichting van deze .schooi deel te nemen. LEÉRPLAN „DON BOSCO" UITGEBREID Bij zijn om prae-advies in handen van B. en W. gestelde schrijven van 3 Maart 1955, verzoekt het bestuur van de R.K. Technische school, „Don Bosco", te Leiden, de uitbreiding van het leerplan van zijn school met de opleidingen tot electriciën, automon teur en fijnbankwerker nodig te ver klaren. Naar aanleiding hiervan heeft de rijksinspecteur vor het Nijverheids- enderwijs over deze aangelegenheid gunstig advies uitgebracht en hebben B. en W. ter voldoening aan het be paalde bij artikel 25, lid 2, van 't Nij verheidsonderwijs, aan de organisa ties van werkgevers en werknemers gevraagd hun gevoelen hieromtrent kenbaar te maken. Met verwijzing naar die adviezen meent het college van B. en W., dat aan dit verzoek om uitbreiding moet worden voldaan. De katholieke school in Leiden-Noord In de zitting van 22 Maart 1954 heeft de raad besloten aan het be stuur van de Inrichting van Liefda digheid voor R.K. te Leiden mede werking te verlenen tot stichting van een school voor gewoon lager onder wijs aan de Timorstraat. Het bestuur is voornemens nabij de bedoelde school tevens een kleuterschool te stichten. In verband met een en an der moet de voor de beide scholen nodige grond bouwrijp worden ge maakt. De grond, waarop de scholen zullen worden gebouwd, is begrepen in het partiële uitbreidingsplan „Lei den-Noord" en daarbij bestemd voor woningbouw. Een herziening van liet uitbreidingsplan, waarbij de besrok ken terreinen zullen worden bestemd voor openbare of bijzondere gebou wen, is in voorbereiding; een voor stel dienaangaande zal de raad spoe dig bereiken. Andere terreinen. Voorts stellen B en W. de raad voor in verband niet de uitbreiding Leiden Zuid-West beschikbaar te stellen een bedrag van 96.500 voor het bouwrijp maken van een bouw terrein, gelegen in het partiële uit breidingsplan „Leiden-ZuidwesV in het toekomstige verlengde van de Toussaintkade, ten behoeve van de bouw van een school voor lager nij verheidsonderwijs van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en Omstreken: I. beschikbaar te stellen: a) een bedrag van 1.571.0U0 voor het bouwrijp maken en ophogen van in het partiële uitbreidingsplan „Lei- den-Zuidwest" begrepen terreinen; b) een bedrag van 17.UU0 voor het leggen van gedeelten stam riool in verband met de uitvoering van de onder a bedoelde werken; c) een bedrag van 12.000 voer een verbindingsweg tussen de wijken III en VIII ter plaatse van de krui sing met de toekomstige verbin dingsweg HaagwegVoorschoterweg. J. Peddist 40 jaar bij Grofsmederij Heden was het veertig jaar geleden dat de heer J. Paddist zijn intrede deed als leerling-kernmaker van de gieterij van de Kon. Grofsmederij. De jubilaris werd met zijn familieleden iii de directie-kamer door de twee r.djunct-directeuren van het bedrijf, ir. K. Bouman en ir. H. E. Kruyt ont vangen. De heer Kruyt sprak de jubilaris op waarderende wijze toe en gewaag de van de liefde en de arbeidsvreug de waarmee de heer Paddist zijn lang niet lichte taak vervuld had. Door jarenlange arbeid is hij opgeklommen tot een der beste vakgieters van het bedrijf, aldus spreker. Spreker hoopte dat de jubilaris ook bij de komende ontwikkeling in de gieterij zijn medewerking zou verle nen. Als blijk van waardering over handigde hij hem een enveloppe met .nhoud, het getuigschrift van de Maatschappij Handel en Nijverheid en een blauw herinneringsbord. Ir. J. d. Hoek roemde de jubilaris als een uitstekend vakman. De heer J. Eichhorn, chef van de gieterij, stak vervolgens zijn trots over een zo be kwaam personeelslid niet onder stoe len of banken. De jubilaris dankte voor hulde en geschenken. De heer A. J. Visser 40 jaar bij De Conder De heer A. J. Visser ontving gis termorgen uit handen van de voor zitter van de maatschappij voor nij verheid en handel te Leiden, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, de gouden medaille van de maatschappij met het daarbij behorende getuigschrift. De heer Visser was n.l. op deze dag veertig jaar in dienst van de wijnkoperij, distilleerderij en likeur stokerij N.V. de Condor, v. h. Wilh. Schudel Co. te Leiden en als ju bilaris kon hij een verdiend eerbe toon niet ontgaan. De directeur, de heer F. A. W. Schudel, liet zich evenals de heer Verhey Van Wijk in prijzende be woordingen uit over de ambitie en bekwaamheid van zijn employé. Als 19-jarige jongen kwam de heer Visser in dienst van de firma. Na tien jaar op het kantoor gewerkt te hebben ging hij op reis.Hij heeft het dertig jaar lang met plezier en suc ces gedaan. Bij deze huldiging in de morgen uren waren de echtgenote van de ju bilaris, personeel en oud-gedienden mede aanwezig. 's Middags kwamen tijdens een of ficiële receptie kennissen, vrienden, zakenrelaties de hand van de jubi lerende vertegenwoordiger schud den. Onder hen was 'n deputatie o.m. voorzitter G. H. Reekers en secre taris W. van der Steen van de Ne derlandse Handelsreizigersvereniging afdeling Leiden. De bloemen en ge schenken waren talrijk. Dr. Rozemond neemt afscheid Pensioengerechtigd In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer dr. S. Rozemond met ingang van 1 Januari 1956 ontslag uit zijn functie van directeur van de dienst voor sociale zaken gevraagd. Het college van B. en W. stelt de raad voor het gevraagde ontslag eer vol te verlenen. Dr. Rozemond werd geboren in Middelburg m 1890. Na voorberei- Nieuwe industrieën en vakscholen Leiden In de vergadering van de Gemeente raad van Leiden op Maandag 29 Augus tus a.s. te twee uur zal o.m. worden be handeld: Beëediging en installatie van het nieuw benoemde lid van de Gemeente raad, de heer M. van Aken (P.v.d.A.). Aanwijzing van candidaten voor de benoeming van twee Commissarissen bij de N.V, Leidsche Duinwater Maat schappij. Benoeming van een lerares in de En gelse taal en letterkunde aan het Gym nasium (Mej. P. v. Dalfsen). Benoeming van een leraar in de Ge schiedenis aan de Gemeentelijke Hogere Burgerschool met 5-jarige cursus. (De heer J. Charité). Benoeming van een viertal tijdelijke leerkrachten aan de Gemeentelijke Ho gere Burgerschool met 5-jarige cursus. (De heren Bosma, Herfluus, mej. Zek- veld en Pot). Benoeming van een tijdelijke lerares in de Aardrijkskunde aan de Gemeen telijke Hogere Burgerschool voor meis jes (Mej. J. G. M. Vriens). Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. aan de Plesmanlaan. (De heer G. Meyer). Benoeming van een onderwijzer aan de openbare opleidingsschool voor u.l.o. aan de Driftstraat. (De heer G. Zwiers). Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer dr. S. Rozemond, als directeur van de Dienst voor Sociale Zaken. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer dr. J. W. Blom uit zijn betrekking van leraar in de Na tuurkunde aan de Gemeentelijke Hoge re Burgerschool met 5-jarige cursus. (Benoemd te Den Helder). Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer D. Bosma uit zijn betrekking van hoofd der opleidings school voor Gymnasium en H.B.S. aan de Lorentzkade. (Benoemd tot tijd. le raar Gem. H.B.S.) Voorstel om te bepalen, dat mej. dra. M. L. W. Baron, lerares in de plant- en dierkunde, in vaste dienst, aan de Ge meentelijke Hogere Burgerschool voor Meisjes en a*n het Huygens Lyceum te Voorburg, gerekend wordt met ingang van 1 September 1954 aan genoemde scholen gezamenlijk in volledige betrek king te zijn aangesteld. Voorstel tot overplaatsing van leer krachten bij het o.l. onderwijs. Prae-advies op de verzoeken van het bestuur van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van scholen met de Bijbel te Leiden en Oegstgeest om me dewerking tot het aanschaffen van type machines, bijbels en boeken en hulp middelen voor het vak Scheikunde, ten behoeve van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Antonie Duyck- laan. Voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de open bare opleidingsschool voor Gymnasium Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de Gereformeerde School vereniging te Leiden om medewerking voor de uitbreiding van zijn school aan en H.B.S. aan de Lorentzkade. de Stadhouderslaan met 4 leslokalen. 150.000). Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de vernieuwing van de vloerbedekking in enkele lokalen van de openbare school voor kleuteronderwijs aan de Atjehstraat. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de R.K. Technische School „Don Bosco", te Leiden, om de uitbrei ding van het leerplan met opleidingen tot electriciën, automonteur en fijnbank werker nodig te oordelen (zie elders). Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstre ken om de oprichting en instandhouding van een tweede neutrale vakschool voor meisjes nodig te oordelen. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de Zita-Vercniging, afd. R.K. Vakschool voor Meisjes, om de op richting en instandhouding van een tweede R.K. vakschool voor meisjes no dig te oordelen. Voorstel om de oprichting en in standhouding van een gemeentelijke be- drijfstechnische school voor zwakbe gaafde jongens noodzakelijk te verkla ren. (Zie elders). Voorstel om de gemeente Leiden te doen deelnemen in de op te richten Stichting Volksmuziekschool. (Zie el ders). Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van een berg en werkplaats voor de dienst der Ge meentewerken op een terrein, begrepen in het uitbreidingsplan „Leiden-Zuid- west", nabij de Ho'flaan. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken en cphogen van in het partiële uitbreidings plan „Leiden-Zuidwest" begrepen ter reinen, voor het leggen van een ge deelte stamriool, alsmede voor de aan leg van een verbindingsweg. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken van een bouwterrein, begrepen in het partiële uitbreidingsplan „Leiden-Zuid west", in het toekomstige verlengde van de Toussaintkade. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken van bouwterreinen, begrepen in het par tiële uitbreidingsplan „Leiden-Noord". nabf' de Timorstraat. V'- .-rstel inzake het aankopen van hel perceel Uiterstegracht no. 109. 850 in verband met de sanering). Voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst met de firma Gebrs. van der Meer, betreffende ruiling van pervlakte grond aan de Hoge Rijndijk en aan het Utrechtse Jaagpad. Voorstel tot onteigening van percelen ten behoeve van de verbreding en door trekking van de Schutterstraat. (Zie el ders). Voorstel inzake onteigening van gron den aan de Boerhaavelaan ten behoeve van de bouw van woningen voor assi stenten en verdere leden van de weten schappelijke staf van de medische facul teit der Leidse Universiteit. Voorstel inzake het verhuren aan dc Reed Roller Bit Company (Nederland) N.V. i.o. van een terrein aan de Trek- vliet en van een daarop te bouwen fa brieksgebouw. (Zie elders). Voorstel tot het verpachten van per celen wei- en teelland voor 1955. Voorstel tot het vaststellen van verordening, houdende wijziging van die, regelende de heffing en de invor dering van een belasting op de honden in de gemeente Leiden. Voorstel tot het wijzigen van de be groting der gemeente voor het dienst jaar 1955 en de begroting voor dat dienstjaar van de Psychiatrische Inrich tingen „Endegeest' c.a. Voorstel tot het vaststellen van eer verordening, houdende wijziging var die, regelende de heffing en invordering van precariorechten. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die, regelende de heffing en invordering van belastingen onder de naam van ha vengeld en liggeld in1 de gemeente Lei den. Voorstel tot het vaststellen van ver keersverboden ten aanzien van de toe gangswegen tot het autobusstation op het Stationsplein. Voorstel tot het intrekken van de voor het verbrede gedeelte van het trechtse Veer geldende verkeersverbo den. Voorstel inzake het door Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland toegezon den ontwerp-besluit tot vaststelling van nieuwe jaarwedde-regelingen voor de secretarissen en ontvangers in de pro vincie. Voorstel tot het goedkeuren van de rekening over 1954 van de Armenraad. Voorstel tot het goedkeuren van de rekening over 1954 van het College van Vrouwenkraammoeders. Voorstel tot het goedkeuren van de begroting voor 1956 van het College van Vrouwenkraammoeders. Voorstel tot het verhogen van het sub sidie aan de Vereniging .Zwakzinnigen zorg". Voorstel tot het wijzigen van de re geling betreffende de subsidiëring door de gemeente van instellingen voor ge zinszorg. Voorstel tot het garanderen van een gedeelte van een door de Provincie Zuid-Holland te verstrekken geldlening ten behoeve van de „Anna Kliniek". aende studies promoveerde hij in Amsterdam cum laude aan de uni versiteit op het proefschrift „Kant en de Volkenbond". Hij was toen al enige jaren belast met de interne lei ding van de Amsterdamse maatschap, pij voor jonge mannen. Op 1 September 1934 werd dr Ro zemond in Leiden benoemd tot di recteur van de dienst maatschappe lijk hulpbetoon. Zijn vaste aanstel ling volgde een jaar later. Agenda Leiden Lakenhal 1012 en 25 uur: Schil derijen, aquarellen en tekeningen van Floris Verster en Menso Kamer- lingdi Onnes. (Tot 1 September). Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 20 Aug. 13 uur tot Zaterdag 27 Aug. 8 uur waargenomen door de Apo theek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lam- menschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BIOSCOPEN De films voor de week van 1926 Augustus zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Ik ben er kapot van", alle leeftyden. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Heidi en Peter", alle leef tijden. Trianon: „Het purperen masker", 14 jaar. Rex: „Jungle Jim in de Koppen- snellersvallei", 14 jr. (Don derdag: „De onvergetelijke melodie", alle leeftyden). N00RDWIJK Jongetje verdronken Gistermiddag te half vier is ter 'hoogte van het Huis ter' Duin het 10- jarig zoontje van de heer W. Augus- tinus alhier bij het baden in zee ver dronken. Hoewel de drenkeling spoedig op het droge was gebracht, waren de levensgeesten reeds gewe ken. WARMONDf 't Zilveren feest van Huize St. Liduina Woensdag 21 September a.s. zal het precies 25 jaren geleden zijn, dat huize „St. Liduina" werd ingewijd en geopend door mgr. Aengenent. Omdat pas in de aanvang van dit jaar het bestuur over dit rusthuis door het kerkbestuur in handen van een regentencollege werd gelegd, heeft dit college besloten om de feestelijke viering van dit jubileum uit te stel len totdat de regenten wat langer aan het Bestuur zijn. Behalve een H. Mis van dankbaar heid op 21 September in de kapel van het huis zal de feestviering tot na dere datum worden uitgesteld. PETROLEUMSTEL VEROORZAAKTE BRAND Ten huize van de familie Koppers te Warmond brak brand uit, doordat een petroleum-stel, waarop een was ketel met goed was geplaatst vlam vatte. De brandweer werd direct ge alarmeerd. Gelukkig was het dat de brand geen hevige vormen aannam en een der Warmondse brandweerlieden, die in de onmiddellijke nabijheid woonde wist met behulp van anderen de brand te blussen, zodat de brandweer niet in actie behoefde te worden gesteld. Marktberichten LEIDEN, 23 Aug. Vette varkens. Aanvoer 334 vette varkens. Note ring zware 160162, lichte 166177, slagersvarkens 176178, zeugen 134 140. Handel zeer traag. Enkele pri ma slagersvarkens boven notering. BODEGRAVEN 23 Aug. Kaas. Aanvoer 149 partijen. Ie soort 2.24 2.30, 2e soort 2.17—2.23. Extra 2.50. Handel kalm. ROTTERDAM, 23 Aug. Vee. Aanvoer 3091 stuks, weektotaal 4939, waarvan 560 vette koeien, 866 ge- bruiksvee, 739 tbc-vee 739, 140 vette kalveren, 209 grasklaveren, tbc-vrij 120, 320 nuchtere kalveren, 152 var kens, 240 biggen, 107 paarden, 113 veulens, 342 schapen, 42 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien le 2.60 2.74, 2e 2.46—2.60, 3e 2.14—2.30; vette kalveren le f 2.702.90, 2e 2.50—2.60, 3e 2.20—2.50; graskal veren 400350270; nuchtere kal veren 74--6455; biggen 4842 38; paarden 220215205; veulens 475—350—250; schapen 130—120 95; lammeren 1109080; kalf- en melkkoeien 1025—925750; va rekoeien 720620550; vaarzen 800-700- 600; pinken 500—450— 375. Handel: Vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen on veranderd, enkele prima's boven no tering; vette kalveren aanvoer ge woon handel vlot, prijzen hoger; graskalveren aanvoer iets kleiner, handel lui, prijzen als vorige week; nuchtere kalveren, aanvoer ruimer, handel redelijk, prijshoudend; biggen aanvoer even weer, handel stil, prij zen als horige week; slachtpaarden aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen onveranderd; veulens aanvoer ruim, handel goed, prijs houdend; schapen en lammeren aan voer als vorige week, handel kalm, iets minder in prijs; kalfkoeien aan voer meer, handel stil, prijshoudend, melkkoeien aanvoer even meer, han del stil, prijshoudend, varekoeien aanvoer als vorige week. handel sle pend, prijzen constant; vaarzen en pinken aanvoer matig, handel flauw prijzen stabiel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3