Nieuwe betogingen in Zuid-Korea E Om de vreedzame verovering van Goa RH Mr dr Jaspar overleden Aardschokken op Java Nieuwe opstand tegen Peron? Van goud en toch niet duur Enaels Prinsesje 5 jaar De macht van het leger Franse plezierboot liep op de rotsen 'n Twintigtal slachtoffers DINSDAG 16 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13576 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLUS G0AI Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ,1 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Doden en gewonden Een vijf duizendtal (ongewapende) Indiërs heeft Maandag, de dag, waarop India tien jaar geleden onaf hankelijkheid werd verleend, ge poogd zich op „vreedzame" wijze van de Portugese bezittingen in Voor-In - dië waarvan Goa de voornaamste is meester te maken. Deze poging is mislukt. Toen de Indiërs weigerden gehoor te geven aan herhaalde som maties van politie en militairen hun onwettige betreding van Portugees gebied te staken en er b.v. op een tempel op Portugees gebied een In dische vlag werd gehesen, hebben de Portugese ordebewaarders van hun vuurwapens gebruik gemaakt. Volgens de „Press Trust of India" zouden hierbij twintig betogers om het leven zijn gekomen, terwijl een veertigtal gewond zou zijn. De zich te Bombay bevindende or ganisatoren van de „Satiagraha"-be- weging die ten doel heeft de Por tugese bezittingen op „vreedzame" wijze te bezetten hebben de actie tot nader order stopgezet. Van Portugese zijde wordt gemeld, dat dertien demonstranten om het le ven zijn gekomen, terwijl er ver scheidene werden gewond. Het te Nieuw Delhi gevestigde „Comité voor de bevrijding van Goa", waarin alle Indische partijen PORTUGEES GEBIED IN INDIA zy'n vertegenwoordigd, heeft Maan dagavond vergaderd ter bestudering van de „ernstige toestand", ontstaan door de incidenten rondom Goa. Het comité heeft een oproep doen uitgaan om vandaag (Dinsdag) in geheel India alle handel en verkeer stil te leggen, zulks als „protest te- Portugees protest. Uit Lissebon wordt gemeld, dat Portugal bij India heeft geprotes teerd tegen „ernstige inbreuken op de souvereiniteit over Portugees ge bied in Voor-Indië." De Portugese ministeries van bui tenlandse zaken en overzeese gebieds delen hebben in een Maandagavond te Lissabon uitgegeven officieel com munique verklaard, dat verscheidene duizenden Indiërs Maandag het Por tugese gebied in Voor-Indië hebben betreden. De Portugese autoriteiten in Goa hebben alles in het werk gesteld om hun gezag te handhaven, zonder daarbij de wapens te laten spreken, doch dit was in enkele gevallen door het gedrag der binnendringers on mogelijk gemaakt. Geen blijde terugkeer Amerika heeft zich de laatste da gen zeer geïnteresseerd voor d< vraag, hoe de puzzle van de terugge keerde vlieger Daniel Schmidt zou worden opgelost. Zoals men weet was de vrouw van Schmidt, Una, terwijl hij in Chinese krijgsgevangen schap vertoefde, getrouwd met de houthakker Alford Fine. Naar thans gebleken is, trouwde zij, wetende, dat haar man nog in le ven was, terwijl zij ook haar toelage van de luchtmacht als mevrouw Schmidt tot het einde toe bleef ont vangen. Una heeft dit toegegeven en zij heeft haar man medegedeeld er de voorkeur aan te geven bij haar houthakker te blijven. Daniël Schmidt was aanvankelijk van plan geweest zijn vrouw alles te vergeven en weer met haar samen te gaan wonen. Thans heeft hij echter besloten, zich te laten scheiden. Daarmede is deze huwelijkstragedie dan weer op gelost, ofschoon niet op de juiste noch op de meest bevredigende wijze. De Amerikanen vatten dat ook zo op, want de vrouw is reeds verscheidene malen door het publiek uitgejouwd, wanneer zij zich in het openbaar vertoonde. Tegen de bestandscommissie Te Poesan in Zuid-Korea hebben ongeveer 10.000 mensen, geleid door oud-strijders, betoogd tegen de aan wezigheid van de neutrale commissie van toezicht op de naleving van het bestand. Zij demonstreerden voor het Amerikaanse militaire kamp. Drie betogers, die het kamp wilden bin nendringen, werden verwijderd. In Seoel verzamelden zich ver scheidene honderden mensen voor de woning van de Amerikaanse ambas sadeur, William Lacy. Zij trachtten het hek rondom de woning stuk te maken, maar gingen op de vlucht, voordat de Amerikaanse militaire po litie een charge zou uitvoeren. In Kangnoeng trachtten ongeveer 400 Koreanen zich meester te maken van de Poolse en Tsjechoslowaakse leden der wapenstilstandscommissie. Zij werden door traangas en water stralen verdreven. Er vielen bij de demonstraties geen slachtoffers. Dramatisch busongeval bij Bourg St. Pierre Een autobus, waarmee een groep Franse en Belgische toeristen een uit stapje naar de Grote St. Bernhard maakten, is in het afgelopen weekeinde nabij Bourg St. Pierre in het Zwitserse kanton Wallis, in een ravijn gere den en ruim 100 meter naar beneden gestort. Zeventien van de inzittenden kwamen om het leven, zeven anderen werden naar een ziekenhuis over gebracht met zware verwondingen, slechts enkelen slaagden erin zich door een gedurfde sprong aan een wisse dood te onttrekkenFoto boven: Zwitserse redders halen via een menselijke keteen de stoffelijke resten van de slachtoffers uit het diepe ravijn naar boven. Foto onder: het volkomen verwrongen overblijfsel van een glimmende touring-car, nu plaats van door en gruwelijke verwondingen. Intussen worden in de ziekenhui zen verscheidene honderden Kore aanse demonstranten en een niet na der genoemd aantal Amerikaanse militairen en militaire-politiemannen verpleegd als gevolg van verwondin gen, die zij bij de demonstraties van de vorige week opliepen. De Noord-Koreaanse premier, Kim H Soeng, heeft president Syngman Rhee van Zuid-Korea Zondag voor gesteld, dat een gemeenschappelijke Assemblée van Noord- en Zuid-Ko rea bijeen zal komen om hereniging van^ het land tot stand te brengen en één regering voor het gehele land in het leven te roepen. Tevens stelde Kim H Soeng voor, dat men in beide delen van het land de strijdkrachten zou inkrimpen om „aan de gehele wereld de opricht- heid van het verlangen der Korea nen naar een vreedzame hereniging te bewijzen". Volgens de Noord-Koreaanse pre mier is het gewenst, dat èen confe rentie van Aziatische landen, op het hoogste niveau, zal worden gehou den, om de vrede in dat deel van de wereld te vestieen. Syngman Rhee heeft deze voor stellen echter van de hand gewezen. Op vijftigjarige leeftijd is Zondag ochtend te Brussel overleden mr. dr. E. J. E. M. H- Jaspar, secretaris-ge neraal van de Belgisch-Nederlands- Luxembergs© Tolunie. Het heengaan de de heer Jaspar, die zijn functie van 1946 af heeft be kleed, wordt in Den Haag als een zware slag voor de samenwerking tussen de drie landen gevoeld. Hij immers was een groot voorvechter voor de economische unie, waarvoor hij onvermoeid in woord en in ge schrift propaganda voerde. Zijn hoofdthema was de psychologische toenadering, zonder welke hij de economische unie niet te verwezen lijken achtte. Motel in Z. Limburg Speciale serviceverlening Langs de Duitse autobanen zijn met afstanden van enkele tientallen kilo meters benzinestations te vinden, die niet slechts de automotor nieuwe leeftocht verschaffen, maar ook de inzittenden kunnen daar de inwen dige mens sterken voor de nog ko mende tocht. Deze „Raststatte" is na de oorlog uitgegroeid tot een volledig restau rant, waar alle mogelijke service aan reizigers en chauffeurs wordt ver leend. i Thans zal deze vorm van dienstver lening ook langs de Nederlandse we gen verschijnen en aan de Elmpter- weg te Maasniel zal binnenkort een „motel" geopend worden. Op de plaats stond reeds geruime tijd een tankstation en toen al spoe dig bleek, dat vele chauffeurs behal ve olie en benzine ook wel een ver frissende dronk wensten, kwam de eigenaar op het idee en motel te bouwen. De accomodatie zal eenvou dig, doch doeltreffend worden gehou den; er komt ruime parkeergelegen heid en voorts in het gebouw een res taurant, dertien eenvoudige slaapka mers en een paar douchecellen. Bo vendien zal een terras worden aange legd, terwijl ook voor een boodschap pendienst aan chauffeurs zal worden gezorgd door oproepen op een daar toe aan de weg aan te brengen bord, te vermelden. Het motel zal dag en nacht zijn geopend. Tien aardschokken, waarvan de eerste Zondagochtend om halfelf en de laatste gistermorgen om negen uur werd gevoeld, hebben grote ver- j nielingen aangericht in de plaats Soemedang, ongeveer veertig kilome ter ten Noordoosten van Bandoeng. Een groot deel van Soemedang is verwoest. Acht en dertig gebouwen werden totaal vernield, waaronder het telefoonkantoor en het kantoor van de regent. Van 133 gebouwen scheurden de muren. De moskee en het bureau van de militaire commandant werden zwaar beschadigd. De bevolking durft niet in haar woningen te overnachten en slaapt in de openlucht. Uit Bandoeng zijn militaire en bur gerlijke hulptroepen aangekomen. Geologen, die een onderzoek hebben ingesteld, zijn van mening, dat de schokken werden veroorzaakt door de ondergrondse activiteit van de kleine vulkaan Tampomas. Volgens avondbladen in Buenos Aires had gisteren een nieuwe re bellie moeten uitbreken tegen pre sident Peron. Het doel van het com plot zou zijn geweest Peron en de minister voor het leger, Lucero, te vermoorden. Volgens mededelingen van de politie, die de actie tijdig heet te hebben verijdeld, stond de samenzwering onder leiding van of ficieren van marine en het leger, die niet meer in actieve dienst zijn. Ofschoon Maria ten Hemelopne ming destijds door Pjeron officieel afgevoerd is van de lijst van feest dagen, hebben de katholieken zich hieraan niet gestoord en de dag ge vierd als een Zondag. In Buenos Aires is het rustig gebleven, maar in Cordoba is het tot een botsing geko men tussen katholieke betogers en de politie. Er zijn verschillende ge wonden gevallen. De zogenaamde ontdekking van dit nieuwe complot tegen president Pe ron wordt in diplomatieke kringen uitgelegd als het einde van de cam pagne van pacificatie, die was inge zet na de mislukte rebellie tegen het peronistische regiem op 16 Juni van dit jaar. Amerikaanse geleerden nemen op het ogenblik proeven met een nieu we kernreactor, die gedeeltelijk van goud is gemaakt. Dit wordt bekend gemaakt in een Amerikaans rapport, dat Maandag aan de internationale atoomconfe rentie te Genève is voorgelegd. Volgens het rapport worden de kosten van het goud, dat in de reac tor is verwerkt, weer goedgemaakt door de eenvoudige samenstelling van de reactor. De totale kosten van de reactor zijn „laag". „Connie" uitgeraasd De wervelstorm „Connie", die in tussen is afgezwakt tot een gewone storm met hevige slagregens, heeft op zijn weg over de Amerikaanse Oostkust in Noordelijke richting Za terdag het gebied van New York ge troffen. In de stad zelf kwamen ne gen personen om het leven, waar door het totaal aantal slachtoffers van de wervelstorm tot 41 steeg. Tengevolge van het noodweer kwamen ongeveer 100.000 mensen zonder electriciteit te zitten en dui zenden kelders liepen onder water. Het treinverkeer in de stad werd een uur onderbroken, doordat er kortsluiting in een schakelstation was ontstaan. In 36 uur viel de re- cord-hoeveelheid regen van 225 mm regen. Het luchtverkeer van en naar de vliegvelden „La Guardia" en „Idlewild" ondervond veel hinder. Intussen nadert de vierde tropische storm van het seizoen, de orkaan Diane", de kust van Noord-Caro- lina. De eerste zitting van het nieuwe Indonesische kabinet heeft een aan tal besluiten gebracht, die duidelijk maken, dat de macht van het leger in belangrijke mate is toegenomen. Ten eerste werd het vrijwillige ontslag van generaal-majoor Bam- bang Oetojo aanvaard. De benoeming van Oetojo tot chef-staf van de land macht bracht het leger irn verzet en leidde ten slotte tot de val van het kabinet-Sastroamidjojo. Vervolgens heeft het kabinet kolo nel Zoekifli Loebis tijdelijk met het opperbevel over het leger belast. Zijn schoi'sing (door het vorige kabi net) werd opgeheven. Loebis leidde de boycot tegen Oetojo en was de ziel van het verzet van het leger tegen de regering. Hét staat vrijwel vast, dat het leger zal worden geraadpleegd vóór een nieu we chef-staf zal worden benoemd. Ten slotte heeft de regering de vervolging van de legerofficierendie betrokken waren bij .de staatsgreep van 17 October 1952, gestaakt. Deze officieren leidden op die dag een betoging tegen het parlement, dat zij van incompetentie beschul digden, en tegen president Soekarno PROCESSIE IN MAASTRICHT VAN DE STRAAT GEREGEND. De Maria-processie, welke jaarlijks ter gelegenheid van Maria tenhemel opneming vanuit de basiliek door de stad Maastricht trekt, werd overval len door een stortbui. Ijlings vlucht ten deelnemers .de omliggende hui zen binnen. Mgr. Lemmens, die het Allerheiligste droeg, werd door een voorbijrijdende auto opgenomen en naar de basiliek gebracht. Kapelaan J. Habets, die in de algehele conster natie regelend wilde optreden, viel en brak een enkel. Hij moest naar het ziekenhuis Sint Annadal worden overgebracht. De bekende Engelse fotograaf Mar cus Adams heeft een aantal nieuwe, zeer sprekende foto's gemaakt van het Engelse prinsesje Anne, dat Maandag 15 Aug. haar vijfde ver jaardag vierde. Op deze foto draagt het vriendelijk lachende meiskc een rose linnen jurkje, afgezet met witte biezen. DEFECTE WISSEL VERTRAAGT TREINVERKEER BIJ AMERSFOORT. Gisteravond om tien uur is op het stationsemplacement te Amersfoort een wissel defect geraakt, juist toen een trein passeerde. Het spoor, waar in deze wissel ligt, moest tijdelijk buiten dienst gesteld worden, tenge volge waarvan tussen Utrecht en Amersfoort over enkel spoor moest worden gereden. Uiteraard brengt dit vertraging met zich mee. HOE wordt het weer? Een Franse pleizierboot met zestig opvarenden is Maandagmiddag, ten Noorden van het ter hoogte van de Bretonse kust gelegen eiland Brehat, op een rots gelopen en gezonken. Veertig opvarenden zijn gered; de overige twintig kwamen om het le ven. Tien drenkelingen leefden nog, toen zij óp het strand werden ge bracht. De pogingen, om hen door het toepassen van kunstmatige adem haling weer bij bewustzijn te bren gen, mislukten echter. Twee anderen waren reeds verdronken, toen zij op het land werden gebracht. De functionnaris van het Franse ministerie van verkeer, die dit me dedeelde, voegde hieraan toe dat het totaal aantal slachtoffers mogelijk 25 zal bedragen. Het ongeluk geschiedde tijdens een dichte mist, toen de boot dicht onder de kust voer. Zij zonk binnen enkele ogenblikken, nadat zij op een rots was gelopen. De passagiers klampten zich, voor zover mogelijk, aan reddingsboten en wrakhout vast. Anderen wisten naburige rotsen te bereiken. Velen der geredden zijn gewond. Onder de slachtoffers .bevinden zich geen buitenlanders. (Geldig van Dinsdagavond tot 2 2 Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). s VRIJ WARM. 2 In de nacht en ochtend hier en daar mist of laaghangende 2 2 bewolking. Morgen overdag zon- 2 nige perioden en droog weer. 2 2 Zwakke, later matige Zuidelijke 5 2 wind. Vrij warm. 17 Aug. zon op 5.27, onder 20.04; maan op 5.02, onder 19.27. Het weer in Europa weer max. temp. STOCKHOLM onbewolkt 28 C. OSLO nevel 25 AMSTERDAM mist 19 LONDEN onbewolkt 25 LUXEMBURG mist 17 PARIJS onbewolkt 25 BORDEAUX mist 25 BERLIJN nevel 22 FRANKFORT mist 21 MüNCHEN half bew. 22 NICE onbewolkt 26 GENèVE onbewolkt 22 ZüRICH mist 21 LOCARNO onbewolk 26 WENEN zwaar bew. 24 INNSBRUCK nevel 23 ROME licht bew. 29 Korreltje Als u tweemaal denkt, voordat u eenmaal spreekt, spreekt u tweemaal zo goed.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1