l/ijf millioen couvertjes brachten Rheuma-fonds twee millioen in kas Amsterdams kamermeisje vond mevrouw te lastig en gaf haar daarom rattenkruid Ik kon niets zeggen, maar m n vrouw mompelde „Tjonge!" Zware ontploffing te Zutphen Hollandse bloemen naar Moskou Rotterdamse havenarbeiders kunnen weer aan de slag Gouden paar in Voorhout WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Kleurrijke ontknoping van het „Rheuma-geheinT Met de rillingmaken de geheimzin nigheid, die nu eenmaal een vast on derdeel geworden ie van de grote, geheimvolle acties, welke weldoend Nederland in de laatste jaren ge kend heeft, werd gisteravond via de radio het geheim kenbaar gemaakt van de ruim 5 millioen rheuma-en- velopjes, die in de afgelopen maan den aan het fonds, dat deze volks ziekte in Nederland bestrijdt, een bedrag van ruim 2 Vi millioen gulden bruto en een netto opbrengst van ruim 2 millioen hebben opgeleverd. Het geheim. Wanneer men de envelopjes open snijdt vooral niet gewoon scheu ren en men vindt een grijs, groen, chamois of geel kaartje, dan valt men onder de ruim 5.000 prijswin naars. Treft men op het kaartje onder de naam „Tel.: 19544" aan, dan is men in volgorde van de boven vermelde kleuren winnaar gewor den van 15.000,—; 10.000,—; 5.000,—, of 1.000,—. Staat onder het adres „Tel.: 55131", dan is men in dezelfde volgorde winnaar van 100,50,25, of 10.—. Heeft men daarnaast nog een strooibiljet van de Rheuma-actie te pakken gekregen, waarop de regels met rode inkt ontbreken, dan wor den bovenstaande prijzen verdub beld. Voor de verkopers van de couver tjes was nog een prijs van 15.000, uitgeloofd, wanneer hij zijn kaartje met groene zeep insmeerde en daar op dan een huisje zag komen. Deze laatste winnaar meldde zich het eerst; de Hilversumse heer Ver donk van de Vaartweg 12 was juist thuisgekomen van vissen, toen hij het geheim via de radio hoorde; met zijn handen nog vol groene zeep om de schubben te verwijderen, rende hij naar het kaartje en smeerde het ineen mooi huisje, dat op zijn kaartje verscheen, deed hem inge zeept en wel naar de telefoon ren nen en enkele ogenblikken later was hij op weg naar de studio. „Ik was compleet stil van ontroe ring", vertelde de heer Verdonk ont roerd, maar zijn vrouw had nog „Tjonge, tjonge, tjonge" kunnen mompelen, toen het grote nieuws tot haar dooordrong. „Man schei uit!" De sigarenwinkelier Wertv/ijn uit de Amsterdamse Anjelierenstraat wits het tot iets meer te brengen, toen hij in z'n envelopje het grijze kaartje met „Tel. 19544" vond. „Man schei uit!" antwoordde hij de radioman door de telefoon, die beleefd informeerde of hij niet ver rast was geweest, omdat een derge lijke prijs doorgaans niet dagelijks bij iemand binnen pleegt te wande len. Deze twee bovengenoemde prijs winnaars had het Fortuin zo getrof fen, dat zij nog bij benadering niet wisten, wat zij met het geld zouden doen, maar slager Van der Avorst uit de Rotterdamse Koepelstraat, die 10.000,gewonnen had, wist het wel: al jarenlang had hij een eigen bedrijf willen beginnen en zijn groe ne kaartje stootte de poort van dit droomland voor hem open. Ook de heer Boon uit Wormerveer had al vage plannen met de 5.000, die hij gewonnen had, want hij wil de gaan verhuizen en 5.000,be tekenen in een dergelijke toestand een glanzend kapitaal. Naast de meldingen over de hoofd prijzen, kwam al een strooom van meldingen binnen over de lagere prijzen en tot het laatste toe bleef de telefoon van de studio bezet, ook al, omdat er altijd mensen zijn, die het maar niet kunnen ver kroppen, dat het geluk hen wederom LUISTEREN NAAR „LONDEN" GEEN VERZETSDAAD Minister Van der Kieft niet van plan een oorlogsschade-uitkering te doen verlenen aan de Hagenaar S. F. van der M„ die in 1944 een losgeld aan de Duitse bezetters moest beta len. Van der M. had aan enige niet tot zijn gezin behorende Nederlanders gelegenheid gegeven te luisteren naar door de Duitsers verboden zen ders. Toen dit ontdekt werd moest hij losgeld betalen. Ook voor een uitkering krachtens de verzetsschaderegeling komt Van der M. volgens de minister niet in aanmerking. Dat de heer v. d. M. naar de Lon- dense radio liet luisteren impliceert nog niet, aldus de minister, dat hij met bijzoder risico voor leven en ge zondheid metterdaad tegen de bezet ter is opgetreden. PLUNDERENDE MILITAIR. Een nog onbekende militair heeft gisterochtend vroeg in de Damstraat te Amsterdam een sigarettenautomaat geplunderd. De man werd bij zijn werk verrast door een vroege voor bijganger, die hem nog even heeft achtervolgd. De militair wist echter te verdwijnen in enkele stegen rond de Voorburgwal. gepasseerd heeft en die deswege voor de zekerheid nog even opbellen, om te vragen of hun blanco rood kaartje ook geen prijs kan bevatten. De tol van een prijs. Tot slot nog even de gebruiksaan- wijging, indien U een prijswinnend kaartje mooht bezitten: U dient het kaartje in het envelop je, waarin het gezeten heeft, aan getekend op te sturen naar „Het Na tionaal Rheumafonds, Rotterdam, Postbus 605. Wanneer het kaartje recht geeft op een prijs, die hoger ligt dan 25, dan moet de opzending met aangete kende waarde geschieden, welke kos ten door het Rheumafonds worden vergoed. Dit is de enige manier om binnen enkele dagen Uw prijs binnen te krijgen. Zowel op de prijskaartjes, als op de couvertjes moet duidelijk de naam en het adres van de win naar vermeld worden, die echter niet door de tekst geschreven mag worden; ook op het eventuele prijs winnende strooibiljet moet buiten de tekst naam en adres worden geschreven. Kaartjes zonder bijbehorende en velopjes, worden niet geaccepteerd, maar wanneer men door de spanning van het zoeken, de kaartjes en en- valopjes door elkaar gegooid heeft, kan men bij 't prijswinnende kaartje alle envelopjes opsturen. De prijswinnaars, die na een half jaar zich nog niet gemeld hebben, schenken automatisch hun prijs aan het Rheumafonds terug. De foto toont de heer Wertwijn met zijn gelukkig lach ende echtgenote in zijn sigarenwinkel i de Amsterdamse Jordaan. In hoger beroep drie jaar geëist Collegaatje zag vergiftiging en zweeg In hoger beroep is gistermorgen meisje kwam echter niet weer terug. door het Amsterdams gerechtshof 3 jaar met aftrek van voorarrest ge ëist tegen het kamermeisje, dat bijna een jaar geleden haar werkgeefster, een hotelexploitante van het Am sterdamse Rembrandtsplein, met rat tenkruid had vergiftigd, zodat de be treffende dame ernstig ziek was gé wordén. In eerste instantie had de recht bank 6^ jaar geëist wegens poging tot moord ""met voorbedachte raad, maar de president had deze beschuldiging niet ontvankelijk verklaard en het 30-jarige kamermeisje niet schuldig bevonden aan poging tot moord, doch slechts aan poging tot zware mishandeling, en een straf van Wi jaar opgelegd, tegen welk vonnis de officier in beroep was gegaan. De procureur-generaal bij het ge rechtshof baseerde gistermorgen zijn eis ook de poging tot zware mishandeling met voorbedachte raad, doch achtte de straf van IK- jaar te laag, weshalve hij 3 jaar met aftrek eiste. In de beide eisen en eerste von nis was tot uitdrukking gekomen, dat het meisje tot haar daad was ge komen, omdat zij bij haar werkgeef- hotel-exploitante werd in de weken daarna volkomen kaal, leed veel pijn en had hevige koortsen. Thans is ze echter hersteld, ook het haar weer, dat geheel is teruggeko men. Een psychiater was er zeker van, dat verdachte haar werkgeefster al leen ziek heeft willen maken en niet heeft willen doden. Ze was zich waarschijnk de draagwijdtje van haar daad niet bewust. Huiveringwekkende wereld. Ter zitting deelde de president zo wel het kamermeisje als haar ver loofde (die zij alles verteld had), een reprimande uit, omdat ze niets gedaan hadden om het slachtoffer te waarschuwen, doch Corrie rustig haar gang hadden laten gaan. In zijn requisitoir zeide de procu reur-generaal: „Verdachte verkeerde in een moreel volledig nihilisme. EM. PASTOOR D. J. J. DE KOK In de ouderdom van 77 jaren is overleden de zeereerw. heer D. J. J. ster een bedrag v7n 7" 000 -Tad de hKok'nemeTrit?? P3?'™/ O3' ontvreemd 1 rochle ,»E>e Liefde" te Amsterdam. Dirk Johannes Josephus de Kok „Mevrouw was zo lastig". Dit geval van vergiftiging speelde zioh nu bijna 11 maanden geleden, te weten eind September 1954, in het hotel aan het Rembrandtplein af. De verdachte, die al tweemaal we gens diefstal was veroordeeld en die o.a. onder toezicht was gesteld, om dat zij in een vorig hotel aan het Damrak Travellers chèques van de gasten had gestolen, bekende, dat ze in een dronken bui enkele Ameri kaanse soldaten geld van het hotel had geleend, maar zij hield vol, dat dit hoogstens 300 was geweest. Desgevraagd sprak ze echter te gen ,dat ze haar werkgeefster uit angst voor ontdekking zou hebben vergiftigd. Ze was tot haar daad overgegaan, omdat mevrouw zo las tig was" en „omdat ik in het hotel veel te veel te doen had". Als getuige werd opnieuw gehoord het 21-jarige kamermeisje, dat de vergiftiging had meegemaakt. „Corrie (verdachte) wilde haar ziek maken", zei ze. „Ik hoorde haar telefoneren met een drogist en om rattenvergif vragen. Het was toen Vrijdagmiddag. Even later ging ze het halen en 's avonds maakte ze een zalmslaatje klaar en goot over de portie van mevrouw een scheutje heen. Ze duwde het mij ook nog onder mijn neus om te ruiken of het soms stonk en ze zei tegen me: Proef er eens een beetje van! Maar ik zei: Dat moet je zelf maar doen. Zij deed het echter niet; we aten later met zijn allen". Of mevrouw het hele schaaltje had opgegeten, dan wel slechts een der de deel en de rest in de ijskast had gezet, daarover liepen de meningen uiteen; zeker was, dat ze de volgen de dag nog gewoon bleef werken. „Ze lijkt wel van staal". „Het mens lijkt wel van staal," zou verdachte hebben gezegd, „want ze mankeert niets." En de Zondag er op kwam Corrie beneden en zei tegen het kamermeis je: „Ik heb haar weer wat lekkers gegeven". Ze had in een klein Mocca-kopje, waarin ze haar werkgeefster koffie bracht, tevens een scheutje van het vergif gedaan. Daarna werd haar slachtoffer ern stig ziek, doch eerst 5 dagen later, toen het haar bij bossen uitviel, kwa men de artsen tot de ontdekking, dat ze vergif tot zich had genomen. Intussen was die Zondag toevallig de verduistering aan het licht geko men. Verdachte was ontslagen met de belofte, dat ze weer in dienst zou kunnen komen, indien ze voor Vrij dag ihet geld terug zou brengen; het werd 18 Mei 1678 te Den Haag gebo ren. In 1902 werd hij priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Sassenheim, Dordrecht en Amster dam. In 1913 volgde zijn benoeming tot rector van de R.K. Weeshuizen te Rotterdam. Zes jaren later ging hij als pastoor naar Burgerbrug en weer zes jaren later als pastoor naar 't Veld. Hij bleef daar slechts twee jaren. Toen kwam zijn benoeming te Amsterdam in „De Liefde", waar pastoor D. J. J. Kok is werkzaam ge weest tot aan zijn emeritaat eind Sep tember 1952. GEEN SLACHTOFFERS In het hoofdgebouw van de Gel ders-Overijsselse Zuivelbond (G.O. Z.) aan de nieuwstad te Zutphen heeft "zich een zware ontploffing voorgedaan, waarbij geen slachtof fers zijn gevallen. Door de verbou wing van de eerste étage, het labo ratoriumgedeelte, is waarschijnlijk bij het omleggen van leidingen een gasbuis beschadigd. Het uitstromende gas verzamelde zich tussen het plafond van de bene denverdieping en de betonnen vloer van de eerste étage, waar het door onbekende oorzaak is ontstoken. Met een geweldige explosie stortte het grootste deel van het uit steen gaas opgebouwde plafond naar bene den. De concierge van het gebouw, de weduwe Vroom, die zich op het moment van de ontploffing in de be nedengang bevond, kon zich ternau wernood in veiligheid stellen. Zij kreeg een shock. De schade aan het gebouw is groot. Men is verzekerd. Tijdens een opvoering van „Potasch en Perlemoer met vacantie" gister avond in de Kleine Comedie te Am sterdam is Johan Kaart, die de rol speelt van Perlemoer, plotseling on wel geworden. Hij was door de warm te 'bevangen. Johan Boskamp, die in dit stuk zijn zakencompagnon Potasch is, zag hem na de onverwachte ont moeting in het vacantieverblijf, die nog al wat deining op de planken brengt plotseling languit op dp grond vallen. Na medische bijstand kon de voor stelling drie kwartier later worden voortgezet. Men vraagt zich in verband met de laffe houding van het andere meisje en haar verloofde met huivering af in wat voor wereld dit drama zich heeft afgespeeld. De raadsvrouwe betoogde, dat de officier bij de rechtbank zijn appèl een dag te laat heeft ingediend. Zij vroeg het hof derhalve de officier niet ontvankelijk in dit appèl te ver- kalren; subsidiair verzocht zij voor de gepleegde mishandeling en de verduistering clementie. De uitspraak volgt op Dinsdag 30 Augustus a.s. Op de eind Augustus in de Metro hallen te Moskou te houden bloemen tentoonstelling zal de vereniging der Nederlandse Bloemisterij op uitnodi ging van de voorzitter van de Botani sche tuin te Moskou uitkomen met een inzending Nederlandse snijbloe men ter grootte van 4 x 15 meter. De ongeveer 4000 bloemen, rozen, anjers, gerbera's, gladiolen, chrysan then, enkele gele calla's en andere variëteiten, tezamen 350 kilo wegen de, zullen per K.L.M. naar Praag ge vlogen worden. Vandaar gaan ze met de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot naar Moskou. In verband met de warmte zijn alle voorberei dingen getroffen om de bloemen in goed staat te krijgen. Op Dipsdag 23 Augustus, vier dagen voor de opening van de expositie, moeten ze reeds in de kassen gesneden worden. De Scheepvaart Vereeniging Zuid (d.i. de vereniging, die in de haven arbeidsbemiddeling verleent) gevoelt gepn behoefte de arbeiders onnodig lang de dupe te laten worden van onberaden acties. Daarom deelt zij het volgende me de: „Met het vaste voornemen ook in de toekomst de orde en arbeidsrust in de haven te handhaven, willen wij voor de arbeiders van goede wil de mogelijkheid openen het werk te her vatten. De havenarbeiders, die op of na 13 Augustus 1.1. hun dienstver band om dringende redenen beëin digd zagen en bereid zijn op de thans geldende voorwaarden wederom een dienstverband aan te gaan en zich daaraan te houden, kunnen zich met Ziekenfondsen en omzetbelasting Op vragen van het Tweede-Kamer- lid, de heer Van Lienden, over ver andering in het heffingssysteem van de omzetbelasting van ziekenfondsen hebben de staatssecretaris van Finan ciën, de minister van Sociale zaken en Volksgezondheid geantwoord dat de veronderstelling dat vóór 1 Ja nuari j.l. de grondstoffen voor ge neesmiddelen van omzetbelasting wa ren vrijgesteld, niet juist is. Het is echter wel mogelijk, dat de verho ging per 1 Januari j.l. van het alge meen fabrikantentarief van 4 pet. op 5 pet. een lichte verhoging van de kostprijs der door apothekers berei de geneesmiddelen ten gevolge heeft gehad. Deze verhoging kan uitge drukt in de verkoopprijs van de apo theker, slechts een fractie van een procent uitmaken, daar de meeste der door apothekers bereide geneesmid delen zeer weinig grondstofintensief zijn. Aangenomen kan worden dat de tendens tot lastenverhoging met be trekking tot de door apothekers zelf bereide geneesmiddelen ruimschoots wordt gecompenseerd door de ver mindering in druk, welke bij de wij ziging van de omzetbelasting is op getreden met betrekking tot de door apothekers op recept geleverde, niet zelf vervaardigde geneesmiddelen. Aanders dan vóór 1 Januari wordt thans aan apothekers voor deze ge neesmiddelen een teruggaaf verleend van de omzetbelasting, die ter zake van de invoer of de levering, door de fabrikant is voldaan. Die belasting bedraagt in 'het algemeen 5 pet. van de invoerwaarde, of de verkoopprijs van de fabrikant. De bewindslieden menen, dat in het algemeen eerder een gunstiger dan een ongunstiger si tuatie voor de fondsen is geschapen. WISSEL RAAKTE DEFECT. Door een defect aan een wissel op het stationsemplaceent te Amersfoort moest gisteravond na 10 uur het treinverkeer tussen Utrecht en Amersfoort over één spoor worden geleid. Dit bracht uiteraard vertra ging met zich mee. ingang van Donderdag 18 Augustus a.s. bij hun vroegere werkgever mel den. Hetzelfde geldt voor de arbei ders van de centrale voor arbeids voorziening". Trein stopte voor geopende overweg Dank zij de tegenwoordigheid van geest van een bestuurder, die mis leid door de mist door een onveilig sein gereden was, werd gistermorgen aan de spoorwegovergang nabij Zaan dam een ernstig ongeluk voorkomen, toen de trein onverwacht een open rijweg naderde. Doordat het sein op onveilig stond, had de spoorwegwachter de bomen niet gesloten en een talrijk publiek bevond zich op de overweg, toen de trein naderde. De bestuurder zag de mensen op de overweg en wist zijn trein tijdig tot stilstand te brengen. REMMEN VAN VRACHTAUTO WEIGERDEN. Dinsdagmiddag is bij de aanleg van de startbaan op de vliegbasis Woens. drecht doordat de remmen van een vrachtauto weigerden de arbeider D. van Dorst uit Heibergen aangereden. Het slachtoffer is in ernstige toestand naar het algemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE OP TENTOONSTELLING. De prinsessen Beatrix en Irene hebben vandaag in de Zuid-Franse plaats Castres een tentoonstelling over het Katharisme, de middeleeuw se godsdienstige beweging der Albi- genzen, en het Goya-museum be zocht. Zij werden begeleid door prof. William Seston, hoogleraar in de oude geschiedenis aan de Sorbonne. AMBASSADEUR LOVINK TERUG IN DE BEWOONDE WERELD. De Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink, heeft met een groep Canadese en Amerikaanse vrienden een kanotocht voltooid var> ongeveer 750 kilometer van lie a la Crosse (Saskatchewan) langs de Churchill rivier naar Cum berland House, vanwaar het gezel schap Zaterdag per motorboot in The Pas (Manitoba) aankwam. De tocht was langs een oude route van bontja gers gegaan. Betuwse autobus reed van dijk af Slechts 1 gewonde Op de Rijndijk bij Elden is Maan dagavond de grote lijnbus, die de dienst tussen Arnhem en de omlig gende plaatsen onderhoudt, door het defectraken van de stuurstang, van de dijk afgereden en al kantelend on der aan de stijle dijk op zijn kant tot stilstand gekomen. Alhoewel de bus niet gleed, doch als een blok omlaagviel, zijn de rui ten niet gesprongen en dit is wellicht te oorzaak, dat het ongeluk een won derlijk goede afloop had. Van de in zittenden werd slechts een oudere dame zodanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moest worden ver voerd; de overige veertien passagiers kregen slechts wat ontvellingen en konden bevend van schrik weer op de dijk klauteren. DRIE AANNEMERS IN ARREST. De Velsense recherche heeft drie aannemers gearersteerd, de gebroe ders K. uit Amsterdam en H. uit Santpoort, die worden verdacht tij dens baggerwerkzaamheden in de Hoogovenbinnenhaven grote hoeveel, heden ijzer te hebebn ontvreemd. Dit ijzer was daar terechtgekomen bij het overbrengen van de wal naar het schip en omgekeerd. De verdach- tne zouden hun „vondsten" voor vele tienduizenden guldens via een op koper in Amsterdam hebben ver kocht. 23 Aug. a.s. hopen het echtpaar G. Hekker en M. Hekker—Van Kampen de dag van zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Door buren en kennissen was het huis en tuin Teylingerlaan 80 smaakvol versierd, een bewijs, dat allen In de vreugde van dit jubileum delen. Tijdens een kort interview, dat wij met dit bruidspaar hadden, trad hun grote bescheidenheid op de voorgrond. Onder het genot van een heerlijk glaasje wijn en een sigaartje kwamen wij toch te weten, dat de bruidegom 75 en de bruid 73 jaar oud is. Beiden genieten een goede gezondheid. Uit het huwelijk werden 4 kinderen geboren, waarvan een is overleden en 2 getrouwd zijn. Een dochter zorgt voor het huishouden van vader en moeder. De bruidegom is zijn leven lang wagenmaker geweest, waarvan de meeste jaren in dienst van de familie Schulte m Voorhout. 14 Kleinkinderen zijn de trots van hun oude dag. Als bewijs dat.de bruid nog goed ter been is het volgende: Als zij op bezoek wil bij haar dochter in Noordwijkerhout en de bus blijft wat al te lang weg naar haar zin, stapt zij aan en wandelt heel gewoon „even" naar Noordwijkerhout.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5