Chefariite 4 Gladiolen krijgen gezel schap van de dahlia's Horloge en 140 gulden gestolen DUINSTREEK Wij leven in een gezegend land Kanaalzwemmer aangevallen door 'n kwal WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Haalemse keuring De alleenheerschappij van de gla diool is over. Nadat dit gewas vele weken alleen de scepter had ge zwaaid in de keuringszaal, arriveer den nu ook de dahlia's. En als men de start als maatstaf neemt, dan mag de keuringscomissie voor de dahlia's zich vast op het een en ander voor bereiden. Dan komt er weer een ware vloedgolf van nieuwigheden. Het is echter al net zo als met de gladiolen: het is is niet allemaal goud wat er blinkt. Men exposeert tè veel nieu wigheden. Aanwinsten die vaak de bestaande variëteiten op geen stuk ken na kunnen verslaan en men vraagt zich wel af, wat dat nu voor nut heeft allemaal, daar er aan dahlia-soorten warempel geen gebrek Om met de gladiolen te beginnen: daar stond de fraaie oranje Orange King van de fa, C. P. Alkemade „Zo- merzorg" te Noordwijk. Een puike gladiool, die werkelijk oranje is en in deze tint stellig de mooiste die het sortiment rijk is. Jammer genoeg- wordt er wel eens 'beweerd, dat deze variëteit niet zou groeien. Deze be wering is 'in flagrante strijd met de waarheid: Orange King groeit prima. Van de fa. Salman uit Noordwijk za gen we de rose Thomas Mann en in het rose heeft naar onze smaak de fa. Salman wel bétere aanwinsten. Daarnaast stond de verdienstelijke teer-rose Morning Glow van N. Laan, Bovenkarspel, Ruffled Champion is en blijft een favoriet van C. J. Wig- chert, Santpoort. White Autumn is een intens witte, late gladiool van Jonkman Hulsebosch, Sassenheim. Een variëteit met een zeer lange, goed gebouwde tak. Daarnaast stond de slanke Lilac Joy met de fraaie lila bloemen. P. Visser, St. Pancras, had nog een zeer uitvoerige collectie, waaruit we aanstippen de levendig getinte Striped Beauty, helderrood met witte strepen, Orange Veiny, die een fijne zalmoranje kleur heeft, de rode Chieftain, 51/268, rose met ko perkleurige randen, die Smoky Indi an Maid, die ons geen verbetering leek van Oriental Splendour en van de kleinibloeonige waren het vooral de volgende variëteiten: de helder rode P 6, de flonkerend oranjerode Kiddy, de rode, wit-gerande Apex, die men weer een vergrote uitgave van Atom zou kunnen noemen, de blauwe Stylich, die weer van een iets grover type is en de diiep-purperen Toff, die het midden houdt tussen 'n grootbloemige en een kleinbloemige. Een prachtig mooie middelgrote aanwinst etaleerde ook K. M. te Noordwijk, en wel: Spirito. Een zaai ling met een lange, slanke, elegant gebouwde tak en een tintelend rode bloem die een donkerrood merk draagt. Een juweeltje! Coilans, crème met rood merk, vonden we wat te „schreeuwerig" van kleur, dan deed de zalmkleurige Patricia het stukken beter. Mooi was ook dè helderrode No-la met het diep-rode merk. Sleepy, geel met rood merk, was van een type, zoals we er reeds velen van deze firma hebben gezien. Daar was de fraai gevlekte Focus met de lange goed gebouwde tak. Daarnaast stond Bormholm, zalm met gele vlek, en een zeer lange tak. Shot heeft een zeer opvallende kleur: wit met -groot pur perrood merk en heeft ook een lange tak. Dan was er Huis ter Duin, pur- perrose, die naar onze smaak meer apart dan mooi was, de typisch oranjegele 30-13, die nog een tikkel tje aan de onrijpe kant was en de diep purperen Smyrna. G. H. Haige- man Zn., Heemstede, lieten de aan trekkelijke kleinbloemige Atom zien, terwijl in een verloren hoekje enkele Markies en Makiezin in het klooster Markies Melchior de Vogiié, beho rend tot een der oudste en rijkste ge slachten van Frankrijk en zijn echt genote zullen de volgende maand af- genote zullen de volgende maand afstand doen van alle wereldse ge noegens en beiden toetreden tot een kloosterorde om hun leven in devotie en piëteit te eindigen. Vele jaren geleden reeds besloten de marides en de markiezin in een klooster te gaan wanneer al hun kin deren volwassen zouden zijn. Op 26 Augustus a.s. zal hun vierde zoon Geoffrey, in het huwelijk treden en zijn ouders zijn nu van gevoelen, dat zij ten volle aan hun ouderlijke plicht hebben voldaan. Dan zal de markies het eenvoudige kleed aannemen van een Benedictijner monnik in de Abdij van Pierre-qui-Vire, terwijl zijn echt genote tot een nonnenorde zal toe treden, waarvan de leden de armen en zieken bezoeken. Het vorige jaar hebben de markies en de markiezin reeds een maand in hun resp. klooster doorgebracht en zij verlieten het vaster dan ooit besloten om hun roeping te volgen. De markies, die thans 63 jaar is, zal van heel veel afstand doen. Hij is administrateur van het Crédit Lyon- nais, een van de machtigste Franse bankinstellingen; voorts is hij direc tielid van tal van belangrijke onder nemingen. Hij heeft vrijwel de gehele wereld bereisd en heeft dikwijls in opdracht van de regering economische missies naar het buitenland vervuld. Hij is de zoon van Louis de Vogüé, eens president van de Suez-Kanaal- maatschappij en Regent van de Bank van Frankrijk. zaailingen prijkten van De Groot Slot uit Broek op Langedijk. Het waren echter aanwinsten, die men heus niet zo bescheiden naar vo ren had behoeven te brengen, want ze mochten er best zijn. De rode 32 7 was al heel goed, evenals de zalm kleurige 33 en 314. Wellicht zien we ze volgende week eens terug? Gebrs. Vink, Noordwijk, toonden hun paradepaarden Dr. Albert Verweij, de gele Vink's Glorie en Don Camillo, die niet alleen door de beste bouw van de tak maar ook door de opval lende kleur licht lilapurper met diep purperen vlek sterk in het oog springt. Een drietal mooi gebouw de gladiolen liet ook de fa. P. v. d. Meer Czn., Noordwijk, zien: Perma nent Blue, lichtblauw met paarsrood merk, de rose Mercedes en de rossig witte, rood gemerkte Sonia. Gerfcit Prins, Andijk West, bracht een teer- rose sport uit Benjamin Britten en daar kon men misschien wel eens pleizier van gaan beleven. Magie Beauty, een der meest opvallende smoky's, die tot nu toe is gewonnen, werd naar voren gebracht door de winnaar: de jonge Noordwijkse kwe ker P. J. C. v. d. Plas. Op dezelfde tafel prijkte een keurig opgemaakte groep van A. J. Preijdem, Breezand, met verschillende favorieten van deze firma. We noemen o.m. Gregor Mendel, Orange Garden, Castagnette, Ma Petite, Toean en de lichtgele China Man, die weer tot de nieuwste behoort, evenals Red Delight. Zoals reeds gezegd: dahlia's waren er heel wat: een door de Haarlemse bloemsier kunsten aar Dick Schuyt knap opgesteld groepje van P. Bak ker, Heemstede, met o.m. de gele s.c. D 2 en de pomponnen Magnicent en Aurora, een zeer grote groep van- Bruidegom, Baarn, met verschillende aanwinsten onder nummer en van de benaamde noteerden we de s.c. Deli cate Beauty, de witte s.c. Polar Beau ty, de maisgele s.c. Good Taste en de vurig getinte s-c. Golden Heart. In het groepje van K. Maarse Dzn., Aalsmeer, zag men naast Pink Pro fusion en Arsenal de s.c. Tango, die een kleur heeft als de oude enkele vroege tulp Hobbema. Wel apart. Van ae bekende Leidse kwekerij Ballego noteerden we de enkele, gloeiend rode Wiek, de kleinbl. dec. licht- oranje Lilianne Ballego, de helder sleutelbloemgele s.c. Edzard en de chamoiskleurige s.c. Chamoisette. KATH. MIDDENSTANDSBOND BELEGT STUDIE-DAGEN De Kath. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem belegt twee Studie dagen voor het kader en wel op Maandag 5 September in het Retraite huis te Bergen voor de Noord-Hol landse afdelingen en op Dinsdag 27 September a.s. voor de Zuid-Hol landse en Zeeuwse afdelingen in het Retraitehuis te Noordwijkerhout. Als sprekers zullen optreden de heren: mr. F. J. H. Bachg en drs. K. A. J. M. Samson. Mr. Bachg spreekt over „Afbetalingswezen" en drs. Sam son over „Kinderbijslag en Ouder domsvoorziening in het algemeen en speciaal voor de Middenstand". De Studiedageft zullen worden be sloten met een lof in de kapel, waar onder rector J. Th. M. Kraakman een korte predicatie zal houden. Wegens de ten laste gelegde dief stal van een horloge en f 40.van de vrouw van diens overleden broer, eiste de Officier van de Amsterdam se rechtbank 1 jaar gevangenisstraf tegen een 48-jarige loswerkman. Zo wel genoemde weduwe als haar 12- jarig zoontje Johnny verklaarden dat verdachte, vlak na het overlijden van zijn broer in het huis van de we duwe en haar zoontje is geweest en dat zowel het geld als het horloge waren verdwenen op een moment, dat de vrouw ernstig ziek was tengevolge van een te groot gebruik van slaap poeders. Toen verdachte werd gearresteerd had 'hij het horloge bij zich, bene vens 49.aan geld. Hij verklaarde dit in bruikleen te hebben ontvan gen. De verdachte, die van een periode van 7 jaar vijf en een half jaar in de gevangenis heeft gezeten, heeft voor de politie bekend. Voor de rechter echter herriep hij deze bekentenis. Hij zei, dat hij onder dwang van de re chercheurs had gesproken. Uitspraak 30 Augustus. I Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Aan verbetering der middelen tot be* strijding van pijnen en griep, is door geleerden in de gehele wereld onop houdelijk gewerkt en er zijn belangrijke resultaten bereikt! In de eerste plaats heeft men ontdekt, hoe de oorzaak van pijn nauwkeuriger kan worden bestudeerd. Hierdoor is het mogelijk geworden om betere middelen te vinden. Het bleek, dat de werking van een der meest gebruikte geneesmiddelen belangrijk kon worden verbeterd, door toevoeging van nieuwe middelen. Deze combinatie werkt bijzonder weldadig en krachtig, ook dan, wanneer andere mid delen falen. Zij heeft millioenen mensen In de gehele wereld al baat gebracht en doet werkelijk wonderen I mËJuBwJlMLtiEÊlÊÈBL TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 ct (Advertentie) JUBILERENDE PRIESTERS ONDERSCHEIDEN. Twee van de vele priesters, die deze dagen hun priesterjubileum vierden, zijn door H. M. de Konin gin benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het zijn mgr. A. F. J. M. de Wit, deken van Zwolle en geheim kamerheer van Z. H. de Paus en de hoogeerw. heer G. Kuys, deken van Poeldijk. Identiteitsbewijzen voor bromfietsen In het verkeer met België en Lu xemburg, waarvoor zoals bekend is geen triptiek of carnet vereist, wordt vrijstelling van rechten op bromfiet sen verleend, wanneer door een gel dige belastingkaart kan worden ge toond, dat voor de bromfiets in Nederland motorrijtuigenbelasting wordt betaald. Uit deze kaart blijkt tevens, dat voor de bromfiets in Ne- derlahd eventuele invoerrechten en omzetbelasting zijn voldaan. Nu de motorrijtuigenbelasting echter per 1 September zal worden afgeschaft en van die datum af dus geen belasting kaarten meer zullen worden uitge reikt, is een ander bewijs van her komst voor bromfietsen nodig gewor den. Daarom zal met ingang van 1 Sep tember een aanvang worden gemaakt rnet de verstrekking van identiteits bewijzen voor bromfietsen. Een der gelijk bewijs zal op schriftelijke aan vraag van de eigenaar van de brom fiets kosteloos worden verstrekt door de Dienst der Invoerrechten- en ac cijnzen (ontvangers der invoerrech ten en/of accijnzen, grensontvangers en in het bijzonder aangewezen amb tenaren). Een speciaal formulier voor deze aanvraag is bij die ambtenaar zonder kosten te verkrijgen. Waneer voor een bromfiets 'n ken tekenbewijs is afgegeven kan dit ook als legitimatiebewijs dienst doen. Daarvoor is echter een aantekening op dit bewijs nodig, welke te ver krijgen is aan de inspecties, bij de HILLEGOM St. Josephschool wordt uitgebreid. Dinsdagmorgen had in hotel Sis termans de openbare aanbesteding van de uitbreiding van de St. Jo sephschool, de bouw van een gymna stieklokaal en de sloping van enige gebouwen, plaats. De inschrijving verliep als volgt: Veenman en Vink, Hillegom 211.700 E. Schuit en Zn, Hillegom f 212.500; Chr. Overdevest, Rijnsaterwoude, 223.140; Nijman en Rusman, Hille gom 228.300; W. A. Bulters, Heem stede 248.000; C. J. Strijk, Oegst- geest 254.400; G. W. Kramer, Am sterdam, 256.420. De raming was 203.000.De gunning is nog aangehouden. Geboren Marion Elisabeth, dr van A. G. Kragt en C. G. v. d. Meulen; Adriana Jacqueline, dr van J. Brus- see en L. van Beelen; Jan Dirk, zn van W. J. Brauckman en N. Webber; Cornelia Elizabeth Maria, dr van P. N. van Wissen en A. M. v. d. Klugt; Margaretha Henriëtte Elisabeth, dr van H. Olthuis en E. Staverman; Amarentia, dr N. Segaar en J. van Noort; Fennechiena Jacoba, dr van J. Nonkes en H. v. d. Kraan. Ondertrouwd: Johannes Christiaan Nell en Johanna Wesselo; Rein Su- ringe te A'dam en Gerritje Aleida Koenders; Andries Christiaan Bal- ke te 's-Gravenhage en Pleuntje Cornelia van den Berg. Overleden: Marinus de Beer 61 jr, echtgen. van Maria Korver. KATWIJK AAN DEN RIJN Concert. Donderdagavond geeff de Harmonie Katwijk een volkscon cert en nu niet op het Roskamplein, doch op het plein aan de Comman deurslaan waar de verplaatsbare tent ditmaal zal worden gezet. Duivensport. In een wedvlucht met 72 jonge duiven vanaf Arras, afstand 242 km. deden de leden van de postduivenverening „De Rhijn- monders" mee. Ze werden gelost om 14 uur bij Westenwind, met tijdens de vlucht regen- en onweersbuien. De eerste duif arriveerde te 18.54,32 uur, gemiddelde snelheid 824.1 per ontvangers dier invoerrechten en/of accijnzen, of aan de grens. Tot het einde van dit jaar blijven in 1955 afgegeven belastingkaar ten geldig als identiteitsbewijs. FRIESLANDS OUDSTE INWOONSTER. De oudste inwoonster van Fries land, mejuffrouw Eva van der Meer, hoopt Maandag 22 Augustus haar 101e verjaardag te vieren. Mej. van der Meer, die in Drachten werd ge boren, woont sinds 1920 in het tehuis voor oude alleenstaande dames, de Julia Jan Woutersstiohting te Oude- school. Zij mag zich nog in een uit stekende gezondheid verheugen. Al leen haar gezichtsvermogen g sterk achteruit, waardoor zij haar grote liefhebberij, het fijne naald werk, vaarwel heeft moeten zeggen, De oude dame, die nog veel belang stelling heeft voor het heden en voor de toekomst, hoopt het voordeel van haar premievrije staatspensioen nog te beleven, »zo heeft zij verklaard. Voor ons hier in Europa die prac- tisch dag en nacht de beschikking over een dokter kunnen hebben als nodig is, is het een vreemde gedachte dat er uitgestrekte gebieden zijn waar de dokter een onbekend iemand is. Over de gehele wereld bezitten wij zo on geveer 900.000 doktoren en op de schouders van dit aantal rust de zorg voor de gezondheid van de gehele mensheid. Om de elementaire nood van de mensheid op gebied van de gezondheidszorg te bunnen lenigen •zou de werld over 2x zoveel artsen moeten beschikken als thans! Als wij weten dat ongeveer 300 mil- lioen mensen lijdende zijn aan mala ria en dat maar liefst 2/3 deel van de mensheid op het gebied van de hygiëne nog leeft in de geest van de middeleeuwen, dan begrijpen wij dat de wereld een groot gebrek heeft aan artsen. Wij hier in Nederland beschikken op elke 1200 Nederlan ders over één arts. Het grote India echter met zijn talrijke problemen moet het stellen met één beschikbare arts voor 5700 inwoners. Een land als Egypte staat er iets gunstiger voor met zijn 3600 inwoners voor ieder dokter maar ook hier moet een enorme taak worden verricht. Zo ver oorzaakt in de gebieden langs de Nijl de Bilharziosis, een ziekte die door parasieten wordt veroorzaakt, een schade die wordt geraamd op ca. 20 Een reusachtig exemplaar „Ik ben toch werkelijk geen bang kind, maar ik dacht niet, dat ik het zou overleven. Nooit ben ik zó bang geweest van mijn leven aldus zei gistermorgen de 50-jarige Henri Pouech, terwijl hij huiverend terug dacht aan de benauwde ogenblikken, die hij Maandag heeft doorgemaakt- Tijdens zijn zwemtocht voor de kust van Biaritz werd Pouech, die een veteraan is van een zwemclub uit Bordeaux, aangevallen door een reusachtige kwal, die hem naar de diepte gesleurd zou hebben, wanneer hij niet te elfder ure was gered, al dus weet de „Telegraaf" te vertellen. Een andere zwemmer, de heer La- tappy, verteld het verhaal als volgt: „Ik zwom rustig op mijn rug, toen ik naast mij plotseling hulpgeroep hoorde. Ik zag hoe Pouqch in het water spartelde en schreeuwde van de pijn. Ik zwom naar hem toe, greep hem bij de schouders en voelde op het zelfde ogenblik een onbeschrijfelijke pijn aan mijn borst en armen. Pouech greep zich aan -mij vast en tot mijn afschuw zag ik hoe een reus achtige kwal (die een doorsnee kan bereiken van 1.50 m.) aan hem vast gezogen zat en hem met zijn grijp armen in een dodelijke omhelzing hield...." De inzittenden van een roeiboot, die vlak in de buurt van de zwem mers vertoefden, konden beide man nen aan boord nemen, op het ogen blik dat zij dreigden te verdrinken. De heer Pouech is met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis van Eiarritz opgenomen. millioen gulden per jaar, terwijl de productiviteit van Egypte door deze ziekte met ca. 33% wordt gedrukt. Wij noemen hier maar een paar lan den maar er zijn uitgestrekte gebie den op de aarde waar de artsen voor een absoluut onmogelijke taak staan gezien het aantal mensen dat binnen hun „practijk" valt. Zo kent het ge bied van Aden, in Arabië, de toestand dat het de zorg voor 80.008 inwoners aan één arts moet toevertrouwen! Deze verhouding in Nederland gezien zou betekenen dat steden als Leeu warden en Schiedam voor al hun in woners de beschikking zouden hebben over slechts één arts! Een stad als Amsterdam zou dan slechts 11 dokto ren bezitten om geheel Amsterdam te behandelen! Als wij dan ook zo eens deze j fiek gezien vinden wij dat wij een gezegend land leven. WERELD HEEFT GEBREK AAN ARTSEN minuut. De uitslag was: L. v. Duyn 1, 2; H. M. Tjebbes 3, 4, 6, ld; A. J. Hus 5, 8, 12; B. Pouw 7; A. Grimber gen 9; L. Noort 10. NOORDWIJK Aanbesteding, Door het Teohn. Bur. v. d. Unie van Waterschapbon den te Haarlem is in het Hof van Hol land aanbesteed: Het maken van een buisleiding (lengte 530 m.) met toebehoren t.b.v. de watervoorziening van „Het Lan- geveld" gelegen in de gemeente Noordwijkerhout. De inschrijvingen waren van hoog naar laag: J. Mens, Lisse 120.000.W. Hennipman, Leiderdorp 117.490.A. v. d. Voor de, Amstelveen 117.200.—: A. Broe- re Aann. Mij., Amsterdam 112.980. Fa. C. Lampert en Zn., Haarlem en Noordwijkerhout 73.777. De raming was 79.500.De gun ning is aangehouden. VOORHOUT Door auto gegrepen Toen de 18-jarige Dick van Dijk gisteravond van zijn werk huiswaarts keerde is hij op nog niet geheel ver klaarbare wijze door een auto gegre pen. Waarschijnlijk doordat hij achter een bromfiets reed en plotseling uit moest wijken, is hij gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij door een auto werd gegrepen en tegen de grond werd gesmakt. De botsing was zo hevig, dat het slachtoffer zwaar gewond bleef lig gen. De wnd. arts die direct ter plaat se was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Vooraf wer den hem de Heilige Sacramenten toe gediend. Hoewel zijn toestand zeer ernstig is, geven de doktoren nog wel een klei ne hoop, hem te behouden. Het slachtoffer liep een hersen schudding en een schedelbasis-frac tuur op. Fancy Fair is gesloten. De orga nisatoren van de Fancy Faire ten bate van de kas der R.K.S.V. Forehol/te kunnen met voldoening neerzien op resultaat. Enorm was de belangstel ling, zodat de penningmeester bij het opmaken der kas wel tevreden zal zijn. De sluiting geschiedde door de voorzitter van Foreholte de heer J. P. Vester, die dan ook zijn oprechte dank bracht aan allen, die hadden medegewerkt dit resultaat te berei ken. VOORSCHOTEN Vacantievreugd. Donderdag 9.30 uur vertrekken de meisjes per extra tram van de halte Vernèdepark naar Leiden, om een voorstelling van ebr eus Knikkebeen bij te wonen, jongens worden om 9.30 uur op het SVLV-terrein verwacht voor de sport wedstrijden. Iedere deelnemer ont vangt een prijs. Met een extra tram van 1.30 uur (halte Vernèdepark) gaan de jongens naar circus Knikke been. De meisjes kunen om 2 uur op het SVLV-terrein deelnemen aan de sportwedstrijden. WASSENAAR HET GOUDEN FEEST VAN ST. WILLEBRORD Op Zondag 28 Augustus zal de St. Willebrord-parochie te Wassenaar het gouden feest vieren. Deze feestviering wordt voorafgegaan door een tri duüm, dat gehouden zal worden door pater P. Wesseling. Op 20 Augustus zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, ter gelegenheid van het gouden feest een Pontificale H. Mis celebreren om 9 uur. WEDSTRIJD MET HINDERNISSEN OP TRANSPORTFIETSEN. Aan de vooravond van de Wasse- naarse feesten is gisteren in de van Hogendorpstraat een behendigheids wedstrijd gehouden voor berijders van transportfietsen. Een 18-tal jon gelui had zich aangemeld en de op gave, die hun gesteld werd, was ver re van eenvoudig. Twee aan twee verschenen de deelnemers aan de start met een zware zak zand op de fiets. Zij moesten beginnen met tus sen kegels door te zigzaggen. Daar na moest over een plank gereden worden. Bij een tafeltje stond een flesje limonade klaar, dat geleegd moest worden door middel van eer speen. Weer wachtten de deelnemers ke gels en nadat aan het einde van het parcours een sigaret was opgesto ken, moest ongeveer dezelfde opga ve in omgekeerde volgorde nog eens worden volbracht. Elke fout werd door critisch speurende bestuursle den van de KWV aangetekend en de tijd, die elkeen nodig had werd op genomen. De drie bloemenprinsessen reik ten na afloop de geldprijzen uit. De uitslag was: 1. Ben Meershoek; 2. Maarten v. d. Boon; 3. Jan v. d. Boon 4. Wout Odijk. Troostprijs Cock van der Krogt. UITSLAG VAN ETALAGE WEDSTRIJD IS BEKEND. Ter gelegenheid van de f eestwij k der Wassenaarse Middenstandsactie is een etalagewedstrijd uitgeschre ven onder de deelnemende midden standers. Een deskundige jury heeft de etaleerkunst vande ruim 100 middenstanders beoordeeld en een aantal prijzen toegekend. Het ging er bij deze wedstrijd om, de etaiage in te richten met artike len, die normaal in de zaak verkocht worden. Bij de beoordeling van de origi neelste etalages werd de le prjjs toegekend aan wijnhandel R. Rem merswaal, hoek van Zuylen van Nijeveltstraat-Oostdorperweg en de 2e prijs aan wijnhandel Bakker, Kerkstraat. Wat de best verzorgde etalages be treft kreeg levensmiddelenbedrijf C. Vreeken, Windlustweg de le prijs en Kapsalon P. v. d. Berg, Kerkstraat de 2e prijs. Tenslotte kenden de jury drie prij. zen toe aan étalages, waarvan de grootste aantrekkingskracht uitgaat: 1. Bloemenmagazijn J. J. Luiten, Kerkstraat 2. Fruithandel vanBree- men, Langstraat en 3. Levensmidde lenbedrijf J. J. A. Bakker, Rijks straatweg. De voor deze wedstrijd door de Koningin Wilhelminavereniging uit geloofde wisselbeker en medailles zullen Zaterdagavond op de slui tingsavond van de feestWeek wor den uitgereikt. Feestprogramma voor Donderdag. Morgen, Donderdag wordt om 10 uur op het Burchtplein een aanvang gemaakt met het traditionele ring- rijden met tilburies en andere twee wielige voertuigen, met paarden be spannen. 's Middags is er bloemen corso. De deelnemende wagens zul len tot 's avonds 11 uur op de Lan ge Kerkdam bezichtigd kunnen wor den. Om half vijf beginnen aan de Berkheistraat wedstrijden in het kuipjesteken en 's avonds 8 uur geeft op het Dorpsplein de Boerenkapel van Excelsior een populair concert. Het feestterrein aan de Berkheistraat met kermisattracties zal de gehele dag geopend zijn. Wilt U iets weten? Vraag: Route Noordwijkerhout— Westmalle (België). Hoeveel km.? Antwoord: Noordwijkerhout, Lei den, Rotterdam (tunnel), Dordrecht, Breda, Princenhage, Ginneken, Ul- verhout, Strijbeek (grens), Meerle, Minderhout, Hoogstraten, Rijkevorsel, Oostmalle, Westmalle, 140 kilometer. Vraag: Gemakkelijkste en gerief lijkste weg van Leiden—Lochem per bromfiets. Hoeveel kilometer? Antwoord: Leiden, Alphen a/d Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Zutphen, Lo chem. 167 kilometer. Vraag: Kortste route Nieuwveen— Gemonde (Brabant). Aantal km. Antwoord: Nieuwveen, Zevenho ven, Spengep, Haarzuilens, Vleuten, Utrecht, Verkeersweg naar 'sHerto- lenburg, Den Bosch, St. Michielsge- genbosch over Vianen, Beesd, Waar- stel, Gemonde. 110 kilometer. Vraag: Route Roelofarendsveen— Ulvenhout en UlvenhoutBussum met de motor. Aantal kilometers. Antwoord: R'veen, Leiden, Rotter dam, Dordrecht, Breda, Ginneken, Ulvenhout. 97 kilometer. Ulvenhout, Breda, Oosterhout, Geertruidenberg, Goricliem, Vianen, Utrecht, Hilver sum, Bussum. 100 kilometer. Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO. 20.15 Avondopening. 20.20 Act. en weerber. 20.35 Filmrep. 20.43 „Zo zien zij ons", documentaire. 20.55 Zang en piano. 21-10 Pauze. 21.15 21.45 Jazzmuziek. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7 50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw- 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omr. ork. 11.45 Tijdschriftenoverz. 12.00 Zang en orgel. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Russische muz. 13.00 Nieuws- 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.08 „Vacantie", hoorsp. 14.30 Mezzo- sopr. en piano. 15.00 Rep. 15.15 Gram. 16.15 Voordr- 16.30 Metropole ork. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld: „Ten toonstelling van hedendaagse Neder landse schilderkunst in Spanje en Egypte", door mr. J. F. M. J. Jansen, hoofd bureau beeldende kunst van het Ministerie van O. K. en W. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel! 18.30 Jazz muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen- 19.05 Lichte muz. 19.20 „Amerika's misdaad no. 1", caus. 19.35 Lichte muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Strijkkwint. 20.55 „Trans atlantisch avontuur", hoorsp. 22.10 Lichte muz. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23-15— 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.0o Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11-45 Klein koor. 12.00 Ange lus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Piano recital. 13.45 Gram. 14.00 Promenade ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijzellezing. 16.30 Clavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.05 Pianomuz. 18.30 Voordr. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 1910 Gram. 19.35 Idem. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amus. muz. 21.00 „Sightseeing achter het IJzeren Gordijn", caus. 21.20 Pianorecital. 21.55 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.^5 Avondoverdenking. 23-00 Niews en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2