Chefarine „4" doet wonderen Wie betaalt onbetaalde stoel? Natte intocht in de Haag van bloemenkoningin Heffing van het Economisch Instituut voor de Middenstand Opbrengst 8 ton Grenscorrecties niet eenzijdig tot stand gekomen definitieve regeling pas bij 't vredesverdrag met duitsland Ondergang van kapitein en schip door de scheepsraad behandeld triest verhaal Onenigheid in A'damse onderwereld over straatroof op een bejaarde dame kluwen voor rechter yOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Pe elementen konden hun ontroering niet meer bedwingen TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 c (Advertentie) DRIE MINISTERS IN EERSTE KAMER Bij de 'behandeling van de belas ting- en huurvoorstellen hadden gis teren de minister-president, dr. W. Drees, de minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft en de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. Witte, aan de regeringstafel in de Eerst Kamer plaats genomen. De staatssecretaris van Financiën, dri v. d. Befg, die in de Tweede Ka mer het grootste deel van de verde diging van het belastingplan voor zijn rekening nam, kan bij het debat in de Senaat niet aanwezig zijn, aan gezien hij herstellende is van de ge volgen van een auto-ongeluk, dat hem onlangs overkwam. De voorzitter van de Kamer, mr. J. A. Jonkman, sprak in verband hiermee de wens tot een I spoedig herstel van de staatssecretaris I uit, waarbij enige Kamerleden zich bij het begin van hun beschouwingen I aansloten. Omdat niemand liet erg prettig vindt op een onbetaalde stoel te zit ten, zal ook de militair het niet leuk vinden, als straks de stoel, waarop hij in het militaire tehuis rust en ontspanning vindt, nog op de debet rekening van de fabrikant voorkomt. En al zal de militair er minder van onder de indruk komen, voor het Thuisfront is dit een onhoudbare toe stand, want door deze rekening is het weer onmogelijk om verdere aanko pen te doen, terwijl er toch tafeltjes, kleedjes, glazen, koppen en alle an dere dingen moeten zijn, die in het militaire tehuis een huiselijke sfeer kunnen scheppen. De spontane medewerking van Ne derland in het verleden heeft thans in verscheidene afgelegen garnizoens plaatsen militaire tehuizen doen bou wen, maar nu moeten deze nog aan gekleed worden. Als alle voorzieningen, die thans nodig zijn, getroffen zouden worden, zou de actie van a.s. Zondag vier-en- een-half ton op moeten brengen en het Katholiek Thuisfront weet, dat dit bedrag te veel is. Maar de allernoodzakelijkse aan schaffingen vragen een bedrag van ongeveer 2 ton en het Thuisfront weet, uit vroegere acties, dat dit be drag binnen de mogelijkheden ligt. in piastic TE KOFFIE VOOR DEELNEMERS Tegen de tijd dat de Haagse bloe- lienkoningin een klein half uur te lat haar intocht deed, waren de hon- erden belangstellenden bij het oude adhuis, die reeds een flink uurtje adden gewacht door en door nat ge- orden van de gestadig druilende re en. De bloemenkoningin zelf had een edelijk droog plaatsje op een soort jdende canapé, zoals de burgemees- r van Den Haag in zijn toespraak lar voertuig noemde, met een hemel- e erboven, maar de maoorettes, de roep meisjes, die bloemen symboli- ierden, het harmoniecorps „Excel- or" uit Boskoop en de Haagse tram- armonie liepen almaar natter wor- end in de stoet. De bloemenmeisjes droegen over aar pakjes kleine plasticcapejes, naar die hielpen toch niet al te goed igen de druilerige regen. Graaf Willem II, die zich na de in- (allatie van de bloemenkoningin door e burgemeester, kwam voorsteilen i zijn gevolg droegen allen eveneens ver hun rijke middeleeuwse kledij en plasticmantel. Op een speciaal er- foor gemaakt bordes hield burge- leester Schokking, ook al in plastic egenkleding, een toespraak. „On- anks dit katterige weer", zei de bur gmeester, „zijn er velen gekomen te verwelkomen. „Ik zou u Tweede dag „Pax Christi" Nijmegen De tweede dag van het Pax Chris- i-congres te Nijmegen begon met en H. Mis, die werd opgedragen loor mgr. Joseph Schroeffer, bis- chop van Eichstadt, president van Ie Duitse sectie van de Pax Cliristi- leweging. Pater Mario Von Galli S.J., Oos- enrijker van geboorte en redacteur de „Orientierung" in Zürich ïeeft daarna op het congres een be oog gehouden over de taak der Kerk opzichte van de internationale Vrede. Pater Von Galli merkte o.m. >p, dat het tegenwoordig gewaagd s te spreken over de vrede. De paus n de Sowj et-Unie voeren beide de luif in hun wapen, toch bestaat er 'rote tegenstelling. De Pax Christi igt opgesloten in de woorden van hristus: Mijn vrede geef ik U. Gistermiddag spraken Abbé Kin- hen uit Luxemburg over de Kerk en 2uropa, pater Creyghton uit Maas- richt over de Kerk en het Federa- isme en Mell Arnould uit Brussel iver de Kerk en de Verenigde Na- ies. Gisteren avond werden het be- ituur en de leden van het congres in iet stadhuis officiëel ontvangen door iet gemeentebestuur van Nijmegen. eigenlijk een Augustus-sinter klaas willen noemen. Zoals sinterklaas 's winters vreugde brengt, doet u het in de zomer". Nieuwe regen De bloemenkoningin zei hierna enige woordjes, terwijl een bode van de gemeente een grote zwarte para- pluie boven haar hoofd hield: „Ik ben de vijfde bloemenkoningin....", zo begon ze, en daarbij begon het nog harder te regenen. Aan de hand van burgemeester F. M. A. Schokking werd de Haagse Bloemenkoningin naar haar troon geleid. De beide bloèmenprinsessen, ge kleed als libelles, waarbij dan een soort kniebroeken blijken te beho ren, zaten er maar bij in de regen totdat een medelijdend functionaris haar ook plastic-capes bracht. Toen kwam graaf Willem 2, die een gedicht voorlas, waarin hij oun. zei dat hij zich al die eeuwen had verscholen in Den Haag en dat hij zich erover verbaasde wat er met Den Haag was gebeurd. Na al deze plechtigheden spoedde men zich naar de hal van het oude stadhuis waar hete koppen koffie klaar stonden voor de kletsnatte deel nemers en deelneemsters aan de in tocht. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend ter verlening aan de Sociaal-Economische Raad van de tijdelijke bevoegdheid aan onder nemers op het gebied van detailhan- gen ten behoeve van een registratie van de ondernemingen op dit gebied en van sudsidiëring van het Econo misch Instituut voor de Middenstand. Aan de memorie van toelichting hierop ondertekend door de minis ter voor publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en de staatssecretaris van economische zaken, is het volgende ontleend. De inmiddels opgeheven hoofd groep en bedrijfsgroep detailhandel hebben in het verleden de registratie ter hand genomen van de onderne mingen op het gebied van de detail handel en het ambacht. Met de in standhouding van deze registratie zijn uit verschillenden hoofde gewichtige belangen van de betrokken delen van het bedrijfsleven gemoeid. Genoemde hoofdgroep en bedrijfs groep droegen gezamenlijk voor de helft de kosten van het Economisch Instituut voor de Middenstand, zulks op grond van het feit, dat de werk zaamheden van dit instituut in het bijzonder voor de onder die organi saties ressorterende delen van het bedrijfsleven van groot belang wa ren. De andere helft werd bestreden uit een rijksbijdrage, welke verleend werd onder de voorwaarde, dat het bedrijfsleven een gelijk bedrag, als door h'et rijk verstrekt, zou opbren gen. Toen het tijdstip naderde, waarop genoemde hoofdgroep en bedrijfs groep zouden worden opgeheven, rees uiteraard de vraag, op welke wijze in het voortbestaan van bedoelde re gistratie en de financiëring van het Economische Instituut voor de Mid denstand zou kunnen worden voor- Op vragen van het lid der Tweede tamer de heer Goedhart over een erklaring, die de Duitse staatssecre- aris Von Hallstein in de Bondsdag eeft afgelegd, waarin hij o.a. mede- eelde, dat de bondsregering met alle aar ter beschikking staande midde- in streeft naar teruggave door Ne erland en België van de Duitse rensstrookjes, die na de oorlog bij "ijze van grenscorrecties werden vergedragen, heeft de minister zon- er portefeuille mede namens de mi eter van Buitenlandse Zaken omi. 'eantwoord, dat in 1952 de bonds- epubliek deze zaak aanhangig heeft emaakt, doch dit heeft niet tot on- erhandelingen over de grenscorrec- ies geleid. Ook nadien is hierover bij ^schillende gelegenheden van ge lachten verwisseld, zonder dat zulks leeft gevoerd tot een bereidverkla- 'mg van Nederlandse zijde het onder- !e vraagstuk tot onderwerp te Indien de middelen tot het voort zetten der registratie en de vroegere door de hoofdgroep ambacht en de bedrijfsgroep detailhandel verleende bijdrage in de kosten van het Econo misch Instituut voor de Middenstand komen te ontbreken, zullen de ge wichtige belangen, die door de ±n- - -Pf- .standhouding der registratie en door I ie werkzaamheid van het instituut gediend worden, ernstig worden ge schaad. Op grond hiervan hebben de mi nister en de staatssecretaris het nood zakelijk geacht na te gaan, welke mo gelijkheden er bestaan om door het ■betrokken deel van het bedrijfsleven de middelen te doen verschaffen tot voortzetting van bovenbedoelde re gistratie en van de subsidiëring van het Economisch Instituut voor de Middenstand tot een tijdstip, waarop, naar redelijkerwijze verwacht kan worden, alsdan ingestelde bedrijfs- lichamen de zorg voor een en ander kunnen overnemen. Zij kwamen daarbij tot het voor lopig inzicht, dat de tot verkrijging van de benodigde middelen vereiste maatregelen zoveel mogelijk dienen getroffen te worden in de sfeer van het 'bedrijfsleven en dat onder de gegeven omstandigheden de Sociaal Economische Raad het aangewezen orgaan is om deze maatregelen te treffen. Daarnaast zal de bovenge noemde rijksbijdrage gehandhaafd blijven. Voorts kwam het de bewindslieden voor, dat als grondslag voor de te treffen maatregelen een wettelijke voorziening nodig is, waarbij de raad voor beperkte tijd wordt gemachtigd aan de betrokken ondernemingen voor het beoogde doel een heffing op te legigen. Omtrent de onderhavige aangele genheid is de Sociaal Economische Raad dm advies gevraagd. Iedereen betaalt evenveel Uit het advies dat de organisatie commissie van de raad namens de raad te dezer zake op 10 Mei 1955 heeft uitgebracht, blijkt, dat genoem de commissie de opvatting van de bewindslieden deelt betreffende de noodzaak om te dezen een regeling te treffen, alsmede betreffende de wijze, waarop die regeling getroffen dient te worden. Het benodigde be drag wordt door de organisatie-com missie geschat op 800.000 a 900.000 's jaars. Ten einde de voor de inning van de op te leggen heffing noodzakelijke werkzaamheden en de daaruit voort vloeiende kosten zoveel mogelijk te beperken, is overeenkomstig boven vermeld advies voorts bepaald, dat het te heffen bedrag voor alle betrok ken ondernemingen gelijk dient te zijn. Dit is verantwoord geacht, om dat hierdoor per onderneming per jaar een betrekkelijk gering bedrag zal worden geheven. NOORS ZEEMAN IN ROTTERDAM IN RUIM GEVALLEN EN GEDOOD Gisteravond is de 25-jarige ma troos Alfred Hanssen uit Helgoy in Noorwegen door een misstap in een der ruimen gevallen van het in de Waalhaven liggende Zweedse stoom schip „Sitanja". Hij werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij is naar het ha venziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar hij kort na aankomst is over leden. maken van NederlandsDuitse on derhandelingen. De minister kan de these, dat de grenscorrecties op eenzijdige wijze zijn tot stand gebracht, niet als richt snoer aanvaarden. De Westelijke Grote Drie, handelende voor West- Duitsland, hebben destijds goedge keurd, dat de grenscorrectiegebieden werden toegevoegd aan het Neder landse grondgebied, met dien ver stande, dat de definitieve regeling van de status dezer gebieden bij een vredesverdrag zal plaats vinden. Dit wordt bevestigd in de vijfde conven tie van het zg. Verdrag van Bonn, waaraan de bondsrepubliek Duitsland sinds 5 Mei j.l. krachtens ratificatie is gebonden. De minister zonder portefeuille zal niet nalaten te juister tijd ook met de Belgische regering omtrent de kwestie overleg te plegen. Drama van Scheveningse logger „Wanneer het gevaarlijk wordt, dan geef ik wel een seintje", dit wa ren de laatste woorden, die de be manning van de Scheveningse log ger „Dolfijn" Sch 204 van hun schip per M. den Heijer hebben gehoord, toen zij op de Noordzee van de lek geraakte logger overstapten op de Sch. 305. En inderdaad streek schip per Den Heijer, die alleen aan boord was gebleven, volgens afspraak een kegel, die achter het stuurhuis hing, maar toen was het reeds te laat. De logger Sch 305, die de „Dol fijn" sleepte koerste terstond, nadat men de kegel had zien strijken, naar de Dolfijn toe, doch binnen 15 se conden zonk deze rechtstandig en verdween ook schipper Den Heijer in de golven. Wel slaagde men er in hem toen hij boven kwam uit het water te halen, doch hij was reeds overleden. Zo hebben gistermiddag voor de raad voor de scheepvaart drie op varenden van de „Dolfijn" en de, schipper van de Sch. 305 dit tragi sche scheepsongeval in sobere be woordingen verteld, dat zich op Za terdag 4 Juni j.l. op de Noordzee heeft afgespeeld. Tevergeefse poging. Des nachts om twaalf uur, toen in de machinekamer de motor werd ge start kwam ineens onder de opstel plaats water naar binnen, dat in an derhalf uur al 1.50 m. boven de vloer stond. Direct werden de twee wa terdichte schotten gesloten. Ook de sloep werd gestreken, doch deze bleek lek te zijn. De schipper vroeg via de radio om hulp en de Sch 264 bereikte als eerste het schip. De „Dolfijn" was intussen door het vol lopen van de machinekamer, waar terstond nadat het lek was waarge nomen de pompen waren bijgezet, achterover gaan liggen. De poging om een zeil om het lek in de bodem te slaan mislukte. Inmiddels was ook de Sch. 305 ter hulp gekomen en be sloten werd de „Dolfijn" naar de Schotse kust te slepen. Dit zou on geveer tien uur varen zijn geweest. Op verzoek van schipper Den Heijer liet men de sloep bij de logger ach ter. De bemanning ging aan boord van de Sch. 305, en om twaalf uur des middags verdween de „Dolfijn" in de golven. Twee kwetsbare platen. De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, sprak van „een dra ma van de zee. De oude schipper Den Heijer zal de geschiedenis in gaan in die rij van zeelui, die gewei gerd hebben hun schip te verlaten". De heer Metz deelde mede, dat de scheepvaartinspectie jaarlijks de huidplaten van de vissersschepen controleert. Vele platen van de Dol fijn werden in de loop der jaren, het schip dateert uit 1916, vernieuwd. Twee platen, die ter weerszijde van de kiel liggen, juist daar waar de fundering van de motor in de ma chinekamer staat, en alleen van bui- aan de hengel Een paar jongetjes, die te Bols- ward in de Stadsgracht aan het hengelen waren, hebben een avontuur beleefd, waarover ze nog lang na zullen praten. Een van hen ving een vis, die hij weer in het water wilde gooien. De „vliegende vis" werd in zijn vlucht gevangen door een zee meeuw. De vis bleef in het keel gat van de vogel zitten, en de meeuw kwam door ademnood in het water terecht. Met de hen gel hebben de jongens de vogel naar zich toegehaald en toen het hen niet gelukte de vis uit de keel van de vogel te verwij deren, zijn ze met de meeuw naar een dierenarts gestapt, die „operatief" heeft ingegrepen en de vogel, die reeds dreigde te stikken, van zijn last heeft be vrijd. Hierna gaven de jongens de. medevissende meeuw zijn vrijheid terug. ten kunnen worden beklopt, waren nog niet vernieuwd. Zoekende naar een oorzaak voor het ongeval was de heer Metz tot drie mogelijkheden voor het lek geraken gekomen. Ie. Plaatselijke intering, door che mische, mechanische of galvanische oorzaak, 2e. Een nagel, die ergens uit los geschoten is en 3e. een scheur, waardoor de huidplaat door de wa terdruk en het trillen van de motor is losgeraakt. De inspecteur was van mening, dat als eerder om hulp was gevraagd men de Schotse kust had kunnen bereiken. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Er zullen Zondag a.s. geen huizen en veestapels door Nederland rollen, maar een collectebus aan de uitgang van de kerk zal een simpel beroep doen op de steun van Katholiek Ne derland. Uit erkentelijkheid voor deze steun krijgt men een klein leg- puzzeltje, waar weer een geheim aan verbonden is. Wanneer men het goed treft en de kans is zeer groot, want er zijn 20.000 speciale legpuzzeltjes verspreid kan men met die leg puzzel in aanmerking komen voor een van de 20.000 aardige attracties, die Katholiek Thuisfront beschik baar heeft gesteld. De actie van a.s. Zondag is dus niet in de eerste plaats een prijzenslag; zij doet een beroep op de solidariteit van de Nederlandse bevolking met zijn militairen en gezien de afgelo pen jaren, is het moeilijk te veron derstellen, dat dit beroep vergeefs zal zijn. CAO VOOR GRAFISCHE CHEFS VERNIEUWD In de afgelopen weken zijn tussen de vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemersorganisaties in de grafische industrie besprekingen gevoerd over de vernieuwing van col lectieve arbeidsovereenkomst voor de chefs in de grafische bedrijven. Deze CAO liep op 30 Juli af. De onderhandelingen hebben tot overeenstemming geleid. Het resul taat van de besprekingen is ter goed keuring aan het college van Rijks bemiddelaars voorgelegd. Het is de bedoeling de overeengekomen wijzi gingen in de CAO op 1 Augustus 1955 van kracht te doen worden. „Het was een donker persoon ge weest met veel pommade in zfjn haar en fonkelende ogen" verklaarde gis terochtend een 72-jarige Amsterdam se hotelhoudster voor de rechtbank te Amsterdam, een donkere man, die haar in de nacht van 2 Maart om ongeveer half één op de Prinsen gracht haar handtas had ontnomen. Maar of het de 47-jarige havenarbei der uit Amsterdam was, die als ver dachte in de beklaagdenbank zat, durfde zij niet te zeggen; zij kende hem niet. Op de bewuste avond liep zij, in gezelschap van een man en een hond je op de Leidsegracht, afkomstig van het wekelijks kaartavondje bij haar zuster. In haar hengseltas, die zij over de arm droeg, bevond zich een be drag van ongeveer 3000 gulden en een spaarbankboekje. Zij had haar café verkocht, waarvoor zij 2500 had ontvangen. Sedert er echter in haar pension gestolen werd, durfde zij haar geld niet meer thuis te laten en daarom nam zij het maar met zich mee als zij uitging. Toen zij de brug bij de Prinsen gracht was gepasseerd kreeg zij plot seling een hevige klap op haar arm waardoor zij van schrille de tas op de •grond liet vallen. Zij zag, dat een man de tas opraapte en zich snel op een fiets verwijderde. Zij trachtte nog de man te pakken maar deze wist te ontkomen. Kennissen onder elkaar. Vijf getuigen werden gehoord om klaarheid in de zaak te brengen, maar erg veel lioht brachten dezen niet. Nadat een chauffeur verklaard had, dat hij in verdachte niet de man herkende, die hij op de bewuste avond op de Prinsengracht gezien had, kwam een echtpaar in het ge- tuigenbankje, dat een goede kennis van verdachte was. Dit echtpaar voerde een coupeur ten tonele, die vroeger bij de be roofde hotelihoudster in pension ge weest was, maar wegens diefstal uit haar huis verwijderd was. De verdachte havenarbeider werd vaktechnisch met „Zwarte Willem" aangeduid en het echtpaar kon met vaktermen overweg, want de man nelijke helft was in z'n leven al eens meer met de politie in aanraking ge weest, zij het dan niet als getuige. Omstreden waarheden. Volgens de verklaring had het echtpaar nu echter een zeer verhef fende rol gespeeld, want het had de havenarbeider en coupeur, die samen de roof op de bejaarde hotelierster bij hen thuis besproken hadden, van diit snode plan afgehouden. Op de avond van de roofoverval was, volgens het echtpaar, de haven arbeider 's nachts komen oplopen en zou gezegd hebben: „Het is gelukt". Hij had een tas bij zich, waarin zich een plasticzakje met geld be- i vond. Het geld had hij bij zich ge stoken en de andere zich nog in de tas bevindende voorwerpen zou de havenarbeider in de kachel hebben verbrand. De coupeur sliep die avond ten hui- ze van het echtpaar en zou door de heer des huizes bij de komst van verdachte uit zijn bed zijn gehaalid. De havenarbeider ontkende echter die nacht in het huis van het echt paar te zijn geweest; hij had die avond rustig in zijn eigen woning doorge- braoht. 2 Jaar gevraagd. Staande voor het getuiigenhekje legden de coupeur en het mannelijk deel van het echtpaar hun tegenstrij dige verklaringen af, elkaar overre dend toch de waarheid te spreken. De coupeur zou zelfs, volgens zeg gen, twee Woensdagavonden op de Prinsengracht hebben gepost om de havenarbeider te beletten zijn voor genomen roofoverval uit te voeren. Een nachtportier van een hotel in de Vossiusstraat had die nacht, kij kende uit zijn raam, gezien dat een man een paar plasticzakjes op straat gooide, nadat hij er eerst geld uit had gehaald. D'aar hij dit verdacht vond, had de portier de zakjes opgeraapt. Deze lagen nu als bewijsmateriaal op de tafel voor de president. De portier zeide echter dat de man in de verdachtenbank niet de persoon was die hij die avond had gezien. In zijn requisitoir schetste de of ficier uitvoerig hoe het in die nacht in het huis van het echtpaar moest zijn toegegaan. t De officier meende, afgaande op de verklaringen van het echtpaar en de chauffeur, dat het wettig en over tuigend bewijs was geleverd. Daar verdachte reeds dertien veroordelin gen op zijn strafblad heeft staan we gens diefstal met geweldpleging, eis te hij een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Niet rond! De verdedigster vond de zaak op zijn minst genomen niet rond. De aanwijzingen tegen verdachte zijn nihil. Zij bracht nog een ander ter sprake, die ook in het pension van de beroofde dame woont en tegen wie deze ook verdenking heeft we gens diefstal. Deize man zou veel meer aan het signalement van de getuigenverklaringen beantwoorden dan de verdachte havenarbeider. Pleitster vond het eigenaardig dat het spoor, dat toch ook naar ëen an der leidt, niet verder is gevolgd. De rechtbank zal Dinsdag 29 Aug. a.s. uitspraak doen. BOERDERIJ IN NOORDBROEK AFGEBRAND De boerderij van de landbouwer J. J. Stratemaker te Noordbroek is in de nacht van Maandag op Dinsdag tot de grond toe afgebrand. De wo ning, een groot deel van de inboedel alsmede tal van landbouwgereed schappen gingen verloren. Ook twee varkens kwamen om. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door hooi- broei. Het bedrijf was tegen brand schade verzekerd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5