Twee „vliegende verhuiswagens" neergestort en verbrand Niet minder dan 66 slachtoffers Dertig doden in Bolivia Wederom de „Grote Vier" ffieeid aan de adeyiamp in S)uitó£and Ongeval bij Noors-Ned. reactor De nieuwe Indonesische regering De Koreaanse kwestie Connie is in aantocht Het atoomgordijn tussen Oost-West opgetrokken VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13574 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 ÉÉN DER ERGSTE RAMPEN IN DE GESCHIEDENIS DER LUCHTVAART Zes-en-zestig; personen zijn Donderdag om het leven gekomen bij een botsing van twee Amerikaanse troepentransportvliegtuigen in West-Duits- land, aldus heeft het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesbaden bekend gemaakt. De twee vliegtuigen van het type C 119, z.g. „vliegende ver huiswagens" kwamen volgens ooggetuigen met elkaar in botsing, terwijl zij, tijdens oefeningen in het luchtvervoer van troepen, met een derde vliegtuig in formatie vlogen. Beide toestellen stortten brandend neer in een bos bij Edelweiler nabij Stuttgart. Een politieman verklaarde, dat het er uitzag of het toestel geheel uit el kaar was gebarsten. Overal lagen de stukken verspreid. Het tweede toe stel kwam intact neer, ploegde een diepe voor in een stuk bos en vloog toen in brand. De toegesnelde helpers trachtten nog mensen uit het bran dende wrak te trekken, doch zij wer den door de grote hitte teruggedre ven. De eerste zes hefschroefvliegtuigen uit Stuttgart waren binnen een uur op de plaats van de ramp, doch zij konden niets anders doen dan hier en daar wat wrakstukken oppikken. De brandweer begon onmiddellijk de brand te blussen, die van de wrak ken was overgeslagen naar de bo men van het bos. ALLE INZITTENDEN OMGEKOMEN. Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse hoofdkaxtier in Wiesbaden kreeg één van de veron gelukte toestellen kort na de start, toen het een hoogte van 1.300 meter had bereikt, motorpech, waardoor het hoogte verloor en het tweede vliegtuig ramde. Het eerste toestel stortte direct brandend omlaag, het tweede toestel vloog nog even door, doch de vlieger kon het kennelijk niet in zijn macht krijgen en ook dit toestel stortte neer en vloog op de grond in brand. Het eerste toestel had 41 soldaten, een bemanning van vier en een ladingmeester aan boord, in het tweede toestel zaten 14 solda ten, vijf bemanningsleden en een ladingsmeester. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Politiemannen, brandweerlieden, boswachters en boeren, die in auto's, otp fietsen of te voet naar de neerge komen vliegtuigen waren gesneld, vonden van het eerste toestel slechts brandende en smeulende wrakstuk ken, verspreid over een groot Op een rivier bij Catavi in Bolivia is Donderdag een boot omgeslagen, waardoor dertig personen te water raakten en verdronken. Reeds zijh de stoffelijke overschotten van zeven tien mannen, vrouwen en kinderen geborgen. De grootste op drie na. Deze ramp is op drie na de erg- e in de geschiedenis van de lucht vaart. De grootste ramp voltrok zich op 18 Juni 1953, toen een Ameri kaanse „Globemaster" met militaire verlofgangers neerstortte ten Noor den van Tokio en alle 129 inzittenden om het leven kwamen. Een half jaar tevoren waren bij een ongeluk met een andere „Globemaster" 87 perso nen om het leven gekomen.. In No vember 1950 kwamen 80 mensen om het leven bij een vliegtuigongeluk in Wales. Te Parijs is Donderdag officieel medegedeeld, dat de overeengeko-1 men besprekingen der ministers van j buitenlandse zaken van de „Grote i Vier'' 27 October a.s. te Qenève zullen beginnen. De datum voor de conferentie was door het Westen voorgesteld. In een korte officiële bekenmaking heette het, dat de bijeenkomst is geregeld na overleg via diplomatieke kanalen. Uit Washington wordt gemeld, dat de ministers dn dezelfde zaal van het Volkenbondspaleis zullen verga deren als de regeringsleiders van de „Grote Vier" enige tijd geleden. Eén ernstig besmettingsgeval Drie kilogram uranium is onlangs uit zijn aluminium huls gebarsten en heeft zich verspreid in het inwen dige van een gebouw, waarin een atoomreactor stond. Dit werd giste ren op de atoom-conferentie in Ge- nève medegedeeld door een groep Ne derlandse en Noorse geleerden, die zich bezighouden met de bouw en de operatie van een gezamenlijke Ne derlands-Noorse atoomzuil in Kjel- ler in Noorwegen. Er was „één ernstig geval van zware besmetting", hoewel geen mel ding werd gemaakt van verwondin gen van de leden van de staf. Proef-atoom-ongeluk in de ldaho-woestijn De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft deze week in Genè ve onthuld, dat Amerikaanse geleerden opzettelijk een in de Amerikaanse Idaho-woestijn gebouwde kleine atoom-reactor hebben doen ontploffen om te weten te komen, hoeveel schadelijke straling er na een dergelijke explo sie zou overblijven. Toen alle veiligheidsinstallaties van de reactor buiten werking waren gesteld of verwijderd, en er dus een ongecontroleerde reactie begon, liep het vermogen van de reactor in een tiende seconde op tot meer dan 10 millioen kilowatt en volgde er een explosie, die stukken van het proefapparaat ver over de woestijn verspreidde. De atoomflits was een hal ve mijl ver te zien. Er schoot een donkergrijze wolk dertig meter de hoogte in, maar de gevaarlijke straling was buiten een cirkel met een straal van tweehonderd voet niet meer merkbaar. Foto onder: de reactor, de „Borax I" genoemd, voor de explosie. Foto boven: de explosie, waarbij men de stuk ken in de lucht ziet vliegen. Al het personeel werd onmiddel lijk uit het gebouw verwijderd en voordat mannen in beschermende kleding en met maskers op het ge bouw weer mochten binnengaan, werden eerst luchtmonsters genomen. In de eerste plaats moest de ge barsten huls worden verwijderd door middel van lange tangen. De huls werd in olie gedrenkt om te voorko- De foto toont brandende wrakstukken van het toestel, dat het eerst te pletter sloeg. Op de voorgrond twee Amerikaanse soldaten, die deel uitmaken van de reddingsploeg, welke men op de achtergrond bezig ziet met het opzoeken van stoffelijke overschotten. men, dat nog meer stof zou ontsnap pen. Stofzuigers werden gebruikt om het grootste deel van het actieve stof te verwijderen. De stofzuigers waren in zo hoge mate actief, dat men ze wegborg in betonnen trommels Daar na begon het reinigen met boenders en water. Dit werd dag en nacht ge durende vier achtereenvolgende da gen voortgezet. De meeste activiteit was toen ver wijderd, maar er was nog iets achter gebleven in de basten in de betonnen vloer. Na onderzoek kwam men ech ter tot het inzicht, dat de overblijven de activiteit niet gevaarlij Je was. Er werd vloeibare vloerwas gebruikt om het stof in de barsten te binden. Dit in de was zetten van de vloer werd enige malen herhaald. Conservatiever dan de vorige Zoals gemeld, is de 38-jarige Hara- hap er gisteren in geslaagd een nieuw Indonesisch kabinet samen te stellen. Twaalf partijen nemen eraan deel. Er wordt niet verwacht dat het nieuwe kabinet langer dan zes maanden aan zal blijven. Zijn eerste taak zal zijn de breuk tussen het leger en de regering, wel ke tot de val van Sastroamidjojo ge leid heeft, te herstellen. Vervolgens moet het kabinet zich met de alge mene verkiezingen bezighouden. De verkiezingen zullen Indonesië een gekozen parlement moeten ge ven, waaruit het eerste waarlijk re presentatieve kabinet zal voortko men. Het kabinet Harahap zal ont bonden worden wanneer het nieuwe kabinet gereed is. Harahaps kabinet Het ministerie van Buitenlandse Zaken van communistisch China heeft gisteren een oproep gedaan om een conferentie over het Verre Oos ten te houden teneinde „een vreed zame oplossing, te vinden voor de Ko reaanse kwestie". De „betrokken lan den" zouden een conferentie moeten bijeenroepen waaraan „in ruime ma te" Aziatische landen moeten deel nemen. De oproep werd uitgezonden over radio-Peking. In deze officiële Chi. nese verklaring werd voorts de Zuid- koreaanse eis, dat de leden van de neutrale bestandcommissie het land moeten verlaten, veroordeeld. „De Verenigde Staten, die de be standsovereenkomst getekend hebben uit naam van het commando der Ver. enigde Naties, dragen de „onschok- bare" verantwoordelijkheid om on middellijke maatregelen te nemen teneinde de dreigende actie van de Syngman Rhee-kliek te verhinderen en bescherming te verlenen aan de commissie, die in Zuid-Korea gesta- tionneerd is", zegt de Chinese verkla ring. De regering van Zuid-Korea heeft gisteren bij monde van een woord voerder van president Syngman Rhee de Amerikaanse autoriteiten nederig verzocht de Amerikaanse militairen die de leden van de bestandscommis sie beschermen andere taken te ge ven omdat zij zijn opgetreden tegen burgers die volkanen ordelijk de monstreerden. is het zesde sedert Indonesië eind 1949 onafhankelijkheid verwierf. Harahap was van een goede marge in het voorlopig parlement verzekerd toen 11 andere partijen besloten met de Masjoemi in zee te gaan. Het zijn in hoofdzaak conservatieve partijen: de socialisten, democraten, katholie ken, christenen, verenigde Moham medanen, Mohammedaanse intellec tuelen. Zij beschikken over ongeveer 140 stemmen in het parlement. Sastroa midjojo (PNI) zal de oppositie lei den. Daartoe zullen de communisten, de progressieven, de communistische arbeidsfederatie en de links georiën teerde boerenpartij behoren. Het aantal stemmen der oppositie zal on geveer 85 zijn. Zoals verwacht werd zal de porte feuille van Buitenlandse Zaken in handen komen van de op Bali gebo ren Anak Agoeng, een democraat en vroegere ambassadeur in Frankrijk. Harahap is een nieuwe figuur in de Indonesische regering. Hij is op Su matra advocaat geweest en werd in 1950 parlementslid van de Masjoemi. Twee jaar later werd hij leider van de Masjoemi-fractie. Hij heeft in In donesië weinig bekendheid buiten de politieke kringen. De orkaan Connie, die de Ameri kaanse Oostkust bedreigt, heeft zich reeds aangekondigd door hevige windstoten. Telefoonverbindingen zijn verbroken en ook verder is schade aangericht. Bij Wrightville (N.-Carolina) werd een pier, die pas hersteld was na bij de vorige wer velstorm „Hazel" te zijn verwoest, weer stukgeslagen. Er werden wind stoten van 100 km. per uur gemeten. Intussen heeft zich op de Atlan tische Oceaan, 600 km. ten Noord- Oosten van Porto Rico, een nieuwe storm ontwikkeld, die de naam Diane heeft gekregen. Naar verluidt, be weegt deze zich met een snelheid van 65 km. per uur in Noordwestelijke richting. In de kern bedraagt windsnelheid 100 km. per uur, met uitschieters van 160 km. per uur. De z.g. voorlopers, winden die aan kondigen, dat Connie in volle aan tocht is, hebben een dikke, vochtige mist over de stad New York gebracht, waardoor de twee grote vliegihavens van deze stad gesloten moesten wor den. Het verkeer in de haven kwam vrijwel tot stilstand en het autorijden werd bijzonder gevaarlijk. De zee is ruw. Een en twintig mannen, die ge- Russen deden verras sende mededelingen De Russen hebben gisteren in Ge- nève tijdens de internationale atoom conferentie gezorgd voor een nieuwe verrassing, door de gedelegeerden ge detailleerde gegevens te verstrekken over hun proeven met de atoomsplit sing, gegevens die tot dusverre zo wel door oost als west angstvallig ge heim werden gehouden. Een Westerse gelegeerde rea geerde op deze verrassing met de woorden: „Het atoomgordijn tcssen Oost en West is nu geheel opgetrok ken". De Russische geleerde, dr. M. S. Kozadaef, gaf een lange lijst van uiterst technische gegevens en maten, die in grote lijnen overeenstemmen met de resultaten van de westerse werkwijze. Een andere Westerse ge delegeerde zei dat het „vrijwel on mogelijk" is, dat de Russen deze ken nis hebben kunnen putten uit spion- nage. Admiraal Lewis Strauss, de leider van de Amerikaanse delegatie ver- evacueerd werden van een groot ra dar-eiland buiten Cape Cod, werden in zee geworpen toen een vier meter hoge golf him boot overspoelde. Acht van hen werden licht gewond. Connie speelt de laatste dagen ook met het gewoonlijk nogal rustige weer op de Nederlandse Antillen. Op Aruba was er zelfs sprake van twee kleine windhozen (een zeldzaam ver schijnsel in deze streken), die gerin ge schade aan woningen aanrichtten. ORKAAN BEDREIGT" NOORD AMERIKA klaarde gisteren, dat de „vreedzame wedijver", waarop premier Faure van Frankrijk in zijn openingsboodschap zinspeelde, reeds in volle gang blijkt te zijn. Hij verklaarde op een pers conferentie dat de Verenigde Staten reeds lange tijd werken aan de be teugeling van de enorme energie van de waterstofbom voor vreedzame doeleinden. Hij voegde hier echter aan toe dat dit een project op zeer lange termijn is „met de nadruk op zeer" en dat de Verenigde Sta ten, noch enig ander land er reeds in geslaagd zijn de energie van de wa terstofbom te beheersen. Eergisteren deelde de leider van de Britse dele gatie reeds mede, dat Engeland proe ven in deze richting neemt. Intussen hebben dertig geleerden uit Oost-Europa de uitnodiging aan vaard om 24 Augustus een bezoek te brengen aan het Britse centrum voor atoomonderzoek in Harwell. In to taal hebben meer dan honderd geleer den de uitnodiging aangenomen. Voor het bezoek zijn drie vliegtuigen ge charterd, zodat de geleerden in een dag uit Genève heen en weer kunnen naar Harwell. weer (Geldig van Vrijdagavond tot Za- terdagavond. Opgemaakt te 10 j ïur). TOENEMENDE KANS OP S ONWEER Meer bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. X Dezelfde of iets lagere tempera- J turen. Overwegend matige wind 2 uit Oostelijke richtingen. 13 Aug. zon op 5.21, onder 20.12; maan op onder 17.05. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bewolkt 27 C. OSLO zwaar bewolkt 28 KOPENHAGEN half bewolkt 27 LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE zürich LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA licht bewolkt 22 onbewolkt 24 zwaar bewolkt 23 mist 19 mist 23 geheel bewolkt 25 geheel bewolkt 25 regenbui 21 regen 22 geheel - bewolkt 26 licht bewolkt 25 licht bewolkt 26 mist 22 onbewolkt 23 mist 25 zwaar bewolkt 29 zwaar bewolkt 25 geheel bewolkt 27 Korreltje De wereld zou gelukkiger zijn, als de mensen evengoed konden zwij gen als zy kunnen spreken. Spinoza.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1